arannrrmQ INGEZONDEN Rechtzaken Spert ea Wedstrijden Persoverzicht Neemt U Dr. HOMEL's Hsmatoyeu Stooiövaaillierlchteii eemgmg nader uit te werken, ao sta tuten en reglementen te ontwerpen en de noodige stappen te doen om tot oprichting dier vereeniglng te raken. Op voorstel van het hoofdbestuur werd dit te dezer zake diligent ver klaard. Octroodwet Vervolgens werd het ontwerp van wet op de octrooien besproken. Verschillende sprekers be pleitten 't voor en 't tegen. Ook werd 't woord gevoerd door den heer C. H. Julius van Haarlem, die veel moeilijkheden en chicanes vreest over de vraag wie het recht heeft zich te laten inschrijven als uitvinder of ontdekker. De rechtban ken zuilen er haar werkzaamheden door zien vermeerderen. Men maakt ook veel rustige werkers tot zenuw achtige zoekers en als ze wat vinden, zuilen het kleinigheden zijn. Wie er mee uit den grond zullen rijzen, dat zijn de z.g. uitvinders zooals op dit oogenbllk in Duitscliland het paten tenbureau overkropt is met werk door honderden uitvinders van vlieg machines. Spreker meende, dat de bloei der fabrieksnijverheid niets bevorderd zal worden. Wel zal de uitvoering der Patentwet wel directe kosten leg gen op onze nijverheid. Alleen vocnr de heel enkele geniale uitvinders is de wet noodig, maar in het algemeen belang allerminst. En van het zeg gen: „De roofstaat tusschen Dollar en Schelde" hoeft men zich niets aan ta trekken. De buiten lands che indus trie heeft evenveel voordeel van onze ervaringen als wij van de buitenland- sche. En buitendien zij heeft al het Voordeel van ons vrijhandelstelsel. Moeten we nu nog alle mogelijke „uitvindingen" betalen ook? Er wordt werkelijk vrijwillig al heel wat licen- tiegeld voor patenten door ons land betaald. Sprekers conclusie was, dat We met een Octrooi wet het paard van Troje binnenhalen. De afgevaardigde van de afdeoling Amsterdam stelde de billijkheid en rechtvaardigheid van de wederinvoe ring der octroo'en in het Jicht. Haar lem heeft bij zijn bestrijding uit het oog verloren, dat Nederland lid is Van de Unie van. Parijs. Tegenover het buitenland bestaat do verplich ting tot wederinvoering der ootrooi- ,Wet. In het buitenland wordt men Eer de houding van ons land hoe ïger zoo meer ontevreden, zoodat t gevaar nrfet denkbeeldig ia, dat •men tot represaille-maatregelen over gaat Waarom blijft ons land, niet tegenstaande de verklaring der regee ring te Madrid, in dezen nog ten ach ter Mocht de wet, onverhoopt, ach terwege blijven, dan zou Nederland het lidmaatschap van de Parijsche Unie dienen op te zeggen. Dit laatste zou de afgevaardigde zeer betreuren. Hij hoopte integendeel, dat het aan hangige wetsontwerp spoedig tot wet. zal worden verheven. Voorts bestreed de afgevaardigde de meening van Haarlem, als zou pro tectie of vrijhandel iets niet de weder invoering der octrooien te maken hebben. Die wederinvoering staat geheel buiten deze kwestie. Hij hoopte, dat de Maatschappij van Nijverheid het hare er toe zal Willen bijdragen, om de aanneming van het aanhangige wetsontwerp te bevorderen. Het voorstel van het hoofdbestuur, om niet tot stemming over te gaan, .ivexd verworpen met 173 stemmen te gen 63. Een motie van de departementen Amsterdam, Hengelo en Groningen, luidende de algemeens vergadering fepreekt haar ingenomenheid uit mei. de beginselen, neergelegd in het ont- .Werp-Octrooiwet, en dringt ahn op een spoedige verdere behandeling, werd eveneens verworpen mot 117 fetemmen tegen 110 stemmen. Er werden nog verschillende mo ties ingediend, doch op voorstel van den voorzitter werd besloten, de be slissing aan te houden tot heden Za terdag. Na afloop der vergadering werd een bezoek gebracht aan de volgende fabrieken, welker directies hunne in richting welwillend ter bezichtiging hadden gesteld Leidsche Katoenmaatsehappij, Le'd- eohe Zoutkeet, Stedelijke fabrieken Voor gas en eleotriciteit, H. Sythoff s Uitgeversmaatschappij, Tegel- en Faience fabriek Amphora in combina tie mot Wernink's Betonfabriek, Tie toman en Dros, conservenfabriekJ. q. Zaalberg, dekenfabriek en het openbaar slachthuis. PRINSES MARIE. De Vorstin-weduwe van Wied, ge boren Prinses Marie der Nederlandeu heeft Vrijdagmorgen na een verblijf van een zestal weken, grootendeels te Scheven In gen, de residentie ver-la ten, om na korte bezoeken aan Arn hem en 01st, naar haar woonplaats Neuwied terug te keeren. Onder groote belangstelling aan 't Staatsspcorstation te 's-Gravenhage had dii vertrek plaats. Zeer vele da mes en hoeren, die door de Vorstin tijdens haar verblijf op de badplaats 'ontvangen waren, hadden zich vere nigd in de Koninklijke wachtzaal, om de steeds zoo minzame Vorstin nog een afscheidsgroet te brengen. Velen dhr dames boden H. K. II. prachtige ruikers aan. zoodat de coupé van bot voor de Vorst'in be stemde Balonrijtuig een schat van bloemen vertoonde, toen de trein weg reed. Reeds te Scbeveningen had de vertrekkende Vorstin bloemen ont vangen, o. a. een ruiker, welke de aandacht trok, saamgestedd als dat bloemstuk was, uitsiuliend uit oran jekleurige rozen, saarngebouden door een breed lint in dezelfde kleur. DE TRAPPISTEN TE TILBURG. Men meld' uit Tilburg aan liet „Ilbld. Allerlei geruchten omtrent den abt van het 1 rappistenklooster doen hier de ro ide, de meeste echter beruste-r. op losse gronden. Als zekerheid even wel kunnen we mededeelen. dat de toegang tot het klooster voor ieder een is afgesloten, zoodat geen inlich tingen kunnen worden ingewonnen. 1 Is 7.46 sterk, dat de broeder, die steeds met den Dier wagen door ae stad reed, ook nu niet meer buiten de poort mag komen. Verder moet vol gens de loopende geruchten een der arbeiders de opdracht zijn gegeven, de hooilanden aan de abdij toebehoo- rende, te verpachten, zoodat het te voorzien is, dat eerstdaags de aan zienlijke veestapel zal worden ver kocht. De abt, die zich heer en mees ter ovor al de eigendommen gevoelt, hooft aan de gewone knechts één gulden per week opslag gegeven, zoo dot er van hun kant nogal toenade ring zal bestaan. Dat de paters on broeders het klooster verlaten heb ben is onwaar, wel zijn er eenige naar elders vertrokken maar de mees- ten verblijven er nog. Het moet zelfs in de naaste omgeving verboden zijn boterhammen in courantenpapier ge wikkeld. mede te brengen. Algemeen wordt in de stad do handelwijze van den abt afgekeurd. DE STEMMING TE ASSEN. Blijkens den offioleelen uitslag der herstemming voor de Tweede Kamer in het district Assen, zijn op mr. Treub 3343 en op jhr. De Milly 1473 stemmen uitgebracht en niet 3282 en 1543, zooals de voorloopige uitslag aangaf. Dr. DE VISSER EN HET PREDIK AMBT. Bij den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam, is de mededeellng van dr. J. Th. de Visser ingekomen, dat liij tegen 1 Septembor a.s. afstand doet van zijn bediening als predikant. HISTORISCH. In «le school 3de klasse Jecnsius- straat te Rotterdam, 4e leerjaar, werd de volgende les gelezen Vier jaren blijf ik uit. Dan keer Ik weer terug. Zeg nu eens wie ik ben. Ik wed, ge raadt het vlug. Een leerling, die de oplossing moet geven, zegt lachend„Dirk de Klerk." LANDBOUW-ONGEVALLEN- VERZEKERING. In de te Utrecht, onder leiding van den voorzitter, den heer K. Czn. de Boer, van Assendelft, gehouden ver gadering van het Permanent Comité voor de bestudeering en voorberei ding ee n er onderlinge landbouwon- ge v alle nver ze kering, is de laatste hand gelegd aan de ontwerp-statuten der te stichten vereeniging „De Cen trale Landbouw Onderlinge" en het ontwerp-reglement der door deze ver eeniging in hert. leven te roepen „Be- drijfsongevallenregeling" voor den landbouw, zoodat deze thans zijn ge reed gekomen. Op deze vergadering waren afge vaardigden aanwezig van alle bij het comité -aangesloten Landbouwmaat- schappijen en Bonden en tevens de adviseur van het Comité Mr. H. P. L. C. de Kruyff Jr. Besloten werd op 12 Juli te Utrecht bijeen te roepen alle hoofdbestuurs leden van de tien aangesloten land- bouwmaatschappijen en bonden, om op dien dag over te gaan tot de stich ting van de vrijwillige onderlinge 1 andbouw-ongevailenverzekexings-v er eeniging, die den naam zal dragen van „De Centrale Landbou w-Onder- linge". Op voorstel van Overijsel werd aan het dagelijksch bestuur opgedragen een regeling te ontwerpen, waardoor ook de patroons, die dit wenschen, gelegenheid zullen krijgen zichzelf en hun echtgenooten tegen de geldelijke gevolgen van landbouwougevallen te verzekeren. Het ligt in de bedoeling beide re gelingen èn voor de werkgevers èn voor de arbeiders in werking te doen treden op 1 Januari 1910. ADMINISTRATIEVE OMSLAG. De „Arnhemsche Ct." schrijft: We hebben dezer dagen kennis ge maakt met een fraai staaltje van ad ministratieven omslag, waarvoor ons vaderland berucht is. Vanwege de administratie der pos terijen en telegraphic (afdeeling cou rantenzaken), werd onze adminiistrar tie den 17en dezer toegezonden e«en fraaie kaart, minstens 1/2 cent kos tend, waarop prijsopgaaf verzocht werd van een exemplaar van de mid daguitgaaf van ons blad, alsmede het bedrag, dat als korting daarop aan de afzendster werd toegestaan. Door de aangehaalde woorden meende onze administratie, dat be doeld was een abonnement alleen op het middagblad en per briefkaart van 3 cent antwoordde zij, dat een derge lijk abonnement niet verleend kon warden. Den 22en dezer volgde eea tweede rose kaart met fraai gegolfden rand van de administratie der posterijen en 'telegraphie, waarin werd meege deeld, dat niet bedoeld was een abon nement, doch één, zegge één nummer (kostende 5 heele centen) en dat het antwoord) onzer administratie tege moet werd gezien. Dit nummer kost dus: 5 cent plus 2 rose kaarten plus briefkaart van 3 cent plus 1/2 cent port voor toezending en nu vraagt men nog antwoord, wat weer op min stens 3 cent zou konten te slaan. De Inkt voor beide rose kaarten en enze briefkaarten, den tijd dien do afzen der en dien onze administratie aan deze gewichtige correspondentie heeft besteed, zullen wij nu maar buiten beschouwing laten. En dat wij ook de kwaadsten niet zijn, moge bi ijken uit de medeeling dat wij ondanks de ge maakte onkosten het gevraagde exem plaar kosteloos hebben verstrekt* ten einde de aanvraagster niet nog op de kosten van een postwissel te jagen voor een bedrag van vijf centen. VERVALLEN GROOTHEID. De „N. Crt." schrijft Herkend een oude vriendin, Loudi- disnia. Men herinnert zich, dat we de 5-jarige me me van den heer Boon op 8 Augustus verleden jaar te Duin- digt voor 't laatst in de baan zagen. Zij v'el toen over de horden en scheurde een pees, hetgeen haar be lette ooit weer te galoppeeren. Dinsdag hebben wij haar terugge zienvoor een Haagsche urbaine 1 Sic transit IETS NIEUWS VOOR DE DUINEN. Na den glorieusèn openingsrit der nieuwe tramlijn Bergen—Borgen aan Zee is Donderdag do eerste „rulsch- baan" tn Holland's blonde duinen in tegenwoordigheid van de autoritei ten der H IJ. S. M. en de verdere gie- noodigden der familie Van Reenen, beproetd en.... gebleken, uitermate te voldo.HL. Dit vermaak gaat blijkens de opge dane ervaringen een goede toekomst tegemoet on verschaft thans te Bor gen aan Zee voor den prijs van drie cents, te voldoen aan den badmees ter, zoowel den beoefenaars als toe schouwers de meest genoeglijke oogemblikken. STAATSPENSIONNERING. Do afdeeling 's-Gravenhage van den Bond voor Staatspensionneering besloot ter bondsvergadering te zul len bestrijden een voorstel-Utrecht, om iin artikel 1 dor statuten het be ginsel vast te leggen van staatspen sioen zander premiebetaling „voor hear, die het noodig hebben." Ook togen de andere voorstellen tot wijziging van de inwendige organi satie van don bond verklaarde zich de vergadering. HERSTELLINGSOORD VOOR SPOORWEGPERSONEEL. Men deelt mede, dat in het Her stellingsoord voor Spoorwegperso neel, dat sedert Maart bij Nijmegen in exploitatie is, reeds 29 patiënten worden opgenomen. Van die 29 be hoorden er 8 tot het spoorwegperso neel en 21 tot gezinnen van het per soneel. Met financieelen steun der vereeniging werden bovendien 4 le den of gezinsled-en opgenomen in sa natoria voor tuberculoselijders, ter wijl dezen zomer bovendien een 30-tal kinderen van leden geheel of gedeel telijk voor rekening der vereeniging in vacantle-kolonies zal warden ver pleegd. Van ingezonden atukken, geplaatit o 1 niet geplaatst, wordt de kopie den inzender nietteruggogore Voor den Inhoud daier rubriek atelt de Kedaolie sloh niet aansprakelijk. CREDIET. Mijnheer de Hoofdredacteur 1 Ten einde het volgende ander de aandacht van het publiek te brengen, wordt u daarvoor beleefd een plaats je verzocht 'n uw veel gelezen blad. Reels sedert een jaar wordt door de R. K. Middenstamdsvereeniging „St. Jozef' alhier, eene krachtige actie gevoerd, tegen het al te lang verleenon van crediet. Om in haar pogen te slagen, trachtte zij samenwerking te verkrij gen met alle bestaande patroons on rniddenstandsvereenigmgen te dezer stede. In gecombineerde bestuursv er gade- ring werden de middelen, om tot het beperken van crediet te komen, breedvoerig besproken, zonder dat men editor tot een bevredigend resul taat kon komen. Uit de ver&chBlende moeilijkheden, die werden aange voerd, bleek meermalen, dat de één voor «ten ander niet durfde. Zoowel winkeliers als i-ndus tri telen zijn be vreesd, dat, als zij het geven van crediet gaan beperken, daardoor hun clientèle zal verminderen en zij" dus wat ze door het eerste winnen, door het laatste zullen verspelen. De R. K. Middenstandsvereenigiug d .dt daarom hiermede een beroep op de welwillendheid van het publiek, om haar pogen in deze te willen steunen. Voor vele middenstanders toch, en niet alleen voor de kleinen, zou de strijd om het bestaan veel gemakke lijker worden, indien zij op kortoren termijn konden leveren of werken, om v au vele andere gemakken of voordeelen, daardoor ontstaan, maar niet te spreken. Daarom gij die daartoe kunt mee werken, steunt ons pogen door met een misschien oude sleur te breken, en vraag zelf aan uwen leverancier een korter crediet. Onlvingt gij de nota van uwe win keliers, timmerman, metselaar, enz. per jaar, vraagt die thans per half jaar of beter nog per 3 maanden. Doch vooral, als gij de nota ont vangen hebt, legt die dan niet ter zijde, zoodat gij ze gemakkelijk ver geet, maar voldoet uwe rekeningen terstond, want dat is de krachtigste steun dien, gij aan den middenstand geven kunt. Moge deze weinige regelen u hier toe doen besluiten, dan werld gij mede tot bestrijding van een maat schappelijk kwaad. U, mijnheer de Hoofdredacteur, dankzeggend voor de ons verleende plaatsruimte. Hoogachtend Het Bestuur der R. K. Mid den stands vereen. „St. Jozef", te Haarlem, afdeeling van „do Hanze". VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Het O. M. hij de Haagsche Recht bank vroeg bevestiging van het von nis, waarbij Th. N. O., landbouwer te Oegstgeest, die op een accept van de Nodeif. Voorschotbank met winstdoe- liug f 1500 had los gekregen, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf, wegens liet opzettelijk gebruik maken van een vervalscht geschrift, en A. v. d. V., landbouwersknecht te Oegstgeest, die het -accept voor aval had geteekend (met den naam C. van Delft) omdat de handteekening van den hoofdschuldenaar op het stuk was geplaatst, werd vrijgesproken. BRANDSTICHTIN G. Voor de rechtbank te Assem stond terecht de gedetineerde Yeenhuizer verpleegde A. D., die in den namid dag van 19 Mei brand stichtte in een bergp.aa.ts voor tonnen, grenzende aan een bergplaats voor petroleum. Hij deed dat, om in de gevangenis te komen. Het O M. eischte 6 jaar gevange nisstraf. DE ZAAK-STOKVIS. Dootr mr. Heiman J. Iveyzor wordt hoogor beroep aangeteekend tegen 't vonnis van de 5e Kamer der Recht bank te Amsterdam, waarbij de com missionair in diamant Nathan Ba- rond Stokvis wegens verduistering van diamant, als Nederlander te Ant werpen gepleegd, tot 3 jaren gevan genisstraf werd veroordeeld. HINDERLIJK VOLGEN. De 5ö Kamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeelde in liooger be roep de diamantbewerkers Fred. W. B. en J. M., wegens het hinderlijk vol gen van den diamautklover M. Bon- nist ieder tot een maand hechtenis, overeenkomstig den eisch van het O. M. De kantonrechter in het eerste kanton had ieder 14 dagen hechtenis opgelegd. De veroordeelden zullen cassatie aan teekenen. VLIEGEN IN NOORD-BRABANT. De heer Hoer ma van Voss seint: Toestel Wright aangekomen met Ingenieurs en werklieden. Vliegen blijft bepaald op Zondagnamiddag aanstaande. DE PERS OVER DEN UITSLAG VAN DEN STEMBUSSTRIJD. De „Stichlsche Courant" (anti-revo lutionair) schrijft: Aan het optreden, zoo noodig, van d«r. Kuyper staat thans o. i. niets meer in den weg. De stembus heeft gesproken in zijn voordeel. De groote vraag nu o. i., zal dr. Kuyper te vinden zijn ander maal de thans dubbel zware regeer- taak te aanvaarden zoo een sterke aandrang daartoe op hem wordt uit geoefend „Het Centrum" (R.-Kath.) meent, dat „Kabinet en Rechterzijde gelij kelijk met de uitkomst van dezen ge- denkwaardigen strijd mogen worden gelukgewenscht, en op beide rust thans de taak den toestand, die ver kregen is, te bestendigen voor langen tijd. Dit kan geschieden^ en dit zal ook, naar wij veria-ouwen, geschieden. Het Kabinet siaat sie.rk door zijn beginselen, sterk door de overweldi gende meerderheid, waarmee het kie zersvolk zich voor die beginselen uit sprak, sterk door de persoonlijke qua- kteiten zijner leden. De Linkerzijde heeft daar weinig tegenover te stellen. Bekwame en werkzame mannen telt men zeker ook daar. Maar de liberale partij >'s zoodanig verzwakt, dat er voorloopig van haar terugkeer aan het bewind geen spra ke kan we«zen, tenzij vrijzinnig-demo craten en socialisten daartoe nog minder in staat moeten worden ge acht, en zij allen te zamen te zeer verdeeld en met elkaar in tegen spraak zijn, om met vereende krach ten een homogeen bewind ia 't leven te roepen. Rechts is troef in don lande en zal, gelijk men op goede gronden verwach ten kan, dit voor onafzienboren tijd blijven. Natuurlijk zonder misbruik te ma ken van de verkregen positie. Ondanks de zwartgallige voorspel lingen, die aan de overzijde werden gedaan, kan niemand zoo onnoozel zijn, in ernst te meen en, dat nu „on duldbare tyrannie" het v aderland be dreigt, of een tijdperk van „fanatiek" bestuur en „onderdrukkingis inge luid. Samenwerking met groepen of le den van Links, zal naar te hopen valt, op meer dan één punt mogelijk blij ken, en het bewijs staat opnieuw te worden geleverd, dat principieel© en practiselie politiek elkander niet uit sluiten." Don ander R.-Kath blad, „Het Huis gezin" oordeelt „Wij herhalen den wensch, dat de ze nieuwe periode voor het ministe rie-Heemskerk moge zijn een tijdvak van vruchtbaren arbeid ten zogen van het land Ln zijn geheel, overtuigd als we ons houden, dat al de sombe re voorspellingen van links gewe tensdwang, vernietiging der vrijheid zullen blijken te zijn waanvoorspel- llngen, ontsprooten aan een overspan nen brein." „De Residentiebode", die erkent, dat de overwinning aan rechts dure plichten oplegt, ziet haar stoutste ver wachtingen overtroffen. Dat katho lieke blad schrijft do overwinning aan de volgende oorzaken toe „Ten eerste ontstemming van ons volk over de verdeeldheid tusschen de vrijzinnigen en met name onwil over het gewetenloos spel, door de Libera le Unie met de Staatspensionneering gespeeld. Ton tweede afkeer bij de kiezers wegens het samengaan bij de stem bus van een aanzienlijk deel der lm- 1;vrzijde met de sociaal-democratie, die, bij de aankondiging der blijde gebeurtenis in de Tweede Kamer, haar waren aard heeft in het licht gesteld. Ten derde ingenomenheid met het beleid en de bewindvoering van hot tegenwoordige ministerie, dat, hoe zeer beginselvast optredend, toch steeds van bezadiging heeft blijk ge geven." Het (liberale) „Utrechtech Dag blad" schrijft „Wart zullen nu de politieke gevol gen zijn van dit al'es? We zullen t moeten afwachten. De ervaring zal moeten leeren. Aan hot ministerie-Heemskerk is een antithe- sestrijd en een antithese-overwin ning opgedrongen. Dat Ministerie moet zich wel ietwat gevoelen ln de positie van lieden, ervarend dat er bij hen, over hen, doch zonder hen wordt beslist. De politieke toestand is, vermeen cn we, voor vrijzinnig Nederland veel ernstiger dan in 1901. Toen was al thans do Eerste Kamer nog in meer derheid liberaal. Tegen onbesuisd op treden der clerical© partijen bestond derhalve toen nog eenige waarborg. Maar nu ontbreekt ook deze en nu zullen de „beginselen levende in do partijen der rechterzijde" het Staats blad vrijelijk kunnen doortrekken van hun geest. Het zal nu weldra kunnen blijken in hoeverre die beginselen bij haar toepassing ook aan anderen bevredi ging kunnen schenken. Zal er van be- v lediging ooit sprake zijn, dan moet bij de regeering spar tij gematigdheid voorop staan. Ln ten deze zijn onze verwachtingen niet hoog gespannen. Hoe zal er een mild bestuur zich kunnen gronden op de rechts zoo fel en snerpend gevoerde verkiezin gen Hoe zal er van bevrediging sprake kunnen wezen na eerst den vrijzinnigen tegenstander te hebben gewond tot in het zieleleven toe? Hoe zal er van bevrediging sprake kun nen wezen, nadat de rechterzijde in haar grijpen naar macht zich niet ontzag om zelfs deai godsdienst, hot Koninklijk gezin, het vaderland, de eerbaarheid, de deugd en wat al niet meer te misbruiken als reclamebor den voor haai- politiek Helaas, we vreezen, dat er door de recblsche staatkunde geesten zijn op geroepen, welke ze niet meer vermag te bezweren. De oude onverdraagzaamheid, die ook in vroeger tijden ons land zoo vaak beroerde, is moedwillig en op zettelijk weer- opgewekt en aange stookt. De eenheid der natie is geof ferd aan de partij-politiek. Aan de partij-politiek van Nederlanders, die 't „Eendracht maakt Macht" nog wel in nun wapen schrijven l" De „Middeibut'gsche Courant" (li beraal) uit zich als volgt „Voor de Anti-revolutionnairen en voor hem zed ven moet het een zeer groote teleurstelling zijn, diat dr. Kuyper in Dordrecht niet is gekozen. Ook in de stad der Vaderen geko zen te zijn, zou voor hem de kroon gezet hebben op het geheel. Teekenend dat cliit niet zoo is mo gen wezenvooral na de theatrale wijze, waarop zijn optreden in die stad plaats had. In hei eenige district, waar uien hean, buiten Ommen, ten slotte heeft durven stellen, leed hij dus een ne derlaag. Daarentegen werd de héér De Moes ter, de leider van het door rechts Ln Kamer en pers zoo onwaardig be streden vorige ministerie, twee maal gekozen: en verwierf mr. Rink, evenzeer uit het vorig- kabinet een zetel. Dit zijn Yoor de rechterzijde harde pillen om te slikken." De „Zutphensche Courant" schrijft: Rechts is nu meester van het ter rein. Ze is met haar 60 man sterker dan ooit te voren. Ze kan, door een krachtige meerderheid in de Eerste Kamer geschraagd, met ons doen wat ze wil. Zij ons dit van nu af aan een spoorslag, om onze organisatie nog hechter te maken, daaraan in do komende periode te werken met mannenmoed en opgewektheid, iu de vaste overtuiging, dat ons land, later weer «ie heilzame gevolgen zal mogen ondervinden van de toepassing der vrijzinnige beginselen. Daarop blijven wij ons vertrouwen stellen. De „Nieuwe Arnhemsche Courant" (Vrijzinoig-Dem.) betoogt „Wij gelooven ons niet te vergissen, als wij de meening uitspreken, dat de „winste" door de anti-revolutionai ren behaald, 8 zetels, voor hem (Kuy per) de Dordtsche nederlaag niet ver goedt en dat ook de machtsvermeer dering van het Christ.-Historisch vendel met 3, zoodat het thans 15 man tolt onder de leiding van mr. De Sa- vo,rnin Lohman, voor hem een doorn in 't oog is. En dan Ede, waar de lieer Schim- melpenninck het met ruim 1500 stem men won van dr. Kuyper's warm sten vereerder ds. Rudolph Vleiend daarentegen is voor hem, dat ook deze verkiezing de juistheid zijner verklaring heeft aangetoond, dat het intelligente deel der natie niet tot zijn partij behoort. Men be hoeft de namen der 8 nieuwe leden slechts na te gaan om zich te over tuigen, dat ook deze, met wellicht een tweetal uitzonderingen, het reeds zoo onbeteekenende gehalte der Kamer fractie allerminste zullen verhoo- gen." Het „Nieuws van den Dag" (neu traal) concludeert De christelijk-historischen, die zelfs van de anti-revolutionairen gewon nen hebben, kunnen het zuiverste voordeel boeken, al is de winst der anti-revolutionuairen veel grooter. En de versterking dezer partij is van groot belang voor de toekomst. Het is een aanduiding, dat het land, wars van uitersten, naar kalm werken ver langt. Zeer zeker is dat mede een voorna me oorzaak va.n het zeldzame geval, dat het zittende ministerie-Heemskerk zoo versterkt uit den stembusstrijd komt. Een nieuwe groepeea'ing der partijen begint te komen, en dat is een toeken des tijds. Daarom achten wij de prognose, dat wij een tijdperk ingaan van he- vig-clericale wetgeving voorshands ongegrond. Wei bestaat nu de Twee de Kamer voor 8/5 uit ministerieelen, do Eerste in nog iets sterker verhou ding (31 19) maar een grondwets herziening in anti-revolutionnairen trant drijft men daarmee nog niet door. Vooral omdat waar het op kras se maatregelen aankomt, de drie groepen rephts lang met, altijd homo geen zullen blijken. Wel is, dunkt ons, een meer beslist sturen naar rechts nu oor de regeer ing onveirmij» delijk. Maar zoo er daarbij al ieig in schiet van de gematigde -«n verschilt» ügheid, tot dusver aan het ministe rie verweten of... ten goede gehou den do opkomst van een gematigd- conservatieve strooming geeft daar aan wellicht een belangrijk tegen wicht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per trogel. WEDEROM UIT BOSKOOP. Wij hebben alreeds vole getuig schriften gepubliceerd over hetzelfde onderwerp; vandaag vermelden wij er wederom een, en het is opmer kenswaard, dat deze getuigenissen geluk tji gezondheid in vele huisge zinnen te dezer stede gebracht heb bon. „Wanneer er iemand is, die veel geleden heeft en dankbaar is voor haar herstel, dan ben ik het wel," zoo schrijft o«ns Mejuffrouw G. Vis, Nieuwstraat 34, te Boskoop. „Jaren geleden ben ik iu het water gevallen en na dien tijd nooit weer goed ge weest. Ik had een gevoel, alsof mijn linkerzijde vol water zat, wat onop houdelijk borrelde. Voortdurend had ik last van hevige hoofdpijn, som tijds dagen aaneen, gepaard met bra kingen en duizelingen. Met het kee- roin dor jaren deden deze verschijnse len zich in heviger mate gevoelen. Mijn rug deed mij vreeset ijk pijn, ik had gedurig last van hartkloppingen, benauwdheden en opstijgingen van het bloed naar het hoofd. Het ©ene oogenblik transpireerde ik lievig eu onmiddellijk daarop beving mij een ijskoud gevoel. Voel last had ik van koude voeten, terwijl de enkels veelal opgezwollen waren. De urine kwam zeer ongeregeld, dikwijls eu met klei ne hoeveelheden. Mijn eetlust had ik sinds lang verloren door het vete slijm, dat ik opgaf. Onder mijn oo- gen kreeg ik blazen eu ik was er naar aan toe, toen ik op aanraden van esn kennis met Foster's Rugpijn Nieren Pillen begon. Deze hebben hun goede werking opnieuw bewezen. Na do pillen gedurende veertien da gen ta hebben ingenomen, begon de beterschap merkbaar te worden. Ik gevoelde mij als van een druk onthe ven en zette dus de behandeling voort met het gunstige gevolg, dat mijn hoofdpijn minder en minder werd, de pijnen en benauwdheden begonnen af te nomen. Mijn eten smaakte mij weer en dat dank ik alleen aan Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen." 1.} jaar later deelde Mej. Vis ons mede: „Met genoegen kan ik mijn verklaring, van destijds bevestigen.- Foster's Rugpijn Nieren Pillen heb ben mij zeer opgeknapt en ik zal U steeds dankbaar blijven voor hun uit stekende geneeskracht." (vv.g.» Mej. G. Vis. Spreekt langzaam en duidelijk, wanneer gij Foster's Rugpijn Nieren Pillen koopt, dan zal er geen vergis sing plaats hebben. Zij zijn to Haar lem verkrijgbaar bij de Hoeren J. J. Göppiuger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, a f 10.voor zes doozen. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerlijk van smaak. Verkrijgbaar ln Apotheken. Prijs 1.25 per flacon. dagelijks een likeurglaasje onmiddellijk voor den hoofd maaltijd! Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen en vveigere namaaksels! TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Rindjani arriveerde 25 Juni van Rotterdam te Batavia. Het stoomschip Tabanan vetrtrok 24 Juni van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Pyrrhus arriveerde 25 Juni van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Prins Willem V vertrok 25 Juni van Amsterdam naar Paramaribo. Het stoomschip Ternate, van Rot terdam naar Java, arriveerde 25 Juni te Padang. Tiet stoomschip Willehad (Canada Lijn) vertrok 24 Juni des middags 12 uur van Montreal naar Rotterdam. Het st. Zaanland vertrok 24 Juni van Buenos Ayres naar Amsterdam, Het st. Isis arriveerde 25 Juni te Brindisi van Port Said met de Eng. mails ex st. Victoria. Tiet sloc-mschip Oceaaien -arriveer de 25 Juni te Marseille van Japan met de Fransche mails. Het stoomschip Potsdam arriveer de 25 Juni te Rotterdam van Néw- York.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6