Sport eo Wedstrijden Fers-Overzlcfai financieeie berichten Stooiuvaartberlchtea Onze Lachhoek Donderdag 22 Juli de Nijmeegse he Handebnteroeni ging, Zondag 25 Juli weer de Ned, Drogistenhond, Maan dag 2 Aug. de Boekbinders-Patroons- verecnigtag en op 9 Augustus het reeds vroeger door ons aangekondig de congres beseffende het Vrije Win kelbedrijf. Natuurlijk zal dit lijstje nog wel uitgebreid worden. DIERENBESCHERMING. In Londen zal van 6 tot 10 Juli een groot congres gehouden worden voor aaiiti-vivttseoUs en dierenbescherming. Git allo doelen der wereld zullen dierenvrienden naar dit congres op- trekkon. Ook Nederland zal vertegenwoor digd worden. In verband met liet congres wordt own tentoonstelling en een propagan da-optocht georganiseerd, die voel be loven. DE HERSTEMMINGEN, SCHOTERLAND. De Christel ij k- Historische Kiesvereeniging in Scho- terland besloot bij de herstemming de candidatuur-De Meester openlijk aan v& bevelen en krachtig te steu nen, wanneer de pogingen, due in 't district Francker warden aangewend voor santen we rking tussohen libera len en Christel ijk-IIistorischen ten bate do rverkiezing van ds. Koetsveld «lagen. EDE. Naai- „De Tijd" mededeelt, hooft de Bond van R. K. kiesvereeni- gingen besloten in Ede dein anti revolutionair ds. Rudolph te steunen, omdai: le. het district aan de anti-revoluti onairen toekomt, ook volgens af spraak; 2e. ds. Rudolph de caudidaat is der iroehtsche kiesveroenigmgen, ook der clirist elij k-liistorische. FRANEKER. De vrijzinnige kies vereeniging in het district Franeker lieeft besloten, bij de herstemming hun stem uit te brengen op den lieer Hèlsdingen. HOOGEZAND. Door de Centrale 'Anti-revol. kieevereemdging in het dis trict Hoogezand is besloten, bij de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer tusschen de heeren mr. Rink en Ter Laan, zich van stemming te onthouden. De Cen.tr. Antir. kiesvereeniging lieeft zich ai- zoo vereenigd met het besluit, dat door het Prov. Comité in zake de herstemmingen genomen is. ZAANDAM. De R. K. kiesvereeni ging besloot met 38 tegen 14 stem men zich bij de herstemming tus schen de heeren mr. H. J. C. van Tie nen (Uni-lib.) en J. E. W. Duys (S. D. A. P.) te onthouden. Ook de kiesvereeniging „Neder land en Oranje" nam met groote meerderheid een ongeveer gelijk be sluit. UTRECHT. De afdeeLing der S. D. A. P. besloot met aLgemeeue stem men den socialistasclien kiezers aan te raden, bij de a.s. herstemmingen voor de Tweede Kamer in Utrecht I en II, zich van stemming te onthou den. AMSTERDAM III. De anti-revolu tionaire kiesvereeniging in district III besloot overeenkomstig de advie zen van Centra al-Comité en bonds- bestuur, zich van allen steun aan een van beide candi daten t djie in herstcm&iing komen, te onthouden. Dit besluit werd genomen met 45 van de 49 uitgebrachte stemmen. De minderheid was voor het steunen van de candxdatuur-Van Hamei. Het centraal bestuur van de R. K. kiesvereeniging besloot aan de dis- trictskiesvereenigiing in district III te advise eren de candidatuur van prof. Van Hamel te steunen. In het orgaan van den Vrijzinnig- JDemocratischen Bond, „Land en Volk", lezen wij de volgende mede- deeling van het hoofdbestuur van dien hond „Wij kunnen mededeelen, dal als resultaat cener briefwisseling tus schen het hoofdbestuur van onzen Bond en dat van de Liberale Unie „De Vaderlander" van deze week den Liberale Unie-kiezers in het district Assen zal aanbevelen, bij de herstem ming mr. Treub te stemmen. Het blijkt dus, dat de verwachting, welke het hoofdbestuur van onzen Bond bij zijn advies aan de partijgenooten te dezen aanzien uitsprak, is uitgeko men, zoodat dit advies nu in zijn ge heel als onvoorwaardelijk kaai wor den beschouwd." Wij lierinneron, dat in Assen mr. M. W. F. Treub in herstemming komt met den vrij-liberalen caaul'- daat, jhr. mr. L. A. S. J. de Milly. In „Nederlandsehe Stemmen, Na- liionaal-IIistorisch Weekblad", wordt het volgende advies gegeven Voor de herstemming willen wij minder onthouding aan onze geest verwanten aanbevelen dan de eerste imaal, omdat/wij ons voor kunnen e tel Ion, dat bijv. bij de keuze tusschen een anti-revolutionair en een sociaal democraat menigeen zijn stem op dein eersten zal willen uitbrengen, om tot lederen prijs den laatsten te wenen toch, opwekken om op Calvinistische candlidaten te stemmen, kunnen wij niet. Voor sommige districten lijkt ons evenwel de keuze gemakkelijk en zoo willen wij met aandrang aansporen «m te stemmen op Alkmaar Jhr. Mr. P. van Foreest. Amsterdam II; J. R. Snoeck Hen- kemans. Amsterdam VI: Mr. H. Verkouteren Assen Jhr. L. A. 8. J. de M-llIy van Beadem Relnestetn gAxrck ^T' A' Franeker C. E. van Koolveld. 's-Gravenhage IIJ. R. Snoeck Hen ke mans. Haarlem Jhr. Mr. F. K. v. Lemnep. Rotterdam I: Jhr. Mr. D. J. de Geer. Rotterdam III Mr. J. A. Loeff. Rotterdam IV A. Plate. Utrecht IJhr. Mr. A. P. C. van Karmebwek. Utrecht IIJhr. Mr. J- Roëll. EEN WORMKOEKJES-HISTORIE. In die Looiersdwaarsstiraat te Amster dam stond gistellen een handkar met -een trommel wormkoekjes, die er uit zien als flickjes, er op. De kar demp te, zoo als mom dat noemt, en de trommel met warrtikoekjes viel er vam af, met het gevolg, dat de inhoud op straat verspreid lag. Het gebeurde juist op het oogenblik, dat de school jeugd in vrijheid gesteld was en de kinderen die groot e hoeveelheid flick- jee, die zoo maai- voor het grijpen lag, gewaar wordende, vlogen er als uitgehongerde wolven op af en grab belden maar toe. De flickjes verdwe nen al spoedig In de mondjes en of de karrijder ook uit alle macht riep, dat het geen gewone chocolade was, de kleinen waren niet zoo spoedig van de lekkernij af te slaan. Teen men hen eindelijk uit den weg had, waven er al lreel wat wormkoekjes naar de diverse magen verhuisd. Men kan van het goede te veel krijgen. Eein groote boeveelheid wormkoek jes mag een goede remedie tegen eventueel in het mensehelijk lichaam verblijf houdende wormen zijn, doch het lichaam kan niet tegen een al te sterke dosis. Het gevolg vam liet flickjes-grabbelen was dan ook, dat de kinderen, die er van gegeten had den, des avonds zeer onpasselijk wa ren. Twee van hen waren zóó onge steld, dat zij nog denzelfden avond naar het gasthuis vervoerd moesten worden. Hun toestand is echter zeer bevredigend. De politie werd' evenwel van het geval in kennis gesteld en deze deed van de wormkoekjes-historie mede- deeling bij den gemeentelijken ge zondheidsdienst, die de zaak in on derzoek genomen heeft. Het gerucht, dat reeds negen kin deren in het gasthuis zoudeai liggen, bleek ons niet waar te zijn. (Nws.) De toestand, der beide kinderen, die naar het gasthuis zijn gebracht na zich in de le Looiersdwarsstraat te goed gedaan te hebben aan voor flick jes aangezien© wormkoekjes, is be vredigend. Eén der beide kinderen zou heden het gasthuis kunnen verla ten, het andere kind blijft nog in ob servatie. DE BURGEMEESTER VAN EGMOND AAN ZEE. Een iaiwoiiier van dit dorp schrijft aan het „Hbld." Uw bericht (door ons overgenomen) is niet geheel volledig. Het adres, dat te Egmomd aan Zee ter teekening bijna huis aan huis is aangeboden, bevat een verzoek oan gratie en tege lijk om handhaving vam den burge meester in zijn ambt ondanks zijn vonnis. Het telt reeds meer dan 300 hamdteekeningen. Als ik u nu mede deel, dat van onze pl.m. 425 kiezers er reeds pl.m. 14 dagen 200 in zee zijn, zoo dat bij de gehouden verkie zing op Vrijdag j.l. er slechts 209 konden stemmen, dan zult ge des te eerder gelooven, op welke rare wijze die 300 handteekendmgen zijn bij oen- gescharreld. Bijna twee derde ge deelte van de notabelen komt er niet op voor, de resit zijn visschersvrou- wen, dd.e geteekemd hebben zonder dat ze wisten wat ze teekenden, ja, zelfs verluidt, dat enkelen hebben ge- teekend met hunne kinderen. Ware om een juist inzicht van de meening van Egmomd's burgerij te verkrijgen, dit adres volledig bekend gemaakt en zonder eemi ge mor eel e pressie vam huisbezoek etc. ter ieelte» niirng in een lokaal neergelegd, dan garandeer ik u, mijnheer de redac teur, dajt 30 handteékeningem een h%og cijfer zou zijn geweest. Aam dit adres mag dan ook veilig alle moreele waarde ontzegd worden. CONCURRENT1E-STRIJD. *De „Tel." schrijft Door den deurwaarder A. Harck- sem, te Rotterdam, werden gisteren in licit verkooplokaal, krachtens bevel van de rechtbank 125 nieuwe heerom en damesrijwieletn verkocht, afkom stig uit een faillieten inboedel, welke tegen prijzen beneden de 40 van de hand gingen. Een groote troep rijwielhandelaren die zich hierdoor benadeeld achtten, trachtte herhaaldelijk de orde te verstoren, o. a. door met voetzoekers te werpen, niettegenstaande de com missaris van politie Vuyck met eene groote politiemacht in de zaal was. Enkelen werden door de politie uit de zaal verwijderd. S. D. A. P. EN S. D. P. In liet bondage bouw van den A. N. D. B. had, naar de N. R. Crt. meldt, een vergadering plaats van oud-leden der S. D. A. P. en der S. D. P. ter bespreking van een gez amen lij ken. terugkeer in de S. D. A. P. Een der tigtal personen, ook van buiten de stad, was opgekomen o. a. mr. Men ded s uit Utrecht. De geest van die ver gadering was om in het belang van de eenheid der arbeidersbeweging in de oude partij terug te keeren. VLEIEND VOOR DE NEDERLAND» SCHE INDUSTRIE. Aan de firma Lips te Dordrecht is door het hoofdbestuur der Rumeen sche spoorwegen de levering van 26 brandkasten opgedragen, gevolg eener vrije inschrijving, aan welke, behalve door deze firma, werd deel genomen door 15 huizen van Fran- sche, Duitsche, Engelsclie, Oosten» rijteclte em Rumeansche nationali teit. ONGELUKKEN. Een 22-jarige dienstbode, die te Amersfoort de bo venachter kamer van het perceel Beekesteinschelaan 21 Jm orde had te maken, is bij liet uit de' raanen kijken, daaruit gevallen. Of schoon het raam slechts 5 meter bo ven den beganen grond is, kwam liet meisje zóó ongelukkig neer, dat een geneoftheer, die in allerijl kwam toegesneld, slechts den dood kon con- stateeren. Op de mijn Willem Sopliie te Spek- holzerheide viel een zekere Rranssen iin de schacht naar beneden en was onmiddellijk dood. EEN JAPANSCIIE PRINS en PRIN SES IN ONS LAND. 25 Juni komen een Japansche prins en een prinses in 's-Gravenhage. On ze Koningin lieeft 't Japansche echt paar gastvrijheid in liet paleis aan 't Noordeinde verleend. Van het maken van hun opwach ting aan H. M. ten paleize Het Loo hebben de vorstelijke vreemdelingen afgezien. Daarentegen is de Koning in-Moeder voornemens hen op het lustslot Soestdijk te ontvangen, ver moedelijk daags na hunne aankomst in Den Haag. ZOO GAAT HET NIET ALTIJD Dezer dagen bood een man een rij wiel te koop aan bij een fietsenhan delaar op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam. De politie kreeg- kennis van dit schijnbaar onschuldige ge val en aan. een rechercheur bekende' de man liet rijwiel te hebben wegge nomen uit een kantoorgebouw op de Keizersgracht bij de Leliegracht al daar. Het mooiste van de zaak was, dat de eigenaar, een kantoorbedien de, den diefstal nog niet eens bemerkt had. OFFICIEELE DUIDELIJKHEID. Opschrift van een zeker Ontvangers kantoor: „Het kantoor is geopend van 9 tot 1 uur op iederon werkdag, behalve lo. den Vrijdag, tenzij de eerste werkdag der maand op Vrij dag valt; 2o. den laatsten werkdag van elke maand, tenzij deze. op Za terdag valt, of den laatsten werkdag van April is." Arme belastingbetalers zonder zak- almanakl (Hbld.1 „BIJVERDIENSTE". De Koninklijke Petroleum-Maat- schappij, wellicht de grootste Neder landsehe vennootschap met de groot ste beteekenis op de wereldmarkt, heeft het vorige jaar een winst ge maakt. van ongeveer 13J millioen. Commissarissen genieten 8 pet. van de overwinst. Men begrijpt dat dit een niet onaardig sommetje is. Nu moeten nieuwe commissarissen worden aangesteld. En die behoeven nu toch niet evenveel te verdienen als de 5 oude. Men stelt dus voor dat het percentage voor de commissarissen van 8 op 4 wordt gebracht, met dien verstande dat één commissaris aan tantièmes niet meer dan 39.000 krijgt.. Om nu de 5 oude commissa rissen schadeloos te stellen voor die gederfde 4 pet., krijgen zij samen 600 aandeelen cadeau, wat voor ieder neerkomt, op een extratje van ƒ524.000. WETSONTWERP TEGEN DE ZEDE LOOSHEID. De Haagsche correspondent dei- Tel. schrijft: Naar ik verneem, zullen over ee- nigen tijd, in ver-band met het inge diende wetsontwerp ter bestrijding van de zedeloosheid, waarin o.a. een vetrhod op het wedden voorkomt, verschillende bijeenkomsten worden gehouden van voor- en van tegen standers. Verschillende personen, die de bepalingen in zake het wedden nog onvoldoende achten en nog scher per- voorschriften willen zien opge nomen, zuilen daaromtrent aan de Staten-Generaal adresseeron. Rechtszaken WAAR IS DE WAARHEIDSLIEFDE? De rechtbank te Leeuwarden behan delde een verzet tegen een vonnis, waarbij Tiemen B.', 25 jaar, zeeman, te Nes, op Ameland, was veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens een ernstige mishandeling van den 68-jariigen gemeenteveldwachter S. Schcltema. Door den verdediger, mr. J. M. van Heltin ga Tromp, waren twee getui gen décharge gedagvaard, en wel O. en C. Mets. De verklaringen van deze getuigen moesten dienen om de ontkentenis van beklaagde te bevesti gen. De verklaring van den eeneai maakte echter den indruk, dat ze niet geheel overeenkwam met de waar heid, wat dooir den president getuige niet onduidelijk onder heit oog werd gebracht. De tweede getuige dacht over de ernstige woorden van den president na en viel dadelijk door de mand. De eerste getuige werd de zaal uit gejaagd, waarna de officier bekrach tiging vroeg van liet vonnis en de ver- digea- afzag van zijn voorgenomen verdediging. LANDLOOPERS. De mr. rechtbank te Zutphen schijnt het voorbeeld van de Utrocht- sche rechtbank te willen volgen. Zij veroordeelde vier bedelaars tot 12 dagen hechtenis zonder opzending naar een rijkswerkinrichting, hoe wel één er bepaald om vroeg en een ander geen bezwaar tegen opzending had als hij maai- tegen *t voorjaar los kwam., OM VOOR „NIKS" TE REIZEN J Ter strafzitting van het Haagsche Kantongerecht kwam de volgende truc, om het betalen van spoor-nete- vracht te ontduiken, aan het Rcht. Iemand, die veel op abonnement re4st, zoowel per Staats- als per Hol- landsehe Spoor, en dus aan bedde stations van aanzien goed bediend is, zoodot de contróle hem vaak op zijn gezegde „Abonnement" op zijn woord gelooft en dus niet steeds ver toon van het abann ementsbewijs eischt, passeerde de contróle van het Hollandsch© Spoorstation ite 's-Gra venhage, als steeds zeggende: „Abon nement 1" Maar hij was toen geenszins in het bezit van een ^bontnemeni HoU. Spoor, doch bezat wel c.en abonne ment Staatsspoor. Toevallig werd hij echter ditmaal in den trein gecontro leerd, zoodat het bedrog blijken moest. Geen nood De reiziger haal de een tieurittemboekje Hollandsche Spoor voor den dag on verklaarde den coaitroleere-nden beambte, dat hij zich „in een oogenblik van onver klaarbare geeste sa f w czigheidbij het passeereii van de controle, vergist had, toen hij „abonnement" riep, en dat hij de bedoeling had zijn tienrit- tenboekje te laten knippen, maar uit. kracht der gewoonte „abonnement" hacl gezegd. De controleur bekeurde heart echter niettemin, want leder weet en stellig wel iemand die zooveel reist, dat een tien i-ittenbewijs, alvorens geldig te zijn, door de controleurs in de sta tions-vestibule op de gebruikelijke wijze gekuipt moet worden. Maai- als nu de bedoelde reiziger niet in den trein wo.re gecontroleerd, dan zou hij de reis, ditmaal naar Rot terdam, geheel kosteloos hebben ge daan, want te Rotterdam, zoowel aan het station D. P. als aan het station Beurs, zijn gemeenschappelijke door gangen van Staatsspoor en II. S. M., zoodat de reiziger aldaar slechts zijn abonnement Staatsspoor zou hebbèm behoeven te toornen, om, hoewel met de HoU. Spoor gereisd hebbende, toch ongehinderd de contróle te Rot terdam te kunnen passeeren. Op deze wijze kan oen reiziger- ontelbare ma len gratis reizen. Het Openbaar Ministerie, van den conitroleur-verbaliseur vernomen heb bende, dat deze truc nu en dan wordt uitgehaald, meende dat door eene strenge vordering paal en perk aan dergelijke misbruiken behoorde ge steld të worden en vorderde 80 boeie. PROCES TEGEN ANTI-MILITA RISTEN. Voor de 4de kamer der Amster- damsche Rechtbank stond gisteren terecht de 44-jarige winkelier J. W. Smit, voorzitter van het Landelijk Comité van de Internationale Anti- Miliitaristische Vereeniging, beklaagd dat hij in don „Soldaten-Almanak" van 1909 heeft geplaatst een ar tike1, getiteld „Waarom 'n Soldaten-al manak en oniderteekeud „Agita tor", waarin de volgende opruiende woorden voorkomen „Wij richten dus tot u, soldaten, de pertinente vraag Is het voor u een bezwaar uw medemensch, die u nooit iets misdeed, te vermoorden Zoo ja, raadpleegt dan in de eerste plaats de stem van uw geweten en weigert fierweg aan ieder, die het u mocht hevelen op uw medemensch te schieten, of de wapens tegen hem op te nemen." Uit het getuigenverhoor bleek, dat de redactie van don almanak bestond uit. de heeren I. Samson en C. Kriller en beklaagde, en elk dier leden bad 't recht op eigen verantwoordelijkheid stukken te plaatsen. Beklaagde heeft hiervan gebruik gemaakt. Hij gaf toe, dat de almanak overal, ook langs de straat, verspreid zou wor den. Er werden negen getuigen gehoord, om de verzending en plaatsing van het artikel vast te stellen. Eenige getuigen de heeren Sam son, Beenakker, De Boer en Aberson maakten beawaar, toen zij den eed moesten afleggen, zeggende niet tot een kerkgenootschap te beboeren en aan geen God te gelooven., maar op aandringen van den president, die hun wees op de noodzakelijkheid om den eed af te leggen, gingen zij er toch toe over. Anders was het evenwel met den heer C. Kriller, uit Haarlem, een maai, die na wegens dienstweigering tot drie en zes maanden gevangenis straf veroordeeld te zijn, uit den mi litairen dienst verwijderd werd. Hij weigerde beslist den eed af te leg gen. „Wanneer ik zweer bij een God, waarin ik niet geloof, dan maak ik mij schuldig aan een leugen. Ik wil mijn geweten met bezwaren", zoo sprak hij. President„De Wet schrijft het uitdrukkelijk voor, dat u den eed moeit afleggen. Er is niets aan te doen. U is verplicht om hier den eed af te leggen, als u niet Doopsgezind zijt. Daarom, wees verstandig en berokken u geen moeilijkheden, maar doe wat de wet voorschrijft." De getuige bleef evenwel bij zijn bezwaar-, waarop de president zei „Het spijt mij, maar dan moet ik liet woord geven aan den officier van justitie." Het O. M., mr. Besier „Het spijt mij ook, maar wij zijn allen onder worpen aan de wet. Ik requireer, dat de getuige in gijzeling zal worden ge steld." President tot getuige „Ik heb al zooveel zaken gehad, waarin getui gen' weigerden den eed ai te leggen, maar allen zijn tooh geëindigd dear eed te doen. U kunt het ook doen. Als u den eed aflegt, dan bezwaart u uw geweien niet, maai- legt den eed af, door de wet gedwongen." Getuige „11c erken geen wetten, die verkeerd zijn." President„Maar zoolang de wet bestaat, moet die gehandhaafd wor den. Men kan niet aan Jan, Piet of Klaas vragen, of hij rt er mee eens Is." Rechter mr. Telling wees getuige er op, dat hij den eed afleggende om de waarheid te zeggen, geen onwaar heid spreekt, maar een blooten vorm in acht neemt en niets anders. Getuige Kriller bleef er bij, dat hij den eed niet zal afleggen. De Rechtbank begaf zich daarop in raadkamer, en toen de getuige bij een nader verhoor weer bleef weige ren, werd beslist, dat hij voorloopig tot Donderdag 24 Juni in gijzeling ge©öt zou worden. President„Brigadier, wil u ge tuige wegleiden." Getuige „Ik wil alleen protestee- iren. Beklaagde, den getuige de hand drukkende „Hou je goed, man President.„Beklaagde, houd u uw haaiden thuis, anders zal ik andere maatregelen nemen." Beklaagde: „Ga uw gang." Nadat getuige Kriller was wegge leid, werd bet getuigenverhoor voort gezet, waarop het verdere onderzoek der zaak weid geschorst tot Donder dag a.s. Tijdens de behandeling van het pro ces waron er i.n het gerechtsgebouw uitgebreide politiemaatregelen geno men. LAW N-TENNIS. De Nijmeegsche Lawn-tennisclub houdt ter gelegenheid van haar twin, tig jarig bestaan internationale wed. strijden op hare banen nabij den Graesbeekschen weg, van Donderdag 24 tdt Zondag 27, zoo noodig Maan dag 28 dezer. DAMMEN. Internationale wedstrijden te Pa rijs. Woensdagmorgen Weiss slaat Du- mont, positie. De Haas slaat Dumont, positie. Baledont verliest tegen Moli- mard, positie. Fabre remise Batte- feld, positie. Woensdagmiddag: Weiss slaat Bat- tefc-ld door een schitterende combi natie Molimard maakt remise tegen Baledent, positiespelBattefeld ver liest tegen Weiss, combinatie Bale dent maakt, remise tegen Weiss, po sitiespel Dé Haa.s maakt remise te gen Dumont, positiespel. VLIEGPROEVEN IN DEN HAAG. „Het Vad." meldt, dat op Hanen- burg, het veld der Voetbalvereeniging Quick, roods sinds «enigen tijd wordt gewerkt aan het in orde maken van het terrein voor de opstijgingen van den luchtvaarder Del a.grange. Twee ruime tribunes zijn reeds ver rezen, terwijl van bet benoodigdege bouw het geraamte klaar is. Naar men weet, zal Dela.grange, alvorens zijn kundigheden aan het Haagsche publiek te vertoonen, eerst te Leur in Noord-Brabant opstijgen, zoodat het voorloopig tijdstip, dat op Zaterdag a. s. bepaald was, wel ver schoven zal worden. ROEIEN OM DEN „TELEGRAAF"- BEKER. Voor den op 27 Juni a.s. uitgeschre ven wedstrijd om den „Telegraaf'- bekeir werd éóne inschrijving ont vangen, nl. van de Amsterd. Studen ten Rooivereeniging „Nereus". Dien tengevolge zal de wedstrijd op den ge noemden datum niet plaats vinden. DE HOUDING DER CHRIST.-HIST. PARTIJ. Het orgaan van de Christ.-Hist. Partij, „De Nederlander", raadt in afwijking van het advies van het Centraal Comité der Anti-Revolu- tionnaixe Partij tot onthouding den roohtschen kiezers aan, bij de herstemmingen, waar het gaat tus schen een liberaal en een socialist, den liberaal krachtig te steunen. Na betoogd te hebben, dat „de so cialisten zich de laatste maanden weer op in 't oog vallende wijze bul ten de nationale gemeenschap (heb ben) gesteld", schrijft „De Nederlan der" „Wij dringen er daarom op aan, in Amsterdam 111, Zaandam, Leeu warden, Schoterland en Hoogezand de stemmen uit te brengen op de heeren Van Hamel, Van Tienen, Thomson, De Meester en Rink. In Am sterdam III ligt de beslissing waar schijnlijk niet bij rechts, maar ln de overige genoemde districten heeft de rechterzijde den uitslag in handen. Te gemakkelijker zal het hier vallen, de liberale candidaten te stemmen, daar dezen, zoover ze een politiek ver leden hebben, allerminst getoond hebben tot de onverzoenlijke anti- clericalen te behooron. De heer Thom son was bij de jongste snbsidieerings- wet in zake het middelbaar onderwijs een der vrijzinnigen, die ons door gaans steunden. De heer Rink heeft als minister bedoelde wet voorbereid en is dan ook meermalen, b.v. door mr. Van I-Iouten, gesignaleerd als iemand, die te veel aan rechts toegaf. De heer De Meester heeft als Premier van zijn Kabinet gefaald, maar dat de conciliante bedoeling tegenover rechte bij hem oprecht gemeend was, is door weinigen betwijfeld. Waar zulke mannen staan tegenover een partij, die zelfs voor den hoog- sten national en jubel ongevoelig bleef, ja, het motief van dien jubel belaster de, daar schijnt ons aarzeling on denkbaar." „De Nederlander" hoopt daarom, „dat de rechtseh© kiezers in genoem de districten zich van hun verant woordelijkheid en hun plicht zullen bewust toonen",.. WAT MOETEN DE VRIJ-LÏBERALEN DOEN Deze vraag wordt door „De Nieuwe Courant" besproken. 't Blad maakt verschillende over wegingen. „In de eerste plaats zal bedacht worden, dat de thans verkregen meer- derlieid van de rechterzijde sterk, maar niet. overweldigend is. En dan behoeft geen betoog het belang, vooa* elke van de groepen der oppositie hetzij ze (gelijk enkele malen vermoe delijk het geval zal zijn) vereenigd, hetzij afzonderlijk invloed zullen trachten te oefenen dat zij niet te genover een schare van ministeriee- len komen te staan, die, welke ook hun onderlinge groepeering of scho- keering moge zijn, door hun getal sterkte alleen alle gematigdheid of omzichtigheid zouden kunnen ontbe ren. In die tweede j?laats worde gewaakt, dat' in de regeer ingsmeorderheid de Kuypeor-parii! geen positie ixmerne, welke aan haar leider de feitelijke heerschappij over de coalitie in alle denkbare gevallen verzekert. Met de twintig stemmen, waarop deze partij thans in de Tweede Kamer rekenen kan, Is zij toch reeds vijf stemmen, boven het getal, diat haar naar de be rekening van dr. Kuyp.er zelf, krach- tens het cijfer harer aanhangers in' het land toekomt." En later „In de derde plaats doet de overwe ging-zich gelden, dat ei* voor -hen, die, zonder tot de rechtse he partijen te behooren, afkeerig zijn van de bij, deze stembus aangeheven leuzen van algemeen kiesrecht en staatspension- heering, na den ilden Juni geen re den meer bestaat om duarom kun stemmen te onthouden aan vrijzinni ge candidaten, die onder die leuze zich bij de kiezers lieten aanbevelen. Welk© ook de voornemens dar Regee ring ten aanzien van Grondwetsher ziening Imogen zijlij met het enkele doel om algemeen kiesrecht in te voe ren zal deze niet door haar onderno men wordenen tegen staatepen- sionneeririg hebben alle partijen der rechterzijde zoo sterk mogelijk zich verzet. Dit in aanmerking genomen valt het volle licht op de omstandig heid, dat alle vrijzinnige candidaten medestanders zijn in den strijd voor het behoud van den vrijhandel en het openbaar onderwijs, die ons vermoe delijk te wachten staat." Dan besluit de „Nieuwe Courant", dat uit deze overwegingen volgt, dat overal waar een vrijliberaal, Unie» liberaal of vrijz.-dem. in herstemming komt met een rechtschen of een soc.- dem. candidaöt de liberalen de ver kiezing van eerstgenoemde dienen te bevorderen. MP IJ. TOT EXPL. VAN STAATS SPOORWEGEN. Aan het verslag over het jaar 1908, ontleenein wij het volgende: Na aftrek van alle lasten en af schrijvingen sluit de winst- en veav Hosrekening met een batig saldo van 539.679.22 Aangezien dit saldo minder is dan 4 van het gestorte aandeelenkapi taal dei- maatschappij ad f 17.975.500 en er alzoo geen© overwinst is ge maakt, waairin de staat volgens art. 33 der overeenkomst d.d. 21 Januari 1890 zoude hebben te deelen, blijft ter beschik king der maatschappij het ge heel e voormelde batig saldo van 539.679.22. Hierbij gevoegd het on verdeelde winstsaldo van het vorig jaar 3.517.61J, te zomen 543.196.83. Dit bedrag veroorlooft eene uitdee- Ling op de in omloop zijnde 71902 aandeden, van ƒ7.50 per aandeel van f250 of 3 makende te zamen een uit te deelen bedrag van ƒ539.265, terwijl een onverdeeld saldo voor aandeelh. overblijft van 3.931.83|. n Het. stoomschip Goentoer, van Rot terdam naar Java, vertrok 17 Juni van Marseille. Het Stoomschip Amstelland, van Amsterdam naai- Buenos Ayros, yex*- trok 16 Juni van Lissabon. Het stoomschip Nieuw Amsterdam arriveerde 17 Juni van New-York te Rotterdam. EEN BETREKKING. Afgeluisterd gesprek tusschen tweo jongens, die pas van school zijn le jongen Ik weet een betrek king voor je. 2e jongen. Zoo WaTtr dan le jongen Ga aan heit postkan toor staan met je tong uit den mond, don kunnen de lui er de postzegels op nat maken, vóór zij ze opplak ben. Klerk \a.au zijn meisje schrijvend). Den heel en dag heb ik aan jo ge dacht. Patroon (over zijn schouder kij kend). Zoo, dan zal ik zoo vrij zijn die dag van je weekloon af te hou- den. Vrouwlief, hier heb je een goud- vischje... met kegelen gewonnen... 't beestje zat in een kom..., maar die heb ik... heb ilk... onderweg verlo ren. Student (die een erfoom op bezoek' hoeft). Tot dusver gaat alles goed. Ilii gelooft to mijn soliditeit. Als ie nou maar niet vraagt hoe laat het is.... mijn horloge staat bij oome Jan. Een heer, die op reis ging, zei tot zijn neef. aie student was Van de verschillende plaatsen, wel ke ik bezoek, zal ik u geïllustreerde briefkaarten zenden. De neef ze,ide Stuur me dan liever geïllustreerde postwissels. De lieer en mevrouw M. hebben zooveel kinderen, dat zij dikwijls niet weten, wat er mee aan te vangen. Op zekeren dag gingen zij eens naar het strand en lieten ze daar vrij rond- loopen. Plotseling kwam er een kleine jon- em naar dien heer M. toe. en rie.p a-pa, papa, Archibald is in het water gevallen I Archibald, Archibald 1 lier- haalde de vader. Toen wende hij zich tot zijn vrouw. Marie, vroeg hij nieuwsgierig. Hebben wij een Archi bald WAARSCHUWING. Vriend. Denk er om, de dochter des huizes is zeer hardhoorond spreek dus altijd zoo hard mogelijk, want alles, wat zij niet precies ver staat, vat zij als een liefdesverkla ring op. OP HET TELEGRAAFKAÏ^TOOR. Boer. Een tillegrom na Lije, wat kost dat? Beambte Omstreeks 30 cent voor een gewoon telegram. Aan wien wou je bei sturen Boer. An m'n zeum, bij de hu zaren. Beambte. En wat wou je sturen f Boer (haalt een schaal voor den dag). Zie dan, meheer, ik bin van- doag jarig, en nou wou ib 'm wat errepels met vleesch sturen. Met da telegraaf gaat dat gauw, en dap> krijgt-ie ze nog warm.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6