Verschijnt dagelijks, behalve op Zoa- ea Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken 26e Jaargang. No. 7978 WOENSDAG 30 JÜNI 190» ABONHBMBNTEH PB* DRIB BAANDBNl voot Haarlem UB Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02H GtSQuetreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 K a de omstreken en franco per post 0.45 Ollgaw der Vcgnootsefeap Lonrens Custer. Olrecte&r J> PEBREBOOïL AD VERTENTiÊNi Van 1—5 regefa 50 Cts.i iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /V—elke regel meer /aifi Reclames 30 Cent per regel B| Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratiet Groote Houtstraat 55. Ictcrcommtuaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratis 724 Drukkerij i Zolder Bnitenspaaras 9. Telefoonnummer 122. Tott de plaatsing van advertent! gn en reclames van buiten bet Arrondissement Haarlem in dit blad ia uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN., EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 1 JULI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 23 uur. Te yIers Museum: 2e Zomertentoooi- fetelling, 114 uur. Bran gebouw: Reclame-Tentoonstel ling, Concert Haarl. Muziekkorps. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. EEN NIEUWE FONTEIN IN DEN HOUT. De fontein aan het einde van Dreef behoeft herstelling. B. eo W. achten het niet gewenscht daarvoor uitgaven te doen, doch stellen voor, de fontein te dezer plaatse op te hef fen en gelden beschikbaar te stellen voor de oprichting van eene nieuwe fontein op een meer geschikte plaats, n.l. op het grasveld vóór het pavil joen „Welgelegen". De kosten van een fontein met en- kelvoudigen straal in vorm over eenkomende met de fontein op het Frederiksplein te Amsterdam, doch geringer in afmetingen, worden be. groot op f 2.450. Deze fontein zou wonden voorzien van een inrichting, door welke op het gewone verbruik van water eene be sparing van 75 wordt verkregen. Onvoorziene uitgaven. De FLnancieeJe Commissie advi seert om den staat tot beschikking uit den post van „Onvoorziene Uitga ven" tot een bedrag van 65.931/2 goed te keuren. Bloembollencultuur. In aansluiting van hetgeen, wij reeds vermeld hebben van een 78-tal firma's, die weigeren zich te vereeni gen met de uitspraken van het Scheidsgerecht voor den Bloembol- lenhandel, lezen wij in het Weeblad voor Bloembollencultuur,, dat het Hoofdbestuur do leden van de Algemeen© Vereeniging voor Bloembollencultuur bij do opening van het handelsseizoen opmerkzaam maakt op art. 34 c der Statuten, waarin bepaald wordt: De leden der Vereeniging zijn ver plicht, behoudens bun bevoegdheid om bij het aangaan der overeenkomst schriftelijk anders te bepalen, om zie hten aanzien van de geschillen, voortvloeiende in den ruimsten zin uit hunne overeenkomsten vaaa koop en verkoop van bloombollen, bol- knol- en wortelgewassen, voor zoover de wet scheidsrechterlijke uitspraak toelaat, in eerst© en hoogste ressort te onderwerpen aan een uitspraak van het Scheidsgerecht, indien eene der geschil hebbende partijen eene dergelijke uitspraak verlangt. Derhalve kan, voegt het hoofdbe stuur hieraan toe, bij eiken te slui ten koop of verkoop tuschen de bei de partijen worden overeengekomen, dat men zich in geval van geschil niet tot het Scheidsgerecht zal wen den, maar indien deze overeenkomst niet gemaakt is, zijn de leden ver plicht zich aan een uitspraak van 't Sclieidsgereclit te onderwerpen, ook al verlangt slechts een van beide partijen die uitspraak. Het „Kweekersblad" schrijft naar aanleiding der weigering van die 78 firma's het volgende: Onder die firma's bevinden zich verscheidene, waarvan geen tegen kanting verwacht werd tegen een wettelijke regeling der handelstoe standen. Het schijnt, dat een alge meen© vrees bestaat, dat om de ha verklap de uitspraak van het Scheids gerecht zal worden ingeroepen, na de bekende wijziging in de statuten, dat één der partijen die uitspraak kaai verlangen. Nu vtragen wij, schrijft het blad, waar bij onze gewone rechtbank een taak door één persoon aanhangig ge maakt kan worden, waarom of dit niet zou mogen bij het scheidsge recht. Bovendien zal voor kleine geschil len niet spoedig de inmenging van het Scheidsgerecht worden ingeroe pen, aangezien de kosten van het ge ding pas verhoogd zijn van 5 tot 10 en men zich dus nog wel eens beden ken zal, vóór men zich waagt aan een verlies van 10, te betalen door de verliezende partij. GYMNASTIEKFEESTEN TE HAARLEM. Zondagmiddag 4 Juli zullen in het Brongebouw g ymnastle k wedstrij den gehouden worden. Van half 2 tot 2 uur zullen Haar- lemsche turners oefeningen uitvoe ren aan de verschillende toestellen. Deze oefeningen staan buiten de wed strijden. Van 2 uur tot 4.40 komen de vol gende veneend gin gen op het plankier: Allereerst Kracht en Vlugheid uit Amsterdam en Tumlust uit Alkmaar met staafoefeningm voor hoeren. Vervolgens Hobo uit Wormerveer, Kracht en Vlugheid, Plato en Hol- landia, allen uit Amsterdam en de Hilversumsche Gymn. Vereen., die optreden met vrije oefeningen voor dames. Daarna krijgen we weer een hee- rennummer: Tumlust en de Halter, beiden uit Alkmaar, Kracht en Vlug heid en D. V. O. uit Amsterdam, de Hilversumsche Gymn. Vereen., die van Krommende, 't Hoen uit West- zaan en Volharding uit Purmerend, die vrije oefeningen van heeren ten beste zullen geven. Aan hot eind zal de Hilversumsche Vereen, het pubLiek vergasten op knotsuitvoerangen. De wedstrijden worden geleid door de heeren J. A. v. d. Boom, J. Bcm- gertmam, J. Divan, H. J. Drayer, J. Hop, A. J. Meijerink, allen uit Haar lem, J. H. v. d. Veke en P. van Zuy- len uit Amsterdam en do dames A. P. v. d. Pauwert, C. Klok, A. San- stra eu M. A. V. Carprean. De beoordeeling van het gehalte der uitvoeringen is opgedragen aan de heeren J. A. v. <L Boom en J. H. v. d. Veke. JONGE VRIJZ. PROPAGANDA- CLUB. In de jaarvergadering gisteravond gehouden werden de jaarverslagen uitgebracht door secretaris en pen ningmeester. Hierna hield de heer Vos van Am sterdam een rede en sprak o.a. de verwachting uit, dat de Jonge Vrij zinnigen in Haarlem zich niet zou den laten ontmoedigen door den ne derlaag van 23 dezer. Wanneer zij toch eendrachtig werken voor hun beginsel, ka.n er van hen een groot© kracht uitgaan. Het Is z. i. de groote fout van onze voorouders geweest, het opgroeiend geslacht niet te heb ben vertrouwd gemaakt met en op geleid in de vrijzinnige beginselen. Dan had men steeds over een kern kunnen beschikken, van waaruit het beginsel voortdurend zijn weg had kunnen vinden naar de massa. Spreker eindigde zijn zeer toege juichte rede met de leus: „Haarlem in 1913 weer links." Vervolgens werd overgegaan tot het kiezen van een nieuw bestuur waarna, nadat de heer Vos en eenige aanwezigen nog een krachtig opwek kingswoord hadden gesproken, de vergadering werd gesloten. Meeldauw. Achterstaand vinden onze lezers een advertentie van den heer K. B. Lamfers, ter aanbeveling van een middel tegen de gdvreesde meeldauw en andere ziekten en plagen, die ooi- ze planten, bloemen en vruchtboo- men teisteren, phytophiline genaamd. In voel gevallen heeft het reeds een uitnemend resultaat gehad. Aanrijding. Gisteren avond omstreeks tien uur werd op de Nassaulaan een man door een auto aangereden. Door den schok werd hij tegen den grond gesmeten, waardoor hij oen gapende woud aan het hoofd bewam. Nadat de wonde met oen zakdoek was verbonden, werd hij in de auto naar zijn woning ge bracht. Do auto-stuurder had aan het ongevol geen schuld, daar hij voldoende gewaarschuwd had met zijn signaalfluit, P redi kant s ben oom i ng. Naar we vernemen, zal Donderdag 8 Juli de predikantsverkiezing plaats hebben. Diner. Zaterdag a. s. zal Jlu*. Mr. Frank K. van Lennep aan do besturen van de kiesvonoeiiigingen, die medege werkt hebben tot zijn verkiezing als afgevaardigde naar do Tweede Ka mer te Z andvoort een diner aanbie den CLASSICALE VERGADERING. Hedenmorgen word in de Groote Kerk de classicale vergadering der Ned. Herv. gemeenten geopend. Be halve de reeds voorloopig goedge keurde herziening van het reglement kwamen in behandeling Eem voorstel om te komen tot wijzi ging van een artikel in het algemeen reglement der Kerk, waardoor men zal kunnen komen tot de instelling van buitengewone classicale vergade ringen, ter behandeling van vragen van classicaal belang, betreffende In- of uitwendige zending, armenzorg, kinderzorg, enz. een voorstel om te komen tot af schaffing van de schriftelijke kerk visitatie, zoodat deze alleen persoon lijk zal geschieden een wel om het an dere jaar (en niet, gelijk thans, om de drie jaren) een voorstel om te komen tot wij ziging der wet, door welke de leden der Synode zouden worden benoemd door de classicale vergaderingen en door de commiss'e voor de zaken der Waalsche kerken een voorstel om te komen tot het kiesrecht der vrouw in de kerk. Een aantal predikanten hadden bij het classicaal bestuur een voorstel in gediend om te komen tot het kies. recht der vrouw in de Ned. Herv. Kerk. De eerste onderteekenaar, ds. A. Snethlage, predikant te Heems kerk, zou het voorstel verdedigen. De adressen van instemming met het vrouwenkiesrecht zijn te Utrecht geleekend door 1091 lidmaten DE NIEUWE FONTEIN IN DEN HOUT. Elders in dit blad kan men een Raadsvoorstel van B. en W. lezen, om over 1e gaan tot de oprichting van eem nieuwe fontein op het grasveld voor Let Koloniaal Museum. Wordt dit voorstel goedgekeurd, dan zal de oude fontein voor het hotel Scholten verdwijnen. De heer Leonard A". Springer was zoo welwillend, ons hierover het eem en ander mede te doelen. Z. i. is de oude for.tedjn niet goed geplaatst en komt uiet goed uit, waarom hij advi seert, om ©en nieuwe fontein te ma ken vóór hot Paviljoen. Deze zal er een zijn van eenvoudige»! vorm. Mid den in een grooton bak van gewapeaid beton, mot oen wand van ongeveer eem hal ven Motor hoogte, is eon pijp aangebracht, verborgen in een rots- ornament, die eem waterstraal van pl.m. 10 meiter hoogte kan opwerpen. Of er pijpen voor zijstraten aange bracht zullen worden, is nog niet ze ker. Doordat eon toestel wordt aam- gebracht, dat minder water verbruikt dan de oude fontein, bestaat er kans, dat niet uitsluitend op Zondagmidda gen gespoten wordt. De heet Springer hoopt, dat de nieuwe fontein gereed zal zijn vóór de opening der tentoonstelling van de Algemeen© Vereeniging voor Bloembollencultuur in Maart 1910, die gehouden zal worden op hot groo te grasveld vóór het Paviljoen en op bet terrein van den Hertenkamp. De fontein zei dan een attractie te meer vormen voor deze tentoonstelling. Eigen Hulp. Dezer dagen vergadert 't district Haarlem van Eigen Hulp. Benoemd moeten worden twee afgevaardigden en plaatsvervangers naar de alge- meene vergadering op 17 Juli as. te 's-Gravenhage. De beschrijvingsbrief voor de alg. verg. wordt dan ook behandeld. Wij vermeldden reeds, dat eenige stadge- nooten candidaat gesteld zijn voor 't Hoofdbestuur. Op de vergadering zal ook de contributie voor 1910 worden vastgesteld. Militaire Zaken. Heden heeft zich alhier vrijwillig aangemeld de milicien A. van H., van de lichting 1898, die destijds, toen het 4e regiment infanterie alhier gar nizoen hield, is gedeserteerd. De sergeant J. F. Hogen,hout, van het militair hospitaal te Amsterdam, wordt op 1 Juli e. k. alhier gedeta cheerd voor de oefeningen met de ziekendragers, ling. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). BLOEMENDAAL. Tot agent van politie alhier is be noemd J. B. Zwiersen te Zwolle. De heer A. Lokerse, inspecteur van politie alhier, is benoemd tot lid van de examen-commissie van den AJge- meenen Neder]Politiebond, tot ver krijging van het diploma. O VERVE EN. Goed afgelooperi.- Terwijl een aantal sch col kinderen zich gistermorgen op den Zijlweg be vonden, ontsnapte uit. den stal van den heer Bnedemeder een paard en rende den weg op, tot groote ontstel tenis van de kinderen. Gelukkig wist ©en knecht liet beest te achterhalen en op te vangen. SCHOTEN. Bevallen M. de Heij—Dona, z„ J. M. GroeneveldVan der Gie&sen, <1 OverledenM. A. C. Winkel, 1 j. SPAARNDAM. Bij enkele candidaatstellmg zijn tot leden van den gemeenteraad lierko. zen do heeren C. Prins Kan. en J. J. Velde. HAARLEMMERLIEDE C. A. Officieel zijn candidaat gesteld voor den gemeenteraad de heeren A. Bies heuvel, J. Cos (aftr. leden), J. C. Dijk- sen, K. Smit en B. P. Vink (aftr. lid). HEEMSTEDE. Hedenmiddag half éea is alhier op de Algenieene begraafplaats ter aar de besteld het stoffelijk overschot van den heer G. van den Brink, in leven ouderling bij de Nederduitsch Her vormde Gemeente. Aan de groeve word gesproken door Dr. do Hartog alhier en Jhr. P. Teding van Berk hout, te Bloemendaal, bij wiens fami lie de overledene 34 jaar in dienst was geweest Verder werd onder de aanwezigen nog opgemerkt de burge meester en leden van den kerkeraad. BENNEBROEK. Dinsdagavond had ten overstaan van notaris Mr. Boerlage, alhier de verkooping plaats van twee woonhui zen onder één dak, staande in do Schooilaan en behooremde aan de «rvcm Alt©na. Bij opbod ward hifet pand gebracht op 1600 door J. W. Hulsbosch, bij afslag werd het niet gemijnd, zoodat J. W. Hulsbosch koo- por werd. Op de gisteren gehouden verkiezing van twee leden voor den gemeente raad werden ingeleverd 6 candidaten- lijsten en gesteld de volgende Candi da ten, A. J. E. Baron van Ittersum, L. van Maus em G. Stam. Den 8en Juli a. b. zal nu een stem ming plaats hebben. HILLEGOM. Bij candidaatstellmg zijn ter ver vulling van drie vacatures in den ge meenteraad gekozen tot lid van den Raad dezer gemeente de heeren A. Topper, H. Veidhuijzen van Zanten Jr. en P. H. van Waverem Hkz. AERDENHOUT. Te veel haast De automobiel van den heer G. J. Bunge reed met zoodanige vaart te gen eem voor de afshiitboornem van den spoorwegovergang aan den Zand. voorterweg sta aaiden boerenwagen, dat do lantaarns van do auto werden verbrijzeld, en de voorman van den boerenwagen veel moeite had zijn paard in toom te houden. HAARLEMMERMEER. In „De Betuwe" lezen we het vol gend berichtje uit Eist: Op het eerste Concours-Hippique 20 Juli a. s. van de Vereeniging „Voor uit", ter bevordering van de paarden fokkerij in de Haarlemmermeer zul len als keurmeesters fungeeren de boeren N. v. d. Poll, van Bern mei, D. Bloem van Loenen, D. N. Tap van Eist, drie leden van „Jong Gelder land". Voor het Concours zijn toegezegd, ©en gouden medaille, vier zilveren medailles, een zilveren beker, een compleet eetservies, een barometer bij de geldprijzen. „Vooruit" is evenals „Jong Gelder land" ontstaan uit degenen, die on derricht liebbon ontvangen van den lieer W. G. v. d. Wal van Heemstede, den onvermoeiden strijder voor het belang der Nederl. paardenfokkers. biaaeaiiaöü KAMER-VOORZITTER, Do Haagsche correspondent der Tel. schrijft Er gaan door de peau verscliiLbeaide geruchten in verband met de benoe ming van eem voorzitter der Tweede Kamer. Er was, gelijk ik reeds vroe ger heb gemeld en onlangs door mr. Do Beaufort in een interview is be vestigd, een stroom ing om dr. Kuyper voorzitter te maken, maar één dei' redenen, waarom dat ten slotte wel niet zal geschieden, is de doofheid, waaraan de heer Kuyper in ©enige mate lijdende is. Vast schijnt nu to staan, dat de benoeming zal geschie den uit de Christelijk-HisLorlscho fractie en dat er drie candidateu zijn: dr. De Visser, graaf Van Bijlaadt en de heer Van Dedem. Ben ik goed in gelicht, dan wenschte do heer De Savcrain Lohman niet in aanmerking to komen. De Groningsche Academiefeesten Van onzen bijzonderen Verslaggever. III. DE INWIJDING VAN 'T GEBOUW. Groningen, Dinsdag 29 Juni. Een indrukwekkende plechtigheid was 't in de Martinikerk, waar do in wijding van do nieuwe gebouwen plaats had. Do voorzitter van het College van Curatoren, mr. C. C. Geer taenia, sprak het eerst, den Prins dankzeg gende voor zijn komst, daarna weidde hij uit ovetr den steun door de Hooge school iai de benarde omstandigheden ondervonden. Prof. Heij mans, de rector-magnifi- cus, wees er op, dat feesten, naast hun historische, tevens een symboli se) ie en een zedelijke beteekenis be zitten. De symbolische beteekenis van de inwijding van het nieuwe univer siteitsgebouw zoekt hij in tweeërlei in dat gebouw komt tot uitdrukking de eeaüieid der universiteitep door do wederoprichting van dat gebouw wordt gezegeld het voortbestaan der drie rijksuniversiteiten. De zedelijke beteekenis van dezen feestdag ligt hierin, dat hij ons stelt voor de vraag, wat nog te doen over blijft om do universiteit ten volle aan haar ideaal te doen beantwoorden. Bij de beantwoording dier vraag drong hij aan op de oprichting van instellingen als de Duitsche „Semina- re", die voor de niet-experimenteele wetenschappen dezelfde taak hebben te vervuilen ais de laboratoria voor do experimontee le. Prins Hendrik zeide daarna het vol gende Hot is voor Mij een aangena me taak het nieuwe gebouw dezer Rijksuniversiteit in te wijden, Mij daarbij kwijtende van de Mij door de Koningin verstrekte opdracht. Het doet Haar oprecht leed deze plechtig heid zelf niet te kunnen bijwonen en aldus van Hare onverflauwde belang stelling te doen blijken voor deze in stelling, die gedurende bijna drie eeuwen van zoo groot nut is geweest voor <le wetenschap, waarop dit ge- weet en in 't bijzonder deze stad met recht trotseh kunnen zijn. De Koning in heeft Mij verzocht U de verzekering te gevendat het welvaren der Gro- ningsclie Universiteit Haar zeer ter harte gaat eai dat Zij met groote vol doening en waardeering heeft gezien hoe door samenwerking verkregen is, dat binnen weinige jaren liet straks te bezichtigen, schitterende ge bouw is verrezen, dat nog meer dan bet oude aan de eischen van onder wijs en wetenschap zal voldoen. Dr is groote belongstelil ing voor de in wijding. De reden, dat deze niet in het gebouw zelf plaats heeft, de om- staudigiieid, dat belangrijke en heug lijke plechtigheden, deze universiteit betreffend, veelal in dit kerkgebouw plaats hadden, stemt ons dankbaar on hoopvol voor de toekomst. Immers die toekomst is hoopvol, waar een groot verleden achter ons ligt, hoop vol vooral, waar hoogleeraren en stu denten bij wederzijdse he waardeering beseffen, dut wetenschap een voflk groot maakt, het individu verheft. Ik besluit met den wensch, dat het der Groningse tie universiteit wel moge gH.ui en verklaar in naam der Ko ningin liet nieuwe gebouw voor ge opend 1 Minister Heemskerk wenschte in zijn korte rede geluk met de bevesti ging van de Universiteit en bracht hulde aan Minister Rink. Minister Heemskerk stond stil bij de groote kosten van het Uuiversitair-onder wijs, welke kosten in de laatste jaren zeer aanzienlijk zijn gestegen. Zoo aanizienilijk, dat er voor sommigen aanleiding bestond de vraag te stel len of niet een der drie Rijks Univer siteiten kon worden opgeheven. Dit is niet gebeurd. Men heeft ingezien, dat men de Wetenschap eer moet be vorderen, dan te kort doen. Ten slotte hoopt spreker, dat deze Universiteit onder Gods Zegen zich in alzijdige richting zal ontwikkelen. Vervolgens deed de Minister nog mededeel ing van verschillende ter de zer gelegenheid toegekende onder scheidingen., Mr. H. C. A. Thieme sprak uit naam van een comité van oud-leer lingen der Groninger universiteit. Na mens dit comité bood hij aan het Col lege van Curatoren een oorkonde aan, waarbij in het loven is geroepen een stichting, die tot naam gekregen heeft „Ondrstiulentenfonds 1906". Het comité der oud-leerlingen heeft het fonds bestemd om uit de rente jaarlijks een of uieer lezingen te doen houden in do aula van het academie gebouw, door corypheeën der weten schap, bij voorkeur door buitenland se he geleerden. De hoer Roelfsema bood namens de burgerij van Gro ningen een klok voor den Universi- toitstorem aan. Prof. Verdam uit Leideei voerde nog het woord en deed mededeeling, dat als geschenk het bronzen borstbeeld van Ubbo Eminius, den eersten Rec tor der Groninger Universiteit, bin nenkort zal worden aangeboden. Hierna trokken de Professoren in optocht met den pedel voorop, en in hun aanbt&kleedij naar het Academie gebouw. Dit werd betreden, nadat de Koningin-Moeder en de Prins reeds aanwezig waren. l)e Prins sprekende namens de Koningin legde getuigenis af van de groote belangstelling, wel ke het Vorstenhuis steeds in het Uni- versitalr-oialerwijs en in liet bijzon der voor de Groningsche Universiteit stelt. Groningen, Woensdag 30 Juni. De clou van de feesten is zeer zeker de maskerade geweest, die aan hooge verwachtingen moest voldoen, zou men haar glansrijk geslaagd mogen noemen. En zij Is schitterend gelukt. Zooals men kan weten, stelde de g©- costumeerde optocht voor „De In komst© van Hunne Doorluchtige Hoogheden, den Heere Willem, Karei Hendrik Friso met zijne Gemalin»© Prinses Anna, de oudste dochter van George II van Engeland, binnen de stad Groningen". De hoofdpersoon van den stoet, Prins Willem, werd in magnifieke kleedij voorgesteld door Jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgli Stachou- wer, zoon des burgemeesters. Zijne gemalin was Jkvr. A. C. Alberda van Ekenstein. Voorgelicht door een des kundige als de rijksarchivaris Jhr. Mr. J. A. Foith, moest de maskerade, commissie wel slagen in haar poging om de kleeding geheel in stijl te ver krijgen. De giorieuse optocht, die nabootst de reis van Willem IV naar Gronin gen, om aan de staten van dit gewest zijn gemalin voor te stellen, werd ge opend door een beambte der Staten, den provincialen adjudant De Cock. Dan volgden trompetters en paukenis- ten, mei fanfares hun nudering aan kondigende. Dan wederom een pro vinciaal ambtenaar. Na hem kwamen een viertal volontaire officieren in bonte uniformen, waarachter vier trompetters hun instrumenten deden schallen ter introductie van de gast/. heeren van den dag, de Staten van Stad en Lande. Voorafgegaan door hun heraut, op wiens tabbaard liet provinciale wa pen prijkte en de twee secretarissen, komen de vice-president en het Colle ge van Gedeputeerden. Na een caval cade Hovelingen en een aantal Hove lingen te voet kwam het hoofdmoment van den Staat voorafgegaan door den opperstalmeester Baron Ay]va en gezeten in de door H. M. de Ko ningin welwillend ter beschikking gestelde antieke staatsiekoets, nader de Zijne Doorluchtige Hoogheid met de Princesse Royale. Hellebaardiers omstuwden de koets, terwijl pages, hofdames, edellieden en officieren den stoet besloten. Het was inderdaad een lust, ai die keurige co&tuums in hun bonte ver scheidenheid te aanschouwen. Overal, waar de maskerade haar weg nam, wei-den de hoofdpersonen in het bij zonder toegejuicht. 1>© Koningin-Moe der en de Prins hebben twee malen met veel genoegen den mognifieken optocht bewonderd. Na den voormiddag bezocht II. M. in een open rijtuig, niettegen staande het nu en dan regende liet Groene Weeshuis, waar Ds. Huis. man Haar verwelkomde ©u weeskin deren een lied ten gehoor© brachten in het Doorgangshuis, waar Prof. Jonker H. M. uitlegde, hoe door Christelijke Barmhartigheid ellende wordt gelenigd, de Industrieschool voor meisjes en het Instituut voor Doofstommen. In deze laatste inrich ting werd H. M. begroet door enkele leden van liet hoofdbestuur, de hee ren C. Mesdag Jaczn. en Mr. F. F. Beukema, waarna H. M. werd voor gesteld aan den directeur, den heer P. Roorda. Met groote belangstelling volgde de Koningin-Moeder het on derwijs in do afdeeiing der kleintjes, waar een meisje o. a. een bouquet aanbood, terwijl zij duidelijk de daarbij behoorende woorden 9prak. Z. K. H. de Prins bezocht de Dre®- secrschool, waar Groninger hengsten werden gemonsterd, voorts de suiker, raffinaarderij van do firma W. A. Scholten en ,de rijwielenfabriek van Fongers. Des namiddags bood de gemeente raad den Vorste]ijken personen een dejeuner ten Studhuiz© aan, bij wel ke gelegenheid de burgemeester een welsprekende rede hield, waarin her innerd weid aan de Koninklijke be zoeken in 1993, toen liet Academisch Ziekenhuis werd ingewijd en hot Gro ningsche vclk zijn verknochtheid aan het Oranjehuis toonde. De belangstel ling van de Vorstelijke personen in al wat Groningen betroft., is stood® groot geweest

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1