Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt. 25 Juni 1909. Hoogste barometerstand 771.4 ra.M. te Horta (Azanen); laagste 752.1 m.M. te Skegne&s. Verwachting tot dein avond van 26 Jund Wind meest matige Westelijke tot Noordelijken wind. Gesteldheid van de luchtafne mende bewolking, weinig of geen re gen. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te uur 756 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 754 m.M. Tbermometerstand U Haarlem. Vrijdag 25 Juni Hoogste gisteren 2 uur F. 60 Laagste hedennaoht F. 58 Hoogste heden tot IS uur F. 57 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. KEIJSER'S Schoenenmagazijn, w SI Lang* Voorstraat verovering op de natuurkrachten daarvoor noodig zouden zijn. Doch ten koste van de welvaart. MEER LICHT GEWENSCHT. Naar wij uit Dongen van betrouw bare zijde vernemen, is aldaar reeds sinds geruimen tijd ontdekt, dat voor pl.m. ƒ11.000 obligation ten laste dier gemeente méér in omloop zijn, dan de werkelijke schuld dier ge meente bedraagt. Hoe, of op welke wijze deze meerde re schuld is ontstaan, hierover schijnt men nog in hot onzekere te verkee- ren. In ieder geval, dit is zeker, dat deze fraude aan de gemeente op on geveer bovengemeld bedrag te staan komt. Algemeen is men dan ook zéér ver langend, in deze zaak meer licht te zien opgaan. Voortdurend vraagt man zich af zou een justitieel onderzoek in dezen niet noodzakelijk zijn, opdat worde uitgemaakt, wie de dader of daders 'dezer fraude zijn C,Tel.") HET ONGELUK OP DEN AMSTEL TE AMSTERDAM. Ook hot lijk van den achttienjarigen 'A. Hagen, het derde slachtoffer van het vreeselijk ongeluk, dat Zondag j.l. op den Amstel plaats had, ithans gevonden. Gistermiddag dreef (heit, vermoedelijk tengevolge van de werking, veroorzaakt door de raderen 'der voorbijvarende stoombooten, bo ven, ongeveer op dezelfde plek, waar het zeilschuitje omsloeg. ROODE KRUIS. De heer W. J. Vervloei, secretaris van het Hoofdcomité van het Neder- londsch Roode Kruis, hoeft bet voor nemen tegen het einde van dit jaar deze functie neer te leggen. NEDERI ANDSCHF. KATHOLIEKE VAKORGANISATIE. Het „Centrum" schrijft Naar wij uit de beste bron verne men, hebben de besprekingen in zake den vorm der R. K. Vakorganisa ties ten onzent hiertoe geleid, dat die vakorganisaties op nationalen grondslag kunnen gevestigd worden. Bovendien heeft liet Doorluchtig Episcopaat er geen bezwaar legen, dat de katholieke Vakbanden een bureau, zooals verleden jaar is voor gesteld, oprichten. Ten slotte zal men Voortaan den naam van „Secretaria ten", ook om de gelijkvormigheid, vermijden, en zullen de vakorganisa ties als Vakbonden worden aange duid. HET DARWIN'-FEEST. De Universiteit te Cambridge heeft Donderdag naar aanleiding van de Darwin-vieri'ng aan 21 geleerden liet eere-docitoraat. in de natuurweten schappen verleend, o. a. aan prof. Hugo de Vries, uit Amsterdam. De „N. R. Ct." teekeint hierbij aan Naar men weet behoort professor De Vries, als gedelegeerde van de Koninklijke Academie van Weten schappen te Amsterdam, tot het vijf tal geleerden, dat op het oogenblik de Nedorlandsche wetenschappelijke wereld vertegenwoordigt bij de fees ten te Cambridge. De aard der onder zoekingen en ontdekkingen van De Vries op het gebied der mutatie van do soorten, hebben hem een bijzonde re en hooge plaats verschaft onder de Darwinisten- (in ruimeren zin) van den tateren tijd. Prof. De Vries heeft, naar men weet, een belangrijke bij drage geleverd aan hot groote Dar- win-boek, naar aanleiding van deze viering te Cambridge verschenen. VERKIEZINGS-VARIA. Naar wij vernemen, schrijft hot '„Ulr. Dagblad", heeft zich in liet stembureau in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen tegen het èinde van den stemtijd een incident voorgedaan. Een kiezer, D. Uovlus genaamd, trad het bureau binnen en ontving uit handen van don voorzitter een Stembiljet. Hiermede ging de man naar buiten en vroeg aan den op 'stroat op post stearulen politieagent, wat hij mot dit biljet moest doen. Daarna kwam Hortus weer binnen om zijn biljet in de stembus te wer pen. Maar de voorzitter weigerde toen, den man tot de stembus toe te laten. Hiertegen werd door den heer Ak kermans, lid van den gemeenteraad; protest aange teekend, waarvan het prooes-verbaal der stemming mol ding zou worden gemaakt. Een kiezer in Vier polders (kies district Brielle) zette er in ziin ijver om tijdig zijn stem uit te brengen, zóóveel vaart achter, daJt hij met fiets en al van den dijk tuimelde en in een watering kopje-onder terecht kwam. Maar dat verkoelende bad vermocht het vuur van dezen kiezer niet uit te blusschen. Zoo nat als hij was, ijlde hij naar tiet stembureau, om in het kiesdistrict der oude waterrotten als eon echte Watergeus zijn stem uit te brengeu 1 Te Rhenon hoeft zich het feit voor gedaan, dat de oudste ingezetene, de 95-jarige J. van O., nog van zijn kiesrecht heeft gebruik gemaakt Hoewel hij een uur van het stem bureau afwoonde, wilde hij nog per voet dien weg afleggen, doch men noodzaakte hem dit per voertuig te doen. Dat er krachtig gestemd blijkt uit het stemmencijfer 92 pet, van de kiezers hebben van hun kies recht gebruik gemaakt. Te Rotterdam toog do 97-jarige heer J. S. Bosman nog ter stembus. Een 94-jarige veenbaas te Beneden- Knijpe heeft bij de herstemming in het district Schoteriand nog zijn kie- zersplicht aan liet stembureau te Bo- ven-Knijpe vervuld. Zijn woning twintig minuten van het stembureau verwijderd en de heen- en terugreis heeft hij te voet afgelegd. Plaats der handeling Parelschool te Amsterdam. Een kiezer komt in 't gymnastiek lokaal, thans stembureau. In zijne handen de oproepingskaart, benevens een bundel paperassen, hem door de gedienstige geesten aan den ingang der school aangereikt. De kiezer „Ja, mijnheer, ik wil wel stemmen, maar ik heb er twee uur voor verzuimd. Kon ik nu mijn verlet betaald krijgen, dan zal ik Stemmen.' De voorzitter „Neen, vriend, geld kan je hier niot krijgen. De kiezer „Net zooals u wilt dan stem ik niet." En met een gezicht van „ik doe het lekker niet", verdwijnt de man. Komt een kleine jongen van een jaar of twaalf opdagen. Een lid van het bureau„Wel, ventje, wal wuu je De jongen „Stemmen." Het lid „Voor wien De jongen „Voor mijn baas.' Heft lid „Complimenten aan je baas en dat liet mooi weer is. Dag, ventje." De jongen mot oen verbluft gezicht af Een kiezer komt binnen zegt boe nocli ba werpt zijn oproepings kaart op de tafel en staat erg ver woed te kijken. De voorzitter „Moneer, men geeft don voorzitter de oproepingskaart in handon." De kiezer zegt niets, pakt zijn op roepingskaart beet en verdwijnt schielijk. Zijn blik zegt aLles I („Hbld.") KIEZERSOMKOOPING. Men weet, dat voor de justitie flians aanhangig zijn de processen wegens omkooping van kiezers tijdens de verkiezing in liet Limburgsche Sta ten/district Meerssen. Thans schijnt er van overheidswege ook te worden opgetreden in verband met hetgeen bij de jongste Kamer verkiezing in het district Gulpen is voorgevallen. Men meldt nu aan de „Limb. K. uit Bocholtz, dajt door de marechaus see en gemeente-politie een streng onderzoek wordt ingesteld naar aan leiding van de geruchten, dat bij de onlangs plaats gehad hebbende ver kiezing, door de kiesagenten giften of beloften aai' de kiezers zijn gedaan. BRANDEN. Hedennacht te 2 uur is afgebrand de sohaverij en de kistenfabriek van de stoom houtzagerij van den heer J. B. van Bruggen, te Gideon, onder Groningen. De zagerij bleef deels be houden. Alles is verzekerd- Donderdagmiddag ontstond te Baarn brand Ln de bovenverdieping van de woning van den heer W. G. Boon, kapper In de Laanstraat. Een tweetal vertrekken brandden geheel uit. De schade wordt door verzekering ge dekt. Ksrk en School GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Ier soke ds. J. H. Boersrna te Wirdum; te Kiel-Win- deweer (Gr.) de heer T. Kroes, cand. te Kuinre (O.) ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het 2e candidaats-examen in de theologie door den heer J. A .P. Bijl en cum laude door den heer T. Oedsma llijlkema; het le natuurk. ex. door de heeren H. A. Cornelius en J. Ph. Andriesse; het 2e natuurkundig ex. door de heeren P. de Jonge on L. B. C. Veldhoff; het cand<idaats-exa- men in de geneeskunde door den heer Th. J. D. Lütge; het candidaats-exa men in de rechten door den hear C. Koning. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, de lieer F. J. Chr. van Dusseldorp, gebo ren te Amsterdam. Leiden. Geslaagd eerste natuurkun dig examen de heeren S. Kronenberg, J. de Bloeme; doctoraal examen rech ten de heer W. C. A. B. F. Arriens; tweed? natuurkundig examen de hee ren A. J. B. Poortman en M. J. W. Rienks; Groot- ambtenaars-examen voor den Indischen dienst de heer F. H. Visman. Utrecht, Geslaagd Doet. geneesk. W. v. Loghem en W. H. Jolles. Theor. geneesk. 2: J Nleuwenhuyze, L. Schaepkens van Riempst, B. v. Linde en C. W. G. Maeremt. Ie Na tuurk. ex.: T. A. W. Meyer, A. Men- co en C F. Arends, 2e Natuurk. ex. C. J P. van Dijk; Cand. en geneesk. H. R. Knoops en W. P. J. Hoogveld. Groningen. Geslaagd cand- genees kunde mej. A. Steenhuisen; kerkel. voorber. de heer H. Kluin; doet. neesk. de heer G. Mees ten Oever; doet. rechten de heer J. Smit TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Geslaagd voor propaedeutisch exa men scheikundig-ingenieur, de hee ren P. Hasselbach on B. Ledeboer. Propaedeutische examens civiel in genieur de heeren A. Meijers, S. A. Salten en A. S. Buisman; werktuig kundig ingenieur de heer T. Knape; electro-techniisch ingenieur de lieer J, Winkel; scheikundig ingenieur de heer K. H. H enge veld. VRIJE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het propaedoutisch examen rechtsgeleerdheid, de heeren y. Langhout, L. Lindeboom, II. Pol lema, P. C. Dwarshuis en II. M. J. van Lennep; voor liet candiidaat-exa men theologie, de heer D. J. van Kat wijk. Rechtszaken MISHANDELING EN BELEEDIGING. De Haagsehe Rechtbank deed uit spraak in de zaak van jhr. J. F. van Benthem van den Bergh, beklaagd van mishandeling en beleediging van den lieer Otto Müller, lid van het Philharmonisch orkest. De Rechtbank heeft niet aangeno men, dat uit zelfverdediging en in liet algemeen belang zou zijn gehan deld door den beklaagde, en veroor- doolde hem tot 50 boete of 10 dagen liechteniis. VONNISSEN. De 4e kamer der Amsterdamsclie Rechtbank veroordeelde den 24-jari- gen bakkersknecht, <lie een valschen postwissel, groot 47.50, vervaardigde en ten hoofdpostkantore ter uitbeta- 'ing aanbood, tot één jaar gevange nisstraf, tor zake van valscliheid in geschrifte met gebruikmaking van het vervalschte geschrift. Geëischt was één jaar en drie maanden. Voorts werd uitspraak gedaan in zaak van den 58-jarigon gebrekkigen inau, die uit de rijkswerkinrichting te Yeenhuhzen werd ontslagen, omdat liij door een verlamming, uit een be roerte overgehouden, niet meer tot werken in staat was en die, na vetr- geefsche pogingen om weer opgeno men te worden, ten einde raad te Hil versum eenige paren sokken wegnam, welke hij onmiddellijk aan een in de nabijheid zich bevindende politiebe ambte overgaf, zeggende die gestolen te hebben om onder dak te komen, liet O. M. had tegen dezen man 14 dagen gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank veroordeelde hem tot 7 dagen. Letteren en Konsi INHOUD .VAN TIJDSCHRIFTEN Het 26ste nummer van „Het Le ven" bevatDe naakte beeldjes en de lolitie. Een halve biefstuk mot jruine aardappelen en twee spiegel eieren d'r op. De Middenstandsten- toanstelling in liet Paleis voor Volks vlijt. Iloe beveiligen w.e ons tegen besmettelijke ziekten Met de ca mera langs Rijn en Ahr. Reclame- tentoonstelUng te Haarlem. Ma- rinegeschut. Geschreven kieken uit de rechtszaal. Als kunstbijlage ditmaal een repro ductie van Blommers' „Zomer". Koloniën BANDJIR. Uit Ponorogo schrijft men aan het Soer. Hbld. over den bandjir aldaar Zoover het oog reikt, slaat thans alles onder water van vele inlanders Lo oogst totaal vernield, huizenen huisraad hebben voel geleden, Soenvo- roto is langs den grooten weg niet te bereiken, aan de Baiongzijde is alles water, wat te zien Is. Nooit steeg liet bandjirwater zoo hoog als thans. Het kwam wel een nieter hooger, dan waarop men ge rekend had bij den aanleg van de trambaan. Het gevolg was, dat Zon dagnacht alles in hot huis bij den haltechef begon te dobberen. Erger nog werd het van Woensdag op Don derdag. Toen steeg het water in huis tot over de borst, de putten liepen vol rnet vuil waterover een lengte van 1 K.M. stroomde een woeste, schui mende massa over den tramdijk, al le grind medevoerende. Dank zij do activiteit van den sectie-opzichter Lang en onzen stationschef Van Soest, was de baan 's middags weer berijdbaar. Het vuur verbreidde rich ln de oude houten gangen on kamers met razen de snellnedd, en al spoedig klonk een gillend hulpgeroep uit den zengenden vuurgloed. De donkerte der kamers bemoeilijkte do vlucht nog. Waar oen deux openging, daar stortten de vlam men zich woedend naar binnen. Een aantal arbeiders waagden den sprong uit de vensters, en hiervan bleven en kelen met gebroken ledematen flggen, tot de eerste hulp kwam opdagen. Zes zwaar gewonden werden al dadelijk opgenomen en in veiligheid gebracht. Intusschen woedden de vlammen met ontzettend geweld en toch geloof de niemand, dat or veel dooden kon den zijn, daar het hulpgeroep al spoe dig verstomd was, zoodat men meen de, dat de bewoners althans het vee- ge lijf hadden kunnen redden. Maar toen liet block, dat een der muren was ingestort, toen kwam ook hot eer ste, gelieel verkoolde lijk te voor schijn. Een jonge man kwam toesnellen, die luidkeels om zijn vader, moedor en drie zusters riep allen waren ver brand. De ongelukkige zonk bij het vernemen van die tijding ineen en moest worden weggedragen. Eindelijk brak de morgen aan en kon de brandweer er in slagen, don brand te blusschen. Onmiddellijk daarop begon liet opruimingswerfc, on thans eerst bleek, welken oogst de dood hier had binnengehaaldacht volwassenen en vier kinderen werden verkoold uit de puinhoopen gehaaid. Deze ireeselijko ramp werpt een schei licht op de woningtoestanden mder de Italiaansche inijiu en spoor wegarbeiders, en hoeft in gansch log gen burg oen ontzaglijke paniek ver wekt. DE MOORD IN DE CHINEESCIIE WIJK TE NEW-YORK. De Bowery-missie onder Chinoczen te New-York is gesloten, ten einde verderen, toevoer van jonge Ameri- kaanschen voor het zendingswerk onder de Chineezen aldaar te voor komen. De bekende districts-attorney Jéro- me was tegenwoordig bij het verhoor van den in hechtenis genomen Chi nees Tsjoeng Sing, die met den van den moord verdachten man, Leong Ling samenwoonde. Tsjoeng Sing werd, naar gemeld wordt, in den zoogonaamden „derden graad" behandeld. Iliobij worden de gevangenen uren lang aan een ver hoor onderworpen, zoodat zij ten slotte uitgeput raken, hetgeen dak- werf tot schuldbekentenissen leidt. Nadat het verhoor een uur geduurd had, bekende Tsjoeng Sing door het sleutelgat te hebben gezien, dat Leong Ling, na een twist met zijn medemin naar Tsjoe Gain, Elsie Sigel met een zakdoek had gewurgd. Hij had daar na Leong Ling geholpen om den kof fer, die het lijk van het slachtoffer bevatte, met touw te omwoelen. In het Oosten der Vereenigde Sta ten begint men nu met de houdin; van San Francisco inzake het Chlnee- zeti-gevaar in te stemmen. Te Pittsburg werd bepaald, dat de Chineezen voor een beter toezicht zich voortaan weer alleen in Chineesche kleederdxacht mogen vertoonen. Chi neesche studenten aan de Carnegie- polytechnische school werden door 't volk aangevallen. Zij moesten, door 500 lieden achtervolgd, bescherming zoeken bij de politie. De Chineesche club te New-York sprak in een manifest liaar veront waardiging uit over de misdaad, maar of dit veel zal baten, nu de volkswoede zich reeds tegen de Chi neezen begint te keeren, staat alsnog te bezien. DE CHOLER A IN PETERSBURG. Te Petersburg zijn Woensdag meer dan honderd nieuwe gevallen van cholera voorgekomen. Er zijn op straat ambulance-rijtuigen opgesteld, om de menschen op te nemen, die op straat door de ziekte overvallen wor den. De verkoop van sterken drank in het klein is tusschen Zaterdagmiddag Maandag verbod on. Dit is gedaan, om te verhinderen dat de werklui zich van hun loon bedrinken. Een groot percentage van de choleralij- ders heeft de ziekte in staat van dron kenschap opgeloopen. De cholera heeft zich ook vertoond op Mariehamn, een Finsch eiland, waarheen de dienstbode van eene Russische familie de ziekte heeft over gebracht. Het Russische kabinet heeft besloten, dat de regeering de riolee- ring van Petersburg en de verbete ring van de waterleiding zal uitvoe ren. Het werk zal onder toezicht van een bijzondere commissie geschieden, waarvan do Tsaar den voorzitter be noemt. Men schat de kosten op 120 mil li oen gulden, voor welk bedrag een Jecnimg zal aangegaan worden. Men raamt den duur van het heele werk op 15 jaar. Gemefigd Nieuws DE BRANDCATASTROFE IN FLöTZ. Reuter seinde reeds met enkele woorden den vreeselijken brand, die het kleine dorpje Flótz teisterde, en hot loven kostte aan 12 Italiaansche arbeiders. Een ooggetuige geeft do volgende schildering van do ramp Om één uur in den nacht begonnen plots de brand horens te galmen door hoi stiLle dal. Een ontzaglijke vuur zuil laaide ten hemel. In Flölz, vlak bij liet nieuwe station van den Bo- donsoeToggenburg-spoorvveg brand de een aan Iialiaansche arbeiders verhuurd, overmatig dicht bewoond huis af. Ongeveer 65 personen „hok ten" daar samen in de weinige uit hout opgetrokken vertrekken, die oor spronkelijk slechts plaats aan 12 men schen hadden geboden. De Italiaan sche huurders echter propten het tot in <le kleinste hoeken vol met slaap gasten. stel, waardoor op zeer eenvoudige wijze langs den telefoondraad afbeel dingen van personen en voorwerpen overgebracht worden. De gebroeders hebben de redactie van „Politiken" de uitvinding getoond en oen bekend ingenieur te Kopenhagen, die er meer van wist, verzekerde aan de redactie, dat de gedachte, die aan de oprich ting ten grondslag ligt, nieuw en in haar eenvoud geniaal is. Of zij prac- tische beteekenis heeft kon hij nog niet zeggen. De uitvinders beweren, dat men, door de telefoon sprekende, gemakkelijk een of ander voorwerp, waarover mon het heeftdocumen ten, monsters van waren enz. over den draad kan laten zien. door het toestel met de telefoon te verbinden, mits natuurlijk aan de andere zijde van de telefoon een dergelijk toe-stel op de telefoon is aangebracht. De gebroeders Andersen hebben al meer uitvindingen gedaan. Het zijn zonen van een werkman en zij heb ben onderwijs gehad alleen op de lagere school on ambachtsschool. Kort Nieuws. ONDERZEESCIIE BOOTEN. Bij de manoeuvres der Fransche vloot, die in Mei en Juni hebben plaats gehad, hebben, de nieuwe on- dorzeesche booten Pluviose, Veutose, Emeraude en Opata zich buitenge woon uitstekend gehouden. Hoewel men tot nog toe nooii veel practisch nut van duikbooten bij zeemanoeu vres gehad heeft, zouden deze booten wonderen van uithoudingsvermogen en gemakkelijke bestuurbaarheid ver toond hebben. Ze heblxm o.a. acht da gen lang het noordelijk eskader in al zijn bewegingen belemmerd; iedere beweging der pantserschepen werd bemerkt, iedere aanval verijdeld. Meer dan 40 torpedo's konden gelan ceerd worden, zonder dat de duikboo ten onder het bereik 'der pantsersche pen kwamen. EEN MOOIE UITVINDING. Hdt Deensche blad „Politiken" ver telt van een uitvinding, die twee De nen, de gebroeders A. C. en L. S. Andersen, hebben gedaan, eeai toe- Een avontuurlijke reis heeft eeai Engel,sch zeilschip, de Denbigh Castle gehad. In October zeilde het van Car diff uit naar Mollendo in Peru. Den 3en December weid het op zee ge praaid. Sinds soorde men er niets van, en men vreesde 't ergste. Nu is er bericht gekomen, dat het te Fremant in W'est-Australië is aangeland. Het blijkt, dat de kapitein na keer op keer, Kaap Hoorn willende omzeilen, teruggeworpen te zijn, den steven wendde en besloot langs de Kaap de Goede Hoop zijn doel te bereiken. Toen het schip te Fremantle aan kwam, was liet 252 dagen op zee ge weest. Messina verrijst gaandeweg op zijn puinhoopen. Volgens do laatste tel ling, wonen er in de stad zelve al 42.000 en in de voorst-eden 60.000 men schen. Verleden week zijn er 87 kin deren geboren, 49 menschen gestor ven en 44 huwelijken gesloten. De handel wordt al tierig cn zijn driehonderd koffie- en eethuizen eoi>end. De Mauretania heeft weer een Oce aan-record gemaakt. Zij heeft hare reizigers ui N-ew-York na 4 dagen 17 uren 21 minuten te Liverpool aan wal gezet; hare vorige record-reis had dagen 18 uren 11 minuten geduurd. Tusschen New-York en Londen duur de de reis 5 dagen 8 uren de snel ste die ooit volbracht was. Op het Killarney-meor in Ierland is een boot met negen toeristen en vier roeiers in een storm omgeslagen. De toeristen, onder wie vijf vrouwen wa ren, zijn allen verdronken en van de roeiers zijn er maar twee gered. Laatste Berichten ZANGWEDSTRIJD BRONGEBOUW. Morgenavond vangt de zangwed- strijd in hot Brongebouw aan met de derde afdeeling, waarin meedingen Caecilia, Beverwijk, Mannenkoor „Onder Ons", van hier, en Voor- burgsch Mannenkoor. Na afloop is er bal-champêtre. Zondagmiddag vangt de tweede af deeling aan. Daarin zingen Wester's Mannenkoor, Amsterdam, Mannen, koor „Proza en Poëzie" en de Typo- en Li thogr.-Vereen. „Kunst na Ar beid", beide van hier, „Preciosa", Am sterdam en „De Volharding" Den Haag. Zaterdag 3 Juli wordt de eerste af deeling gezongen. Daarin nemen deel„GaeciLia" van hier, en Delft's Mannenkoor. Daarna wordt een eere-vvedstrijd gehouden voor de eorgte-prijswinnen- de vereenigingen. Na afloop wordt er dan een Ja- pansch vuurwerk afgestoken. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een sabelkwast, Schermerstraat 22 rood. Een rijwielpcmnp, Rozenstr. 17 B. Een portemonnaie, inh. geld, Kor te Poellaan 29 A. Een rozenkrans, N. Heiligland 9 ir. Een dames handschoen, Begijnhof 1 Een dameshorloge, KI. Houtstraat 104. Een jongenscape, Da Costastraat 24 Een parasol, Plein 5. Amsterdamsebe Baars. Openingskoersen van 25 Juli 1909, LABOUCIIERE ÜYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was onveranderd: NederL. Certificaten 91 1/2; Russen 90, 95 1/2. ZUID-AM ER IK. STAATSFONDSEN Peruanen 9 5/16 en 35. TABAKSAANDEELEN flauw: Bind- jey 102, Deli 451, Medan 24-1, Nieuwe Asahan 76, Rotterdam Deli 336, Se- nembah 395. PETROLEUMAANDEELEN vast. Koninklijke 4331/2, Moeara Enim 188—9, Sumatra Palembang 159 3/4, 160. MIJNAANDEELEN stil. Great Co- bar 118, lager. De AMERIKAANSCHE MARKT opende ongeanimeerd. Atchison 113 1/4, Denver 48 3/8, Erie 35 5/16, Kansas 44 13.16 en 71 3/4, Mis souri 40 3/4, Rock Island 30 7/16, Sou-' thorn Railway 30 3/4, Southern Paci fic 129, Union Pacific 193, Wabash 21 3/4, Steels 65 7/8, Carren 55 5/8. CULTUURWAARDEN vast. Vorstenlanden 176 1/2. H. Takken, geb. Reumann. z. T. Visser, geb. De Jager, z. J. G. Kalf, geb. Van Smirnen, d. OVERLEDEN 23 Juni. A. J. M., 14 m., zoon van- M. Miltenburg, Leidscheplein. H., 4 j., zoon van T. P. J. Breems. Kin derhuisstraat. 24 JunL II. H. NL, 1 m., dochter van J. P. Zwarten. Ro- zenprieelstraat. M. Normann, geb Padberg, 70 j„ Zijl weg. HAARLEMMERLIEDE. GETROUWD: G. J. de Jong en S. de Graaff. BEVALLEN: M. C. Wezenbeek—Slip, z. G. Hair- tog—van Petten d. C. M. Koning— Wesselius d. K. Ilartgerink—Prins <L T. A. Kunstde Graaf z. OVERLEDEN: P. de Korne, 59 jaar. Sport ea Wedstrijden NEDERL. CRICKET BOND. Het programma voor a. s. Zondag bevat o. a. de volgende wedstrijden le klasse. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN 23 Juni. G. I. M. van Rijssein, Baronesse Van Boecop. z. 24 Amsterdam: Volharding—'s-Gr. C, Haarlem V. V. V.—Rood en Wit. PUBLIEKE VERKOOP HARD DRAVERS. De heer A. baron Van Wickevoort Crommelin hield Donderdag weder om een publieke verkooping van eigen gefokte twee-jarigen. Vijf stuks waren in hel programma geannon ceerd, waarvan Axworthy C. en Al- runoe C., tot vaderpaard hebben Ax worthy, met het 3-jarige record van 2.151/2 (1.24 de K.M.) en Alex C., Axtel C. en Admiraal C., afstamme lingen zijn van den in ons land ge noegzaam bekenden hengst Concur rent. De opkomst was beter, dan alge meen verwacht werd. Verkocht werden Axworthy C., van Axworthy en Ro- saro-Prtnce, aan J. G. de Boer (Stal Avantie), voor 1700. Axtel C., van Concurrent en My Choice, aan J. Gieren (te Woerden), voor 720. Abruna C., van Axworthy cn Lady Baron, aam Jac. Lammens (Stal Mer- curius), voor 1300. Opgehouden werden Alex C. voor 1600 ©n Admiraal C. voor f 1300. Op de Cruquius-Boerderij was gele genheid tot dójeuneeren. Gebr. Brink- mann hadden het buffet, waarvan gretig gebruik gemaakt werd. SCHERMEN. Op 4 en 5 Juli a.s. zullen te 's-Gra- •enhage groote intern, schermwed- strijden plaats vinden, uilgeschreven door den Nederlandsclien arnaleur- schermbond. Het wereldkampioen schap op de sabol van les Ar mes de Francey wordt dan verdedigd door den heer J Doorman, le-luitenant der veldartillerie. De weds*rijd wordt ge houden op het terras 'an het Palace Hótel. PRINZ 1IEINRICH-RIT. De uitslag van den Duitsclxen be- trouwbaarheidsrit voor auto's is ais volgt: 1. Wilhelm Opel met Opel. 2. Willy Pöge met Mercede 3. Kittsteiner met Opel. 4. Forchheimer met Benz. 5. Sachs met Opel. 6. Dr. Ludwig Opel met Opel. 7. Graaf Kolowrat, met Laurin Klément. 8. Wandesleben, met Adler.. 9. Adam Paul, met Adler. 10. Jessurun met Opel. 11. Franz Heine, met Adler. 12. Hugo Remy met Adler. DE REGELMATIGHEIDSRIT N. A. C. In „De Auto" vinden we thans don officieelen uitslag van den betrouw- baarheidsrit N. A. C. De prijzen zijn aldus toegekend Eerste Afdeeling (lichte wagens). J. F. Verwey, 's-Gravenhage, Oryx, 1 stxafpunt, verguld zilv. med. J. F. Verwey, id., Oryx, 2 strafp., zilveren medaille. Dr. C. W. A. Essers, Amsterdam, Spijker, 4 strafp., bronzen medaille. Tweede Afdeeling (zwaardere wa gens). M. W. Acrtnijs, Amsterdam, Dar- racq, 1 strafp., verguld zilv. med. A. C. v. IJzeren, Aerdenbout, Star, 1 strafp., verg. zilv. med. J. Bienfait, Bussum, Spijker, vier straf., zilveren medaille. J. F. Verwey, 's-Gravenhage, Fiat, strafp., Zilveren medaille. P. J. Stokvis, Arnhem, Bayard ét Clement, 5 strafp., bronzen med. Ind. Mij. Trompenburg, Amster dam, Spijker, 5 strafp., bronzen tned. J. F. Verwey, 's-Gravenhage, Fiat, strafp., bronzen med. De heer J. A. Boom, te Bloemen- daal, met een „Ilumber", kreeg zes strafp unten. En de heer A. E. Beekman te Bloe- mendaal, met een Germain 24 straf- punten. Over de auto, waarin we het ge noegen hadden, den tocht mee te ma ken, en die, naar men weet, den Isten prijs won in de afdeeling voor zwaar dere wagens, zegt hot officieel© ver slag „Wij wenschen dit artikel niet te eindigen, alvorens speciaal melding te maken van den prijs winner in de 2de categorie, oen 2-cylmder Darracq- wagen van 1904, welks prestatie wer- kel:!k bewond'-ring verdient. Nagenoeg ai'3 mededingers waren nieuwe of vrij hie uwe wagens, maar do heer Aertnys kwam op het aan bevelenswaardige idee om eenige oude wagens mee te laten loopen ten minste auto's van 5 jaren terug noemon wij nu nog oude wag&ns. En nota bene, een dezer wagens loopt met den prijs weg. Het feit kwam ons daarom te merk waardiger voor, omdat het ple t voor het fabrikaat, als het maar goed en oordeelkundig behandeld worM. Wij wenschen den hoer Aeri.-»ys van harte geluk met deze schiricvaidej overwinning. De kopers, die n dut, v&hcTiwóoraig nog v«èl te v rbete ren valt eu daarom r-og aarzelen geb. mochten om te koopen, kunnen Uier- Jun'i. uit zien, dat de wagens van de te at-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2