HAARLEM'S DAGBLAD. ■Z TWEEDE BLAtt Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON Een dappere Vrouw VEIJDAG 18 JÜNI 1909 SJiütenlandsch Overzicht DE DUITSCHE MICHEL EN DE VLOOT-AUTOMAAT. Men ziet hier drie bedrijven van eon tooneelspel (drama en blijspel te gelijk Do Dudtsche Michel staat eerst met z'n duiten voor de vloot- automaat en wil ook zooTi „dingske" koopen. Het bevalt hem zóó goed, dat hij (tweede afbeelding) steeds meer oorlogsschepen koopt. Hij heeft dol veel pleizier in die mooie Dread noughts en verheugt zich over do jaloezie van z'n buurmanPlaatje No. 3 Michel heeft zóóvéél oorlogs schepen gekocht, datal z'n geld door de automaat verslonden is. Er is evenwel één troost z'n buurman Engeland, die hem vroeger altijd de oogen uitstak, is dol van ergernis ©ver de nieuwe concurrentie. Er behoorde eigenlijk nog een vier de bedrijf bij dit tooneelspel. Dit speelt zich thans in den Rijksdag af, waar nu de snoeplust van Michel ter sprake komt. De financiën, door den aankoop der oorlogsschepen zóó ge ducht geslonken, moeten aangevuld worden. Vandaar dat men nu in de belas ting-misère zit. We moeten nog even terugkomen bp de rede van den rijkskanselier, Woensdag in den Rijksdag gehouden. Men had veel van Von Bülow's speech verwacht, maarhet is tegengeval len. De Furst had niet een van zijn „groote dagen". Anders kan de wel sprekende redenaar zijn hoorders tot luisteren dwingen, nu sprak hij mat en klonk herhaaldelijk een afkeurend gelach. Alleen daardoor Is reeds bewezen, dat Von Bülow heit pleit verloren heeft. Het eerste deel van zijn rede was een behandeling der politieke pan tijen. Allan kregen een standje, dat ze 3iilet met meer sympathie voor zijne finnncieele hervormingen geijverd hadden. Do conservatieven 't meest. Toch was Von Bülow heel beleefd tegen de landjonkers 1 Historische herinneringen werden opgediept, om de aangevallenen nog te vleien met hun grootheid uit vroeger dagen. Eindelijk kwam de kleine vermaning. De conservatieven moesten zoo zei de rijkskanselier, nu eens wijs doen en in hun eigen belang de rede lijke belastingen goedkeuren Het doet denken aan een kastijding Von een liefderijken vader, die tegen zijn ondeugenden zoon zegt„wan neer je nu voortaan zoet wil zijn, schei ik er uit met slaan" hoewe' hij daarmee ternauwernood begon nen was Helaas, 't heeft Von Bülow niet geholpen Gisteren hebben de conser vatieven ert ook het Centrum ver klaard, dat ze niet genegen waren, de voorgestelde belasting op de erfe nissen goed te keuren. Dat valt wel tegen 1 Eerst had de re gearing liet bedrag Toor deze belastingen op 100 millioen mark gesteld, en om de conservatie ven >te believen was dit bedrag al tot 55 millioen verminderd. Toch von den de landjonkers en hun tijdelijke vrienden 't nog te veel De Rijksdag is nog aan 't debattee- lan over de quaestie. 't Zal bij de stemming over de voorstellen eerst kunnen blijken, hoeveel conservatie ven zich achter him weigerende woordvoerders zullen scharen. Zeker is. dat wanneer alle conser vatieven en centrum-leden blijven weigeren, dat er van Von Bülow's voorstellen niet veel terecht kan ko men. Wat dan Zal er dan een andere rijkskanselier komen Daarop duidt blijkbaar de volgende uitlating van Von Bülow „Ik blijf zoolang de keizer mijn medewerking wenscht en zoolang ik denk van nut te kunuen zijn. Ik ken geen quaes tie van binnenlandsche po litiek zoo belangrijk, als het spoedig tot stand komen van de financieele hervorming. Ik kom met geheel mijn persoon op voor deze hervorming. Zie ik, dat een ander gemakkelijker het doel bereiken zal, of loopen de zaken zoo, dat ik niet langer kan medewer ken en wil en zal, dan zal ik den kei zer kunnen overtuigen van de wea- schelijkheid van mijn aftreden, en dan zai mijn wensch, dat mijn opvol ger succes heeft, even eerlijk zijn, als mijn werk in dienst van het- land was." Bijzonder duidelijk is deze uitlating toch ook weer niet. Heeft Von Bülow niet gezegd, dat ook de bondsstaten bij dé erfenisbe'astmg zullen b 1 ij- v e n volharden. Wanneer Von Bülow gaat, baat dit niet, want de bondssta ten zullen in dien tusschentijd zeker niet van meening veranderen. Dan een Rijksdag-ontbinding? Mis schien, want Von Bülow zei ook „Blijven de conservatieven koppig, dan graven zij hun eigen graf. Hun houding zal diepen indruk maken in den lande. Zij kunnen het volk dat thans offervaardig is tegen zich in liet harnas jagenn Hoe 't zij, er kan terecht van eene belasting-misère gesproken worden. Michel, Michel jo hebt wat op je ge weten met je kunstjes aan de vloot- automaat VORSTELIJKE ONTMOETINGEN. Gisteren is Keizer Wilhelm in de Finsche wateren op bezoek geweest bij den Russiaohen Tsaar. Dit moet een hartelijke ontvangst zijn ge weest. De oorlogsschepen losten sa luutschoten de Tsaar kwam aan boord bij den Keizer en de Keizer even later aan boord bij den Tsaar de muziek speelde de volksliederen de Tsaar gaf mooie geschenken en ridderorden aan de gezellen, van zijn gast ende keizers kusten el kaar herhaaldelijk Kan 't hartelijker Over dit bezoek wordt buitengewoon veel politiek stof opgewaaid. Een deel der beschouwers redeneert, dat dit en de andere bezoeken van den Tsaar (Z. M. gaat binnenkort naar Zweden, Engeland, Italië, Frankrijk en Griekenland) uitingen zijn van internationale hoffelijkheid, die weliswaar niet van politieke be- teekenis ontbloot zijn. maar waar aan volstrekt niet in de eerste plaats staatkundige beweegreden en ten grondslag liggen en die daarom ook nliert er toe zullen strekken wijzigin gen te brengen in de tegenwoordige politieke groepeeringen in Europa Het stelsel van allianties en ententes, dat zioh in de laat9te jaren in Europa heeft ontwikkeld, om te komen tot een evenredige verdeeling der krach- ten, dat stelsel is vast genoeg om de zekerheid van zijn bestaan niet be dreigd te zien door de gebruikelijke hoffelijkheicLsbetuigingen tusschen de staatshoofden en de daarmee verban den politieke gesprekken. 7 oo denkt men er evenwel niet alle- n. tl over leekenand is de zich in Engeland openbarende anti-pathie tegen Rus land, die zich uit naai- aanleiding van het aangekondigde bezoek van den Tsaar in Augustus. Eerst vielen er in het Lagerhuis harde woorden en nu begint de pers. De (radicale) „Star" schrijft o. a. „De regeering aanvaardt dus de volle verantwoordelijkheid voor het bezoek. Dan is het aan het Engeische volk, te toornen dat In deze aangele genheid de regeering in geenerlei zin de openbare meening vertegenwoor digt. De keizer van Rusland moet ervaren, dat het Engeische volk een afschuw van hein heeft, omdat hij de met bloed bevlekte patroon is van al wat er in de Russische bureaucratie slechts is.... Wij willen niet zwijgen en ons land vernederd zien door, zij 't ook vormelijk, te worden samenge bracht met den man, die het beste bloed in Rusland heeft vergoten en wiens handen rood zijn met het leven der vrijheid zelf. Wij zijn verbaasd over die vermetelheid van de „Times" om Nikolaas te verdedigen. Te zeg gen, dat „de groote meerderheid van het Engeische volk oprechte achting en bewondering" voor hem heeft., is iets zeggen wat niet waar is. De groote meerderheid van het Engei sche volk gruwt van den Tsaar. Zij verafschuwt hem om zijn misdaden tegen vrijheid en menschel ij kheid. Hij is het en geen ander, die schuldig is aan de gruwelen, die prins Kro- potkin laatst heeft onthuld de schandalen en wreedheden en folte ringen, in de Russische gevangenis sen bedreven. Hij draagt de insignia van de Zwarte Honderd. Hij steunt hun fondsen. Hij ziet hun moorden door de vingers. De gemeen© Stol ypin is zijn handlanger. Voor zulke vor sten als hij, heeft het vrije Engeland geen welkom." De „Daily News" zegt 't Iets zach ter, maar betoogt hetzelfde I Zullen Rusland en Engeland op den duur wel samen kunnen gaan In Rusland begin't men zoowaar aJ stemming te maken voor een nadere aaneensluiting tusschen Rusland en Duitschland. Daarom kijkit officieel Engeland zoo boos I ENGELSCHE VLOOT- MANOEUVRES. Gisteren zijn de groote manoeuvres begonnen. Meer dan 350 oorlogssche pen van verschillende soort nemen aan die oefeningen deel. Vijf eska ders van slagschepen en 7 kruis-eska- ders met de daarbij behoorende on derzee- en torpedo-flottüjes treden tegen elkander op. Teneinde de scheepsbemanning op de volle oorlogssterkte te brengen, heeft de admiraliteit al de reserves en bovendien nog vrijwilligers moe ten oproepen. Langs de geheele kust zijn Marco ni-stations ingericht. Hebben deze groote manoeuvres een politieke bij-bedoeling Is het om den Duitechers te toonen, dat Miche' toch nog niet kan concurreeren of is liet alleen om de ongeruste Engel- schen tevreden te stellen TURKIJE EN GRIEKENLAND. In het Engeische Lagerhuis heeft de afgevaardigde Lonsdale tolt de regeering de vraag gericht, of er wij- zinging was gekomen in de plannen tot liet terug trekken van de inter nationale troepen van Kreta Namens den minister van buitenlandsche za ken antwoordde de onderstaats secretaris Mc. Kinnon Wood, dat hert antwoord op de gestelde vraag ont kennend moest luiden. Dat komt dus overeen met het Reuter-bericbt uit Londen, dat de mogendheden volharden bij hun be sluit tot ontruiming van Kreta. De Grieksche regeering heeft een nota tot de groote mogendheden ge richt, om zich te beklagen over de door Turkije tegen Griekenland geno men actieve maatregelen. Bedoeld worden de militaire maatregelen voor het geval de Kretensex kwestie een voor Turkije ongunstige wending neemt. MOORDEN IN KLEIN-AZIë. Volgens mededeeling van de mili taire autoriteiten bedraagt het getal der bij de onlusten in het vilajet Ada- no gedood© en gewonde Armeniërs en Mohammedanen 5400. JACHT OP SCHADELIJK GEDIERTE. De Burgemeester van Haarlem, maakt bekend, dat belanghebbenden hunne aanvragen ter bekoming van buit» ngewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte, door zijne tusschenkomst aan den heer Commissaris der Koningin in deze provincie zullen behooren in te zen den, alsmede dat modellen voor d.e aanvragen kosteloos ter gemeente secretarie verkrijgbaar zijn. Stemming. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat op Woensdag den 23en Juni 1909 eene herstemming zal plaats hebben ter benoeming van één Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het kiesdistrict Haar lem, en wel uit de navolgende candi- daten: Jhr. Mr. F. K. van Lennep, te Zandvoort, en Mr. J. H. Th iel, te Haarlem. De stemming vangt aan des mor gens te 8 uren en duurt tot des na middags te 5 uren. De stembureaus zullen zitting hou den als volgt: dat in het 1ste stemdistrict: in het schoolgebouw aan de Spaarnwouder- straat, plaatselijk gemerkt Na 12 (thans School na 7); dat in het 2e stemdistrict: in het schoolgebouw aan de Frlesche Var kenmarkt, plaatselijk gemerkt no. 38 (thans School no. 3); dat in het 3e stemdistrict: ln het schoolgebouw aan het Klein Heilig land, plaatselijk gemerkt No. 12 (thans le Burgerschool voor jongens en meisjes); dat in het 4e stemdistrict: in het ge bouw „de Stads Doelen" aan de Gasthuisstraat No. 32; dat in het 5e stemdistrict: (hoofd- stembutreau), op het Raadhuis; dat in het. 6o stemdistrict: in het schoolgebouw aan de Schoterstraait, plaatselijk gemerkt No. 2 (thans School No. 2); dat ln het 7e stemdistrict: in het schoolgebouw aan het Leidsche Plein, plaatselijk gemerkt No. 30 (thans School no. 5); dat ln het 8e stemdistrict: in het schoolgebouw aan hot Wijde Gelde- -ooze pad, plaatselijk gemerkt No. 1 (thans School no. 6). De inhoud van airt. 128 van het Wetboek van Strafrecht luidt aldus: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krach tens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. ORGELBESPELING op Dinsdag 22 Juni, des namiddags van 1—2 uur, in de Groote- of Sint-Bavokerk alhier, door den heer W. Ezca-nuan. Programma: Na 1. ChoralvorspieJ und Fuget Joh. Brahms. No. 2. Trauermarsch, Beethoven, No. 3. Osrtern, H. Claus. No. 4. Festsonarte, W. Volckmar. a. Andante, Allegro moderato. b. Andante con mota c. Allegro moderato. No. 5. Aria uit „Paulus", Mendels sohn. UIT DEN BLOEMENDAALSCHEN RAAD. De zitting van den Bloemendaal- schetn Raad was gistermiddag al bijs ter slecht bezocht. Behalve de leege stoel van Jhr. Boreel, waren er ook nog Ledige plaatsen door afwezigheid der heeren Koolhoven, BLspinck, Bij voet en Van der Hulst. De ingekomen stukken, een af- en overschrijvinkje op de begrooting van 1908 en een suppletoir© begrooting voor het loopende jaar, gleden onder des Voorzitters hamer door. Dan kwam er een punt aan de or de, dat bedoelde eischen te stellen in gevolge ark 6 en 35 der Drankwet De zaak zit zoo, dat er een onaan zienlijk herbergje is verrezen in Oos terduin. De vestiging van dergelijke café-tjes wil het gemeentebestuur niet bevorderen. Vandaar, dat de Baad op voorstel" van B. en W. be sloot, dat een café niet mag geves tigd zijn in een perceel, dat geen 25 vlerk. meters aan oppervlakte heeft De Verkeersverordening" onder ging thans ©enige wijzigingen van adminSstratieven aard, op verlangen van Ged. Staten. Het belangrijkste punt kwam hert laatst, namelijk de overneming van de Duin-en-Daalsche waterleiding. De K. E. M., die eigenaresse is, wil er liever af, want, zegt zij, een wa terleiding past zoo slecht bij onze overige exploitaties. Daarom, aldus een schrijven van deze maatschappij, wil zij zich een belangrijk verlies ge troosten, als de gemeente deze in richting maar overneemt Voor f25.000 krijgt Bloemendaal, als het toehapt natuurlijk, het geheele zaak je, gelijk het reilt en zeilt Do K. E. M. heeft, er zelf bij den aanleg f 56.000 voor betaald en 24.000 is pas afgeschreven. Men bereken© nu maar het verlies der K. E. M. De heer De Waal Malefijt, de des kundige wethouder, die den Raad den vorigen keer met zijn grondige adviezen over deze aangelegenheid reeds een groeten dienst bewees, sprak zioh namens B. en W. voor overneming uit Maar dan zou men meteen liet brandbluschvraagstuk dienen op te lossen, want de Bloe- inendaalsche waterleiding heeft te weinig druk, om bij een brand van dienst te kunnen zijn. De over te nemen leiding moet dan gekoppeld worden aan het Haarlem- sche net Daarvoor en voor uitbrei ding van het Bloemendaalsche net zijn noodig, aldus becijferde de wet houder, 960 M. G-du>ms buizen en 3150 M. 3-duims buizen. Men krijgt dan oen ringleiding door liet leggen van een buis door de Don kere laan. Bij lekspringen van de bulzen kan men dan een gedeelte der ringleiding uitschakelen en behoeft niet geheel Bloemendaal zonder water te zitten. Dan behooren er in Duin-en-Daal en Aerdenhout brandkranen gemaakt te worden, ongeveer 25 in getal. De kosten van dit alles zijn f 15.000 ten hoogste. Dan moet een brandspuit aange schaft en daarvoor een gebouwtje ge zet worden. Kosten 2000. Met de ovememingssom zal men dus een f 42.000 te betalen hebben. Hert pompstation der K. E. M. wa terleiding kan dan gebezigd worden, om den vijver in Duin-em-Daa2 des zomers hij te vullen, want de grond wordit er steeds droger. „Haarlem pompt en blijft maar pompen", merk te de heer Malefijt op, en deelde ter illustratie van zijn bewering mee, dat hij zelfs reeds een koe had zien grazen op den bodem van den vijver in Duin-en-Daal. Men kan de bijvul ling van den vijver maken tot een aantrekkelijkheid van Bloemendaal, door er een mooie fontein voor te be zigen. Uit een meededeeling van den wethouder blijkt, dat Bloem end aalsch Bloei deze fontein wil ten geschenke aanbieden. Op voorstel van den heer Roozen Jr. werd deze zaak tot een meer vol tallige vergadering aangehouden. Dit nam niet weg, dat men er nog wat over bleef praten. Uit de gesprek ken bleek, dat de heer Tideman de voorstellen van B. en W. te radicaal vond. Wie geld had, om halve palei zen in Aerdenhout te zetten, meende hij. moest ook maar voor eigen wa terleiding zorgen. Was men niet te vreden over de K. E. M., dan moest men maar bij deze maatschappij gaan klagen. Bovendien, als men nu in alle afgelegen deelen der gemeen te water gmg brengen, dan moest men dat billijkheidshalve ook gaan doen in de duinen verderop, als deze meer bebouwd werden. En dat kon de Gemeente niet bekostigen. Daarbij kwam nog, dat 't niert aanging Ge meente-exploitatie uit te breiden. Men" moest meer overlaten aan het parti culier initiatief. De heer De Waal Malefijt deelde mee, dat men in Aerdenhout reeds vier nieuwe brandputten heeft kun nen maken, doordat men geld spaar de door bezuiniging op de straat- sproeiing, n.L door de vulling der wagens minder omslachtig te doen geschieden. De heer Tideman achtte voorts van meer belang de rioleering van Bloe mendaal en Overveen, verbetering van de Dompvloedslaan o. a. zaken, die B. en W. reeds beloofd liad<\.tn. De Burgemeester betwistte dit ech ter. Bij de begrootmg zouden de plan nen van B. en W, wol bekend war- den. l>o heer De Waal Malefijt deelde mee, dat de rioleeringskweetie de ern stige aandacht van B. en W. hooft. Maar, al legt men in Overveen de beste rioleering, 't geeft niets, want men mag op geen der watoren liet vuil loozen. Mr. Tideman mompelde zooiets. van „Dan maar onteigenen. Overigens meende dit lid geen „onmogelijke" voorstellen te willen, gelijk de wethouder het uitdrukt. Na de behandeling van de belas tingreclames werd daarop de verga dering gesloten. HEEMSTEDE. Inenting. De gunstige resultaten verkregen door het inenten van varkens tegen de vlekziekte volgens de methode I-o- renz is oorzaak, dat ook vele veel)ou ders alhier, hunne varkens tegen die gevreesde ziekte laten inenten. Thans is daarvoor woderom ver gunning verleend aan E. van Beuso- kom «n J. G. Milatz. SLOTEN. Op 16 Juni, des namiddags om streeks half één. is door den golfslag uit het Noordzeokananl op den oever van den Grooten IJpolder aange spoeld het lijk van een tot dusver onbekend man, waarvan hot signale ment is als volgt Aangezicht cn kin rond, neus en mond gewoon, haar cn zware knevel grijzend, oogen licht bruin. De man was gekleed blauwe pet met platte lederen klep, colbert jas en broek van zwart wollen stof, zwart kamgaren vest, blauw licht ge streepte boezeroen, blauwe Friescho onderbroek, zwarte wollen kousen eui zwarte schoenen, allen ongemerkt. Op het lijk zijn verder gevonden Een zilveren cylinder horloge met fantasie ketting, een zwart lederen portemonnaie, inhoudende een nik kelen vijf oent-stuk, een houten ta bakspijp, een zwart hoornen sigaren- piinie, een stalen bril en nikkelen lucifersdoosje. De burgemeester verzoekt ten spoe digste inlichtingen ter vaststelling van de identiteit. Hert lijk is geborgen in het daar voor bestemde lokaal te Sloterdijk. HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder komt 28 dezer op Het Loo, om den volgenden dag Ln gezelschap van den Prins naar Gro ningen te reizen tot bijwoning der Academie-feesten. DE KONINGIN-MOEDER IN ROERMOND. De laatste dag der landbouwten toonstelling werd opgeluisterd door een bezoek van H. M. de Koningin- Moeder. Von Haar buitenlandsch© reis to- rugkeerende, arriveerde H. M. met Haar gevolg te 2.26 en werd door de burgerij geestdriftig begroet. Er werdén vele bloemruikers aan geboden. Roermond's mannenkoor en de Roermondsche Zang- en Muziek- vereeniging zongen o. a. „Holland's glorie". De Koningin-Moeder bezichtigde met veel belangstelling de tentoon stelling en de Munsterkerk. FEEST TE APELDOORN. Heden Viert Apeldoorn feest. 's Morgens was er aubade en défilé voor het Koninklijk paleis, voorts muziekuitvoeringen, enz. 's Middags zou het Koninklijk Echt paar een rütoer maken, waarvoor de burgerij vele huldigingsplannon heeft. Vanavond is er vuurwerk. CONGRESSEN. Zooals te verwachten was, heeft de middenstandstentoonstelling te Am sterdam groote aantrekkingskracht uitgeoefend op verschillende organi saties, die nu in een der Paleiszalea hun jaarvergaderingen en congres sen komen houden. Op Zondag 20 Ju ni a.8. vergadert in het Paleis voor Volksvlijt de Nederlandsche Drogis- tenbond, op Woensdag 30 Juni de Rotterdamsche Huidenclub, op Maan dag 5 Juli de R.-K. ,,Hanze"-voreem- gLng uit liet bisdom Haarlem, op Dins dag 5 Juli de R. K. „Hanze"-vereeni- Hert nieuws van mijn „voorname aanstelling" had haar ooren bereikt, en zij wilde weten of ik ook orders zou kunnen krijgen voor Cora, om de dames van het hof te schilderen Ook moest ik haar echte mousseline uit Madras en andere stoffen zenden en zij bleef mijn hartelijk liefhebbende nicht, Lindo. Ik had geen gebrek aan rijtoeren in dezen tijd. De RanI Gindia vroeg mij meermalen haar te vergezellen als zij in een gesloten rijtuig in de stad uitging. Ik kan niet zeggen, dat ik er bijzonder van genoot belialve de eer van haar gezelschap. De hitte, de stof, de drukte, de kookwinkels vol vliegen, de atmosfeer van half verdorde bloemen vielen niet in mijn smaak. Ik smachtte met onuitspreke lijk verlangen naar het open veld en heel spoedig werd er aan mijn ver langen voldaan. Wij reden naar ver schillende oude forten, begraafplaat sen en tempels, die in den omtrek van Royapetta stonden de landauer was openen terwijl wij voortsnelden, liet haar Hoogheid toe, dat de wind haar mooi gezichtje streek en haar zijde-achtig haar deed fladderen, teen er niemand in den omtrek te zien was. De vorstinnen van Zuid- Indië zijn minder strikt in het dra gen van haar sluiers dan haar zus ters in het Noorden. Heel vaak gin gen de twee kleine Ranis in mijn ge zelschap mee, en zoo maakte ik me nig heerlijk uitstapje naar merk waardige ruïnes, eens het trotsche verblijf van groote koningen, ge bouwd als konden zij voor eeuwig blijven bestaan, maar nu onbeweend, niet geëerd en niet bezongen, zonder een bewaard gebleven geschiedenis, ja, soms zelfs zonder dat er een naam aan verbonden was. Eens vond ik op mijn schrijftafel een briefje van Mijnheer Thorold, dat ik vol verrassing en met een kleur van genoegen opnam. Neen, het was niert door een ander geopend. „Waarde Juffr. Ferrars, „Ik hob u in twee maanden niet ge zien. Als ik in het Paleis ben en naar u vraag, is onveranderlijk het ant woord „Juffr. Ferrars is verhinderd of kan niet komen. Ik hoop, dat u er niet werkelijk iets tegen heeft, om mij te ontvangen De andere mogelijk heid is nog erger dat u ziek is. Laat mij alstublieft eens iets van u hooren. Als u het antwoord wilt neer leggen, waar u dit briefje vindt, zal het mij zeker in handen komen. „Vriendelijk groetend, Uw vriend M. T." Ik ging dadelijk zitten en schreef hem het volgende antwoord „Waarde Mijnh. Thorold, „Ik ben gezond, dank u en zou er niets tegen hebben u te ontvangen, als dat mogelijk was ik zou er in derdaad blij om zijn, en dank uvoor uw vriendelijke en welkome verza meling boeken en papierenmaar er zijn ernstige redenen, waarom het be ter is, dat wij elkaar niet ontmoeten. Ik hoop, dat u van de malaria weer volkomen hersteld is. Uw yxiendin, P. F." Zelfs ai viel dit briefje in handen van de oude Rani, dan kon het nog geen kwaad. Men kon nooit te voor zichtig zijn. Ik vouwde dit zorgvul dig op, adresseerde bet, verzegelde de enveloppe, en legde het op de ta fel, waar mijn briefje gelegen had. Toen ging ik een wandeling maken in den vrouwentuin en toen ik een uur later terugkwam, was het brief je verdwenen. Het geliefkoosde uitstapje van de twee kleine Ranis was het ritje naar het onde Fort van de vier Winden om gros, pa uwe vee ren en mooie schelpen te zoeken, en ik bewaarde dit buitengewoon genoegen als een speciale belooning voor vlijt en goed gedrag. Het fort lag ongeveer edf mijl buiten de stadsmuren. Om het te be reiken reden wij veel eenvoudige dor pen met hun palmboschjes, tamarin den- eü cacaoboomen door. Meestal was het een verzameling van eenvou dige woningen om een tempel on een put heendaarbij een groot stuk vlak bouwland; een meertje met wa terplanten bedekt, dan weer een dorp of een vallei begroeid met bananen. Eindelijk kregen wij het sombere oude Fort en Paleis van de vier Win den in hert oog. Het stond aan een steilen weg; welks holling ongeveer een mijl lang wasvan buiten af zag men niets dan sombere muren maar daarbinnen waren gewolfde grotten, tempels, halo ons, ruines von binnenplaatsen, olifantenstalleq, ba den, nu begroeid met cactus en de ge heel© ruimte van binnen overdekt met lang gras, doornstruiken, kreupel hout en kudden geiten, zwermen dui ven en pauwen. Wij Lieten de rijtuigen aan den voet van den heuvel staan, klommen het steile pad op en gingen onder de groo te toegangspoort met de echo door naar het voorplein. Ik was hier meer malen geweest, en deze afgelegen plek, eerbiedwaardig in zijn afzonde ring waar een» rijken on armen, grooten en kleinen te zamen geweest waren had een merkwaardige aan trekkingskracht voor mij. Dit verge ten paleis weerstond nog de tand des Tij da, ofschoon zijn binnenplaatsen met gras bedekt waren, en zijn pa viljoens schuilplaatsen voor wilde zwijnen. Het gebouw zelf was nog solide en sterk. Honder-de jaren reeds had het zon en storm weerstaan, en honder- de jaren nadat ik al dood en begra ven was, zou dit vergeten paleis waarschijnlijk nog zijn, zoo ais het nu was, alleen zou de plantengroei nog wat dichter en de dierenbevolking nog wat grooter zijn. Ik zat op den lagen wal om de gracht, terwijl ik dat alles bedacht. Blijkbaar hadden de golven geen in vloed op de grijze muren om mij heen. De kleine Kanis waren vertrokken onder de zorg van een dienstbode, om aan hun onbedwingbaar verlan gen naar pauweveeren en andere schatten te voldoen. Terwijl ik daar in gedachte voor mij uit zat te kijken, merkte ik drie man te paarxl langs 't steile toegangspad op. Het waren Europeanen. Terwijl zij van onder de toegangspoort te voorschijn kwamen, herkende ik den een als Mijnheer Thoroldhij zag mij blijkbaar ook. De hofrijtuigon hadden hem blijk baar op deze ontmoeting voorbereid. De drie mannen bonden hun paarden vast en naderden mijn zitplaats in een inham, waardoor eens een ouder- wetsch geweer den omtrek had be- heersrht. Dat doet mij genoegen, juffrouw Ferrars! riep Mijnheer Thorold uiL Ik dacht, dat nooit iemand anders dan ik dit plekje van de wereld be- zochL Ik ben hier dikwijls geweest, ant woordde ik, minstens al zes keer. Mag ik u Dr. Fleming, onzen re sidentsdokter, voorstellen Daarop nam een forsch gebouwd man van omstreeks vijftig jaar, met een aangenaam gelaat, zijn hoed voor mij af. En Mijnheer BeUairs, mijn as sistent, waarop een blc-eke jongeling met een bril op, hetzelfde deed. Ik ben bezig Dr. Fleming wal rond te leiden, ging Mijnheer Tho rold voort. Hij Ls zoo'n vurig aanhanger van de residentie Madras, dart ik hein nu eens iets wilde laten zien, waardoor zijn genegenheid werkelijk gegrond wordt. (Wordt vorvolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5