Burgerlijke Stasifl Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 18 Juut 1909. Hoogste barometerstand 775.6 m.M. Ie Coruua (Spanje)laagste 760.2 in.M. te Herxtosand (Oostkust van Zweden). Verwachting tot den avond van 19 Juni Windzwakke tot matigen Noord- Westelijken tot Noordelijken wind. Gesteldheid van de luchtmeest «waar bewolkt, mogelijk regenbuien. Temperatuuriets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 770 m.M. ïhermonieterstaact te Haarlem. Vrijdag 18 Juni Hoogste gisteren 2 uur F. 54 Laagste hedennaoht F. 60 Hoogste heden tot 12 uur F. 55 1NQBIONDBN MEDEDEELINGEN 4 80 Cts. per regel. KEIJSEB'S Sotoosnenmsgaiön, Lange Veerstraat gelegen woonscheepje wilde een jon- centje van 9 jaar de kaohtal aanma ken mot petroleum. De vlam sloeg in de kan, deze ontplofte en in m'inder dan een oogenblik stond het ventje geheel In de vlammen gehuld. Op het hulpgeschrei der moeder, die op dek &an bet werk was, kwam de m de nabijheid gelegen schipper J. Poepjes .(Zwolle) aansnellen, aan wien liet piet zonder moeite gelukte deoi jonr gen uit het brandende ruim te red den. Het ongelukkige kereltje was met .vreeseliike brandwonden overdekt en op sommige plaatsen als 't wane ge roosterd. Hoewel aanstonds naar het ziekenhuis overgebracht en onmid- lijk geneeskundig behandeld, vreest uien zeer voor z'n behoud. Het in liet scheepje ontstane begin van brand werd spoedig gebluscht. Te Etanaken-Wijlre (L.) geraakte de dienstknecht H. J., uat Gulpen, on der een bierwagen, dien hij verge zelde, doordat de lijn der paarden brak en do paarden een berg afren den. Zwaar gekwetst werd hij naar Gulpen vervoerd, waar de ongeluk kige na hevig lijden overleed. BRANDEN. Hedennacht omstreelcs half twee is in de drogisterij van den heer M. A. Kuiper, aan den Rosendaaischonweg te Arnhem, een uitslaande brand uit gebroken. Door de aanwezige licht brandbare stoffen nam de brand groo ts afmetingen aan. De winkel en de benedenwoning brandden geheel uit. De bewoners van hdt bovenhuis Vluchtten en werden in den politie post Jöhannaplein opgenomen. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Door onbekende oorzaak ontstond sein uitslaande brand in het koffie* huis van de wed. E. van Laar, aan den Slok weg, onder de gemeente Rhe- fcen. Door het spoedig en krachtig optreden van een troep militairen, die juist den weg passeerden, wist men den brand spoedig meester te worden. Van den inboedel werd'veel gered het woonhuis brandde gro tendeels af. Verzekoring dekt de schade. MERCURIUS. „Mercurius", de Nationale Bond Taai Handels- en Kantoorbedienden |e Rotterdam, dringt in een brochure (getiteld „De Arbeidswet en de Han dels- en Kantoorbedienden") aan op verbetering van kantoortoestnuden. In de Arbeidswet van 1904 wordt wel gesproken van fabrieken, werk plaatsan en winkels, maar piet van Kantoorlokalen, waarop in 't geheel geen toezicht wordt uitgeoefend. Pre ventief noch repressief wordt togen 'de vaak ernstige benadeeling van de gezondheid dor kantoorbedienden ge waakt, veroorzaakt door te weinig 1 uchtverversching, onvoldoende ver lichting, verwarming, te lange ar beidsduur. enz. Aangedrongen wordt op wettelijke bescherming van jeugdige en volwas sen kantoorbedienden door een alge- aneene arbeidswet, waarin zoowol de p-rbeidsduur als de inrichting der kantoorlokalen wettelijk geregeld wordt. ONBEHEERDE NALATENSCHAPPEN. In de Staatscourant is opgenomen een lijst van onbeheerde nalaten- schappen in do Kaapkolonie. ZONDER WONING Te Ekamp, gom. Midwolda (Gr.), waar voor eenige weken een gezin aan den publieken weg zijn tenten had opgeslagen, zit nu weer een heele familie onder den blooten lieniel, in [afwachting, dat het gebouw voor dak- loozen Ln die gemeente klaar zal zijn, om dan gratis onderdak te krij gen, daar de menschen geen woning Konden huren. Pers-Overzicht DE HERSTEMMING TE HAARLEM. Do „Nieuwe Courant" (vrij-libe- raaü) schrijft over de herstemming te Haarfom „Wat Haarlem betreft zien wij, van ons standpunt, geen reden om de verkiezing van den vrijzinnig-de mocraat Thiel boven die van den Chriatelijk-Historischen candidaat Van Lennep aan te bevelen. Iedere versterking der rechtsche meerder- lieid moge bedenkelijk zijn, daarte genover staat, dat door een verster king der Christel ij'k-Histoxische groep in die meerderheid de beletse len tegen een hervating van den vol len Kuyperkoers worden vergroot, terwijl voor staatssocialistische ver zekeringswetgeving door eik ministe rie op steun van Vrijzmnig-democrar- ten wed even vast als van anti-revolu tionairen, stellig bed wat minder ge rust op dien van Chrïsledijk-lIisLori- schen kun worden gerekend. Voor Haarlem gelden dus voor onze vrien den de redenen, welke hen in de an dere gevallen krachtig voor den vrij zinnig-democraat zullen doen ijveren, niet of althans niet in zoodanige ma te, dat zij zich moeite zouden ge troosten om (naast Oostburg) een tweeden vrij-liberalen zetel in han den te speilem van hun radicale be strijders. Laatste Berichten De tentoonstelling ln de „Bron". (Vervolg van pagina 1). Nu we binnen alles bekeken hebben we stellen ons voor op sommige inzendingen nog eens terug te komen gaan we 't Marktveld op. Daar hebben we al zooveel over meegedeeld, dat onze lezers wel zul len weten, dat dit fraaie marktplein de groote aantrekkelijkheid van de tentoonstelling zal worden. De prachtig in toon nagebootste huisjes vormen fraaie hoekjes. We treden binnen door de mooie Groote Houtpoort, die zeer karakte ristiek is en komen langs den 40 me-; ter langen walmuur door oen kleine1 xe poort aan het Wachthuis van de Hellebaardiers. Deze zullen de wacht: houden hier, aan de poort en op het terrein. Morgen rukt het heele vendel in 't geweer onder leiding van den hopman om den Burgemeester aan de poort het militair saluut te brengen. Daarnaast ia 't „Huys der Speelluy- den", die hier vertoeven kunnen en zich in de oud-Hollandsche dracht kunnen steken. De heer W. H. van Leeuwen gaat er naast prentbriefkaarten verkoo- pen. Verder verkoopen hier de lieeren P. Dcmdorp fruit, de firma Van Ko- ningsbruggen feestartikelen en speel goed en de heer Daudoy bloemen in een aardig lui fel huisje. De Taveerne-Panman, uit de Bar- teljörlsstraat, heeft 't Oude Weeshuis gepacht. Dit is een zeer fraai gebouw met twee vleugels, waarin een mooie groenversiering wordt aangebracht. Vanmorgen klonk er al de piano. No. 8 is... onbewoonbaar verklaard. Dan slenteren we Langs het tknoaa- dehuisjo van de firma Van Tubergen en Co. en dat van de Kon. Nedêai, Tabak- en Sigarenfabriek, firma Drayer en Go., Delft, naar de Ilinde- looper Kamer van onzen stadgenoot J. Sluyter. Het Hiudeloopensch gedeelte komt aan de achterzijde van 't gebouwtje, 't is op 2/3 van de ware grootte. Voor aan komt een verzameling modern koperwerk. Victor GonsaeTs Wafelbakkerij staat met kermis op de Groote Markt dicht bij de Vleeschhal. Voor de af wisseling staat ze er nu achter, d. w. z. achter den nagebootste voorgevel- Onder den rook en in de reuk van de wafelfjes zullen de juryleden ver gaderen. De directie heeft de vriendelijkheid gehad, om daamaas-t een gebouwtje te reserveeren voor de pers. De „Haarlemsche Pers" zal er dus gedu rende de tentoonstelling werken. De ze welwillendheid te onzen opzichte stellen wij zeer op prijs. Land8 de Eerste Ned. Champagne- Pilsfabriek, Gasthuisstraat, komen we aan het aardige Raadhuis, waar „Blo emend aal scli Weekblad" de O ud-I I aerl era sche N ieu wstyd in ge gaat uitgeven en men poorterbrieven kan bekomen. In het „Huis met de luifel'' komt de van ouds beroemde H a Metj es-w in kei ln een rijtje genoemd volgen daar op Excedsioi Bodega Compagnie, Nou gat (mej. Winkels), Chocoladehuis van Droste, Maisou Bordelaise, den Haag, waar men 't in den Haag wel bekende Bor-scliilletje kan drinken. Ilier zijn we in de buurt van de muziektent gekomen. De firma H. Franken Jr. heeft er een „Schafthuis". Deze „hofbakker" zal eiken dug op den hoorn laten biazeai, dat er versche bollen zijn. De aardige Hoofdwacht wordt een ta veerne met een oud-Hol! andsch ameublement er in. Sputenbrau en Mainzer UrqueUe zullen er dorstige kelen laven. '1. Vatenhuis van de brou werij en de „Stille", voltooit hel ge bouwen-complex op 't Marktveld. In het geheel zijnu er 28 gebouwtjes. Natuurlijk is lang nog niet alles klaar. Er wordt hard gewerkt, rnaar me.n moet vannacht door arbeiden, om alles morgen in gereedheid te heb ben voor de opening. (Gedeeltelijk ongecorrigeerd). Gov. Voorw.: Een kinderoorbelletje, Spaamvvou- derstraat 56 rood. Een zilveren heerenhorloge, Einde Houtstraat 5 (Heemstede). Een jongens-demtsalson, Donkere Spaarne 20. Een* koperen gewicht, Kerkhofstr. 14 rood. Een hondenmuilkorf, Spaarnwotf- dersitraat 93 A. Een meisjes mantel, Maarten van Heemskerkstraatt 67 rood. Een stuk kinderspeelgoed (soort rij wiel), De Witstraat 10. Een spaarzegelboekje ten name vaê Doets, Westerboogaardstraat 12. Een portemonnaie, inh. geld en een tienrittenboekje der E. S. M., Groot Heiligland 11. Een staart van een rijtulglantaarn, Lange Poellaan 20. Een lorgnet, Leidschestraat 107. Een dameshandschoeai, Léadsche- straat 47. Een zijden sjerp, Fabriclusstraaf No. 17. Een lederen ceintuur, Barendse- straat 54. Telegrammen AANSLAG OP EEN ENGELSCH SCHIP. STOCKHOLM, 17 Juni. (Reuter.) Aan het „Svenska Telegranxbyran" wondt uit Helsinigfors berichtToen 'Woensdagochtend een Engelsche vrachtboot voorbij Pitkapaasiirgen voer, ontmoette zij een Russisch es kader, dat eerst een blind schot los te en daarna twee scherpe schoten, die het schip troffen, den stoomketel vernielden en een been van een ma chinist verbrijzelden. Hot stoomschip had een loods aan boord en werd-ge volgd <toor een torpedoboot. Reuter voegt aan dit bericht toe Wij hebben te Petersburg om nadere inilich'üngen verzocht en ontvingen van daar het bericht, dat oantront de ze zaak bij den marine-staf aldaar niets bekend was. Het „Svenska Telcgrambymn" ver neemt nog uit HelsingforsHet stoomschip, dat door het Russische eskader beschoten werd, heet „Wort- bur>g", kapitein Robertson. Nadat de verkregen schade «enigszins hersteld was, vortrok het schip gisternamkl- dag naar Engeland. De gewonde ma chinist is naar het ziekenhuis te Wi- borg vervoerd. Het stoomschip was niet uit den goeden koers geweest. AANSLAG OP EEN ENGELSCIIEN CONSUL. KONSTANTINOPEL, 17 Juni. (Reu ter.) Een Grieksch telegram uit Kleiin-Azië meldt, dat gisteren de ho noraire consul van Engeland te Aiwali, die Grieksche onderdaan is, door Turksche soldaten met de ge weerkolven werd geslagen. Slechts na tussohenkomst van den secretaris van het Grieksche consulaat werd de maai bevrijd. De bevolking vreest voor ernstige gebeurtenissen. HET BRAZILIAANSCHE KABINET. RIO JANEIRO, 17 Juni. (Reuter.) Het nieuwe binisterie is aldus sa mengesteld binnenlandsche zaken, Esineraldino Baudeiranijverheid, Francesco Sa; financiën, Leopoldino Bulhoesoorlog, generaal Carlos Eugeniamarine, admiraal Alexan- drino Alencar, huitenlandsche zaken, Rio Branco. Amslerdamscke Beurs. Openingskoersen van 18 Juni 1909, LABOUCHERE OYENS Co.'a BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 8. TeJ. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was lager: Nederl. Certificaten 76 11/16, 91 1/2, Russen 90, 95 8/4, Consols 84 1/4, Hope's 84 1/4. ZUID-AMERIK. STAATSFONDSEN Peruanen 9 1/16. TABAKSAANDEELEN zonder han del: Bindjey 103 1/2Deli 441, Me- dan 252, Nieuwe Asahaai 77 1/2, Rot terdam Deli 344, Senembah 395. PETROLEUMAANDEELEN aange boden. Koninklijke 428—9, Sumatra Paiembang 157 1/2, 8. MIJNAANDEELÉN onveranderd. Ketaihoens 285, Great Cobar 115. De AMERIKAANSCHE MARKT opende flauw. Atchison 111, Denver 481/2, Erie 341/2, Kansas 43 5/16 en 71, Missouri 40 3/4, Rock Island 29 3/4, Southern Railway 29 7/16, Southern Pacific 127 1/2, Union Pacific 190 1/2, Wabash 21 1/2, Steels 65 11/10, Carren 53 3/4. CULTUURWAARDEN onveran derd. Vorstenlanden 172 1/4. HAARLEM. BEVALLEN Juni 17. J. B. M. Stammers— Geels, z. A. KokJunge, z. 18. A. Korte- kaasVan Beek, d. J. C. van Gel dorp—Oomen, z. OVERLEDEN Juni 16. E., 3 m., z. v. C. G. W. v. Zijl, Tyboutstraat, 17. J. M., 18 m., z v. G. N. Waasdorp, Kamperlaan, 18. J. A. M. KrusemanLedeboer, 73 j., LeidschevaartH. v. Tienen, 72 j., 'SehouwtjeslaanII. T. E. Misset— Thijs&en, 64 j., Schalkwijkerstr. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. GetrouwdC. v. d. Putten en M- Koeten. Bevallen M. II. van HeekVan Bruggen, z. M. Stolwijk—Van der Laan, d. BENNEBROEK. GetrouwdVolleert Planting en Cornelia de Graaf. Sport ea Wedstrijdes ROEIWEDSTRIJD. „De Ncderlandsche Bond voor Li chamelijke Opvoeding" stelt zich voor eau vierdaagschen nationalen roéi- vvedstrijd te houden van 18 tot en met 21 Juli a.s Er wordt geroeid in A. Twee pers. inr. wherrles met stuurm. of stuurvr. B. Een pars. inr. wherries met stuurm. of stuurvr. C. Twee pers. ontr. wherrles met stuurm. of stuurvr. D. Een pers. ontr. wherries, met stuurm. of stuurvr. E. Een pers. sciff wherries, met stuurm. of stuurvr. F. Vier pers. ontr. övernaadsche gieken, md* stuurman. Geroeid wordt op den IJsel. Zaterdag 17 Juli .verzamelen de deelnemers zich to Arnhem, waar des avonds revue wordt gehouden. Zondag 18 Jult wordt geroeid tot Doesburg, afstand 30 K.M., nadat de booten eerst gesleept zijn naar den kop van den IJsel. Ln Doesburg 's avonds muziekuit voering. Maandag 19'Juli wordt geroeid tot Deventer, afstand 41 K.M. Feestelijke intocht Ln Deventer, 's avonds revue der verlichte vaartuigen op den IJsel Dinsdag 20 Juli wordt geroeid tot Katerveer, afstand 36 K.M., waar alle deelnemers worden ingewacht, die vervolgens door do Willemsvaart naar Zwolle warden gesleept. 's Avonds feesttocht door de stads grachten met het stedelijk muziek korps. Woensdag 21 Juli wordt geroeid tot Kampen, afstand 20 K.M., waar des avonds een concert gehouden wordt met bal. Deelneming aan deze wedstrijden is slechts geoorloofd aan hen. die Lid zijn of lid willen worden van den Nederlandschen Bond voor Lichame lijke Opvoeding of aan leden van ver- eenigingen, welke begunstigers zijn van dezen bond. Er wordt géén inleggeld geheven. De prijzen bestaan uit zilveren be kers als le prijs en kunstvoorwerpen art premie. Do bekers zijn wisselbekers en war den pas éigen dam na twee maal ach tereen of drie maal gewonnen be zijn. Iixschr ij vingen worden vóór 3 Jul" ingewacht bij den heer H. R. Boenee, Nieuwe Schoolstraat 38, te 's-Graven- hoige. REGELMATIGHEIDSRIT. Uit de classificatie van den regel- matigheidsrit, gehouden door de Ne- dertandschö Automobielclub vain 5 tot 7 dezer, blijkt, dat de deelnemers als volgt strafpuntem opliepen In de eerste afdeeiling (voor kleine .cogens) J. F. Verwei.i, 's-Gravenha- ge, mot Oryx, 1 J. F. Verweij, 's-Gra venhage, met Oryx, 2 dr. C. W. A. Essers, Amsterdam met Spijker, 4 J. F. Verweij, 's-Gravenhage, met Oryx 6M. W. Aertnijs, Amsterdam, mét Darracq, 8L. S. P. v. Dam v. Polanon, Arnhem, met Sizair-o et Nau- din, 11dir. A. Spertkhorst,, Van Ol denburg, met Hansa, 12; Ind. Mij. Trompenberg, Amsterdam, met Spij ker 22, en R. R .toe Laer, Amsterdam met Adiler, 90 straf pun ten. In de tweede afdeeling (voor groote wagens) M. W. Aertnijs, Amsterdam met Darracq, 1A. C. v. IJzeren, Aer. (Aanhout, mot Stad;, 1J. Bienfait, Bussum, met Spijker, 4J. F. Verweij 's-Gravenhage, met Fiat, 4P. J. Stokvis, Arnhem, met Bayard, A. Clement, 5 Ind. Mij. Trompenburg, Amsterdam^ met Spijker, 5 J. F. Ver weij, 's-Gravenhage, met Fiat, 5E. H. de Vries, 's-Gravenhage, met Re nault, 6 J. A. Boom, Bloemendaal, met Humber, 6P. Bourlard, Brussel met, Germain, 6 C. Houttuin, Arn hem, met Lorraine-Diétrich, 6M. Schutter, Rotterdam, met Star, 6L. J. Akker, Rotterdam, met Star, 6A. de Spirlet Antweipen, met Germain, 10M. Adler, Amsterdam, met Hum ber, 14C. Houttuin, Arnhem, met Lorraine-Diétrich, 15M. W. Aertnijs Amsterdam, met Darracq, 15N. Stekke, Houdeng-Aimeries, met Ger main, 15A. E. Beekman, Bloemen daal, met Gernmin, 24, en F. M. L. v. d. Trappen 's-Gravenhage, met Mies- se, 151 strafpunten. De heeren Aertsnijs en van IJzeren zulten in deze afdeeling hebben te loten om den eersten prijs. DE DAMWEDSTRIJD TE PARIJS. Omtrent het sped van Donderdag wordt geseind Bizot verliest tegen Baledentnon chalant spel. Baledent maakt remise tegen Bizot, positiespel. Bizot maakt remise tegen De Haas, positiespel. INGEZONDEN Van ngeiondea stakken, geplaatst of uut geplaatst, wordt de kopie dea inie-der niet teruggegeren. Voor den inhoud deser rubriek stelt de tledsctie zloh niet aansprakelijk. MANNEN EN VROUWEN VAN NEDERLAND 1 Wij vertrouwen er op, dat er nog vete menschen in ons land zijn, man nen èn vrouwen, die het oprecht be treuren, dat het land ln de eerstvol gende jaren weer door mannen gere geerd zal worden, die met de Christe lijke etiket voorzien zijn, die zich als door God verkoren beschouwen, om het heft in handen te nemen, ja, men kan wel zeggen die, in tegenstel ling met andere menschen, die toch ook het beste willen voor de maat schappij, alleen oig ware Christenen witten aangezien worden. O f ze ln daden (oonen het te zijn? Onzens inziens niet Wij vinden dat het nooit ware Christenen kunnen zijn, die het ge- heele Nodorlandsche- volk zóó tegen elkander ophitsen; wij moenon, dat verdraagzaamheid een eer ste Chri sten plicht is. Welnu, dan als er mannen en vrou wen zijn, die het beseffen, dat het In het nadoel van het. land is, dat we weer een zoogenaamde Christelijke regeoring terug gekregen hebben, spant U dan aiteu n u tenminste in niet aile kracht, die in U is om nog zooveel mogelijk goed te maken, wat ge op den afgeloopen verkiezingsdag misdeedtblijft niet laf en lauw, maar toont, dat ge pal staat voor Uwe overtuiging en de vrijheid lief hebt. Deze wordt bedreigd door bet gemis aan godsdienstvrijheid, waar zelfs op de lagere school het onder wijs onderworpen wordt aan den godsdienst, door het te veel dienst baar te maken aan bijbelsohe ge schiedenis, enz. I Gaan wij niet weer naar de doodstraf terug gelet op ar tikel 13 uit het programma der Anti revolutionaire partij. Hoe denken de lauwen en g emakzuch tigon daar over 11 Dat iedere kiezer zijn plicht doe en dat ook de vrouw niet langer onver schillig biijve voor wat men over haar en haar gezin, zonde? Iraür eteun, beslist l Q 1 dat alle mannen konden voeten, Wat een Nederlander In een geestdriftige rede eens zei „Wij hebben veel goed te maken te genover do vrouw, omdat wij haar zoolang vergaten, het is niet goed, dat de maatschappij zoolang reeds haar directen steun ontbeert." Wat zou de maatschappij er anders uitzien als ze bestuurd werd door hoogstaande mannen en vrouwen te zamen I Hoe kunnen er goede wetten gemaakt worden als ze altijd door een e sekse, meest de mannelijke, ge maakt worden (omgekeerd zou het immers evenmin goed of rechtvaar dig zijn 1 In de kleine maatschappij het huis gezin, overleggen man en vrouw toch ook beiden te zamenwaarom dan niet in de groote We hebben nu weer zoo echt ge voeld, dat het goed zal moeten wer ken als man en vrouw ook in de po litiek te zamen arbeiden; zooals nu de politieke actie gevoerd wordt, is het dikwijls onmenschelijk Dat fel tegenover elkaar staan maakt de lee- lijkste hartstochten waMter, waarom moet dat Waarom kan men zich niet op echt inenschelijke wijze ge dragen en geen slechte tactieken toe passen, zooals b.v. zijn stem voor geld laten afkoopen en wat dies meer zij Men is nog dikwijls zoo bang, dat men achteruit zal gaan als de vrou wen zullen gaan kiezen, maar ziet dan eens hoe het toegaat in de lan den, waai' het vrouwenkiesrecht be staat (Australië reeds 14 jaar) eti oordeelt dan. Let o. a. eens op dé be teugeling van den drankzucht in d i e. landen, die kanker ook van ons volk We hopen, dat deze enkele woorden een steentje mogen bijdragen om de lafheid en lauwheid bij de herkiezin gen weg te nemen. Toont, dat ge, hoewel Nederlander, geen fLagmatie- ker zijt, al hebben de Nederlanders daarvan den naam; wees een menscli die pal blijft staan voor zijn overtui ging; denkt aan onze voorouders, die alles liever kozen dan verach ting voor zichzelven „Ontwaakt gij die slaapt en staat op uit den dood." Ieder die sympathie heeft met dit schrijven, zende zijn of haar kaartje in et adres aan ondergeteeken den, IIENRlëTTE VERWEIJ MEJAN. SOPHIE WICHERS. Huis Ter Heide, 14-6-'09. (Utr.). Haarlem, 17 Juni 1909. Geachte Redactie! Misschien wilt u het berichtje in uw blad van gisteren nog aanvullen met het volgende over de „Rijwiel- dieven". Een van de manschappen per rij wiel van den Veiligheidsdienst „Ar gus", directie Kruijer, achtervolgde por flets met zijn politiehond nog ge- ruimern tijd de rijwieidieven. Ze ver dwenen echter in den Hout, waar 't door de duisternis en 't geboomte on mogelijk bleek de dieven te pakken. De nog zeer jeugdige politiehond „Grijper" bleek voor de praktijk nog niet voldoende afgericht, want, hoe wel hij ook al blijken van speurzin gaf, teiddie de vervolging niet tot het gewenschte resultaat. Hoogachtend, Uw dr., H. P. KRUIJER, Chef. THIEL OF VAN LENNEP? Haarlem, 17 Juni 1909. Mijnheer de Redacteurl Wil u zoo vriendelijk zijn onder staande regelen in uw blad op te ne men? De Nieuwe Courant van Woensdagavond bevat een duidelijk stembus-advies aan de vrije liberalen met het oog op de herstemmingen. Wat Haarlem betreft, ziet de N. Ct. van haar standpunt geen reden om de verkiezing van den vrijzinnig-de mocraat Thiel boven die van den christelijk histo-rischen candidaat Van L en nep aan te hevelen. De redac tie verwacht van den heer Van Len- nep belemmering van een nieuwen vollen Kuyperkoers en verzet te gen staatssocialistische verzekerings- dwaug; anti-revolutionairen en vrij zinnig-democraten gaan im dat op zicht samen, de chnistelijk-histori- schen sludecren nog, met sympathie voor een stelsel van vrijwilligheid. Tot zoover de N. Ct. Ik vond juist eenige aanteekenln- gen over de vergadering in 1905 dooi de Van Lenneppianen in do Vereeni- ging gehouden en waarhij de candi daat zelf en dr. J. Th. de Visser het woord voerden. Het was toen de tijd, dat de dwangverzekeringsontwerpen van dr. Kuyper als „paradepaarden" op stal stonden te trappelen. Gaan wij eerst na wat dr. De Vis ser tc/r aanbeveling van den heer Van Lennep zeide, na er aan herinnerd te hebben, dat dr. De Visser, hoewel in naam christelijk-historisch in tal van gevallen handelde tegen hetgeen men van zijne partij zou verwachten en met den vollen Ivuyper-koers is me- degegaan. Herinnerd zij: aan zijn we der opwerpen van den twist-appel der anti-these in de Tweede Kame«r. Voorts zij de aandacht gevestigd op een bericht in enkele bladen te vin den, dat dr. De Visser in het district Ede zal optreden ter aanbeveling van ds. Rudolph, den tegen candidaat van den cbr.-hist. heer Schimmelpen- nlnek. Moge dit bericht onjuist blij ken. Nadat de heer De Visser het een genot had genoemd een eer. en een voorrecht het liberale bolwerk te be stormen, de aanwezigen (die daartoe geenszins ter vergadering waren ge komen) getart had te bewijzen, dat de „oud'-liberalen een cent voor ou derdomspensioenen zullen geven, Ar nAuhevaljng den héér Van Lennep: Kuyper geeft 6 4 7 mil- ilo'en voor den ouden man. De heer Van Lenuep werd dus aanbevolen eis voorstander van de sociale dwangver zekering door Kuyper naar Duiteoh model ontworpen. Aldus sprak men in 1905. Verklaarde de heer Van Lennep zelf zich ook zoo ronduit daarvoor? Ten opzichte van de „oud"-iiberaLeai was de heer Van Lennep al even fel en al even slecht te spreken als die heer De Visser. De heer Van Lennep kwam nog met het bakerpraatje aan, dat „de Libe ralen" er een laat-maar-waaien-poli- ti.ek op nahouden. Hij zeide: Het kan de „0ud"-liiberalen niets schelen hoe het met de werklieden gaat, er is te dien aanzien geen gradueel maar een soort-verschil tusschen mij en Van Styrum. In 1798 zijn de gilden afge schaft onder het geroep van vrijheid, gelijkheid en broederschap; het wets ontwerp (van dr. Kuyper) op ouder domspensioen is een goedmaken van hetgeen in 1798 is misdreven. Arbei ders ais ge links stemt krijgt ge ndets! D.r. De Visser zeide zooals we reeds zagen met andere woorden hetzelfde; zeer curieus was dat deze spreker een oogenbiik later er op liet volgen: gij hebt van een christelijk kabinet, het 3-dubbele te verwachten van een libe raal kabinet (dus drie dubbel niets). Nu mag toch de vraag gedaan wor den: mag men Mr. Van Lennep, die zich noemt christelijk-historisch, wer kelijk indceien bij hen, die wat de sociale dwangverzekering betreft ...nog studeoren, met sympathie voor een stelsel van vrijwilligheid?" En nu een tweede vraag Gaat de heer Van Lennep vrij uit wat betreft het niet mede-streven in de richtnig van den vollen Kuyper koers, d. w. z. van het streven om van Nederland te maken het „Israël van het Westen" zie brochure erner.- pred. Buytendijk dus (omdat de kerkelijke staat der Katholieken niet is weg te blazen) om te verier ij gen aan dubbeil-kerkelijken staat met 100 pet. bijzonder „christelijk" onderwijs en beschermende 'rechten als middel "om dat alles te betalen? Het komt mij voor, dat de heer Van Lennep op de eerste vraag volmondig ja, op de tweede vraag volmondig neen moet antwoorden alvorens een kiezer, die zich tot de gematigd libe ralen rekent of terecht door anderen daartoe gerekend wordt verantwoord is met niet op den heer Thiel te stem men of con thuis te blijven. Maar ook ten aanzien van den heer Thiel zeiven rijzen twee vragen. Bij' het debat met den heer Van Styrum zou de lieer Thiel volgens het vei-slag der „Stads-Ediitie" hebben te kennen gegeven tot esne finale pacificatie in zake het overheids- en bijzonder on derwijs te willen medewerken. Het is voor allen, die het wel meenen met het openbaar onderwijs van belang te weten of de heer Thiel voorstander is van de eenige pacificatie die van rechts in liet uitzicht is gesteld: 1U0 pet. bijzonder kerkelijk onderwijs na een overgangstijdperk: bijzonder on derwijs regelA openbaar ouderwijs uitzondering. Het is velen niet duide lijk, welke andere definitieve pacifi catie de lieeir Thiel zich voorstelt. Daarop richt zich een eerste vraag tot hem. De tweede vraag is nog belangrij ker. Volgens liet Handelsblad zou do heer Thiel in debat met Txoelstra het volgende hebben gezegd. Ik citeer liet Handelsblad: Met dezen (Troelstra) is hij het eens, dat het zoo spoedig mogelijk uit moet zijn met c'.e anti these, geloof tegen ongeloof eu dat daarvoor in de plaats moet treden democratie tegen conservatisme. Troelstra's anti-these kapitaal, tegen arbeid kan nooit uitgevochten wor den, voordat deze anti-these democra tie tegen conservatisme is beslecht... Volkomen juist heeft Troelstra aan gegeven, dat als het zoo voort gaat niets tot stand komt. Da.t zal pas ver anderen, wanneer christen- (waar schijnlijk zijn bedoeld rechtsche „de mocraten" in liet algemeen) vrijzin nig-democraten en sociaal-democra ten samengaan en hot is verkeerd, dat deze laatsten dat tegenhouden op grond van tactische overwegingen. Tot zoover het Handelsblad. Dit versdag draagt in tegenstelling met zooveel andere verslagen van ver- iriezingsredevoeringen in zijn nuchte re duidelijkheid het teeken van waar heid. We mogen dus als waar aan nemen dat de heer Thiel aldus heeft gesproken. Wat bedoelt de heer Thiel nu eigenlijk? De beslechting van de vrijzinnig- demócratische anti-these „democra tie" tegen „conservatisme" wordt blijkbaar alleen verwacht van de nederlaag va,n een'hunner in casu van het „conservatisme". Dan zijn wij toe aan de beslechting der sociaal democratische anti-these kapitaal te gen arbeid. Moet die in de lijn van "s hoeren Thiel's redeneering dan ook niet wor den beslecht door de nederlaag van een hunner? En zoo jat is dat dan ook volgens den heer Thiel de nedar- laag van het kapitaal? Zoo ja, dan is de heer Thiel sociaal democraat, zoo neen, dan moge hij verklaren hoe <Ke strijd dan anders „beslecht" zou kunnen en moeten worden. In het eerste geval is de heer Thiel onaan n namelijk voor liberalen, in tweede geval weet men voordat hij zich nader heeft verklaard niet, wat men aan hem heeft. Maar wij kun nen deze zelfde zaak nog ander een anderen hoek bezien. Wat wil dé' bocp' aal-democratie ln Nederland?

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2