Verschijnt dagelijks, behalve op Zen- ea Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 24* Jaargang. No. 7985 DINSDAG 16 JUNI 190» ABOHHBMENTEH P8R DRIB WAAMDBMl Voor Huilem I 33 Voor d< dorpen In den omtrek weer een Agent gevestigd la (kom der gemeente).1.30 Franco per post door Nederland1.66 Aiaondertijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem031H de omstreken en franco per post 0.45 C. PEERIB00B. K&stanLêa öitgave der Veooootschap Losreni Custer. Ditwtar l ADVERTBHTlêNi Van 1—5 regels S5 Cfe; iedere regel rnesr 10 Cis, Eulten he! Arrondissement Haarlem van 1—5 regels L—, elke regel meer a IB Reclames 30 Cent per regel B| Abonnement aanzienlijk rabat Advert en tifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie es Administraties Groote Houtstraat 55. MêïCöinmüniiafl Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Dntè&eriJ* Zsidef Bulteuspaarae 6. Telefoonnummer 122. tot de plaatsing van advertentiln en reclames van buitere het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandseh Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstrant 7678, Amsterdam, Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 16 JUNI. Den Hout: Concert Haarl. Muziek korps, 8 uur. OM ONS HEEN No. 940. Aardbevingen. De aardbevingen in het Zuiden van Frankrijk hebben plotseling weer do aandacht op dit natuurverschijnsel gevestigd, die sedert de geweldige ramp van Messina weer aan 't ver flauwen, was. Zooveel dingen zijn er, die telkens onze opmerkzaamheid vragen, dat wat nog maar enkele maanden geleden is, wanneer we er aan herinnerd worden, den indruk maakt of het al jaren achter ons ligt. Geen wonder, dat de aardbevingen In Fr ankrijks zuiden de ongerustheid niet weinig hebben gaande gemaakt. Niet alleen om de directe schade die ze toebrengen en het verlies van menschenlevens, dat ei' het gevolg van is, maar ook omdat zich de nauwende gedachte moet opdoen, of in dit gedeelte van Europa, waar dus tweemaal in korten tijd de bodem uit zijn rust werd opgeschrikt, op den duur nog meer storingen zijn te wach. ten. Wij bewoners van do lage landen lezen die Lijdingen alsof ze ong niet zouden kunnen deren. Toch kwamen ook in Nederland wel kleine aard schokken voor, ai hadden ze geen ern stige rampen tengevolge en nog on langs hebben we kunnen vernemen, hoe hier en daar een weliswaar on beduidende trilling werd gevoeld. Het eenige ongemak, dat wij van de onrust der aarde ondervinden, zoude lage temperatuur wezen. Vrij al meen wordt de heerschende kou toe geschreven aan de aardbevingen. Te recht of ten onrechte? Ik weet het niet, maar zooveel is zeker, dat een beetje kou ïn elk geval niet in verge lijking komt met de angst en de na doelen, die de menschen van aardbe vingen zelf ondervinden. De aardbeving is het plotselinge, het onverwachte, het onberekenbare. Niemand kan haar begin weten, noch haar einde voorspellen. Juist daarom wordt de mensch, die haar ziet ge beuren, door de hoogste angst aange grepen. En bij de geleerden vindt hij geen steun. Camille Flammarion, de bekende Fransche sterrekundige, er kent in een artikel in een Fransch maandschrift, dat het inwendige van de aarde niet bekend is. „Onze on wetendheid op dat punt", zoo schrijft hij, „is veel grooter, dan men uit al lerlei plechtige verklaringen van onze tijdgenooLen wel afleiden zou." Onze aardbol heeft een doorsnede van 12.742 kilometer. Er is dug van de op pervlakte near het middelpunt een afstand van 6.371 kilometers. Wat we ten wij daarvan Wat hebben we er van gezien Tunnels en mijnen zijn niet meer dan speldeprikken in de aardkorst. We zijn nauwelijks twee kilometers onder de zee doorgedron gen, wat beteekenen die op meer dan 6300 Bij gebreke van stevig weten, ver liezen we ons dus in veronderstellin gen. Uit do omstandigheid, dat de warmte toeneemt, naarmate we die per onder de aarde dalen, ig afge leid, dat dit in dezelfde verhouding wordt, voortgezet tot aan het middel punt toe. Gemiddeld is die warm te- stijging één graad per 30 h 35 meters, maar in verschillende streken is zij lang niet gelijk. Hier is er slechts 12 15, ginds 50, 80 of zelfs meer dan honderd meter voor noodig. Op deze zwakke gegevens is lichtvaardig be toogd, dat de warm te-toeneming 30 graden moet zijn voor 1000 meters, 3000 voor 100 kilometers en 200.000 graden voor liet middelpunt van on zen aardbol. Hieruit is weer afge- 'eid, dat aangezien alle bekende stoffen op een hitte van minder dan 3000 graden smelten, de gehecle aar de vloeibaar is, de aardschors dus dunner zou zijn, dan een eierdop en wij dus letterlijk zouden leven opeen fornuis en dansen op een vulkaan. Niets staat evenwel minder vast, dan de voortzetting van deze hitte- toeneming, die immers alleen waarge nomen is in de allerbovenste lagen. Eenige jaren geleden meende men ook, dat de temperatuur van de at mosfeer regelmatig verminderde tot aan de grenzen van dien dampkring, maar de onderzoekingen per lucht ballon hebben aangetoond, dat die temporatuursverlaging op een hoog te van twaalf- of vijftien duizend me ters ophoudt, naar gelang van plaats en jaargetijde, dat err dan een dikke laag volgt van temperatuurs-evem- wicht en dat daarboven de verla ging voortgaat. Tot hoever Daar weet niemand iets van. Wanneer men met alle geweld de aarde met een ei wil vergelijken, dan zal ze, zegt Flammarion, meer op een hard ei gelijken. Was de inhoud van do aarde vloeibaar, dan zou ia dig massa door de aantrekking van zon cn maan een beweging ontstaan, die evenals eb en vloed de aardkorst tweemaal daags onder onze voeten zou doen golven. Do aardmassa is waarschijnlijk taai, de bekende Engelsehe geleerde Lord Kelvin meent zelfs, dat zij zoo stijf moet wezen als staaL Aardschok ken doorkruisen de massa in den tijd van veertien minuten, wat onmoge lijk zou wezen wanneer ze vloeibaar was. Onze planeet, zoo meent Flamma rion, koelt voortdurend meer af, con denseert als 't ware en hierin zoekt hij de oorzaak van aardbevingen, na melijk in de samentrekking van de aarde, die van deze afkoeling het ge volg is. Niet overal is die samentrek king gelijk, daardoor ontstaan plooi en, inzinkingen, verzakkingen en rimpels. En de Fransche geleerde voegt er deze opmerking aan toe, dat geen enkele dag zonder aardbeving voorbij gaat. Zoo vindt men groote scheuren, van de aardkorst in Italië, Zuid-Azië, Ja pan en langs de kust van de Stille Zuidizee, Zuid- en Noord-Amerika, in de nabijheid van den driehoek, die ge vormd wordt door de vulkanen Ve suvius, Etna en Stromboli, doen zich meer inzinkingen of verheffingen van den bodem voor. Vaartuigen, die na de ramp te Messina naar de haven voeren, hebben in volle zee een hevi- gen schok gekregen, van onder naar boven, alsof de kiel geraakt had. Aanvankelijk dacht de bemanning aan een botsing. Het zijn juist die plotselinge opheffingen van den zee bodem, die aanle. iing geven tot het ontstaan van een vloedgolf, daar de opheffing een waterberg veroor zaakt, die zich zeer ver kan voort planten en zich ten slotte op den oever stort. De golf, die de oevers van Messina, Reggio en verder langs deze geheele zeestraat verwoestte», was naar schatting tien metershoog. De vloedgolf, die de aardbeving op •Jamaica, den 14den Januari 1907, vergezelde, steeg tot den kruin van de cacaoboomen te Port Royal. De waterberg bij de aardbeving te Lissa bon in 1755, die 30.000 slachtoffers oischte, is geschat op vijftien meters, maar het heftigste verschijnsel van dien aard is geweest de uitbarsting van de Krakatou op Java, de® 26 Augustus 1883. Reusachtige golven van vijf en dertig meters hoogte zijn kilometers ver over het land ge stroomd en voerden schepen mee. Veertigduizend personen kwamen hierbij om 't leven. Zóó heftig was de atmosferische be weging, dat zij zich om de geheele aardbol heeft verspreid en in den tijd van 35 uur de wereld is rond gegaan. De golving van den Oceaan deed zich gevoelen zelfs tot aan, de Fransche kust. Dit i®, zegt Flammarion. het rü3(3BS£Sa23i2Si meest geduchte aard ver schijnsel ge weest, dat de menschheid in de laat ste jaren heeft opge teekend en dat de ramp van Messina nog verre over treft. Inderdaad, zoo eindigt de schrijver, wij leven op een planeet, waarvan het inwendige nog een groote werk zaamheid vertoont. En hij laat daan- op de bewering volgen, dat de bodem van Frankrijk nagenoeg geheel tot rust gekomen is, wat alweer in strijd is met de historie der laatste dagen. Deze togenstrijdigheid moge ons op nieuw den raad van Flammarion, om niet te veel aan stelLingen en ver onderstellingen te hechten, doen over denken. Inderdaad het blijkt: de meruscheu weten er nog weinig van 1 J. C. P. Stadsnieuws Koninginnedag. Maandagavond hield de vereeni- ging „Koninginnedag" in de hoven- zaal der Sociëteit Vereeniging een al- gemeene vergadering. Voorzitter was de hear G. B. C rommel in. Deze her dacht in zijn openingswoord de spon tane feestvreugde der Haarlemmers, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana, er bij voegend dat ook op 31 Augustus de feestelijkhe den niet zullen ontbreken. Na 30 April is spreker tot de conclusie ge komen, dat de veireoniging „Koning innedag" wel geliquideerd kon wor den, omdat hare statuten een artikel behelzen waarin staat dat zij de lief de voor ons vorstenhuis bevorderen wil. Grootere liefde, dan te Haarlem betoond is, acht spreker niet moge lijk. Maar de vereeniging heeft ook nog een ander artikel in hare statu ten, n.l. dat zij op nationale feestda gen feesten zal organiseeren. Om dat te kunnen doen is er geld noodig. Ie der inwoner van Haarlem moet er toe medewerken dat geld te verschaffen. Het wordt goed besteed. Medegedeeld werd dat de vereeni ging een leening van 3000 had moe ten sluiten, die binnen 10 dagen vol teeken d werd. De heeren A.Koolhoven en Mr. H. P. 't Hooft hadden ontslag genomen als leden van 't hoofdbe stuur. Al zijn deze heeren de laatste jaren niet zoo op den voorgrond ge treden, toch hebben zij veel voor „Ko ninginnedag" gedaan. De voorzatter bracht hun hiervoor een woord van dank en hulde. Uit 't verslag van don penning meester, den heer M. H. Binger, bleek, dat op 1 Januari 1909 een batig saldo in kas was van f 293.66 1/2. De inkomsten bedroegen f 6732.30, en de uitgaven 6435, 631/2. De com missie die met 't nazien der rekening en verantwoording belast was, ver klaarde bij monde van den heer P. van Looy, deze volkomen accoord en bracht een woord van dank aan den heer Binger voor zijn uitstekend be heer. Een der heeren, die mede de lee- ning had helpen vol teekenen, had ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Juliana de vereeniging 2 obligaties weder ten geschenke gege ven. Giften van 50 en 20 waren nog ingekomen. Van de bewoners der Kleine Hout straat weid 12.50 ontvangen, de L. Voorstraat bracht 14 benevens e»en groot aantal lampions. Ook vele be woners van de Kleine Houtstraat zijn lid geworden. De laatste weken hebben zich 180 nieuwe leden aangemeld, wat zeker een verblijdend verschijnsel mag ge- noenïd worden. Een brief van het gemeentebestuur was ingekomen, waarin de vereeni ging hulde werd gebracht voor de goede organisatie van 't feest op 18 Mei. Daarna werd overgegaan tot de verkiezing van twee bestuursleden in plaats der heeren CrommeLin en Kool hoven; herkozen werd de heer G. B. Crommelin en in plaats van den heer Koolhoven Mr. Dr. W. P. Vis, Bei den namen de benoeming aan. In de vacature 't Hooft werd geko zen de lieer J. J. BeccarL Bij loting werd uitgemaakt dat.obli gaties 16 on 29 met September zullen afgelost worden. Bij de rondvraag maakte 'een de»r heeren de opmerking, dat de adver tentie voor de vergadering niet ge noeg in 't oog vallend werd gedrukt. Hierop werd de vergadering geslo ten. In een bestuursvergadering, d:e daarop volgde, bracht de voorzitter, de heer G. B. Grommelin, een woord van bartel ij ken dank aan de heeren G. P. Cheriex en C. L. F. Sar let, die achtereenvolgens als waarnemend se cretaris uitstekende diensten aan de vereeniging hebben bewezen. De voorzitter gaf daarbij zijn leed wezen te kennen, dat hem door liet hoofd was gegaan, dit in de Ledenver gadering te zeggen. In diezelfde bestuursvergadering werd. met algemeen© stemmen tot waarnemend secretaris benoemd Mr. W. P. Vis, dde de benoeming aannam. ORGELBESPELING op Donderdag 17 Juni, des namid dags van 23 uur, in de Groote- of Sint-Bavokerk alhier, door den heer W. Ezerman. Programma: No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Andante, Niels W. Gade. No. 3. Sonate No. 2, Ch. Fink. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Finale. No. 4. Vorspiel zu Parsifal, R. Wag ner. No. 5. Marche Sol enne!Ie, A. Maillij. Geslaagd. Onze stadgenoot, de heer R. C. Ve nom a is geslaagd voor zijn 2e natuur kundig ex. te Amsterdam. Levering Aardappelen. Door der; garntizoens-commandant te Haarlem werd aanbesteed de le vering van aardappelen, benoodigd voor het garnizoen te Haarlem, van 16 Juli tot 31 October. Ingeschreven werft J. Bos en Co. te Amsterdam, 2.61 per H.L. J. Dokter, te Leeuwarden, 2.16. J. Huijboom, te Haarlem, /2.05. H. Deelstra, te Amsterdam, 2.61. W. F. S t e e n k e n. Uit een ons toegezonden nummer van „Ons Belang" blijkt, dat Zondag op 3b-jarig en leeftijd te Amsterdam is overleden de heer W. F. Steenken, voorzitter van den Nederlandschen Stucadoorspatroonsbond, tevens op richter van dezen bond, waaraan hij zijn beste krachtan gaf. Een zijner persoonlijke vrienden, de heer H. Doing, van hier, wijdt den overledene een gevoelig „In Memo- riam" toe. Dit nummer van „Ons Belang" be vat nog eon drietal artikelen van do hand des heeren Steenken, o. a. een met den eigenaardigen titel „De finale". P r ij s u i t d e e 1 i n g. Men schrijft ons: Zaterdagavond had in de scliiet- zaal van den heer H. J. Burgers de prijsuitreiking plaats van den Sur prisewedstrijd in de duinen gehouden door de schiet vereeniging Claudius Civilis. Na een woord van welkom door den voorzitter, weiden de fraaie prijzen, onderling geschonken door de leden (waarbij een prachtig schilderstuk, aangeboden door den heer H. van Riet), met oene hartelijke toespraak dcor den heer J. Krol Km., bescherm heer der vereeniging, uitgereikt. Om ex een ware surprise van te ma ken, waren de prijzen allen op eene zelfde maat ingepakt, de pakjes za gen eer alle gelijk uit, zoodat de beste keuze bloot toeval was en de kans voor de minder geoefende schutters werd verhoogd. Prijswinners waren de heeren: W. Staphorst, J. A. Gaarlandt, H. E. Stap Jr., E. B. Moolenaars, A. Moo- ienoars, J. F. Borghouts, H. v. Riet, T. Blei, S. Blei, M. Henneman, J. M. Voskuyl, F. J. Heering, J. W. Strem ming, H. Kallenbom, H. T. Kroes, Jac. Th. Verzijlbergh, J. M. van Maas, A. H. J. Sausenthaiïar, W. G. M. Lem en P. Kelderman. Hierna werd aan den bescherm heer met eene eenvoudige toespraak, waaruit achting en waairdeering sprak, eene groote fraaie photo aan geboden, uitgevoerd door den heer Kroes, van do deelnemers aan den wedstrijd, welke door hem met een woord van erkentelijkheid werd aan vaard, daarbij de beste wenschen voor de vereeniging uitsprekende. Bond van Lichamelijke opvoeding. De afdeeiing „Haarlem en omstre ken" van den Nederlandschen Bond voor lichamelijke opvoeding zendt een circulaire rond, waarin de aan dacht op de afdeeiing gevestigd wordt en moreele en financieele steun wordt gevraagd Hot doel waarmede de afdeeiing werd opgericht, was hoofdzakelijk de lichamelijke ontwikkeling van jonge lieden van beiderlei kunne in de eerste plaats der minder gegoeden ter hand te nemen, ten einde meer .evenwicht te brengen tusschen licha melijke en geestelijke opvoeding. Het bestuur vertrouwt, dat de Haarlem- sclie burgerij haar zooveel steun zal geven, dat de jonge afdeeiing met kracht zal kunnen arbeiden. De gymnastiekoefeningen zijn voor bereid zij zullen aanvangen in het gymnastieklokaal aan de B aken esse r- gracht. Een commissie is benoemd, die zal hebben te onderzoeken, of het denkbeeld om een gymnastiek ge bouw in Haarlem te stichten voor verwe zenlijking vatbaar geacht kan wor den. Door bemiddeling van het be stuur zullen verschillende onderwij zers en onderwijzeressen uit Haar lem, dit jaar deelnemen aan een cursus voor openlucht-spelen, die te Broda zal gehouden worden. Vergunning geweigerd. De Burgemeester van Haarlem heeft geweigerd vergunning te ver- 1eonen tot het houden van de ten toonstelling „Het Boek", welke ten- tooaistelling uitging van het Nederl. Bureau voor nationale en internatio nale tentoonstellingen We vernemen, dat de overweging, die tot dit besluit leidde, voorname lijk deze is, dat de bedoelde tentoon stelling weinig kans van slagen had. Mercurius. De Nationale Bond van Handels- Kantoorbedienden „Mercurius" heeft aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland een schrijven gezonden, waarin haar ze delijke steun verzocht wordt voor een algemeene en geregelde zomervacan- tie, dio niet anders dan gunstig op 't gehalte van den te verrichten arbeid werken kan. en, waar H mogelijk is, Zaterdagmiddagsluiting der kantoren wordt gevraagd. Eduard Jacobs. Eduard Jacobs treedt dezer dagen in den Schouwburg op. We hebben dezen zanger van de satyre en den levensweemoed in lang niet in ons midden gehad. Liefhebbers van het chanson zullen dus weer kunnen gaan hooren naar het lied, da!t lacht en snikt. ONGELUKKEN. D., van Haarlem, had het ongeluk aan de Weespexzijde te Amsterdam te vallen en het linkerbeen te breken. Hi j werd in het O. L. V. gasthuis ver houden, en, aangezien* daar geen plaats voor opneming was, naar het Binnengasthuis vervoerd. Kamer van Koophandel. Heden ie in druk verschenen het verslag over :t jaar 1908 uitgebracht door de Kamer van Kooptiandel en IGibrieken ie Haarlem. Samenstelling der Kamer. Bij den aanvang vau het jaar had den zitting de heeren: Mr. Joh. En- echeué (voorzitter), E. H. Krelage (plaatsverv. voorzitter), A. de Clercq, P. Goedkoop Dz., P. G. Heeins, G. v. d. Most van Spijk, W. G. II. Jacobs, 1-1. J. Geyl J.Cz., een vacature door 't overlijden you den heer E. J. Wester- veld, en G. Petri, secretaris. De heer 11. Fikkert werd in de plaats van tkui heer Westerveld ge kozen, en voor den heer Goedkoop, die altrad en niet meer in aanmerking wenschte te komen voor een herbe noeming, werd de heer Th. H. S. Jam- zen gekozen. De heeren De Clercq, Ja cobs, Geyl en Janzen werden hij de periodieke verkiezingen in November herkozen. Rekening. Deze sluit met een voordeelig saldo van 35.14. Vergaderingen. In 1908 werd 10 keer vergaderd. Van hetgeen daar in behandeld is, werd reeds door ons verslag gegeven. Audientie. De voorzitter en het lid de heer v. d. Most van Spijk, maakten ter gedegenheid van de audieutie te Amsterdam, hun opwach ting bij H. M. de Koningin. N ij v e r h e i d. De algemeen© in druk, die de mededeelingen op ver zoek der Kamer door de industxieelen en handelaren verstrekt achterla ten, ls vrijwel gelijk aan dien van liet vorig jaar. De financieele gedruktheid hield nog aan en deed vooral haar invloed gevoelen in de scheepsbouwn ij ver heid en sommige andere bedrijfstak ken. De lange, zonnige zomer was gun stig voor den verkoop van verschil lende dranken, ofschoon toenemende matigheid ©enigszins temperend op den omzet schijnt te hebben gewerkt. De slapte in de bouwvakken hield aan, hetgeen in onderscheidene in dustrieën merkbaar was. In andere bedrijven, zelfg in zoodanige, die af hankelijk zijn van zekere maat schappelijke weelde, had men volop werk. Alles dooreen genomen maakt de toestand onder de gegeven om standigheden een vrij bevredigenden indruk. Gem. Arbeidsbeurs. In 1908 kwamen 3369 aanvragen om plaatsing van werkzoekenden in, en 768 van werkgevers, terwijl 636 werklieden door bemiddeling der beurs geplaatst werden. Voedings. en genotmidde- 1 e n. Omtrent, de broodbakkerijen wordt in het algemeen meegedeeld, dat tengevolge van meer normale ver houding van in- en verkoopprijzen de financieele uitkomsten zeker betor zullen zijn dan vorige jaren. Omtrent het artikel melk werd 1 op gave ontvangen, die het bedrijf sta tionair noemt. In den toestand der margarinefa- bricatie kwam sedert het vorig jaar geen verandering. Het lange zomerseizoen werkte de bevredigende uitkomst van de azijn- fabricatie in de hand. Aangedrongen wordt door een fa brikant op strenger toezicht op liet zuurgelial te en op onzuiverheden in het fabrikaat door de keurmeesters van voedingsmiddelen. Opnieuw wondt geklaagd over het gebruik van azijn-essence, hetwelk men behalve voor industrieele doel einden als gebruiksartikel zou wen- scheai te zien verboden. De opgaven omtrent hier, stemmen hierin overeen, dat liet biergebruik afneemt, in 't afgeloopen jaar zelfs ondanks deai gunstigen zomer. Ook betreffend© likeuren wordt een sterk verminderd© vraag geconsta teerd. De uitvoer naar het buitenland was vrij bevredigend. De langzamer hand weder normaal geworden prijs der grondstoffen heeft in den loop van het jaar 1908 verbetering ge bracht in de resultaten van het be drijf van cacao en chocolade. Toch zal do uitslag van liet jaar nog niet be paald gunstig kunnen worden ge noemd. Het onderzoek naar de vervalschte soda uit België heeft tot resultaat ge had ,dat de omzet van het zuiver No- derlandsche fabricaat met ongeveer 10 is gestegen. Uit de ingekomen berichten blijkt, dat in het artikel tabak en sigaren blijkbaar ton gevolge van minder maatscliappeiijken welstand, de vraag naai- duurdere merken afnam.. De toestand bleef stationnair zonder merkbaren vooruitgang. Ambachtsn ij verheid. De toestand der ambachtsnijver heid in liet afgeloopen jaar liet voor zoover bekend, in vele opzichten nog al te wensclien over. Met de bouwvakken was het over het algemeen treurig gesteld en er hoerschte gedurende het geheele jaar een soort crisis van werkloosheid. Klein bouwwerk (zoogenaamd bur ger werk) was er a! zeer weinig, ter wijl dit jaarlijks minder schijnt t© worden. In het najaar heerschte er vooral in de metaal-Industrie over het alge meen een zekere malaise zonder dat men met zekerheid kan opgeven aan welke omstandigheden dit bepaalde lijk was loe te schrijven. Verder was men van oordeel, dat de gemeentelij ke bouwverordening voor een niet on- bcdangrijk deel oorzaak is, dat veel particulier werk, hoewel van kleinen omvang, niet wordt uitgevoerd en de somtijds noodzakelijkste herstellingen aan de gebouwen achterwege blij' ven. De steenhouwerijen leden onder <1« slapte in de bouwvakken en ongc. rechtvaardigde concurrentie van hej buitenland. In het smederij-bedrijf werd ge» klaagd over lusteloosheid. De toe stand der houtbewerking bleef sta tionair. Enkele meubelfabrieken deelden mee over de boeveelheid werk geen klagen te hebben- In de verf fabricatie was de toe stand der laatste maanden van het jaar onder den invloed van de algemeene lusteloosheid minder gunstig dan de eerste maanden. De toestand van den rijwielen- en automobielenhandel bleef vrijwel stationair de handel in automobielen ondervond evenwél den verklaarba ren invloed van den ongunstigen toe- stand, terwijl de rijwielhandel onver anderd bleef. Houthandel. In tegenstelling met vorige jaren kon de toestand van den houthandel in 1908 over het alge meen niet anders dam ongunstig ge*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1