Weerbericht Thermonieterstand GEMEENTERAAD Burgerlijke Stand Marktnieuw» INGEZONDEN Laatste Berichten MEDEDEELINGEN VAN HET fcONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Biidt. 30 Juni 1909. Hoogste barometerstand 769.9 m.M. te Thorshavn; laagste 752.5 m.M. te Riga (Oostzeekust van Rusland). Verwachting tot den avond van J Juli: Wind meest matige Noordelijke tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk droog .weer. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. .Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. to Haarlem, Woensdag 80 Juni Hoogste gisteren 9 uur F. 66 Laagste hedennacht F. 54 Hoogste heden tot 19 uur F. 68 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regeL KEIJ8ERS 8tboeoinmagail)n, ii SI Lange Vaaratraat Met de beate wenschem eindigde Spreker. Van de pui van liet statig Raadhuis op de Groote Markt hadden na het dejeuner de gasten een mooi gezicht op de voorhij trekkende maskerade. De rijtoer door de stad, later door de Vorstelijke bezoekers ondernomen, ging opnieuw gepaard met uitbundig gejuich, hetwelk uit de dichte menig te opsteeg. In de „Harmonie" was om half vier een golaconcart, dat door de Koningin-Moeder en den Prins be zocht werd, waar een uitvoering ge geven werd onder leiding van Van Anrooy. Eta hiermede is het voornaamste der Lustrumfeesten alweer voorbij. .Vanavond nog reünisten-diner, soixée musicale en bal. Aldus wondt het festijn meer in intieme® kring voort gezet en besloten. De dagen dezer feestperiode zullen eenmaal in de an nalen van Groningen's Historie eeni ge belangrijke bladzijden beslaan. De Koninklijke bezoekers zullen he denavond vertrekken. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijk besluit: is lo. bevorderd: tot commandeur In de orde van den Nedexlandschen Leeuw, nar. C. C. Geertsema, voorzit ter van het college van curatoren der Rijksuniversiteit te Groningen; 2o. benoemd: a. tot ridder In de or. de van den Nederlandschen Leeuw J. TA. Vrijman, xijksbouwkundige voor de gebouwen van onderwijs eaiz., bij het departement van Binnenlandsche Zaken, en de hoogleeraar dr. G. Iley- xnains, rector magnificus van de Rijks Universiteit te Groningen. b. tot officier in de orde Yan Oran- ^je-Nassau, ihr. B. ten Bruggen Cate, secretaris van het. college van cura toren der Rijksuniversiteit te Gronin gen; 3a toegekend: de eeremedaille der ord» van Oranje-Nassau, In goud aan H. G. Huisman, hoofdopzichter bij den bouw der universiteits-ge bou wen te Groningen.- DE VERDEDIGING VAN Dr. PAUL. In een onderhoud met de redactie van de Temps ontkende dr. Paul, de Vonezolaansche zaakgelastigde, dat- hij bij de onderhandelingen met Ne derland zijn bevoegdheden te buiten was gegaan. De juistheid van zijn 'ontkenning tou gebleken zijn uit de verklaring van president Gomez aan het Venezolaansche congres, waarin (wordt gezegd: „De onderhandelingen ■met Nederland hebben geleid tot de sluiting van oen protocol'' en uit een telegram van den minister van bui- ïtenlamdsche zaken van Venezuela aan dr. Paul, waarin wordt verklaard, 'dat de regeering het protocol goed keurde en dat het bekrachtigd zou •worden. Toen hij dan ook aan minister Van Swinderen beloofde dat hot protocol geratificeerd zou worden, ging de heer Paul uit van de meening, dat de goedkeuring van de uitvoerende macht in Venezuela voldoende was. Maar president Gomez heeft ge ineend het protocol aan het congres te moeten voorleggen en dat heeft be zwaren gemaakt tegen de bepaling 'omtrent de commercieele modus Vi vendi tusschen Venezuela en Cura- cao. De l»eer Paul denkt, dat de Neder- landsche regeering door de afbreking dear diplomatieke betrekkingen te Ca- fracas pressie heeft willen uitoefenen, ter verkrijging van onmiddellijke ra tificatie van het protocol en dat de 'Venezolaansche regeering, die zich •aan die pressie niet wilde onderwer pen, uu haar zaakgelastigde heeft op geofferd door hem terug te roe pon. Dr. Paul verwacht do nadere mo tieven voor zijn terugroeping te ont vangen met den Txansatlantischen stoom eer ,/Buenos-Ayres", maar hij verklaart thans ireeds van oordeel te zijn, dat de Nederlandsch© regeering, doordat zij de betrekkingen met hem afbrak, zich niet gehouden heeft aan het protocol, dat onderworpen moest worden aan de goedkeuring der „be voegde autoriteiten". Alleen een for meels verwerping zou de nieuwe schorsing der betrekkingen kunnen rechtvaardigen. De heer Paul denkt, dat hij vervan gen zal worden door den heer Matos. De „Nieuwe Courant" toekent bij 'sheeron Paul's verdediging in de „Times" o a. aan Wij teekenen hierbij aan, da.t het protest der Nederlandse he Regeering vooral hiertegen gericht was, dat door Venezuela om een aanvulling van een der bepalingen van het pro tocol gevraagd werd en de ratificatie, door h*-t Congres, daarvan als het ware afhankelijk werd gemaakt. Dit was in strijd èn met den aard van het diplomatieke stuk, onderteekend door den minister Van Swinderen en dr. De Pau! en dat blijkens meer dan één zijner bepalingen met de onder- teekening van deze beide hoeren in werking trad, èn met de herhaalde verzekeringen van dr. De Paul, dat ile uitdrukking, dat het stuk „aan de bekrachtiging der bevoegde overhe den onderworpen zal worden", niets dan <>en hloote formaliteit en met name niet de goedkeuring van het Congres beicekende. Hetzelfde blad meldt hog De meening ligt voor de hand, dat het ontslag van dr. Paul een veran dering zoo beteekenen in de houding der Venezu el aansche regeering ten opzichte van de mogendheden en dien tengevolge de resultaten reeds door onderhandelingen verkregen, in ge vaar zou brengen- „Wij kunnen ver zekeren", schrijft het „Mémorial di plomatique", „dat zulk een gevaar niet te duchten valt. Het ontslag van dr. Paul is een bi onenland-Venezuel aansche aange legenheid en zou 'in geen enkel op zicht schade kunnen doen en de on derhandelingen, die president Gomee en de heer Gonzals Guinan minister van Buitenlandsche Zaken besloten zijn, voort te zetten en zoo spoedig mogelijk ten einde te brengen, in het verlangen, met de mogendheden har telijke betrekkingen te onderhouden." R. K. MIDDENSTAND. Dezer dagen vergaderden te 's-Her- togembosch de afgevaardigden der vijf diocesane Hanze bonden in Ne derland, ten einde plannen te bespre ken tot het oprichten van een alge meen orgaan voor den R. K. Midden stand. Tegenwoordig waren afgevaardig den uit het aartsbisdom Utrecht en uit de bisdommen Den Bosch, Breda en Haarlem. Tot voorzitter werd benoemd dr. Nouwens, tot secretaris de heer C. M. M. van den Berg, secretaris van den Dia:. Iianzebond i/n het bisdom Haarlem. De vergadering was algemeen overtuigd, te moeten komen tot de oprichting van een flink orgaan voor don gehoelen R. K. Middenstand in Nederland, waarvan een groote op voedende kracht moest uitgaan. De organen, reemis bestaande in de ver schillende diocesane Hanzebonden, voldeden niet meer aan de eischen, welke gesteld mogen worden met het oog op (ter groote® omvang door den R. K. Middenstand verkregen. Besloten werd ©ene commissie van vier leden te benoemen, drie zich op de hoogte moet stellen van de kosten, verbonden aan de inrichting van een dergelijk orgaan. Deze commissie moet rapport uitbrengen op eene vergadering, te houden op 20 Juli a.s. te Utrecht. GENEESKUNDIGEN AAN ZIEKENFONDSEN. Door een voorloopig comité tot stichting van een central© vereeniging van geneeskundigen die ziekenfonds- praktijk uitoefenen bestaande uit do hoeren N. J. M. Fa^ee Schooffer, W. E. Merens, P. Ozinga en P. W. Peereboom, te Haarlem, W. de Jong en A. van Rhijn te Leiden, ©n S. A. van Leer te Rotterdam, was Zondag te 's-Gravenhage een vergadering be legd. De vergadering werd geleld door dr. A. van Rhijn, die in zijn openingsre de de motieven voor de oprichting van zulk eene vereeniging uiteen zette, wellce o. a. daarin bestonden, dat door samenspreking en overleg van z tekenfonds-geneeshee ren uit ver schillende plaatsen onderling zou be vorderd worden, dat de verbetering van het ziekenfondswezen niet alleen van hooger hand door de organisatie van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, maar ook door het initiatief van de betrokken genees kundigen zou tot stand komen. Ver der toonde hij aan hoe in vele op zichten de centrale vereeniging aan de Maatschappij diensten zou kunneai bewijzen. De stichting der vereeniging werd echter op verzoek van het hoofdbe stuur der Maatschappij uitgesteld totdat eene conferentie tusschen het hoofdbestuur en het voorloopig comi té heeft plaats gehad. Na bespreking van belangrijke pun ten liet ziekenfondswezen betreffende, werd de vergadering gesloten. Het comité had van tal van genees kundigen bericht ontvangen van in stemming met het plan. VLIEGEN BIJ LEUR. Door te sterken wind, due bleef aanhouden, is er gisteravond bij Leur niet gevlogen. Omstreeks 9 uur werd er meegedeeld, dat het vliegen om die reden niet doorging. DB MINISTER VAN OORLOG. De Minister van Oorlog, hoewel se dert het begin van Mei weer aan zijn departement werkzaam, gaat wegens zijn gezondheidstoestand nog niet naar de vergaderingen der Eerste Ka mer, zoodat zijn ambtgenoot van ma rine zich gisteren belastte met de ver dediging van de wetsontwerpen, het ministerie van Oorlog betreffende. TOESTANDEN TE APPELTERN. We lezen in de Tel.: Zaterdag is voox den rechter-com missaris verschenen de heer J. W. L. T., burgemeester der gemeente Appel- tern, wegens beleediging van den ge meenteveldwachter Van der Scheer, die hem wegens dronkenschap be keurd had. Ook in de zaak van den veldwach ter v. d. M. aldaar, geschorst wegens het vermoedelijk plegen van onzede lijke handelingen, is de instructie ge opend. Over de toestanden in die gemeen te werd voor eenige weken gemeld, dat na Nieuwjaar 15 diefstallen met braak werden gepleegd; bij acht per sonen, onder wie gemeente-secretaris, wethouder en veldwachter ruiten stuk werden gegooid; koren van den loswal in de Maas werd geworpen; 's nachts onrijp koren werd afgemaaid; een hooimijt in brand werd gestoken; gaten in roeihooten werden geboord, om deze te laten zinken; vischnetten tot een gezamenlijke waarde van 2000 werden vernield; een woning met vuil werd besmeerd. Het gelukte de politie eenige perso nen wegens mishandeling voor den rechter te Tiel te brengen, waar zij werden veroordeeld. In hooger beroep las de procureur-generaal aan hot Hof te Arnhem, een brief van den burgemeester voor, waarin deze de schuld van het gebeurde op de politie wierp. Voor eenige jaren werd de heer T. veroordeeld tot eene geldboete we gens weigering^ om als getuige in een strafzaak op te treden. PRINS EN PRINSES KUNI. H. K. H. prins en prinses Kuni van Japan, vergezeld van groot gevolg, hebben Zondagmiddag in den Ko ninklijken grafkelder te Delft, een krans van levende bloemen gelegd op het graf van wijlen Koning Willem III. De burgemeester van Delft ontving' en begeleidde de hooge bezoekers. Gister bezochten de gasten Amster dam. CHRISTELIJKE PHILANTHROPIE. Aan een verslag der vergadering van den Centraal-Bond van Christelij ke PlüJanthropische Inrichtingen in Nederland, onder voorzitterschap van dr. J. Th. de Visser, te Amsterdam gehouden, ontleenen wij het volgen de De heer A. J. da Costa bracht het jaarverslag uit, waarin hij o. a. op merkte, dat in het afgeloopen jaar veel verbeteringen waren aange bracht, die de goede werking dei- Kinderwetten niet weinig zullen ver- hoogen en dat een opvoedingsgesticht voor jongens, waaraan behoefte was, tot stand zou komen. Voorts hadden verschillende vereeaiigingen zich bij den bond aangesloten. De heer Van Heemstra,- de pen ningmeester, vermeldde. dat in De cember een saldo, groot 1543.81, in kas aanwezig was. Tot bestuursleden werden herkozen de aftredende leden dr. L. Heldring, W. Ilovy en ds. H. Pierson. Vervolgens werd behandeld een voorstel tot goedkeuring van de overeenkomst van den Centraal-Bond met de Ned. Herv. Diaconessen-inr. te Amsterdam eu de Chr. Vereen, voor verpleging van lijders aan val lende z'ekte te Heemstede, aangaande de opleiding van helpers en helpsters van Lij den Bond aangesloten inrich tingen. Bepaald werd, dat de opleiding ge schieden zou in een driejarigen cur sus, waarna een diploma zal worden uitgereikt na gebleken bekwaamheid. Door toekomstige helpsters worden de eerste twee leerjaren doorgebracht aan de Diaconessenschool te Amster dam, door helpers aan de opleiding tot diaconen te Heemstede, het derde leerjaar in een der bij den Bond aan gesloten inrichtingen. STAATSPENSIOEN. Naar mor ons bericht, zal Zondag 11 Juli te Tied een bijeenkomst vóór Staatspensionneering worden gehou den, op welke als sprekers zullen op treden mevrouw Th. B. Haver te Amsterdam, de heer B. Kanis, voorzit ter der afd. Amsterdam van den Bond voor Staatspensiormeering, en de heer F. M. Wibaut, lid van den ge meenteraad te Amsterdam. Een 10-tal plaatselijke vereeaiigin gen nemen deel aan den optocht, die onder begeleiding van muziek, zich naar het terrein der meeting zullen begeven, terwijl nog meerdere veree- nigingen uit de provincie (Wagenin- gen, Arnhem, Nijmegen, enz.) aan den optocht en de meeting zullen deelne men. Waarschijnlijk organiseert men te Arnhem een boottocht met muziek naar Tied. Vermoedelijk zullen er te Tiel tal van meetinggangers optrekken naar den kersenboomgaard, waar de spre kers zich zullen doen liooren. ZOETE WINST. De Haagsche correspondent der Tel. schrijft Bij vorige verkiezingen voor don gemeenteraad heeft de verhouding, waarin verschillende raadsleden ston. den tot speeuieerende bouwgrond- maatschappijen, die met de gemeente onderhandelden, een groote rol ge scheeld. Thans is in dit verband een feit openbaar geworden, dat inder daad een schel licht werpt op die ver houding. In den laatste® tijd zijn in den Raad besluiten genomen van groot belang voor eenige bouwgrond maatschappijen. Deze gingen met de gemeente transacties aan, waarbij, naar gerust mag worden gezegd, het voordeel was aan de zijde der maat schappijen. Deze nu hebben aan twee raadsleden, de heeren VV. B. van Liefland en B. Janse Johsz., een be drag uitgekeerd van eventjes 131.000, voor „provisie, kosten en bemoeiin gen". Het betreft de maatschappijen „Zandoord" en „Wijk VII". De eerste maatschappij zag den 6en Juli 1905 haar Dlan door den Raad goedkeuren en 18 Juli 3. a. v. ontvingen de bel de raadsleden hun „provisie, kosten en bemoeiingen". De heer Van Lief land trad telfs bi den Raad op als onderhandelaar voor de maatschap pij «Wijk VII", waarvan hij 40.000 provisie ontving.... Conclusie Wij concludeeren niet. Iedereen, drie zuivere toestanden wil in onze gemeentelijke verhoudingen, iedereen die waarborgen wil voor een ongerep te, hooge vervulling van het raads lidmaatschap, vrage zich af, of op fei ten als deze maar rustig moet wor den toegezien, en of de heeren Van Liefland en Janse niet zullen moeten bekennen, dat hun plaats in den ge meenteraad... maar, neen, wij con cludeeren niet. Gemengd Nieuws WIE HEEFT AMERIKA ONTDEKT? De oude quaestie, wie de eerste ontdekkers zijn geweest van Ameri ka, is in de VereenJgde Staten weer op den voorgrond gekomen. Een jaar of twaalf geleden was in een moe rassig oord bij Kensington, welke een opschrift droeg in de mnnen teekens der Noren uit den tijd der middeleeuwen. Het opschrift, dat ook gedateerd was, bleek bij ontcijfering liet relaas te bevatten van een reis door 8 Gothen en 22 Noren gemaakt in het Amerikaansche binnenland. Tien man waren bij het schip aan de kust achtergelaten. De reis landin waarts had 41 dagen geduurd; het jaar der ontdekkingsreis was aange geven als 1362. Over de eenheid van dezen runnen- steen is veel getwist Prof. Ostlund, van de universiteit van Minnesota, heeft na een studie reis, tot dat doel door hem onderno men naar Noorwegen, de echtheid van deze steenen oorkonde bevestigd. Maar nu heeft prof. G. O. Curme, van die North Western University, die aanvankelijk ook geloofd had in de echtheid van de inscriptie, bekend gemaakt, dat hij van deze opvatting is terug gekomen en dat hij op ver schillende gronden is overtuigd ge worden van onechtheid. DE DICHTER. Björnson, die nu ernstig ziek ligt te Christiionia, heeft eens antwoord gegeven op de vraag, bij welke gele genheid zijn dichtersroem hem heit grootste genoegen had bereid. Hij zei: „Er was eens een troep politieke betoogers, die naar mijn wo ning trokken en de ruiten inwierpen. Toen meenden ze ook te moeten joe len en iets roepen, en zoo begonnen ze gemeenschapeplijk een lied te zin gen, waarmee zij hun betooging kracht meenden hij te zetten; zij zon gen: „Ja. wij houden van dilt land van ons!" Het was het meest geschik te strijdlied, dat zij op dit oogenktik bij de hand hadden. Maar mie teen zongen zij het lied, dat de man gedicht had, dien zij daar juist hadden aangevailenl DE LAATSTE APEN VAN EUROPA. Volgens de Diarrio del Madrid zijai waarschijnlijk de laatste in Europa in 't wild levende apen, die op de rots bij Gibraltar, uitgestorven. Deze die ren, door die Spanjaarden „El Guejas' genaamd, waren staartloos en hnn bestaan bewees de theorie, dat Euro pa en het Afrikaansche continent vroeger door een landengte verbon den waren. Eenige jaren geleden kon men de „Guejas" met een verrekijker oog op een afstand gadeslaan; men schatte hun getal op ongeveer dertig. Het waren buitengewoon schuwe die ren, die men niet binnen 1200 meter naderen kon. Sinds geruime® tijd heeft men er geen een meer gezien, zoodat het vermoeden is, dat een be smettelijke ziekte de geheele kudde heeft uitgeroeid. Vergadering van den Gemeente raad op Woensdag 30 Juni 1909, des middags te half 2 in de Statenzaal (Prinsenhof). Voorzitter: Dr. H. D. Iüruseman. Afwezig zijn de hoeren Mr. Thiel, Dr. Nieuwenh. Kruseman, Van de Kamp, Van Lijnden, Mr. Spoor en Middelkoop. PUNT 1. De VOORZITTER doet meedeelring van de volgende mededeel in gen en ingekomen stukken: B. en W. hebben op 15 Juni kas en boeken ten kantore van den gemeen te-ontvanger nagezien en in orde be vonden. Er was in kas 175.655.13J. Door den heer G. II. Blits is met 1 September eervol ontslag verzocht als leeraar in de wiskunde en het boek houden aan de H. B. S. Het ontslag wordt verleend. De heer LASSCHUIT, sprekende ever een aanvraag om afwijking bij verbouw, begrijpt niet, waarom dat verzoek niet wordt toegestaan. De hoer VAN DEN BERG onder steunt het denkbeeld van den heer Lasschuit om aan mevr. Beaufort— Weerts de vergunning te geven. Met een beetje willigheid kan wet afwij king toegestaan worden, De heer DE BREUK deelt mede, dat de huurder toch een schuurtje had gebouwd, ondanks B. en W. hem dat hadden geweigerd. De huur der had 't recht niet dat verzoek te doen, wel de eigenares. Doch de huurder bouwde tegen den wil van B. en W. Zij gelastten afbraak, waar op de eigenares verzocht het schuur tje te mogen behouden. Dat kon niet. B. en W. haddien eenmaal een be sluit genomen, dat het schuurtje weg moest. 't Is niet, gelijk de heer Van den Berg zegt, dat "t schuurtje er altijd stond, 't Is twee jaren weg geweest, want de vorige eigenaar nam het mee. De heer VAN DEN BERG meent, dat do huurder ter goeder trouw han delde. Hij wist niet, dat vergunning noodig was. De heer DE BREUK ontkent dit De huurder had een weigering in den zak. De heer RINKEMA meent mot het oog op vroegere gevallen, dat weige ring moet volgen. Als men dit toelaat dan za'l men in 't vervolg geen ver gunning meer vragen en zoo maar gaan bouwen. De heer LASSCHUIT ontkent, dat deze zaak iets met de Bouwverorde ning te maken heeft, 't Betreft een schuurtje, geen gebouw. Ook spr. be pleit den goeden trouw van den huur. der. Het voorstel van B. en W., om dit verzoek te stellen in handen van B. en W. ter afdoening, wordt aangeno men met 7 stemmen tegen, die van de lieeren Van den Borg, Seignette, De Braai, Tjeenk Willink, Modoo, Welsenaar en Lasschuit. (De zitting duurt voor). HAARLEM. ONDERTROUWD Juni 30. P. J. Louwkamp en W. Prieeman, F. J. Mentjox en M. T. P. .1. v. Esch, A. Negrijn en C. A. E. v. Huijssteeden, T. P. Hubbers en A. M. Passchier, L. Jongmans en C. M. v. Bilderbeek, J. H. A. v. Bilderbeek en A. L. de Paus, A. v. Eis en H. P. v. Vugt, W. Petersen en D. Dijkstra, -J. II. Schiltma® en C. Klomp, A. Bel- laart en C. F. M. v. d. Eijnde, P. Snel en J. Hijnsbergen. GETROUWD Juni 30. P. G. Muller en B. v. Kes- sel, C. Alsema en A. P. Pistoor, C. H. de Ridder en C. W. Pel, G. Veer en N. Brederode, J. Wielenga en J. lvrul, C. v. Gog en J. Melchior. BEVALLEN Juni 27. C. J. Groemendaal—Pijnap pel, z.29. H. v. DoornBosman, z. A. J. Essanius—v. Montfoort ,<L M. v. <L Heer©—v. Haarst, z.30. A. Jac quesv. Zwol, d. M. M. GlasHa mers, z. OVERLEDEN Juni 28. J., 12 m., z. v. E. F. Selbeck Heerensingel, C., 7 m., d. v. J. Feijen KI. Heiligland, 29. W. Hartog, 70 j., Soutmanstraat, F. L. W. Sarlet Roosdorp, 51 j., Teijlershofjestx.30. J.13 j. z. v. S. Stienstra, M. v. Heem-s- kerkstraat. Veemarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 30 Juni 1909 Koeien. Aangevoerd 5, verkocht 3 stuks, hoogste prijs 200, laagste ƒ160 per stuk. Nuchtere kalveren 30, hoogste prijs 14, laagste 12 per stuk. Schapen 6 stuks, hoogste prijs 20, laagste f 1G per stuk. Lammere® 28, hoogste prijs 15, laagste 10 per stuk. 1 Paard. Van inf«ïonden etakktn, geplaatst ol niet geplaatet, wordt de kopie den Iniender nietternggegere Voor dan inhoud doser rubriek atelt de Kedaotie aloh niet aansprakelijk. DE VECHTPARTIJ IN DE LEID- SCHESTRAAT. Om vergissing te voorkomen, die mogelijk in het nadeel van zijn zaak kan zijn, zag ondergeteekende er gaarne de aandacht op gc-vestigd, dat niet hij maar een ander fotograaf de bij de vechtpartijtjes in de Leidsche- straat betrokken fotograaf is. J. HENDRIK FORTGENS, Leidschestraat 49. ImsterdamscliB Bears. Openingskoersen van 30 Juni 1909, LABOUCHERE O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was onveranderd: Nederl. Certificaten 91 5/8, Russen 90 ,95 1/2. ZUTD-AMER1K. STAATSFONDSEN Peruanen 9 en 35. TABAKSAANDEELEN flauw: Bir.d- jey 93, Deli 435, Medan 222, Nieuwe Asahan 74, Rotterdam DeLi 320, Se- 'nembah 380. PETROLEUMAANDEELEN onver anderd. Koninklijke 4321/2, 31/2, Moeara Enim 189. MIJNAANDEELEN stil. Great Co- bar 117, Paleleh 31—1/2, 8-41/2—51/2. De AMERIKAANSCHE MARKT opende ongeanimeerd. Atchison 113 1/2, Denver 47 7/8, Erie 35 1/2, Kansas 45 9.16 en 71 1/2, Mis souri 40 1/2, Rock Island 31 7 '8, Sou thern Pacific 130, Union Pacific 194, Wabash 22 1 8, Steels 67 13/16, Car- ren 56. CULTUURWAARDEN verdeeld. Vorstenlanden 1869, Reseonire Nod. Har.dels-Mij. 177 1/2. Eedsdwang. Naar het Hbld. verneemt, is de of ficier van justitie te Amsterdam voornemens, tegen den getuige Kril- ler, bekend uit het onlangs voor de Amsterdamsch© Rechtbank gevoerde •anti-milritaristenproces, een strafver volging wegens eecisweigering in te stellen. Uitgesteld. Wegens overvloed van kopy moe ten eenige stukken tot morgen blij ven liggen; o.a. een verslag van dan Centralen Loterij bond alhier, en van de fancyfair voor de Ned. Herv. kerk te IJmuiden.' KANTONGERECHT. Uitspraken. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan J. van E., te Velseri, overtreding der Drankwet, 10 boete of drie dagen hechtenis. J. H., zwervende, en B. V., te Be verwijk. overtreding Jachtwet, 3 boete of twee dagen hechtenis en vrijgesproken. H. K., te Haarlem, en twee ande ren, overtreding Arbeidswet, respec tievelijk vier maal 2 en twee maal 1 boete of zes maal 1 dag hechtenis, twee maai 2 boete of twee maal 1 dag hechtenis, en J. M. M., te Haar lem, vrijgesproken. J. P.. te Haarlem, overtreding der Leerplichtwet, ƒ10 boete of 3 dagen hechtenis. A. K., te Schoten, verhuizen naar een andere plaats zonder aangifte te doen, 1 boete of 1 dag hecht. J. F., te Amsterdam, en J. A. B., zwervende, overtreding Spoor wet, 15 boete of 15 dagen hechtenis. J. J. B te Spaarndam, een gevaar leken hond niet onder zijn hoede hou den, vrijgesproken. J. N., te Haarlem, en drie anderen, een trekdier onbeheerd laten staan, 2 boete of twee dagen hechtenis, 1 boete cf een dag hechtenis, en twee maal 1 boete.of twee maal een dag hechtenis. J. de K.te Haarlem, twee maal loopen op verboden grond, twee maal 3 boete of twee maal drie dagen hechtenis, A. T. v. d. N. vrijgespro ken. Jhr. Mr. II. E. E. R., te Assen, en acht anderen, rijden op verboden grond, respectievelijk 3 boete of 2 dagen hechtenis, 2 boete of 2 dage® hechtenis, en 1 boete of ©on dag hechte® is F. R., te Haarlem, overtreding der Bouwverordening Haarlem, 2 boete of 1 iag hecht. J. Z., te Velsen, overtreding Alge- meene Politieverordening Velsen, f moete of twee dagen hechtenis. J. M. N. T. v. W. v. d. G., te Wijk aan Zee, en 2 anderen, overtreding Algemeene Politieverordening Zand- voort, allei 1 boete of een dag hechtenis. G. V., te Haarlem, e® 10 anderen, overtreding van liet Provinciaal Re glement, 2 boete of twee dagen hech tenis, 2 en 1 boete of twee en 1 d. hechtenis, 1 boete of een dag hech tenis, en twee maal 0.50 boete of 2 maal een dag hechtenis. C. v. d. G., te Zandvoort, en 18 anderen, overtreding Motor- en Rij wielreglement, allen 1 boete of een dag hecht. Voorts werden er nog 33 personen veroordeeld, wegens openbare dron kenschap tot drie dagen hechtenis, ƒ10 boete of drie dagen hechtenis, 6 boete of drie dagen hechtenis, 5 boe te of 3 dogen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, en 2 boete of twee dagen hecht. Ongeluk. Gistermorgen kreeg tijdens de exer citie op het terrein bij de cavalerie- kazepne een huzaar een hevige® trap van een paard, zoodat hij bewuste loos viel. Dadelijk werd hij naar 't hospitaal overgebracht; zijn toestand is zorg wekkend. SLOTEN. De melkrijder H., wonende te Os dorp, is in staat van dronkenschap van zijn melkwagen gevallen en zwaar gekneusd per rijtuig naar zijn woning gebracht. Bij den tuinier J. de Rooi, aan den Overtoom, zijn gisterennacht meer dan 30 konijnen ontvreemd. ZANDVOORT. Voor de 6 Juli alhier te houden stemming voor drie leden van den gemeenteraad zijn candidaat gesteld de heeren Buckmann, A. C. F.. Drayer D.Gzn., Driehuizen, D. Kruys- mulder, C. Plas, A. van der Platteol, N. J. Weber, L. N. Zwaan. BEVERWIJK. Bij de gisteren gehouden Candi da a (stelling voor den gemeenteraad wegens periodieke aftreding van de heeren J. Eyking, R.-K., G. Poel, R.- K., e® I. Velthuizon van Zanten, A.- R., werden candidaat gesteld de af tredende leden, en voorts de heeren C. Gorter, V.-D., F. Spanjaard, R.-K. en K. Tijssen, arbeiderspartij. Aanbesteding. Gistere® werd door de Gemeente aanbesteedhet verbreeden, verhoo- gen en bestraten van den Parallelweg met daarbij behoorende werken. Er waren 1U inschrijvers. Hoogste was de heer J. Ehlenbrecht te Span broek, voor 8248 laagste de heer G^ van den Adel alhier, voor 3400. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. VELDDAG VAN 't LEGER DES HEILS. Velsen is de uitverkoren plaats voor de velddagen van 't Leger des Heils. De feestvierders worden er dan ook door de bezitters der buitens steeds gastvrij «ontvangen. Heden was onze burgemeester, jbr. mr." "J. W. G. Boreel van Hogelanden, de gastheer. 't Zeldzaam schoon© landgoed .Wa terland" was nu de verzamelplaats voor de Heilssoldaten, uit alle stre ken des lands te zamen gekomen. Extra feest trein en van noord en zuid en oost brachten vanmorgen vroeg al honderden en duizenden. 't Weer zag ex eerst dreigend uit; een vies motregentje, nog dreigender wolken maar tegen elf uur brak de zon door en waren alle sombere gedachten vergeten. Op 't feestterrein was 't een ker—

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2