HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Be Vangst in de Haven DINSDAG 6 JULI 1909 worden horvat. Wia dan mot do lei ding dor cmdor handel in gen zal belast worden, Is nog niet zeker. Van andere zijde verluidt inmid dels, dat ook gedurende dezen zo mer' onderhandelingen zullen gevoerd worden met de huidige partijen van de meerdorhoid om tot een vergelijk te komen. Dit laatste kan geen kwaad, want voor 't najaar zal toch wol geen op lossing gevonden worden. DE MILITAIRE QUAESTIE IN BELGIë. Vermoedelijk zal do oplossing der legerquaestie zich niet lang meer laten wachten. Na een onderhoud met den koning zijn de kabinetschef Schollaert en ge neraal Hellehaut, de minister van Oorlog, het eens geworden over een plan tot reorganisatie van het leger. Dit voorstel zal morgen in de bijeen komst der rechtsgozinde afgevaardig den besproken worden en daarna bij de Kamer worden ingediend. Wat het voorstel eigenlijk behelst, is nog een vraag. Eeiugo maanden geleden sprak de minister van Oorlog zich in de Ka mer ten gunste van persoonlijken dienstplicht uit. Men gelooft, dat in vredestijd de lo ting zal vervallen, doch de rempla- geering gehandhaafd zal worden. De geremplageerden zouden een reserve vormen, die verplicht is elk jaar ge durende twee weken onder de wapens te komen, op welke wijze men tot een totaal van 30.000 man per jaar zou komen. VRAAG. Een dienstbode heeft liet arbeidscontract niet geteekend. Ook haar mevrouw laat zich niet met een contract in. Nu wil zij met 1 Augus tus zonder voorafgegane waarschu wing vertrekken. Is zij nu verplicht schadevergoeding te geven ANTWOORD. Zeer zeker. Al is er geen arbeidscontract, toch vallen partijen onder de wet. VRAAG. Ik wa3 in Belg!ë in be trekking en met verlof naar mijn ouders gegaan. Toen ik twee dagen thuis was, schreef men mij. dat ik niet terug behoefde te komen. Heb ik nu recht op kostgeld en zes weken loon En kunt u mij ook 't adres van den Neder!andschen consul meedce len ANTWOORD. Welke bepalingen hieromtreut in België gelden, is ons onbekend. Het adres van den Neder- landschen consul te Brussel is J. D. Buys, Brussel, consul-generaal voor Nederland. VRAAG. Waar moet >k mij vervoe gen om nachtwaker te worden bij villa's ANTWOORD. Wend u tot den lieer D. J. Kruijer, Tempeliersstraat 27, di recteur van den nachtveiligheids- dienst „Argus" of tot den heer M. Pot. hoven, Kampersmgei 30a rood. VRAAG. Hoe kan ik eieren 'n den winter goedhouden ANTWOORD. Dompel de eieren in water, waarin kalk is opgelost. Dan blijven ze maanden lang versch. i"1 OM ONS HEEN N«. 056. De aanstaands Raadsverkiezing Aanstaanden Vrijdag zullen de kie zers opnieuw naar de stembus heb- bon te gaan, dezen keer voor de ver kiezing van elf leden van den ge meenteraad, vier voor het eerste, .vier voor het tweede en drie voor het 'derde kiesdistrict. Ik geloof niet, dat er veel belang stelling voor deze verkiezing beetaat. Belangrijke feiten, die de kiezers aanleiding zouden kunnen geven om dezen of genen niet te herkiezen, of speciale personen tn den Raad te brengvm, zijn er niet. Bovendien staat liet kiezerscorps tegenover een perio dieke verkdezding, een soort van aftre ding en masse, altijd eenigszans onzeker. Zelfs wanneer men dezen of genen wel eens zou willen vervangen, is dat bij een zoo groot aantal altijd bezwaarlijk. Geen wonder dan ook, dat ile kiesvereenigingen, als het maar eenigezins mogelijk is, een compromis trachten aan te gaan en eikaars camdidaten te steu nen. Ging ieder voor eigen rekening met uitsluitend eigen candidaten in den strijd, dan zou daardoor eeno Verwarring kunnen ontstaan, waar uit een kiesvereenrfging licht «nadeel zou putten Men begraaft dus de strijdbijl lie ver en dat te meer, omdat zoo korit na de Kamerverkiezing de partijen strij- densmoe zijn geworden en de krij ga liassen leeger dan ooit. En zoo hebben we dan zien gebeu ren, dat de kiesvereeni ging Liberale Unie aan den eenen en de R.-K. Kiesvereeniging en Nederland en Oranje aan den anderen kant, el- kaars candidaten niet bestrijden. Verkiezing bij enkele candidaat- stelling zou daardoor mogelijk zijn geworden, wanneer alle hoofden de zen keer in één zak waren gestoken. De minderheden hebben dit evenwel piet gewild, de S. D. A. P. heeft ge meend, In alle drie de distri eten tegencandidaten to moeten stellen en ook de vrijzinnig-democratische kies vereeniging komt In 't krijt met één enkelen candidaat in district I en één in district III. Het kan zijn nut hebben, dit optreden uit een oogpunt van practische politiek eens wat van Paderbij 4e bezien. Dat de S D. A. P. met eigen candi daten komt, is theoretisch zeer wed te verklaren. Deze partij is een maal n«et tevreden met de wijze, waarop onze huidige maatschappij is samengesteld, zij wenscht dus gele genheid te hebben hare meeningen en inzichten in den Raad te doen 1 hooren. Al doet zich in dat College betreickelijk zelden de gelegenheid voor tot het voeren, van principieel sociaal-democratische politiek, ten opzichte van onderwijs, arbeidsver houdingen, subsidiën e. d. m. kan deze partij in den Raad andere denk beelden bevorderen, dan die worden verkond'gd door verreweg de mees ten der tegenwoordige leden van den Raad. Theoretisch, herhaal ik, is het op treden van de partij dan ook zeer goed te verklaren. Practisch kan liet evenwel, naar liet mij voorkomt, op diit oogenblik tot niets anders leiden dan tot het in beweging zetten van tientallen menschan, die elk tot een aandeel in den werktuiglijken ver- k'iezingsarbeid zijn geroepen, zonder kans op eendg voordeel voor de partij zelf. Veie ambtenaren op liet S'tad- huis moeten hun gewone werk in den steek laten, om zich met de ver kiezing bezig te houden en eenige tientallen Raadsleden "en burgers wordeai opgeroepen om den Vrijdag geheel of gedeeltelijk door te bren gen in een van de acht stembureaux, met de wetenschap, dat hun die ar beid had kunnen worden bespaard. Zon Ier eenige aanmerking te wil- PEUÏLLbiiÖN West-Indische vertelling. 1) L Op e«n fraalen namiddag, in het laatst der maand Augustus 187 zaten twee personen in het sierlijke voorvertrek eeaier aanzienlijke wo ning te Curagao, en wel in het ge deelte der stad, dat uitmunt door keurige gebouwen, vroolijke gezich ten en tamelijke welvaart, en bekend is onder den naam „Pietermaai". De oudste, de heer des huizes, was een man van ruim veertig jaar, die duidelijke kenmerken vertoonde van het Spaansch-Ainerikaansche ras. Zijn gebruind gelaat was fijn ge vormd en omlijst met zwart, krullend haarzijne oogen fonkelden met levendigen, echt zuidelijken gloed en soins waren zijne bewegingen hef tig en hartstochtelijk, als woelden er veie drifter Lil zijn binnenste. Ilij heette Sebastiano Murillo, was chef van het aanzienlijk handelshuis Mu rillo te Leem, en dreef omvangrijke zaken mer de eilanden der Antillen len maken op de personen der ge stolde candidaten, zou ik willen vra gen, of men inderdaad meent, dat dezen keer eenlg succes met hen te beihalen la. Ik wil nog niet eens vra gen, of men denkt hen gekozen te krijgen, maar of er uitzicht is, hen in herstemming te brengen. Mij dunkt, dat zelfs voor dat laatste de mogelijk heid niet bestaat. Bijna zou ik dur ven zeggen, dat de S. D. A. P. dat ook zelf niet verwacht. Tot op heden, een paar dagen vóór de verkiezing, is er nog geen sprake van eenige ac tie van beteeken is. Er is zelfs nog geen vergadering aangekondigd. Misschien zal men zeggen, dat dit ook niet noodig is, omdat eenvoudig de bedoeling is, te getuigen, te pro tectee ren als men wil. Maar eilieve, ligt er dan geen schade in de neder laag Schade vooral voor de kansen der oarididatein in de toekomst De ervaring leert immers, dat d'iie kan sen afnemen, naar mate de poging vaker is mislukt. Men kan den bes ten, den meest geschikten candidaat onmogelijk maken door hem altijd en altijd weer te stellen. Dat moge in theorie onlogisch wezen, daar im mers een goede candidaat niet onge schikter wordt omdat hij dikwijls het onderspit heeft gedolven, in de prac- tijk kunnen we ervaren, dat de kie zers zich van een zoodaniigen candi daat afwenden en op don duur niet op hem stemmen, ook niet wanneer door de constellatie der partijen, door :le bijzondere omstandigheden bij elke verkiezing, zijn kansen gun stiger zcudern zijn. Daarom heeft het mij, ronduit ge zegd, verwonderd, dat de S. D. A. P. zich bij deze gelegenheid niet heeft onthouden. Practisch gesproken is zil op hare candidaten niet zuinig genoeg, al is i:k herhaal het theoretisch haar optreden zeer wel te verklaren. Maar met theorie brengt geen enkele partij haar candidaten in dein Raad. De oppositie van de vrijzinnig-de mocratische kiesvereeniging is, bij oppervlakkige beschouwing, ook zelfs theoretisch minder verklaarbaar. Princlpieeie bezwaren tegen de heer- schende maatschappelijke samenstel ling hebben haar er niet toe behoe ven te drijven, om tn district I en in district III eigen cand'daten te stel len. Waarom dan stelde zij in I al léén Mr. Slingenberg en in III alléén den heer Bregonje En tegen welke aftredende Leden zijn deze candiida- turem eigenlijk gericht Om niet te worden misverstaan, wil ik beginnen met te zeggen, dat ik geenerlei critiek op de beide candi daten zelf beoog te geven. Hoewel ik niet hel voorrecht heb, Mr. Slin genberg persoonlijk te kennen, wil ik gaarne gelooven, dat hij in den Raad zeer goed op zijn plaats zou zijn. Wat den heer Bregonje aangaat, zijn goede qualitedten heb ik op deze plaats we! eens in 't licht gesteld. Maar pos enkele maanden geleden werd door hem een Candida tuur afge wezen. Is hij sedert dien tijd van meening veranderd, of moeten we deze béide candidaten eveneens be schouwen als een behoefte der vrij zinnig-democratische kiesvereeniging om Ie getuigen, om te protesteeren? Tot deze vraag bestaat des te meer a an leiding, omdat ik vernomen heb, dat wel degelijk de aanval op twee der af tredenden is gemunt. Ben ik wel ingelicht, dan is die bedoeling de heeren Slingenberg en Bregonje te stemmen in de plaats van Dr. H. D. Krusernan in I en van Dr. J. Niieu- vvenhuijzeD Krusernan in III. en wel, omdat deze beide heeren misdaan 1 lebben door te stemmen tegen de in voering op de scholen voor lager on derwijs van de zevende klasse. Wanneer dat werkelijk zoo is, dan noem ik dat toch benepen politiek. Vooreerst omdat de heeren Kruse rnan 'ogen de zevende klasse hebben cm de naburige republieken, vooral Ln de veelvuldige dagen van burger krijg en politieke moeilijkheden. De ander was een echte Nederlan der, eeai waardig type van liet Ger- ruaansch. Europa. Groot en stevig van persoon, circa vijf-en-twintig jaar oud, niet breeden blonden baard, met een bedaard en verstandig voor komen, moest hij onwillekeurig ieders sympathie opwekken. Zijne kleeding was die van een zeeofficier, een jas met verguld galon tear epau letten, open wit vest, smettelooze pantalon van dezelfde kleur, een -abel in Lederen scheede en een zwar te steek, welke naast hem op een stoel 'ag. Hij droeg den naam Van E ijken Steenberg en bekleedde den rang van luitenant ter zee 2e klasse, aan boord van Z. M. schroefstoom- schip ..Waterloo", dat zich thans ter reede van Cu ra cao bevond. Gij zij.t dus van plan nog lang hier te vertoeven, nog lang ons niet uw bijzijn te veroeren vroeg Mu rillo, die geduchte trekken deed aan een havana-sigaar en zijn glas wijn herhaaldelijk aansprak. Juist, waarde heer Want door mijne toekomstige plaatsing in de rol van het wachtschip is liet zoo goed als zeker, dal ik minstens twee jaren alhier verblijven moet, alvorens naar liet oude Nederland terug te kee- ren. Hoe kunt gij zoo'n nare plek, gestemd om financieele overwegin gen. Men kan dat standpunt minder juist vinden, zoo als ook ilk doe, maar het 's toch waarlijk wat kleintjes, daarin alleen een reden te vinden, om twee verdienstelijke Raadsleden te bestrijden. In hot algemeen komt liet mij altijd onbillijk voor, ter wille van oen enkele stemming tegen een Raadslid in oppositie te komen. Wat zou, om maar eens een voorbeeld te noemen, de heer Middelkoop, die im mers in de kiesvereeniging der vrij zinnig-democraten grooten invloed uitoefent, wel zeggen, wanneer straks zijn herkiezing werd bestreden op grond alleen van de omstandigheid, dat hij door zijn voorstel tot invoe ring van oen progressieve Inkomsten belasting onze gemeente tot een aller gevaarlijkst financieel avontuur wil de verleiden Zou hij andersdenken den dan niet benepenheid verwijten Mij dunkt van ja en terecht. Niet naar een enkel feit moet een Raads lid worden beoordeeld, maar naar zijn geheele beleid, naar de lijn, die hij gedurende jaren in don Raad ge volgd hoeft Daarom komt heit mij, geheel afge scheiden van de personen der candi daten, voor, dat de oppositie van S. D. A. P. en vrijz.-dem. dezen keer een goede gelegenheid heeft verzuimd, om de kiezers in dozo zomerdagen mot rust. te laten. 1. C. P. Juiteniandsch Overzicht DE FINANCIEELE HERVORMIN GEN IN DUITSCHLAND. 't Gaat nu vlug I Een voorbeeld Zaterdag is de wet op de spiritus-belasting behandeld een stuk van 148 artikelen en 83 amendementen. In enkele uren was evenwel alles kant en klaar I Aan zoo'n „kluifje" zou men In den Haag minstens eenige dagen of we ken smullen. Maar... anders is men in Berlijn ook niet zoo haastig! Die afwerking met een snelheid van een Zeppelin-luchtschip bij gun stig weer, is voor Von Bülow een veeg toeken. Hij heeft immers be kend gemaakt, dat hij zal vertrekken, wanneer de financieele hervormin gen achter den rug zijn. Nu bewijst do Rijksdag -door zijn spoed, dat hij dit scheidingsuur niet wil rekken.... Arme, miskende Von Bülow 1 Bin alle vrienden verlaten hem. Ook zijn lijfbladen worden hem on trouw en verdedigen den eigenaard i- gen draai, dien de heeren van den Bondsraad genomen hebben. De dag van gisteren is weer een nagel aan Von Bülow's politieke doodkist geworden, 't Eerste artikel en daarna alle onderdeelen van het regeer ingsvoorstel betreffende het staats-erlrecht werden verworpen met 191 tegen 136 stemmen. Van het geheele voorstel bleef dus minder dan niets over, zoo dat een derde lezing overbodig is en het ontwerp du3 voorgoed gekelderd is. Dit is niet de eenige nederlaag. De Rijksdag verwierp ook de wijnbelas ting, zooais die door de regeering was voorgesteld, en nam de door de commissie voorgestelde belasting op mousseerende wijnen aan (op fles- schen van een verkoopprijs van 2 Mk. een belasting van 75 Pfg., op die van 2 tot 5 Mk. een belasting van 1 Mk., op die van 5 tot 7 Mk. 2 Mk., op die, welke een verkoopsprijs hebben van meer dan 7 Mk., 3 Mk., verder een invoerrecht van 150 Mk. per dub belen centenaar) met 200 stemmen te gen 125 en 3 onthoudingen. 't Steimiiejiaantal waarover 't nieu we „blok" kan beschikken, wordt dus blijkbaar geregeld grooter 1 DE KRETENSER QUAESTIE. De gezanten der mogendheden te Athene hebben, op verzóok van hun regeeringen, een verklaring van het departement van Oorlog gevraagd in zake de in de Turksclie nota's vennel- de oorlogstoerustingen van Grieken land en ten antwoord gekregen, dat de beschuldiging van Turkije eenvou dig onwaar is. De regeering van Griekenland verklaarde verder, dat men bij haar gematigde houding zal blijven volharden. Turkije zelf gaat rustig voort met het dii-igeeren van troepen naar de zoo'n kale. rots als Curagao tot. ver blijfplaats verkiezen, gij, die de wc. !d zijt rondgereisd? De luitenant zag een weinig ver legen en tuurde naar liet prachtig plafond, terwijl hij draalde met zijn antwoord, evenals iemand, die over lastige, netelige zaken moet gaan spreken er. huiverachtig is om te beginnen. Gij zult toch niet driftig wor den, mijnheer Murillo Ik ken de opbruisende kracht van het Ameri- koansche bloed, en als mijne woor den uwe goedkeuring niet mochten wegdragen, dan Spreek gerust, zonder schroom, jonge ridder Gij moet dan weten, hervatte do zeeman, dal ik eenige dagen geleden, bij gelegenheid van den ver- teardag des gouverneurs, die toen een groote partij gaf. kennis heb ge maakt me' een allerliefste jonge da me. Wij zaten naast elkander wij dansten, praatten en speelden met elkander, en er ontwikkelde zich tus- sc/bm ons eene hartelijke vertrouwe lijkheid, zooals ik nog nimmer had gedroomd of ondervonden. Zoo mompelde do hande laar. Den volgenden middag ont moette ik haar woder, ditmaal ten huize van mevrouw Do Coninck. Daar had ik het genoegen haar een geruiman tijd achtereen gezelschap te grenzen. De al te rustige houding van Griekenland wekt in Stamboel wan trouwen men is in Turksche kringen von oordeel, dat er geen zuiver spel gespeeld wordt en Griekenland toen nog wellicht met consent der protec toren een aanslag wagen zaL Om dit in elk geval te beletten of am dan terstond Griekenland met alle krach ten op het lijf te vallen, verzamelt Turkije zijn legerkorpsen. Do Fransche minister van buiten landse ho zaken gaf gistereD in de Ka mer enkele inlichtingen. De mogendheden houden, ofschoon zij hare troepen terug trekken de leiding der zaken op het eiland In handen. Het voorloopig program dor mo gendheden bevathet zenden van oorlogsschepen om de orde, zoo noo dig, te handhaven, en de uitvaardi ging van een proclamatie aan het volk van Kreta, waarin wordt gezegd dat de mogendheden voortgaan met liet bestudeeren der gestelde oischen en dat zij verantwoordelijk blijven voor het handhaven der orde en de veiligheid der Moslim op Kreta en dat zij, zoo noodig, tusschen beide zullen treden. Deze maatregelen vor men nog niet een definitieve oplos sing. Het oogenblik is (naar de minister zei) slecht gekozen om te beraadsla- gen over het toekomstig regeerings- stelsel op het eiland. De mogendheden behouden zich voor het kiezen van een geschikt oogenblik voor het openen van nieuwe besprekingen en kunnen daarbij rekenen op de gematigdheid en do wijsheid van Turkije, Grieken land en Kreta ter vermijding van mooilijkhodeden, die zouden kunnen leiden tot ernstige gebeurtenissen. UIT 'T MAROKKO-LAND. Moulay Ilafid, de Sultan van Ma rokko, iieeft dezer dagen een bericht gever van de „Times" ontvangen en tegenover dezen zijn hart uitgestort over de slechtheid van de Europea nen, die hem van allerlei kwaad be tichten, zonder dat daarvoor eenige grond bestaat. Hij betoonde zich vooral verontwaardigd over de mede- doellng ln de Europèesche pers. dat zijn broeder Moulay Mohammed zou hebben vermoord, terwijl deze zich toch 1n...v blakenden welstand be vindt. „Ik doe al wat ik maar kan", zeide de Sultan, „om orde te brengen in mijn land en alleen degenen, die Ma rokko kennen, kunnen zich een denk beeld vormen van de moeilijkheden van die taak, vooral daar ik nog steeds gebukt ga onder de verant- woordelijkheden, die mijn voorgan ger op mij heeft geladen. Ik vvensch niets anders, dan dat men mij recht late wedervaren, dat men in Europa eenig geduld oefeneen ophoude met lasterpraatjes. Ik heb gerekend op de sympathie van Europa of althans op het recht vaardigheidsgevoel der Europeanen, maar tot mijn leedwezen bemerk ik thans, dat men daar niets beters weet te doen dan mij voor een moordenaar uit te krijten." Laat de Sultan praten, hij kan niet wegcijferen, dat er tegenwoordig een warboel he&rscht. Zijn troon wordt bedreigd door eenige gegadigden, die zijn baantje willen overnemen. Deze bedreigen hem nu met hun legers van aanhangers en 't komt tot vechten De berichten over deze „oorlogen" zijn evenwel zoo verschillend (of ze uit Duitsche of Fransche bron komen) dat niet uit te maken is, wie in het voordeel komt, of de Sultan of zijn tegenstanders. Hoe slaat 't met de Spaansche ex peditie Do gezamenlijke Rif-stammen heb ben een boodschap naar Fez gezon den, dat zij klaar staan om een aan val der Spanjaarden met 100,000 ge weren af te slaan. Zij zouden echter zei ven niet tot den aanvaL overgaan en de bevelen des Sultans afwachten. 't Gerucht wil, dat de Spaansche generaal Ln MelUla met de Rif-stam men een wapenstilstand van drie maanden gesloten heeft, om tijd te winnen voor onderhandelingen met Moelay Haf id. DE HONGAARSCHE CRISIS zal, naar uit Boedapest gemeld wordt, voorloopig een onverwachte oplossing vinden. Wekerle zou door Frans Jo zef belast worden niet liet verdere be heer dor zaken tot den herfst, terwijl ook de andere ministère tot dien tijd zullen aanblijven. De nieuwe onder handeling over een definitieve oplos sing der crisis zuilen pas in 't najaar houden, te genieten van hare vroo lijke conversatie en de vriendschap ginor over in een heerlijk, onbedwing baar gevoel Zoo-o-o-oI zuchtte Mu rillo. Ja, ik besefte, dat ik haar gren zen! oos lief had gekregen. Ik begreep, zulk een lief meisje niet te moeten laten ontsnappen, deed een aanval op haar hait, met stoom en zeilen Nu zuchtte de koopman niet ineer, maar hij zag nijdig als een oor worm. En waarlijk, de lieve Maria was niet ongevoelig voor de hulde van den ruwen, onbeschaafden zeerob 1 Zij aanvaardde de toewijding van mijn hartzij verklaarde zich bereid, eenmaal de mijne te worden en zij maakte niij door een en ander tot den gelukkigsten aller stervelingen, die, als een groote gunst, bedelde om een plaatsing op luet wachtschip, ten einde dag aan dag bij haar te kun nen doorbrengen. Fn zoudt gij meenen, dit ge droomd genoegen ongestoord te kun nen genieten vroeg Murillo. Daarom kwam ik bij u I ging luitenant Steenberg voort. Want gij, waarde heer moet hierin beslis sen. Maria Murillo, de dochter von uw overleden broeder, staat onder uw voogdij en ik vraag u dus, rond voor de vuist De koopman was van zijnen zetel RHODESIA EN DE ZUID-AFRIT KAANSCUE UNIE. Naar aanleiding der telegrammen van gisteren, wordt door Sir Henry de Viliiers meegedeeld, dat er geen grond van waarheid bestaat voor het bericht, dat Botha heeft aangeboden aan de S. A. C. Rhodesia over te nemen. Ook in andere goed ingelichte krin gen wordt gemeld, dat niets bekend is. wat zou kunnen strekken tot be vestiging van liet bericht, hoewel de quaesüe van den status van Rhode sia bij de conventie werd besproken en waarschijnlijk ook wel ter sprake zal worden gebracht bij het aanstaan de bezoek van de Zuid-Afrikaansche gedelegeerden aan Engeland. DE CHOLERA TE PETERSBURG. Er zijn Zondag 68 personen door cholera aangetast, 27 cholerapatien- ten zijn gestorven en het geheele aan tal lijders aan die ziekte bedraagt thans 677. LEMOINE VEROORDEELD. Het vonnis in zake de bedriegelijke handelingen van den diamantinaker Lemoine is gisteren uitgesproken. Ilij is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 jaren, 3000 fr. boete, terwijl hem tevens voor den tijd van 5 jaren liet verblijf in Frankrijk wordt ontzegd. Wernher, de benadeelde goed-ge- loovige, ontvangt voorloopig 10.000 gid. schadevergoeding. opgesprongen on liep haastig been en weder door liet smaakvol vertrek. Ilonr eens, jonge vriend l>e- gon Murillo het spijt mij vreese- lijk, maar er kan van de zaak niets komen. En waarom niet, waarde heer Gi; twijfelt tooh niet aan de zuiver heid mijner gevoelens, aan de ge goedheid mijner familie In goeupn deele, edele krijgs man Heb slechts geduld en Iaat mij uitspreken. Gij weet, dat wij tegen woordig zware tijdeu beleven en dat de handel van ons kleine eiland, dank zij do heerschzucht van Guzman Blanco (11 en de lauwheid van ons gouvernement i mooi op weg is, om geheel te verloopen. Daarenboven heb ik groote verliezen geledein door het verbod om wapenen esi oorlogs behoeften uit te voeren, benevens door don val eeaier firma te New- Orleans. En het valt mij smarte lijk zulks te moéten zeggen I door dit alles heieft mijn huis eenige ge lukkige speculatiën dringend noodig, wil hetzelve niet smadelijk ten gron de gaan. Maar, mijnheer Murillo zei- de de luitenant, die zich ergerde aan de onwaarheden van don koopman, wiens zaken juist door den gespannen politieken toestand allervoordeoligst (1) Do welbekende president der republiek Venezuela. VRAx^G. Ik heb voor iuiju hond dit jaar in Schoten bolasLing betaald. Nu bern ik in Haarlem gaan wonen. Ben ik nu verplicht nog eens belasting te betalen ANTWOORD. Zeker.; ook voor een gedeelte van een jaar moet de belas ting voldaan worden. VRAAG: Is de godspenning, dio aan de dienstboden wordt betaald een geschenk, of behoort die tot liet loon, zoodat hij van het eerste kwar taal kan worden afgetrokken? ANTWOORD: De godspenning is wel een geschenk, omdat liet al of niet bestaan dei' huurovereenkomst er niets tnee te maken heeft; maar hij is een voor waardel ij k ge schenk, omdat, wanneer de huur voor langer dan drie maanden of tot we tleropzeggens toe is aangegaan, maar niet langer dan drie maanden heeft geduurd, hij weer van het loon kan worden afgehouden. VRAAG: Hoe lang is men verplicht quitanties en belastingpapieren te bewaren? ANTWOORD: Daaromtrent bestaat geen enkele verplichting, 't Is een voudig een maatregel van veiligheid om ze te bewaren. In 't algemeen is 't het veiligst om geen quitanties weg te doen die jonger dan vijf jaar zijn. gingem ik geloof toch. dat gij al les veol te donker kleurt. Ais ik naar u hoorde Het is de waarheid, dierbare vriend l niets dan een droevige open baring van de werkelijkheid. Maar.... wat heeft uwe nicht te maken met Guznian Blanco of Vene zuela Luister, jonge held en neem mijne woorden ter harte, al zijn zij niet aan gen aam voor uw gehoor. Er bevindt zich thans te Curagao een edel Venezuelaan, senor don Inigo Leon, oud-generaal der roemrijke re publiek, een onverzoenlijk vijand van den overweldiger, onder wiens sla venjuk hij weigert den Beren hals te buigen. Deze nobele ridd«.r heeft zich candidaat gesteld voor hot president schap var. Guatimala, en zijn kansen siaan schitterend, zoodat hij met een verpletterende meerderheid zal wor den gekozen. Doch daor hij zToh een zaam zal gevoelen in het verre ge wekt, g<scheiden van den dienbaren vaderianclschen grond, en ginds nie mand heeft, op wien Hij vert rou wcoi en steunen kan, wenschte hij zich in den echt te verbinden met een edele dochter van d't kleine eiland, wolka bewoners uitmunten door deugd et» adeldom, en hij vroeg mij om de hand mijmer nicht Maria. (Wordt vervolgd). Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Goabonnccrdcn hebban bot voorreoht vragen op vornohlllond gebied, mita voor beantwoording vatbaar, in te seadeu tyj de iledectie ven Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat CS Alle antwoorder, worden geheel kostelooe gegeven en, voor tooveel mogelijk ia, den dag na de intending Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaat» van don insender vermeiden, wordi geen aandacht geschonken. VRAAG. Op welke wijze kan ik mijn jonge kanar'es, die heesch geworden zijn, weer aan 't zingen brengen ANTWOORD. Het is geen bewijs van goede behandeling, dat uw jonge vogels nu al heesch zijn. Is het eveu- weL nog niet al te erg dan kunt udie heesohiieid weer doen verdwijnen door ze oan don anderen dag suiker water te drinken te geven. VRAAG. Mijn kanarie is reeds tien weken aan hét ruiensteeds liggen er losse veertjes in zijn kooi. Goed zanger als hij anders was, heb Lk hem in den laatsten tijd in het geheel niet meer gehoord. Zou u mij ook raad kunnen goven? ANTWOORD. Het is ooii lastig ge val, waar al veel over geschreven en maar weinig aan te doen is. Het eeni ge middel is den vogel dag en nacht buiten hangen. Overvloed van badw a ter mag in geen geval ontbreken. VRAAG: Ik ben voor onbepaolden tijd bij iemand in dienst geweest. Na er drie dagen geweest te zijn heb ik met veertien dagen mijn dienst opge zegd. Nu krijg ik mijn loon niet. Heb ik daar geen recht op? ANTWOORD: Wanneer u per week betaald werd, dan hebt u recht om met 8 dagen op te zeggen, maar a fi lers niet. U deelt ons dit niet mede; maar nu kunt u de vraag waarschijn lijk zelf wel beantwoorden. VRAAG: Wanneer men bij een ver verij goederen ter bewerking heeft gegeven en later blijkt dat de beheer ders dier inrichting zonder achterla ting van adres zijn vertrokken, met medenenien der bewuste goederen, hoe moet men dan handelen on» die terug te krijgen? ANTWOORD: Trachten het adres op te sporen en ze dan dagvaarden tot teruggaaf. Zij moeten toch elders woonplaats hebben. Kunt u dan hot nieuwe adres niet aan het bevolkings bureau te weten komen? CORRESPONDENTIE. Ln Uw klacht over het wachten en den hinderlijken rook in de door u ge noemde Bank, is Uw eigen naam niet vermeld. Zeker vergeten? Wij -raden u aan, een verzoek te richten tot de directie van de Bank;

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5