NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. Ho. 7988 V erachfjni dtgelSks, behstoa op Zoo- M PootWapoft. MAANDAG 12 JüLI 1909 DAGB ABONNEMENTEN PBR DRIB «AAMDBHi I In dei oratie» waar een Agent gereeögd 6 (kom da IJS vooi Hanrtan0J7H de omstieten en tranco pel poet <X« Ditgave der Vennootscïap 6obmm Coster. Btrecteci J. PEEgEBOOH. 1S5IS5.05 T-'TTfif.TtT-i^BSSST ADVERTENT IÊNi Van l-A regels SO Cts-j Iedere regel meer 10 Cts. Culten het Arrondissement Haasten van t—5 regels t—elke regel meer ƒ0.40 Reclame» 30 Cent pa reg© BIJ Abonnement aanzienlek rabat Advert»aen van Vraag en Aanbod, hoogstens ses regels, 25 Cts. per plaatsingi EO Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie m Administratie! Groot* Bonts tract 85. teteeommoatuü Teletoonaommer der Redactie 800 en der Administratie 724. Drn&feerlji Zolder Bnttenspaarae 0. Tektoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van bult» het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultsnlandseh Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoeestraat 76—78, Amsterdam. Tetephoon toten. 6225. 4CE5ÏZ3E3 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN., EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 13 JULI, Gj*. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Soc. Trou moet blycken: Strijkor kest van Haairl. Muziekkorps, 8 uur. Teylers Museum: 2e Zometrteintoon stelling, 114 uur. Bron gebouwRedanie-Tentoonstel ling. Stadsnieuws ZANGWEDSTRIJD ZAANDAM. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan organiseerde de mannen- zamgvereeniging „Zanglust" te Zaaj> dam een nationalen wedstrijd voor mannen- en gemengde koren. De 2e en 1ste afdeeling mannenkoor hadden gisteren aldaar plaats in een der Hervormde kerken. Voor den aanvang richtte de bur gemeester der gemeente, eere-voorzit- lar van het eere-comité zich tot de aanwezigen, om er zijne waardeering over uit te spreken, dat zoovele ver- eenigingen zich ten strijde hadden begeven, waarom hij dan ook zijne beste wenschen voor het welslagen uitsprak. Van de 15 vereendgingen, die in de laagste afdeeLing met elkaar in het krijt traden, waren het „Onder Ons" (directeur de heer Henri Pielage), en „Kunst door Oefening' (directeur de heer Carol Phlippeau) die Haarlem's eer moesten handhaven. De jury bestaande uit de heeiren N. H. Aindriessen, onze stadgenoot; A. M. de Jong, L. C. Keereweer, J. P. J. Wierts en J, W. Kersbergen had een moeilijke taak om de eerepalm toe te kennen, want onder de 15 mededin gers waren er verscheidene, die met eere genoemd mogen worden. Het ver plicht© nummer was eene compositie: „De Schoonste Ster" van A. M. de Jong en mag werkelijk eene aan winst heeten voor onze kleinere lie dertafels. Groote moeilijkheden bevat het niet en het geeft toch gelegenheid goede hoedanigheden van de verschil lende stemmen aan het licht te stel len. Het scheen dan ook met blijkbare voorliefde door de meeste koren te zijn ingestudeerd. „Onder Ons" opende de rij en waar we steeds van koren ondeir Henri Pie lage iets schoons verwachten, werd dit ook nu niet beschaamd. Zijn zangers waren recht goed op dreef en droegen het verplichte en bet vrije nummer zuiver, zeer wellui dend en pittig genuanceerd voor. Dat een 4e prijs A hun deel was, «al wel velen, zoo niet allen verwon derd hebben. Dit zij hun geen ontmoediging, waar de zangers weten, dat de heer Pielage steeds het Excelsior betracht. „Kunst door Oefening" was dan al 'zeer ongelukkig. De forto's klonken nog al eens ruw en brachten de zui verheid meermalen in opspraak, ter wijl nog meerdere aandacht der zan gers bij de wenken van den bekwa men dirigent wel geraden is. De uitspraak der jury luidde: 1ste prijs, verguld zilveren raedlaille en 100 met algemeene stemmen aan „Zanglust' te Dordrecht, directeur de heer A. J. J. Beyersbergen van Hene gouwen; 2e pa-ijs: verguld zilveren medaille en /50, met 41 stem aan „Orpheus" te Alkmaar, directeur de heer H. Lindeboom; 3e prijs, zilve ren medaille en 25 met 3—2 stem-, men, aan „Werkmans Kunstgenot" te Wormerveer, directeur de heer W. F. Kools; 4e prijs A, zilveren medaille, met 4—1 stem aan „Onder Ons", bo vengenoemd, 4e prijs B een zilveren medaille met 32 stemmen aan „Ex celsior" te Delft, directeur do lieer Meyer Olman; 5e prijs A medaille als boven met 3—2 stemmen aan „Door Eendracht Saamgehracht" to Am sterdam, directeur de heer Slfi. van As en 5 prijs B met 3—2 st. aan Cae- cilia te Bussum, directeur de heer J. G. M. van Straaten. Do bronzen medaille van Z. K. H, Prins Hendrik werd voor de beste uitspraak toegekend aan „Orpheus" te Alkmaar. Des avonds werd de 1ste afdeeling gezongen. Toen dongen 4 vereenlgingen de, waarvan een drietal nog een extranummer ter opluistering zongen., Wederom was er een scherpe con currentie; er werd over het geheel uit stekend gezongen en alle eer bewe zen aan het door onzen stadgenoot, den heer N. H. Andriessen, getoon zette verplichte nummer: Psalm 83. Ook dit werk natuurlijk zwaarder dan dat der laagste afdeeling mag gehoord worden. Het ontwikkelt zich geleidelijk en blijft, al komen meerdere moeilijkheden in voor me lodieus. Het koraal aan het slot is zeer treffend. Den lsten prijs met 41 stem ver wierf „Kunst en Vriendschap" te Am sterdam, directeur de heer Willem Hespe (verguld zilveren medaille en 150); d)e tweede prijs werd met 4—1 stem. toegekend aan onze Haarlem- sche Wereeniging „Proza en Poëzie", directeur de heer Henri Pielage (een zelfde medaille en 75); den 3en prijs ontving met algemeene stemmen Am- stels Mannenkoor „Harmonie", di recteur de heer J. de Nobel (zilveren medaille en 40) en de vieaxie prijs werd met 3 stemmen voor en 2 blan co toegewezen aan „Excelsior" te Be verwijk, directeur de heer J. J. Zwart (zilveren medaille). De bronzen medaille van LI. M. de Koningin-Moeder werd aan „Proza en Poëzie" voor de beste uitspraak toegekend. „Proza en Poëzie" toonde belang rijk aan beschaafde voordracht, nu- anoeering en zuiverheid gewonnen te hebben; de heer Pielage mag in de toekomst veel van deze zangersschaar verwachten en met voldoening terug zien op dit concours te Zaandam. Nog verdient opmerking, dat „Nim mer Nacht" van dien heer N. II. An driessen, niet minder dan 7 maal ge zongen werd., Boom omgevallen. Ten gevolge van de langdurige re gens bijak gistermiddag tegen half vier een groote abeel, die in minder gunstige conditie verkeerde, op de Gasthuisvest plotseling bij den grond af en viel midden op het bloemen- schuitje van den koopman K. K. Hee- ren van Aalsmeer. Heer en, een man van 67 jaar, deed juist een middagdutje in 't roefje van de schuit, terwijl zijn vrouw toeval lig aan den wal stond, en tot haar groote ontzetting in eens dien boom voor over zag gaan en met een ont zettend gekraak neerkomen op haar schuitje, dat dadelijk water begon te scheppen. Kordaat sprong ze op het zinkende scheepje en schudde haar man wak ker, die het geraas had aangezien voor een aanvaring van 'n motor bootje. De oude man kon moeilijk weg komen omdat hij een stijf been heeft en dat alles goed is afgeloopen, is gedeeltelijk te danken aan den smid A. H. Cortie, die te water sprong, en man en vrouw aan land bracht. Ware de boom bij nacht gevallen, dan zou den er ongetwijfeld slachtoffers zijn geweest. De schade aan de schuit is echter groot en ook die aan de bloemetjes. Aan de oude lieden werd door velen gastvrijheid geboden voor den nacht en de gemeente nam het heele par tijtje bloemetjes in eens oveir. Het is te hopen, dat den armen lieden, die het niet breed hebben, ook de schade aan de schuit zal worden vergoed. Van gemeentewege werden dadelijk de noodige maatregelen genomen, om de schuit boven water te halen en den boom op te ruimen.. Wij hebben v earn omen, dat door aanhoudende regens wel meer boo- men op die manier losraken en val len. Diefstal vaneen paard. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is uit eene weide onder Noord- wijkertout een paard ontvreemd, ter waarde van 400. De dader Is reeds des morgens te vijf uur hier ter stede I door de politie aangehouden, op aan wijzing van een persoon, aan wïen het paar 1 te koop was aangeboden. Do dader is genaamd B., oud 25 jaar, wonende te Noordwijkerhout. Hij is ter beschikking van den burge meester dier gemeente gevankelijk derwaarts gebracht. VERKIEZINGSON... JUISTHEDEN. De aid. Haarlem van het Algem. Nederl. Werkliedenverbond heeft een strooibiljet verspreid ter gelegenheid van de vorige Raadsverkiezing, dat ons toen niet bereikt heeft. Anders zouden wij toen de aandacht al ge vestigd hebben op den onzin, die daarin voorkomt. „Toen de progressie-voorstellen van den hoer Middelkoop aan d© orde waren," zoo lezen wij, heeft men 't kun nou zien, ze (de Heeren in den Raad namelijk) vonden de voorstellen bijzonder mooi... maar de gegoede kringen zouden ex schade door heb ben en ze verwierpen de voorstellen. Menige arbeider of winkelier vraagt zich af, hoe komt het toch, dat ik tel kens hooger word aangeslagen? De Raadsleden zouden het antwoord kunnen geven: dat komt omdat de te genwoordige wethouder Yan financiën uit de arbeidende klasse wil persen wat hij er uit kan krijgen; zijn klas- segenooten verdedigt hij, „die loopen LIaarlem uit," zegt hij, „die moet men dus ontzien, doch de arbeiders en winkeliers zitten vast aan de-ge meente waar zij hun brood verdie nen, bij hen kan men de belasting- schroef wel een slag of wat aandraai en. Als er dan een uit den Raad moet, dan is het Dx. Kruseman." Tot zoover dit fraaie betoog, dat van a tot z foutief is. Iemand die een oogenblik wil nadenken, begrijpt dat wanneer in Haarlem de belasting voor de gegoeden nog meer wordt op gedreven, ieder die weg kan (en zoo hebben wij er velen) naar Den Haag gaat wonen of naar Arnhem of Nij megen, waar 't goedkooper is en dat zich zeker geen nieuwe gezinnen van gegoeden meer hier zouden vestigen. Daarvan zouden de winkeliers en de arbeiders, docxr vermindering van hun omzet en door stijgende werk- loosliedd, het eerst en het meest de nade-eLen ondervinden. Véél grooter nadeel, dan den enkelen gulden of rijksdaalder belasting, dien ze ze nu meer betalen moeten. De gan.sehe beschouwing raakt dan ook kant noch wal. Gelukkig maar, dat do kiezers wijzer zijn geweest dan deze voorlichters en Dr. Kruseman hebben herkozen. Dat trouwens een wethouder van financiën geen eigen, onafhankelijke financieel© politiek kan voeren, maair m e t de overige leden van het Col lege van B. en W., uitvoert de be ginselen, diie de Raad aangeeft, is bij menschen die nadenken, en van de toestanden op die hoogte zijn, wel bekend. RECLAME-TENTOONSTELLING BRONGEBOUW. Haarlem, 10 Juli 1909. Aan de exposanten is het navolgen de door de directie van het Bronge bouw gemeld: Wij hebben de ©er u bij deze te be richten, dat behoudens goedkeuring van den Raad, de tentoonstelling tot en met 18 Juli a.s. zal worden ver lengd, vertrouwende, dat u zich hiermede kunt vereenigen. Meerdere huurkosten worden niet berekend, doch wij verzoeken u be leefd er voor te willen zorgen, dat Vrijdag 23 Juli a.s. vóór 12 uur do goederen uit de zalen en van het ter rein zijn verwijderd. De reden waarom wij u deze mede- deeling eerst zoo laat kunnen doen, is dat we van officieele zijde nog geen bericht hadden ontvangen. Lloogachtend, De Directie v. h. Bron gebouw, (vv. g.) VAN GASTEREN. CHABOT. Vischwedstrijd. Bij den vischwedstrijd, uitgeschre ven door de hengelaarsvereeniging „de Dageraad, werden de prijzen be haald als volgt: le prijs de heer H. Ballebrega, 21 stuks, 2e prijs: de heer A. Vierhout., 10 stuks, 3e prijs de heer P. de Vos, 8 stuks; 4e prijs de heer B. Tarqeu, 7 stuks; 5e prijs de heer Stol voor de grootste visch. Jeugdige dieven. Uit een onbewoond perceel in een poort aan de Lange AnnaStraat No. 12 E, is de koperen kraan van de waterleiding ontvreemd. Als de da ders h'ervan zijn eenlge opgeschoten knapen aangehouden. OUDT-HAERLEM. Zaterdagmiddag waren de bewo ners der Ilaarlemsche wees- en Gods huizen door de Brongebouw-direct'e tot een bozoek aan Oudt-Haerlem uitgenoodigd. En allen hebben ze aan die Invl'tatte gehoor gegeven en een heerlijken middag gehad. Met de opgewekte marscheu der Oud-Hol- landsche Kapel werden ze ontvangen on het duurde niet lang, of de heer Van Gasteren had de oude mannetjes een sigaar aangeboden, die ze gauw smakelijk opdampten. Het fijne motregentje stoorde de pret niet, do vergenoegd-]achende, oude, gerimpelde gezichten van de beetjes behielden hun blijde uitdruk king. Weldra zaten ze met een gebakje en een glas 1'monade voor zich onder de veranda, druk redeneerend over het aspect van de geveltjes. Hier en daar renden al een paar jongens uit een weeshuis over liet natte gras en speelden krijgertjemaakte er al eens een 'n buiteling, geen nood, met eon zakdoek maar gauw een beetje de modder van zijn broek afgeveegd en dan maar weer zijn kameraads achterna. Een van de hoeren Martin was ondertusxehon gearriveerd en spoedig was er een ommeganck op touw ge zet. Héél langzaam ging het maar, heel anders dan 's avonds, maar de vreugd was er niet minder om. Arm in arm schuifelden de oudjes voetje voor voetje achter de muzikanten aan, sommigen liepen de wijs meê te neuriën, anderen probeerden de maat In danspas te volgen. Toen de heer Martin dat zag, kwam, heel begrijpe lijk ,de lust in 'm op, een bal cham- pêtre in 't klein te houden. Na eeai paar keer den tuin te zijn rondgetrok ken, wei 1 dan ook op het plankier een lustig walsje ineen gezet. En of ze 't nog konden Kranig, hoor I Al waren verscheidenen ook zeker ze ventig «n tachtig jaar, de walsmuziek deed de voeten als vanzelf weer van den grond gaan. Twintig, dertig jaar jonger leken ze en een oude, lang- voorhijë jeugd-hlijheld kwam weer 'in volle frischheid terug. Toen naar Cousael. Daar werd ge smuld van poffertjes en wafels en lang nog gezellig bijeen gezeten. De bewoners der weeshu'zen heb ben een heerlijken middag gehad, daarvoor zij den heeren Van Gaste ren en Chabot «en woord van dank gebracht. Ook Zondag is het buitengewoon druk ,n gezellig geweest. Voor het eerst werd gespeeld een rnarsch, ge componeerd door den heer Eug. II. Ra.p, k ai el meester van liet muziek korps van het 10de regiment infante rie, de Gerard A. C. van Dobben- marsch Na Rot uitvoeren van dezen nieu wen mansch werd door den lieer Van Gastere r namens een kunstvriend den beo; Rap een lauwerkrans aan geboden. 't Dubbel-mannenkwartet zong met het gewone succes, aan de ommegan gen werd druk deelgenomen. t Is nu zeker, dat de tentoonstel ling verlengd wordt. Soc. Trou moet blycken. Concert op Dinsdag 13 Juli 1909, 's avonds 8 uur, door het strijkorkest van Haarl. Muziekkorps, directeur; de heer Ch. P. W. Kriens. Programma: 1. Kriegsniarsch der Priester aus „Athalia", Mendelssohn. 2. Ouverture „Der Preischütz", We ber. 3. Fantasie uit de operette „Der Zigeuner Baron", Strauss. 4. „Espana", wals op Spaansche studenten liederen, Waldteufel. 5. Girande fantaisie de l'opéra „Hé- rodiade", Massenet. 6. Ouverture „Raymond ou le se cret de la reine", Thomas. 7. Fantaisie de l'opérette „Les clo ches de Corneville", Planquette. 8. „Komra, Held meiner Trauma", lied uit de operette „Deir ta.pfere Sol dat". Fall. 9. Charlotte WalzcT aus der Ope rette „Casparone", Millöcker". 10. Fantaisie de l'opéra comique „Les Saltimbanques", Ganne. EEN STUDIEREISJE. Men schrijft ons: Onze gemeente werd Vrijdag be zocht door de directrice met 2 leera- ressen en een twaalftal leerlingen van de huishoud- en Industrieschool te Leeuwarden. Deze dames waren op een studiereisje. Amsterdam was eerst bezocht, maar nu werd Haarlem niet vergeten. Het doel was de cacaofabriek van de fir ma Droste en Co. en de Eerste Haar- Ie msche stoom ververij en chem. was- scherij voorheen C. Hoeing firma Schenk aan den Spaarndammerwég te bezichtigen. Om ongeveer 3 uuir kwam men op den Spaarn dammer weg aan. Na eerst wat gerust te hebben ging men do fa briek der stoom verver ij binnen. Hier werden de dames door den di recteur, den heer C. Hoeing, ontvan gen en rondgeleid. Alle afdieelingen werden mei be langstelling bezichtigd. Vooral do chemische wasscherij trok veel be langstelling. Allen dachten dat uitstoomen door middel van stoom geschiedde, en nu kwam men tot de ontdekking, dat alle goederen door middel van groote machines, gevuld met benzine, be handeld werden. Door den directeur werd een en ander uitgelegd. De appreteermachine, de stoom- strijkmachine en verdere werktuigen, alsmede de vlugge bediening, wekte verwondering. Zeer voldaan verliet men deze naar de eischen des tijds ingerichte fa briek. Reeds is dit de derde maal, dat deze fabriek door de dames der verschil lende huishoudscholen werd bezocht. (Zie verder Stadsnieuws onder laat- ste berichten. Uit de ümstrekec HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede, op Donderdag den 15 Juli 1909, "s avonds om half acht uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Onderzoek geloofsbrieven van ge kozen raadsleden. 2. Stemming ingevolge art. 50, 2de Lid dor gemeentewet over bet voor stel tot het schenken van een eere- prijs voor de Nationale Bloementen toonstelling. 3. Vaststelling ©ener nieuwe Motor en xijwoelveroirdenlng. 4. Aanbieding der gemeente-reke ning over 1908. 5. Adres van J. Boon, om afwijking van de Bouw- en Woningveronlening voor den bijbouw eener kamer met advies van B. en W. 6. Ingekomen stukken en mededin gen. HAARLEMMERMEER. De heer D. Eggink, gem.secretaris van Haarlemmermeer, heeft als zoo danig eervol ontslag gevraagd uit zijne betrekking. Van de wording dor gemeente af, beeft de heer E. deze functie bekleed, 14 Sept. 1855 werd hij als zoodanig benoemd. Hij verlaat thans, op 77-jarigen leef tijd, den dienst met pensioen. HALFWEG. De alhier bestaande St. Jozefsver- eeniging besloot tot stichting van oen eigen gebouw. Eimieolaad DE BURGEMEESTER VAN AM STERDAM EN DE VER KIEZING IN III. De „Tel." schrijft Zooals mon weet, loopt het gerucht, dot de verkiezing van don ontslagen gemeente-ambtenaar, dein heer Z. Gulden tot lid van den gemeenteraad, den hoer mr. W. F. van Leeuwen aanleiding zou geven, om zijn ontslag te nemen als burgemeester van Am sterdam. Wij kunnon thans mot zekerheid mededeelen, dat er van het voorne men, om zijn functie neer te leggen, zooaJs trouwens te verwachten was, bij den burgemeester geen sprake is. Een redacteur van ,,De Telegraaf" had een onderhoud met den heer Gulden over den inhoud van „Het Prinsenhof'. De heer Gulden vertel de, dat hij, nu hij Raadslid iö, de redactie za! nederleggen, ook omdat de Statuten van den Bond een amb tenaar a's redacteur eischen. De heer Gulden wenschte nog uit drukkelijk vast te leggen, dat hij de scherpe uitlatingen, in bedoeld arti kel aan het adres van den burge meester gericht, ten zeerste afkeurt. „Doch ook „Sagittarius", zeMe de heer Gulden, heeft mij zijn leedwezen er over betuigd, dat zu'k een felle aanval op het hoofd der ge meente ufit zijn pen is gevloeid." „Tijdens de verkiezingen", vervolg de de gevraagde, „heeft men 't wil len doen voorkomen, alsof ik een per soonlijken strijd tegen den burge meester zou aanbinden. Ik wil hierbij verklaren, dat ik persoonlijk niets te gen den burgemeester heb en ook mijn optreden als redacteur van „Het Prinsenhof', nimmer een persoonlijk karakter heeft gedragen. VERTREK VAN KOLONEL GOVAERS Terwijl het Centraal Sta/tion te Utrecht Zaterdagmorgen langzamer hand uit zijn nachtelijke rust ont waakte, verzamelde zich op het 2de perron een clubje heilssoldaten. Ern stige gezichten toonden, dat er wat bijzonders op til was. En inderdaad was dit he: geval. De familie Go- vaers, die afscheid nam van het Ut recht sche korps van het Leger des lle!ls, zou naar Indië vertrekken. Zij zou daarbij vergezeld zijn van kapi tein De Klerck. Aan dit meegaan is een eigenaar dige bijzonderheid verbonden. Maan dag j.l. werd deze officier, die vroe ger verpleegster was, gevraagd, of zij bereid was eveneens naar Indië te vertrekken. Zonder aarzelen stemde zij toe. Enkele minuten vóór de trein ver trok, voegde het gezelschap zich hij de wachtenden. Verschillende stad- genooten hadden reeds te voren in de wachtkamer van de kolonels af scheid genomen, 't Was een droevige stoet. Betraande gez'chten overal. Veel gesproken werd er natuurlijk niet. In zulk een toestand is men daar weinig toe gestemd. Over en weer hield men zich goed. Even voor het vertrek speelden de muzikanten een vaai wellied. En toen, och arme, toen mui men niet meer. Maar geluk kig, nog even klonk plechtig uit de instrumenten de wonderschoone psalm, waarin 's Heeren zegen wordt toegewer.-scht, en weg stoomde de trein. Vluchtig zagen de achterbl ij- vonden het doodsbleek© gezicht van mevrouw Govaers voor het portier verschijnen, en voorbij was alles. Utrecht telde een goed burger min. der. St'l en zwijgend ging men huis waarts. („U. D.") 11ET WILHELMINAH UIS. Men schrijft ons: Het Wilhelminahuis, gevestigd ie Amsterdam, Prinsengracht 717, is op gericht om beschaafde jonge vrou wen niet jonger dan 18 jaar, een vooropLeidenden tijd van 3 tot 6 maan den le geven. Voldaan hebbende aan de eischen,. welke deze inrichting hun stelt, worden zij geplaatst in ééuo der inrichtingen voor krankzinnigenver pleging. Het zou zoo heerlijk zijn, als jonge meisjes haar tijd ©n leven wil den geven, om zich te wijden aan de zen tak der verpleging. De verpleegster heeft eene edel© roeping gekozen, doch zij, die zich aan de krankzinnigenverpleging wij den, geven zich volgens mijn inzicht, meer; zij toch hebben den ganschen dag om te gaan met patiënten, die lichamelijk gezond, doch geestes krank zijn, en zichzelf als gezond be schouwen; het is dus een veel moei lijker taak, maar ook daarom zoo grootsch, omdat men den kranken het leven tracht dragelijk te maken; juist door hare liefdevolle toewijding kan eene vrouw zooveel tot zegen zijn. Het is wel te betreuren, ook al is het al veel veranderd, dat men tot nu toe zulk eene verkeerde opinie heeft omtrent krankzinnigenverpleging; 't is waar, 't is diep weemoedig, dat het noodig is dat er zulke inrichtingen zijn moeten, maar zij mogen niet -be schouwd worden als vroeger, maar veel meer als een herstellingsoord, waar zij door observatie zichzelf en anderen geene schade toebrengen. Het is ©ene maatschappij in 't klein, en zoover de toestand dar patiënten het toelaat, verkeeren en amuseeren zij zich onderling. Vraag het eens aan de bloemendames, die met hun vrien delijk praatje, en achterlating 'van bloemen onze kranken een aangena- men avond of middag bezorgen, hoe blij hun gezichten staan. Er buiten staande, beschouwt meoi de kranken nog te veel als opgesloten; 't is waar, geobserveerd moeten zij worden, doch dit moet geschieden door personen, die ten volle berekend zijn voor hun taak, bij wie pLicht en liefde op den voorgrond staan om die ongclukkigen te helpen met die liefde, die het ken merk is eener goede verpleegster. Het Wilhelminahuis wil trachten daarin te helpen. Mochten vele beschaafde meisjes zich geroepen voelen tot de zen tak der verpleging en Tiet niet al leen beschouwen als eene goede be trekking, maar als een arbeid, waar aan men dikwijls zonder dank, maar

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1