Koloniën Spöüi es Wedstrijden Markinïeuws Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorna. 10.50 uur.) Do 13 Juli 1909. Hoogste barometerstand 770.9 mM. ie Horta Azoren); laagste 749.5 m.M. te SeydisfjorcL, Verwachting tot don avond van 14 Juli: Wind: zwakke tot maligen meest Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Lets warmer. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te 2 ,uu.r 765 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. Thermometerstand U HoarUm. Dinsdag 13 Juli Hoogste gisteren 9 uur P. 01 taagste hedannaoht F. 62 Hoogste heden tot 18 uur F. 64 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regeL KEIJSEB'8 s,b0"i,IimiimüB, i tfi Lango Vserstraat gal kunnen verleenen. Verschillende bepalingen zijn gemaakt, die aange ven op welke wijze dit comité zal op treden en naar wordt gezegd, hebben in het bestuur ziittiimg verschillende hoeren, die in 1906 optraden, j).a. de heer Commissaris der Koningin als eere-voorzilter, jhr. mr. De Casem- brook, voorzitter, mr. Van Deijnse, secretaris-penningmeester. Dit de Haagscbe Brieven aan verscblllende bladen. De meeste briefschrijvers houden eich nog bezig met de Dr. Kuy per ssaak. Die van „De Standaard" noemt de quaestie niet bij den naam, maar toch is de bedoeling duidelijk. Hij schrijft o.a.: „Toen ar laatst eens een schandaal stuk net op Zondag in de krant stond, meende een Haagsche dame in de lelectrische tram den volgenden dag. u.En wat heerlijk, dat het net op Zondag kwam!" Ze wilde zeggen, dat ze gelukkig tijd had om het te lezen; .want een Haagsche dame voert 's Zondags nóg minder uit dan door die week! Het gaat voor mij hoe langer hoe meer vast staan, dat we in zaken als die van Liefland-Janse uiterst voor zichtig te werk moeten gaan en niet dadelijk menschen voor „onmoge lijk" moeten gaan verklaren als er stukken in de krant komen, waarin het in nijd en afgunst groeiend deel van het publiek pleizier heeft, maar 'die voor de betrokkenen nog lang inlet vernietigend zijn, al lijkt dat wellicht op 't eerste gezicht ook zoo". De „kouter" van do Prov. Gronin ger Ct." merkt op: „Misschien dat doodzwijgen in dit geval doeltreffender zal blijken en daarom begrijp ik- zeer goed dat dr. Kuyper zich nog niet na z'n eerste en Onvoldoend verweer heeft laten hoo- ren en zou ik 't volkomen verklaar baar vinden zoo het bericht waarheid bevatte, dat de leider der christelijke coalitie mej. Westmeyer ten zijnent ontboden heeft en aia lang conferee- ren haar van 't besluit deed terugko men, om haar zaak in een brochure bloot te leggen en de dame stillekene naar 't buitenland geëxpedieerd heeft. Een oud spreekwoord zegt: Geen praatje zoo groot of 't bloedt in acht dagen dood. Nu heeft het „praatje" Van den ridderorde-handelwel al langer geloopen, doch laat me liet eerlijk bekennenzoo langzamer hand is toch van de hoofdzaak van. de vraag: of minister Kuyper als zoodanig minder aanbevelenswaardi ge handelingen lieeft gepleegd om ze keren heer, ter wille van zekere juf fer, een ridderorde te verschaffen en of doe mijnheer daarna in ruil voor de ontvangen orde niet alleen de juf fer goed betaald, maar ook den minis ter, voor zijn partij fondsen groote cadeaux gegeven heeft, niet zoo ,veel meer gehooid. Alles wat in de laatste paar woken over de quaestie is geschreven en geopenbaard, gold veel meer de/ persoonlijke en famiiie- relatiën van dir. Kuyper,en die zijnen met juffr. Westmeyer, Jiaar broer, oom enz. enz. dingen, waarmee het publiek Ln mijn oog niets te maken heeft en die, wil onze pers niet den 'Amerikaanselien weg opgaan, niet openlijk behooren te worden bespro ken. Alleen de handelingen van den minister Kuyper, als openbaar per- Boon, kunnen onderwerp zijn van pu blieke bespreking en ik heb rede nen om te gelooven dat die bespre king, waar 't behoort, niet zal uit blijven, ook al is juffr. Westmeyer uit de voeten en al zwijgt dr. Kuyper verder stelselmatig." „Duinoord-ar" van de „Nieuwe Aniihemscke Ct." deelt mee: Terwijl ik mij gereed maak de we- kelijksche bijdrage voor de Nieuwe Arnhemscho in. orde te brengen, bul dert van over het restant der zeedui nen, dat de bouw wandalen nog heb ben laten staan, de westerstorm, die ons Novemberweer geeft midden in het zomerseizoen. En over deze stad giert de andere storm, de wervelwind dor corruptie, die kringelende zand zuilen opwerpt, huizenhoog. Het Westmey er-schan daal is al reeds genaderd tot de grap- pigheidsperlobö, dat al wat in Neder land „geest bezit, zich uitslooft in aardigheden. En de quasi-philosofen komen in het gevolg der onomgaon- bare reactie, die vindt, dat 't „toch zoo erg niet IsJ' Want dit is de steeds w ecLerk eer en de observatie bij derge lijke gebeurtenissen, dat minder de waarachtig verontwaardiging spreekt dan de schandaalzucht, die zich gretig meester maakt van 't onderwerp. De „enfant terrible" van 't „Va derland" geeft een grapje: Tusschen twee haakjes: ik heb weer 'n aardig trucje ontdekt op het etuk van psoudo-natuurge trouwe briefkaart-voorstellingen. In de dagen van Köpenick werd in de gauwigheid een portret gefabriekt van een deftig oud heertje, dat den „burgemeester van- Köpenick" verbeeldde. Erg veel animo heeft er waar schijnlijk onder die aan briefkaarten verslaafde gemeente niet bestaan voor die fantaisie-studie. Benige gros sen burgemeesters bleven gedepo neerd onder de ongeregelde goederen. Nu hebben ze den ouden heer op nieuw voor den dag gehaald en wat opgepoetst met een ridderkruis. Ax- gelooze lieden, die er een stuiver voor over hebben, kunnen zich nu verbeel den, dat ze kennis maken met een der warme vaderlanders, die zichzelf en hun brandkast wat ventilatie be zorgden door Nederlandsche belan gen in den vreemde te behartigen en een tijdlang in Den Haag zich „kalm" te gedragen.. KANAAL DOOR DE GELDERSCHE VALLEI. In de vergadering van het comité in zake het kanaal door de Gelder- sche Valled, is in principe besloten tot het oprichten van een „Vereeni- gtng tot het verkrijgen van een Ka naal door de Geldersche Vaill-ei", op dat meerdere bekendheid aan de wenschen zal kunnen worden gegeven en meerderen hunne sympathie met dit plan zullen kunnen betuigen. ATHLETISCH KAMPIOENSCHAP VAU DEN NEDERLAND- SCHEN VOETBALBOND. Voor bovenstaande wedstrijden om het. kampioenschap van Nederland 1909 (houdster H. F. C. van Haarlem), die Zondag 8 Augustus te Amster dam, oo het terrein van R. A. P. ge houden worden, heefit II. F. C. te I-Iaarleio wederom ingeschreven. AMSTERDAMSCIIE HENGELAARS TE AALSMEER. Zondagmorgen, ongeveer 6 of zeven uur, had op een der teelakkers aan den Westeinderdijk te Aalsmeer een formeel gevecht plaats tusschen den eigenaar van dien akker en drie Arn- sterdamsche hengelaars. De oorzaak hiervan was, dat genoemde eigenaar zich er tegen Verzette, dat de henge laars zijn aardbeien opaten e>n het ge was stuk trapten. Wel had hij een paar kinderen bij zich, doch deze wa ren te jong om hum vader bij te staan. Het gevolg daarvan was, dat die man een flink pak slaag kreeg en eenige bloedwonden opliep. Toch wist hij de hengelaars, diiie met een roeibootje naar den akker waren gevaren, op sleeptouw te nemen en op diem Uiter- weg te krijgen, welke weg leidt naar het dorp. De boot werd in den steek gelaten en de hengelaars zetten het op een loopan naar het dorp,, achter volgd door den mishandelde, wiens gezicht geheel bebloed was. Aan het begin van den Uiterweg (bij het dorp) had 'een menigte ingezetenen, w-ien liet voorgevallene inmiddels door en kele fietsrijders was meegedeeld, post gevat. De Rijks- en Gemeentepolitie verscheen weldra ter plaatse, en borg de hengelaars achter slot, zoodat dit muisje nog een staartje kan hebben, wat dan ook te hopen is, daar de Aalsmeerder tuinders van de Amster- damsche hengelaars, vooral des Zon dagsmorgens vreeselijk veel last en schade ondervinden Wel bestaat zoo verzekert de berichtgever van 't Hbld. tusschen politie en ingezete nen een goeden band, doch de eigen aardige ligging der vele akketre maakt liet bijna onmogelijk dat af doende maatregelen deaerzijdsch ge nomen kunnen worden. MEDAILLE-ZWENDEL. Eenige n tijd geleden werd door het bestuur der Vereeniging voor Ten- toonstollingsbelangen de aandacht ge vestigd op een paar ondernemingen, die onder den naam „Tentoonstel ling" eigenlijk niet anders beoogden dan het tegen betaling verkrijg baar stellen van diploma's, medail les, etc. Wij maakten reeds melding van een brief door het Uitvoerend Comité ontvangen. Nu verzoekt het bestuur dier veree rd ging, om nog een brief te publioee- ron, die aan duidelijkheid niets te wenschen over laat en die allicht aan velen de oogen zal openen. Het schrijven is afkomstig van een Duitsche Cakes- en Biscuit-fabriek, en luidt vertaald o.m. als volgt: „Bij dezen heb lik de eer u beleefd te verzoeken, mij mede te deelen, te gen welken uitersten prijs u mij eetne- kruis en gouden medaille berekent." In hot „hoofd" van dezen brief staat gedrukt: „Op alle tentoonstel lingen, waaraan tot heden werd deel genomen, met allerhoogste onder scheidingen bekroond." Na lezing van den inhoud van bo venstaande brief zal zoo merkt de Tel. op het wel ieder duidelijk zijn, hoeveel „waarde" soms aan dergelij ke vermeldingen moet worden ge hecht. Ook op dit gebied is voorzich tigheid dus zeker niet overbodig, en informeere men, indien twijfel rijst, bij het bestuur der Veneeniging voor TentoonstelMngsbelangen (secretari aat: Weteringschans 233, Amsterdam) dat steeds gaarne bereid is, omtrent liet al of niet reëele eener „bekroning' inlichtingen te verschaffen. De aandacht der betrokken autori teiten is op den inhoud dezer hrieve<n gevestigd, ten einde zoo mogelijk eene strafrechterlijke vervolging uit te lokken. ONGELUKKEN. De heer J. F. Wolterbeek, woonach tig onder Oegstgeest, doch d'e zijne zaken te Leiden heeft, geraakte Za terdag avond bij het naar bu'is gaan door een toeval op den Rijnsburger- weg onder de Noord wij ksche stoom tram, net het noodlottig gevolg, dat een zijner beenen gedeeltelijk werd verbrijzeld. Hij werd voorloopig in het Akademisch Ziekenhuis ver pleegd, om, zoodra de toestand het gedoogt, naar Hopit&l Walton te worden vervoerd. AANHOUDING. Door een rechercheur te Rotterdam werd Zondagmiddag op den Goud- echen Singel aangehouden de 39-jari- ge handelsreiziger en colporteur C. B., tegen wien door de Haagsche rechtbank bevel tot aanhouding was gegeven, verdacht van medeplichtig heid door het innen van gelden op valsche kwitanties, ten name eener liefdad ighe idsinsted ling. Bij fouilloering werd ruim f 800 op hem bevonden. Hij zeido eerst Muller te heeten, doch werd op het bureau tot bekente nis gebracht. Hij weigerde echter zijn tegenwoordig verblijf op te geven. Se dert half Mei was hij u'it 's-Graven- hage verdwenen. Hij is naar het parket van justitie te 's-Gravenhage overgebracht. DE „PILGRIM FATHERS" IN AM STERDAM 1609—1909. In -Ie EngeJsch Hervormde Kerk op liet Begijnhof te Amsterdam is Zon dagmorgen, met een plechtige gods dienstoefening, geleid door den pre dikant Rev. William Thomson, oen bronzen gedenkplaat onthuld ter herinnering aan het fe't, dat drie eeuwen geleden, in 1609, de „Pil grim Fathers" uit Scrooby in Enge land de wijk nomen naar Amster dam en als blijk van erkentelijkheid voor de gastvrijheid, hun hier be toond. Deze plaat werd aangeboden door de „Chicago Congregational Club" en bij de onthulling voerde het woord dv. William Elliot Griffis, uit Ithaca (staat New-York). Onder de velen, die liet kerkge bouw vulden, bevonden zich de bur- 'gemeest.sr van Amsterdam, mr. W. F. van Leeuwen, de Engelscbe con sul de heei* W. C. Churchill, en de Vice-consul, de lieer Labarre. De Amerikaansche gezant, de heer A. M. Beaupré, had bericht van verhin dering gezonden. LANDBOUW-ONGEVALLEN- VERZEKERING. Maandag had te Utrecht de stich ting plaats van de „Centrale Land bouw Onderlinge", Nederlandsohe Landbouw-Vereeniging tot liet onder ling dragen van bedrijfs-risico. Tot deze vergadering, die bijeenge roepen was door het Permanent Co mité, waren uitgenóoiigd de hoofd bestuursleden van de bij dit Comité aangesloten Maatschappijen en Bon den, de bestuursleden van helt Neder- landsch Landbouw Comité, leden van de Staats-commïssie van den land bouw en enkele andere autoriteiten op landbouw-gebied. Voorzitter van het Permanent Co mité was de heer K.Czn. de Boer, uit Assendelft, die er op wees, dat hij de opgekomenen niet in de meaning wil brengen, dat de taak. waarvoor zij zijn opgeroepen, een gemakkelijke is. Veel zal worden gevraagd van de voorgangers op landbouw-gebied, zoo al niet in geldelijke offers, dain toch in persoonlijke toewijding en belang- looze medewerking. Alleen op die voorwaarde is het mogelijk om de doode letter van de vastgestelde rege ling te maken tot een levend organis me en mag met eenigen grond wor den verwacht, dat in samenwerking met de Regeering, een arbe'd zal wor den tot stand gebracht, die als een navolgenswaardig voorbeeld zal kun nen geldei: hoe zij haar taak als sociaal wetgeefster heeft te vervullen. Niet met abstracte theorieën, uitge broed in Regeer ings-b u re a ux, ver vormt men onze samenleving of ge neest men die kwalen, welker bestaan ook door ons niet wordt ontkend, maai* docr samenwerking te zoeken met die organen, waarin het intense leven onzer samenleving tot uiting komt. Zoo wekt men d'e organen tot nieuw leven, doordringt men ze van het besef van hunne noodzakelijkheid en zoo alleen wordt een sociale wet niet een keurslijf, waarin wij ons beklemd gevoelep, maar een onmis baar wapen in den strijd tegen maat- sch appel ij ke ellen de. Met den wensch, dat deze vergade ring de eerste stap zal zijn op den weg tot samenwerking met de Re geering op het terrein der landbouw- oiigevaLlen verzekering, verklaarde de voorzitter deze vergadering voor ge opend. VAN EEN ERG ZUINIGEN DOMINé. De Prov. Gr. Ct. vertelt: Voor eonigen tijd gebeurde het in hat „land van hei on struiken", dat een dorpspredikant in een ver af ge logen dorp moest preoken. Hij ging naar den kastelein-rijtuigverhuurder, om dians rijtuig te huren. De kaste lein is wel genegen, maar vraagt voor de lange reis 10 gulden. Dat is domi- nó te veel. Tien guLdenl dat schreit tan hemeil. Zooveel reisgeld is hij niet gewoon te verteren. Als hij naar de naastbij zijnde stad gaat, doet hij zulks te voet, roet een paar stevige boterhammen in den zak. Daar koopt hij onderweg voor 5 cent koffie hij. En als hij terugkomt, heeft hij een pakje onder den arm. Daar zitten een paar koepooten in, dde hij in de stad voor weinige centen gekocht heeft. Thuis gekomen, begeeft hij zich naar den smid, die de koepooten voor do- miné op het aambeeld verbrijzelt. En dan gaat het gezin van den predikant de volgende dagen te gast op soep, heerlijk soep. Zie, zoo leeft dominé. En nu zal hij 10 voor een rijtuig be talen. Neen hoor! nog in geen tien jaren. Dominé gaat nu naar een rijtuig verhuurder in een naburig dorp, die hem echter ook 10 afvraagt, en even onverbiddelijk is als zijn confrater. Nu wendt dominé zich tot een der „hok Relingen", een eenvoudig boer tje. Deze „broeder" is wel graag be reid, om dominé te rijden,... maar hij heeft geen ander voertuig, dan den wagen, waarmee de mest na,ar het land gereden wordt. Enfin, dominé stapt over dat be zwaar heen, en zal daar wel een mouw aan passen. Zondagmorgen, bij het eerste ha nengekraai, staat de boerenwagen voor de pastorie en neemt dominé naast het hoertje plaats op de plank, die voor zitbank dient. Even later loopt het paard al in een sukkeldraf je en hotsit en ratelt het voertuig over de keien. Maar dominé is niet kies keurig en schikt zich in zijn lot. Als zij echter een naburig dorp na deren, vindt dominé het toch wel wat mal, om op een mestwagen uit pree- ken te gaan. Er wordt krijgsraad ge houden en dominé verdwijnt tijdelijk van het tooneel. Hij ligt languit op den wagen en is geheel overdekt met het schootkleed. Zoodoende zullen nieuwsgierige oogen misschien gis sen, dat er een dood kalf of iets der gelijks wordt vervoerd. Maar het fij ne van de zaak zullen zij niet verne- nemen. Ook in de andere dorpen, die men passeert, onttrekt de passagier zich op dezelfde snuggere wijze aan de Drentsche nieuwsgierigheid en komt zonder ongeval ter bestemder plaatse. Na de preek wordt weldra de terug reis aangenomen, die even voorspoe dig is en waarop dominé ook weer af en toe van het tooneel verdwijnt. Thuis aangeland, brengt dominé het boertje zijn hartgrondjgen dank en overlaadt hem met pastorale ze- genwanschen. „Jao doomie," zegt de voerman, „dat is nau hail best maor doomie mus min betaolert" „En hoeveel is het wel, vriend?" „Tien gulden, doomie!" HET PANAMA-KANAAL EN CURACAO. In haar verslag van 1908 maakt de Nederlandsohe Kamer van Koophan del te New-York gewag van de vorde ringen, dit er gemaakt worden met den aanleg van het Panama-kanaal. Dat er na de voltooiing van dit groote werk een algeheel© ommekeer zal ko men in de bestaande internationale1 verbindingen spreekt van zelf. Nieuwe centra van verkeer zullen iai het leven worden geroepen en nieuwe havens, welke thans van wei nig beteekenis zijn, zullen dan op den voorgrond treden. Colon en Pa nama zullen, wegens klimatologische gesteldheid, arbeidsverhoudingen en geographischo ligging wel niet veel meer worden dan loodsstations, zoo dat men naar andere havens zal heb ben om te zien, waar de schepen zich op vlugge en goedkoope wijze van kolen kunnen voorzien, waar de vaartuigen, die het verkeer tusschen Europa en de Pacific-kust of het Ver re Oosten onderhouden, hun goede ren voor de Noord- en Zuid-Ameri- kaansche havens kunnen overladen enz. Onder die omstandigheden ver dient d'e ligging van Curasao de aan dacht. De Kamer, de beteekenis van dit eiland voor het intern ationole ver keer in de toekomst beseffende, heeft zich in verbinding gesteld met de Kamen' van Koophandel en Nijver heid te Willemstad, tem einde volle dige iailichtingeai in 1e winnen no pens de faciliteiten welke deze haven op scheepvaartgebied oplevert. Letteren es Knnst ZANGWEDSTRLJDEN. 't Hbld. schrijft: Een bemoedigend bericht voor hen, die reeds jaren gearbeid hebben om do knoeierijen bij zang wedstrijden te gen te gaan, is zeker de mededeeling van de aangesloten vereeniging Cres cendo te 's-Gravenhage, da}, zij voor nemens is, haar 25-jarig bestaan (in 1910) te vieren met een zangwedstrijd geschoeid op de leest van het Nedar- landsch Zangverbond. Het bestuur van Crescendo verzoekt den liedertafels in ons land, om zich aan te melden tot deelneming en wij kunnen thans zien of het den zang- voreenigiinigen ernst is, om in de be staande treurige toestanden verbete ring te brengen. Door een voorioopige aanmelding verbindt men zich tot niets; zij dient alleen om te doen zien, of een wed strijd ondier liet patronaat van het Nederlandsch Zangersverbond moge lijk is. Het bondsbestuur zal dezen wed strijd, zooveel haar krochten toelaten, daadwerkelijk steunen. Aanmeldingen warden ingewacht bij den heer D. Hoek, Brueghelstraat 31 te 's-Gravenhage. NATIONALE VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG. Deze vereemiiging heeft in Rotter dam hoar jaarlij ksche vergadering gehouden, onder leiding van den heer \Y Hutschenruyter. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende Door de toenemende belangstelPng heeft de werkkring der vereeniging zich sterk uitgebreid. Het besef begint levendig te worden, dat er voor onzen volkszang wat gedaan moeit worden, dat één der voorwaarden voor de her leving 's eenheid. Dat gemis aan een heid is voor een groot deel het gevolg van den vloed van liederen, waar mee in da laatste jaren de school is overstroomd. Het hoofdbestuur heeft samenwer king gezocht en verkregen met de Vercenig'ng van Hoofden van Scho len in Nederland, ten einde te gera ken tot het samenstellen van een lie derenbundel, die op de meeste scho len van ons land zou worden inge voerd, wat voor de bevordering der eenheid van groot belang is. In het zuiden van ons land is een Limburg- sohe Vereeniging voor den Volkszang opgericht's-Gravenhage heeft een navolgenswaardig voorbeeld gegeven tot verbetering van den volkszang, door aan het bezit van het diploma voor zangonderwijs op de lagere scho len een toelage te verb'nden varn 50 's jaars. Het jaarverslag eindigde met de woorden „Weest allen apostels en apustelinnen van den volkszang, ieder in zijn huiselijken kring, in ziine omgeving, in zijn buurt, in zijn dorp, 'in zijn stad." Tot voorzitter van het hoofdbestuur werd herkozen de heer W. tlulschen- ruyter en tot leden de heeren A. Avorkamp, J. S. M. Havermans, G. C. F. vaa der Laan en Th. Nolem Laatste Berichten Onze straatjeugd. Gisterenavond omstreeks half ze ven werd de oude man. die soms voor het postkantoor op de fietsen past, door enige knapen bemoeilijkt. Zij maakten eerst z.g. grapjes met hem, maar al spoedig bleek het, dat het daar niet om te doen was. De jongens noodigden den man uit, om iets te gebruiken, wat de oude man met graagte aannam. Men ging met hem het Pand door naar een café in de nabijheid. Toen zij het café verla ten hadden en de oude man weer naar zijn post wilde gaan, bemerkte h dat liij zijn geld kwijt was. De verdenking viel natuurlijk op de knapen, daarom toog de bestolene naar hot politiebureau, om aangifte te doen. Bij onderzoek bleek ons, dat het geetolene ongeveer 1.50 bedraagt. STUKKEN VAN DEN RA^D. De lieer Jhr. mr. Van Styrum stelt eenige amendementen voor op 't voor stel van B. en W., aangaande de overneming van gronden bestemd voor straten. De versteller wil een art. 4 in de verordening opnemen, luidend: Grond voo rslraat bestemd en als zoodanig voorkomende op een door den raad vastgesteld plan van uit breiding, wordt door de gemeente niet overgenomen, tenzij door de over neming het uitzicht op uitvoering van dat plan wordt bevorderd. De raad kan de beslissing over de vraag of dit laatste het geval is op dragen aan B. en W., van zoodanige beslissing staat beroep open bij den raad. WIELRIJDEN. De Nederlandsohe Wielerbond is voornemens op 1 Aug. a.s. een weg wedstrijd te houden op don Rijksweg tussclien Nijmegen en Venlo. De ver- eischte vergunning van den minister van waterstaat is reeds gekregen. Telegrammen EUROPEëRS EN MAROKKANEN. COLOMB BECHAR, 13 Juli. (Reu ter). Drie Europeesche werklieden zijn gedood on bestolen door Marok- kaanscne rc-overs. SPANJE EN MAROKKO. MADRID, 12 Juli. (Reuter). Een der bladen heeft een telegram uit Me- liila ontvangen, waarin wordt mede gedeeld, dar de laatste berichten min der gunstig zijn. De stammen, die vijandelijk gezind zijn tegen Spanje, trachten een legennacht bijeen te brengen au onder de stammen in het binnenland wordt de heilige oorlog gepredikt. DE TOESTAND IN PERZIë. TEHERAN, 13 Juli. (Reuter). De nationalisten zijn hedenmorgen te vijf uur door drie poorten Teheran binnen gerukt. Op bet oogenblik be zetten de kozakken het Centraleplein. In de sir at au wordt het gevecht ver woed voortgezet. Men verwacht, dat de Sjah zijn toevlucht zoeken zal in een der vreemde legatlies. DE UITSPRAAK GEWEIGERD. LA PAZ, 12 Juli. (Reuter). Het plunderen van eigendommen van Peruanen en Argentiniërs houdt aan. Het leger tracht het gepeupel in be dwang te houden. Het volk eischt het ontslag van den minister van buiten- landsche zaken. President Monies heeft een bezoek gebracht op de legatie, daar leedwe zen uitgesproken over het gebeurde en de vrees te kennen gegeven, dat politie en troepen geipeene zaak zou den maken met het volk. 13 Juli. Volgens berichten uit de beste bron heeft de regeering besloten de arbitrale uitspraak van den Presi dent der Republiek Argentinië niet te uanvaarden. LIMA, 12 Juli. (Reuter). In ©en bijeenkomst zeiden de president der Repubhek en de minister van buiten- landsclie zaken, te hopen, dat de ar bitrale uitspraak van den president der Argent ij nsche Republiek zal war den geëerbiedigd. BUENOS AYRES, 13 Juli. (Reuter). De ministerraad besloot to semen aan den gezant van Argentinië te La Paz, om te vertrekken, zoo hij niel onmiddellijk algeheele voldoening krijgt voor de vijandige betoogingen tegen Argentinië. Burgeripe Staad HAARLEM. ONDERTROUWD: 13 Juli: Q. C. J. lüomp en J. A de Koek; C. Zeeman em H. M. Offer meier. BEVALLEN: 10 Juli: L. van Donseiaar—de Kie vit d. 13 J. M. WijtzesSmits z. 11 H. WaagePluimers z. 12 A. P. Vet— Rijkhof z. 12 J. P. Zoon—de Best z. 13 C. J. Groeneveldde Rooij z. Amsterdamscbe Beurs. Openingskoersen van 13 Juli 1909, LABO UC HERE' O YENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSEN MARKT was nagenoeg onveranderd: NederL Cer tificaten 77 9/16, Russen 1909 91, Rus sen 1906 96 1/4. ZU1D-AMER1K. STAATSFONDSEN Peruanen 9. TABAKSAANDEELEN stil: Bindjey 95, DeLi 442, Median 231, Nieuwe Asa- han 75, Rotterdam Deli 340, Senem- bah 380. PETROLEUMAANDEELEN vast: Koninklijke 451, Moeara Enim 191 192, Dordtsciie 179 1/4. M1JNAANDEELN flauw: Ketahoens 286/8, Redjang Lebong 450/6, Great Cobar 113. De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Atchison 115, Denver 471/4, Erie 36 1/8, Kansas 45 1/4 en 72 3/8, Mis souri 40 3/4 Rock Island 33 1/16, On- tario 517/8, Southern Railway 3911/16, Southern Pacific 1321/4, Union Pacific 1941/2, Wabash 20 15/16 Steels 68 13/16, Carren 56 5/8 ex., C. Marine 7 5/16, Pref .Marine 21 5/8- CULTUURWAARDEN vast. Vorstenlanden 1741/2, Rescontre Ned. Handels Mij. 178 1/2. INGEZONDEN Vuil ingezonden stukken, geplaatst ot niet geplaatst, wordt de kopie den insendei niet teruggegeve Voor den inhoud dezer rubriek stolt de Kedaotie sioli niet aansprakelijk. Haarlem, 13 Juli 1909. Geachte Redactie. In de Raadsvergadering van mor gen zullen, naar men verwachten kau bij de naamgeving van eenige nieuw- aan ge legde straten, een tweetal de naam worden opgelegd van Juliana- straat en Stolbergstraat. Beide betite lingen, die ongetwijfeld bij het nage slacht de herinnering bewaren zuilen aan de blijde Aprilgebeurtenis van dit jaar, wissen tevens voor goed uit de namen van twee wegen, die het ouder Haarlem daar, ten zuiden van liet Geldelooze pad, gekend heeft; de Veldlaan, die zij het bescheide ner en zonder die bevallige kromming van heden van het Molenpad het vrije veld inleidde, en de Hooglands lanen (eerste en tweede of korte en lange), die door de vroegere bloemen en groententuinen hier dwars pp ston den en thans goeddeels zijn opgeno men in de breede straat (achter de Jordensstraat), die den naam van Ju liana zal dragen. Het doet mij leed, dat men deze ou- die namen met de veranderingen, die op het herLnnerin,gsvolie Geldelooze veld in uitleg on aanbouw zijn, niet zal aanpassen aan het nieuwe stads kwartier, waar alleen de aanpalende Koninginneweg zijn naam aan het Vorstelijk Huis ontleent. Het doet mij leed dat de Veldlaan en de Hoog landslaan spoedig uit spraak en heu genis zullen verdwenen zijn. Het voortleven hunner aanduiding des noods onder de vernaming Veldweg^ Veldstraat, Hooglands- weg, Hooglandsstraat, ware mij liever geweest dan de sympa thieke namen, die hen zullen vervan gen, maar die hun geschiedenis nog moeten beginnen en het voorrecht heb ben dit te kunnen doen in iedere straat, waar zij worden aangeslagen. Mijn dank, geachte Redactie, voor den groet, dien gij mij wel wildet la ten brengen aan een klein stukje ver dwijnend Haarlem. Hoogachtend, Uw Dw., J. D. RUTGERS VAN DER LOEFP. BEVERWIJK. Groen tenanar kt. Postelijn per mandje f 0.25. 'Andijvie, 100 st. ƒ2. Wortelen, 100 bos ƒ10. Komkommers, peir 100 9. 'Aardap. klei, p. Heet. ƒ5. Peulen, per Kilo 0.16. Doppers per Kilo 0.15. Capucijners per Kilo ƒ0.15. Raspers per Kilo 0.20. Tuinboonen, per 1000 1. Bloemkool per 100 ƒ15. Sla, per 100 krop 0.80—1. Rabarber, per 100 bos ƒ5. Pieterselie per bos ƒ0.05. Selderie per bos u.05. Aardbeien, per mandje 4 0.05—f 0.08

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2