Verschijnt dagelijks, behaive op Zoo* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws FEUILLETON Een dappere Vrouw Jêe Jaargang. No. 79SO WOENSDAS 9 JUKI 1VUV ]f ABONNBfllBNTBN PER DRIB MAANDEN! Voor Haarlem 1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der gemeente)139 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H „de omstreken en franco per post B 0.45 Uitgave der Vennootsc&ap Eoarens Caster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Toft de plaatsing van advertentlön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem te dit blad ls uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandseh Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENTJÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1— elke regel meer /0>£ö Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advert en tiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels; 25 Cts. per plaatsing} 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. tetercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bultenspaarae 6. Telefoonnummer 122. TWEEDE BLAD. Stsltenïandsch Overzicht 'T NIEUWE BALKAN-GEVAAR. Met do (gisteren door ons uitvoerig besproken) Kretenzer quaestie schiet 't nog niet veel op. In welke richting moet ook de op lossing gezocht worden? Waaneer T alleen van Turkije zou afhangen, dan is 't oorlogsgevaar grooter dan men wellicht vermoedt. Wat b.v. te denken van de uitingen der Turksche courantenzooals de „Tarin", die schrijft„Nooit zuilen wij een handvol goud aannemen in ruil voor onze rechten en wij zullen zelfs niet dulden, dat een voorstel van die strekking in overweging wordt ■genomen. Op onzen minister van bui- teiilar.dsche zaken rust de plicht door het wegnemen van de diplomatieke hinderpalen: een weg te openen voor onze legers en onze vloten. En daar na zullen zij, op wie de verantwoor- delïjkiu.-Kl rust voor onze staatkunde, te beslissen hebben, of er een expedi tie moet worden uitgerust en of de Kretensische forten gebombardeerd worden. In Griekenland is de stemming ge lukkig kalmer en vnedel ie-vender. Daar gelooft men zeker, dat alles in der minne geschikt zal wordiem. De hoop is gevestigd op de mogendhe den. Griekenland rekent er op, dat de beschermers de eilandbewoners nu wanneer 't juist noodig is niet hulploos zulten, laten. De verwachting Ls, dat de vier be- echermende mogendheden in begin sel een schikking zullen voorstellen, naai- het model van de vroegere rege lingen, waarbij Griekenland, voor de overdracht van het gezag over het eiland door Turkije een schadeloos stelling in geld zou betalen. Maar als Turkije daarmee geen ge noegen wil nemen Griekenland denkt aan geen oorlog en neemt daarom zelfs geen notitie van de uitzending dei- Turksche vloot naar de Kretenzer wateren. DE VORSTELIJKE ONTMOETING. De Engelsche pers was aan 't mop peren over de ontmoeting tusschen Keizer Wilhelm en Tsaar Nico-laas. Ze schreven niettegenstaande dit, van Duitsche zijde officieel ontkend werd dat de ontmoeting was ge vraagd door Wilhelm om daardoor af breuk te kunnen doen aan de En gel sch-Russische vriendschap. Nu komt de Russische regeering zelf verklaren, dat... de Duitsche le zing de juiste is Er wordt veel geschreven over de ontmoeting. Vooral veel hatelijks. Do Temps" schrijft nu eens wijze woorden „Duitschland heeft weliswaar tij dens de Balkancrisis aan Oostenrijk diensten bewezen ten kost® van Rus land, maar toch zou het een dwaas heid zijn, wanneer de Russen zouden laten blijken, dat zij nog wrok koes teren tegen Dutischkmd. Daarom is het natuurlijk, dat keizer Nicolaas, die een groote reis onderneemt en ook de Duitsche wateren bezoekt, daar keizer Wilhelm zal ontmoeten. Het tegenovergestelde zou eerder ver bazing hebben gewekt. Voor de veron derstelling dat deze samenkomst ©eni ge wijziging zal brengen in de hui dige groepèering der mogendheden, bestaat niet do minste grond. De Eu- ropecscho politiek kan op het oogen- bliik niet streven naar verzwakking of vernietiging van de bestaande groe- peeringen, die immers het meeste bij dragen tot instandhouding van het evenwicht. Dat evenwicht zou geheel en al stabiel zijn, wanneer Enge land, Frankrijk en Rusland grootere zerg zouden wijden aan hunne mili taire macht. Maar de vrede kan niet beter verzekerd zijn, dan hij thans ls door de verplichtingen, die de Staten op zich hebben genomen. „Wij, voor ons, zouden wenschen, dat de samenkomst der monarchen en andere gebeurtenissen in het interna tionale leven geen aanleiding meer zouden geven tot gewaagde bespiege lingen. Wilhelm II kan een samen komst hebben met den Tsaar, zonder dat men dadelijk aan een bedreiging van liet Tweevoudig Verbond behoeft te denken, evenmin als een bezoek van Edward Vil het Drievoudig Ver bond in gevaar behoeft te brengen. Het wordt langzamerhand tijd, dat iedereen van die overtuiging wordt doordrongen." DE ZAAK-EULENBURG. Thans wordt gemeld, dat het door den procureur-generaal gevraagde medische advies over den toestand van deal van meineed beklaagden fürst Bulenburg, ontvangen is en al dus luidtFürst Eulenburg is welis waar nog altoos ziek, maar zijn toe stand is in zoover verbeterd, dat hij in staat is verhoord te worden. Die meen in g is bevestigd door an dere berichten, die de procureur-ge neraal ontving omtrent den toestand van den beklaagde, zoodat de hervat ting van de tegen hem hangende zaak weldra zal kunnen plaats vin den. Fürst Eulenburg, die incognito te Gastein verblijf houdt voor dé kuur, wandelt daar dagelijks met vrouw en z-oooi, op twee,stokken geleund, in de kuuirpi' omened©. Zal hij terugkomen UIT DE OOSTEN RIJKSCI1E KAMER. De Kamer bracht de discussie over de motie-Sustea'sic omtrent 't privilege van de Landbouwbank voor Bosnië ten einde en verwierp met 242 stem men tegen 237 een motie, waarin af keuring wordt uitgesproken over de verleening van een privilege aan die bank. Met algemeen© stemmen nam de Kamer daarop een motie aan van Redlich, die aanvaard was door de regeering en eveneens een van Mer sey, waarmede de commissie liad ver klaard zich te kunnen vereenigen, waarin de handelwijze van den ge meenscha ppelijken minister van fi nanciën liuria n ter zake van de Lan.dbou.wban k vveixl afgekeurd. RUMOER IN DE TURKSCHE KAMER. Zeer heftige tooneelen werden ea rn de Turksclie Kamer afgespeeld bij de tweede lezing van het ontwerp der grondwetsherziening. De ernstig ste en heftigste bestrijding vond het artikel, waarin den Sultan het recht om ministers te ontslaan werd toege kend. Ten slotte werden de wanorde en het rumoer zoo groot, dat de pre sident de zitting moest schorsen. EEN MOOIE BEGROOTING. De Transvaalse he rekening over 19081909 sluit met een voordeelig saldo van ongeveer 10 mille en gul den. De begrooting voor 190919101a opgemaakt met een batig saldo van 3.600.000 gulden. Zoo zijn er niet vele landen. Over al is er tekort GROOTE UITSLUITING. Te Hamburg is een groote uitslui ting in het bouwvak gaande. Van de 6000 metselaars hebben er 4000 ge daan gekregen, en verder zijn er nog 3000 andere werklieden uitgesloten. NU OOK MEVROUW STöSSEL. Uit Petersburg wordt geseind, dat het Russische Rood© Kruis besloten heeft mevrouw Stössel te vervolgen, wegens het verdonkeremanen van 18,000 roebels tijdens het beleg van Port Arthur. VREESELIJK ONGELUK. Bij het stadje MandeviMe en de Mississippi heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een aantal personen, die een uitstapje hadden gemaakt, zouden door de stoomboot „Marga ret" worden afgehaald, eni stonden op de pier te wachten op de aankomst van het schip. Toen dit nader kwam, drongen allen haastig naar voren, de slecht aangelegde pier zakte in 200 personen geraakten te water, juist op het oogenblik dat de boot aankwam en midden door de drenke lingen voer. Negentien personen ver loren het leven en bovendien wenden nog een veertigtal ernstig gekwetst, doordat zij in aanraking kwamen met de stoomboot of de schroeven. Hinder wet. B. en VV. van Haarlem berichten, da;t van heden op allo werkdagen van 9 tot 2 uur, tot 22 Juni ter gemeente secretarie (7de Afdeeiiing) ter inzage is neder gelegd het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van de firma Gebr. Merena, om vergunning tot uitbreiding van hare cnoutchouc- faibriek aan het Zuider Buiten Spaar- n© no. 58, door het bijbouwen van een machinegebouw met ketelhuis op het terrein der fabriek, waarin te plaatsen een stoommachine van 160 P.K., een dynamo van 75 K. W. en twee liggende stoomketels, elk van 50 vierk. M. verwarmend oppervlak, overhitter 22 vierk. M., en dat op den 22en Juni e. k., des namiddags te 11/4 uur op het Raadhuis der ge meente de gelegenheid zal worden ge geven, om ten overstaan van het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden., bezwaren tegen het uitbreiden der inrichting in te brengen. SCHOOL VOOR KUNSTNIJVER HEID. Maandag hebben een twintigtal leerlingen van de hoogere afdeelüig der School voor Kunstnijverheid te Haarlem, onder geleide van den di recteur en hoofdleeraar, een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, alwaar de on der-directeur, Dr. Boes er, hoogst be langrijke en leerrijke mededeelingen deed over de kunst en de nijverheid van het oude Egypte. Dr. Boeser is voornemens in een drietal voordrach ten deze onderwerpen te behandelen, en wel eerst die van het Oude Rijk, vervolgens die van Middenrijk, om met die van het Nieuwe Rijk te ein digen. De boeiende en aangename wijze, waarop de stof behandeld werd \te de onverdeelde aandacht bij zijn gehoor; de oorspronkelijke arte-; faxen, welke de hoorders omringden, lichtten het gesprokene nader toe. Het gezelschap keerde dan ook hoogst voldaan, in het vooruitzicht der beide, nog plaats te hebben voor drachten, in de meest opgewekte stemming naar de Spaamestad te rug. De Candldatuur Jïr. Mr. Frank E. van Lennep. Dinsdagavond hadden dje drie nechtsche kiesvereenigingen een groo te vergadering belegd ter bevorde ring dér candidatuur van Jhr. Mr. van Lennep. De groote zaal der Soc. Verecniging was stampvol. Als sprekers traden op de lieer en Jhr. mr. A. F. dé Savornin Lobman (Christelijk Historisch), Mr. E. R. H. Regout (R.-Katholiek) en Prof. Mr. A. Axioma (anti-revolutionair). Op 't podium hadden de bestuurs leden der kiesvereenigingen plaats genomen. Toen de sprekers binnenkwamen werden ze met luid applaus begroet. De voorzitter der R. K. kiesveree- joiging Mr. J. N. J. E. Thijssen open de de vergadering, zich over de groo te opkomst der luisteraars verheu gende. 't Is ook een belangrijke avond, cjjie bekende voormannen der drie verbonden Christelijke partijen te hoeren spreken. Dat Gods zegen op deze bijeenkomst en 't gesprokene moge rusten, zoo besloot de voorzit- ter. (Applaus). Eerst trad mr. LOHMAN op. (Hij weird met nog luider applaus be groet). Spreker meende, dat 't doel dezer bijeenkomst niet was de perso nen door de tegenpartijen candadaat gesteld te bestrijden, want dan zou hij hier niet staan, omdat onder de te gen candidaten een van zijn geachte vrienden is. De meeste luisteraars zijn recht8che kiezers, 't Doel is dus uiteen te zetten, waarom de Christe lijke pairtijen zich vereemgeu moeten, om te zomen den verkiezingsstrijd te voeren. Daarbij Ls niet de vraag, of men al of niet godsdienstig is, maar in welk verband men den godsdienst tot de politiek beschouwd. 19 eeuwen geleden was er in Rome ook een strijd, om den regeermacht van den staat in handen te krijgen. In dezen strijd maakten de politieke tegenstanders elkaar van kant. Zóó ver gaan we nu niet meer, w© zijn dus vooruitgegaan (gelach). Waar aan danken we dezen vooruitgang. De menschen zijn in die jaren niet be schaafder geworden, want nu leereu we op de scholen nog uit de oude La- tijnsche en Grieksche boeken van die dagen. Deze vooruitgang dankt men aan de Christelijke kerk. Daartoe hebben meegewerkt de verschillende revails, de kloosterorden, de zending, enz. Daardoor zijn langzamerhand de toe standen veranderd, zijn er Christe lijke toestanden geschapen, 't Geloof heeft ook zijdelings dezen invloed uit geoefend op de ongel oovigen. De kerk heeft de humaniteit in de we reld gebracht, eerbied gekweekt voor God, en de menschen geleerd, dat er ook andere dan wereldlijke wetten fcij-n om te gehoorzamen. Hoe kunnen er dan nog meuschen zijn, die 't verband tusschen gods dienst en den gang van de staatsza ken ontkennen. Anderen die dit niet durven loochenen, komen nu met de bewering, dat dit verband thans niet meer noodig is. De menschheid is nu beschaafd en kan 't wel stellen zon der die mystiek. Dit beginsel ls komen uit de Franscho revolutie en is in ons land voor de Liberale par tijen een richtsnoer geworden. Men erkent dat er zedelijke en na tuurwetten zijn. Van de goddelijke wetten wil men niet meer weten. God wordt verbannen. Eenige dagen gele den heeft een rector van een Gym nasium geklaagd, dat er zoo weinig bijbelkennis is. lt Is onbegrijpelijk, dat er mensclien zijn, die niet weten wie Mozes was, nooit van Golgotha gelioord hebben. Waar dit tot geleid heeft? Er wordt geschermd met de neutraliteit. De onderwijzers en andere ambtena ren ontkennen vrijwel 't gezag, of weten alleen nogvan hun gezag over do gemeenteraden. (Applaus). In Frankrijk staken de postambtenaren, en andere werklieden, zonder reker ning te houden met 't algemeen be lang. We kunnen dit niet geheel op reke ning der liberalen schrijven. Er zijn gelukkig ander die partij, die over de moraal dezelfde opvatting hebben, als de Christenen. Maar de liberalen hebben 't volk toch den bijbel ontsto len of ontnomen. Daarin schuilt het kwaad. De Christenen hebben hun bijbel, en de goddelijke openbaring. Daarin worden ons de hoogere din gen geopenbaard, en deze openbaring ligt ten grondslag aan de zedelijke verheffing van ons volk. De roeping der Christelijke par tijen ls te eischen dat de menschen terug gaan tot 't oude beginsel en de goddelijke openbaring weer stellen, ook als een richtsnoer Jn die politiek. Men zal zeggen, dat als men dat geheel zou doorvoeren, 't gevolg zal zijn, dat er weer vervolgingen inge steld zullen worden tegen de men schen die niet gelooven. Dit is on waar. De Christenen zullen steeds de vrijheid van andersdenkenden erken nen, omdat d'e Christelijke godsdienst verdraagzaam is. Wil men voorbeelden Er werd door een liberale regeering een post ambtenaar ontslagen, omdat hij voor algemeen kiesrecht gesproken had. Toen spreker minister werd, heeft hij dien ambtenaar weer aangesteld (Ap plaus). Mr. Van Houten, de oud-liberaal, heeft gezegd„ik heb nog meer dan de vrijheid, de waarheid lief". Spre ker zegt daartegenover„ik heb de vrijlieid lief, omdat Ik de waarheid lief heb." De Christelijke kerk heeft nog een groote taak te vervullen. We mogen de scheiding tusschen kerk en staat niet aannemen. Neon, de staat behoeft niet geregeerd te worden door de kerk, maar de staat heeft be hoefte aan den Godsdienst. (Applaus). Spreker eindigde met zijn beste ver wachtingen uit te spreken voor de verkiezing in Haarlem, 't Gaat niet of we nu bepaald dé overwinning beha len zulleu, maar welk figuur we zullen slaan Dit moet een goed fi guur zijn. We zijn t aan onze groote beginselen verplicht. (Zeer luid ap plaus.) De Voorzitter bracht „den grijzen staatsman" hulde voor zijn krachtige rede. Tweede spreker was Prof. mr. ANE- MA. Deze heeft een oogenblik in de knel gezeten, 't Was, toen hij den staatkundigen brief van Mr. Van Houten, den oud-liberaal las, waarin de Christel ij k-Historischen zoo becri- tiseerd worden, dat ze gelieel in con hoek geduwd zijn. Hoe zou spreker nu naar Haarlem gaan, om daar een Christel ij k-Historische candidatuur to verdedigen Gelukkig heeft Mr. Van Houten ook zelf weer uitkomst ge bracht. Hij schreef bij een bestudee ring van den leider dier partij, Mr. Lobman, dat deze een half Pruisisch conservatief, en een half Nedcr- landsch liberaal is. Wat een Pruisisch conservatief is, weten de belangstel lenden in de buitenlandsclie politiek. Bij de belastingvoorstellen kennen de ze conservatieven maar één ideaal de hand op eigen zak te houden. Zoo is Jhr. Lokman niet. En wanneer Mr. Van Houten in Jhr. Lobman niemand anders ziet dan een Nedorlandsch li beraal elk weet wat een Nedor landsch liberaal beteekent dan kan men naai* dit oordeel zijn critiek be- oordeelen. Na dit gelezen te hebben, durfde ik zoo zei Prof. Axioma weer met een gerust hart naar Haar lem gaan. (Luid applaus). Hierna wees spreker op de verkie zingsprogramma's van de linker par tijen. Wel wondt 't voorgesteld, alsof men links eensgezind is, wat 't alge meen kiesrechten de Staats pensionee ring betroffen, maar dit is bezijden, de waarheid. Er heerscht een hope- looze verdeeldheid. De Liberale Unie wil dit, de Vrijzinnig-Dom. bond dat, en zoo gaat het voort. Wat de linker partijen beloven, kunnen ze niet ge ven. Wanneer rechts bij deze stembus strijd zal winnen, zullen do linker partijen ook blij zijn, want ze weten, dat ze onmachtig zijn, om zelf 't roer van staat ha handen te nemen.. (Applaus). Vervolgens behandelde spreker in 't kort het program van rechts. Hij ver dédigde daarbij 't huismanskiesiecht. Van links wordt 't afgekeurd, dat het capaciteitenkiesrecht daaraan wordt vastgekoppeld. Dit verwijt wordt door spreker verworpen, 't Is heel iéts anders, of iemand het huwelijk laat uit ge maks- of genotszucht, of dat men dit hoogste uit 's menschen»- leven zich ontzegt uit hooge zelfopof fering, in het belang van de kerk en van de maatschappij. Do Christelijke partijen hebben een moeilijken, maar ook een schoonen strijd te strijden. Ze hebben pal te staan, om in de staatszaken do hooge Christelijke beginselen te belijden en toe te passen. Dan komt de war© de mocratie. Met volharding moet gestreden wor den. D© tegenpartij zal niet stil zit ten. Er zal strijd ziju. Maar weet ge wel, dat Christus gezegd heeft „Vrees niet, ik heb de wereld over wonnen." Christus heeft ook gezegd: „lk ben niet gekomen om den vrede, maar liet zwaard te brengen. Dit wil evenwel niet zeggen, dut Christus de verdeeldheid gebracht heeft uit lust om tweedracht te zaaien, maar dat zijn volgelingen pal moeten staan, om tegen de woelin gen des ongeloofs te strijden ea de eere Gods te handhaven tegenover de ongdoovigen. Want bij 't verlaten van deze aarde heeft Christus immers ook gezegd, dat Hij gekomen was, om te vereenigen, allen die de Vader Ilem agev«n heeft. Daarom ter wille van den opper sten leidsman den strijd vol goeden moed en wanne geestdrift gestreden. De banier omhoog geheven en als één man zich daarachter geschaard, cxm zoo mogelijk met een banier omkranst met lauweren uit den kamp te ko men. Maar in elk geval moet met eer- 30 O, neen, dat zou ik niet kunnen doen, haastte ik mij te antwoorden en als ik lndië verlaat, zal liet zijn om naar Engeland te gaan. Welnu, luister dan eens, zei ze. Ik bon je twee maanden salaris schuldig, dat is honderdtwintig ro- pyen, en ik zal je er nog veertig bij geven en een schitterend getuig schrift, dus dat is volkomen in orde en zij slond op. Neen nu ik er goed over denk, maak ik de twee honderd rond, want je bent werke lijk een bovenste beste geweest. - Heel goed, zei ik. Dank u. Ik zal klaar zijn, als u dat wilt. Snel dan nu dadelijk weg met eon wild gebaar en geef de bedien den hun congé, pak de ornamenten, portretten en zijden kussens van de ontvangkamer in, rol de kleedjes op of, wacht, schrijf nu eerst die briefjes, en ik zal het rijtuig laten voorkomen om ze weg te laten bren gen. Neen, misschien deed je ook be ter nu het zilver in te pakken, klaar om naar de Bank gebracht te wor den. Ik ging dadelijk haastig weg, van deze boodschap vervuld, riep twee dienstboden, haalde de zilverlade-n uit en begon te verzamelen, sortee- ren an tellen, pakte alles in zilverpa pier, toen te midden dezer ernstige bezigheid mevrouw De V ill ars met haar hoed op verscheen, en zei Ik ben van plan even naar me vrouw Black te gaan en haai' te vra- gen, de honden en vogels in bewa ring te nemen en bij nader inzien, zal ik die menschen toch maar laten komen lunchen, en dan zullen wij het zilver nog noodig hebben. Dat was het ergste van mevrouw De ViUars zij veranderde voortdurend van plan, en gaf tegenstrijdige or ders,'en bracht al haar plannen wel tien keer per dag in de war. Zij was nu vooral buitengewoon opgewonden en druk. Ik ging zelden vóór twee uur 's morgens naar bed ik schreef briefjes, maakte lijsten, gaf getuig schriften af, betaalde rekeningen en deed boodschappen. Ik heb het huis nooit meer zoo ordelijk achtergelaten, zei mevr. De Villars, terwijl zij zich in de han den wreef eigenlijk was het altijd geheel in wanorde, en dat dank ik aan jou. Jij bent een gewillig meisje je bent een schat. Vertel mij nu, wat zijn je plannen Ik denk naar Madras te gaan, daar een tijdelijke betrekking te zoe ken bij een der rijke kooplui, en latei- ga ik naar Engeland terug, om mij té vestigen als muziekooiderw ij zeros. Bah wat een vooruitzicht 1 Neen, neen, zoover zal het niet ko men je zult trouwen. Eén roden, waar-om ik je niet veel mee u'it nam, was dat ik bang was je te verliezen. Als je een bewonderaar hadit gekre gen en je je verloofd hadt, dan zou den ik en mijn zaken weer aan hun lot overgelaten zijn. Zooals het nu is, ben ik bang, dat ik jou aan je lot overlaat. Maar er is niets aan te doen iik kan nu niet hier blijven. Je bent kolossaal bewonderd als dat je genoegen kan doen en als ik niet naar Japan ging, zou ik je zeker dit seizoen naar Marbleishwan heb ben meegenomen en een goeden echt genoot voor je hebben uitgezocht. Dank u, antwoordde ik, terwijl ik in. een lievige lachbui uitbarstte maar ik ben niet Kom, kom, kom viel zij mij in de redegeen oude vrijster wor den, dot weet ik zeker. Nu moet jo zeker nog wel het een en ander in pakken en denk er aan, dat wij om zes uur weggaan. Ik had iets gezien van het Noord- Westen, do Midden-Provinciën en de Deoean, en nu stond ik op het punt, de oudste gewesten te bezoeken de echte met palmen begroeide en afgo den dienende tropen, waar mousse'i- no gedragen werd en het voedsel uit rijst bestond. Ik redscle met een la-te ren trein dan mevrouw De Villana, en wij scheidden op dezelfde plaats als waar wij elkaar voor 't eerst ontmoet hadden op het perron te Poonah. Zij had maai* weinig bagage en ik nam afscheid van haar in een eerste klasse waggon natuurlijk, waarin zij, vergezeld van Fernandez, een Portu- geeschen bediende, haar reis begon. lk nam zeJf een kaartje tweede klasse en weixl weggebracht door Ahmed, een bediende in wien mevr. De Villars groot vertrouwen had, maai* dien ik niet mocht lijden. Hij lette echter op mijn bagage, legde met eigen hand al mijn kleine pakjes in een leegen wagen, kortom, maak te zichzelf zeer verdienstelijk. Ik was de eenige passagier in mijn af deeling, en ik ging voor het ven ster zitten, van waar ik de eerbiedige begroetingen van Ahmed beantwoord de, en waai' ik eenige uren lang on beweeglijk bleef zitten. Ik zag lndië als in een panorama aan mij voorbij glijden eerst Kirkee en andere be kende tooneelen, daarop forten, ver sterkte steden, groote bosschen, groe ne rijstvelden, breede rivieren. Ein delijk keerde ik mij om, om mijn ba gage te rangschikken en een shaw' op te zoeken, want de avond was koud. Ik schoof mijn reistasch weg en terwijl ik dat deed, ontdekte ik tets bijzonders er aan. Ja, de binnenzak en het vakje, waarin mijn geld en brieven zaten, was er voorzichtig met een schaar uitgeknipt. Ahmed bad deze tosch onder ziju speciale hoede gen-omen en nu herin nerde ik mij zijn glimlach, toen hij mijn fooi van vijf ropijen kreeg, en de ironie waarmee hij een diepe buiging voor mij maakte. Ik bezat niets ter wereld dan vijf- en-zestig ropijen, het geld dat ik te ruggekregen had van mijn spoor kaartje dat ik gelukkig in mijn zak had gestoken, geen aanbeve ling, geen sclütterend getuigschrift. Wat zou er nu van mij worden Vijf-en-zestig ropijen (minder dan vijf pond) zou niet lang voldoende zijn in 'n hotel in Madras en als dat opgebruikt was wat dan Ik voel de mij zóó hevig ontmoedigd, dat ik mij aan mijn wanhoop overgaf en be gon te schreien. Ik geloof, dat ik heel lang zoo hopeloos en hulpeloos lag te schreien totdat ik plotseling gewaar werd, dat wij een groot station bin nenreden. Daarom poogde ik mijn snikken te onderdrukken en begon met zenuwachtige haast mijn tranen af to drogen maar toch werden zij opgemerkt door een Jong beambte, die voorbij ging. Hij bleef staan, keek naar binnen, en zei Hé 1 wat is er Wil u niet uit stappen om te din eer en Als ik een eerste klasse passagier geweest was, zou hij mij misschien niet zoo familiaar liebben toegespro ken armoede bezorgt iemand soms vrienden. Neen, dat zal lk niet doen. Waarom niet is u ziek vroeg hij scherp. Neen, maar ik heb zooevcn ont dekt, dat men mij al mijn gold ont stolen heeft ietnand heeft dit ge daan, en ik liet hem mijn tasch zien. Dat is wat moois. En hij opende de deur van de cou pé en doorzocht de tasch nauwkeu rig. Hoeveel zijn hoofd ophef fend en mij met zijn ronde, blauwe oogan aankijkend. Ik vertelde hot hem onder een nieu wen tranenvloed. Ik zie niet graag een meisje schreien. En het ziet er ongetwijfeld slecht voor u uit, als u geen vrienden, geen getuigschriften en geen geld heeft 1 Ik heb nog eenige briefjes, te zamen vijf-en-zestig ropijen. Koni, dat zal u nog boven water houden. Niet in een hotel in Madras, bracht ik hiertegen in. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5