Onze Lachhoek Pers-OverrlcM DE PERS OVER DE BESCHULDI GING TEGEN Dr. KUYPER. „De Tijd" (R.-K.), schrijft ovetr de .verdediging van dr.. Kuyper: „Het apij't ons te moeten verkla gen, dat wij de gegeven, ophelderin gen niet voldoende kunnen achten. Indien men zegt» dat het verband tusscban de toekenning v aai de be geerde decoratie aan den heer Leh mann en de uitbetaling van verschil lende geldelijke bedragen door den- zelfden heer Lehmann, voor verkie zingsdoeleinden aan dr. Kuyper en om niet vermelde redenen aan me juffrouw Westmeijer, niet is bewe zen don zegt men hetgeen op dit oogenblik de volkomen waarheid uit drukt; mits daarbij de volle nadruk worde gelegd op het woord bewezen. De door dr. Kuyper erkende feiten geven echter, in hun onderiingen sa menhang beschouwd, den onpartijdi ge n beoordeelaar zóóveel stof tot vra gen en gissingen, dat een nader on derzoek in deze, om verschillende re denen, voor ons pijnlijke zaak niet mag uitblijven. En dit te minder, wijl in de ver strekte oplieldeningen van. dir. Kuy per ten minste op één punt, zooais de N. Rott. Ct. terecht opmerkte, een klaarblijkelijke tegenspraak voor- komt .terwijl zijne verklaringen op een ander punt doen denken aan .woordenspel." En later: „Niets zal ons natuurlijk liever zijn, dan dat de tegen dr. Kuyper, het hoofd van het bevriende Recht- sche Kabinet van 1901 ingebrachte be schuldiging volkomen worde weer legd. Maar daartoe Is meer noodiig, dan het door „De Standaard" gepu bliceerde stuk. Ook de daarin voorkomende ver wijzing naar Engelsche en Ameri kaanse he v er kiezln gsprac tij ken dunkt ons weinig geschikt, om de gemoede ren gerust te stellen. Een van de za ken, waar op ons vaderland tot he den mag groot gaan, Is de ongerept heid onzer politieke zeden, in zóó verre omkooperij van regeeringsper- sonen, lintjeshandel en onbehoorlij ke bemoeiing van een zittingnemend Kabinet met politieke verkiezingen hier te lande tot de onbekende zaken behoorden; evenzóó het optreden van zekere, elders voorkomende klasse van betaalde personen, welke ten ba te öf van de Regeering óf van parti culieren in de bkinenlandsche poli tiek geheime diensten verrichten. Van het eene zoowel als het ande re hopen wij voor altijd verschoond te blijven. Maar ook ind'ien voor zóó iets geen vrees behoeft te bestaan, dan nog zou het kunnen wezen, dat door gro ve onvoorzichtigheid in den omgang met personen, welke een Minister van de Kroon, zoolang hij zijn ambt bekleedt, op afstand behoort te hou den, ernstige belangen waren ge schaad. Het zij daarom herhaald, dat o.i. zoowel ter wille van den ongerepten naam van Minister Kuyper, welke naam, naar wij hopen, ongedeerd uit het onderzoek zal te voorschijn ko men, alsook ter wille van het alge meen belang, dringend nadtëre ophel dering goëischt wordt." a De „Haagsche Courant" is door de verklaring van dr. Kuyper zeer te leurgesteld. Het blad had gehoopt, te vernemen dat dr. Kuyper beslist ont kende, als minister ooit eenige som voor verkiezingsdoeleinden te hebben ontvangen van den man, die door zijn Ministerie voor de „ko ninklijke onderscheiding" werd voor gedragen. „In plaats daarvan zien wij het feit erkend., Dat de heer R. Lehmann, oonsul- generaal van een vreemde Mogend heid Griekenland is en dat hij, al wane 't uit pure belangstelling en zonder aan een ridderkruis te den ken, sommen beschikbaar stelde voor nationale doeleinden mocht in andere omstandigheden reden zijn om hem daarvoor met een kruis te beloon en, de zaak waar 't op aankomt is deze, dat dr. Kuyper, minister zijn de, van den man, die aan hem dat kruis te danken had, bijdragen bleef aannemen voor zijn partijkas. Dat die bijdragen niet vooraf wer den geconditionneerdbedongen of beloofd, spreekt van zelf. Maar zij zijn gegeven; door iemand die (blij kens de brieven) uit ijdelheid moeite deed om de eer der koninklijke on derscheiding te erlangen; en aan vaard van iemand, die wegens zijn geloof noch tot de antirevolutionaire, noch tot de christelijke coalitie-ge- nooton des ministers was te rekenen. En uit de onthullingen van mtr. Ti- deman volgt, dat de ijverige propa gandiste voor dat doel bij den heer Lehmann kon aankloppen wegens zijn erkentelijkheid voor de „konink lijke onderscheiding". Dr. Kuyper was dat verband onbe kend. Het zij zoo. Hij droeg den con sul-generaal een er vreemde Mogend heid niet daarom aan H. M. voor de onderscheiding voor. Wij nemen 't aan. Maar ook dan is 't, als een zeer be denkelijk geval, zeei' te betreuren: dat de minister, van de bemiddelaar ster' wetende, dat de ij dele man heel- wat voor he triddeirkruis over had, van die wetenschap en van haar aan bod geen gebruik maakte om hei ver leen on van de orde tegen te gaan. In tegendeel daartoe toch medewerkte, en daarna In plaats van zich nu bijzonder daarvan te onthouden. van den maai toch geld bleef aanne men voor partij-doel einden. Dat dit aldus is geschied la, in het verband der erkende feiten, ook o.i. een zaak van hoogst bed'enkelijken aard." „Land en Volk", dat Dinsdag avond (zie vorig overzicht) den heer Tideman meer gecompromitteerd achtte dan dr. Kuyper, schrijft thans: In de zaak Kuyper—Lohinanm— Westmeyer komen de nieuwe gege vens reeds los. Wij achtten geenszins onmogelijk, dat dr. Kuyper, bij zijn bekend gemis aan menschenkennis, van de verhouding tusschen mej. Westmeyer en den beer Lehmann, zoowel als van de persoonlijke quali- teiten en omstandigheden van deze dame te goeder trouw niet op de hoogte was. De eenvoudige, door een derde weergegeven beweringen dier dame waren ons niet voldoende om het tegendeel aan te nemen. Thans echter weten wij meer. Vooreerst is dr. Kuyper zelf mir. Tldemon te hulp gekomon. Hij heeft aan een redacteur van „Het Vader land" verklaard, dat die heer Leh mann vóór deze historie hem niet be kend was. Dit maakt de zaak bedenkelijk. Wij wisten, dat de heer Lehmann, van joodsche afkomst, langen tijd gele den was gedoopt Wij achtten derhal ve aannemelijk, dat hij sedert een reeks van jaren de strijdkos dor anti revolutionaire partij met belangrijke bedragen steunde. Dit echter is blijk baar niet het geval geweest. Dan zou stellig dr. Kuyper reeds vóór 1902 hebben geweten, wie de heer Leh mann was. De band der vriendschap tusschen. minister Kuyper en den heer Leh mann ls derhalve dooi* middel van de bijdrage aan do antl-revolutionnaire strijd kas gelegd. In de tweede plaats blijkt uit don brief van dr. Kuyper aan mej. West- moyer, gisteren door „Het Volk' ge publiceerd, dat dir. Kuyper met de verhouding van den heer Lehmann tot mej. Westmeyer wèl bekend was. Deze brief echter ls van 2 Augustus 1906, dus geschreven een jaar nadat de geschiedenis was af geloop en, maar ook in 1909 word nog geld van deze dame 'aanvaard. Uit het verband van een en ander Js duidelijk, dat dir. Kuyper wist, èn ten aanzien van den heer Lehmann, èn ten aanzien van mej. Westmeyer, welk vleosch hij in de kuip had. Er zal nog wel meer loskomen. Mr. Tide man, eenmaal over den kop ge- loopen, moet ook over den staart. Het is ook zijn zaak, die op het spel staat. Als een bloedhond, die een spoor ruikt, boog Sherlock Holmes zich uit het venster en bekeek nauwkeurig den grintweg. Daar lagen twee koeien dood ter neer. Vijftig doode eenden en kippen ver sperden den doorgang. Zware wielsporen stonden In de modder. Een sterke benzinelucht vervulde de atmosfeer. Op eens sprong Sherlock Halmes op met een kreet van triomf. Toon zei Watsom „Voor Jou ls het zelfs duister, wat hier ls geschied, niet waar?" „Bests Watson, zei de detective op indirukwekkenden toon, hierlangs is een automobiel gekomen." Watson keek verstomd.. „Waarde Holmes", mompelde hij, „je bent "n wonder." Vrouw; „Waarom krijg ik nooit meer een cadeautje van je, Hemd? Vóór we getrouwd waren, bracht je telkens iets voor me mee." Man: „Men geeft gewoonlijk geen aas aan een visch, dien men reeds gevangen heeft. Van een voor anker liggend oor logsschip werd een duiker neergela ten, om de schroef ta bevrijden van het zeewier, dat zich daarom ge vormd had. De man kwam echter niet terug, en men begon zich aan board onge rust te maken. De overige duikers waren met verlof aan den wal, en toen eindelijk het ergste gevreesd, werd, zond de bevelvoerende officier iemand naar den wal om een der andere duikers op te sporen. Eindelijk werd er een gevonden, die zich in 't water neerliet, om echter spoedig daarop zeer veront waardigd weer boven te komen. En wat bleek toen? Hij had den eersten duiker in een uiterst makke lijke houding op een der schroefbla den aangetroffen, waar hij een dutje deed. StoomvaartitericMei) Het st. Sindoro van Java naar Rot terdam, arriveerde 30 Juni te Suez. Heit st. Kediri, van Rotterdam n. Java, arriveerde 30 Juni te Port- Said. Het st. Koningin WilbeLminia, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Juni te Sabang. Het St. Grotius, van Amsterdam n. Batavia, vertrok 29 Juni van Suez. Hot st. Bali, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Juni van Antwer pen. Het st Hofland!», van Amsterdam naar Buenos-Ayres, vertrok 29 Juni van Lissabon. Het st Soest/dijk, van Philadelphia naar Rotterdam, passeerde 30 Juni, dos v.m. 10 u. 30 minuten, Sciliy. Het st Gorontalo, van Java naar Rotterdam, arriveerde 30 Juni te Mar seille. Hett st Koning Willem Hl, Van Am sterdam maar Batavia, passeerde 80 Juni Oueesatnh Het st Prins Maurits, van WeSt- India naar Amsterdam,, passeerde 28 Juni St. Michaels. Vervolg Qemeenteraad A. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: lo. een verzoekschrift van de Fa. Gonmerman en Co., om haar eene opslagplaats ter grootte van 50 M2. aan de Frtesche Varkenmarkt tie ver huren. 2o. een verzoekschrift van C. rAL Sprenger en andere bewoners cn ei genaars van petroeelen in het Wilhel- minapark om gunstig te beschikken op het verzoekschrift der N. V. „Hol landsch Grondbezit" om het tot plant soen ingerichte terrein aldaar over te nemen. 3o. een verzceksohrift van de afd. Haarlem en omstreken van do Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, om voor 1910 weder f 100 subsidie te verleenen voor den tuinbouw-win ter- cursus. 4e. een verzoekschrift van den Raad van Administratie der HolL IJzeren Spoorweg Mij. om afwijking toe èe staan van het bepaalde bij art 7 la, der Bouwverordening ten opzichte van een op het terrein van het goe de,renstation te stichten gebouwtje; 5p. een verzoekschrift van do Dir. der Bierbrouwerij en Ijsfabriek ,,'t Spaaroe" betreffende herziening van het tarief voor de Levering van duin water bij groot© hoeveelheden. B. dat zijn ingekomen: lo. een voorstel van B. en W. ter vaststelling van eenige hoofdpunten voor de onderhandeling met de Hol- Landsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij in zake de tramconcessie; 2o. een voorstel van B. en W., naar aanleiding van het verzoekschrift van A. de Haan, aannemer van den bouw van het Openbaar Slachthuis, om vergoeding van schade. 8o. een voorstel van B. en W. naar aanleiding van het verzoekschrift van II. E. van der Steil en andore bewo ners van den Kinderhuissingei, om de grindverharding aldaar door eene klinkarbestrating te vervangen. 4o. een voorstel van B. en W. tot wegruiming van de fontein aan het einde van de Dreef en het oprichten van eene fontein op het grasveld vóór het paviljoen „Welgelegen", 5o. een voorstel Yan B. en W. tot wijziging van bet raadsbesLuit van 19 Augustus 1908, no. 10 in zake de over dracht van gasbuizen aan de gemeen te Schoten, enz.; 6a een amendement van den heer A. Rinkema, op het voorstel tot hef fing van schoolgeld op de Tweede School voor meer uitgebreid lager onderwijs; 7o. verzoekschriften van H. J, Oo pven en J. G. Airxhook om teruggave van betaald vergunningsrecht, dienst 19091910. (Te stéllen in handen van B. en W. ter afdoening). 8o. een schrijven van Curatoren van het Gymnasium, betreffende re geling van de jaarwedde van den leeraar Dr. J. B. Schepers. Oo. een schrijven van dezelfden, be treffende vervulling van de plaats van tijdelijk leeraar in de wiskunde en de aardrijkskunde. lOo. een sclirijven van Dr. A. Borg man te Enschedé, houdende bericht van aanneming van de benoeming tot Directeur der Hoogere Burger school met 3-jarigen cursus en de daaraan verbonden Handelsschool met 2-jarigen cursus. llo. Een schrijven van G. Brou wer, houdende bericht van aanne ming van de benoeming tot onderwij zer aan de Tweede Burgerschool. C. dat is benoemd tot zetter voor !s Rijks directe belastingen, Joost Sip- kes. D. dat door B. en W. is benoemd tot commies-redacteur ter gemeente secretarie Mr. R. Hattink; E. dat op 15 Juni j.L zijn opgeno men de boeken en kas van het pen sioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren.. Alles word in arde bevonden, ter wij Biet saldo in kas 140.43£ be droeg. F. dat S. Valk, 2e machinist aan het Openbaar Slachthuis, uit den dienst dei' gemeente is weggezonden, zonder liet genot van de voordeelen, bedoeld in par. 27 van het Werklie den-reglement. G. dat H. Warmerdam en P. C. Bonkerk, werklieden bij de Gemeen te-reiniging, niet eervol uit den dienst der gemeente zijn ontslagen. H. dat B. en W. voorstellen in hun ne handen te stellen ter afdoening een verzoekschrift van de Wed. A. Sweerts-Beaufort, om een schuurtje achter het perceel aan do Sophia- straat no. 9 te mogen behouden. I. Dat zijn ingekomen: lo. een. schrijven van Gedeputeerde Staten dor provincie Noord-Holland, ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 8 Juni 1909, no. 35, houdende goedkeuring van de verordening tot heffing van school geld op de Burger AvondschooL 2o. een schrijven van dezelfden, ton geleide van een uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 8 Juni 1909, no. 34, houdende goedkeuring van de verordening tot heffing van school geld op de Avondschool voor Han delsonderwijs. 8o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 2 Juni jl. no. 15, tot onderhandsche aanbeste ding van eenen stoomketel ten be hoeve van de electrische centrale dér gemeente-iichtfabrde ken. 4o een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 2 Juni ji., na 18, tot vervanging van eene tee- kening, behoorende bij het raadsbe sluit van 6 Januari jl., no. 23. 5o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van liet door hen goedge keurde raadsbesluit van 2 Juni jl., no, 20 tot verkoop van grand aan het Wijde Geldelooze Pad. 6o. een schrijven van dezelfden, ton geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 2 Juni j.L, no. 21 tot verkoop van grond aan het Wij de Geldelooze Pad. 7o. een schrijven van dezelfden» ten gelelde van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 2 Juni j.L no. 22, tot verkoop van grond aan eene pro jectstraat ten oosten van den Ko ninginneweg. 8o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 2 Juni ji., No. 23, tot verkoop van grond aan het Wijde Geldelooze Pad. 9o. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 2 Juni jl., no. 24, tot verhuring van een gedeelte grond •aan den Schotersingel. lOo. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 2 Juni jl., na 25, tot verhuring van een perceel water in. do Leidsche Vaart PUNT 2. Om te geraken tot een behoorlijke afsluiting van den dienst 1908, heb ben B. on W. twee staten tot af- en overschrijving ingediend. Op de verschi Bende posten wordt f 20.692.191/2 overgeschreven. f 78.90.241/2 wordt overgeschreven op de rekening van het openhaar slachthuis. 't Tekort bedraagt f 18.861.241/2, en dit was slechts ge raamd op ƒ10.971. De Financieel© Commissie advi seert tot goedkeuring dezer staten. Wordt goedgekeurd. PUNT 8. B. en W. bieden ter goedkeuring aan een staat van beschikking op den post „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1909 ten bedrage van f 65.93^. Aldus wordt besloten. PUNT 4. B. en W. stellen voor de rekening en verantwoording van het St. Eli sabeths Gasthuis over 1908 tot een bedrag van f 98.019.48 goed te keuren. Onder de ontvangsten is een gemeen te-subsidie van 54.790.12. De VOORZITTER zegt. dat over de interpretatie van de wet over 't al of niet verlaten van de zaal door de Raadsleden, die bij een of andere in stelling betrokken zijn, wanneer de rekeningen van die instellingen wor den nagezien, verschil van meening bestaat; daarom zullen spreker en de andere betrokken leden de zaal ver laten. De beer DE BRAAL Dan blijft er niets over 1 De heer DE BREUK neemt de lei ding der vergadering op zich. De hear TH1JSSEN releveert de geschiedenis dezer zaak. Spreker wil nu gaarne eens een beslissing hier over uitlokken. De VOORZITTER Meneer Thijs- sen, d'ie zaak is nu niet aan de orda. De heer TIIIJSSEN Maar wanneer dan wel Zitting na zitting is er ge zegd Kom nu met zulk een kwestie niet tan het bogin van een belang rijke agenda. Nu wil 'k die zaak ein delijk eens uitmaken, daar we thans wait tijd hebben. En nu moet 'k van de tafel van B. en W. hooren, dat 'k daarover niet mag spreken. Wanneer dan wel? De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. indertijd niet van meening zijn geweest, dat deze zaak bij een derge lijk punt werd belia.nd.eld. De heer THIJSSEN meent, dat thans het best de zaak kan worden uitgemaakt. De VOORZITTER verzoekt de zaak dan aan de orde tie stellen hij do Rondvraag. De heer THIJSSEN stemt daarin toe. PUNT 5. B. en W. stellen voor de begroo ting over 1910 van het St. ElLsalxrths Gasthuis tot ©en bedrag van 97.600 goed te keuren. De heer KRELAGE vestigt de aan dacht on het verschil van f 4000 in do verpleeggelden tusschen de jaren 1908 en 1909. De VOORZITTER merkt op, dat er geen stabiliteit is in het verpleegde aantal. Men moet daarmee rekening houden. De heer KRELAGE wil een voor stel indienen tot wijziging van de bo- grooting. De 1 eer VAN STYRUM merkt op, dat reeds een besluit ter goedkeuring gevallen is. Er moet dus voorgesteld worden, dit besluit ongedaan te ma ken. De VOORZITTER Wie stelt dit voor Niemand doet oen voorstel, derhal ve blijft bet. voorstel van B, en ,W. goedgekeurd PUNT 6. B. en W. stollen voor de Subsidie aan die bewaarschool in 't voormalige Barbar a-Gasthuis ta bepalen op f 1561.06J, en de begrooting van die school voor 1910 tot een bedrag van f 3219.78J, goed te keuren. Aldus wordt besloten. PUNT T. B. en W. stellen voor In overeen stemming met het advies der Fin. Commissie goed te keuren de reke ning en verantwoording van het Burg. Armbestuur over 1908, tot een bedrag van 42.970, waaronder een gemeente-subsidie van f 35.085. Wordt goedgekeurd. PUNT 8. B. en W. stellen voor overeenkom stig het advi«~3 der Financieele Com missie goed te keuren de begrooting 1910 van het Burgerlijk Armbestuur, in ontvangst en uitgaaf sluitend" iriet een bedrag van 47.250. De heer MODOO vraagt of B. en W. wel voldoende toezicht houden op de in gez'nnen verpleegde personen. Aan spreker is een geval medege deeld en daarvan is hein de waarheid gebleken, dat een bejaarde vrouw wordt verpleegd in een huisgezin, waar geregeld de drankflesch rond gaat, waar vechtpartijen niet zelden voorkomen, waar de vrouw door kost gangers bont en blauw wordt gesla gen,, waar het goed van de verpleegde naar den lommerd wordt gebracht, zoodat deze zich niet kan a ank leed cm. Dit gebeurt niet ver van de woning van den directeur van het Burgerlijk Armbestuur. Wanneer dit kan, ais 't ware onder zijn oogen, dan vraagt spreker, doen wü, Gemeentebestuur, wel mzan plicht D© VOORZITTER acht dit een zeer ernstig geval, wanneer de heer Mo- doo de zaak niet al te zwart kleurt. Spreker verzoekt den heer Modoo aan B. en W. nadere inlichtingen te ge ven. Een zeer ernstig onderzoek zal worden ingesteld. B. en W. hadden voor zich de overtuiging, dat het toe zicht op de vanwege de gemeente ver- p ie egden voldoende was. Het door den neer Modoo medegedeelde heeft spreker dan ook zeer verwonderd. PUNT 9. B. en W. stellen voor in overeen stemming miet het advies der Finan cieel© Commissie goed te keuren de begrooting van inkomsten en uitga ven van de goederen der voormalige corporatiën van neringen, ambach ten en bedrijven, voor 1910 in ont vangst en uitgaaf sluitende met een bedrag van f 2043.12 1/2 en met een vermoedelijk batig saldo van 1300. Wordt goedgekeurd. PUNT 10. B. en W. bieden 't primitief kohier van de plaatselijke directe belasting naar 't inkomen voor *t dienstjaar 1909 aan. Het aantal ingezetenen bedroeg op 1 Jan. 70.348. Kohier voor de aan- geslagenen voor „hoofdverblijf" wijst aan 12.380 aanslagen, 18.045.450 be schreven inkomen, f 11.855.450 belast baar inkomen en 580.917.05 als be drag van den aanslag. Voor de uitwonende belastingpBch- tigen 207 aanslagen, 553.800 beschre ven inkomen, 450.300 belastbaar in komen en f 7354 als bedrag van den aanslag. B. en W. steUen voor een percen tage te heffen van 49 pet. Wordt goedgekeurd. PUNT 11. De afd. Haarlem van 5en Kom Ned. Bond van oud-Onderofficieren Vraagt een bedrag van 100 te mogen ont vangen voor de jaarvergadering en den schietwedstrijd op 24 en 25 Juli. B. en W. stellen voor dit verzoek In te willigen, onder verwijzing naar een In 1901 voor gelijk doel toegestaan subsidie. Wordt goedgekeurd. PUNT 12, B. en W. steBen voor aan te koo- pen het perceel Lange Heenenvest no. 1 voor 4000 om door afbraak den toegang van de Amsterdamsche vaart tot do Lange Heerenvest wederom te verbeteren. Zij vragen daarvoor een crediet van 4200. Wordt goedgekeurd., PUNT 13. De Vereen. Mij. tot verbetering dier huisvesting van minvermogenden/al hier, verzoekt voor f 50 een open erf, kad. sectie D 7288, groot 21 centiaren te mogen koopen van de gemeente, ten einde op het terrein van het per ceel De Witstraat no. 9 een goede wo ning te kunnen bouwen. B. en W. stellen voor tot den ver koop over te gaan. Wordt goedgekeurd. PUNT 14. De heer L .P. Noë verzoekt een hem in huur afgestaan terrein vóór het perceel 19 in eigendom te mogen heb ben. Daar 't mogelijk ls, dat de grond- strook benoodigd zal zijn voor ver breed Ing van een voetpad, stelden B. en W. voor afwijzend te beschikken. Wordt goedgekeurd. PUNT 15. De heer F. Rozenhart verzoekt ge deeltelijke of geheel© teruggaaf van geld, betaald voor 180 kub. M. water, die door een lek, buiten zijn schuld ontstaan, zijn weggevloeid. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken, wijl tot nu altijd dergelijke verzoeken van de hand gewezen werden. De heer LEVERT geeft toe, dat een dergelijk geval meer voorkomt Maar men kan niet allen over één karn scheren. De man had geen schuld, dat is door de Waterleiding geconsta: teerd. Daar niet geheel© schadever goeding kan worden verleend, stelt spreker voor hem voor het verloren gegane water h.ot minimum tarief van 10 cent te laten betalen. De heer MODOO vestigt er de aan dacht op. dat R. het water niet „ver bruikt" heeft zooais de verordening wil. Het water is verloren gegaan. Daarom wordt der verordening geen geweld aangedaan, wanneer men een iageren prijs laat betalen. De mar is er doodonschuldig aan.' Als de gemeente een lek heeft in do straatinrzen, don wordt er ook nooit schade vergoed. l>e man had een ongeluk, en wanneer men hem die 10 cis. por kub. M. laat betalen, is hij reeds genoeg gestraft Do heer DE BREUK acht dit in strijd met de verordening. Boven de 30 kub. M. moet 25 ct. betaald wor den. De lieer 1)E BREUK betoogt, dat het noodzakelijk is, om het risico niet van den verbruiker op de ge meente over te brongen. De verbrui ker moet verantwoordelijk blijven voor zijn leiding. Bovendien, men heeft vroeger dergelijke verzoeken afgewezen. Men schopt oen gevaar lijk precendeut Verder betoogt spr., dat het niet uit te maken is, hoeveel er verloren gegaan is en hoeveel er is verbruikt De heer VAN STYRUM vraagt naar de cijfers van het gewone ge bruik. De heer DE BREUK antwoordt» dat die nogal uiteenloopen. De heer LEVERT merkt op, dat de zaak ingewikkelder wordt, nu men niet weet hoeveel er wegliep. Maar kan men niet aan den Directeur van de waterleiding overlaten wat er be taald moet worden? De VOORZITTER oordeelt, dat dlv niet gaat Men moet of do verorde ning handhaven of zelf ©en afwijking bepalen. De heer LASSCHUIT merkt op, dat men denzelfden weg kan bewande len, als bij 't stilstaan van den me ter, nL 't cijfer van 't zelfde kwartaal van het vorige jaar als maatstaf aan nemen. De heer VAN STYRUM becijfert te laten betalen 150 kub. M. tegen 10 cents op grond van 't gemiddeld ge brudk van 15 kub. M. por drie maan den. De VOORZITTER ontraadt de aan neming op ernstige wijze. Men be gaat een schromelijke onbillijkheid tegenover vroegere verzoekers. Het voorstel-Van Styrum wordt aangenomen met 17 tegen 10 stem men. Tegen stemden de heer en Krelage, Van den Berg» De Breuk, K ruseman, Sneltjes, Loomeijer, Winkler, Rinke ma, Kleïjnenborg cn Thijssen. PUNT 16. B. en W. stellen voor aan de Roei en Zedlvereeniging „liet Spaarne" een gedeelte van 200 vierk. M. van liet water van het Spaarne bij het schuitenhuis in huur of te staan te gen een j aarlij kschen huurprijs van 10. Wordt goedgekeurd. PUNT 17. B. en W. steBen voor perceel Bur- retstraat No. 14 onbewoonbaar te verklaren. Wondt goedgekeurd. PUNT 18. B. on W stellen voor het perceel Spaarn wou derstraat 70 A onbewoon baar t.e verklaren. Woaxit goedgekeurd. PUNT 19. B. en W. steBen voor de uitgespro ken onbevvoonbaarvcrklaring van het perceel Ossenhoofdsteeg 2 (raadsbe sluit van 9 Deo. 1908) op te heffen, omdat de noodzakelijke verbeterin gen zijn aangebracht Wordt goedgekeurd. PUNT 20. B. en W. stellen voor over te gaan tot benoeming van een tijdolijken wethouder voor den duur van de af wezigheid van Mr. J. H. Thiel. Benoemd wordt met 15 stemmen de heer Vincent Loosjes. Baron Van Lynden verkreeg 8 stem men, mr. Thijssen 3 st. en do heer Krelage 1 st. Eén stom was in blanco. (De heer Tjeenk WBJink is ter vergadering ge- k ooien). De VOORZITTER wenscht onder applaus van den Raad den heer Loosjes geluk met zijn benoeming, nadat deze heeft verklaard liet wet houderschap met genoegen te zullen aanvaarden. Een stem Ga nu maar dadelijk achter de tafel zkten 1 (Gelach.) PUNT 21. B. ©n W stellen voor den aanne mer C. Nederkoorn, op diens ver zoek, te benoemen tot makelaar in Hypotheken ©n Assurantiën. De heer NecLorkoora wordt be noemd. PUNT 22. B. en W. dragen voor voor de Op leidingsschool voor middelbaar en hooger onderwijs, die met 1 Septem ber zal geopend worden No. 1 II. Kingma, te Velsen No. 2. S. E. Hoogterp, te Worraer- veer No. 3. J. W. van Bellen te Rotter dam, aller hoofd eener school. De heer H. Kingma wordt be noemd. PUNT 23. B. en W. steBen voor de volgende aanbeveling van twee» personen, om een begin te maken met de benoe ming van vast personeel aan de met 1 April geopende buitengewone school voor Lager onderwijs lo. Mej. Th. M. Keinna, te Heem stede 2o. A. H. D. Wepster, onderwijzer aan de school voor gewoon 1. o. No. 10 Mej. Th. M. Keinna wordt benoemd. PUNT 24. Benoeming van leden en plaatsver vangers voor de stembureau ter ven kiezing van een Ud van den Raad.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 7