NIEUWS' en ADVERTENTIEBLAD. 37e Jaargang. Bo. 7990 op Zon- eo Feestdagen. WOENSDAG 14 JULI 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABOHHBBÜEHTBH FBI DRIB aaaMDBBl In' dén 'omtröi wan era Agent gevestigd (kom 'dei 1.25 1.30 dooi Nederland1.65 numarert102 H Zondagsblad, voos Haailem0.37K de onutoetaa en franco per post 0L45 UKgava der Yenaootscftnp fconrens Custer. Dteectesr i> <i PEEREBOOH, ADVERTBNYlgNi Vstn 15 regels KI Cts-i Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Amradistanent Haarlem van 1—5 regels fc—elke regel meer /0.2Ö Reclames 38 Cent per csnjL Bij Abonnement aanzienlek rabat Advcrtmtien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plsatslngi 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie on Administratis; Groots Dontatraat 55. tetoraommHnaal Teleioonnammef der Redactie 500 en der Administratie 724 Drufcfcsiffi Zgldsr Balteaspaarae 6. Telsloonnnmmer 122. gasaw: T<A dte plaatsing van advertentie» en reclames van batten het Arrondissement Haarlem ia dtt blad ia trfisluitend gemachtigd het Alg&aeea Binnen- en Buitenlandseh Advertentie-Bureau D. Y. ALTA» Warmoesstraat 7675- Amsterdam. Tatephoon interc. 6229, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN, EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 15 JULI, Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2—3 uur. Teylers Museum: 2e Zomertentoon- gtelling 114 uur. Hrongebouw: Reclame-Tentoonstel ling. Concert Haarle-msch Muziek korps, 8 uur. Heemstede: Raadsvergadering, 1\ ttur. OM ONS HEEN No. 962. De Fbonograaf voor Menscb en Dier. Al lang heb iik het gedacht. Maar ïk durfde het niet hardop zeggen. Als je iets plezierigs meent op te merken, dat je niet had durven den ken, niet waar, dan heb je niet dade lijk den moed om er over te gaan jubelen, 't Mocht eens niet waar wezen, 't Zou een vergissing kunnen zijn. Maai- nu dan eindelijk, nadat ik een half jaar gehoopt heb, durf ik de veronderstelling uitspreken, dat de pihonograaf uit de mode raakt. Het is nog niet zoo lanj dat de argelooze voorbijganger, wan neer hij naar of van zijn werk ging, weid opgeschrikt door een snerpend geschreeuw uit de toevallig open gaande deur van een koffiehuis. Pre cies of in de verte een varken een graat in de keel had gekregen en nu zijn nood aan de menschheid klaag de. Als je verschrikt stilstond hoorde je wel, dat het wat anders moest we zen. Het geluid was daarvoor te, hoe zal iik zeggen, te stelselmatig. Boven dien brak al gauw verschil van toon hoogte door. Dit was de phonograaf. Mógelijk Was de muziek, die op dat oogenblik voorgedragen werd, wel een beroem de aria uit een beroemde opera, voor gedragen door de beroemde mevrouw Melba of den nog beroemder Caruso. Nu is er niets aanstekelij ker dan klank. Let maai- op de hanen, die in den morgenstond elkaar nakraaien of op den koopman in vruchten of bloemkool, die onmogelijk zijn mond dicht kan houden, wanneer er een concurrent in de buurt aan 't roépen is, of op den gemeenteraad, waai- één spreker regelmatig door andere .wordt gevolgd. Daar deze zucht tot nabootsing een natuurwet schijnt te wezen, had weldra elk koffiehuisje zijn phonograaf aangeschaft. Als liet daarbij nog maar gebleven was, zou liet niet zoo erg zijn ge weest. Maar ook de particulieren had den er behoefte aan, de grootste ster ren van de wereld in hun huis te la- tem optreden. Dat ze allemaal schorre stemmen schenen te hebben en er vervaarlijk op los gilden, kwam er minder op aan. Een goeie Nederlan der is zelf ook het halve jaar verkou den. Bovendien was er ook afwisse ling harmonieniuziek van beroemde muziekkorpsen, waar je tot dusver nooit van gehoord had, of voordrach ten van beroemde komieken. De pho nograaf stemde je tot nederigheid. Wat is er, zoo dacht je, na de lezing van een phonografen-prospectus, toch veel roem in de wereld en wat ben ik daarbij vergeleeken toch een nietige .worm 1 Maai- nu schijnt het me toe, dat de meeste van deze instrumenten zwij gen. In mijn buurt althans hoor ik ze niet meer. Ook in de cafés zijn ze tot rust gekomen. Tenminste dat lijkt me zoo toe. Maar nog altijd ben ik bang, dat ik me vergis, dat ze morgen of overmorgen weer met hun honderden zullen losbarsten in de beroemde aria's, marschen, walsen en voor drachten, niet den ondergrond van varkensklank, waarvan zelfs de meest afdoende verbetering ze nooit geheel heeft kunnen ontdoen. Als 't werkelijk waar is, als ze in derdaad uit de smaak zijn genaakt, dan mogen we daarmee elkaar en ons zelf gedukwenschen. Voor onze muzi kale opleiding hebben phonograaf en gramophoon nooit kunnen dLt/uen. Daarvoor was de muzikale uiting niet volkomen genoeg. Want het waren niet Melha en Caruso, die we te hoe ren kregen, het was een afdruk van hun voordrachten die ons werd voorgezet, verminderende in hoeda nigheid naarmate de rol door *t ge bruik ging slijten en van den beginne af aan benoden bet gewone peil van hun kunst. Want hoe werden hunne aria's en liederen op de rollen opgenomen Niet in de groote ruimte waai- zij ge woonlijk zongen, in de omgeving, waar zij door gewoonte zich het best konden laten hooien, maar in een klein vertrekje, warm gestookt, met de uitdrukkelijke aanbeveling luid te zingen en vooral scherp te accen- tueeren. Anders werd de opneming rn'et duidelijk genoeg. En zoo verdween het onbevangene, het natuurlijke, zoo moesten alle pia- nissimi verwaarloosd worden, voor dracht en intonatie ais ballast wor den beschouwd. Teekenend voor de belangstelling, die de mens elven voor de phonograaf hebben is, dat er een proef is geno men, hoe de dieren wel over de pho nograaf denken. Ligt daarin niet een onbewust scherpe critiek Franc Nohain beschrijft in Je sais tout, hoe het apparaat in werking vertoond ia aan (lieren van verschillend al looi. En met zeer verschillend succes. De pauw en de lama waren er ver rukt over, bleven ex* uren voor staan. Denkelijk meenden de ijdele dieren, zegt de schrijver, dat alles wat er uit kwam, strekte ter hunner eer. Het rendier gedroeg zich anders, 't Beest hief den kop omhoog en be gon te builen. De giraffe kwam na derbij en stak er zijn kop in, blijk baar op den zoek naar een lekker- beetje, dat ze in wat ze voor een nieu we soort van voederbak hield, hoopte te vinden. De aap stak er voorzichtig zijn poot in, hopende het geheim te ontdekken, het dier er uit te halen, dat die merkwaardige geluiden voort bracht. De wilde dieren, leeuw, tij gei en beer, hielden het instrument voor een nieuwe plagerij, verkozen er aan vankelijk niet op te letten, totdat hun zenuwen onaangenaam werden aan gedaan en zij begonnen te brullen te gen dien kwelgeest, die bovendien als een echte lafaaixl buiten de traliën bleef staan. Vogels waren er bang van, een van de kruipende dieren bleef vol aandacht luisteren. Wat er in zijn kop omging, wie zal het zeggen Franc Nohain meent met Franschen zwier, dat de beesten niet denken „mooi zoo, daar heb ik weer een Amerikaansche uitvinding", maar dat ze zich ervan bewust zijn, dat er iets buitengewoons geschiedt En als dat zoo is, dan hebben de stomme dieren zeker gelijk. Wat een merkwaardige uitvinding >'s het toch geweest, die geluiden opnam en vast hield en ieder o ogenblik gereed stond ze af te geven, zonder dat ze uit het toestel zelf verdwenen Wat een over winning van techniek. Maar is het niet noodLg, dat onze bewondering ddar een einde neemt Tot onze opleiding in de muziek kan de phonograaf toch niet dienen. Hoe menigmaal hebben we niet gele zen van beroemde violisten of pianis ten, die in hun jeugd een kunstenaar hoorden spelen en vol verrukking uitriepen „zoo wil ik het ook loe ren Wie zou door de phonograaf tot dergelijk enthousiasme worden ge bracht? Geen schepsel. Eerder ver moed ik, dat menigeen zal gezegd hebben„is dat nu Caruso Ls dat nu Melba die had ik mij toch anders voorgesteld." Als ik en anderen met mij het een verademing vinden, dat de phonogra- fen, in ongenade gevallen, er het zwij gen toe doen, dan kan dat niet alleen zijn om de wanklanken, die ons be spaard worden. Er is nog een andere, betere reden de muziek werd door de phonografen gevulgariseerd, naar omlaag getrokken. Wanneer ze ons ontroeren doet, dan is dat alleen mogelijk van mensch tot mensch, van ziel tot ziel. De muziek is niet al leen klanktechniek, maar in de eerste plaats gevoel. Dat mist de phono graaf, die machine is. Als men nu zegt, dat het toestel een troost ls vóór hen, die geen geld hebben om de mooiste concerten te gaan hooren, dan is dat volkomen on juist Voor de mooiste muziek, een symphonie van Beethoven, een orato rium van Haydn, is de phonograaf totaal ongeschikt. Wie dus het beste aan het volk wil brengen, moet een anderen weg gaan, een goedkoop con cert doen geven door het orkest van 't Concertgebouw of de aid. vam Toon kunst overhalen tot een uitvoering voor gering entree.. Zoo wordt de kunst gediend en de ontwikkeling van kunst bevorderd. En wanneer we de muziek-instru- menten willen rangschikken, het or gel den Koning noemen, de viool de Koningin, de piano den populairen vriend, dan is de phonograaf de kwa jongen, die met gering succes de ge hoorde melodiën nafluit op straat. J. C. P. Stadsnieuws Aanbesteding. Gisteren werd door den architect E. Cuypers te Amsterdam aanbesteed bet vorgrooten van het sanatorium „Iloog Laren" bij Laren. Laagste inschrijver was B. Hagen te Haarlem, voor 20.200. Prozaen Poëzie. Men schrijft ons: Gisteren werd op den repetitie- avotnd in Musis Sacrum, van boven genoemd mannenkoor op recht gezel lige wijzo het behaalde succes te Zaandam gevierd. De voorzitter sprak eenige kernachtige woorden omtrent den wedstrijd en bracht daarna hul de aan den leider, den heer Pielage, wait met luid applaus werd begroet. Tot laat in den avond lileef men ge zellig bijeen, onder vroolijk gezang en aardige voordrachten. Faillissementen. Bij vonnissen van de Arrondisse- menits Rechtbank alhier d.d. 13 Juli 1909, zijn o.a. in staat van faillisse ment verklaard B. Wortman, stucadoor, wonende te IJmuider. J. W. Stevens, caféhouder te Haar lem, Nassau laan. L. van Kampen, broodbakker, te Haarlem, Barendsestraat. K. vermey, timmerman te Haar lemmermeer J. Geijlvoet, koopman en winkelier te Haarlem, Doelstraat. Reohter-commissaris Mr. P. J. G. van der Muelen. Militaire zaken. De majoor W. D. A. Ophorst, van het 10e reg. infanterie te Haarlem, zal worden belast met de leiding der schietoefeningen in de legerplaats bij Harskamp van de 5e serie infanterie, te houden van 22 tot en met 31 Juli. Jubilea Den 19den dezer zal het 40 jaar ge- Leden zijn, dat de beer J. v. d. Werff, werkzaam in de wagenlichterij aan de Cent role Werkplaats der H. IJ. S. M., bij genoemde maatschappij in dienst trad 15 Augustus a.8. zal het 25 jaar ge elden zijn dat de zeereerw. heer Dr. De Vlaming, pastoor van de O. L. Vrouwekcrk aan liet Spaarne alhier, de H. Priesterwijding ontving. De broodprijzen. Door dc voortdurende stijging der meelprijzen, vinden de Haarlemsche bakkers hef noodzakelijk, dat de broodprijzen verhoogd worden. Dp de gisteren gehouden bespreking van de Haarlemsche Bakkerpatrooiisvereenl- ging ward getracht tot eenheid van prijs te geraken. De coöperatieve bak kerijen zeiden hare medewerking toe en waan .-er ook deHirectie der Haar- lemsohe brood- en meelfabriek er voor ie vinden is, wordt de volgende week de broodprijs verhoogd met 1/2 cent per pondsbroodje. E x a m e n s H. B. S. Na gehouden overgangsexamens aan de Hoogere Burgerschool met 5-j. c. zijn bevorderd: tot de 2e klasse: A. van Ameirongen, Ida Bakker, H. N. Bakker, H. Ban, E. M. van Bere- kel, Elisabeth J. van den Berg, B. W. Berenschot, J. M. de Boer, J. S. de Boei', Neeltje Blankevoort, G. Bremer, F. C. Breitenstein, S. J. II. Breukel, L. H. ten Bruggen Cate, L A. Cohen, W. L. Cohen, H. Coutinho, Johanna van der Grab, G. van Dam, P. E. van Dapperen, Gezina Th. van Os van Delden, P. D. Deylius, J. van Dorp, G. J. Droste, Marie C. Droste, Ph. F. van der Does de Bye, J. L. Engels man, J. Faber, J. B. Gaert, P. F. N. van den Gxaaff, L. Groen, A lid a Groenendaal, H. G. Groeneveld, Jo hanna F. W. de Groot, W. de Groot, B. Ph. van Hanreveld, G. M. Hekkel- rnon, B. Herman, Cornelia Hoogland, M. J. ten Houte do Lange, J. W. van Hazel, Anna C. Jonges, J. F. Janssen van Raay, E. K. H. Janssen van Raay Maria Jeswiet, A. Kanne, E. F. Kern- pers, K. A. Kloppenburg, A. J. Kroon, P. Koster, W. J. de Koek van Leeu wen, D. E. L. Kruyt, K. H. Krijgsman W. C. Krijgsman, W. Langeveld, E. A A. Liera, Th. D. Leslie Miliar, S. M. Latif, J. E. Lieftinek, Maria F. Leyer, G. M. v. d. Maesen, Hendrika Miezerus, W. J. v d. Mije, F. Ph. Pa- hud de Mortanges, L. L. Modoo, P. J. M. Peltenhurg, H. J. Paelenjec, F. Riteema, B. D. Rijnveld, J. Schot man, J. B. Scholte, F. M. Sikker, J. H. Stap, Elisabeth J. A. von Stein, G. D. Stork, H. G. Takken, F. van Ton geren, J. H. Tromp, OU Kan® Tjang, Oli Kang Tjwan, Eliza A. Versteegh, W. J. B. Versfeit, H. Vis, C. A. H. Waar, Th. van Waveren, C. Weber, J .A. F. de Weeger, Ph. C. G. de Wil de, J. P. G. de Zeeuw, W Charlotte van Zijl de Jong, P H. Zuuxendonck; en voorwaardelijk Catharina M. A. Boogaard, W. H. van Braam, J. Deutekom, G. Hos, J. L. Janssen van Raay, A. Jeswiet, Brigitta A. Klok, A. Itouwenaar, J. P. Serodini, N. C. Smit, W. J. Staal en A. Tuytel tot de 3de klasse A. R. Bake, H. H. E. Benningh, Jannetje Blankevoort, G. H. Bolhuis, J. Boon, J. C. Bosman, A. H. Brede- moijeir, Wilhelmina van Breen, W. Duter, H. J. Calkoen, Desiré C. H. Cheriex, J. Daudoy, A. Th. Dollemans, K. E. v. Dijk, H. v. d. Fange, F. L. Fischer, F. Funke, J. Th. B. v. d. Graaff, A. Groenendaal, P. Groot, L. W. Hertog, G. Iloltius, J. B. van den Heuvel Rijndars, Greta A. Jonges, Cornelia Kikkert, R. Koch, Hov. Kang Ing, H. R. Karthaus, Heiuuette hru- seman, F. C. L. Kuipers, W. van Len- nep, Nelly Modoo, J. J. Meyer, H. J. Mooyen, W. F. Noordberg, J. Otto, J. J. v. d. Oord, Rinske Petrie, P. W. Peereboom, A. P. van Rijnbeek, C. B. Reinhold, J. Reinvaan, Anna D. C. Rooseboom, Catharina W. Russer, L. Sandberg, H. J. Sciioo, G. M. Sckuite- makor, Johanna H. Spruyt, Maria J. Spruyt, Ottolino F. C. Stades, C. Steenbroek, P. Tekolenburg, K. S. J. Touwlijck, Alida P. van Vliet, Jo Vreugdehal, J. Weller, H. Wolf, J. C. Wildschut, G. L. Wijsman, W. R. ZuLdema; en voorwaardelijk H. van Beekum, Cornelia Broek man. J. W. H. Bianchi, K. B. de Bont, E. H. Brandligt, Eva van Bre- derode, L. W. Heil, J. Oostenbroek, R. IPeyra, li. W. iielnders, J. P. M. öubbe, J. G. C. Waiter; tot de 4e klasse A. M. H. Bake, Elsje F. v. d. Ban, J. J. A. Baning, Johanna Buhrs, M. Behrens, Heinuna van Berk, Lena Bouwmeester, de Clercq, J. A. Daiilhaus, N. C. J. Drost, D. A. A. De- zentjé, H. Th. Fibbe, A. F. Fischer, II. J. Geus, J. C. de Groot, J. H. v. d. Have, Neeltje v. d. Jagt, JeanneLte A. lverrebijn, Johanna Kunijser, W. 11. Kramer, K. A. Kostei', A. van Leamep, Aaltje II. Modoo, A. A. G. Schiefer- decker, G. H. J. v. d. Siuys, Helena v. d. Sluys, II. C. A. Sul ter, Heaxriette N. Trimpe, Nelly J. M. Vorstman, J. M. H. Vixeboxe, L. F. Warnaars, An na C. M. van Waveren, J. H. A. Welsenaar en vooi-waardeüjk R. H. Berg (enkele vakken), P. Blankevoort. P. J. J. M. Cuypers, Hil- legonda Dinger, L. B. van Esso, A. J. de Koek. A. J. II. van Lynden, A. P. J. H. van NLeuwstadt, J. J. Petri, H. J. de Vries, W. de Wit, N. H. Wes terouwen van Meeteren, Ch. H. J. Wilhelm tot de 5e klasse Maria Baning, H. A. van den Berg, S. H. Bertram, G. Blankevoort, K. H. van Bredei'ode, J. Breek, L. H. Ber den! b van Berlekom, W. C. Boreel, Ph. C. Brühl, E. Bruynsteen, R. Th. Bijleveld, J. H. Droste, J. C. v. Dijk, B. F. Enschedé, J. de Graaff, K. de Geus v. d. Heuvel, Johanna W. Hol- terman, Johanna M. den Hertog, F. W. Jansen, F. J. J. Kerstens, A. Kne- teman, L. J. de Lagih, K. J. Leatemia, L. R. van Lennep, II. Lever, A. v. d. Linden, B. Dorhout Mees, Florentine Oostenbroek, F. Pronker, W. C. Rij- keboer, H. Langster, Leonie v. Steen bergen, M. Souget, L. Spier, W. L. Stibbe, G. Sehoorle, H. Taconis, D. Cohen Tervaert, J. F. Thijsse. Lena Voorthu'S (voor enkele vakken), J. H. Warnaars, J. G. Wackwitz, C. J. M. van der Weiden, G. Zweers en voorwaardelijk Christina D. v. d. Crab, S. de Clercq, Johanna de Crauw en H. E. Ie Sueur. Van de leerlingen der 3de klasse, die eindonderwijs ontvingen, verwier ven een getuigschrift Alida Gerritsen, Martina Scheer, E. L. P. Boogaard, J. Busé, E. H. de Clercq, J. Jolles, D. G. A. Kleeraan, R. W. P. Peereboom, W. J. Reiningh, J. Schouten, J. H. Sm'ts, D. F. C. van Son tot Geliicum, D. H. Vette- winkel, M. Wolff, N. L. Zwaan. E x am ens. Rijkslandbouwschool Wageningen. Uit de derde klasse verwierven het diploma van goed volbrachte studie de HaarlemmersV. M. M. Dubois, W. A. P. F. L. v. d. Maaien en P. H. C. Prins. Van 't Kantongerecht EEN VOGELVANGER. Een onzer stadgenooten (misschien zijn er meer!) beeft van 't vogel van gen een beroep gemaakt. Zoo'n am bacht heeft ook z'n rieivo. De po litie is er op uit, om hem te bekeu ren, wanneer hij zijn beroep uitoe fent op terreinen waar hij geen ver gunning heeft, en ook, wanneer hij vogels vervoert die door de wet be schermd zijn. Voor dit laatste feit stond onze vo gelvanger nu voor den kantonrechter terecht. Hij bekende 't feit, maar had een verdediging klaar. Zijn bedrijf is niet zoo snood als de menseden wel mes ne n. Hij geeft en hij neemt van de natuur vogels en geeft er meer dan hij er neemt. Deze stelling lichtte hij als volgt toe: Stel, dat ik in een jaar 3000 vogels vang, daaronder zijn minstens een 30 sperwers en andere roofvogels. De ze eteai per stuk minstens drie vogel tjes per dag op, zoodat er 30 in een jaar minstens 30.000 vogeltjes opeten. Tegen deze rekening is veel in te brengen. Dit bijvoorbeeld, dal hij alleen sper wers kan vangen! En de wet verbiedt 't ten laste gelegde, zoodat de Amb tenaar van "t O. M. 5 gulden boete of 2 dagen hechtenis vroeg. IS DE RIJKSVISCHHAL TE IJMUI- DEN EEN WATERSTAATSWERK? Eeui huurder van een pakhuis in de hal stond terecht omdat hij gezon digd had tegen een der bepalingen van 't reglement nl. het neergooien van manden. Voor deze overtreding werd 3 gulden boete gevorderd. De verdediger Mr. P. Tideman be twistte evenwel in een uitvoerig plei dooi, dat de strafbepaling gegrond is op een Koninklijk besluit, dat de hal een Waterstaatswerk is. Dit is z. i. onjuist. De hal is een particulier be drijf van den Staat, zoodat daar ook niet de bepalingen van 't publiek recht kunnen gelden en geen strafbe- palinge opgelegd worden. ZONDERLINGE WANDELAARS. Half beschonken werklieden wan delden naar Amsterdam, maar ble ven opzettelijk voor de electrische trams loopen en wilden zich niet ver wijderen. 't Gevolg was dat de trams telkens moesten stoppen om ongeluk ken te voorkomen. Togen de werklieden werd acht gul den boete of 4 dagen hechtenis gevor derd. Uitspraken, lieden wei-den de navolgende uit spraken gedaan J. P. K. te Haarlem, overtreding Drankwet, J 50 boete of SD dagen hechtenis. P. H. te Haarlem, en vier anderen, overtreding Wapenwet, respectieve lijk zeven dairen hechtenis f 5 boete of drie dagen hechtenis, twee maal 2 boete of twee maal twee dagen hechtenis, en f2 boete of twee dagen hechtenis. N. J. T., te Santpoort, en vier an deren, ovei'treding Arbeidswet, f 3 en 1 boete of twee maal een dag hechtenis, f2 boete of een dag hech tenis, f 1 boete of een dag hechtenis, en/ 0.50 boete of een dag hechtenis. J. F. K. ie IJmuideai vrijgesproken. K. S., te Amsterdam, en H. H., te Houtrijk oil Polanen. overtreding der Jachtwet, beiden 1 boete of 1 dag hechtenis. T. C. G te Zandvoort, en C. van B. te Beverwijk, overtreding Leerplicht wet. no. 1/3 boete of drie dagen hechtenis, en no. 2 3 en 5 boete of 3 en 5 dagen hechtenis. II. J. R. te Haarlem, en D. H., té Schoten, overtreding Spoor wet, /0.50 boete of een dag hechtenis, en 1 boete of een dag hechtenis. M. K. te Haarlem, in dronkenschap de orde verstoren, zés dagen hech tenis. S. S. te Beverwijk, een gedane uit- graving dce. avonds niet verlichten. 2 boete ®f een dag hecht. M. S. te Schoten, straatschenderij, 5 boete ol 3 dagen hecht. P. B. en T. E. te Beverwiik, ru moer verwekken, /5 boete of 3 dagen hechtenis. J. A. L. te Haarlem en drie ande ren, rijden op verboden grond, 2 boete of twee dagen hechtehls, en 1 boete of eer- dag liecM. W. ren P. te Haarlem, en vier an deren, overtreding AJgemeene Politie verordening Haarlem, 1 boete of een dag hechtenis, 3 boete of een dag hechtenis, en 1 en 3 boete ol twee en zes dagen hechtenis, H. M. en J. P. J. van B., te Haarlem, vrij gesproken. L. D. te Velsen en twee anderen, ovei'ti-eding Algemeene Politie Veror dening Velsen, 4 boote of twee da gen hechtenis, en 1 boete of een dag hechtenis. J .v. d. K. te Wijk aan Zee en Du'n, overtreding Algemeene Politie- Vexvrdeuing Beverwijk, 1 boete of 1 dag hecht. J. li. te Schoten, overtreding Alge meene Politie Verordening Schoten, f 4 boete of vier dagen hecht. A. G. K te Haarlem, overtreding Algemeene Politie Verordening Bloe men daal. 2 boete of twee dagen hechtenis. A. J. M. te Zandvoort en 2 anderen, overtre ling Algemeene Politie Veror dening Zandvoort, allen 1 boete of een dag hecht. B. van D. te Haarlem, en J. L. N., te Beverwijk, overtreding Provinciaal Reglement, twee maal 0.50 en 1 boete of drie maal een dag hechtenis, en 1 boeite of een dag lxecht. J. S. te Haarlem en vier andereiT, overtreding van het Motor- en Rij wiel-Reglement, allen 1 boete of een dag hechtenis. Voorts werden er nog 11 personen veroordeeld wegens oj>enbare dron kenschap tot 21, 14 en 3 dagen hech tenis. G boete of drie dagen hechte nis, /5 boete of drie dagen hechtenis, en 2 boete of 2 dagen hecht. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De grieven, die door Mr. P. Tide- man tegen de laatstgehouden Raads verkiezing in het midden zijn ge bracht, worden door een groot gedeel te der bui'gerij beschouwd als te zijn van weinig gewicht. Er waren twee verkiezingen, één periodieke eax één tusschentijdsche. Om verwarring te voorkomen werd de eeno bus rood, de andere groen ge schilderd, bovendien het stempel op de biljetten aan de achterzijde voor de eeno verkiezing in rood, voor de andere in zwart afgedrukt. Hud Mr. Tideman daartegen bezwaar, dan had hij dit vóór en niet na de stem ming moeten uitbrengen. Dat deze maatregel goed was, is hieruit gebleken, dat niet meer dan één biljet voor elke vei'kiezing in de verkeerde bus is geraakt. Dat ge schiedde aan het stembureau te O ver veen. Invloed op de verkiezing kan dit dus niet hebben gehad. Wel be»- klaagt zich Mr. Tideman er over, dat de verschillende kleur van bussen en biljetten noch aan de kiezers* noch aan de voorzitters der stembureaus ambtelijk is meegedeeld, maar voor hem zelf, als vooi*zitter van het stem bureau te Bloemend aal, schijnt dit toch geen bezwaar te hebben opgele verd, daar in zijn stembureau geen enkel biljet in een verkeeide bus ia verzeild geraakt. Het hoofdstembureau meende aan- vankei ijk, dat het voldoende was, wanneer bij de officieele mededeel ing van den uitslag drie leden aanwezig waren. Toen het viex-de lid verscheen, wa« het kwartier vóór tienende vraag is dus, of de wet deze officieele

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1