HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDB BLAD. MAANDAG 21 JÜNI 1909 Uit de Omstreken WekelU ksch Beorsoverzlcht van Merens Tieleman. Saitenlandsch Overzicht Stadsnieuws FEUILLETON Een dappere Vrouw te Bloemen daal, buitenpartij te Vo- gelensang (landgoed Ley duin), kork- concört, bezoek aan musea, boottocht De cursus gaat uit van de commissie voor de Zondagscholen van den Ned. Protestantenbond. Vijf dame® hebben zich vereen ig dtot een commissie van voorbereiding te Haarlem. De cursus zal ook toegankelijk zijn voor predi kanten en andere belangstellenden. TERUGBETALING WATERGELD. Naar aanleiding van het verzoek van F. Roeenhart om kwijtschelding van het verschuldigde wabargeld, dat hij moet betalen wegens het ontstaan van een lek, adviseert de heer Havo laar, directeur der Waterleiding, dit verzoek al te wijzen 't geen, gelijk gemeld, door B. en W. is voorgesteld voornamelijk hierom, dat de con tractant door den watermeter kan zien, of zijn leiding in goeden staat is en dat hij toezicht behoort te houden, dat de buizen zoo worden gelegd, dat een lek dadelijk in het oog springt Werd nu de schade vergoed, dan zouden de watermeters voor het grootste deel hun nut verliezen er werd fraude in de hand gewerkt. Im mers, als men veel water gebruikt had, zou men een lek kunnen ver oorzaken en daarna de waterleiding waarschuwen, om vergoeding te ver krijgen. Gev. Vo or w. Een groenten weger, Gen. Joubert- straat 11. Een spönzendoos, Janaweg 47. Een rljtuigdop, Brouwersstr. 82. Een kinderportemonnaie ïnh. geld, Coornhertstr. 31. Een ceintuur, KI. Houtetr. 4 rood. Een postduif, Spaanschevaartstr. 37 (Schoten). Een fantaslehroche, Warmoesstr. 11 Een zwartharig hondje, Plein 12. Een koperen gewicht, KI. Heiligland 61. Een marinepet, L. Poellaan 32. Een paar dameshandschoenen, Spaarnwouderstr. 34. Een nikkelen heerenhorloge. Zijl- weg 56. Een bruin gladharig hondje, Van Zompelstraat 13b. Een bruinharige hond, Janaweg 9. Een gouden ring, Spaarne 26. Een bruin gladharig hondje, M. v. Heemskerkstraat 12. Een ledige portemonnaie, Leid sc.oe- plein 21 rood. Vier 21/2-centstukken, Groote Hout straat 144. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een gouden dames-remontoir- horloge. BEVERWIJK. De Staatscourant bevat de aeten van oprichting der naamlooze ven nootschap Hollandsche Maatschap pij voor aannemingen te Beverwijk. Doel is het zoowel in als bulten Europa aannamen en uitvoeren van werken en het verrichten van zooda nige handelingen, welke daarmede in verband staan of daartoe bevorderlijk kunnen zijn, en wel onder meer het handelen in materieel of malterialen, de aankoop en verkoop van gronden en gebouwen of de exploitatie daan- van. De rennootschap kan ook deelne men in of zich financieel inteiessee- ren bij andere vennootschappen of ondernemingen welke een soortgelijk doel hebben als de onderwerpëlijke vennootschap. Duur 20 jaren. Kapi taal 1,000,000, verdeeld in 100 aan deden van 110.000 elk, welke alle zijn geplaatst. Directie wordt gevoerd door een raad van beheer. Z ANDVOORT. DE AMSTERDAMSCHE DUIN- WATERLEIDING. In het Böogkanaal. den noorde lij lesten uiitloopar van de Amsterdain- sche prise d'eau, heeft meux de laat ste maanden uitbreidingswerken tot stand gebracht, waardoor bet moge lijk zal zijn uit de diepboringen daar ter plaatse dagelijks 10.000 M3. water meer op te pompen, dan tolt nog toe mogelijk was. Men is tot die uitbrei ding moeten overgaan, aldus schrijft men aan het „Hbld." om dat anders niet de zekerheid bestond, dat dezen zomer de waterleiding el- ken dag het benoodigde quantum zou kunnen Leveren. Verleden jaar toch Is de regenval zeer laag geweoefj door den drogen zomer en het droge najaar slechts even twee derde van wat in andere Jaren gemiddeld werd verkregen. Wat er dus aan tekort dreigde te komen in waterwinning door de open kanalen,'moest worden vergoed door opvoering van de pro ductie, middels d5epwaterwinning. Zooals bekend is, was langs het Boog- en Westerkanaal al voor eoni- go jaren oen veertigtal diepwater- bronnen gemaakt, op een diepte van 42 tot 35 M. N. A. P., die zelve het water overstortten in de kanalen. Maar haar productie verminderde langzamerhand bij langdurigen Oostenwind hield het overstorten in liet Westerkan aal zelfs geheel op en om nu zooveel mogelijk water uit den grond te iialen, heeft men de bronnen langs het Boogkanaal all oh verbonden mot een luchtdrukleiding. Aan den Zaxidvoortschen straatweg een machine gebouw opgetrokken, voor twee Diesel-motoren, die saam- geperste lucht drijven in een buis leiding. Deze buisleiding mondt uit in de pijpen der diep waterputten. Door de In persing van de saam- geperste lucht, die men met kracht irachi te ontwijken, en daarbij het water meevoert, verkrijgt men een krachtigen wateropvoer. Op deze wij- zo worden de diepwaterbronnen, die niet meer bij machte waren uit eigen kracht, voldoende water te geven, zooveel mogelijk productief gemaakt. Er is aan de totstandkoming mei kracht gewerkt Half Februari moet tot de uitvoering besloten zijn, en den 31sten Mei zou etxn der motoreu draaien. Do Nederlandsche fabriek, die de leverantie op zich genomen had. zette zooveel spoed achter het werk, dat de installatie reeds den' 21steai Mei kon in gebruik genomen worden, wamt de buisleiding en de verbindlngswerken met de bronpijpen waren dooi de technische af deeling van de Waterleiding ook al in ge reedheid gebracht. En nu kan men In het Boogkanaal een lange rij zien van groote ijzeren lmizen, links van het kanaal, die uitmonden in hot midden, een meter of vier boven den waterspiegel, welke dag en nacht als fonteinen werken, liet water, dat diop uit den grond komt, krijgt zoo tevens gelegenheid om zuurstof op te nemen. Hoe noodig echter de uitbreiding wezen mocht Amsterdam heeft up wanne dagen van 40.000 tot 45.000 M3. water noodig en hoe interes sant ze ook zij, ze geeft voor de Am- sterdamsclie waterleiding geen defi nitieve uitkomst. Ook met dit middel is de steen der wijzen niet gevonden. Integendeel, in het bekende rapport van de directie der waterleiding is er indertijd al op gewezen, dat zoo lang het gemeentebestuur blijft wach ten met liot nemen van een definitief besluit in zake de drinkwatervoorzie ning van Amsterdam, het Boogkanaal sterker zou moeten worden aange sproken. Zelfs op gevaar af, dat dit deel van de win plaats min of meer en al dan niet tijdelijk bedorven wordt Men weet toch, dat de Amster damse ho ingenieurs vasthouden aan de stelling, dat zich in de duinen een bruikbare zoetwatervoorraad bevindt van 120 tot 150 millioen M3. Met diepwateronttrekklng 13 men begonnen op 1 Juli 1903, en einde l'J07 was op clecze w::ze 10 millioen M3. aan het diepduinwoter-bassin ontleend. Als op deze manier wordt voortge gaan, elk jaar één millioen M3. meer ontlrekkeTKie, dan is met Juli 1913 rond 50 millioen M3. aan dien voor raad onttrokken. En nu wordt gevreesd, dat eone zoodanige onttrekking van diep grondwater, vooral wanneer ze ge schiedt in één gedeelte van de prise d'eau, zooals (hans aan bet Boog kanaal, aanleiding zaJ geven tot toe treding van liet zeewater. Het is toch een feit, dat het zoogenaamde diep duinwater regelrecht en uitsluitend in het drukverband staat met de zee. Er zijn bij het pompstation te Lei duin zelfregistreerênde toestellen aangebracht, waardoor dunlelijk blijkt, dat het diep-grondwator in de duinen alle bewegingen van eb en vloed meemaakt. Onder do omwonenden vestigt zich dan ook al meer de overtuiging, dat de Gemeantewaterleiding binnen niet al te langen tijd zich den eigendom zal trachten te verzekeren van het ganse he duingebied, waarvan zij het water opvangt. Dat bedraagt op hei oogenblik rond 2650 H.A. Van die 2650 H.A. zijn slechts 140 II.A. eigen dom de kanalen en een strook grond van ee ruige meters breedte daar langs. Maai- over den bodem, waar uit Amsterdam ztyn duinwater be trekt daar heeft het niets over te zeggen. Toen onlangs Zar.dvoort aan de grens van het Amsterdamsche Weekbericht tot 19 Juni 1909. Al waren op enkele uitzonderingen na, de koersen der Amerikaansohe waarden in hot begin dezer week op nieuw gestegen, toch scheen de irij zing voorloopig haar hoogste punt be reikt te hebben en kostte het heel wat moeite om de door winstnemingen telkens weer veroorzaakte reacties te overwinnen. Vooral de paar laatste dagen waren de koersverlagingen in het bijzonder voor de industrieel» waarden van niet geringe beteekenis, zoo Liepen Steels tot pl.m. 66 terug in verband met het bekend worden, dat moeilijkheden gerezen waren voor de introductie van Steels te Pa rijs, al was dö firma Morgan en Co. ook van meaning, dat een oplossing dezer bezwaren nog zeer goed moge lijk was. Begrijpelijk was het derhal ve, dat velen, in afwachting van een beslissing, zooveel mogelijk van de gunstige gelegenheid gebruik maak ten, om zich, tot de in Leder geval reed® zeer hooge prijzen van hun be zit te ontdoen. Groot aanbod van fonds uit Europa deed de koersen te New-York dan ook gevoelig dalen. Ook Amalgamated Coppers leden een belangrijk verlies, waarvoor als oor zaak werd opgegeven, dat de prijzen ▼an het metaal scherp terugliepen, uit berichten, die ons uit gezagheb bende bron bereikten, schijnt de oor zaak elders te moeten gezocht wor den, en werd ons daarbij medege deeld, dat voortdurend door sterke belanghebbende groote bedragen de zer shares uit da markt genomen vyorden en een verdere stijging dei' koersen In afzienbaren tijd niet kan uitblijven. De berichten uit de ijzer en Staalindustrie worden overigens steeds gunstiger en niettegenstaande de verhoogde prijzen, blijven de be stellingen toenemen. Er wordt zelfs gemeld, dat die smelterijeu thans we der tot 80 van haar volle capaciteit ruw ijzer produceeren, dat de Staal- draadfabrleken voorloopig geen be stellingen meer kunnen aannemen, en dat de vraag naar plaatijzer steeds footer wordt. Van die Verschillende kanten ziet men de toekomst dan ook met ver trouwen tegemoet, de oogsten vallen over het algemeen mede, doch zal, hangende die onzekerheid der nieuwe wet op de invoerrechten, het geheele vertrouwen nog wel niet terugkee- ren. De boodschap van president Taft droeg er niet toe bij de optimistische stemming te handhaven en blijkt 't al meer en meer, dat de herziening der Dlngly Bill een wassen neus is en de invoerrechten eerder verhoogd dan verlaagd zullen worden, en is het te begrijpen, dat men algemeen naar bet einde der tegenwoordige onzeker heid verlangt Geld blijft evenwel overvloedig en deze factor gevoegd bij de meer en meer veld winnende waarschijnlijkheid, dat de groote magnaten, in de Unie werken voor de consolidatie op groote schaal van de verschillende systemen in de Unie, toch de veronderstelling wettigen, dat de thans ingetreden reactie van voorbijgaan-den aard zal zijn en waar Bchijnlijk een uitgangspunt belooft te worden voor een verdere verhooging der koersen. Wij gelooven dus, dat iedere reac tie van eenige beteekenis de gelegen heid biedt zich opnieuw bij de markt te interesseeren. Nederlandsche Staatsfondsen kon den de verhoogde koersen der voor gaande week behouden. Ook Russi sche wijzen opnieuw eenige verbete ringen aan, doch Oostonrijksche slo ten iets flauwer. Braziliaansche Staatsfondsen moesten bijna allen een kleinigheid prijsgeven, maar ohligatiSn Cuba verloren ruim 2 Het is dan ook treurig te lezen, hoe de opbrengst dezer leening verknoeid is. Van de Indische Cultuur onderne mingen stegen vooral de gewone en preferente aandoelen Vorstenlanden belangrijk in verband met het gunsti ge jaarverslag en de mooie vooruit zichten, terwijl de overig» soorten vast gestemd, bleven. Ook enkele ta bakswaarden sloten hooger, doch de meeste moesten opnieuw heel wat prijsgeven. Vele Maatschappijen heb ben groote verliezen geleden, en zul len waarschijnlijk tot een reorganisa tie moeten overgaan, teneinde nieuw kapitaal te krijgen. Voor Mij nbouwm aatec happijen was die stemming heel wat flauwer dan in de voorafgaande week en de meeste wijzen dan ook meer of minder be langrijke verliezen aan. Preferente Oost-Bomeo aioten ax- dilvidend nog 2 hooger maar de cu mul bewijzen verlor on 11/2%. De productie, dte in de eerste maanden van dit jaar heel wat kleiner was dan vei-leden jaar, schijnt te verbete ren, want de maand Mei leverde 500 ton meer op dan de maand April De teleurstelling over het dividend, dat slechts 28 In plaats van 32 pet. zal bedragen, en over de mislukking der introductie te Londen en Pairijs van de Koninklijke Petroleum-aon- deelen heeft niet lang geduurd en die aandeelen sloten bijna 18 1/2 hooger. Ook aandeelen Dordtsche bleven vast gestemd, de Russian Fuel waarden konden de verhoogde koer sen niet behouden en daalden, niet tegenstaande reorganisatiegeruchten, zeer belangrijk. Het geld ward wat duurder en no teerde 2 1/2 2 3/4 HET GEVECHT TUSSCHEN DB RUSSISCHE VLOOT EN EEN ENGELSCH VRACHTSCHIP. Over deze zonderlinge schietpartij ls nog lang niet het laatste woord ge schreven 1 Vooral niet in de EngeL- sche pers. Eerst nu komen eenige nadere bij- zonderheden over „den slag", 't En gelse he schip, de Woodburn, lag ge ankerd dicht bij de Russische oor logsschepen. Woensdagavond om ze ven uur lichtte zij het anker en stoomde langzaam den aangewezen waterweg af. Toen zij ongeveer op de helft van de linie oorlogsschepen was, verscheen plotseling een torpedoboot vlak voor den boeg. Om een aanva ring te voorkomen stoomde de Wood- burn achteruit, dusdoende draaide de boot zoo, dat haar voorsteven gericht wag op het jacht van den Tsaar, dat een 800 M. verder lag. Van de torpedoboot klonk een scherpe waarschuwing en dadelijk daarop loste zij drie schoten met los kruit. Daarop opende een torpedojager, die vlak bij was, het vuur met scherp. In het geheel wer den er ten minste zeven schoten gelost. Een vierduims granaat, 0ogen schijnlijk van een dor kruisers af komstig, trof de Woodburn, verbrij- zende eenig houtwerk aan dek en drong in de machinekamer door. Wolken stooau ontsnapten en omhul den het schip, dat achteruitsloeg en het anker wierp. Een groot aantal Russische ambtenaren spoedden zich aan boord, en voeren tegen den kapi tein uit, omdat hij zijn schip naar 't keizerlijke jacht had gewend. Kapi tein Robertson protesteerde tegen de geweldenarij. Een journalist wilde ook weten, hoe de Russische officieren de zaak voor stelden en begaf zich in een vis- schersboot naai* de Russische oor logsschepen, maar zij weigerden iets te zeggen. Wei wordt via een nieuwsbureau gemeld, dat de Engelsche vrachtboot tot twee keer toe weigerde om aan de bevelen van de torpedoboot te vol doen. Eerst werden losse schoten ge lost, maar ook daarop werd door den Engelschman niet gelet, en na deze bemaalde waarschuwing is eerst mét scherp gescholen. Aldus de Russische lezing. We zijn evenwel zoo vrij de waar heid daarvan een klein beetje in twij fel te trekken. Er zit immers geen logica in deze voorstelling I Bij een nader onderzoek moesten de Russen zelf erkennen, dat op de Engelsche boot niets revolutionairs of verdachts te bekennen viel, zoodat aan een moordplan op den Tsaar of Keizer Wilhelm niet gedacht kan worden. Als dat niet zoo is welke aanleiding zou er dan voor oen Engelschman bestaan hebben, om zoo ongehoor zaam te zijn Er is ook een Nederlandsch schip door <ie Russische vloot aangehouden. Onze landgenoot»» hebben blijkbaar geen kennis gemaakt met de schiet- kunst der Russen (tusschen twee haakje®de onderdanen van den Tsaar zijn in hun schietkunst voor uitgegaan. Nu schoten ze prachtig raak want de Engelsche vrachtboot hoeft veed geleden wat In den oor log met Japan niet 't geval was. Jam mer alleen, dat ze dezen vooruitgang op heel zonderling» wijze bewezen hebben 1) Onze landgenooten zijn vermoedelijk ook een beetje te dicht bij de keizerlijke schepen gekomen en gesommeerd te vertrekken. Aan deze aanmaning hebben ze teen wel licht voldajam, zoodat schieten in dit geval totaal overbodig was. t Russische marine-bestuur zit met de zaak natuurlijk verlegen. Vooral waar het den Engel schen vriend geldt Hoe zullen de verontschuldi gingen luiden? Ook wondt 't een schadepoetje, want de Engelsche re geering heeft bij Rusland al om scha devergoeding aangeklopt. Er zal wel niets anders opzitten, dom te beta len 1 De Tsaar zal op 1 Augustus met eenig» oorlogsschepen een bezoek aan Engeland brengen. Engelsche bladen stéllen daarom voor in de groote ha vens de volgende bekendmaking op te plakken Waarschuwing aan Zeevarenden. Tusschen 31 Juli en 3 Augustus a. a zal DE TSAAR atoomen door HET KANAAL welk vaarwater dan ONVEILIG zal zijn voor Britsche schepen. DE KRETKNSER QUAESTIE. Bij de behandeling eener interpel latie keurde de Turksche Kamer de volgende verklaring goed: „Wij heb ben maatregelen genomen ter verde diging van onze rechten op Kreta. Wij zijn weliswaar vredelievend ge zind, maar zullen desondanks niet aarzelen onze toevlucht te nemen tolt geweld, wanneer onze rechten wor den aangerand". Dit is niet bijzonder bemoedigend 1 Ook wordt verzekerd, dat de Turk sche regeering een tweede nota aan de mogendheden gezonden heeft, waarin dezen wordt verzocht hare troepen op Kreta te laten. Men weet, dat de mogendheden het eerste verzoek hebben afgewezen. Zou 't tweede meer &ucces hebben UIT DEN DUlTSCHEtN RIJKSDAG. De Rijksdag besloot met algemeen» stemmen tot commissoriale behande ling van de door de regeering inge diende voorstellen omtrent aanvul- lingsbelastingen en om over te gaan tot de tweede behandeling van het oorspronkelijke regeeringsontwerp. De afgevaardigde Bassermann deed het voorstel de door de financieele commissie voorgestelde aanvullings- beiastingen. als initiatief-voorstellen te beschouwen en deze than® in eerste lezing afzonderlijk te behandelen. De afgevaardigde Singer stelde voor deze onderdeelen van do agenda te schrappen. Na een langdurig, heftig debat werd het voorstel-SLuger verworpen tegen de stommen der vrijzinnigen, en sociaal-democraten en eveneens het vo 0rstel-B assermaim met 186 te gen 116 stemmen. Voor dit voorstel stemden de na- tionaal-liberalen, vrijzinnigen, so ciaal-democraten en het grootste ge deelte van do Rijkspartij. De besluiten der commissie zullen dus samen met bet oorspronkelijk re- geeringsvoorstel onmiddellijk in twee de lezuig worden behandeld. BEPERKING DER VLOOT- U1TGAVEN. Dezer dagen hield Mac. ICenna, de eerste Lord der Admiraliteit, een re de, waarin hij 0. a. zei, dat de Brit sche regeering drie jaren lang pogin gen in het werk had gesteld om de mogendheden to-t algemeene beper king der krijgstoerustingen over te halen, zonder dat zij echter erin ge slaagd was haar van de noodzakelijk heid van dien maatregel te doordrin gen, zoodat thans zelfs de grootste optimist moet Inzien, dat er geen uit zicht bestaat op vermindering der vlootprograms. De Britsche regeering zoo vervolgde do minister zou liever geld uitgeven voor sociale her vormingen dan voor schepen, maar zij zal toch moeten voortgaan even veel zorg te wijden aan de veiligheid des lands als aan de binnenlandsche hervormingen. DE FRANSCHH P0STTETR3. In zijn blad de Humanitó deelt de socialistische afgevaardigde Jaurès mede, dat de Pransche regeering plan heeü om meer dan 2000 beambten van pesterijen en telegraphle, die aan de jongste staking hebben deelgenomen, nog achteraf te straffen. Die straf zou voor do meesten bestaan in een onge vraagde overplaatsing., De onder staatssecretaris Simyan, wien eenige afgevaardigden om inlichtingen te dezer zake verzochten, zou hebben ge antwoord, dat hij zich wel genood zaakt zag nog zoo vélen straf op te leggen, ten einde het verwijt van wil lekeur te ontgaan. CHOLERA IN PETERSBURG. Van Vrijdag op Zaterdag zijn 53 nieuwe choleragevallen voorgekomen, 10 met doodelijken afloop. NIEUWE ONGEREGELDHEDEN IN MAROKKO TE VERWACHTEN. Uit Taoger ontvangt men het be richt, dat d» toestand in Marokko zeer onrustbarend begint te worden. De voorname kaids staan met Sultan Moulay Hafld op zeer gespannen voet, wijl deze hen geheel en al bui ten de staatszaken houdt. De demo ralisatie onder de troepen neemt toe desertie en vergrijpen tegen de tucht zijn aan de orde van den dag. Onder de tot verschillende stammen bahoo- rende manschappen komen telkens hevige vechtpartijen op leven en dood voor. DE STADSTRAM. De krakeling of niet? Uit ons ter inzage verstrekte stuk ken blijkt, dat de H. IJ. S. M. bij schrijven van 14 November 1908 ver zocht om in de voorloopige concessie de lijnen a, b c en d te wijzigen ais volgt? Lijn I: BegraafplaatsAmdrles Cronjéstraat en SchotorwegKenmie- m er brugKennemerplain, Jansstraat Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Smedestraat en Barteljorisstraat, Gr. Markt, Groote Houtstraat en Koning straat— Gleirstraat, Plein, Dreef, Her tenkamp, Kleine Houtweg, Ooster hout, Haarlemmerhoutpark, Zuider hout, Blauwbruggetje. Lijn 2: Kennemerpleln, Jansweg, Kruisweg, Kruisstraat, Bartel j oris straat, Groote Markt, Koningstraat, Ged. Oude Gracht en Nieuwe Groen markt, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Raaks, Zijlsingel, Zijlweg, tot aan de gemeentegrens. Lijn 3: Blauwbruggetje, EmmaOs- laan, Wagenweg, Plein. Bij schrijven van 24 Nov. werd dit verzoek gewijzigd in zoover 't de eind punten betreft, wegens de bezwaren geopperd tegen het intercommunaal maken dor lijnen. GeJijk men weet, hebben B. en W. nu voorgesteld, dat 't z.g. krakeling- systeem zoo genoemd naar den vorm van 't tramnet, welken vorm veroorzaakt wordt door de ontwor pen lijnen in die parallei straten van de lijn Hout—Station niet zal ge volgd worden, ten minste dat er door Smedestraat, Gierstraat en Koning straat geen tram zal loopen. ZONDAGSCHOOLONDERWIJ9. De cursus voor Zondagschoolonder wijzeressen en -onderwijzers, welke van 2630 Juli te Haarlem zal wor den gehouden, zal met een godsdienst oefening worden geopend en geslo ten. Beide koenen, zal prof. H. Oost, uit Leiden, als leidér van deze optre den. De openingsdienst, op Maandag 26 Juli om 11 uur. in de kerk der Doopsgezinden, zal eene openbare godsdienstoefening zijn. Ook op de andere cursusdagen zal er eene gods dienstige samenkomst worden gehou den. Deze zal worden geleid door mej. J. F. D. Mossel (Woensdagmorgen), mej. A. Buisman (Donderdagmorgen) telkens in het Broaigebouw. Op Dins dagavond geeft mej.Knappert te Bloe- mendaal een voordracht over Wards- worth. De leiders van den eigenlijken cursus zijn de beeren: prof. T. Cain- negieter Utrecht). R. Casimïr (den Haag) en S. D. A. Wartena (Zutphen). Op de lijst der uitspanningen voor de vijf cursusdagen komen voor: thee aan het Kolkje (Overveen), maaltijd u zal altijd even groot blijven, maar nu zeg ik niets meer. Hij boog diep. De bruidsjuwoelen zijn zeker schitterend, niet waar? begon ik, ter wijl ik mij omkeerde om naar den tuin te gaan. Ja, het zijn de mooiste in Azië, als men er hier toe over wil gaan ze te koopen. Men twijfelt helaas nog. Ik kan hier de bekende Ja&raparels leve ren. Zij worden genoemd Ln de ge dichten en kronieken van meer dan één dynastie, zij zijn zoo oud als Sar lom oen hebben de groote van lijster eieren, werkelijk zijn zij zonder weerga. De vorstelijke familie zal door haar bezit zeer in aanzien stij gen. En willen zij toch niet tot den koop overgaan riep Ik uit. Zij schrikken terug voor don prijs, of liever uw vriend, de resident heeft er tegenmaar de rijkdom van deze familie is fabelachtig groot. Ja, maai- dat ls niets dan schijn. De schatten en het goud in de Tosha Khana worden nooit aangeraakt Dat weet ik, viel hij mij onge duldig in de redemaar het land ls vruchtbaarhot weer la goed ge weest; het geld zal van de belastin gen komen. Bunsi Lall en andere zul len kenen, en Ik denk, dat de Ranl wel tot den koop zal overgaan, of schoon het een groote som geld is honderd vijftig duizend pond. Honderd vijftig duizend pond I Ja, voor veertig parels. En na tuurlijk nog wat geld voor provisie aan sommige personenmaar parels zijn schaarsch en hoogst chic. Over tien jaar zullen zij nog meer waard zijn. Een Russische prinses bezit een parel, die zestienduizend pond waard ia Honderdvijftig duizend pond voor iets, dat ik in mijn hand kan bergen I Zij zijn hun geld waard, Kom, ik zal ze u laten zienalle vrouwen hou den van parelen. Hij stak zijn hand in zijn borstzak en haaide een langwerpig, kwistig versie®! zilveren kistje te voorschijn. Dit deed hij met eerbiedige vingers open en daarbinnen lagen op blauw fluweel de Jasra parels. Zij waren groot, prachtig fijn en zonder scheu ren. Terwijl ik ze beaeek nam hij ze plotseling uit liet kistje en deed ze om mijn pols. Daar riep hij uit, nu kan u zeg gen, dat u de J asrapa reien gedragen heeft, en zij passen volkomen bij u i lk zou wel willen, dat Ik ze u kon ge ven. Dank u, antwoordde ik zenuw achtig, terwijl ik ze weer van mijn pols afdeed. Ik zou er bang voor zijn ze te bezitten. Pareleu brengen on geluk aanmen zegt, du.t .tij tranen brengen kijk, veertig traven. Ja, veel vrouwen Lrbben ge schreid om ze machtig te worden, en zij zijn al menigmaal aangeboden, maar de prijs is te hoog. Zijn zij van u vroeg ik onver schillig. O, neen. Ik heb ze alleen in com missie dat is mijn handel. De Ranl Sundaram is heel scherpzij heeft verstand van zaken'doen. Zij zal op een of andere manier wel zorgen, dat de koop tot stand komt. Zij ls een groote vrouw. Heeft u de familie Rosario nog kort geleden gezien vroeg ik. Neen. Waarom zou Lk ze nu op zoeken vroeg hij met klem. Ik durfde niet verder vragen, daav Lk doodsbang was voor een vertrou welijk gesprek met lbraUim. Het zal mij verwonderen of u nog lang to het paleis blijft, zei hij. U is hier vier maanden geweest. Verwondert u dat? vroeg k langzaam mijn schreden richtend naar de binnenplaats die naar don tuin leidde. Wij wandelden nu op en neer. (Wordt vervolgd). 41) De twee kleine meisjes kwamen aangesneld met oogen tintelend van plezier, haar airmen vol veeren en schreeuwend, toen zij haar buitenge woon verhaal deden over een wild zwijn, dat zij in het kreupelhout ge zien hadden. Nadat zij wat vroolijk gebabbeld hadden met Mijnheer Thorold, verge zelde deze haar alle drie tot waarde •■ijtuigen stonden te wachten. Toen de kinderen, hun schatten en Lk zelf goed en wel Ln den londau- vver zaten, nam hij afscheid van ons en wij gingen beschenen door het zilveren maanlicht in den gewonen paleisgalop huiswaarts. HOOFDSTUK XX. „Twee Gez i ch ten in den Spiege 1". Er waren versCiullende wegen om de tuinen der vrouwenvertrekken te bereiken, en gewoonlijk ging ik de utaatszalen door, want ofschoon die weg de langste was. vermeed lk daar mee een warnet van donkere gan gen, waar een benauwde atmosfeer heerschto en veel vragende oogein. Toen ik eens op een middag door de groote hal wandelde, bleef ik een oogenblik staan om mijzelf te bekij ken m een grooten spiegel, en ik moet eerlijk bekennen, dat ik dit graag deed, omdat die sp!eg»l zoo vleiend, was. Terwijl ik zoo naar mijn eigenbeeld stond te kijken, kwam er plotseling een ander gelaat op het spiegelvlak en mijn hart begon hevig te kloppen evenals dat van een of ander ver schrikt dier, toen ik de olijfkleurige trekken van Ibrahim herkende. Ik keerde mij om. Neen, ik vergiste mij niet, daar stond hij, Ibrahim nu niet meer als een Perzisch gentlemtai op zijn Engelsch gekleed, maai- Ibrahim de bezoeker aan het hof, met een donkerbiauvven gekleeden jas aan, een schitterenden gordel om en een prachtige roode fez op het hoofd. O, u is verbaasd zed hij met de grootste koelbloedigheid en opzacn- ten, vriendelijken toon. Ik wist, dat ik u een of anderen dag ontmoeten zou. Ik heb al dikwijls naar u uitge keken. I3 u volkomen gezond Ja, dank u, antwoordde lk vo> melijk. En hoe bevalt juffrouw Ferrars de verguld» kool vroeg hij veelbetee- kenend. Ik beantwoordde deze vraag met een andere, en zeiHoe is u hier in bet paleis gekomen O, ik ben geen vreemdeling voor de Rani Sundaram noch voor Durigo- dana, haar broeder. Wij zijn heel goede vrienden. Ik doe dikwijls za ken met hen. Nu ben lk hier voor de bruidsjuweelenik blijf vooreerst ln de stad. Zijn stem en manieren waren zoo zacht en beleefd, dat Ik begon te ho pen, dat hij ons stormachtig af scheid vergeten was. Hij was zoo sltm, dat hij mijn gedachten begreep, als of zij gedrukt waren. O I riep hij uit, Madras is een plaats, Royapetta is een andere, en ik ben ook een ander. Wil juffrouw Ferrars mijn dwaasheid vergeten, mij vergeving en haar vriendschap schenken Ik kou er niet to® komen hem weer onvriendelijk te behandelen, vooral omdat Lk hier zoo weinig vrienden had, durfde ik het niet wa gen mijn aantal vijanden te vergroo- ten, daarom zei ik Ja, Mijnheer Ibrahion, ik ben volkomen bereid het gel>eurdè te vergeten. Veroorloof mij slechts een enkel woord en wel dit dot i'k nooit, nooit «al veranderen. Mijn liefde voor

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5