Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Blnneolasti 27e Jaargang. No. 7895 DINSDAG 20 JÜLI 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB BAANDBNi Voor Haariem I 1 12» Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037X „de omstreken en franco per post 0.45 Ditgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur l. 0. PEEREBOOM. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.! Iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0.80 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertendfin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 60 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij! Zulder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentito en reclames van builen het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telepboon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 21 JULI. Boottocht kinderkoor „Hosanna". Afvaart 8 uur 'a voormiddags van da Kaasmarkt. Haarlem inermeetr: Herstemming in district IIL Bergen: Provinciaal Zendmgsfeest. Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Kan het niet vlugger?" in de ru briek Om Ons Heen. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Hedenmorgen te half elf werd de vergadering der Staten voortgezet. In gekomen is o. a. een schrijven van mevrouw de weduwe M. W. Schol- fcens, goh. Le Com te, met mededeel ing van het overlijden van haar echtge noot, den heer J. Soholtens, hoofdin genieur der provincie. De voorzitter, Mr. G. van Tienho- ven, naar aanleiding hiervan het woord nemende, wees op het smarte lijk verlies voor echtgenoote ein kin deren, ontstaan door het overlijden van den heer Scholtens, dat eveneens diep treft het College van Ged. Staten. Gedurende al die jaren heeft het Col lege altijd met lof gewaagd van den trouw, den ijver en de toewijding, waarmee de heer Scholtens de ge wichtige belangen die hem waren toe vertrouwd, heeft behartigd als waren ze zijn eigenende provincie is door hem gediend, naar zijn beste weten, kennen en kunnen, met al de kracht van zijn goed en gevoelig hart. Ook bij de vergadering der Prov. Staten, al kon zij de beteekenis van den over leden© minder van nabij beoordeelen, moet zijn heengaan deelneming wek ken. Mocht bij zijne benoeming inder tijd geen overeenstemming hebben be staan tusschen Prov. Staten en Ged. Staten over de beteekenis zijner aan spraken, thans nu zijn aardsche loop baan is geëindigd, zijn zeker allen eenstemmig in hun oordeel, dat de provincie in hem verliest een kundig en hoogst rechtschapen ambten aai', de maatschappij een braaf en goed mensch. Spr. stelt voor het schrijven met een brief van rouwbeklag te beant woorden. Deze rede, die staande was aange hoord, werd met applaus begroet. Daarna werden tal van voorstellen tot subsidieering goedgekeurd, o. die aan de School voor Kunstnijver heid, aan het Koloniaal Museum en aan de Huishoud- en Industrieschool, alle te Haarlem. Een voorstel tot het verleenen van een subsidie voor den handelscursus der Langedijker Winkeliersvereeni- ging te Zuid-Scharwoude werd met 37 tegen 33 stemmen goedgekeurd, na dat de heer K. Cz. de Boer liet had be streden, \vegens de schrielheid van den steun der gemeente And ijk. Afgewezen met 6 stemmen werd voorstel van den heer Pothuis, om een subsidie van 200 te verleenen ten behoeve van het weduwenfonds eener visschersvereeniging te Durger- dam, gemeente Ransdorp. Aan den stoombootdienst Kampen— Urk—Enkhuizen werd na ampele dis cussie een subsidie toegekend van 4000 voor 1910 en 1911 en van ƒ2000 voor 1912 (eerste halfjaar)* Ged. Sta ten hadden een subsidie van ƒ5000 voorgesteld. Zonder bezwaar werd. het subsidie aan de visscher ij school te IJ muiden verleend. Te 12 uur ging de vergadering in geheime zitting. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Donderdag 22 Juli 1909, des bamid Japs van 2 tot 3 uur, door den heer W. Éztrman. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bacli. No. 2. Andante (tóe Symphonie) Mc-ndelssohn. No. 3. Sonate No. 3, J. Rhelnberger. a. Pastorale. b. Intermezza c. Fuge. Nó. 4, Andante funèbre, J. Svemd- sen. No. o. Aria Litaney, Schubert. Benoemd. De heer J. J. van Noppen, architect èlliier, is benoemd tot leeraar in de bouwkunde en architectonische vorm leer (7 uren per week) aan de Indus trieschool to Amsterdam. J. SCHOLTENS. Hier ter stede ia na een Langdurige ziekte overleden de heer Jannes Scholtens, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat. De overle dene werd 5 Februari 1844 te Gro ningen geboren en bereikte dus den leeftijd van 65 jaren. Aan do Militaire Academie be Bre da werd de heer Scholtens opgeleid tot genie-officier. Als kapitein et aanwezend ingenieur in Den Bosch was hij werkzaam, toen hij in 1881 benoemd werd tot hoofdingenieur in Noord-Holland. In deze betrekking Welp de heer Scholtens verschillende belangrijke zaken tot stand brengen, adviseerde aan Gedeputeerden over een groot aantal aangelegenheden. Zijn groote bekwaamheid was de reden, dat hij benoemd werd in de Commissies van voorbereiding voor de stichting van een gasfabriek en de rioleering der hoofdstad. Mede maak te hij deel uit van de Commissie, die <io verzakking van de Stads Gehoor zaal te Leiden onderzocht. Do overledene was Ridder in de Orde van den Nederlandsc-hen Leeuw. Van zijn maatschappelijke functies noemen we zijn lidmaatschap van het College van Regenten over de Gevan genissen en zijn commissarisschap van de Coöperatieve Bouwvereeni- ging „De Toekomst". Ook heeft hij zich eenigen tijd be last met de leiding der Maats, tot ex ploitatie van Staaiwaterbronnen. In het begin van Juli 1894 bracht hij tot het verkrijgen van relatie in Enge land, met de heer en Prins en Leupen en Mej. Fleischmann, een bezoek aan Londen. De teraardebestelling heeft plaats Donderdagmidag te 12 uur op de be graafplaats Westerveld te Vel sen. B r o odpx ij s. De directie der Haarlemsche Brood- en Meelfabriek heeft besloten den broodprijs met ingang van Maandag 26 Juli met één cent per kilogram te verhoogen. Daar ook de particuliere bakkers tot een dergel ij ken maatregel beslo ten, zal de prijsverhoogiing algemeen zijn. Het geldt hier dus een prijsverhoo- giug van een hal ven cent pea* brood je, die, naar de bakkers algemeen verzekeren, voor de buitengewoon hooge meelprijzen nog volstrekt geen evenredige vergoeding is. Uitstapje. Woensdag 28 Juli zal de Knapen- bond vaiu de Chr. Geheel onthouder s- vereenigmg zijn jaarlijkscb uitstapje maken. Van hier gaan de jongens met den tre'ri naar Beverwijk en van daar te voet naar Wijk aan Zee, waar zij den dag verder zullen door brengen. Militaire Zaken. Donderdag a. s. Ie 7.15 v.m. ver trekken van hier naar de legerplaats bij Harskamp 2 compagnieën en het muziekkorps van het 10e regiment infanterie, om aldaar onder leiding van den majoor W. D. A. Ophorst schietoefeningen te houden. Ontslag gevraagd. De bede ter gemeente-secretarie F. J. Martens heeft met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag aange vraagd. Gerdessen-feest. A.s. Donderdag zal voor de leerlin gen dei- twee hoogste klassen van de openbare scholen het Gerdessen-feest plaais hebben, dat dit jaar zal be staan uit een boottocht naar Edam. OnzeeigenNijverheid. Onze hoofdredacteur heeft als afge vaardigde van het departement Haar lem, onlangs in de algemeene verga dering der Maats, van Nijverheid te Leiden, gewezen op de wenschelijk- heid, dat stelselmatig en 'regelmatig propaganda worde gemaakt voor de bevordering der Nedarlandsche Nij verheid door het publiek en den de tailhandel. Daar de beschikbare tijd toen te kort was, heeft onze hoofdredacteur zijn denkbeelden uitvoeriger uiteen gezet in een artikel in het Juli-num- mer van het tijdschrift der Maat schappij., In een volgend nummer komen wij daarop terug. W arm werk. Zondag LI. speelde Jong HaairLem de contramatch tegen de H. F. C. „D. O. S. B." op het terrein aan het Prin sen Bolwerk. De rust ging in met 20 Met het einde was de stand 80 In het voordeel van D. O. S. B. P o r 11 e r a W. In plaats van dm hear Do Jong, die eervol ontslag heeft aangevraagd, is tot portier van het administratiege bouw van da Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. benoemd de heer Deen, voorheen werkzaam in de af doe li ng ketelmakerij van genoemde werkplaats.; Boottocht. Donderdag a.s. zullen de kinderen der twee hoogste klassen van ver schillende openbare scholen een boot tocht maken naar Edam. Gftftbonneerdan bsbben bet Toorreoht vrasen op verteblllend gebied, mlti voor beantwoording vatbaar, in te aenden bij de Redaetie van Haarlem'a Dagblad, Groote Hontitraat 58 Alle antwoordou worden geheel kosteloos gegeven en, voor aooveel mogelijk la, den dag na de intending. Aan vragen, die niet volledig naam an woonplaata van den intender vermelden, wordt geen aandacht geeehonken. VRAAG. Op welke dagen is het Ko ninklijk Paleis, Noordednde, 's-Gra- venhage, te bezichtigen en bij wien kan men zich voorzien van een be wijs van toegang. ANTWOORD. Dagelijks. Bewijzen van toegang 50 cts. zijn o. a te krij gen in den boekhandel, Noordekude 98. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. SCHOTEN. Gemeenteraadsverkiezing. Er heerschte in Schoten een giroote belangstelling voor de herstemming voor den gemeenteraad, die daar he den gehouden werd. Bij de verkiezing op 9 dezer werden uitgebracht 691 van de 1192 stemmen. Daarvan verkregen 7 waren van onwaarde C. de Braai (A. R.) 384 stemmen; N. Cobelens (R. K.), 325 st. P Boxs (Lib.), 190 St., C. Berghuis (Lib.) 157 stemmen; J. R.. Bangma (soc.-dem.) 155 st, en J. C Eggink (soc, dein.) 153 stemmen. Deze dag ging het dus tusschen de vier eerstgenoemden, die in herstem ming kwamen. Die belangstelling kwam gister avond ook tot uiting in de vergade ring belegd door de rechtsche kiesver- eenigingen. In het oude R. K. kerkge bouw waren honderden hoorders bij eengekomen, o. w. eenige gemeente raadsleden uit Schoten, Haarlem en Bloemendaal. Van dezen merkten we op de heeren Van Schie, Modoo, Schram, De Braai en mr. Tideman. Na opening met gebed en toespraak door den heer V'enema kregen de bei de rechtsche candidaten het woord. Dezen, de heeren N. Cobelens en C. de Braai, bepaalden zich tot een kor te toespraak, waarmee zij zich aan de aanwezigen voorstelden en beiden beloofden hun beste krachten aan de gemeente te zullen geven, indien zij verkozen werden. Daarna was aan 't woord de heer B. Th. de Wolff uit Amsterdam. Beiden hielden beknopte redevoe ringen. De heer De Wolff wees op 't gerin ge stemmenverschil tusschen een der liberalen en een der soc.-dem. candi daten bij do eerste stemming. Had de laatste drie stemmen meer gehad, dan was hij 'eoi niet de liberaal in herstemming gekomen. Daarmee had men rekening te hou den, meende spr. Want werd een li beraal gekozen, dan zou het groot ge tal soc.-dem. dit kunnen teweegbren gen, dat het liberale gemeenteraads lid onder soc.-dem. invloed zou staan. Daarna besprak hij 't program be treffende de gemeentepolitiek der soc. dom., allemaal beloften, meende spr., die óf ook door de rechtsche candida ten konden gedaan worden, of uit hoofde van den financieeten toestand van Schoten niet voor verwezenlij king vatbaar' zijn. Uitvoerig hesp rak spr. daarop een door de soc. dem. ver spreid strooibiljet, waarin de kiezers werden aangemaand bij de herstem ming thuis te blijven.- Daarna sprak de heer D. Nauta van Amsterdam, die in een zeer geest driftige rede protesteerde tegen het verwijt, dat het samengaan van de Christ, partijen onnatuurlijk zou zijn, Hij verdedigde daarop de rechtsche schoolpolitiek en bestreed, dat de Christelijke partijen tegen schoolvoe- ding- en Weeding zijn, omdat zij geen hart hebben voor 't kind. Integendeel willen deze partijen wel steun biedten, maar niet via de school, dooh via de ouders. Van de gelegenheid tot debat werd 'eerst gebruik gemaakt door den heer Eggink. Deze verweet den rechtschen slechte verkiezingspractij ken. Kinderen van 9 jaar liepen avonds om 10 uur nog strooibiljetten te verspreiden; dan was het den sociaal-democraten bij de Ka merverkiezing onmogelijk gemaakt een vergadering te houden en einde lijk zou een gemeente-beambte in diensttijd biljetten hebben verspreid. Dit gaf eenige rumoerigheid in de zaal. De betrokken beambte, de heer Westendorp, die als Lid der anti-rev. kiesvereeniging aan de tafel der be sturen zat, stond op en riep: „Dat is gelogenl" Een andere stem uit de vergadering zei daarop: ,,'t Is wel gebeurd, de Burgemeester heeft 't me vandaag zelf gezegd.'' (Bij informatie deelde de heer Wes tendorp ons mee, dat in zijn instruc tie geen diensturen zijn aangegeven. Hij heeft de biljetten in zijn eigen tijd rondgebracht. De heer Führhop, Bur gemeester van Schoten, deelde ons mee, dat hij omtrent het gebeurde al leen wist, wat de bode hem had mee gedeeld. Ook Item had de heer Wes tendorp meegedeeld de biljetten te hebben rondgebracht, toen hij niets anders te doen had. Red. H.'s D.) Voorts protesteorde de heer Eggink er tegen, dat hier niét de liberale te- gencandidaten waren bestreden, doch de soc.-dem., d'ie niet eens in herstem ming kwamen. De heer Bangma Belde, dat de soc.- dem. overal op de bres staan, waar '1 geld de arbeidersbelangen te verdedi gen. Daarna laakte hij 't talmen ntet se hooi bouw en het spec ulcere n van den Raad op de oprichting van bij zonder e scholen. De heer Leeuwenkamp achtte het onchristelijk, dat onder een Christ, ministerie de dienstweigeraar Kam per werd gevangen genomen. De heer Schram ontzegde der rech terzijde den naam specifiek Christe lijk te zijn. Ook onder de liberalen zijn christenen. Overigens wees spr. op het samengaan van R. K. en libe ralen in 1848 'en van Dr. Kuyper met do radicalen in 1894. De debaters werden In 't kort door de sprekers van den avond beant woord, waaraan we alleen dit ontlee- nen, omtrent de verkiezingspractij- ken, dat men de beschuldigers inza ke htet vermeende vergrijp van den ge meentebode verwees naar B. en W. en omtrent het verspreiden van strooibiljetten door kinderen, naar de ouders. De vergadering was nu en dan zeer rumoerig, zoodat herhaaldelijk orde- herstel werd verzocht. Vooral was men ontevreden over den tijd aan de debaters toegestaan. Dezen verlang den nu van den heer Nauta, een de batavond, 't geen deze voorloopig toe- zeide. BENNEBROEK. Baldadigheid. De rustbank, die ten gerieve van het publiek door de Ver. tot .Verf. van Heemstede en Benneb roek nabij het Huis te Benuebroek onlangs werd geplaatst, is door baldadige handen uit den grond gerukt en beschadigd. De loting der Nat. Militie zal dit jaar voor doze geniieente worden ge houden op den Doelen te Haarl'em op Dinsdag 24 Aug. a.s. des voorm. 9 1/2 ure. De zoon van den heer Verschuur fietste Maandag op de Beimebroeker- laan toen plotseling zijn rijwiel brak en hij voorover op den grond viel, waar hij bewusteloos bleef liggen. Per rijtuig werd hij naar zijn ou derlijk huis aan den Rijksstraatweg gebracht, waar zijne wonden aan bet hoofd door Dr. Kouwenaar werden verbonden. Gelukkig zijn de verwon dingen niet van ernstogen aard. Mevr. Willink van Bennehroek heeft Maandag aan de kinderen van de Openbare Lagere School weder allerprettigst dagje bereid. Met Jan PleizLers gingen de kleintjes naar Zandvoocrt, waar ze in Ons Huis mild werden onthaald. Begunstigd door het prachtige zomerweer slaagde het uitstapje goed en keerden de kindvaren zeer voldaan des avonds huiswaarts. HILLEGOM. Maandagmiddag werd door het ge meentebestuur alhier aanbesteed Het leggen van pl.m. 850 M. eivor mig cement beton riolen, groot 0.30 bij 0.45 M., m de Moriastraat, Vossen- laan en Ambachtstraat met bijkomen de weraen en het maken van 2450 M2. bestrating in voornoemde wegen. Ingekomen waren 10 biljetten. Laagste inschrijver voor perc. 1 C. G. v. d. Poll, alhier, voor 7650 voor perc. 2 Kraaij en Co., alhier, voor 1245. Voor de massa C. G. v. d. Poll, voor 8800. Het bouwen van 7 woonhuizen al hier onder beheer van den bouwkun dige H. Hendriks, is bij onderhand- sche aanbesteding opgedragen aan de heeren v d. Poll en Lelyveld, al hier. UMUIDEN. In het eerste halfjaar van dit jaar kwamen te IJ muiden 148 stoombeu- gers binnen met eene vischopbreugst van 119.900 tegen 301 stoombeugers met eene opbrengst van ƒ288.820 in het eerste halfjaar van het vorig jaar. Alleen in Juni van dit jaar kwa men t vee stoombeugers met eene op brengst van 441 binnen tegen vier stoombeugers met 1581 in 1908. In net eerste halfjaar van dit jaar kwamen 1682 stoomtrawlers met eene besomming van ƒ1.709.312 binnen te gen 1636 stoomtrawlers met 1.541.132 in het Yorig jaar. Alleen in Juni van dit jaar kwa men 315 stoomtrawlers met eene op brengst var ƒ320.793 binnen tegen 300 stoomtrawlers met 240.700 ln 1908. ZANDVOORT. De Knapen bond Klein maar Dap per uit Apeldoorn, ten getale van 70, mankte onder geleide van den heer K. Kramer een uitstapje naar hier. Voorafgegaan door 4 tamboers 'en 2 hoornblazers werd een wandeling door het dcirp gemaakt en de dag ver der genoeglijk aan het strand door gebracht. In Ons Huis zullen Woensdags en Danderdagsavonds B ij bellez i n gen worden gehouden resp. in de Duit- sche en Hollandsche taal voor het personeel van hotels, pensions en an deren, die vanwege de Zondagsdruk ke de godsdienstoefeningen op dien dag niet kunnen bijwonen. Op 30 en 31 Juli en 1 Augustus zul len lawn-tenniswedstrijden warden gehouden in de afdeelingen heeren single, dames single, hoonen double, mixed double op de banen ten noor den van het Grand Hotel. De prijzen zullen bestaan uit kunstvoorwerpen. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. (Zie ook Tweede Blad). In «ie rijk met groen versierde gang van den hoofdingang stonden als commissie van ontvangst bijeen de heeren George Muller, vice-voorzitter (die bij ontstentenis van den voor zitter, don heer J. S. Meuwsen, diens functie waarnam, Fred. C. Stühle, mr. C. Frikkers en "X. J. van der Heg ge Zijnen, voorzitter der jury. De lieer George Muller verwelkom de Hare Majesteit, terwijl mej. Else Muller, nichtje van den heer George Muller, Hare Majesteit een prachti- gen bouquet orchideeën aanbood, welke minzaam aanvaard werd. H. M. bezichtigde allee met veel be langstelling. Te 6.26 vertrok H. M. weer naar Baarn. MINISTER VAN OORLOG. Naar mei: verneemt, bevindt de ge- nor aal-majoor Cool, inspecteur van het militair onderwijs, dezer dagen genoemd als aanstaand Minister van Oorlog, rch met buitenlandsch ver lof bu ten d<! residentie. WAARSCHUWING. Op het Vreeburg te Utrecht stond zoo schrijft *t Hbld. een koop man met een kar vol bloemstengels van een ui, gelegen öp een hoopje tulpenbollen. Hij noemde deze kwa lijk riekende stengels de wonderrooe, in het Latijn nervus rarum gehee- ten. Drie van deze stengels kosten n>nar een dubbeltje, een spotprijs voor het genoegen dat men, altijd volgens den koopman, er van had. De wonderroos ontplooide hare groote purpargekleurde bloemen overal, zoowel in den kelder als op den zolder. Zij groeiden in zand of geen zand. Wonderschoon» slippen kwam er uit de bloem en die ziet men ook midden in den winter. De bollen kosten 2 per stuk, maar die had men niet noodig,. immers de wonder bloem bloeide jaren aan een stuk' door zonder aarde, zonder water in 't donker. Inderdaad het bedrog was zoo hel der mogelijk en toch verkocht hij van deze uien-bloemstengels. Vermoedelijk reist deze pseudo- koopmande markten af en waarschu wen wij 't publiek geen dubbeltje te geven voor iets dat nog geen cent waard is. DE „VIERJAARLUKSCHETE ARNHEM 1909. H. M. de Koningin-Moeder heeft het voornemen te kennen gegeven om Donderdag a.s. de tentoonstelling te bezoeken. Voorts deelt men mede, dat de jury, aan de inzendingen van de volgende artiesten bekroningen heeft toege kend: Een gouden medaille aan Martin Moimickendam, Amsterdam, A. Derk- sen van Angeren, Voorburg en J. Ak ker in ga, Scheveningen; een verg. zil veren medaille aan Ed. Frankfort, Amsterdam, J. H. van Mastenbroek, Rotterdam, en Chr. J. van der Hoef, Watergraafsmeer; de groote zilveren medaille van H. M. de Koningin aan Fl. Arntzenius, Den Haag; de groote zilveren medaille van H. M. de Ko ningin-Moeder aan Willem E. Roe- lofs Jr., Den Haag; de groote zilveren' medaille van Z. K. H. den Prins der Nederlanden aan D. Bautz, den Haag; een zilv. med. aan mej. Lizzie Ansingh, Amsterdam, A. Hijner, Dea Haag en C. J. Maks, Amsterdam; een bronzen medaille aan Jan Boon, te Rijswijk, Paul Arntzenius, Den Haag en C. Vreedenburgh, Woerden. GRAANELEVATORS. De Independent Grain Elevator Company, kantoor houdende op de Noordblaak te Rotterdam, laat, naar de N. R. Ct. meldt, een half dozijn graanelevators bouwen, bestemd voor de Rotterdamsche haven. De eerste van deze 'elevators wordt in het begin van Augustus aanstaande verwacht en zal dadelijk in gebruik worden ge nomen. De vijf andere komen in den loop van de volgende maanden in dier voege, dat voor het einde van dit jaar de zes elevators hier zijn. In bouw wijken deze graaneleva tors, die in België vervaairdigd wor den, weinig af van de in deze havens beleende graanelevators. De machinea hebben 380 tot 400 paardenkracht en de capaciteit loopt van 150 tot 200 ton per uur. FRUIT. Men meldt uit de Betuwe: De oogst van Meikersen ls geëin digd. Slechts kleine partijtjes, z.g.n* „volgers" komen nog aan de veiling, die wilLige koopers vinden. In de af- geloopcn week was de aanvoer nog Bear groot en de qualiteit uitstekend. Er werden flinke prijzen besteed; 1« qualiteit golden 9—11 cent 2e quaL 4—7 ct. per 1/2 KG. Over 't algemeen is men tevreden over de opbrengsten van den kersenoogsL Mr. C. BARON VAN HEECKEREN VAN KELL. M'en schrijft uit Ruurlo aan dé Zutph. CL: Hr. Ms. gezant voor de drie Noord- sche landen, mr. C. bairon van Hoec- keren van Keil, die om gezondheids redenen de eerste helft van dit jaar hier vertoefde, is van plan zich blij vend in deze gemeente te vestigen en zal daartoe ontslag vragen uit zijn te genwoordige betrekking.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1