VERKIEZINGEN Verschijnt dagelijks, behahrs op Zoa- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTEN A D V E R T B N T16 Ni voor de Tweede Kamer. P. G. OTTER, Groote Houtstraat 2, 26» Jaargang. Ko. 7991 DONDERDAG 10 JUNI 1909 peq nis ■aamdbmi f ilr 1f\3 Vafl I—9 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Bultea het Arrondissement Voor Hurtem 1,1.i I S I ƒ1 M Haarlem van 1—5 regels t—elite regel meer ƒ0. B£ Reclame» 30 Cent per regel Voor d* dorpen in den omtrek nu een Agent gevestigd Ia (kom der tS&fiSlTffBBlWTMy?» Bg Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1.30 ftjSjyTk\V" AdvertentKn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstng| Franco per post door Nederland'-® fySg 60 ,00r 3 plaai-'lngea A contant Geliiusireerd Zondagsblad, 'voor Haulem" t I I I I i 037* ®e<lartle AtolnistraOet Groote Haofotraat 55. de omstreken en franco per post .OAS tatercsniraonaal Telefoonnummer dei Redactie 600 ea der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Custer. Directeur J. G. PEfiREBOOH, tlx# Brakkeriji Zolder Baltenspaarae 9, Telefoonnummer 122, Tot de plaatsing van advertentien en reclames van balten bet Arrondissement Haarlem tn dit blad Is uitsluitend gemachtigd bet Algemeen Binnen- en Buiteniandseh Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoeastraa! 76—78, Amsterdam. Telephoon tnterc. 6229. Vrijdagavond zal de uitslag van de ver kiezingen voor de Tweede Kamer door ons worden aangeplakt op de ruiten van het kieedingmagazijn van den Heer vlak tegenover Trouw moet Blijken. De heer OTTER heeft daarvoor zijne winkelramen welwillend tot onze beschik king gesteld, waarvoor wij hem bij deze gaarne onzen dank betuigen. DIT NUMMER BESTAAI UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 11 JUNI. Verkiezingen voor de Tweede Ka mer. Candxdaten zijn do hoeren Jhr. mr. F. K. van Leconep ,te Zandvoort; Jhr. mr. F. W. van Styrum, te Haarlem; Mr. J. H. Thiel, te Haarlem; Mr. P. J. Troelstra, te Schevenin- gen. Do bureaux zijn gevestigd In de per- ceelon: Spaarnwouderstraat 12, Frie- scho Varkenmarkt 38, Klein Heilig land 12, Gasthuisstraat 32, op het Raadhuis, Schoterstraat 2, Leidsche plein 36, Wijde Geldeloozepad 1, en zijn geopend van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur. OM ONS HEEN No. 047. nabetrachting van flen Gemeenteraad. Het voorstel tot oprichting van een tweede school voör meer uitgebreid lager onderwijs was wol wat gauw op de Raadsagenda gebracht. Ik weet wel, dat do tijd dringt, omdat er een schoolgeldregeling aan verbonden is, die vóór 1 September gereed e n goedgekeurd moet wezen, maar met al te snelle afhandeling zou men de critiek gemist en de gelegenheid tot het voorstellen van wijzigingen afgesneden hebben. Nu de afdeeling Haarlem van den Bond van Neöer- lendsehe onderwijzers er over gero- quest.reerd heeft en de heer Rinkema een voorstel tot wijziging aangekon digd, was het practisch en noodig, dat het voorstel werd aangehouden, waai-toe dan ook met medewerking yan 13. en W. werd besloten. Evenals het tijd werd, dat de voor stellen tot oprichting van een defini tieve gemeentelijke arbeidsbeurs wer den behandeld on afgehandeld. Ruim vijf jaar geleden is die beurs opge richt als proef, in December 1907 kwa men B. en W. met eon voorstel tot definitieve regeling en wanneer pas nu, anderhalf jaar later, de Raad daarover een beslissing heeft geno men, kan men niet zeggen, dat deze zaak in overmatige haa3t ia afge werkt. De billijkheid vordert te erkennen, dat de aangelegenheid eigenaardige moeilijkheden meebracht en dat aan de belanghebbenden ruim tijd dien de te warden gelaten, om het voorstel van alle kanten te bezien en daar over hunne meening te zeggen, waar van zij dan ook een ruim gebruik heb ben gemaakt. Immers er bestonden principieele verschillen, die ook bij de discussiên in den Raad duidelijk aan 't licht zijn gekomen. Het eene gold de quaestie van de zelfstandigheid van de beurs. Zeker, B. en W. wenschten haar niot aan oen stadhuisketting te leg gen, maar een zekere band wensch- te het College toch wed. Dat bleek uit art. 2 van de ontworpen verordening, luidende „Zij wordt and ex taericht van B. en W. beheerd door een be stuur." Het kwam verder uilt in art. 11, waarbij bepaald werd, dat het bestuur aan B. em W. alle voorstellen zou doen, die het wenschelijk acht voor den bloei en de goede werking der beurs het straalde door tn art. 13, Inhoudende, dat B. en W. Jaar lijks verslag doen aan den Gemeente raad. Overal dus het dagelijksch bestuur tussohen dien Raad en de arbeids beurs. Dat wensohte de meerderheid van den Raad niet Leden, die zich bij het vóór-onderzoek in de aangele genheid hebben ingewerkt, de heeren Kleijnenberg, Hulswit, Van Rossum, Levert, weDschten zelfbestuur voor de stichting. Niet omdat zij niet over tuigd zouden zijn geweest van de goede bedoelingen van B. en W., maar omdat naar hunne meening de beurs alleen dan succes zal kunnen hebben, wanneer zij op baar eigen voeten staat, niet leunen moet op de secretarie. Vandaar, dat de groote meerderheid in den Raad zich vere nigde met een amendement-Kleijnen- berg, om art. 2 aldus te lezen z ij wordt beheerd door een bestuur. Daarmee werd het toe zicht van B. en W. volkomen uitge schakeld. Toen et-nmaal dit beginsel was aan genomen, volgde er meer. Toen ver dween ook ik mag uit kracht van ervaring zeggen gelukkig de vol komen foutieve bepaling, dat door de afwezigheid van eon lid patroon ven het bestuur aan een dier leden-werk nemers tevens verboden wordt mee te stemmen. Die dwaasheid bestaat bij de Kamers van Arbedd eveneens, en is een van de redenen van haar ge brek aan succes, omdat elke lauwe, onverschillige patroon door weg te blijven automatisch den invloed van een arbeider kan verlammen en het daar veel meer de patroons, dan de arbeiders zijn, die afwezig blijven. Vermelding verdient ook, dat ten- go v alge van een veelbepeuterd amen dement Kleijnenberg—Leveirt—Van Rossum de Koninklijk goedgekeurde vakvereenigingen, die zich daartoe aanmelden, aanbevelingen kunnen doen bij B. en W. van personen, die naar hunne meening geschikt zijn, om als leden van het bestuur der beurs op te treden. Overigens werd in de verordening de invloed van B. en W. door dien van den Raad vervangen, bij de be. noeming van den directeur en do vaststelling vam zijn instructie, de vaststelling van het reglement dei inrichting en zoo meer. Des te opmerkelijker was bet, dat de meerderheid van den Raad zich in een andere principieele quaestie vereenigde met de zienswijze van B. en W. en den heer Kleijnenberg, dien zij tot dusver zóó trouw gevt>lgd had, in den steek liet. Het betrof het beginsel van de hou ding der arbeidsbeurs in geval van werkstaking en uitsluiting. De heer Kleijnenberg vertolkte de meening hierover van de democrati sche arbeiders door zijn voorstel, dat de beurs hare werkzaamheid op schort voor de door een staking of uitsluiting getroffen onderneming. B. en W. wenschten daarentegen, dat de beurs haar werk zou blijven doen, maar van staking of uitsluiting kennis geven aan den werknemer of werkgever, die haar tusschenkomsit inriep. Een derde denkbeeld was van den heer Modoo, en wel dit, dat de beurs zich aan werkstaking of uitsluiting niet storen, derhalve zooals hij bet noemde automatisch werken zou Ik weet niet, of deze strijd in de practijk van de arbeids beurs te Haarlem niet blijken zal neer te komen op een theoretisch verschil. Zonder nu den heer Rinke ma de onbeteekenendheid van een arbeidsbeurs te Haarlem toe te geven, wil ik toch wijzen op het feit, dat wij allen binnen 24 uur weten, dat er ergens in Haarlem een werkstaking ontstaan is. De menschen van 't vak dus zeker in de allereerste plaats. Haarlem ia Parijs of Londen niet, wanneer hier iemand aan 't eene stadseinde hard roept, klinkt de echo aam den anderen hoek. En wanneer onze wethouder Dr. Nieuwemhuijzen Kruseman verklaar de niet te weten, of de staking van Polygraph afgeloopen is of niet, dan mag ik het alleen betreuren, dat hij indertijd de courantenberichten daarover niet met grooter getrouw heid heeft gevolgd. De wethouder zou dam geweten hebben, dat deze staking maanden geleden reeds een officieel einde heeft genomen. Hoewel het dus zeer goed mogelijk is, dat deze beslissing van den Raad in de practijk de arbeidsbeurs nffet benadeelen zal, is het besluit weer eem bewijs van de onberekenbaarheid der stemming van een groote verga dering, daar het geheel buiten de lijn van de daaraan voorafgaande beslis singen valt- Andere punten van beteeken is be vatte de agenda niet. Het im den vorm foutieve besluit tot het geven van een bouwvergunning aan Hila- rius werd ingetrokken, hoewel B. en W. met prijselijke groothartigheid beloofden, aam Hilarius de vergun ning te geven, zooals de Raad dat wenschte. En het zou een min of meer saaie vergadering zijn geweest, wanneer zich niet de opmerkzame toehoorder met twee prachtige taalvrijheden had kunnen opvroolijken, namelijk dat de arbeidsbeurs baar vleugels moet uüislaan en dat door den heer Kleij nenberg mondeling en schrifte- 1 ij k iets zou zijn gezegd, opmerkin gen, die respectievelijk door de hee ren Kleijnenberg en Thijssen in het midden werden gebracht. Bij de rondvraag bracht de heer SChram de klacht, per ingezonden stuk im ons blad gedaan, ter sprake, dat namelijk aan de Lichtfabrieken n'uet wordt kennis gegeven van bot tijdstip, waarop de arbeiders kun nen gaan stemmen. Deze opmerking had het gewone verloop de burge meester verklaarde geen officdeelo klaöbt 'te hebben ontvangen de in- terpellant antwoordde, dat de men schen dat niet durven, de voorzitter antwoordde weer, dat de menschen er toch nooit op worden aangekeken en dat Z.E.A. zich met niet officdeele klachten niet inlaten kon. Ik meen, dat dit laatste argument nu juist aanleiding is tot kleine wrij ving, die kon worden vermeden. Ze ker, ik verg niet, dat de burgemeester van Haarlem gaat of laat antwoor den op in de couranten geopperde, onderteekende bezwaren, maar dat er niet huiselijk weg, binnen de muren var» 't stadhuis, kan worden onder zocht naar de waarheid van zoo'n klacht en, indien die blijkt, kalm en zonder ruchtbaarheid verbetering worden gelast ziedaar iets, wat er bij mij niet in wiL J. C. P. Stadsnieuws VELDDAG LEGER DES HEILS. De jaarlijks terugkeerende Nationa le Veiddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 30 Juni a.s. op het Land goed Waterland nabij de stations Velsen en Driehuizen, voor dit doel welwillend afgestaan door jhr. mr. Boreel van Hogeianden. De veiddag zal dit jaar geleid wor den door kommand ant en mevr. Rids- del, de leiders van het Leger des Heils in Nederland, terwijl ook een vertegenwoordiger van het interna tionaal hoofdkwartier te Londen te genwoordig zal zijn.- Behalve de gewone samenkomsten zal er o.a. ook een maatschappelijke demonstratie gehouden worden, waardoor ieder van meer nabij zal kunnen kennis maken met den arbeid van het Leger des Heils op maat schappelijk gebied. Verder zal er een muzikale demons bratie gehouden worden, waaraan 200 muzikanten esn 200 zangers zullen deelnemen. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. Woensdagavond had in café Brink- mann een vergadering van het depar tement Haarlem van de Maatschap pij van Nijverheid plaats. Voorzitter was de heer J. Merens. De heer Mr. J. C. L.- VI aan deren had een schrijven gezonden, waarin hij der vergadering kennis gaf, dat hij wegens ongesteldheid verhinderd was te komen. De punten van beschrijving der al gemeen*} vergadering wei-den bespro ken. Als afgevaardigden ter algemeens vergadering werden voor 't departe ment gekozen die heeren C. H. Julius en F. C. Dufoux, terwijl tot plaatsver vangende afgevaardigden werden be noemd de heeren J. C. Peereboom en II. A. Waller. De uitreiking van getuigschriften is bepaald op 15 Juni a.s. De techni sche boekerij heeft dit jaar zeer geluk kig gewerkt; zoowel 't aantal boeken als 't aantal leden is uitgebreid. De financien van 't departement mogen gunstg genoemd worden. Hierna ging de vergadering in ge heime zitting over. EXAMEN HOOFDACTE. De Minister van Binnenl. Zaksen heeft, met wijziging van zijn beschik king van 26 Mei, volgens welke een der commission belast met het afne men van het examen ter vex-krijging van de acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijze res, te Haarlem, zitting zal houden, bepaald, dat deze commissie, voor zooveel het afnemen van het schrifte lijk gedeelte van het examen betreft, zitting zal houdm te Amsterdam. Uit de Rechtszaal DIEFSTAL. De rijksveldwachter H. de Wilde wandelde op zekeren dag in de Haar lem marineer. Hij was op jacht om misdadigers en wetscheoiners te zoe ken. Daar komt een oude bekende der justitie aangestapt met een zak op den rug. Do speurdersneus van den dien aai- van den II. Hermandad rook lont hoewel aan het koper, dot in den zak geborgen was, toch niet veel te rulleen was En toch had de veldwachter goed geroken 1 Na eenig dralen bekende de aangesprokene, dat hij bet koper draad van een boer, bij wien hij diende, bad weggenomen. Heit Openbaar Ministerie zei, dat de beklaagde al negen vonnissen achter den rug heeft. Daarom eischte hij voor dit feit drie maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. Van Scherpen- berg, drong aan op eenige clementie, o.a. op grond, dat de beklaagde in de laatste jaren vrij goed heeft opge past EEN RIJWIELDIEF. Een 22-jarige jongeman Uit "Amster dam stond terecht, omdat hij van den rijwielhandelaar J. Erdsaeck, twee rijwielen had verduisterd. Beklaagde bekende. De rijwielen waren verkocht te Hillegom en Lisse, voor 10 en 18 gulden. Het Openbaar Ministerie deelde mede, dat de beklaagde zijne betrek king als knecht in het Victoria-hotel te Amsterdam onverw adat heeft ver laten, om mei een meisje, waarop tot heden niets te zeggen viel, op den loop te gaart, en' overal in het land rijwielen te huren en daarna te ver- koopan. Omdat hij dit meisje ook in zijn ongeluk heeft meegesleept, acht te het O. M. een zware straf noodig en eischte 1 jaar en 3 maanden gevan genisstraf. De verdediger mr. Willekes Mac- donald achtte zich gelukkig als ver dediger iets te kunnen zeggen in het voordeel van dezen jongen man. Pleiter deed een verhaal van de treurige levensomstandigheden van den beklaagde. In „Victoria" is hij voor „duivels-toejager" gcbi^iikt, zoo dat hij haast nooit een vrijen dag kreeg. Eén keer, toen hij met zijn meisje uit wilde, moest hij weer thuis blijven. Hij is toen weggeloopon en de rijwieldiefstallen zijn toen ge pleegd om zich voor broodsgebrek te behoeden. Beklaagde heeft beterschap beloofd en pleiter heeft goede ver wachtingen van hem. Daarom drong pleiter op clementie aan. BELEEDIGING. Een vrouw in de Annastraat was een beetje laksch om de huur te be talen. Slechte tijden. Op een avond kwam de huisheer om half elf nog om te „manen", maar kreeg geen geld. Wel werd hij door de vrouw gescholden voor veel lee- lijks. Het O. M. eischte tegen de vrouw- wegens beJeediging 5 gulden boete of 5 dagen hechtenis. De vrouw begon te huilen. Ze nam geen straf aan, ten eerste omdat ze miet gescholden had, en ten tweede, omdat.... ze geen geld kan missen. MISHANDELING. Een Zandvoortsche jongeman van 25 jaar was 's nachts dronken thuis gekomen. Twee veldwachters brach ten hem thuis, bij welke overbrenging bij de veldwachters en ook zijn 69-ja- rigen vader eenige slagen toebracht. De veldwachters verklaarden, dat de dronken man opzettelijk heeft ge slagen. Zijn vader zei, als getuige, dat zijn zoon blijkbaar per ongeluk lie eft geslagen. Het O. M. eischte wegens mishan deling een gevangenisstraf van drie weken. KNOEIERIJEN OP ZANGWED STRIJDEN. Zondag 13 dezer zal te Amsterdam een vergadering plaats hebben van mannen-zang vereen igingen in Neder land, bijeengeroepen door het Neder- landsche Zangersverbond en den Bond van Mannenkoren in Nederland ter bestrijding der knoeierijen bij zangwedstrijden. Ook onzerzijds wek kon wij de Haar lems che zangvereenigingen op, om huil afgevaardigden toch vooxaJ naar deze bijeenkomst te zenden en herin neren aan de artikelen, die indertijd in de rubriek „Om ons Heen" zijn ge schreven. VERKIEZINGSPROPAGANDA. We ontvingen een „Vex-kiezings- courant" van de vereeniging „Man nenbond voor Vrouwenkiesrecht', waarin o. a. meegedeeld wordt, dat Mr. Thiel bevestigend heeft geant woord op de volgende door den „Man nenbond" gestelde vragen lo. Zijt gij bereid mede te werken tot het aanbrengen van die wijzigin gen tn de Grondwet, die ten doel heb ben de uitsluiting van de vrouw van het kiesrecht on de verkiesbaarheid Yoor de vertegenwoordigende licha men weg te nemen 2o. Zijt gij bereid mede te wei-ken tot het opinieipen van bepalingen, het zij in de Grondwet, hetzij in de Kies wet, do Provinciale Wet en de Ge meentewet, die ten doel hebben der vrouw oaider gelijke voorwaarden als den man kiesrecht en verkiesbaar heid voor de vertegenwoordigende li chamen te verloenen „Land en Volk" verspreidt hier ter stede een extra-blad ter aanbeveling van de candidatuur-Thiel. De Jonge Vrijz. Propaganda-Club „Haarlem" deelt ons, ter voorkoming van misverstand, mede, dat art. 2l van lvet huishoudelijk reglement luidt„Steun wordt slechts dan ver leend. indien van vrijzinnige zijde voor één zetel één candidaat gesteld wordt." Hooger beroep. Door N. de W. to Beverwijk is hooger beroep aangeteekend togen hot vonnis der Arr. Rechtbank al hier, waarbij hij is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf ter zake van bedrlegeJijke bankbreuk. Valsche doofstommen.- Gistermiddag omstreeks 3 uur ver voegde zich een persoon bij de bewo ners der Rustenburgerlaan, dievoor- 1 gaf doofstom te rijn. Hij had een doos met schrijfbehoeften en een aantüï biljetten, waarop de woorden „doof stom" gedrukt waren. Hoewel bij her haalde malen de bewoners met zijn bewegingen wilde dwingen om iets van hem te koopen, weigerden zij. Hierdoor in woede ontstoken, begon hij de bewoners uit te schelden, waar door natuurlijk dadelijk bleek, dat hij hen trachtte te bedriegen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 2 tot en met 8 Jun! kwamen te Haarlem 1 geval van roodvonk en 5 gevallen van diphthe- ritis voor; te Beverwijk 1 geval van roodvonk; te Schoten 1 geval van roodvonk; te Velsen 1 geval van roodvonk; te Zandvoort 1 geval van roodvonk en 1 van diphtheritis. Mil itairie Z aken. De miliciens Peussens, Bergwerf, Schoenmaker, Van der Knijff en Pool van het 10e regiment Infanterie alhier worden op 15 Juni a. s. overgeplaatst bij de compagnie administratie-troe pen. Een koddige beslissing. Men weet, dat er 's avonds op de Groote Markt met lichtbeelden recla me wordt gemaakt voor de candid ar tuur-Van Styrum. Hef. Comité wensch te die vertooning wat uit te breiden en vroeg daartoe vergunning der po litie, die verlof gaf om ook Haorlem- sche stadsgezichten te vertoonen. Die bezat liet Comité niot, wel kiekjes van Bloemend aal. Daarvoor kon evenwel geen vergun ning worden verleend. Nu breekt het Comité zich hot hoofd met de vraag, in hoeverre go zichten uit Bloemendaal gevaarlijker kunnen zijn voor orde en veiligheid, dan gezichten uit Haarlem. V a c a n t i e. De Arr. Rechtbank alhier hoeft voor dit jaar de navolgende regeling der vacantie vastgesteld Terechtzitting voor burgerlijke zor kernDinsdag 13 en 27 Juli, 10, 24 en 31 Augustus. Terechtzitting voor strafzaken i Donderdag 8 en 22 Juli, 5 en 19 Aug. Aanvang der terechtzittingen tel kens 'svoormiddags 10 uur. (Zie vervolg Stadsnieuws onder do laatste berichtenj. Uit de Omstreken SCHOTEN. Landverhuizers. Hedenmorgen vertrokken van hier weder twee huisgezinnen naar Am sterdam voor emigratie naar Brazilië* SPAARNDAM. De Staatscourant bevat de statuten van de ijsvereeniging Spaarndam. De vereeniging stelt zich ten doel: a. het maken en onderhouden van ijsbanen; b. het veilig en ongehinderd ijsver- keer door het afzetten van gevaarlij ke plaatsen en wakken; c. bevordering van liet winterver maak door het geven van ijsfeesten; d. den toestand van het ijs open- baa rte maken; e. doelmatige werkverschaffing op het ijs. AERDENHOUT. Aan de aannemers Bijlant en Cre- mer, wonende te Haarlem, is bij on- derhandsche aanbesteding door den heer G. J. Bange opgedragen het bou wen van een hovenierswoning op het terrein van de villa aan den Van Leunepweg in Koeduin alhier. BENNEBROEK. Dinsdagmiddag kreeg op den Rijks straatweg alhier de 15-jarige J. v. A. alhier ruzie met den 21-jarigen A. V. vam Hillegom, Laatstgenoemde gaf J. v. A. zoo'n hevige trap tegen zijn buik, dat een bloedende wonde ont stond en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. HOOFDDORP. "Aan het groot nationaal muziek concours te Beemster, op Zondag 18 en 2ó Juli a.s. te houden, zal o.a. ook deelnemen „Excelsior" van Hoofd dorp, Haarlemmermeer. HEEMSTEDE. Dr. A. H. de Uartog, predikant der- Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft! hedenmorgen een beroep ontvangen naar Middelburg,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1