HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN ft Suitenkadsch Overzicht Stadsnieuws FEUILLETON Een dappere Vrouw DONDERDAG 21 JUNI 1909 No. 955. De Herstemming in Haarlem. Op dit oogenblik is het zeker voor •niemand een nieuwtje meer, dat Haarlem „om" is. Ons district, Jaren lang links, is tlhans rechts geworden en het moge al geen vast district ge worden zijn, de overwinning van Jhr. Mr. Frank K. van Lennep is een leit geworden, waarin al wat links denkt, zal hebben te berusten. Het. stemmenverschil is evenwel zéér gering. Van de 8673, die werden .uitgebracht, zijn er 4339 verkregen door Jhr. Van Lennep en 4283 door Mr. Thiol, eon verschil derhalve van slechts 56 de overige 51 waren on geldig. Toen wij aan de ruiten van het kleedingmagazijn van den heer -Otter telkens de cijfers van deze stem ming aanplakten, scheen het aanvan kelijk of de overwinning aan Mr. Thiel ten deel zou valler. Zelfs was jdeze een oogenblik bijna 190 stemmen bij zijn mededinger voor, wat aan leiding gal tot he gerucht, dat Mr. Thiel gekozen was. Er moastem toen nog ongeveer duizend stemmen wor den gelezen. Plotseling daalde, ten gevolge van «rtemlijsteri uit het bureau Spaarn- .wouderstraat, die meerderheid snel en veranderde in een minderheid. En .dat wij toen nog niet het bulletin uit gaven. waarbij de verkiezing van don lieer Van Lennep werd aangekon- digc"., vond zijn grond hierin, dat in het bureau Spaarnwouderstraat de cijfers niet klopten, zoodat daar op nieuw werd „geturfd". We kozen het wisse voor het onwisse, begeerig naar het behoud van onze reputatie, dat we nog nooit een foutief verkie- zingsbulletin in 't licht hebben gege ven. Hieronder volgt nu de volledige uitslag, verdeeld naar de stem- bureaux. «i 73 0 U 0 ■G s 0 2 !S G H s O Spaarnw. 1. straat. Friesche 1396 8 786 603 II. Varkenm. Klein 1019 6 614 499 III. Heiligland. 1306 10 657 639 IV. Doelen. 842 6 442 394 V. Raadhuis. Schoter 1111 3 548 660 VI. straat. Leidache 1089 8 618 663 VII. Plein. Wijde 1040 5 496 640 VIII. Geldel. Pad. 870 6 380 480 8673 61 4339 4283 Meer dan anders geeft deze uitslag aanleiding tot vergelijking en com- centaar. Vooreerst tot het nagaan Van de cijfers der eerste stemming. De heer Van Lennep behaalde toen 8913 stemmen, de lieer Thiel 1844, de heer Van Styrum 1390 en de heer Txoelstra 989. Het stemmencijfor van Jlir. Van Lennep is dus met 426 gestegen. Dat van Mr. Thiel natuurlijk veel meer, wanneer men alleen diens eigen cij fers in aanmerking neemt, maar niet wanneer men de cijfers van de drie linksche candidate»die bij eerste stemming in hot vuur kwamen, sa mentelt. Dat totaal bedraagt 4223, eoodat Mr. Thiel bij de herstemming slechts 60 stemmen zou zijn vooruit gegaan. Wie nu op de hoogte is van de ora- (MtandLglieid, dat er altijd bij eerste stemming Hnksclie kiezers thuis blij ven, die pas bij de lierstemming naar de stembus zijn te krijgen, kaai uit dit getaltencomplex gemakkelijk af leiden, dat ei-gens een fout in de be rekening schuilen moet. Ze is deze, dat aangenomen al, dat al de kiezers van Mr. Troelstra als één man op Mr. Tliiel zijn overgegaan, dit bij de kiozers van Jhr. Van Styrum niet het geval is gm< er oneenigheid bij de vrij-liboibestond, hoe zij na dc eerste stemming zouden hande len, was al spoedig gebleken. Ter wijl een gedeelte zich zonder aarzelen bereid verklaarde, op Mr. Thiol over te gaan, gaf een ander deel de voor keur aan Jhr. Van Lennep. Dat wa ren zij, die in geen geval tot ver sterking der vrij zinnig-dem oer atiacho fractie wenschieai bij te dragen en in de Christel ijk-Historische de meest gematigde redhtsdhe partij zaen. Ook door de advertentie van Jhr. Van Styrum zelf, waarbij deze aanbeval Mr. Thiel to stemmen, zijn deze vrij liberalen niet overtuigd. Allicht zijn ar thuisgebleven, maar zeker hebben er ook gestemd, en daarmee Ls de doorslag gegeven aan de balans, waarvan ieder voorzag, dat do wijzer vrijwel in 't huisje staan zou. Ik schreef dat reeds Ln het nummer van 12 dezer, onmiddellijk na de eerste stemming in deze woorden „De beslissing hangt natuurlijk af van de linksche kiezers, wier candi- daat niet in herstemming kwam. Wanneer dezen als één man op Mr. Thiel overgaan, dan is men kan het uit de cijfers berekenen dieifis verkiezing zeker. Is voor een paar- honderd hunner Mr. Thiel niet links genoeg of te veel links,, dan is de zege aan Jhr. Van Lennep." De profetie is in laatst bedoelden geest verwezenlijkt. Van beide zijden is met ijver ge werkt om de overwinning te behalen. Dat blijkt hieruit, dat terwijl op 11 Juni van de 9607 kiezers 8226 opkwa men, wat al een mooi percentage was, het aantal dezen keer nog tot 8673 is geklommen. Meer dan 87 pro cent van de kiezers zijn dus naar de stembus gegaan. Geeu wonder, dat de besturen der rochtsche kiesvereenigingen de over winning wilden vieren. Toen eenmaal vaststond, dat hun candidaalt. de uitverkorene was, is een deputatie Jhr. Van Lennep gaan afhalen en is diens verkiezing gevierd op een fees telijke wijs. waarvan men elders in dit blad een verslag zal vinden. Over de persoon van ons nieuwe Kamerlid behoef ik wel geen bijzon- derheden meer mede te deelen. Onze lezers kennen hem voldoende uit mijn interview in 1905. Er rest mij dus slechts, de hoop uit te spreken, dat de heea- Van Lennep niet alleen de landsbelangen, maar ook die van de gemeente in de Kamer goed zal weten te belichten. Spoedig zal zich daar toe wellicht de gelegenheid voordoen. Haarlem verkeert in moeilijke fiman- cieeie omstandigheden, waarin de nieuwe wetsontwerpen van Minister Heemskerk geen soulaas zullen bren gen. Onze geldelijke bedongen liggen in een gansch andere richting. Met dat aan te toonen, heen te sturen naar een betere oplossing van den nood dei- grootere steden, zal onze nieuwe afgevaardigde aan onze ge meente eeai grooten dienst bewijzen. J. C. P. Van de Residentie en haar bewoners. XIV. Het aantal onaangenaamheden, dat Ln den loon van de jaren in ons land voorgekomen ls tusschen gemeenten en houders van concessies, is niet zoo heel gering en kan thans weer met één vermeerderd worden, nu de llaagsche tram zich onwillig toont te voldoen aan een eisch van B. en W., waorioe dezen, krachteais de concessie liet recht meenen te heb ben. Dc verklaring van concessie-voor waarden, wat heeft die al een wrang heid meegebracht Een gemeente, die haar verleemt in het algemeen be lang, houdt vast aan den geest van een artikel de maatschappij, die concessie aanvroeg, omdat zij in de exploitatie een zoet winstje vermoed de, acht ziïcii slechts tot iets verplicht als do letter er haar toe dwingt wanneer er geen voordeel aan ver bonden is natuurlijk. Dat zich stellen op verschillend standpunt bracht al zoo veel kwesties mee e*n wat we thans in onze stad hebben, spruit uit dezelfde oorzaak voort. Di de overeenkomst tussclien ge meente en tram-m aatscluipp ij staat, dat het niet geoorloofd zal zijn recla mes op da ruiten van de wagens te pi altken, om zoodoende een vrij en onbelemmerd uitzicht te waarbor gen. Wait deed nu d© H. T. M. Plakken op de rutten mocht nietdat stond vast, maar het bevestigen van de re clames op lange kartons en tiet druk ken van die tegen den onderkant van de ramen door middel van een paar veorem, was niet verboden. De con cessie bleef zoodoende onaangetasten de inkomsten zouden geen verminde ring ondergaan. Een protest had geen gevolgen. De maatschappij wees er eenvoudig op, dat zij niet geplakt had en de go- meent© moest er zich bij neerleggen. Dat is nu echter al eenige jaren ge leden em de verhouding is er sinds dien niet beter op geworden de ge meente haalde bij alle voorkomende kwesties o. a. kosten van de brug bij de Jav astraat, ontslag van los personeel en verplaatsing van de remise te Schevening bakzeil. Wethouder Lely liad maar te goed gelijk, toen hij, naar aanleiding van de remise-vraag beweerde, dat de gemeente in een strijd met een con cessionaris het zwakst staat, maar dit steeds kiezen van het minste van twee kwaden, was nog niet helt be kennen van ongelijk. De minder vriendelijke briefwisse ling, die thans gevoerd is tusschen B. en W. en directie staat in nauw verband met de reclameplaten-kwes tie. Zoolang die alleen binnen in den wagen werden aangebracht, scheen er weinig aan te doen, maar nu ook de zijramen van de balkons met die 6choone kartons versierd zijn, wordt het een andere vraag. Voor de passagiers van minder be lang, omdat het. er voor lien niet zoo veel op aankomt of zij met één oog opslag een straat-deel kunnen over zien, maar van veel voor de bestuur ders, voor wie menschen, die v-lak bij de tram loopen en van op zij ko men, een ©ogenblik onzichtbaar zijn. Eén oogenblik slechts, maar dat bij het voorkomen van een ongeluk mis schien van groot belang zou zijn en dit is de reden, dat B. en W. de II. T. M. aangeschreven 1 tobben de cartons weg te nemen, omdat een „vrij en onbelemmerd" uitzicht niet meer mogelijk is. Het zou geen goede concessionaris zijn, die tegen zoo iets niet protesteer de, zoo ook de H. T. M., maai' dit maal zonder succes. B. en W. bleven op hun stuk staan en thans heeft de H. T. M. zich tot den raad gewend, met het verzoek om zijn oordeel in deze, daar zij dat gaarne vernemen zou,' alvorens langs gerechtelijken weg de kosten terug te vorderen, di© zij als boete te betalen zou krijgen wegens het zich houden aan de concessievoorwaarde. Schoon onderwerp van discussie voor onzen raad, die aan liet bespre ken van liet al dan niet aanwezige van gevaar wel eenige urn tjes zal wijdenzoo'n vraag, waarvan ieder zich zonder moeite op de hoogte kan stellen, is een heerlijkheid voor de volstroom igen wanneer de burge meester niet ferm remt, zou er wel eens een lieele vergadering mee kun nen heengaan. Een van de verrassin gen, die de Kaïnierverkiezingen hadden, is wel liet uitvallen voor herstemming van mr. Limburg in district I. Tor Laan dankt zijn vrij groot etcmmencijfer aan d.e populariteit, die hij in dat stadsdeel geniet, want hard gewerkt is er voor hem niet, evenmin als voor Limburg en deze legde het loodje wegens zijn mindere bekendheid. Voor Krap en vooral voor Snoeck Henkemans in II is do wereld omge keerd. Een verhuiswagen, opgesierd met ballons, vlaggen en groen was beschilderd met zijn naam, herauten reden rond mot vaandels, waarop stond vooral hem te stemmen en hoe veel krant-jes en biljetten niet ver spreid weiden, ter bevordering van zijn candidatuiM', weet ik niet-. Thuis heb ik (hi district II) totaal 7 aanmaningen gekregen, om vooral te gaan stemmen verder een prent briefkaart, twee krentjes en een strooibiljet waarin vermeld was, dat alle vooruitgang en bevrediging van sociale behoeften alleen van rechte te wachten was; drie één krant, een biljet en een teekening, die •het stammen aanschouwelijk aan toonde die beweerden, dat alleen links hiertoe in staat zou zijn. Daar bij zijn nog twee maal huisbezoekers bij me geweest, belaas op oogenbLik ken, dat ik uit was. Tegen den dag van herstemming zal dat wel niet mlndetr worden, al lijkt do herkiezing van mr. Dolk vrij zeker. Go werkt wordt &u een week van te voren al aan beide kanten; stille krachten schijnen 's nachts de asfaltstraten door te sluipen, met verf kwast ©n pot, want elk.cn morgen staat op een nieuwe plaats „Kiest Dolk" met ireuzenletters op de straat gestreken en aan een muur met re clameborden aan de Drie Hoekjes is een kolossaal bord bevestigd, waarop stond: „Kiest Vrijdag Snoeck Henke mans." Of de propagandist voor rechte zoo ln de war geweest is, of de schilder weinig aan politiek deed, is me niet bekend; wel dat 11a een paar dagen Vrijdag overgeverfd weid en Woens dag er voor in de plaats kwam. Voor we hier de groot© slag heb ben, in den raad de kwestie verkeers weg Buitenhof—Plaats. In de jongste vergadering werd door een dei' leden het verstandige voorstel gedaan, alle discussie op te scho-rten, tot men wist wie eigenaar van den vijver is, maar ik ben bang, dat dit niet in goede aarde zal val len en velen de gelegenheid zullen aangrijpen om hun meening over den dam te luchten, zonder zich reken schap te geven, dat het nutteloos is de huishouding vast te stellen voor een eigendom, dat... een ander toebe hoort. In deze dagen van zware politiek, zoowel van het land als van de ge meente, doet het goed te weten, dat luchtiger genoegens in liet verschiet zijn, zeer luchtige zelfs: het vliegen van Delagrange op Hanenburg, aan velen uwer bekend als het voetbalveld van Quick. Wat dein impressairio be wogen kan hebben voor de vliegtoch ten een van de meest' zanderige vel den van heel Holland uit te kiezen 1? Op 1, 2, 3 en 4 Juli zullen we de pret hebben, maar als het op alle vier da gen van dezen wisselvailigen zomer niet mogelijk is om op te stijgen., zal ik me niet verwonderen. Er schijnt op grooten toeloop gere kend te worden, want het geheele veld, met een dat er naast ligt, wordt omheind, extra tribunes gebouwd, een loods gezet enz. De kosten van dat ai les, plus wat Delagrange heb ben moet, zijn zeker verre van gering en of de impressario zaken zal ma ken, gezien de ongunstige ligging van'het terrein, dat adeem door mul le kooiwegen te bereiken is en buiten alle verkeerslijnen valt? Een vier dagen wind en hij heeft eetn reuzenstrop. SINTRAM. HET OORLOGSGEVAAR IN DEN BALKAN Getukkig mogen we 't nog mot een; vraagboeken schrijven 1 Zoo bij zond er- dreigend ls d» Kretemser-quae-sti e nog niet, maar toch..., 't is immers in dm Balkan Br kan alles van komen...- Op dit oogenblik is !t afwachten op de dingen, die komen zullen. Verleden jaar hebben (naar men weet) do vier beschermende mogendheden besloten hun troepen van Kreta terug te trek ken, welke handeling nu tegen 't eind van Juli te aangekondigd. Dan komt Kreta dus vrij en is 't tijdstip geko men, dat de Krebensers zich bij Grie kenland kunnen aansluiten maar tevens de tijd voor Tuikije, om zijn aanspraken op T eiland te doen gel den. Een lid van liet Engelsch© Lager huis beeft aau zijn regeering (Enge land is een der beschermende 1110- gendlteden) gevraagd, of zij eenig verzoek had ontvangen van 't Turk se he ministerie voor de verdaging van 't tijdstip dor terugroeping van de vreemde troepen van het eiland Kre ta, en of in verband. met. die mogelijk heid van onlusten, liet niet wenscli©- lijk zou zijn het besluit tot die terug roeping te herzien, daar' de omstan- dtg'liedeu zeer veranderd zijn sinds hel genomen werd. Namens de regeering werd geant woord, dat het bedoelde verzoek in derdaad ontvangen was. De regeering achtte het evenwel niet wen schel ijk de beloften, meer dan een jaar gele den aan de bevolking van Kreta ge daan, te schenden. Bovendien is er h. i- ook geen reden het besluit te herzien, daar voor hot behoud der rust zal worden ge zorgd. In de Kreten&or wateren zul len oorlogsvaartuigen blijven, om de Turksche vlag te beschermen, de rust te handhaven en de Mohammedanen op het eiland te beschutten voor mo gelijke aanvallen. Deze mededeeling kan ons slechts gedeeltelijk gerust stellen. Dat er maatregelen genomen worden, om de rust te behouden, vindon we uitste kend, maar dat bij de bescherming alleen van Mohammedanen gespro ken wordt, is vreemd. Worden de Christenen vergeten? Of wil 't zeggen dat de mogendheden zullen opkomen voor de verdediging van het Turksche standpunt Men weet ook, dat de Turksche re- geering met de beschermende mo gendheden ondeiiiandehngen heeft aangeknoopt, om aan Kreta een auto- niomie te vorleenen. 't Is nog niet ge bleken, hoe de mogendheden over dit voorstel denken, wel dat Turkije slechts een gedeeltelijke zelfstandig heid bedoelt en in elk geval de baas in Kreta wil worden. Intusschen wordt verzekerd, dat zoowed Griekenland al» Turkije oor logsmaatregelen nemen. Ook is een telegram uit Konstumtinopel mel dend, dat de minister van oorlog aan do persbureaus verboden heeft Ln de bladen bekendmakingen te doen over de bewegingen van de vloot en het le ger niet geruststellend. Wat moet 't worden DE MAROKKO-CRISIS Ook in Marokko is er weer een crisis. 't Ziet er treurig uit mot den Sul tan Moeley Haf id. Alle stammen, wonende tussclien Tara en Fez, dus onder den rook van zijn hoofdstad, hebben den roglii (pretendent) Boe Honiara tot sultan geproclameerd. Diens strijdmacht (versterkt door vrijwilligers van ver schillende stammen) rukt op naar Fez. Van de terrassen, der stad kan mem de vlammen zien slaan uit de vele hulzen, die de tuclitolooze benden op hun tocht in brand steken. Sultan Moeley llafid heeft nog wel eens beproefd om tiet voortrukken van den vijand te beletten, maar zijn kans van slagen is gering. De gelieel© macht, over welke hij kan beschikken, zegge tweehonderd soldaten, van welke de een© helft ongewapend is ©n de andere zonder munitie, benevens 1000 ruiters zijn uitgezonden om den linkeroever van de Sebou op 3 K.M. afstands van Fez te verded'gen. De ruiters echter, be- hoorende tot verschillende stammen en die tot uitrukken geprest zijn, heb ben verklaard bij den eersten aanval naar den vijand te zullen overloopen. De kans, dat Fez van alle zijden door den vijand zal worden ingeslo ten. is dus zeer gfoot en de daar ter stede wonende Europeanen hebben 't dan ook maai- veiliger geacht de be dreigde plaats te verlaten. Er heerscht een lievige paniek in dc stad en de vrees voor een belegering heeft reeds geleid tot een buitengewone stijging van den prijs der levensmiddelen. DE FRANSCHE MARINE. Dezer dagen is gepubliceerd 'L rap port over de Franse he marine, waar- In de rapporteur (Henry Michel) ©en erkende specialiteit in vlootzaken een schildering geeft van de déba- cle, welke de eens zoo trotsche Fran- sche vloot gemaakt 1 ïeeft tot een el lendige bespotting van zich zelf. In de laatste tien jaren heeft de republiek ongeveer 3 milliard 450 millioen francs aan de verdediging ter zee ten koste gelegdln dien tijd is de Fran- sche marine gedaald tot een vierde of vijfde rangs vloot en heeft zij de vroe ger door haar ingenomen plaats moe ten afstaan aan de Duitsche vloot, welke echter Ln dat tijdsverloop vrij wat minder schatten verslonden heeft. Dezen toestand van minderwaar digheid acht de rapporteur het gevolg van de totale afwezigheid van iedere leiding en van elk begrip van verant woordelijkheid bij liet, belieer dei' ma rine. Daarom eisclite hij de algeheel© hervorming van de marine, in de eer ste plaats instelling van een centraal bestuur, teneinde eenheid te krijgen van arbeidde verschillende chefs en afdeelingshoofden moeten verant-1 woordelijk gesteld worden voor de' uitvoering der maatregelen, besloten in gemeenschappelijk overleg onder leiding van den minister. Een ieder zijn eigen werk onder eigen verantwoordelijkheid: dat is de eenige weg, om uit hot moeras te ko men. DE TSAAR IN ITALIC. De socialistische afgevaardigd© Morgan diende bij de Iialiaansch© Kamer een motie in, waarbij do Itu- liaonsche regeering wordt uitgenoo- digd het initiatief te nemen tot EEN IXTERNAT10NALE CONFERENTIE VOOR ARBITRAGE EN ONTW APE NING. Daarbij deed de spreker een he f U- gen aanval tegen den Tsaar. Minister Tittoni prostesteerde te gen dezen aanval, o. a. zeggend: „On ze. betrekkingen met Rusland zijn van uitstekenden aard en wij wenschen ze niet alleen te blijven onderhouden, maar ze zelfs nog te versterken. Wan neer de Tsaar naar Italië komt, zal hij onze geëerbiedigde gast zijn en zuilen wij hem ontvangen als het hoofd van' een bevrienden staat, ik verklaar uit naam van de regeering, dat wij aan de sommatie niet zullen voldoen en dat wij niet bang ziju voor bedreigingen. De regeering aan vaardt do motie van Morgari niet, wegens de door dezen gebezigde uit drukkingen." Daarna verklaarde de minister nog (in antwoord op een vraag van een afgevaardigde) omtrent een vervroeg de hernieuwing van het Drievoudig verbond, waarover geruchten hadden geloopen, dat het Drievoudig Ver bond niet alleen voor den daarvoor bepaalden tijd niet werd vernieuwd, maar dat hij zelfs pertinent kon me dedeel en geen der contra c Loerend e partijen ooit heeft gedacht of nog denkt over een hernieuwing vóór den daarvoor gesMdan termijn. Daarna ging de Kamer over tefc stemming over de motie van Moigari, die verworpen werd met 205 stemmen tegen 27. DE DUITSCHE BELASTINGHER VORMINGEN. De Rijksdag lieefL de belasting op de waardevermeerdering van onroe rende goederen aangenomen. Vóór stemden de geheel© rechterzijde, het centrum en de Polen. Von Bülow begint te vreezen.... DE REACTIE IN RUSLAND. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat de Bond van Russische mannen het voornemen had, om de nationale fees ten te Poel Law a (ter herinnering aan: de overwinning op Karei XII van Zweden, te maken tot een grootscho politieke betooging, waarbij den Tsaar een smeeksclirift zou worden aangeboden, om terugkeer tot de ab solute heerschappij te verzoeken, do opheffing der pseudo-grondwet van October 1905 en afschaffing der Doe- ma. De Boud was voornemens met 10,000 leden en 1000 vaandels aan die betoog ing deel te nemen. Van dit mooie plan komt evenwel niets, omdat de regeering geen plaat© wil afstaan voor deze 10,000 betoo- gers, omdat dit te veel geld zou kosten om tribunes te bouwen. Ook een excuus Het zou al te dwaas geweest zijn, wanneer de regeering officieel haar sympathie getoond had met 't drijven van liet handje vol groot-grondbezit ters, die hun organisatie deu bond van Russische mannen in stand houden door de betaling van hand langers, die als „zwarte benden" de schrik van Rusland zijn. Zoo'11 sympathiebetuiging zou ge vaarlijk zijn TUNNEL INGESTORT. Bij de instorting van den tunnel te Brug gewald werden 9 personen ge dood, 5 gewond. Het ongeluk wordt geweten aan broosiieid der rotsen. Zij klapte in de handen en Begur 2e spion kwam, zonder ©enig gerucht te maken, binnen en bracht mij heel zachtjes naar mijn cigein kamers te rug. HOOFDSTUK XXII. Ik kon dien nacht niet veel slapen. Terwijl ik mij in mijn bed heen en weer wentelde, scheen ik een eento nige stem te hooren, die op de rnaat van het tikken van de klok herhaal de „De parelen of zijn leven 1 De parelen of zijn leven De gesloten donkere kamer,, de vreemde geluiden daarbuiten, de af schuwelijk© woorden, die door mijn hoofd spookten, dat alles bande den jsüaap allerlei gedachten dansten om mijn kussen heen en prikkelden mij tot wanhopig worden» toe. De Rani Sundaram zou haar wij doorzetten, heit kostte wat het wilde. Wat was het leven van ©en blanke ln baar pogen Natuurlijk van geen beteeke- rAs Zij had de middelen, de werk-' tuigen en kende den weg. De resident die hem opvolgde, zou plooibaarder kunnen zijn waar Thorold viel, zou een ander in de plaats kunnen ko men en mogelijk toegeeflijker zijn. Zij durft niet, zei haai' gezand versland. Ik was eon dwaas, dat heeft zij gezegd en zij heeft ditmaal d© waarheid gesproken. De eenzaamheid en afzondering hadden invloed gehad op mijn zenu wen en hersenen mijn zelfvertrou wen begon te verminderenik had geen moed. Ik stond op en begon in den vroegen morgen mijn kamer op en neer te loopen. Ik maakte mijn brandend hoofd nathaalde toen mijn bijbel te voorschijn en sloog hem open om er wat in te lezen. Hoe kon ik aan deze. kwaadaardige vrouw ontsnappen, die van mij ge bruik wilde maken om haar doel te bereiken Als ik niet slaagde - - om dat, ik n'iot wilde slagen als ik geen vinger uitstak of geen woord sprak, wat zou dan mijn lot zijn Cholera of koorts, of krankzinnig heid. Ik weet niet, hoe ik dien dag mijn erk afkreeg. Het lezen en schrijven en vertellen aan mijn kleine leerlin gen waren een ware beproeving. Zijne Hoogheid de Radja Kodappa was ongewoon rusteloos en vermoei end. Toen kwamen de plano- en gu itaar-lessen en de twee zusters, ofschoon lenig genoeg met haar vin NATIONAAL COMITé VOOR AF SCHAFFING VAN DEN NACHT ARBEID IN IIET BAKKERSBE DRIJF. Woensdag vergaderde alhier liet dagolijksch bestuur van bovenge noemd comité ter bespreking van de vooretellen voor de algomeene comi té-vergadering, die op Dinsdag 29 Ju ni te Amsterdam zal warden gehou den. O. in. werden besproken de bij liet dagolijksch bestuur ingekomen be merkingen op liet 'ingediende wets voorstel, regelende den Zondags- ©u nachtarbeid in broodbakkerijen. Vast- ge rs, hadden totaal geen gehoor. Dit was het toppunt van kwelling voor mijn hevig gespannen zenuwen, en eens of tweemaal voelde ik mij geneigd luid te schreeuwen en op in- lancLsche manier met mijn hoofd te gen den muur- te slaan. Eindelijk was alles voorbij en de onbewuste kwelgeesten verdwenen. Ju de koele middaglucht ging ik in den grooten tuin wat wandelen. Er waren twee tuinen naast elkaar, de een was gereserveerd voor de dames van het poleis dc buitenste waar in zij zich maar zelden waagden was die waarin ik nu mijn toevlucht zocht. Ik heb zijn wil marmeren wandel paden, en kreupelhout vol bloemen, zijn schittering van rocsen, jasmijn, enz., zijn gouden, witte, rood© en purperen vlinders, die om de bloe men heenvlogon, zijn blauwe duiven en groene papegaaien, al beschre ven. Hij was onmiskenbaar weelderig on tropisch, maar dit prachtige plek je had één groot© keerzijde. Van het paleis uit kon men ieder plekje in dezen tuin overzien, en het paleis was een en al oogen. Ik zocht mijn weg naar een schitte rend wit paviljoen, met een inge wikkeld, uitgesneden hek er ara heen, dal open was aan de vier zij den. Een zacht avondwindje blies van de heuvels, die boven de stad uitstaken, en de statige palmen wuif den hun zwaardvormige bladeren, terwijl de warme, zachte lucht geur de van de bloesems van den kurkeik, toen ik zitten ging en met mijn hoofd tegen liet koude marmer leunde. ik geloof, dat ik op het punt stond in slaap te vallen mijn hoofd was uitgeput van liet denken over deze ingewikkelde vraagmaar ik was niet zoo diep in slaap of ik hoorde het geluid van een naderenden voet stap. Ik zat overeind en zag mijnheer Thorold voor mij ZIJ had hem gezonden. Goeden dag, zei hij, liet pavil joen binnentredend. Men heeft mij gezegd, voegde hij er met een vroo 1 ijken glimlach bij, dat. u mij over dringende particuliere zaken wensch- te le spreken. Wensoht u uw positie aan dit liof te veranderen Kom, hier veranderde zijn stem plotse ling wat is er 1» u ziek Ik ben niet ziek ik ben nooit ziek, antwoordde ik en tk heb niet om u gezonden. Maar ik ben blij, dat u gekomen is, want ik ben in groot© moeilijkheid. Waaruit ik u helpen kan, hoop ik. Neen, ik vrees van niet. Wat is er dan vroeg hij. Over u en de parelen, de Jasra- parelen. Maar, lieve juffrouw Ferrars. hij zweeg en ging toen voort hoe kan u nu in de paleis-politiek betrok ken worden De Rani Sundaram haakt er naai' om ze voor liet paleis te bezitten ik heb beslist en officieel geweigerd mijn goedkeuring te hech ten aan dien koop, en voor zoover het uitgeven van de inkomsten be treft, ben ik dankbaar te kunnen zeggen, dat mijn woord wet is, en ter wijl hij sprak kwam hij binnen en ging in den hoek op het balcan te genover mij zitten. Hij zag er opgewekt en luchthartig uit, in een luchtig wit pak, en was blijkbaar geheel van zijn malaria lierstold. Iloe komt u nu in dien strijd 0vei' dc pareden betrokken hor- haalde hij. Ik zal het u zoggen. Gisteren avond vroeg de Rani of ik eens bij haar wilde komen in haar eigen ka mer. Zij maakte mij beangst, zij heeft iets als een kwade geest over zich. Ik liad een gevoel alsof haar oogen mij betooverden. Kom I Ik ben niet bang voor haar oogen of haar tong. Neen etn u heeft haar oogen nog nooit gezien. Toch zei ze mij, u vooral te zeggen, dat haar klauwen gevaarlijk zijn zooals u weet, heeft zij ons gesprek afgeluisterd, toen wij over haar spraken als over een kat. Ja, en ook even taai als een kat. Wat wilde zü van u De parelen de Jasra-paralen. IIij harsite in lachen uit. O, is flat. ulles Stil, zei ik ongeduldig u zoui niet lachen, als u haar gehoord had. Zii heeft cr haar hart op gezet en i» niet van haar stuk te brengen. Heeft zij wel een bart? Neen, laat mij nu een» uitspre ken, riep ik urt, en keek onrustig om mij heen. Noen, er was niemand in de buurt. Hij leunde voorover, met zijn hoofd op de hand rustend, en hij keek mij aandachtig aan, terwijl hij zei Dat begint interessant te \\of+ den. Ga voort I De Rani meent, dat ik invloed op u heb natuurlijk weet ik, dat hef onzin is. Neon, lvot is volkomen waar, stemde hij ernstig toe. En de verandering van scherts in ernst was zoo in 't oog vallend, dat ik een hevige blos voelde opkomen, terwijl ik voortging En zij beval mij er bij u op aan te dringen de parelen te koopen. Zij zegt, dat het vorstenhuis zich langza merhand herstelt van de gevolgen van liet oorlogvoeren geweren, der eer, in alLes is weer voorzien, dank zij haar invloed, alleen zijn de- Jasra-parelen nu nog noodig, om hef verloren prestige terug te winnen^ (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5