Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA OM ONS HEEN Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 26e Jiwgsng. No. 796$ WOENSDAG 16 JUNI 1909 ABOSNBMBNTEN é&PrjêlffilS&'rtL A D V ER T B N TIÊNi PBR DRto maandbni Van 1—<5 regels 50 Cts.1 Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondisssmenf Voor Haariem ƒ125 Haarietn van 1—5 regels t—, elke regel meer a KI Reclames 30 Cent per rsgel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) 1-30 Advertenti&i van Vraag en Aanbod, hoogstens res regels, 25 Cts. per plaatsingi r'anf.o per post door Nederland 1.65 50 cts. voor S plaatsingen contant S^öSWvoicH^ 8S« A^iaist™^ croot. RooMntt 55. de omstreken en franco per poet s 0.45 tete^mmeiiaal Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratis f24. üifgave der Vonaooteefeap tonrens Coster. Directe J. C. PESREB00M. Drukkerij 1 Zolder Bciteospaarae 6. Telefoonnummer 122. Yo§ de plaatsing van advertentiöQ en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem ia dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat T678, Amsterdam. Telepboon In tere. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN* EERSTE BLAD. DONDERDAG 17 JUNI. Gr. K«rk: Orgelbespeling, 23 uur. Schouwburg: Voordrachtavond Eduard Jacobs, 8 uur. Blo om-end aal: Raadsvergadering, 2 tiur. No. 950. De Middenstandstentoonstelling j. Toen ik Maandagmiddag een kijk je kwam nemen op de Middenstands- tentoonstelling, zond de wachter aan den voorkant van het Paleis voor Volksvlijt mij onverbiddelijk naar het Westeinde. Daar, bij den tuintoegang was het een drukte van belang. Wa gens en karren brachten de restan ten van inzendingen aan, moesten door smalle gangpaden heen wurm en of bleven finaal voor de opstopping staan. Voerlui riepen elkaar goedge humeurd toe. „Hei neger", schreeuw de er een, „rij dien wagen eens op zij I" aan welk verzoek de zwarte vriendelijk grijnzend voldeed met al le inspanning van zijn handen, die aan donkerbruin leer deden denken. Zware kisten werden met vlotte be weging van de wagens afgeladen en deden menigeen ,die er langs wou, afdeinzen. Zoo was het buiten en binnen in de «alen was het niet anders. Daar werd nog geklopt en geverfd, geplooid en gemeten, haastige patroons gaven or ders aan zenuwachtige arbeiders door den chaog heen draafden be stuursleden, overal aangeklampt en vastgehouden door exposanten, die nog iets hadden te vragen of te zeg gen. Hoe uit deze verwarring geen vier en twintig uur later een geordende tentoonstelling ontstaan moest, scheen me niet duidelijk. Maar de heer Meuwsen, de flinke voorzitter van den Bond, wist het wel. ,,'t Komt in orde", zei hij, „we zijn zoogoed als klaar Eu zoo was het ook inderdaad. Toen ik Dinsdag na de officieele ope ning het Paleis, ditmaal behoorlijk door den hoofdingang, binnen kwam, was 't of de kabouters in den nacht aan 't werk waren geweest. Overal orde en regelmaat. De machines gonsden, het personeel st-ond achter de étalages, of drong je een reclame drukwerk op. Alles baadde in een gloed van warmkleurig electrisch licht. Wie zoo pas het smalle deurtje van de hoofdzaal is doorgegaan, staat een oogenblik verlegen. Hij weet niet, waaraan hij het eerst zijn aandacht zal geven, krijgt daarna een juffertje in 't oog, dat in een soort van put zit, waarop liet woord Catalogus geschilderd slaat en schiet daarop toe, in do hoop dat hij in dat boek werk troost zal vinden. IJdele waan 1 De catalogus is onvolledig. Inplaats, dat die van de deur af een korte be schrijving geeft van de verschillende inzendingen zooals ze gegroepeerd staan, derhalve de wandeling om zóó te zeggen niet den bezoeker mee maakt, geeft hij niets dan een dorre opsomming, naar de nummers ge rangschikt, die lang niet altijd dade lijk te vinden zijn. De bezoeker gaat dus maar op goed geluk af aan 't dwalen, oin wanneer hij weer thuis zal gekomen zijn, to bemerken, dot hij verschillende dingen heeft overgesla gen. Bi hoop, dat wanneer de Bond weer eens een tentoonstelling geeft, die beredeneerde beschrijving naar de standplaats, een geografische cause rie zou ik bijna zeggen, niet zal ont breken* Intusschen mag ik" er wel voor zor gen, dat er aan mijn eigen beschou wing niet lets van beteekenis ont- breekt En dit zou toch het geval we- zen, wanneer ik niet even in herinne ring bracht, dat de tentoonstelling uitgaat van djeai Bond van vereenigin- gen voor den handeldrijven-den en tn- dustrieelen middenstand. Men kan dus zeggen van dm detailhandelaar en den kleinen fabrikant. Wie nu hier aan verschillende inzendingen gaat toetsen, zai allicht tot de conclusie k-omen, dot verschillende inzendingen ('oenlgszins buiten die lijn liggen. Bij voorbeeld een levensverzekering maatschappij, ook al doet zij op de enveloppe van haar reclame, haar complimenten er bij, een bronwater snelpersen, een Duitsche zetmachine en zoo meer, terwijl het voor twijfel vatbaar is, of sommige inzenders be- hooren tot de klein-industrie. Maar ik wil er dadelijk aan toevoegen, dat op geen enkele tentoonstelling de grens scherp en zuiver mag en moet wor den gesteld. Inzendingen, die zich wat ver van het doel eener tentoon stelling verwijderen, kunnen in elk geval dienst doen ter opluistering en de stoffelijke vraag, de quaestie der verhuring van plaatsruimte, is óók van belang. Vooral voor een tentoon stelling als deze, die zonder eenag subsidie is opgezet. Wanneer we dus de vraag stellen, welke beteekenis deze tentoonstelling kan hebben, dan kan daarop een tweeledig antwoord worden gegeven. Voor bel groote publiek beteekent zij een veelsoortige, zelfs ietwat bonte verzameling van allei-loi dingen, die het dagelijks niet ziet. Ik veronder stel, dat de bezoekers, die hieronder gerangschikt kunnen worden, het meeste genoegen zullen vinden in de Turksche meisjes, die met wondere vingervlugheid cigaretten maken, of in het Duitsche meisje, dat niet min der behendig allerlei fraais vervaar digt van fiiigrain, dat weer in de mode schijnt te zijn gekomen. Of in den automatischen pianospeler, die in afwisseling met de phonograaf con cert geeft, of in de Fransche wafe lenhakker ij, of in het concert in den tuin of in wat andara. Voor middenstanders, die van de tentoonstelling willen profiteeren, er meer van meenemen, dan den indruk van zich wel voor een paar uur te hebben geamuseerd, zijn er heel an dere dingen aantrekkelijk, het ta bleau, waarop de Middenstandsbond zijn eigen samenstelling vermeldt, de kleine kiosk van het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren, de be drijven in werking, de afdeeling van kantoor-administratie en dan ten slot te nog iets, dat geen voorwerp is, maar een omstandigheid. Dit lijkt een raadseltje, maar dat ik in een volgend artikeltje hoop op te lossen. Het reclamebord van den Bond zelf. Ter hoogte van 28 meter neemt het een van de smalle zij wenden ge heel in beslag en vermeldt, keurig ge schilderd, de namen van de vereeni- gingeu, die bij den Bond zijn aange sloten. Ik denk, dat het propagandis tische resultaat hiervan niet rering zai wezen. Nog veel te veel midden standers zijn van het nut van organi satie niet doordrongen. Zóólang heeft elk op zijn eigen houtje gewerkt en gestreefd, ook wel gemopperd en ge prutteld, dat de gedachte van samen werking afgestuit is op de jarenlan ge gewoonte der individualiteit, óók helaas bij velen, die toch lid zijn van bij den Bond aangesloten veree ui gin gen. Dat is jammer, maar verklaar baar. Organisatie is maar niet als een nieuw soort gebai, waarvan men binnen één minuut kan zeggen, dat men het lekker vindt. Zij is een nieu we gedachte, die slechts langzamer hand door liet denkvermogen van den belanghebbende kan worden opgeno men, hoewel de snelheid van het pro ces 'afhangt van elks persoonlijke eigenschappen eu van de vraag, of hij tot nieuwe denkbeelden geneigd is of afkeerig van een oude lijn te verlaten. Alleen maar bet si on van het reu zenbord in de tentoon stelling kan velen die nog lauw of zelfs vijandig bleven, de suggestie bijbrengen van de noodzakelijkheid der organisatie. Daarom schijnt mij dit tableau van groote beteekenis. Met zijn buurman, de kiosk van het Rijksbureau. Ziehier waarlijk een tastbaar bewijs van wat door organi satie is verkregen. Als een zweepslag heeft de middenstand het gevoeld, wat Dr. Kuyper in 1901 in de Kam ei* zed, dat de middenstand wat initiatief en activiteit betreft, ver bij de ar beidende klasse achterstaat. Eerst wanneer zij krachtig en uit eigen initiatief zou opkomen, zou de regee ring kunnen zien, of er iets voor de middelklasse kon worden gedaan. Welnu, de middenstand organi seerde zich, sloot zich vaster en be ter aaneen en sedert 1907 is door den Minister van landbouw, nijverheid en handed het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren opgericht ,dat nu zijn uitstalling vlak onder het tableau van den Bond zelf heeft neergezet En terecht, want was de een er niet geweest, het andere zou niet zijn op gericht Als nu nog een onverschilli ge naar tastbare resultaten vraagt., mag de Bond hem op dit laborato rium wijzen. De uitstalling van t Rijksbureau staat daar eenvoudig en rustig, voor den haastigen beschouwer een verza meling van fleschjes, statistieken en boekjes. Dat ze voor den Midden stander van heel wat grootere kenis is, hoop ik in een volgend arti kel te kunnen aontoonen. J. C. P. Gevel Weeshuis. Naar aanleiding van verschillen de berichten, als zou op de reclame- tentoonstelling een der gevels dien van het voormalig weeshuis voorstel len, meenen we ter wille van de his torische waarheid er op mogen wij zen, dat dit niet geheel juist is. Het marktveld draagt een begin 17e eeuwsch karakter, de bedoelde gevel is dan ook die van het voormalige Oude-Mannenhuis, dat eerst in 1810 van bestemming veranderde. Tevens spreken we hier den wensch uit dat de huurders der oude gebouwtjes hunne winkels van uithangborden of uithangteekens wilien voorzien, zon der welke men zich geen oud-Hol- landsche stad kan voorstellen. Oud- Hollandsche kleederdrachl voor de verkoopers zou het cachet niet weinig verhoogen., Een vreemde vondst Het feit dat in den tuin van het Brongebouw een gedeelte van een kinderschedel werd gevonden, laat zich wel verklaren. Vlak aan de over zijde n.l. heeft men vroeger het Zui- der kerkhof gehad, dat in 1636 werd aangelegd. Deze begraafplaats werd in 1832 buiten gebruik gesteld en volgens raadsbesluit van 8 Septem ber 1858 den 23sten December in pu blieke veiling verkocht aan den heer J. H. Kersten, die er zijn bloemisterij vestigde. Zeer wel is het mogelijk, dat er bij de latere bebouwing toen er meer doodsbeenderen worden opge graven eenige overblijfselen in den voorin al gen Koekamp zijn terecht ge komen. Protestantenbond. Het convocatiebiljet voor do verga dering van de Haarlemsche afdeeling van den Protestantenbond op 25 de zer vermeldt een bestuursvoorstel tot verkoop van het Bondsgebouw met ingang van 1 Augustus aan de Ned. Herv. Gemeente, die het gebouw wil gebruiken voor catechisatie-lokaal. Indien dit voorstel wordt goedge keurd, zal de vergadering tevens te beslissen hebben over de wijziging waarop de Bond na 1 Augustus on derdak zal gebracht worden. Een be stuursvoorstel, 't zij over huur of koop van een bestaand gebouw, 't zij over de stichting van een eigen ge bouw, is nog niet in wezen.Wel is bij 't gemeentebestuur geïnformeerd naar den prijs van den grond van het terrein tusschen de H .B. S. en de M. U. L. O. school, Joch dit Is uit den aard der zaak niets meer dan een Hoote informatie. OPENING RECLAME-TENTOON STELLING. De Burgemeester, Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, zal Zater dagmiddag te half 2 de Reclameten toonstelling in het Brongebouw ope nen. Zooals onze lezers zich wellicht zullen herinneren, bestaat het ecre- comitó uit de lieeren J. Krol Kzn., voorzitter der Vereentging tot Ver fraaiing, voorzitter; Mr. W. Jager Gerlings, voorzatter van de aid. Haar lem van de Maats, van Toonkunst, secretaris, A. Koolhoven, directeur van die Maats, tot Expl. van Staalwa- terbronnen, Vincent Loosjes, uitge ver en lid van den gemeenteraad, G. van der Most van Spijk, voorzitter der Haarlemsche Handelsvereeni- ging, A. Rinkema, lid van den ge meenteraad en voorzitter der vereeni- ging van IndustrieeJen en Kooplie den, G. Schreuders, directeur van de Labouchère Oyens en Co.'s Bank, B. E. C. Seignette, lid van den gemeen teraad en Notaris en T. L. van Wag- teudon k, reserve-majoor bij het 10de reg. inf. Herdenking. De volgende maand zal de te dezer stede bestaande sub-commissie voor de Kweekschool voor Zeevaart te Lel den 50 jaar bestaan.- Jubileum. Den len Juli a.s. hoopt de heer W. J. Kruijer den dag te herdenken, Waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de posterijen alhier. Per sonali a. Door de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden is, ter vervulling der vacature van griffier bij dat college, mr. L R. van Sloterdijck, substituut- griffier bij de arrondissements-recht- bank te Haarlem, als tweede op de voordracht geplaatst. Apotheker s-assistent. Gisteren slaagde te Rotterdam voor bovenstaand examen mej. J. Baart, van Haarlem. Benoemd. Bij Kon. besluit is benoemd tot on derwijzer- aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem de heer J. Ots, te Amsterdam. VERGUNNING DRANKWET. P. J. van der Horst vraagt B. en W. van Haarlem om vergunning, in gevolge art. 2, le lid, dier wet, tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Jan Steenstraat 15. C. L. V. Nagel vraagt aan B. en W. van Haarlem om vergunning, inge volge art. 2, le lid dier wet, tot het verkoopen van sterken drank in het klean voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de benedenzaal van het perceed aan de Groote Houtstraat No. 47. Verlof Drankwet. A. Kroon, weduwe van J. N. van der Voort, vraagt aan B. en W. van Haarlem om verlof, ingevolge art. 34 dier wet tot het verkoopen uitslui tend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van het perceel aan de Ostadestraat no. 2. HINDERWET. B. en W. van Haarlem berichten, dat bij hunne beschikking van 15 Juli 1909 aan J Inpijn vergunning is ver leend tot uitbreiding van eene sme derij, door bijplaatsing van een gas motor van 6 P.K. in het achtergedeel te van het perceel aan de Groote Houtstraat No. 111. B. en W. van Haarlem berichten, dat bij hunne beschikking van 15 Ju ni 1909 aan G. H. van Daalen vergun ning is verleend tot uitbreiding van eene kleerenwasscherij en drogerij, door bijbouw, alsmede het verplaat sen van den stoomketel met stoom machine van 7 P.K., in het perceel aan de Brouwersvaart No. 50-52. Militaire Zaken. Maandag a. s. zal bij het 10e regi ment infanterie alhier examen wor den afgenomen van sergeanten, die in aanmerking komen om tot sergeant le klasse te worden bevorderd. Aan den len luitenant E. N. L. Quadekker van het 10e regiment in fanterie, gedetacheerd te 's-Graven- hage, Is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der Ridderorde van do ster van Rumanië, hem door Z. M. den Koning van Rumenië ge schonken. R. K. Kiesvereeniging. De R.-Kath. kiesvereeniging verga dert Vrijdag ter bespreking van de Gemeenteraadsverkiezingen. Gered. Hedenmiddag te 12 uur had een kind het ongeluk in den Burgwal te vallen. J. G. W. de Dr., die dit zag, sprong gekleed te water en wist met veel moeite het reeds zinkende kind te redden. Zieken- en Ondersteun ings- fonds. Bij de gisteren gehouden verkie-zing voor een lid van het bestuur van het Zieken- en Ondersteuningsfonds aan de Centrale Werkplaats der II. IJ. S. M., werden uitgebracht op de hoeren J. G. J. Scholte, draaier, 119 ,E. Len te! ink, wagenmaker, 33 en W. de Rooij, poetser, 31 stemmen, zoodat ge kozen is de heer J. G. J. Scholte. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Mei 1909 bedroeg het aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen Am sterdam Haarlem Zandvoort 196.007, Ceintuurbaan te Haarlem 125.396, Haarlem Bloemendaal 88.406. Totaal 409.809. De ontvangsten per dagkllometer bedroegen Lijn Amsterdam—Haar lem—Zandvoort 50.38, Ceintuurbaan to Haarlem ƒ34.97, lijn Haarlem- Bloem end aal 57.25. (Zie vervolg Stadsnieuws onder d« laatste berichten]. BLOEMENDAAL. Dinsdag 29 Juni a.s. zal plaats hebben de verkiezing van een lid van den gemeenteraad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het be danken van liet lid Jhr. L. G. Boreel en van drie leden van den gemeente raad, wegens de periodieke aftreding der leden W. F. van Hooff, C. J. Roo ien en Jhr. dr. M. F. van Lennep. HEEMSTEDE. Het sloopen van het heerenhuis, koetshuis, stai en koetsierswoning op „Kuapenburg" alhier, onder beheer van den architect G. J. Vos te Bus- sum, is opgedragen aan den lieer Baars te Amsterdam, voor ƒ1500. BENNEBROEK. Flauw gevallen. Dinsdagmiddag viel een persoon uit 's-Gravenhage op den Rijks straatweg alhier in onmacht, waar schijnlijk door den honger, want toen hij na verloop van een half uur we der was bijgebracht en van eten voorzien was, kon hij zijn reis ver volgen een is per tram Vertrokken naar Lelden om verder naar zijne woonplaats te reizen. Inenting varkens. Aan de wed. Nieuwenhuizen is ver gunning verleend tot het doen inen ten harer varkens volgons methode Lorenz. Onze corr. schrijft: Door de R. K. kiesvereeniging al hier is besloten om de hoeren A. J. E. baron Van Ittersum en L. van Marls als candidaten te stellen voor den gemeenteraad, laatstgenoemde in de plaats van den heer G. Stam, zoodat bij de verkiezing druk zal worden gestemd, aangezien op de lijst voor den heer G. Stam verschil lende R. K. kiezers hebben geteekend. LISSE. Door de architecten Z. Hoek en J. T. Wouters, te 's-Hage, is aanbesteed: Het bouwen van eene villa aan den Veenenburgerweg alhier. Laagste Inschrijvers bleken te zijn de heeren J. Kraaij en Co., te Hille- gom, voor ƒ10330. HAARLEMMERMEER. Een driejarig kind van den arbei der H. te Abbenes, was ln een onbe waakt oogenblik in een sloot bij de woning geraakt. Toon men het vermiste en uit het water ophaalde, bleken de levens geesten reeds geweken te zijn. Te Nieuw-Vennep viel een jongen van den landbouwer De Maori al spelende in een zeis. Het kind ver wondde zich zoo ernstig aan zijn been, dat dadelijk geneeskundige hulp moest worden Ingeroepen en men voor het ergste vreest. Een achtjarige jongen van derf landbouwer Gijzenberg, aan den IJ- weg, nabij den Lisserweg, viel al spelende van een zoldering in don stal. De jongen werd door den val be wusteloos en na veel moeite mocht het den inmiddels Ingeroepen ge neesheer gelukken, hem weer bij te brengen. Zijn toestand is hoogst ern stig en niet zonder levensgevaar. De eerste zolderschuit met mate rieel tot aanleg van de electrische spoor is aan de Noordzijde bij liet fort Vijfhuizen aangekomen, zoodat ook daar de aanleg weldra een aan vang zal nemen. VELSEN. Vérkiezingsknoeierij. 't Is in 't district Santpoort bij de Tweede Kamerverkiezing voorgeko men, dat des middags een kiezer kwam stemmen, op wiens naam reeds des morgens bleek gestemd te zijn. De kiezer deelde mee geen oproe- pingskaart te hebben ontvangen. Van 't gebeurde is melding ge maakt in 't proces-verbaal van de stern-opneming. Gelijk men weet dreigt de wet met straf tegen dengeen, die op deze wijze gebruik maakt van 't kiesrecht van anderen. IJ MUIDEN. Gisteravond is uit de Visschersha- ven opgevischt het lijkje van het 5- jarig zoontje van A. Z. aldaar. Het knaapje werd sinds enkele uren ver mist. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten: J. W. Oostveen, Amsterdam, Kerk plein 2, 4 pers. Th. Veling, Amsterdam, Kerkplein 4, 5 pers G. Hamburg, Amsterdam, Zeestraat 46, 6 pers. Dr. Wijne, Amsterdam, ld., 7 p. A. E. Couturier Dolman, Amster dam, Hoogc-weg 13, 6 pers. H. van Essen, Amsterdam, Kost- verinrenstraatweg 14, 5 pers. S. F. Plate, Amsterdam, idem. J. van Oostveen, Amsterdam, id.# 2 pers. B. Heuf, Gorcum, idem. E. Hamburg, Barmen, idem. J. Koning, Haarleon, Brugstraat 7, 5 pers. Wed. Themmen Voö—Hommes, den Haag, Strandweg 18, 3 pers. A. de Kanter, Rotterdam, idem, 5 pers. Mevr. Pampus, Vohwinkel, School straat 11, 2 pers. Mej. Boon, Leeuwarden, id. C. Italiaander, Amsterdam, id. J. II. Haas, Amsterdam, Hotel Beau Site, 6 pers. II. Allersdorf, Haarlem, idem, 4 p. J. Muller, Hamburg, Hotel G'root Badhuis. W. Boekhorn, Bremen, idem, 2 p. F. Bellmer, Bremen, idem. H. Hunziger, Keulen, idem. Dr. Goebel, Keulen, idem. Door den beer J. Hoogeveen uit Haarlem, die in Zandvoorts Schaak gezelschap gespeeld heeft, zijn van 11 partijen 10 gewonnen, een verloor hij tegen den heer J. A. Verhoog, lid van genoemde vereeniging. REORGANISATIE DIPLOMATIEKE DIENST. De onlangs ingestelde commissie tot het ontwerpen eener reorganisatie van den diplomatieken dienst, ia door den Minister van Buitenland- sche Zaken geïnstalleerd en zal a.s. Zaterdag haar eerste vergadering houden. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN OVERIJSSEL. De Commissaris der Koningin la Overijssel, de heer P. Lijcklama a Nijehoit, heeft tegen 1 Aug. ontslag gevraagd. Sedert 11 November 1893 bekleedde hij deze functie. DE MIDDENSTANDSTENTOON STELLING TE AMSTERDAM. Gisteravond mocht de middert- atandstentocmstelling zich xeeda ia een druk bezoek verheugen. De zalea

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1