NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Onistrekea 87e Jaargang. Ho. 7881 Verschijnt dsge&pu, behahre op Zon* en Feestdagen. ZATEEDAG 3 JDLI 1909 J HAARLEM S DAGBLAD ABOSHEHENTGN PBR DRIB HAAMOBNl foor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd la (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afsonderlljke nummer» O02K Oeïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H de omstreken en banco per poat 0.45 Uigave der Veanoolsc&sp looreas Coster. Pireetear J. iï. PEEREBOOlil ADVERTENTlÉNi Vm 1S regda 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cis. Duiten het AnoodbCttMat Haarlem van 1—5 regels ƒ1»—» eikc regel meer fQ.M Reclames 30 Cent per regdL Bij Abonnement aanzienlek rabat AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie on Administratie Groote Houtstraat 85. tetsrcommsnaal Teleioonnummer der Redactie 600 en der Administratis 784. Droiïerlj! Zolder Bnltenspnerne 0. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiên en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem Ja dit blad I» uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoe astraat 7678, Amsterdam. Telephoon ioterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 4 JULL Teylers Museum: 2e Zomertentoon stelling, 1—4 uur. Den Ilout: Muziekuitvoering, 2J u. BrongebouwReclame-Tentoonstel- Jbng. Gymnastiek-wedstrijd, 1—5 uur. Concert staf muziek 10e rog. inf., 8 u. Militaire taptoe. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen. Soc. „Trou moet blycken": Conoert Haarl. Muziekkorps, 8 uur. Leger des Heils: Samenkomsten. Spreker Kornm. Railton, 10 en 8 uur, 8J uur in 't Bloemend, bosch. Dr appeal ierstraat 11: Openb. sa menkomst. Spreker de heer W. Vis ser, 10 en 6 uur. MAANDAG 5 JULI. Teylers Museum: 2e Zomertentoon- Btelling, 11—4 uur. Brongebouw: Reclame-Tentoonstel ling. Van de Residentie en baar XV. Kwam in het jongste crisisjaar door faillissement van eenige ven nootschappen aan het licht, welke x, zonderlinge" boekhoudingen be staan bij sommige maatschappijen, die door een ieder solide en gezond geoordeeld werden, wat thans gepu bliceerd is over de inrichting en wijze van handelen van de „Maatschajipij tot Exploitatie van Onroerende Goe deren' hieir ter stede, sluit hier op waardige wijze bij aan en bewijst wear eens hoe noodzakelijk het is, dat er beter toezicht gehouden kan worden op die soort van vennoot schappen, die jarenlang ruim divi dend geven, plotseling daarmee op houden en zich in geldelijke moeilijk heden bevinden. Bepaald verduisterd blijkt dan bij onderzoek niets, valsch boekgehouden is er evenmin en toch zijn de baten verdwenen. Zoo ook h;er. De maatschappij, die een vrij groot kapitaal bezat, kocht steeds grond van opgenomen geld, verkocht veel minder, taxeerde de ge kochte terreinen elk jaar 5 pet. hoo- g6c, betaalde aan tussclienpersonen voor hun bemiddeling bij verkoop soms een 80.000, een ongenoemd syndicaat kreeg voor hetzelfde werk eens ƒ40.000, ba-acht goederen in bij andere maatschappijen, kocht ze daar weer uit, keerde ruim dividend uit, tot 50 pet. zelfs eu verkeert thans an moeilijkheden. De laatste jaren liepen al ongunstige geruchten om trent de onder neming, maar een vas ten vorm kregen ze niet, totdat thans een commissie van onderzoek een rapport gepubliceerd heeft. Onwettigs schijnt er niets gebeurd te zijn, de boekhouding is in orde, maar op zoo n geraffineerd ingewik kelde wijze ingericht, dat jarenlang voor aandeelhouders verborgen bleef, .wat er feitelijk gebeurde. Schuldig in wettelijker, zin zijn de bestuurderen dan ook niet, maar Het treurige van de zaak is, dat het niocrendeel van de aandeelhou ders klcf'ne iuyden waxen, die, aan gelokt door het hooge dividend, hun spaarpenningen bij de maatschappij brachten en daar nu een bitter klein beetje van zullen terug zien. Een lid van den gemeenteraad, die pp het gebied van bouwgrond-specu- Jatie gee.i al te gunstige naam heeft, js op vrij onprettige manier in deze zaak betrokken, natuurlijk zou men haast zeggen. Voorloopig zijn niet van dio narigheid af, want alle aandeel<ui van een bouwgrond-maat schappij, waarmee de gemeente een contract sloot betreffende aanleg van eenige breede, nieuwe wegen en brug gen, en waarvoor aanzienlijke bijdra gen gegeven zouden worden, zijn in bezit van de geldelijk invalide onder neming. In zoover is dit nu weer goed, dat de geheele kwestie in den raad ter sprake zal komen en er dus het volle Jicht op zal vallen helpen in dit geval zal het wel niet, maar bet Ls een prachtige waarschuwing, om voorzichtig te zijn met dergelijke ondernemingen, die aandeelhouders arm maken en „tusscheaipersonen" ttan een bom geld helpen. De strijd om den dam in den Hof vijver Ls voorloopig ten gunste van B. en W. beslist. De raad besloot een deel van het water te dempen. Of bij het nemen van dit besluit aan de mo gelijke gevolgen gedacht is? De Ge meente beschouwt den vijver als haar eigendom, de Staat houdt vol, dat hij er alleen over te zeggen hoeft. Nu besluit do eerste er een dam in te leggen. Volgens den Staat dus in zijn eigendom en vernietiging van het be treffend raadsbesluit zou dus niet vreenxd zijn. Gebeurt dit echter niot, verhardt do Regeering bij haar af wachtende houding en gaat de Ge meente nu den dam leggen, wat ddn Zal met den „krachtigen arm" de voortgang van het werk gestuit war den Zal, wanneer de dam af is, het proces over den eigendom beginnen, waarbij de Gemeente dan mogelijk veroordeeld zou worden, alles wat aangeplempt was weer uit to graven Dat zijn vragen, die in den raad niet ter sprake kwamen en waarop alleen de toekomst een beslist ant woord kan geven. Wel beweerde wethouder Lely, dat de Staat zich niet ongeneigd had ge toond toestemming tot hot leggen van den dam to geven, maar komt hot nu wel mot do w aardigheid van do Re sidentie ovea-een, eerst op hoogen toon te beweren, dat de vijver haar eigendom is en don later lieel lief aan den Slaat toeslemming gaan vra gen of hij goed vindt, dat er een deel van gedempt wordt Voelde do wet houder soms do zwakheid van do ge meentelijke eigendomsrechten, toen !hij dit middel aangaf om een proces te ontzeilen SINTRAM. Stadsnieuws Mr. Tideman aan 't woord over Haarlem. In de gisteravond to Bloemendaal gehouden vergadering ter bespreking van de komende Gemeenteraadsver kiezing waarover elders in dit nummer heeft Mr. Tideman ook 't woord gevoerd over de verhouding tusschen al Ia riem en Bloemendaal. Hij betoogde, dat in den Raad van do gemeente Bloemendaal personen moe. ten zitten, die de vraagstukken, waar voor de Gemeente geplaatst kan wor den, geheel onder de knie hebben. Worden de belangen van de Ge meente niet op do beste wijze behar tigd, dan zijn er vraagstukken ,wior oplossing een ramp voor Bloemen daal kan worden, meende mr. Tide man. Voornamelijk die vraagstukken be doelde hij, welke verband houden met de Gemeente Haarlem. Had do spreker straks de Gemeentewet ge roemd, thans zou hij haar bijna kun nen verwenschen, omdat zij opvattin gen toeliet, als Haarlem, die koestor de. De heer Tideman herinnerde daar bij aan de grensregeling, waarbij Haarlem, volgens spreker, zonder eenig systeem een grensregeling voor stelde, waarbij het een stuk van Bloe mendaal wilde hebben tor vergoeding van de schade, die zij zou ondervin den van de aanhechting van Schoten. Mr. Tideman herinnerde voorts in dit verband aan „de treurige erva ring" met de tramplannen en de han gende kwestie over de H. B. S.-leer gelden. Haarlem heeft de Bloemendaal- sche kinderen (door de schoolgeldver. hooging van 60 op 250) behandeld op een manier, die eiken vrijen Ne-* dorlander in 't gemoed grijpt, zei spreker. Dat was een aanslag gedaan op de intieme aangelegenheden van de in gezetenen van Bloemend-aal. Inptaatg do buitengemeenten te be schouwen als kleinere mogendheden, met wie liet beter als vriend dan als ijand kan leven, en niet wie hel zaak is tractate® to sluiten inplaats stad met haai* omliggende gemeenten a. h. w. te beschouwen ais eooi com plex, een kleine provincie, doet Haar lem niets anders, dan de buiten-ge meen ters in staat te stollen het een en ander er te kunnen koopen ver der schuift het de buitengemeenten van zich af. Thans dreigt een nieuwe oorlog tua. schen Bloemendaal en Haarlem, n.I. over DE DUINWATER-KWESTIE. Haarlem heeft reeds de Duinwater leiding op den grond van Mevr. Van der Vliethet pij pen-net strekt zich tot het uiterste punt, gemeten in één recht© lijn, uit tot een uur gaans van den watertoren. Dat terrein is al niet meer voldoende. Haarlem wil nu beslag leggen op een terrein nog vele malen grootor dan bet tegenwoordi ge. Het plan schijnt te bestaan, dat HAARLEM DOOR ONTEIGENING EEN DEEL VAN DE BLOEMEN- DAALSCHE DUINEN WIL BEMACH TIGEN. Dan wordt de kom der Gemeente Bloemendaal afgesneden van het strand en keeren de toestanden weer terug, als toen de Heer van Haarlem heerlijke rechten op de Bloemendaal- sche duinen bezat. Volgens deskundi gen is zulk een groot terrein onnoo- dig, omdat men in de diepte kan vin den, wat men in de breede zoekt. Daarbij doelende op de oandidatuur van den heer C. J. van Tienhoven, zoon van den Commissaris der Ko ningin, betoogde mr. Tideman de wenscheiijkheid van het zitting ne men in den Bl-oemendaalschen Raad van een invloedrijk man, wiens be trekkingen en relaties verder reiken dan de Gemeente Bloemendaal. Tot zoover de meedeellngen van mr. Tideman. Naar we vernemen bestaan de plan nen, waarop hij doelde, nog slechts in zeer voorloopigen vorm. CONCERT: ONDER ONS. BRONGEBOUW. Een heerlijke avond gisteren in de „Bron". In dubbelen zin wat het weer betreft en de genietingen op ve lerlei gebied. Op dezen eersten ech ten Juli-avond hadden honderden ge bruik gemaakt van de gastvrijheid, die het Oudt-Haerlemsche marktplein en deszelfs bewoners hun biedt. Of het uitsluitend „Onder Ons" was, dat zooveien aantrok, meenen wij op grond van het kermisachtig gevoel en rumoer te mogen betwijfelen ze ker betreurden dit de echte muziek liefhebbers, want een fijne schotel werd hun geboden, bereid door een der eerste koks, dat wil zeggen op muzikaal terrein. De heer Henri Pielage had een keu rig programma samengesteld, maax om dit ten volle te genieten waren ge. druiseh en wanklanken van rumoe rende feestgangers beslist uit den boo ze. Om toch nog zooveel mogelijk uit den muzikalen schotel te snoepen, trokken de aandachtige luisteraars een dichten haag om de muziektent en genoten van de nummers, die op zoo echt muzikale wijze werden voor gedragen. Natuurlijk werden er eenige Oud- Hollandsche liederen gezongen, waar van wij mot groote ingenomenheid be groetten „Wilt heden nu treden." en „O, Heer die daer des Hemels Lente spreidt", alsmede: „Zeg kweselken, wilde gij dansen" etc. Verder was onze stadgenoot, Pliilip j Loots, aan het woord, met „Oost, West, thuis best", „de Winter" enz. Na de pauze, toen de aandacht vooral zeer verdeeld was, werden eenige liederen op Duitschen tekst gezongen, die opnieuw den indruk verlevendigden, dat „Onder Ons" er zijn mag. Hulde den leider, den heer Henri Pielage, voor zijne toewijding en zijn zangeressen en zangers, die met zooveel wijding hun gaven ten toon spreidden. Hedenavond wordt de zangwed- j strijd voortgezet met de eerste afdce- ling mannenkoren, waarin uitkomen: Mannenkoor „Caecilia" van hier, di recteur de heer Albert Heyloo, en „Delii's Mannenkoor", directeur de heer IJ. M. van den Bosch. Na afloop volgt de eere-wedstrijd tusschen de eerste-prijswinners der drie afdoe- lingen. Nieuwe Zaak. Onze stad is weer een nieuwe zaak rijker geworden. De heer R. Faber opent hedenavond in het verbouwde winkelhuls, Kleine Houtstraat 47, een scheen-en laarzenmagazijn, naar de eischen des tijds ingericht. Uit de groote collectie schoenen, laarzon en wat dies meer zij, zal ieder zijn keu ze kunnen doen. Men Leze de in dit nummer voorkomende advertentie. Cricket. Hier ter stede is opgericht een Cricket-vereeniging onder den naam van O. C. V. Zij houdt haar oefenin gen op een terrein aan de Klever laan. P ostbeambten. Vanwege den Nieuwen Ned. Poet- bond zal a. s. Zondag een vergadering worden gehouden in het „Volksge bouw", waarbij ais spreker zal optre den de heer B. J. v. Stapele, met het onderwerp „Waarom een afdeeling van den Nieuwen Ned. Postbond te Haarlem".. Militaire Zaken. Ter gelegenheid van den verjaar dag van Hi K. I-I. de Prinses Von Wied ,zal a.s. Maandag te 12 uur door het 10e regiment infanterie op het terrein voor de cavaleriekazerno een groote parade worden gehouden. CONCERT-BRUIJNSTEEN. De heer E. F. Bruïjnsteen heeft de mooie gedachte gehad, ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum als organist der Doopsgezinde kerk al hier, op het orgel in genoemde kerk een concert te geven, waarvan de op brengst ten goed ekomt aan deDoops. gezinde ziekenverpleging. En, het moet gezegd, hij had zijn gedachte moeilijk op waardiger wijze tot daad kunnen maken. Organist van groot talent als hij is, had hij toch maar een bescheiden, misschien al te be scheiden gedeelte van het programma voox zijn solospel gereserveerd. Als openingsnummer namelijk speelde hij Bach's Preludium en Fuga in a- xnol, waarvan dank zij de gave techniek van den speler en de gunsti ge acoustiek van liet kerkgebouw de sierlijke dooreengeweven stemmen gemakkelijk te volgen waren en waarin de beer B. door oordeelkundi ge registratie een climax wist te bren gen, die men, de beperkte kracht van liet kerkorgel in aanmerking nemen de, nauwelijks voor mogelijk zou heb ben gehouden. Hoe evenwel dit kleine instrument zich onder kundige hand leent tot tal van zeer schoone klank- schakeeringen, hadden we in den loop der uitvoering ruimschoots gele genheid op te merken. De mooi strij kende Gamba en Voix céleste en de karaktervolle Vox humana op het positief, zoowel als oen zeer wellul- dende fluitstem op liet hoofdmanuaal trokken bijzonder de aandacht. Van deze teêre geluiden wist de organist o. a. in zijn eigen (geschreven of on geschreven?) compositie: „Kyrie eleison, Christe eleison" en in een „Larghetto"' van Luigi Botazzo een smaakvol gebruik te maken. Trou wens ook de begeleidingen der solo- nummers waren even zoovele mees terstukjes van registreerkunst. Zoo als reeds gezegd, bestond het, zoo niet belangrijkste dan toch omvang rijkste deel van de taak des concert- gevers in liet begeleiden van zijn me dewerkers mej. Janna Brandsmaen de lieer Hendrik C. van Oort, beiden van Amsterdam. De eerste, een hier nog onbekende jonge zangeres van klaar en klankvol sopraangeluid, gaf bij de wanne, weldoordachte voor dracht van een drietal, in karakter zeer onderscheiden composities van Bach, onmiddellijk een beslist gun stige gedachte van haar muzikalen aanleg en vorming aan welken aanvankelijk en goeden dunk door haai* later optreden met werkjes van Mendelssohn, Hiller en H. C. v. Oort niet de minste afbreuk werd gedaan. Over den heer v. Ooit dien wij hier tevens leerden kennen als com ponist van het stemmingvolle lied „Avond" behoeft niet veel gezegd. Voor wie het Haarlemsche muziekle ven meêleeft is hij reeds lang een goede bekende. Hij gaf gisteravond werk van Handel, Bach, Liszt en Beethoven. Prachtig vooral was zijn voordracht van Bach's aria „Schium- mort ein" uit de cantate: Ich liabe genug. Ook met „Sei still" van Liszt maakte hij veel indruk. In 't kort, zijn prestatie in 't bijzonder, en de uitvoering in 't algemeen wag rijk aan inderdaad schoone oogenblikken, waaraan de iele bezoekers niet vol doening zullen terugdenken. PHILIP LOOTS. BENOEMD TOT BURGE MEESTER. Onze stadgenoot de hear A. Grave- stein is benoemd tot burgemeester van de gemeente Urk. Onze stad verliest den heer Grave- stein dus als raadslid. We heirinneren er aan, dat hij bij de verkiezingen in Juli 1907 gekozem werd in de plaats van den heer Hugenholtz. De heer Gravestedn is belijder van de Anti-revolutionaire beginselen. D© kiesvereeniging Nederland en Oranje had in hem een ij ver i gen voorzitter. In 1868 werd de heer Gravestein te Ridderkerk geboren. Aanvankelijk was hij voor 't onderwijs bestemd, maar dezen werkkring zei hij later vaarwel om aan 't hoofd te komen van de ijzer- en metaal gieterij de Nieuwe Maas te Bolnes. Aangereden. Hedeumorgen omstreek half acht kwam een werkman van in aanbouw zijnde hulzen op de Amsterdamsche vaart, in botsing mot ed eleetrische bram, komende van den Heerensin gel. De man. bekwam een bloedende verwonding aan het hoofd. Door de politie is van dit ongeval proces-ver baal opgemaakt. Zangwedstrijd, 't Mannenkoor Kunst door Oefe ning, dir. de heer Carl Phlippeau, zal in de 2e afd. van den zangwed strijd, welke Zondag 11 Juli te Zaan dam gehouden aal worden, als vrij nummer uitkomen met het koorwerk „Nimmer Nacht" .van N. H. Andries- Straatverbetering. Heden heeft men een begin gemaakt met hot leggen van trottoirs in de Tuchthuis straat. Fletso n geval. Gistermiddag omstreeks 6 uur ge raakte een heer met zijn fiets onder een beladen kolenwagen aan de Kaasmarkt. Oorzaak was de drukke passage en het niet moester zijn van het rijwiel door den rijder. De fiets werd zwaar beschadigd en in repara tie gegeven aan een in de nabijheid wonend rijwielhersteller. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. Jullanafeest te Bloemendaal. Bloemendaal vieu-t feest, 't Dorp ligt in een wappering van rood-wit- en-blauw dundoek. De volksliederen klinken langs de wegen, blijde men- schengezichten overal. Lang is 't uitgesteld, Bloemen- daal's Julianafeest. Wei had men de blijde gebeurtenis in ons Vorstelijk Huis spontaan gevierd op den dag zelf, maai* evenals in Haarlem was men hiermee toch niet tevreden. Eerst zou toen, naar verluid werd, de viering samenvallen met den ver jaardag van Koningin Wilhelmina, doch dat bleken maar looze geruch ten te zijn, en nu. 3 Juli, geven gansch Bloemendaal en Overveen ui ting aan hun liefde voor ons Oranje huis. 't Dorp is in feestdos, van alle gevels wapperende vlaggen, in het dorp een kwistige versiering van lampions, die van avond hun gouden en rooden schijnsels over een blijde nienschenstrooin zullen spreiden. Vooral voor de schooljeugd is dezen dag er een van vreugdige verheuge nis. De meisjes in helder-blanke wit te jurkjes, waaromheen de breede oranjesjerpen en de rood-wit-blauwe strikken, bieden 'n zonnigen aanblik, 't Is een regen van vaderlandsche kleuren, van vaderlandsche liederen, van vaderlandsche geestdrift. Een dag van geestdrift en liefde voor de jonggeboren Prinses. Om 'n uur of negen verzamelden zicli de Overveensche schooljeugd, on der opgewekt gelach en gepraat, voor de openbare lagere schooi. Van alle kanten zag je ze samen- stroomen, de dreumessen, sommigen in heele oranje-pakjes, alle rijkelijk versierd met de Nedcrlandsche vlag- gekleuren. Van ver klonk al 't oude plechtige Wilhelmuslied, dat was de kapel van den heer J. Fuchs, die den stoet met Yroolijke marschen zou voorgaan. Precies kwart over negen stelden zich 'n goede 300 kinderen in bewo ging, voorop een twaalftal met bloe men versierde fietsen, als feestherau-: ten. T Ging langs don Bloemendaal- schen wog en Busken Huetlaan naar deai politiepost, waarvoor op 30 April de Julianalind© geplant is. Do kinderen der Bloemendaalsche ingezetenen hadden zich onder tus schen, met muziekbegeleiding van de kapal van den heer J. Scholte, ach ter de Nederlandsch Hervormde kerk verzameld en zich langs Noorder- en Zuider-Stationsweg, Hartenlus tl aan, Bloemendaalschen weg en Korte Kle verlaan, eveneens naar de Juliana linde begeven, 't Was een hartelijk samentreffen, 'n Luid gejuich klater de de hooge blauwe zonnelucht in, toen de beide kleurige korpsen ineen stroomden.. Onder den fermen diri©eerstaf van "t hoofd van de school, de heer Leisti- kow, klonk 't luid-schallend Wilhel mus. Aangrijpend-mooi, al die jeugdig- frissch© kinderstemmetjes te hoeren aanzwellen tot één machtige klan- kenstroom, dat 't oude Wilhelmus was. 'nWljd-uitklinkende jubel volgde op St. Aldegonde's lied; teen ging t langs verschillende wegen naar het Wilhelmina-duin, waar de plechtige overdracht van de driekleur aan het gemeentebestuur zou plaats vinden. 't Dorp was één feest van oranje-, en rood-wit-blauwe klouren. Slin gers van sparregroen klommen langs de muren omhoog, van boven aaneen geschakeld door vlagtrofeeën. De heer Beekman, rijwielhande laar, brandt hedenavond Ln den to ren van zijn huis een lichtkrans van 200 kaarsen. Naaat zijn winkel is een muziektent opgericht, die 't dorp de vreugde zal aanbrengen. De heer Ruiter, schilder, hoeft 'n hord, om wingerd door slingergroen en guirlandes van bloemen, waarop: „Hulde van de schilders aan Prinses Juliana". Ieder huisje heeft z'n ver siering, 't glanst e nblinkt en schit tert in 'n oneindige klcurenmelodie, harmonieerend in vloeiende toonaar den, fel-schakeerend soms in bloei ende friscliheid. 't Nog slapende Bloemendaalsche bosch, waar zachte zonneglansen tus schen 't zwaar groene bladerdak droppelden en 't luw zomerwindje opgeschrikt uit z'n dolce fair niënte opgeschrikt uit z'n dolce far mint©, door den frisschen jubel der spespa triae. 'n Felle schitter van kleurige kleedjes vervroolijkte 't monotone booinengroeD; de heldere meisjes stemmen over ju belden 't lang-ont- waakte vogelkoor. De Duin-en-Daalsche weg, die oude dames wel heel wat moeite zal heb ben veroorzaakt, werd beklommen, nog een laatste draaitrap, en daar waren we op den top, die tegen woordig netjes besteend en omhekt is en waar banken geplaatst zijn, die den vermoeiden wandelaar tot rusten nooden en hem op zijn gemak 't wijd- uitliggende land doen genieten. De boomkruinen schommelden zacht op den gang van 't zomerzuch- tje eu Haarlem Ligt heel aan den ho rizon, met de St. Bavo boven alles uit. 'n Bleek© blauw-grijze streep flikkert soms even op in 'n plotse licht-schit- tering, de Noordzee, 'n blanke he melkoepel gevuld niet grijs-witte windveer en stolpt boven onze hoof den, 't is een uitgezochte dag voor 't Julianafeest. Intusschen is de schooljeugd op den top gekomen, dicht-aaneengerijd verdringen de kinderen zich haast op den rondloop. Daar neemt Dr. Born water, lid der feestcommissie, den hoed af en spreekt ongeveer in de volgende woorden: liet is van den heer Koolhoven een gelukkige gedachte geweest 't Bloe- mendaalsch gemeenteliestuur op de zen gedenkwaardigen Oranje-dag een vaderlandsche vlag aan te bieden, en dit denkbeeld heeft bij de feestcom missie dadelijk ook van alle zijden instemming gevonden. We eeren hiermede ten eerste 't Konlnginne- duin, dat ieder Bloemendaler zoo lief heeft, omdat 't een der schoonste plekjes van een van Neerlandsch prachtigste landschappen uitmaakt. We eeren hiermede ook den hoogst- gelukkigen aankoop der gemeente, van dit prachtige plekje, waarvoor we nooit genoeg dankbaar kunnen zijn. Ik hoop, dat zij nog lange, lange jaren van deze plaats moge wappe ren, en dat landgenoot en vreemde ling steeds op haar moge staren, als oen tolk van de vrijheid van ons dierbaar vaderland, dat we trouw zullen blijven In nood en dood. Hier mede, mijnheer de burgemeester, draag ik deze vlag aan u en de ge meente Bloemendaal over. De burgemeester, hierop 't woord nemende, dankte in weinige woorden dr. Born water voor zijn toespraak en verklaarde in naam der gemeente Bloemendaal de vlag gaarne in ont vangst te willen nemen. Toen volgde 'n plechtig oogenblik je. Heel stil waren de kinderen, lach ten niet, maar 'n spannende ernst stemd op de jeugdige gezichtjes. Niets dan 't suizen van den wind om je heen, voelde je, maar Ineens, daar vloog 't dundoek de hoogte in en klapperde victorieerend wijduit, bo ven de hoofden van de toeschouwei's, die naar boven staarden in 'n devote vercering van de driekleur, 't Duurde maar een oogenblik, dat stil-zijn. Toen barstte een donderend hoezee

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1