KEIJSEB'S ücboinenmagazyn, Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Biidt, 23 Juni 1909. Hoogste barometerstand 769.1 m.M. te Horta (Azonan)laagste 742.9 m.M. te M&lin Head (Westkust van Enge land). Verwachting tot den avond van 1A Juni Wind matige, Lijdelijke, krachtige toeest Z.-Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtzwaar be wolkt, regenbuien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 756 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 751 m.M. Thermometerstano t< Haarlem. Woensdag 23 Juni HooftU gisteren i uur F. 66 L&ffste hedennacht F. 50 Ho igste heden tot 19 uur F. 6C T IGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN k 30 Cts. per xegeL 81 Lange Veerotraat was, im verband met den schoon maaktijd, eenige verlevendiging merk baar, doch hier was do meerdere drukte niet van dien aard, dat meer werklieden moesten worden aange zet. De loonen bleven statioamair. Vraag en aanbod van werkkrachten wogen in deze bedrijven tegen elkan der op. De uit het seizoen voortvloeiende werkzaamheden (o.a. het verven van zomerkleederen) brachten in de stof fen ververijen een flinke verlevendi ging teweeg, zoodat meer werklieden werden aangenomen. Vraag en aan-; bod van werkkrachten wogen onge veer tegen elkander op. Schoenmakers ondervonden slapte, hetgeen zijn oorzaak vindt in de om-! stand Igheid, dat de omzet van con- fectie-sehoenen grooteer wordt. Voor de werklieden had de mindere druk te evenwel geen nadeelige govolgen. Het aanbod van werkkrachten ovor- trof de vraag. Zadelmakerij: Er was voldoende Werk. Vraag en aanbod van werk krachten wogen tegen elkander op. Goud -en zilversmeden: De werk- *aamheden namen toe, zoodat het thans druk was. Evenmin vraag als aanbod van werkkrachten. Geen werkloosheid. Metaalbewerking: In de lettergiete rij was de toestand normaal 'Er.- heer8Che geen slapte, doch evenmin bijzondere drukte. Werkloosheid kwam niet voor. Br wordt met vast personeel gewerkt. Smederij: Burgeremeden ondervon den eenige slapte. Geen verlevendi ging. Vraag en aanbod van werk krachten waren gewoon. Geen werk loosheid. Machinef abri cage: Over liet alge meen bleef er slapte heerschen; in de vooruitzichten kwam echter blijkbaar verbetering. In de in het vorige rap port bedoelde fabriek, waar de toe stand bevredigend was, duurde de drukte voort en bleef men met dag en nachtploegen werken; hot la even wel moeilijk, nieuwe bestellingen t* verkrijgen. Het aanbod van werk krachten was grooteer dan de vraag en er heerschte eenige werkloosheid. Scheepsbouw: In ljet kleinbedrijf beersclvte seizoendrukte en werden dientengevolge enkele werklieden aangenomen. Op een groot» scheeps werf was het tamelijk druk en wer den voor enkele werklieden d» loonen verhoogd. Daarentegen bleef in een andere groot» inrichting slapte beer- schem, al kon ook het' aan pl.m. 150 werklieden aangezegd» ontslag nog 4 weken worden uitgesteld. Vraag en aanbod van werkkrachten wanen ge woon en werkloosheid kwam niet voor. Vervaardiging van rijtuigen en wa gens: D» slapte in het wagenmakers- bedrijf hield aan. Het aanbod der werkkrachten overtrof de vraag en er heerschte werkloosheid, zij het ook niet in beteekenende mate. Bloembollenteelt: Gedurende de tnaand April viel de gewone uit het voorjaar voortvloeiende verlevendi ging te con state» ren, welke alleen aanneming van eenige losse arbei ders t»n gevolge had. Vraag en aan bod van werfkrachten bleven met el kander in evenwicht Geen werkloos heid. WarenhandeL Daeir er weinig ge bouwd wordt, hield de slapte in den houthandel onverminderd aan. Het aanbod van werkkrachten overtrof do vraag en er heerschte werkloosheid, «ij het ook niet in beteekenende moto. Brood- en beschuitbakkerijen: De toestand on dor ging geen verandering. Verlevendiging trad niet ir cn liet aantal werkloozen was even groot als im Maart. Banket-, koek- en suikerbakkerijen: De toestand- onderging sedert do vo rige maand geen verandering. Er heerschte geen slapte. Waag en aan bod van werkkrachten wogen tegen elkander op en werkloosheid kwam niet voor. Cacao- en Choco! adefabrtefcent Ge durende de afgeloopen maand kwam geen verandering ln den bedrijfstoe- stand. Geen slapte Er bestand oven- wicht tusschen "vraag on aanbod van werkkrachten en werkloosheid heerschte er niet. Slagerijen: De toestand bleef onver anderd. Geen verlevendiging. Er was meer aanbod van werkkrachten dan vraag, voornamelijk wat jeugdige ge zellen betreft. Geen werkloosheid. Kunstboter!abrieken; De toestand was Iets gunstiger dan in Maart. In de fabrieken wt voIdfeWnida werk en ex werden twee md'enw© werkkrachten ln dienst genomen. Overigens was er geen vraag naair en weinig aanbod van personeel. Geen werkloosheid. In d» mineraahvatorfobriekon on derging de toestand geen verande ring. 7.ij hadden 'een matigen, doch bevredigenden omzet. De verhouding tusschen vraag en aanbod van werk krachten bleef stationnaiir. Geen werk loosheid. Bierbrouwerijen: De toestand on derging cogö verandering. De omzet was matig, doch bevredigend. De verhouding tusschen vraag en aan bod van werkkrachten bleef station- na ir. Geen werkloosheid. Azijnfabrieken: De toestand onder ging geen verandering. De omzet was matig, doch bevredigend. De verhou ding tusschen vraag en aanbod van werkkrachten bleef rtation'XLkr. Geen werkloosheid. Drinkwaterleiding: O vei- het alge meen kon de toestand middelmatig genoemd worden, evenals in de vori ge maand. ïn één fabriek werden ech ter wegens slapte werklieden ont slagen. liet aanbod van werkkrach ten was grooter don. de vraag en er heerschte eecnige werkloosheid. Verkeerswezen: De toestand in de spoorwegwerkplaatsen was gewoon. Militaire Zaken. Onderscheidingsteekenen. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat het onder- scheidingsteeken voor den vaandel drager zal bestaan uit twee naast el kander geplaatste gebombeerde ron de, gladde plaatjes in zilver, te dra gen aan elk der voorzijden van de kraag. Do sergeant (wachtmeester le klas se) en de met dien rang gelijkgestel de fourier, draagt op oen centimeter afstand langs de binnenzijde van de chevrons een tres, breed ongeveer 3 m.M.-4 de tres van goud- of zilverdraad naar gelang de chevron is van half gouden- of zilveren galon. De sergeant-majoor (opperwacht meester) administrateuj- en de ser geant-majoor (opperwachtmeester) in structeur dragen behalve het voor hun rang vastgestelde onder ecliei- d'uigsteeken op de linkermouw van de jas een kroon, voor den sergeant-ma joor administrateur in gouddraad voor den sergeant-majoor instructeur in zilverdraad. Onderofficieren en korporaals, die het radicaal bezitten voor een hooge- reoi rang en dien ten gevolge een soJ- dijvei'hooging genieten,dragen aan. weerszijden van de kraag van korte jas of tuniek, ter hoogte van de schou derbedekkingen of schouder-passanten een platten, gladden metalen knoop. De kleur van het metaal van dezen knoop komt overeen met «li» der ove rige knoopen. Het eerstvolgend examen van hen, dif wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger van iuot reserve-kader bij de infanterie of de vesting-artillerie, zal te Haarlem plaats hebben op 15 Juli 1909 en, zoo noodig, op een of meer volgende da gen. Deze' verbintenis kau gesloten worden door hen, die niet jonger dan 17 en niet ouder dan 24 jaar zijn. Ongeluk. Een zonderling geval deed zich gis termorgen tusschen 8 eu 9 uur voor. In de Wilhelm in ast raat was een Scharenslijper bezig aan /djn dage- lijksch werk. Juisi toen hij een schaar in zijn handen had, kwam een 13-ja- rige knaap, J. H. genaamd en wonen de in de Brouwersstraat, al spoLenue aanloopen en had het ongeluk noe hot kwam wist hij zelf niet -- met zijn oog in do punt van de schaar te loo- pen. Hevig bloedend werd hij bij een geneesheer in die straat binnenge bracht, daar verbonden on toen naar huis gebracht. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Eeai huissleutel en een rijwiel aan het politiebureau. Een kinderzak met inhoud, Jacobij- nestraat 38rood. Een gouden kindormedaiJion, Een- drachtstraat 5. Een zegelspaarbankbockje ten na me van J. C. v. d. Berg, Frarikostr. 35 Een armband met gouden slot, Ba- rendsestraat 28. Een Franscli R. K. kerkboekje, Wolstraat C. Eon gouden oorknopje, L. Anna- straat 12. Een stopmest Lotterstraat 23, Scho ten. Een ceintuur, Ged. Oude Gracht 27a Een hond en ketting. Oranjoboomstr. 61. Aangifte is gedaan van het vermis sen van een rijwiel, dat onbelieerd voor een perceel aan de Barrovoete- straat stond. DAMMEN. Zondag 1.1. had in café ,,De Post" te Amsterdam de laatste ontmoeting plaats voor den natipnalen clubwed- sïrfjd "örfi Het kampioenschap tan Ne derland. Edam won in de 7o ronde te gen Haarlem met 8 tegen 4 punten. In de 8e ronde verloor Haarlem tegen Amsterdam met 2 tegen 10 punten. De uitslag Is: Amsterdam 54 pun ten, Edam 41 punten, Zaandam 27 punten, Haarlem 22 punten. Dat do nog jonge ,,Haarlemsoh» Damclub" thans geen boter resultaat verkreeg, mag voor ectfi groot deel toe geschreven worden aan toevallige omstandigheden, welke zich menig maal bij hot damjpsed voordoen. Niet temin heeft cok dez© club bewezen, den juisten weg te bewandelen, en met goede brachten te kunnen uitko men. Uitvoeriger komen w© in de Damru- briek van „De Zaterdagavond" op den wedstrijd terug. AANTAL UITGEBRACHTE STEMMEN. Hedenmiddag om 2 uur waren uit gebracht Bureau Leidscheplein (aanital kie zers 1131) 780 stemmen j Geldeloozepad (994 kiezers) 650 stommen Klein Heiligland (1498 kiezers) 1000 stemmen Doelen (931 kiezers) 650 stemmen Stadhuis (1246 kiezers) 830 stem men Soiioters traat (1274 kiezers) 820 stemmen Friesche Varkenmarkt (1152 kiezers) 770 stemmen Spaarn wouderstraat (1581 kiezers) 1165 stemmen. Van de 9807 -kiezers hadden dus 6665 reeds aan hun kiesplicht vol daan dit is ongeveer 67 pet. Bij de eerste stemming waren op denzelfden tijd reeds 6850 stemmen uitgebracht. Uit (It Omstreken BLOEMENDAAL. Het 3 Juli a.s. te houderi Juliana- feest zal hoofdzakelijk bestaan in een kinderfeest. Het is vastgesteld als volgt: Kwartier over negen marebee- ren de kinderen van O verveen met muziek naar Bloemend aal naar den Juliaua-boom, alwaar dan met de kinderen van Bloemend'aal wordt ge zongen. Vandaar gaat het met mu ziek door het park naar het Koning- inneduin, alwaar een vlag wordt ge- plant, dl» aan het gemeentebestuur zal worden overgegeven. Half elf komen de kinderen, op het speelterrein achter liet Hotel Klein Zomerzorg, waar onder leiding van den heer Martin volksspelen worden gehouden en waarbij twee muziek korpsen hunne medewerking zuilen verleenen. Voorts is er des avonds van 7 1/2 11 1/2 uur concert van de muziekver- eeniging Harmonie, aangeboden doof mevr. Visser van Hazersvvoude en van andere muziekkorpsen en van 8 tot 11 1/2 uur wandelt er muziek door het dorp. De collecte voor den gewapenden dienst alhier heeft opgebracht de som Fan 87.54 1/2. HAARLEMMERMEER* Gratificatie. Vanwege de Haarlemsche Brandver zekeringmaatschappij is aan drie personen te Nieuvv-Vensnep, n.l. A. Dol, G. v. Klaveren en C. SI ij ker man, een flinke gratificatie toege kend, als beloondng voor hun flink optreden bij het ontstaan van brand in den'toren van de Ned. Heirv. kerk, aldaar, op 25 Met 1.1., waardoor groo- tere onheilen werden voorkomen.. Gemeenteraadsverkiezing. Naar wij vernemen bestaat het voornemen om bij. de a.6. gemeente raadsverkiezing in district III, van R. K. zijde één candidaat te stellen. Ook zal vanwege de arbeidterskles- vereaniging één candidaat gesteld worden. Van de twee periodiek aftredenden leden behoort er één tot de anti-revo- lutionaire en één tot de liberale par tij- Aan het te Zandvoort te houden con- coiüte "S?. op IS Juli a.s. aaJ ook deelnemen het fanfare corps WiÖielmlaia te Abbenes. SANTPOORT. Eergisterennacht zijn d.oor misdadi ge handen tien paarden, loopende in de weiden en toebehoorende aan ze ven eigenaars, van hunne staarten be roofd. BENNEBROEK. Door de Christelijke zangvoroeni- ging Bennebroek is con boottocht ge organiseerd op 12 Juli a. s. naar Muiden en Muiderborg. IJMUIDEN; Uit IJmuiden wordt aan 't „Hhld." gemeld, dat de verwisseling dei- stoom loodsbooten van don kruispost IJmuiden, welke altijd Dinsdag ge schiedt, voor ditmaal eerst hedenmid dag zal plaats hebben met het oog op de herstemming in Den Helder. Op deze wijze is het mogelijk, dat de bemanning, die naar den kruis tocht vertrekken moet, des morgens kan stemmen, terwijl de Ixsmamiing, welke binnenkomt, des middags nog gelegenheid zal hebben. ZANDVOORT. In he«t artikel tn het „Hbld." van Vrijdagavond over (do Amstordam- sche) „Onze duinwaterleiding", komt ook het volgende voor Onder de omwonenden vestigt zich dan ook al meer de overtuiging, dat de Gemeentewaterleldlng binnen niet al te langen tijd zich den eigendom zal trachten te verzekeren van het gansche duingebied, waarvan zij het water opvangt. Dat bedraagt op hel oogenbidk rond 2650 H.A. Van die 2650 H.A". zijn slechts 140 H.A. eigendom: de kanalen en oen strook grond van eenige meters breedte daar Langs. Maar over den bodem waaruit Am sterdam zijn duinwater betrekt daar heeft het niets over te zeggen- Toen onlangs Zandvoort aan de grens van het Ameterdamsche draineerge- bted een bergplaats voor riooistoffen wilde aanleggen, kon dat voorkomen worden, wijd de Kroon dit besluit ver nietigde. Maar waarneer straks een van de groot» grondbezitters midden in de prise d'eau een villa-park wil zetten, en daar een zelfde bergplaats aanleggen, dan zal de regeering het hem slecht kunnen beletten. Trou wens, het steeds verder doordringen van de bebouwing tusschen Aerden- hout en Zandvoort brengt voor de ongereptheid van de watorvangplaats allerlei gevaren van onzuiverheid en besmetting mede. Maar vooral omdat de watervoor raad zoo sterk wordt aangesproken, en liet peil zdenderoogen daalt, meent men, dat de Gemeente-waterleiding, nu Amsterdam van het Rijnwater niet weten wil, wel aail moeten besluiten tot bevloering van liet duinterredn met rivierwater. Men vermoedt dan ook, dat Amsterdam aan de regeering ont eigening van de duingronden daar voor zal vragen, want de prijzen, die sommige eigenaars vragen, vallen niet mee. Aangezien de onderhandelingen, die gevoerd worden over den aankoop van een 300 H.A. duin bezuiden het tegenwoordig draineergebied, eigen dom van graaf Van Limburg Stirum, dat de gemeente er graag bij zou trekken, omdat hierdoor een uitbrei ding van het terrein met één tiende gedeelte verkregen wordt, óók niet al te vlot loopen, eveneens vanwege den hoogen prijs, neemt nien aan, dat ook daarvan onteigening zal worden aan gevraagd." „De eigenaars der betreffende gron den, die deze beschouwing in het „Hbld." gelezen hebben, weten, nu precies, hoe zo moeten handelen, om de gemeente Amsterdam tot het beta len van de hoogste prijzen voor hun gronden te kunnen dwingen, merkt men in „De Tel." op. „Zij hebben slechts te dreigen met den aanleg van een bergplaats voor riooistoffen op ihun terreinen. De regeering zal het hun silecht kunnen beletten, en het eenige middel voor de gemeente Am sterdam, om het bederven van hun duinwater te voorkomen, zal dus zijn, tegen eiken prijs de gronden op te koopen. Het is waar, zij zou onteigen J kunnen aanvragen, maar een. sluw grondspeculanc vindt toch gelegen heid genoeg, om, toegerust met de wetenschap, welke hij aan het arti kel in het „Ilbld." te danken heeft, van zijn voordeelige positie tegenover de gemeente Amsterdam gebruik te maken, ten einde zich te haren koste te bevooxxieelen. Daargelaten, van wien het „Hbld." zijn Inlichtingen heeft en of degeen, die aldus uit de .school heeft geklapt, zich niet aan een lakenswaardige onvoorzichtig heid heeft schuldig gemaakt, lijkt het mij niet ondienstig toe, er eens op te wijzen, dat een publicatie van dezen aard niet geacht kan worden in het algemeen belang te zijn en daarom strenge afkeur mg verdient", aldus eindigt de schrijver. BlnneufcM STAATSCOMMISSIE VOOR DE WERKLOOSHEID. Naar gemeld wordt zijn verschil lende vooi aanstaande personen uit de vakbeweging door Z. Exc. minis ter Talma aangezocht om zitting te nemen in de Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar d» oorzaken der werkloosheid. Hieron der bevinden zich personen uit de Christelijke zoowel als uit de Neutra le vakbeweging. ONGELUKKEN. Gisterenavond omstreeks half acht zagen eenige bewoners van den Haar lemmerweg te Amsterdam een lijkje van een ongeveer vierjarig kind in de Haarlemmervaart drijven. Het kind, in de Planciusstraat woonachtigl was omstreeks 4 uur spelende te water geraakt en onopgemerkt verdronken. Te Groningen Is hert 7-jarig dochter tje van J. Harms, onbemerkt ln het Eemskanaal geraakt en verdronken. Bij de wedrennen, welke Maandag te Schuinen (L.) plaats hadden, viel de ruiter, die nog slechts eenige me ters van dé eindstreep verwijderd was, van zijn paard, doordat dit on voorziens struikelde. De man stond haastig van den grond op, doch voor dat hij zdch uit de voeten had kunnen maten, kwam de volgende ruiter aan, die hem aanreed en daardoor weer op den grond deed tuimelen. Nog lag hij op den grond, toen een derde uiter kwam aanrijden. De man op den grond lcreeg een trap van het paard waardoor hij zoo ernstig ver wond werd det opneming in het hos pitaal te Heerlen noodzakelijk geacht werd, J URISTENVEREENIGiNG. De algemeen» vergadering zal dit jaar gehouden worden 1e Utrecht op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Juli. Den eersten dag is aan de orde het *rste vraagpunt„Ontdekking op heeterdaad'waarover praeadvies is uitgebracht door nirs. L. Ch. Besier en jïir. W. E. Th M. van der Does de Wiüebois. Den tweeden dug„Cassatie in burgerlijke zaken", waarover prae advies is uitgebracht door mrs. J. A. A. Bosch en jhr. E. N. de Brauw. Recbtmken DB ZAAK-STOKVIS. De 5e Kamer der Rechtbank te Am sterdam deed heden uitspraak In de strafzaak tegen den commissionair ln diamant Nathan Barend Stokvis, die terechtgestaan heeft wegens verduis tering van diamant, door hem, Ne derlander zLinde te Antwerpen ge pleegd. Het O. M. had veroordeeling tot vier jaren gevangenisstraf ge- eischt, met bepaling, dat van de pre ventieve hechtenis zes maanden mindering zullen worden gebracht. De Rechtbank verklaarde beklaag de schuldig aan het ten laste gelegde en veroordeelde liem tot drie jaren ge_ vangenlsstraf. Telegrammen TUNNEL INGESTORT. ST. GALLEN', 22 Juni. (Reuter) He denavond is de tuimel bij Bruggen- wald, aan de spoorlijn Toggenburg Meer van Consianz. ingestort over een lengte van 25 meter. Tien personen worden vermist. Tot nu toe is geen enkel lijk gevonden. LUCHTVAART. LONDEN, 23 Juni. (Reuter.) De „Daily Graphic" verneemt, dat dé re geer ing ln het geheim bezig is met het bouwen van een groot luchtschip, type Zeppelin, in het Noorden. Een vrouwen luchlscheepvaart-ver- eeniging voor Groot-Britannië Is ge vormd om de vrouwen in dit land be lang te doen stellen in de luchtscheep vaart. De „Standard" verneemt uit Bar row, dat in het geheim krachtig wordt gewerkt door Viekers Maxirn voor de samenstelling van een groot lucht schip. Het is niet bekend of de Admi raliteit daarbij betrokken is of dat zij de bouwers met geld steunt. EEN REDE VAN KEIZER WILHELM. CUXHAVEN, 22 Juni. (Reuter). Na afloop van den heden gehouden zeil wedstrijd op de Beneden-El.be, van- ege den „Norddeutscher Regatta- verein", begaf de keizer zich aan board van hert stoomschip „Deutsoh- land" van de Hamb.-Amer. Stoom vaartmaatschappij, dat voor Alten- bruch voor anker lag, waar hij de prijsuitdeeling leidde. Bij het feest maal, dat deze plechtigheid besloot, antwoordde de keizer op het „Hoch", uitgebracht door den Hauiburgschen burgemeester B orchard, met een re de, waarin hij zeide: „Gij allen hebt met belangstelling mijn reis gevolgd naar de Finsche Scheren, waar mij zulk een wanne, gastvrije ontvangst gewerd van dJe zijde van Z. M. den keizer aller Russen en zijn familie. Het verheugt mij, in staat te zijn, om juist tegenover u, vertegenwoordi gers van de Koopmanswereld, die zulk een groot belang heeft bij een verdere vreedzame ontwikkeling van 's werelds zaken, het volgende mede te deelen betreffende deze gewichtige samenkomst: Tsaar Nicolaas en ik zijn hierin overeengekomen, dat onze ontmoe ting moet worden opgevat als een krachtige bevestiging van den vrede (levendige bravo's). Wij voelen ons, als monarchen, tegenover onzen God verantwoordelijk voor het wel en wee onzer volken, die wij zooveel mogelijk langs vreedzame banen willen leiden naar bloei en voorspoed. Alle volken hebben behoefte aan vrede, ten einde zich van de grootsche beschavings- taak, de bevordering van hun econo mische en commercieel» ontwikkeling ongestoord te kunnen kwijten. Daar om zullen wij beiden er steeds naar streven om, voor zoover het in ons vermogen ligt, met behulp van God voor de bevordering en het behoud van den vrede te arbeiden. (Aanhou dend bravo). Begunstigd door dezen vrede kan zich ook de sport volledig ontwikkelen." De keizer eindigde met een heil dronk op de stad Hamburg. UIT HET LAGERHUIS. LONDEN, 22 Juni. (Reuter). BIJ de beraadslaging over de wet op de mid delen werd het zeer gewichtig amen dement van de oppositie op het arti kel omtrent belasting op de waarde vermeerdering verworpen met 301 te gen 196 stemmen. De minderheid be stond uit unionisten, nationalisten en enkele liberalen. Minister Lloyd George stelde.daar op sluiting voor van het debat over verschillende andere amendementen. Hiertegen werd aangevoerd, dat zulks in strijd zou zijn met de parle mentaire gebruiken. Van de zijde der oppositie werd stormachtig geprotes- fcërd 63 Cas» «w» rumoerig tooneel. De oppositie eiechte ironisch sluiting van het debat over de geheel© wet. Ten slotte werd onder protest der oppositie, het voorstel tot sluiting aangenomen en liet debat verdaagd. EEN NEDERLAAG VAN DJAVID-PASJA. LONDEN, 23 Juni. (Reuter.) De „Daily eTlegraph" verneemt uit Wee non, dat volgens een telegrafisch be richt uit Ueckjoeb generaal Djavid- pasja een nederlaag geledon heeft bij Ipek Djakovawaar drie regimen ten infanterie onder zijn bevel wor den geslagen door de Albaneezen. De Turken verloren 14 officieren en 350 man aan dooden en gewonden de Albaneesche opstandelingen tellen 14000 man. KONSTANTINOPEL, 22 Juli (Reu- er.) in antwoord op een interpellatie an Albaneesche afgevaardigden om trent de expeditie van generaal Dja- vid pasja tegen de Albaneezen te Mo- lissLa, deed de minister van binnen- landsche zaken voorlezing van een te legram van den wall van Oeskjoeb, waarin werd medegedeeld, dat de rust hersteld is. De minister voegde daaraan toe, dat de tendencieuze be richten van sommige buitenlandselie bladen omtrent een gevecht, dat in die streek geleverd zou zijn, niet het minste geloof verdienen. De Kamer verklaarde zich voldaan over de verklaringen van den minis ter en ging daarna over tot de be raadslagingen over de begrooting. AmstBrdam8Cbe Benrs. Openingskoersen van 23 Juni. LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT wa* voor Gert. lager. Russen onveranderd. Nederl. Certificaten 767/8—7, 91 13/16 Russen 90, 951/2, Consols 841/4, Ho' pe's 84 1/4. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS. FONDSEN. Peruanen 91/4. TABAKS A ANDEELEN onveranderd Blndjey 103, Deli 448, Nieuwe Asa- kan 771/2, Rotterdam Deii 340, Se- nembali 391. PETROLEUMAANDEELEN iets be- teir: Koninklijke 429 1/2—30, Moeara Enim 182, Sumatra Palembang 158 1/4, MIJNAANDEELEN vost: Ketahoens Galeleh 2-3 1/2, 70 1/4, Great. Cobax 114 1/2. De AMERIKA ANSCHE MARKT opende verdeeld. Atchison 112 5/8, Denver 46 7/8, Erie 34 7/16, Kansas 42 7/8 en 71—1/4, Mis souri 39 1/4, Rock Island 29 7/16, Sou. thern Railway 30, Southern Pacifio 126 "1/27, Union Pacific 189, Wabash 21, Steels 64 3/8. Carren 55. CULTUURWAARDEN vast. Vor stenlanden 176 1/27. Rescontre Ned, Handels-Mij. 174 ly2. Üargeriijke Slasé HAARLEM. ONDERTROUWD Juni 23. E. Beoree en C. J. Hensen, P. Zwart en C. M. v. d. Putten, A. Janseen II. v. d. Schaar. GETROUWD Juni 23. J. J. v. Kooperen en J. v. Slooten, C. de Groot en A. v.d. Spoel, J. F. Harmsen en C. Wiegel, C. Vroom en L. Burghout, P. Peetoom en M. v* Rixel, B. Ebedi en S. Suman, A. Steerv. stra en J. Steenstra. BEVALLEN Juni 20. M. H. Smitv. Hattum, <L; 21. G. Dreijer—Geel, z.22. J. Wolff— v. d. Driesschen, z.G. P. de Bruin— Borrenherg, z. W. A. Hattink—v* Santwijk, z. 23. G. v. DuijnEsse- nius d. T. Koning—Burger, z. OVERLEDEN Juni 23. J. H. Harren, 73 j., Scho tersingel, J. Bakker, 61 j., S oho ter- singel. Marktnienws Haarlem, 23 Juni 1909. Veemarkt. Koeten. Aangevoerd en verkocht 2 Bt., ƒ230—180. N. Kalveren. Aangevoerd en ver kocht 30 st., ƒ14—ƒ12. Schapen. Aangevoerd en verkocht 20 st., ƒ24—ƒ16. Lammeren. Aangevoerd en verkocht 115 st., ƒ15—ƒ8. Paarden. Aangevoerd 5 st. Op de heden alhier gehouden kaas markt waren aangevoerd en verkocht 9 stapels kaas, te zamen uitmakende 1272 kazen en wegende 2652 Ki 1 ogr. f 19—ƒ28.50. Gemengd Nieuws OPZIENBARENDE MOORD. Een opzienbarend geval van moord heeft te New-York aanleiding gege ven tot groote verbittering tegen het Chineesche element onder de bewo ners dier stad. In een Chineesch logement werd in een door een geamerikaniseerden Chinees bewoond vertrek het lijk van eene twintigjarige Amerikaansclie ge vonden ln een met touwen omwoelden koffer. De vermoorde was zekere Elsie Si- gel, kleindochter van een welbekend aanvoerder uit den Amerilcaanschen burgeroorlog. Zij en ha/re moeder hielden zich onledig met. het zendings werk onder de Chinee zen. Het blijkt, dat de vermoorde be trekkingen onderhield met den thans voortvluchtigen bewoner van het ver trek, waar men haar lijk vond. De man, die zich William Leon noemde, had zich indertijd door haar tot het Christendom laten bekeereu, maar daarbij tevens liefde voor de jonge zendelinge opgevat, welke niet onbeantwoord bleef. Den vader van het jonge meisje bleef zulks niet on bekend, en ongeveer twee maanden' geleden kwam het tot een heftig too neel tusschen vader en dochter Deze wilde echter den Chinees niet upgëTSh &n nog kort. vóór haren dood schreef zij dezen een briefje, om nenr te smeeken, dat hij haar toch niet zou verlaten. Wat nu aan den moord is voorafga- gaan blijft vooralsnog een raadseL- Maar wel bleek uit. een huiszoeking in de kamer van den voortvluchtige, dat deze niet alleen met Elsie Sigel, maar met tal van andere blanke meisje® briefwisselingen onderhield. Tevens bleek uit hot gehouden on derzoek, dat bij den zendingsarbeid van New-Yorksche meisjes onder de Chineezen zooveel ongerechtigheden voorvielen, dat nu wel aan dien ar beid een einde zal worden gemaakt. Bovendien verwacht men, dat in grijpende maatregelen zullen worden getroffen tegen het Chineesche ele ment in de Amerikaansclie hoofd stad. Letteren en Kunst WILHELMINA-CANTATE. We ontvangen de Koningin Wilhel- mina Cantate, eeu driestemmig mu ziekstuk voor kinderkoor. Tekst en compositie mogen geslaagd 'heeten. De muziek is van den heer M. H. van" 't Kruys, de woorden zijn van den heer G. Leenheer, door wien de mu ziek ook op cijfers gezet is. De tekst behandelt in tien nummers en een slot de historie van Koningin Wilhedmi- na tot het heuglijke feit van thanJL De uitgave is door de firma P. Noord- hof f te Groningen uitstekend ven zorgd.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2