HAARLEM'S DAGBLAD, De Vangst in de Haven Switenlandsch Overzicht Stadsnieuw» Rubriek voor Vragen Uit de Omstrekeo FEUILLETON Van da Residentie en baar bewoners. XVI. De lezers van dit blad hebben door da Raadsverslagen al voldoende ken nis kunnen nemen van die liiecr han gende grondverkoop-zaak. Een minder ernstige kwestie, maar Waarover niet minder te doen is ge- lyveeöfc, hield in de eerste dogen van deze maand onze goê-gemeente bezig. Zou er gevlogen worden of zou er toidt gevlogen worden? Veel vertrou wen had men in de zaak nietna alles wat te Leur gebeurd was, moest men op uitstel bedacht zijn, maar dat het zou loopen ais het deed, neen, dat was niet de verwachting. Aanvankelijk waxen de data vast gesteld op 26/29 Juni, daarna op 1 tot 4 en later op 4 tot 7 Juli. Het laatste ^oheen juist, want Zaterdag den der den, reed het vliegtoestel als reclame idoor die stad en later Haar Hanen- iburg, waar het geborgen zou wor den. Toen de stoet een paar wa gens bagage en een 20 Fransche werk lieden waren bij de machine op het Veld aankwam, ontzegde een deur waarder deai toegang. Spektakel te over een 20 Franschen, die een poiar uren zich moe geloopen hebben, dan eindelijk op de plaats van bestemming aankomen, maar niet binnengelaten wordenhoe er geredeneerd en ge gesticuleerd is, kan men zich voor stellen, maar of er nu weinig of veel gepraat en gekeven werd, op het ter rein mocht de machine niet. Waarom niet? Och, een kleine geldkwestie. De huurders van het veld, waarde loods staat,, hadden met den impres- sarip een contract afgesloten voor 26/29 Junibetaling zóu vooruit ge schieden maar geschiedde niét, dan nadat langs gerechtelijken weg het geld van den ondernemer gevorderd was. Om nu het terrein opnieuw voor de eerste dagen van Juli te verhuren, daarin hadden de heeren geen zin, want ze vreesden opnieuw ongereed® betaling met alle aankleve van dien, en door liet vragen van een zeer, zeer hooge som sneden zij alle verdere air- aangenaamheden af. De impressario deed alsof hij liet ;teld toch gehumd had, maakte bek kend, dat gevlogen zou worden, ver moedelijk hl de hoop, dat als hij maar eens op liet veld was, alles wel 'terecht zou komen. Hij kwam er ech ter niet op en zoo moesten de tochten worden uitgesteld. Daarop zouden ze op 6 Juli op Duin- di.gt plaats vinden, maar werden tot nader order afgelast, en de meeste menseden twijfelen of er wel ooit iets van zal komen. Er zijn dan ook wei eigenaardige dingen gebeurd in deze geschiedenis. Graaf De Lambert vliegt in Leur, anoet dan plotseling naar Parijs te rug wegens ziekte van zijn moeder, welke ziekte evenwel niet zoo erg Schijnt of de graaf kan aanstalten maken voor een vlucht over het Ka naal. Zijn toestel iaat hij hier en nu zou Tessendrier komen vliegen. Luchtzweven is echter nog altijd een gevaarlijke liefhebberij en stijgt nu te mand wel op met eein toestel, waar hij nieit aan gewend is Heit lijkt meer dan gewaagd of brengt Tessendrier zelf een machine mee Als dit zoo is, waarom wordt dan het toestel van Lambert gemonteerd? Zou die dan toch nog komen vliegen en het oversteken van het Kanaal er aan 'geven Antwoord op die vragen krijgen we niet en daarom zou het me niets ver- wonderen als van alle gevlieg niets jkomt. Wat wel komt, dat is groote 'onaangenaamheid yoor den onderne mer. De tribunes en schuttingen, op (Hanenburg gezet, moeten nog be haald worden Quick en D. V. V., die mede haar terreinen verhuurd hadden, hebben ook nog niet al het geld gezien, dat ze ontvangen zou den bij Duiindigt verrijzen thans nieuwe tribunes, ook nog te betalen. Eu wie zal dat betalen Wordt er niet gevlogen, ja, wat dan AJgemeene actie tegen den on dernemer En wordt er wel gevlo gen, dan zou het leggen van beslag op de entrée's niet tot de onmogelijk heden behooren. Of er veel animo zal bestaan voor de vluchten, wanneer het werkelijk zoo ver mocht komen, betwijfel lik echter zeer sterk. Duindigt ligt niet bepaald in de buurt, de uren, het meest geschikt voor opstijgen zijn aiet ,,diuer"-tijd, alles wat gebeurd is, stemt niet tot vertrouwen, waartoe de bekende reclamezucht van den impressario ook meewerkt en daarbij is het niets voor een Hagenaar f 5. neer te leggen om even een man te zien vliegen, nadat hij daarop mis schien een paar uur heeft zitten wachten. Een aantal sport-enthousi asten zal zich wol de moeite getroos ten op een ongeschikt uur, geduldig te wachteu of er iets geschiedt „men" heeft de tochten reeds ver oordeeld en dus Vijf gulden is daarbij een heele som, zeker ook voor een Hagenaar, en als je in den omtrek van het veld gaat staan, zie je net zoo goed. Het toestel van nabij kan je dan wed ndet beturm, maar er zijn nog geïllus treerde bladen en later vertel je met een brutaal gezicht, dat je wèl op het vedd was. De vreemdelingen te Scheveningen zouden ook al niet veel In de toe gangskas gebracht hebben, om de eenvoudige reden, dat ze er eledbts sporadisch te vinden zijn. Het Kur- haus herbergde op 7 dezer 17, zegge zeventien badgasten en in do andere hotels is het niet veel heter. O, Pluvius I SINTRAM. Voh Bülow heeft ln den itqfsdag maanden lang gestreden voor het be houd van zijn „blok", rnaar geen re sultaat. 't „Blok" spatte uiteen. Door de omstandigheden werd een nieuwe blok geboren. Dit bestaat (zoo- als men weet) uit de conservatieven en 't Centrum. Het is duidelijk, dat Van Bülow met deze meerderheid niet kan re- geeren. Van Centrum-vijand in eens in Centrum-vriend te veranderen, gaat niet I Dus zat er niets anders op, dan zijn eervol ontslag aan den Keizer te vragen. Het weggaan van Von Bülow ls wel tragisch I Hij, de groote man, hij, Semihard de Gelukkige, weggegaan, om een verschil van 50 millioen mark voor de erfenis-belasting In zijn groote dagen had men zeker nieit gedacht, dat hij om zoo'n een voudige reden zou moeten aftreden. Hij heoft het evenwel aan zich zelf te wijten 1 Nu do buitenlandsche politiek. Daarin is Von Bülow met moer succèa opgetreden'. Wel was hij ook hlier niet een Bismarck, de kanselier met den ijzeren wil, en verlangde men soms (vooral ln de. Marokko- aamgel egenhe- den) een forscher optreden. Dilt belet niet, dat Von Bülow nu met tevre denheid terug kan zien op zijn bui tenlandsche staatkunde. Hij heeft 't verloren aanzien van 't rijk weten te herwinnen, vooral door zijn verster king van de vloot ook al ergert de Engelschmon zich daaraan. Keizer Wilhelm verliest in hem een kundig raadsman. Wie zal Von Bülow's opvolger zijn Dit is nog een raadsel. Men weet mag niet eens, welke partijen in den Rijksdag een nieuw b.lok zullen vor men. Dit bleek Zaterdag nog bij de discussies. Woordvoerders van de conservatieven en het Centrum ver klaarden, dat.... er tusschen deze twee geen verbond gesloten was. Dit is verrassend Toch ls uit alles duide lijk, dat het toch wel zoover zal en moet komen. En zal de Bondsraad genegen zijn, om ln het vervolg met dit nieuwe „blok" te regeeren 't Moet dan wel, maar of 't met volle sympathie zal zijn Teekenend is het, dat de mi nister Bethmann-Hollweg Zaterdag in den Rijksdag namens den Bonds raad verklaarde, dat deze genoegen zou nemen met de financieele voor stellen van het nieuwe „blok", maar dat hij toch niet tevreden was met deze wetten en ze alleen verkoos, omdat uitstel der financieele hervormingen nog minder ge- wenscht is. Hoe zal 't ln de toekomst gaan Men beweert nu al, dat de Duit- schers nog niet alle financieele her vormingen achter den rug hebben. Goede cijferaars achten nieuwe be lastin,gyoor^tellen zelfs onvermijdelijk aangezien Von Bülow, naar hunne berekening, ditmaal.... 100 millioen te weinig gevraagd zou hebban. Men mompelt ook, dat de nieuwe Duitsche Dreadnoughts wel gebouwd worden, maar dat er geen geld is. om ze, wanneer zij eenmaal voltooid zijn, in dienst te stellen. Dan zullen er 'nog nieuwe dokken en marine-werken nooclig zijn, om van die schepen het rechte gebruik te kunnen maken. Zal dan de misère weer opnieTtw beginnen Of zal Rijkskanselier No. 5 plooi baarder zijn EEN REDE VAN DEN TSAAR. De Tsaar hield bij het gala-diner ter gelegenheid van de onthulling van 't gedenkteeken voor Peter dien Groote een rede, waarin hij o.a. zei- de Rusland is groot geworden door het genie van Peter den Groote, en de volharding van hot Russische volk. Het Russische volk heeft een crisis doorgemaakt, maar ik vertrouw, dat Rusland thans dein weg der ontwik keling en van de welvaart heeft be treden en het aan toekomstige ge slachten lichter zal vallen, voor het vaderland te leven. Rusland heeft daartoe behoefte aan de trouwe lief de van alle onderdanen, aan 't geloof in de kracht van het vaderland. Ik hef het glas op, in de hoop, dat Rus land in eensgezindheid van tsaar en volk zich moge ontwikkelen; ik drink op de nakomelingschap van de hei dein van Poltawa, op de hier verza melde troepen der gansche armee van ons groot moedertje Rusland. DE AFREKENING. Zaterdag hebben te Kcmstantinopel de laatste terechtstellingen plaats gehad van personen, die betrokken waren geweest in den jongsten op stand. Op verschillende punten van de stad werden in het geheel 22 per sonen opgehangen, onder wie luite nant-generaal Tsjerkas en de hoofd- 'T AFSCHEID VAN VON BüLOVV. Zaterdagavond gaf de scheidende rijkskanselier in Berlijn 'n afscheids diner. 't Duidelijkste bewijs, dat het vaarwel-uur spoedig za.l aanbreken 1 Reeds hoort men 't akelig-eentonig geklank der doodsklokken Von Bülow is dan voor de politiek dood. Eea grafrede mag dus niet ontbreken. Wanneer men het leven van Duitschland's vlerdeh rijkskanselier Overdenkt, is er veel dat dwingt om daar even bij stil te slaan, Allereerst wat de binneinlandsche politiek be treft die onder Bülow's leiding een oompleet evolutie-proces heeft door gemaakt. Toen hij als eerste-minister den Rijksdag binnentrad, had hij een heerlijken tijd. Men noemde hem „Bernhard den Gelukkige", want al les liep hem mee De meeste partijen (Conservatieven, Centrum en Libera len) waren allemaal op zijn hand, zoodat hij in den Rijksdag als een generaaljjjbver zijn troepen kon com- mandeeren. Uit deze drie meerder heidspartijen behoefden or slechts twee met zijn plannen mee te gaan, en alles liep op wieletjes. Nu eens kon Von Bülow den Conservatieven in 't gevlei komen, dan t Centrum, da,n de LiberalenHij was wèl ge lukkig Vooral het Centrum had hij moe ten waardeeran. Heeft deze Katholie ken-partij niet zijn groote vloot- plannen gered Ook moest het Centrum soms tn het geweer komen', wanneer de Libe ralen een sociale hervorming wilden, d'i-e den Conservatieven te ver ging. De binnenlandscbe staatkunde ging als 't wagentje, dat op den zandweg reed. Maar... aan alle heerlijkheid komt een einde 1 Von Bülow ging zijn positie te sterk achten en verwaarloosde daarom de (tent.rum-vriendschap. De bom barstte los, toen het Centrum koloniale cre- dieten weigerde. Von Bülow werd zóó kwaad, dat hij het voortaan wel zonder deze partij zou stellen.... Dat was de aanleiding tot het sme den van 't „blok" tusschen conserva tieven en liberalen. Men begroette ln helt land onzer Oosterburen deze poli tieke handigheid met sympathie alleen aan den Centrinn-kant keek men kwaad. Von Bülow was nu we derzijds bij hen ook in ongenade ge vallen. Von Bülow's „blok"-politiek is niet bijzonder gelukkig geweest. Kon het anders De conservatieven en libera len hebben zeker gelijke belangen, maar toch loopen de denkbeelden niet steeds in één lijn. Dit bleek bij het regeeren duidelijk. Herinnert, u slechts de rijkswet op het vereeni- gingsreebt, de taal-quaestie in Polen, de onteigeningswet in. Pruisen, enz. Reeds toen werd gemompeld, dat 't •nieuwe „Wok" niet lang zou leven. 't Is dan ook gesprongen bij de financieele hervormingen. Nu kwa men de verschillen, tusschen liberalen en conservatieven zeer scherp op den voorgrond en ontstond er een gewel dige strijd over het systeem van be lasting heffen. Deze quaestie ligt den lezers nog vensoh in heil geheugen, zoodat het natuurlijk niet noodig is aan den loop der zaken te herinneren. Wel wijzen we er op, dat het Cen trum had kunnen redden. Dit deed 't evenwel niet. 't Klonk ad p a t i- b u 1 u m I (naar de galg zoodat 't Centrum nu den tijd gekomen achtte, om zich te wreken over zijn uitscha keling uilt de regeeringspartijen. Er was nu niets meer aan te doen. redacteur van de Vulkaan, 6jeikh Véhdetl. Bovendien werden nog 150 personen verbannen. Hiermede is de taak der drie krijgsraden ton einde, daar het plan bestaat om aan de ove rige beschuldigden, welke nog niet veroordeeld zijn, op 24 Juli, den jaar dag van do wederinvoering der grond wet, amnestie te verleenen. DE ANARCHISTEN UIT ENGELSCH-INDle. De Indiër Madarladlnghra ver scheen voor do politierechtbank, en wend naar de rechtbank verwezen wegens moord op S*x Curzon Wyllie en den Parsee-doctor Lalcaca. De gevangene verklaarde, dat hij volkomen in zijn recht was geweest. De Engelsohen zouden op dezelfde wijze hebben gehandeld, als do Duit- schors in hun land mochten komen, Wij Indiërs zei de beklaagde willen Ind'ië voor ons zelf hebben. 't RUSSISCHE POLITIE SYSTEEM. De Russische politie-speu'rder Har- ting heeft Brussel verlaten, waar hij eenigen tijd gewoond had. Hanting, moet, toen uit de kranten bekend werd dat hij te Brussel vertoefde, de bescherming van de politie ingeroe pen hebbeai, aangezien, volgens zijn zeggen, zijn leven gevaar liep. Sedert Woensdag is zijn huis dan ook door d'e politie bewaakt. Maar Harting schijnt dien maatregel niet voldoen de te hebben geacht, daar hij met vrouw en drie kinderen plotseling vertrokken is. 't Is onbekend, waar heen hij zicli heeft begeven. STRIJD IN MAROKKO. Zooals men Zaterdag onder de tele grammen heeft kunnen lezen, is het weer beelemaal mis in Marokko. Het Spaansche Leger is met de Mooaren slaags geweest, en 't is in dit gevecht nog al warm toegegaan. Do verlies cijfers zijn nog niet bekend, wel weet men al, dat de Marokkanen 40 dooden en 120 gewonden verloren,, GESCHIL TUSSCHEN PERU EN BOLVIA. Deze Araerikaansche republieken hebben oneen igheid om een grensge schil. Nu zijn ze wat aan 't demon- streeren en er wordt zelfs aan 't ge vaar van een oorlogje gedacht. Eenige volksoproeren zette aan de zaak kracht bij! DE TOESTAND IN PERZIë. Een krijgsmacht van ongeveer 1200 royalisten met vier kanonnen viel Za terdag op vijftien mijlen ten westen van Teheran de vereenigde nationa listen aan,, maar slaagde er niet in, hen te verdrijven uit hunne positie, die gedurende twee uren gebombar deerd werd en ook een hevig vuur uit maxims te verduren had. Het gevecht zal waarschijnlijk her vat worden. Het aantal gesneuvel den en gewonden is onbekend, den en gewonden is bekend. STUKKEN VAN DEN RAAD. VERKOOP VAN GROND. B. en W. stellen voor aan de nml, vetun. „Arbeid Adelt" te verkoopen drie gedeelten grond aan de Van Ee denstraat ter grootte van 620, 757 en 576 vierkante meter tegen f 15 per vlerk. meter. Op den grand zullen gebouwd worden drie hoerenhuizen en twee dubbele villa's. B. en W. stellen voor aan mej. E. Fles 585 vierk. meter grond naai het Wijde Geldelooze pad tegen f 13 per vierk. meter te verkoopen. Hierop zullen twee woonhuizen gebouwd worden. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 14 Juli 1909, des namiddags ten 1 1/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde warden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. beschikbaar stelling gelden Verbeteringen Oplei dingsschool voor jongens tot het m. en h, o. 3. Id. id. beschikbaarstelling gel den gymnastiek-onderwijs Meisjes school M.O. 4. Id. id. stichting tweede school voor meer uitgebreid lager onderwijs en regeling schoolgeld lagere scho len,, 5. Id. id. beschikbaarstelling gel don fontein Hout. 6. Id. id. benaming straten. 7. Id. ld. vaststelling besluit instel ling gemeentelijke Arbeidsbeurs. 8. Vergadering met gesloten deuren. 9. Voorstel B. en W. wijziging Raadsbesluit d.d. 19 Augustus 1908, no. 10. 10. Id. Id. verzoekschrift A. de Haan, om schadeloosstelling verlies uitvoering bouw Openbaar Slacht huis. 11. Id. id. id. H. E. van der Steur e.a., verbetering verharding gedeelte KiruLor huissin gel 12 ld. ld. verkoop grond ten zui den Wijde Geldelooze Pad aan Mej. E. Fles. 13. Id. ld. ld. ten westen Van Ec- denstraat aan Maatschappij „Arbeid Adelt". 14. ld. ld. aanvulling Raadsbesluit dd. 30 Maart 1904, no. 23, 15. Id. ld. verzoekschrift Gymnas- tiek-vereeniging Sparta en J. Bon- gertman, gebruik lokaal Doelen. 16. Aanbeveling id. benoeming Se cretaris der gemeente. 17. Benoeming Commissie bezwaar schriften in zake de plaatselijke Hi- recte belasting. 18. Aanbeveling B. en W. benoe ming leerares geschiedenis en aard rijkskunde Meisjesschool M. O. 19. Voordracht id. benoeming on derwijzer School no. 5. 20. Id. id. id. id. School no. 8. DE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR JONGENS. Dezer dagen deelden we reeds me de, dat B. en W. den raad voorstel len 2000 beschikbaar te stellen voor de verbetering dier waterplaatsen en de verandering van eenige lichtra men. 't Hoofd der school heeft gerappor teerd, dat 't schoolgebouw uit hygië nisch oogpunt in veel opzichten te weuschen overlaat. De directeur van openbare werken meent evenwel, dat de voorgestelde veranderingen een belangrijke ver betering zullen geven. De toetreding van daglicht in de vier achterlokalen wordt in hoofd zaak belemmerd door 't hooger op gaande voorgebouw. Deze oorzaak is niet weg te nemen. Nu zal evenwel in één dezer loka len een proef genomen worden, met 't maken van twee bovenlichten, elk te>r grootte van 1 1/2 vlerk, meter, waarvoor Luxferglas gebruikt wordt, dat door zijn prismatischen vorm het licht onder den gewenschten schui nen hoek in doet vallen. Waar een dergelijke verlichting nog in geen enkel schoollokaal te Haarlem is toegepast, is voorgesteld, voorioopig niet één lokaal een proef te nemen.. De kosten daarvan zijn geraamd op "600 voor een lokaal. De commissie van bijstand in 't be heer der gemeentewerken, acht het voor de toetreding van Licht dringend noodig, dat de op de binnenplaats staande boornen worden wegge ruimd. Q«*bonn«erdeu hebbon hot voorrooht mogen op voriohlllond geblod, mita roor beantwoording vatbaar, in te Maden bty de Redactie van Haarlem'» Dagblad, Qroote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheel koiteloo» Segeren en, voor «oovoel mogelijk le, den eg na de lnsending. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats ven den Ineender vermelden, wordt geen aandacht gesehonken. Naar aanleiding van een ons on langs gedane vraag: Hoe kan ik agent van politie in Den Haag warden? vin den we in een der couranten nog bij zonderheden hierover, die we hier la ten volgen: Er kunnen ongeveer 20 agenten van' politie in Den Haag worden aange steld. Aan de betrekking is verbonden een aanvangsbezoldiging van ƒ13.50 per week, welko om de twee jaar met 50 ct. por week wordit verhoogd, tot dat het maximum van 17.50 is be reikt. De voreischten zijn: tusschen de 23 en 30 jaar oud; gezond en krachtig lichaamsgestel; lengte minstens 1 Meter 70; onbesproken gedrag; vol doende geoefendheid in lozen, schrij ven en rokenen (waarnaar een verge lijkend onderzoek zal worden inge steld). Sollicitanten kunnen zich tot 15 de- zer schriftelijk wenden tot den hoofd commissaris en daarbij hun stukken overleggen. Persoonlijke overkomst, indien niet gevraagd, is niet gewenscht. Zij, die niet nau de elschen voldoen, behoe ven niiet mede 'te dingen. Op eventu eel vroegere sollicitaties wordt geen acht meer geslagen. VRAAG. Indien mij, als wielrijder, een automobiel achterop komt, be hoor ik dan links uit te wijken of kan ik rechts blijven rijden? ANTWOORD: U moet aan den rech terkant van den weg blijven 'rijden. VRAAG: Bestaat er een afzonderlij ke uitgave van Multatuli's ideeën over godsdienst en zedenleer, op de zelfde wijze uit zijn werken bijeen verzameld als bv. Woutertje Pie terse? ANTWOORD: MultatuLi heeft ver schillende bundels uitgegeven onder den naam Ideën; daarin zal wat u bedoelt wel te vinden zijn.. VRAAG: Heeft oen meisje, dat voor halve dagen dient, maar toch middageten krijgt, recht op kostgeld tijdens de vacantia? ANTWOORD: Ja, daaromtrent zal een overeenkomst moeten worden ge troffen, daar blijkbaar het middag eten tot het loon behoort. VRAAG: Mevrouw heeft mij vóór het schoonmaken een fooi beloofd. Na dien tijd heb ik mijn betrekking met Augustus opgezegd. Heeft mevrouw nu recht mij die fooi te onthouden? ANTWOORD: Neen, want de food ls toegezegd voor werk, dat door u volbracht is. VRAAG: Kan u mij hol adres op geven van den heer W. C. J. Pa3- stoors, die ais lid der Tweede Kamer is gekozen voor district Beverwijk? ANTWOORD: Da heer Passtoora woont te Ginneken, van welke ge meen te hij burgemeester is. CORRESPONDENTIE. Den Heer H .Wat bedoelt U met: „Wie er in de Colensostraat spreken zal?" Nadere inlichting zal ons aan genaam zijn. REDACTIE., IJMUIDEN. Flesch aangespoeld. Door een werkman ls aan het Zul- dersitrand een flesch gevonden, waar in ziah een naamkaartje bevond. Aan de ééne zijde stond vermeld Miss Marie Westphalmilwaukee Wis U. S. A. 2134 Kilboum ave, en aan de an dere zijde„July 5th,on board „Grof Waldersee". Waarschijnlijk is deze flesch door een passagier of passagleresso van dit stoomschip uit oen grap over boord geworpen. Men mag toch aan nemen, dat dit groote stoomschip zoo dicht onder den wal geen schip breuk zal lijden zonder dat er lets van bemerkt zou worden. Weinig vermoeden rulke grappen makers hoeveel moeite de strandbe woners zich soms reven, Ja, zeil» half door het water w^xien, om in het be zit te komen van zulk een flesch, die maar al te dikwijle d*. laatste tijding van eon schip of van een schipbreu keling kan bevatten. Een ernstige straf op het onnoodlg overboord werpen van fl^sschen met naamkaartjes of dergelijke zou dan' ook fflet onverdiend zijn. West-Indische vertelling. 6) Do kajuit van den commandant le verde toen een merkwaardig schouw spel op. Aan zijne lage tafel, gedost in volle monteering, met eenige pa pieren voor zioh, zat kapitein-luite- iiant De Coninck, dlie ongehoorde po gingen aanwendde, om eetn echt ern stig, barsch gelaat te vertoornen. Te genover hem stonden twee mannen, met gebogen hoofden en sombere blikken, bewaakt door matrozen en mariniers en daarnevens posteerden zich de nieuw aangekomen'eai. po twee bedrukte heeren wanen ge- indraai Leon en Vasquez. Ziezoo I riep de overste De Coninck, die zijn luitenant een vroo- lijk knipoogje toewierp, nu heb ik .mijne gansche verzameling vrienden bijeen, en zal ik hun aangenaam hieuws mededeelen» Wie is sen or don imlgo Leon 'Pe bedoelde persoon hief het hoofd pn en deed eenige passen voor waarts. 't Spijt mij, heer generaal I vervol gd 8 de overste, dat ik eeme kleine stoornis moet brengen in uwe reisplannen en fiandels-operatiën doch daar Guzman Blanco niet zeer gesteld is op eene lading krijgsbehoef ten, met de noodige handen om er ge bruik van te maken, zoo heeft de gouverneur der kolonië Curacao, na overleg met den consul van Venezue la, de navolgende orders uitgevaar digd, waaraan gij en uwe vrienden verplicht zijt te gehoorzamen „le. dat de drie genoemde ge neraals zich dadelijk inschepen aan boord der „Conception", die hen naar San Domingo zal voe ren en aldaar aan wal zetten 2e. dat de gezagvoerder der „TrimLdad" in hechtenis blijft, ibobdat de instructie in zake zijn (Vaartuig 'is afgeloopen 3e. dat die genoemde generaals Op hun eerewoord beloven niet in die kolonlie terug te keeren, zul lende anders veel strenger maat regelen tegen hen worden aange wend.' Wilt gij nu dit laatste doen, heeren Als wij dan moetenbegon Vasquez. En gedwongen worden door over macht vervolgde Calderon, Geven wij het verlangde eere woord, vulde Leon" aan, maar onder krachtig protest tegen deze sohennis van de aloude Curagaosche gastvrijheid en van den ongestoorden handel on Guatimala..... Best, heerlijk zei de overste glimlachend. Het protestèeren staat u vrij, evenals ons het han delen in strijd met uwe inzichten. Doch ik ben tevreden, dat de zaak zoo gauw geschipperd is, en zal goed zor gen voor uw uitstapje naar de repu bliek der kleurlingen. Is de barkas gereed, mijnheer Steenberg De luitenant knikte toestemmend. Goed 1 Laat dan een onderoffi cier de bagage dezer heersen van de „Trinidad' haten en overbrengen naar de nieuwe schuRvervolgens moet de boot terugkeeren en deze hee ren innemen, die, onder uw escorte en uwe verantwóórdelijkheid dade lijk zullen worden thgesdheept. IV. Den volgenden dag was gansch Curagao vervuld van hef. gerucht der buitengewone gebeurtenis. Het meest verslagen van alten was de oude Muriilo. En zulks was geen wonder, neen, waarlijk niet i Hij stond den vorigen avond op het punt om zijne woning te verlaten, ten einde zich met Maria naar de haven te begeven, toen e<en zijner vrienden, lid van den raad der kolo nie, hem eene vertrouwelijke waar schuwing zond, dat Leon en de ver dere uitgewekenen zouden warden gearresteerd en het dus raadzaam was, zich buiten spel te houden. Met een hart vol dood el ij ke on rust, sidderend als een blad, was Muri'Llo iten zijnen! gebleven, elk oogenbiik in angst voor een opontbod bij den gouverneur of voor eene ver schijning der politie. Hij sloot zich op in zijn kantoor, in gezelschap van eene flesch rum tot versterking, ver brandde alle brieven, geschriften, pap pieren en dagbladen, welke iets com- proanitteerends behelsdenen hij weende, kermde, bad en vloekte van wanhopige razernij, bij de gedachte aan de verdwenen gouden bergen. Met geheel andere gewaarwordin gen daarentegen had zijne nicht de tijding ontvangen. Zij jubelde van blijdschap, dat de gehate generaal Leon, de vreemde, avontuurlijke brui degom, op siaanden voet kolonie verlaten moest, om nimmer weder te keeren zij verheugde zich, dat de schandelijke onderneming, welke zooveel bloed en tranen zou hebben doen vloeien, mislukte zij vond hot niet meer dan billijk, dat haar egoïs tische oom eens flink nadeel leed door zijne duistere handelingen en het beeld van den lieren, edelen Hol lander rees als eene schitterende ster voor hare oogen en voorspelde blijde dagen van liefde en geluk. Zoo hadden beiden dan nacht door gebracht, met verschillende droomen en visioenen. En toen was de och tend gekomen. Plotseling klonk de schel, ten teeken, dat zich een bezoe ker aanmeldde, en deed Murlllo sid deren. Vervolgens hoorde men eene luide stem ln den gang zwaie voet stappen weêrklonkem de ringen van een sabel rammeldener werd forsch op de kamerdeur getikten toen ver scheen luitenant Steenberg, in keu rige uniform, er uitziende als had hij een groote overwinning behaald. Goeden dag riep hij vroolijk. Hoe gaat het u, mijn waarde heer? Gij weet toch zeker van het groote nieuws Meer dan te veel I jammerde Muriilo. Die ellendige geschiede nis zal mijn dood wezen I VaLsche intriganten hebben het gerucht uit gestrooid dat ik, ln vereerd ging met Venezuelanen, eene expeditie naar Puerto-Cabell o wilde ondernemen, en zij trachten mii te bezwalken bij den gouverneur, mij, den man van stren gen, eerlijken handel 1 Nu heeft men mijn schip in beslag genomen men laat de lading bedervem en verrotten en men zal mij op mijn ouden <Ug veroordeelen tot onbetaalbare proces-, kosten en tot een berooiden bedelaar maken. Ontzettend 1 zuchtte de zee officier. met half spottend, half ern stig gelaat. Ja, 't is afschuwelijk I kermde de koopman. En de gemeere Vaoe- zuelaansche bandieten, die mij geld hebben afgetroggeld, onder voor wendsel van voordeelige operabèn, hebben gehandeld ale ware lafaard*. Anders bevond zich mijn schip niet in handen der regeering. Het is mijn ruïne, mijn ondergang Èn 't akeligste van de zaak is, dat gij nog gisterenmiddag een zéér compromitteerenden brief heb', ge schreven aan generaal Loon. Deze missive bevindt rich in handen der rechterlijke macht, en als de gouver neur... Muriilo vloog op fan zijn zetel, en stormde als een waanzinnige door de kamer. O, ik ellendige schreeuw de hij huilend. Wat ben ik todb begonnen I.n dat rampzalig ge schrift sprak ik van wapenen en pa- tronen, van president worden en an dere zaken en dat zal nu alles te zo men het Instrument worden, waar mede de gouverneur mij arm maakt, mij voibent, omhangt Ja, gij zijt reddeloos verloren! merkte luitenant Steenberg aan. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5