Weerbericht ïhermometerstand IE1J8EBS >otomenma0ul|B. Binnenland Uit de Arbeiderswereh Land en Tuinbouw Laatste Berichten Sport ea Wedsirpea Kerk es School Gemengd Nieuws imsterdsmsehe Bears. Burgerlijke Stand Marktnieuw8 Financieele berichten MEDEDEELINGEN VAN HET feONIKKL NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 1 Juli 1909. Hoogste barometerstand 769,6 m.M. te Aberdeen (Oostkust van Schot land) laagste 752.6 m.M. te Breslau (Duitechland). .Verwachting tot don avond van Juli Wind meeelt matige Noordelijke Wind. Gesteldheid van de luchtgedeelte lijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuuriets warmer. ^BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 ■uur 764 m.M. Vooruitgang. .Vorige stond te 2 uur 760 m.M. U Haarlem. Donderdag 1 Juli Hoogst* gisteren S uur F. 69 Uipk hedennacht F. 69 Hoogete heden tot 1B uur F. 60 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cis. pea* regel. 98 Langa Vaoratraat De aandacht van de Leiders wordt revestigd op de in dit nummer voctr- omende annonoe van de N. V. HAN DELS- EN CREDIETVEREENIG1NG die de bekende 2£ Promleloten deir Stad Antwerpen aanbiedt op zeer ge makkelijke betalingsconditiën, name lijk tegen betaling van t l, f2 of 3 per maand. Deze Pmnieloten trekken jaarlijks aesmaal en er zijn zeer hooge prijzen aan varbondon De eerstvolgende trekking heeft weder 10 Juli plaats met 1650 prijzen, waaronder do Hoofdprijs van Frcs. 150.000. Op verzoek van den lieer Richel te 'e-Gravenliage wordt besloten de nieuw aangelegde straat op 't bouw terrein „Amerika" te doopon met den naam „Burgemeester Wentholt- s traaf'. Tegelijk wordt besloten ver schillende andere wegen en straten die nog niet van een naam waxen .voorzien, te doopon, o.a. I.apienen- burgstraat. Brouwerdwarsstraat, Treslongstraat, Txeslongd warestraat, •fcortenbachstraat, Amerikaeiraat,. le en 2e Amerikadwansstroat en Van Wavenenslraai. De Gascommissie heeft B. on VV. in 'overweging gegeven aan den Raad voorstellen te doen die leiden tot goedkeuring van een plan van uit breiding der gemeen tegasf abr iek al hier op de wijze als door haar in haar missive is omschreven en be staande in: 1. het maken, leveren, en montee- ren van oen ruimtekoeler, geheel Compleet voor 5000 kub. M. dagpro ductie cm deze levering op te dragen aan de firma August- Klönne te Dartmundt voor de door liaar inge schreven som van f 1990. 2. het leveren en mon toeren van een texhauater, een pelouze, een Kirch- ham Washer en het vergrooten der Euiverkisten, geheel compleet, voor 5000 kub. M. dagproductio en die ze werkzaamheden op te dragen aan de Gasmeterfabriek te Dordrecht, voor de door haar ingeschreven som van t 6725. 3. tot Ixet aangaan van een© geld- leening, groot 9000 tot dekking dier kosten. B. en W. stollen aan don Raad voor conform het advies der commis sie, voor zooveel betreft de punten 1 en 2 en wat punt 3 betreft om eene tijdelijke geldleening tot dat bedrag aan te gaan, in afwachting van definitieve leaning. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen, ofschoon de heer Guldemond meende dat de ge wone regel is dat kleine uitbreddin gen uit de gemaakte winsten moeien .worden betaald; daarom zou hij voortaan niet op andere wijze over di© winst willen beschikken. De Raad had in hare vorige verga dering besloten te bepalen, dat on derwijzeressen, die in liet huwelijk traden, geacht werden, eervol ont slag uit hare betrekking te hebben gevraagd, met ingang van den dag «ran het huwelijk. God. Staten hebben evenwel ge waagd dat J^sluit weder te willen intrekken om de door hen aange voerde redenen. Hot dag. bestuur advisecirt den Raad hieraan te voldoen. De heer Balvers meent dat beroep op de Kroon nog overblijft, doch wil wel met B. en W. medegaan. Z. i. wordt het woorderzifterij. Men mag wol ontslag verleenen bij huwelijk, nxnar zulks in de instructie zetten, is 'ongeoorloofd. Bproker hoopt dat B. en W. bij voorkomend» geva n. gehoord de meerderheid van den Raad over dit onderwerp, met een voordracht tot ontslag zullen aankomen. Het besluit wordt daairna Inge trokken. De rondvraag leverde verder geen bijzonders op. De vergadering gaat over in comi té-generaal, ter behandeling van do kohieren Hoofdei ij ken omslag en hondenbelasting dienst 1909. SANTPOORT. De oud-minister J. T. Gremer be trok gister (zijn verjaardag) met zijn familie het nieuwe kasteel op Duin en Rruidbarg. Het fanfarecorps Wil- hekntna bracht hem eene serenade. SCHOTEN. Gisterenmiddag is door den contro leur der gasfabriek, een bewoner uit de Kloosterstraat betrapt, die door oen steenen pijp, welke als slangkop peling op de hoofdgaskraan was aangesloten, en daardoor gas buiten den meter om verbruikte. Dat muisje zal nog wel een staartje hebben. ZAND VOORT. Campagne, Amsterdam, Hoogeweg 40, 6 pers. J. H. Smals, idem, PakveMstraal 32 5 pers. H. C. Surie, idem, Hotel Groot Bad huis. J. MeursLng, idem, idem. J. Smit, idem, idem. J. Schr&der, Don Haag, id., 2 p. B. Kleijwogt, Woudenberg, Hoeron- straat 1 6 pers- Mej. A. Nienhuize, Amsterdam, id. Ds Groningscbe Academiefeesten IV. (Van onzei. bij zonderen verslaggever). Woensdagavond 80 Juni. Door duizenden en duizenden feest gangers toegejuicht en uitgeleide ge daan verlieten hedenavond bij ze venen- H. M. de Koningin en de Prins, do feesstad. Aan het Station waren o a. aanwezig, de rector-mag- nlificus Prof. Heymans, de wethou ders, de burgemeester Jhr. Mr. Van Starkenlorgh en Mr. Geertsema, Commissaris der Koningin, van wie do Vorstelijke Bezoekers een hartelijk afscheid namen. Mot Mr. Geertsema en ,ihr. Van Starkenborgh onder hielden zij zich nog even, hun dank bi-engadJ voor de luisterrijke ont vangst. Onder het wegrijden van den trein stegen donderende hoera's op uit de dichte menigte op hot afgezette ge deelte va;, het station, welke door de Koningin-Moeder buigend en Prins Hendrik salueerend, werden beant woord. Dat de feestvreugde met dit ver trek gedoofd zou zijn Geen sprake van. liet bleef een vroolijke stem ming, hoewel een bui regen af en toe dreigde, liet bleef gelukkig droog, hetwelk natuurlijk de illuminatie ten goede kwam. Te midden der verlichting trok de maskerade-stoet nog eens rond, over al zijn komst met toortsemlicht en dreunend kla.nkgedrui.sch aankondi gend. Nu en dan werd de stoet door Bengaalsch licht begroet, dat van sommige gevels ontstoken werd en oen schitterend aspect veroorzaakte. Hoewol er nog voor de volgende da gen concerten, bals, recepties etc. zijn aangekondigd, zijn de eigenlijke feesten, welke een bron van genoe gen en vreugde zijn geweest voor de velen, die er aan deelnamen, heden avond afgeJoopen. Groningen, Woensdagmiddag. De Koningin-Moeder bezocht giste ren morgei het weeshuis en het doof stommen-instituut. Ondanks het re gende, reed II. M. in ©en open rij tuig. Aaa de voogden van het wees huis stelde H. M. een couvert ter hand, om de kinderen te onthalen. Voor liet doofstommen-instituut brachten de leerlingen in gebaren taal een stillen groet. Daar woonde Koningin-Emma verschillende lessen bij, o. a. in Bijbelsch© geschiedenis. De Prins bezocht de Suikerraffina derij d.-r firma Scholten en de Dres- seerschool. DE BESLISSING VAN Dir. J. Th. DE VISSER. De „Banier" bevat een schrijven van Dr. De Visser, in zake zijn be slissing, aan de Christ, Hist. Veree- niglng in het district Hardingen, ged. 26 Juni. Wij nemen het volgende er uit over: Bij dezen deel ik U mede, dat ik lieden aan den Burgemeester dor ge meente Harlingen het bericht zond voor Leiden te hebben geopteerd en derhalve voor mijne benoeming te Harlingen te moeten bedanken. Do' besluit kostte mij eerlijk gezegd moeite. Persoonlijk had ik ga ara- voor Uw district zitting genomen, te meer omdat ik in dit geval van de trouw mijner geestverwanten en van de vastheid van mijn zetel verzekerd was. Maar ik breng dit offer, ter wil le onzer partij, en nam Leiden aan als het minst vaste district, reeds vroeger in uitzicht gesteld. De reden dut ik niet eer mijne be slissing nam, lag in het feit, dat ik eerst mijn ambt als predikant moest neerleggen. AFSCHAFFING VAN NACHTAR BEID IN HET BAKKERS BEDRIJF. To Amsterdam is in een groote openbare vergadering besproken de afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Dit onderwerp werd achtereenvolgens ingeleid door do he©ren F. Mol, G. J. Bokhorst en mgr. G. W. Konings, geestelijk adv. van den Ned. R. K. Volksbond, die het onderwerp behandelden als een arbeidersvraagstuk, eon rnldden- standsvraagstuk en een vraagstuk van hel zedelijk leven. Ten slotte word door het bestuur de volgende motie ingediend: „De vergadering, enz., gehoord de besprekingen, betuigt instemming met het verschenen wetsontwerp en wenscht, dat het ontwerp ten spoe digste tot wet zal worden verheven. TEGEN DRANKMISBRUIK. Hot hoofdbestuur van den Volks bond tegeax drankmisbruik heeft zich gewend tot den Minister van Water staat, mee het verzoek de „Algemee ne Voorwaarden voor de Uitvoering ©n het onderhoud van werken onder het helleer van het Departement van Waterstaat" in dien zin te willen wijzigen, dat niet alleen het gebruik, maar ook hot aanwezig zijn van alco holische dranken op het werk verbo den is, behoudens bijzondere gevallen ter beoordeeling van do directie, en dat beschonken personen niet op het werk zullen worden geduld. INTERNATIONALE TBNTOON- STELLING TE BRUSSEL. liet hoofdcomilé voor de Internatio nale Tentoonstelling te Brussel in 1910, werd gisteren door den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel geïnstalleerd met een uitvoe rige rede, waarin hij constateerde, dat wij op de buitenlandsche markt een positie hebben te handhaven on te veroveren. Wij wenschen een welver zorgde tentoonstelling, waarbij niet alles wordt overgelaten aan de recla me voor een of anderen industrieel, en waarbij onder deskundige leiding gezorgd is voor een naar voren bren gen van het eigene karakter onzer in dustrie voor het geven van een goed beeld van onze voortbrengselen en onzen handel, voor zoover die be tee kenis hebben voor het buitenland. Een mooie Nederlandsche afdeeling moge tegenstanders overtuigen en voorstanders aanmoedigen en tevens een vriendelijk antwoord op de daad geven op de uitnoodiging van de Bel gische regeering. Reeds nu staat vasit, dat het welsla gen van de Ned. afdeeling verzekerd is. Het comité ving terstond haar werk. zaamheden aan. EEN PROTEST-MEETING. De vereeniglng „de Dageraad" heeft te Amsterdam een groote open bare vergadering gehouden, om te protesteeren tegen het in gijzeling steLlen van den getuige Krilter uit Haarlem in een bekende strafzaak tegen de anti-militaristen, omdat hij wegens gemoedsbezwaren weigerde den ©ed af te leggen. Als sprekers traden op de heeren Domeda Nieuwenhuis en Froweln; de heer Gerhard was verhinderd. De heer Domela Nieuwenhuie be gon met hulde te brengen aan Kril- ler, die de consequenties van zijn principe heeft aanvaard, en daardoor den strijd tegen den eedsdwang, die eenigen tijd sluimerde, opnieuw ge wekt heeft. Spreker citeerde uit het program de ranti-revolutionaire partij, en constateert, dat dr. Kuyper ook tegen eedsdwang van atheïsten is. We eischen van de anti-revolutio naire partij, dat zij nu aan haar pro gram getrouw, den gewetensdwang uit onze rechtspraak zal wegnemen. Ook dr. Frowein begon met een woord vam hulde aan Kriller, 'en ging dan uitvoerig de quaestio van den eedsdwang na. Spreker constateert met genoegen, dat de officier van justitie een ver volging tegen Ivriller schijnt te wil len instellen. Het is te hopen, dat dit gebeurt, opdat in hoogste instantie het wetsartikel betreffende eed en be lofte worde geïnterpreteei*d. •Spreker vond, dat evenals het ker kelijk huwelijk door het burgerlijk huwelijk is vervangen, ook de bur gerlijke eed in de piaats moet komen van den godsdienstigen eed, die op zijn plaats was, toen de rechtspraak in handen was der kerk, maar nu niet meer. De rechtszekerheid onder vindt door deze verandering geen na deel, en daarom drong spreker op krachtige actie aan. BRANDEN. Te Finsterwolde zijn afgebrand de behuizingen van Koert van Heuveln en Koert van der Veen. Twee paar den, een koe, eenige varkens van Van Heuveln verbrandden evenals de in boedels. NEDERLANDSCHE BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. In de plaats van mevrouw Wij- naendts—Francken en den heer Rij- kens zijn in het hoofdbestuur van den Nederlandse hen Bond voor Vrou wenkiesrecht verkozen mevrouw Isaachsen—-Dudok van Heel, do be kende schrijfster der Noonveegsche brieven, on rar. W. H. M. Werker, lid van den Gemeenteraad te Utrecht, griffier van den Centralen Raad van Beroep. Als voorzitster werd gekozen mevrouw M. van Eeghen. ONGELUKKEN. Dinsdagmiddag begaf zich de fami lie van do wed. Ruiter, wonende te Purmerland miot paard en rijtuig (met vijf inzittenden) van de Purroe- render markt huiswaarts. Even over do groote kanaalsluis komende, schrikte 't paaxrd voor oen naast den weg liggend voorwerp, brak daarbij den buikrksm en sloeg op hol. Een dor joxxgelieden sprong on middellijk uit don wagen, greep het paard bij den teugel, doch moest 't los laten, waarbij hij in 't gras werd geslingerd. Bij 't Purmerlander sluisje sprong er wederom een uit, die 't geluk had, bij een kromming van den weg, 't dier tot stilstand te brengen. Terwijl allen onmiddellijk uitstapten, kreeg een der meisjes 't door den doorgestanen angst od de zenuwen; overigens bekwam niemand oenig letsel. De beschadigde wagen werd naair Purinerend en 't paard aan de hand naar zijn stal gebracht. JAARVERGADERING A. N. D. B. Op deze vergadering zette de heer Henri Meyer uiteen, dat de A. J. V. toelating van leerlingen gevraagd liad, omdat de plaatsen van hen, die in 1907 en 1908 aan het vak ontval len waren, niet waren ingenomen. Tegen dit verzoek kou de leerling- commissie niet opponeeren. Spr. meende, dat in dit geval niet aaneen represaillemaatregel hoefde gedacht te worden. Daarna kwam aan de orde de be handeling van het Financieel verslag over 1908. Er bleek uit, dat aan contributiën ontvangen werd een bedrag van 295,083,93. Aan salarissen vserd uit gegeven ƒ38,921. Aan „uitkeering bij staking" ƒ2 48,078.91, aan „uitftoe- ring aan werkloozen" 376,834. De „uitkeering bij overlijden" beliep ƒ8100. de „uitkeering bij ziekte" ƒ13.018. Aan den Anlwerpschen Dia- mantbeworkersbond werd een voor schot verleend van 51,101,98, aan den Bond van Nederlandsche Gemeen tewerklieden een voorschot van ƒ3600. De verslagen werden goedgekeurd. STAND DER BLOEMBOLLEN OP 16 JUNI 1909. Het onderstaande overzicht van den stand dor bloembollen op 16 Juni 1909 is, met medewerking der Rijks- tuinbouwleeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de corres pondenten van de directie van den landbouw. In Noordholland hebben de bloem bollen overal geleden van de winter vorst en van nachtvorsten in het voorjaar. Vooral het bijgoed, met na me Iris en Anemone, ondervond schade van laatstbedoelde vorsten. De schadelijke invloed deed zich even wel niet overal even sterk gevoelen, vandaar dat de stand in de verschil lende streken nog al uiteen loopt. In sommige gemeenten (Uitgeest, Lim- men) hebben de tulpen geleden, door dat zij in den herfst in te drogen grond werden geplant. Ze waren daardoor gevoeliger voor vorst en het blad verdorde reeds omstreeks Pink steren, na enkele warme dagen. In de omgeving van Sassenheim kwam het zwartziek en het geelziek in de hyacinten veel voor, terwijl bij Noord wijk veel „kwade plekken" in de tulpen en Iris Hispanica voorkwa men. Hyacint. Het gewas is overal goed, behalve bij Beverwijk, waai* het ma tig is. Tulp. De tulpen zijn goed bij Haar lem, Beverwijk, Veur, Voorschoten, de Haarlemmermeer en Roelofarends- veen, matig hij Uitgeest, Limmen, Akersloot en Castricum, zeer goed in de Strcfek en bij Sassenheim, vrij goed bij Noordwijk en in het West- land. Narcis. De narcissen zijn goed bij Haarlem, Uitgeest, Limmen, Aker sloot, Castricum en in het Westland, vrij goed bij Beverwijk en Noordwijk, overal elders zeer goed. Crocus. Deze zijn goed bij Haarlem, vr ijslecht bij Uitgeest, Limmen, Aker sloot en Castricum. Bijgoed. Het bijgoed is vrij slecht bij Beverwijk, vrij goed bij Uitgeest, Limmen, Akersloot, Castricum, Haar lem en Noordwijk, goed iu de Haar lemmermeer en Roelofsarendsveen, zeer goed bij Sassenheim. Lelies. Deze zijn goed bij Veur, Voorschoten en omgeving en in het Westland. FAILLISSEMENT-DE LANOY. Maandag wordt ter griffie van de Arr. Rechtbank gedeponeerd de uit- deelingslijst betreffende de slotuitkee- ring in het faillissement Dd. de La- n-oy, voorheen Westorka-ppel on Hooft. Die uitdeeling is bepaald op 92/87 pCt. Daartegen komt een nog niet geverifieerde crediteur in verzet. Dit heeft echter geen invloed op de uitkeering. In het geheel is dan 242/87 pCt. in dat faillissement uitge keerd. Militaire Zaken. De sergeant Kaptein, van hel 10de regiment infanterie, is bevorderd tot don rang van eorgeant-majoor-in- structeur. Helen zijn alhier aangekomen de Cadetten sergeants G. J. Tielrooy, D. M. Nierslrasz, J. Paris, C. O. van Resteren en Jhr. v. d. Wijck, bene vens de cadetten-korporaal 'A. M. SiereVelt, M. J. van der Boon en J. H. A. Jacometti, tot het verrichten van practischen dienst bij het 10de regiment infanterie. E en uitstapje. Gisteren maakte de naai vereniging ,,'t Mosterdzaadje" onder leiding van mej. Vermotte, een uitstapje naar Wijk aa:i Zee. Per spoortrein vertrok ken zij van hier naar Beverwijk, en vandaar per stoomtram naar Wijk- aan Zee. Zoowel aan het strand als in hét dorp zelf vermaakten de meis jes zich naar hartelust. Recht voldaan over dit uitstapje koorden zij dan ook 's middags tegen zes uur weder huiswaarts. Openbaar Slachthuis. Tot machinist aan het Openhaair Slachthuis alhier, is benoemd onze stadgenoot, den heer J. van Kam pea. Een 'duimstok, Bakcnessergracht No. 56. Een schakelarmband, Oranjeboom straat 34 Een port©m onna ie met geld, Bilder- dijkstraat 12. Een portemonnai© met geld, ZuTd- Polderstraat 73. Een taschje met inhoud, Rijpstraat No. 61 Een ring met sleutels, aan hot Po litiebureau. Een witte zakdoek, aan het Politie bureau Een hondenhalsband, Pieterstraat No. 5. Een pakje met voile en lint, N. Kruisstraa' 2. Een armband, Burgwal 55 II. Twee servetten, Vooruitgangstraat No. 129. Een hondenhalsband, Schouwtjes laan 17. Een armband. Oranjeboomstraat No. 78. Eetn rozenkrans, Brouwersstraat No. 7 C. Een moer van een rijtuig, Generaal Cronjéstraat 139. DUINDIGT. Onder begunstiging van goed weder werden Woensdag de courses te Duindigt gehouden. In de zes uitge schreven nummers startten 46 paar den, waarvan in den Admiraal de Wey-prijs alleen 15 paarden zich on der den starter opstelden. Deze zeer roote deelneming in \n handicap voor Nederlandsche paarden vond zijn oorzaak in den grooten lust der eige naars, beslag te kunnen leggen —be halve op den Geldprijs op do door Z. K. H. den Prins der Nederlanden uitgeloofde groote zilveren medaille, waarvan de heer Doeleman met' Vrouwtje C. de gelukkige winner werd. Jhr. W. A. L. Mock reikte de medaille aan Doeleman uit, met er op te wijzen, dat de groote waaide dezer medaille was, dat zij uitgeloofd was door Z. K. II. Prins Hendrik. J hi*. Mock hoopte, dat deze hooge prijs voor Doeleman een spoorslag zal zijn om het voorbeeld, zoo juist door zijn bekwaamheid gegeven lang te zul len blijven volgen. Door het publiek werden luide hoera's aangeheven. Was in dit nummer onderling een groote strijd, veel minder was dit het geval in de pr ij zen-draverij, waar Ce- sar wederom kwam en overwon ech ter zeer gemakkelijk. In den Verkoopsren liepen Zeeland, de grootste favoriet, dead heat met Princes Cliffe, de grootste old sider. Zeeland was genoteerd 1/2, terwijl Princes Cliffe met den heerrijder Koster in den zadel, tevergeefs 16/1 aangeboden werd. In dein Reseda-prijs was het Ada, die de snelste paarden zijn hoeven liet zien. André, gereden door Schön. rock, volgde als pracht van tweede slecht^ 1/5 seconde later, niettegen staande die afstand 50 Meter grooter was. Cragette legde hands-down beslag op den 330 Meter ren, waarin de mer rie niet ongunstig gehandicapt was, en do Steeple werd even gemakkelijk door Dear Deoil gewonnen. Het was voor velen een aangenaam gezicht wederom eens te kunnen ge nieten van Le Cid's springen on danks zijn minstens 12-jarigen ouder dom neemt do brave schimmel ai de hindernissen nog op zijn oude roem rijke wijze. Bij aankomst was hij 2 lengten van den winner gescheiden. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt Prinses-prijs. Prijzendraverij voor Nederlandsche paarden van 3 jaar. Afstand 1800 Meter. 1. Cesar (1830) G. Ensing, in 3.213/5. 2. Herman VV. (1830) Doeleman in 3.231/5. 3. Hertha (1830) A. Mol, in 3 342/5. Faust-prijs. Verkoopsren op de vlakke baan voor iiüandsche paar den. Afstand 2100 Meter. 1. Princess Cliffe (481/2 kg.) II. Kos ter, en Zeeland (56 kg.) Sherlock dead heat in 2.26. Reseda-prijs. Recorddraverij. Mini mum afstand 2600 Meter. 1. Ada (2600 M.) Mol, in 4.15 2/5. 2. André (2650 M.) Sc-hönrock, in 4.153/5. 3. Goudmijn (2675 M.) Alkemade in 4.16 1/5. Berne-prijs. Ren op de vlakke baan. Handicap. Afstand 3300 Meter. 1. Cragette (50 kg.) Tate In 3.55 2/5. 2. Galago (60 kg.) Short, twee Leng ten. Admiraal de Wey-prijs. Handicap voor Nederlandsche paarden. Mini mum afstand 2000 M. 1 Vrouwtje C. (2075) Doeleman in 3.39 4/5. 2. Redseer (2180) G. Ensing, in 3.40 4/5. 3. Tal Liens Pride (213;>), W. Bult man in 3.40 4/5. Hieibij dient vermeld, dat Alken ia de een gesp van een leidsel stuk trok waardoor Goudmijn aansta!te maakte en dit reeds gedeeltelijk ten uitvoer bracht, er van door te gaan, doch dan „zijn ze met Mees" niet zoo gauw klaar, met een sprong verhuisde hij \an zijn sulkey boven op Goudmijn en hij smaakte bet genoegen zijn paard tot staan te krijgen. Ilulde voor zoo een staaltje van pikeur schap. Een heel ander figuur maakte de heer Bultman mot Tall ie ns Pride. Z.Ed., vast denkende tweede te zijn, liet zich door Redseer verschalken, die, alhoewel do tijdopnemer geen verschil van tijd kon aangeven, nog juist een neuslengte voor Talliens Pride over de streep ging. Harda-prijs. Steeple chase voor paarden van 4 jaar en ouder. Afstand 3200 M. 1. Dear Deoil (67 kg.) Mew, in 4.34 3/5. 2. Le Cid (70 kg.) Sherlock. Twee lengten. EEN HERVORMING. De Fransche minister van Justitie Aristide Briand heeft op zijn begroo ting een nieuwen post geplaatst van 10.000 francs, welke som dienen moet een schadevergoeding te ver leen en t in bepaalde gevallen, aan vrijgespro ken of tijdens het rechterlijk onder zoek vrijgelaten personen. Het aangevraagde bedrag is voor bet doel niet te groot maar het is den minister er ook slechts om te doen, het parlement in beginsel de verant woordelijkheid van den Staat te doen erkennen voor vrijheidsbene mingen, welke in den loop van het onderzoek niet gerechtvaardigd blij ken te zijn. GERF. KERKEN. Beroepen te Jutrijp-IIommerts ds. \V. L. Korfker te Zaandam te Zui- lichoni ds. A. Voogel te Puttorshoek. Bedankt voor hot beroep te Bor gen theim door ds. i D. Heersiink te Einlichheim. NED. I1ERV. KERK. Beroepen te Kapelle (Zuid-Bevo-. land) ds. C. H. J. Verweijs te Breu keion. Bedankt voor het beroep te Zei-at (toez.) door dr. J. Lammert^ van Bue- ren te Amsterdam. 'ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het 1st© natuurkundig exa men door do hecron P van Bock en J. F. Verster het 2de natuurkundig examen door de heeren R. van Del len, J. II. Pos en G. Iluijsman hot doctoraal examen in de rechtsweten schap door de heeren B. Gomperls en 1 L. H. de Jong Schouwenburg. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer R. W. van Lijnden, geboren te Gorincheni. Geslaagd voor candidaats-examen" rechten de heer J. G. Blink. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Propaedeutische examens, civiel in- genïe'.r, de heeren J. II. G. van de Graaff, J. W. Stoll Timmerman Thijs- sen, D. WiUebrand Jr. electrotech- nisch ingenieur de heer D. C. van Schaik. Openingskoersen van 1 Juli 1909, LABOUCHERE O YENS Co.s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT. was iets lager. Nedarl. Certificaten 76 5/8—3/4. 91 9/16. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN Peruanen 91/16. TABAKSAANDEELEN flauw Bindjcy 93, Deli 432, Nieuwe Asa- han 70, Rotterdam Deli 316, Senem- bah 375. G e v. V o o r w. PETROLEUMAANDEELEN iels luier. Koninklijke 428, Moeara Enïm 194 3/4. MIJNAANDEELEN lager. Keta- hoens 288, Redjang Lebong 920, Great Cobar 117—1/2. Do AMERIK. MARKT opende iets beter met weinig handel: Atchison 113 1/2, Denver 47 1/2, Erie 35 3/4, Kansas 45 1/1G ea 71 3/4, Missouri 40 3/4, Union Pacific 193 1/4—4, Wa bash 21 5/8, Steels 67 13/16, Carren 56 1/4. CULTUURWAARDEN iets lager: Vorstenlanden 180 1/23, Rescontrs Ned. Handels-Mij. 178 1/4. HAARLEM. GETROUWD Juli 1. H. C. v. Meeuwen en P. M. P. Beccari, A. F. J. Dam en M. J. II. Franssen, C. H. Piët en S. M. Ber- thoiee. BEVALLEN Juni 29. E. de Vos—Scheelings, d.. Juli 1. J. B. CornelissenSchotman, d., M. JagerCorino, d. OVERLEDEN Juli 1. A. E. SernéImmer, 68 j.,- Van Marumstraat. BEVERWIJK. Groentemarkt. Aangevoerd en verkocht te Bever wijk op 30 Juni 1909 Spinazie, per Heet. 2 Postelijn, per mandje 25 ct. Raapstelen, 100 bos 2. Radijs, 100 bos 1.75. Wortelen, 100 bos 9. Koinkcmjrners, per 100 f 10. Aardap. klei, p. Heet. 6.75. Peuten, per kilo 15 ct. Doppers, per kilo 14 ct. Capucijners, per kilo 18 ct. Tuinboonen, per 1000 1.50. Bloemkool, per 100 6—10. Sla, por 100 krop 0.60—1. Rabarber, per 100 bos ƒ5. Pieterselie, per bos 5 ct. Selte/. ie per bos 6 ct. Aardbeien, per mandje 7—10 ct. DORDRECHT. Uit het jaarverslag der levensver zekering Maatschappij „Dordrecht" blijken de navolgende resultaten. Van kracht bleef ƒ75.491.946 ver zekerd bedrag, waarvan in_de afdee ling Levensverzekering 24.799 posten mot 68.710.512 op het loven van 21213 personen en bij de Volksverze kering J0S.395 posten met 6.7S1.434 op 100534 personen. Do stcvfle bedroeg bij de groote posten 5d pet., b:j de kleinen 71 pet. van de verwachting. Not te herverzekering bedroegen do uitkeeriugen bij overlijden ƒ522.913, d&o bij leven 691.562, waaronder 35C.825 voor lijfre.'.te. Dc gezamen lijke uitkeeringea waren 1.318.170. D© premie-reserve werd met ƒ1.606.190 verhoogd VA-f 18.124.879. Na deze afschrijvingen en do ver hooging der verschillende reserves, blijft en saldo van ƒ91.596 ter ver deeling beschikbaar, lliei'uit wordt

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2