SCOTT'S Emulsion verteert Weerbericht Thermometerstand Sanatogen Laatste Berichten Sport en Wedstrijden Kort Nieuws. Burgerlijke St&nd KEIJSEB'8 SsboenenmagasQn. In alle Kinderkamers MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemeakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 20 Juli 19Ó9. Hoogste barometerstand 772.2 m.M. te Hor la (Azoren) laagste 744.5 in.M. te Haparanda. Verwacbting tot den avond van 21 Juli Wind Zwakke tot matigen, meest Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt, weirnlg of geen regen. Temperatuur dezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 709 m M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 768 m.M. U BurUm. Dinsdag 80 Juli Boegaia gisUrm 8 umr V. 67 Uipil hadannaaht F. 68 Hoogste hsden tol II uur F. 64 door meer dan 7600 Doktore* uit aBe beschaafd* landen schitterend beoordeelt els bet best werkende verster king»- eo opfrisschtagsinMdd Geeft het lichaam kractt Versterkt de Zernjwon VcrkrJjgbaarlaa^thekeneadrogietertleA. Brochores gratis «n franco na den Oen. Vertagi HARRENSTEJlk 178 Heeratgraebt, Amsterdam. De beste manier om zenuwachtige neerslachtig heid te bestryden is opwekking van het gestel door het gebruik van Scott's Emulsion. Elke druppel Scott's Emulsion en doet zoodoende goed de weldadige werking wordt reeds bespeurd na den eersten dosis. Scott's maakt de oude, walgelyke, onverteerbare, ruwe levertraan overbodig. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott &Bowne, Ltd., I.onden, volgens hun oor- spronkelyk recept en nun onvergo- Iykelyk bereidings-proces. Ten bewyze van het echte preparaat vindt men den naam Scott s Emulsion op c!e flesch en de verpakking. Boven dien komt op de verpakking voor het handelsmerk van Scott's Emulsion de Visschcr met de Visch. Zonder dit handelsmerk is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emulsion. Bl| alle apothekers en drogisten DE TRAPPISTEN VAN TILBURG. Naar men uit goede bron aan hot „Huisgezin" meedeelt, vertoeft de vroogere abt van het Trappisten klooster te Tilburg niet te Rome, maar houdt hij verblijf bij zijn fami lie te Berchem bij Aait werpen. Naar mee verder meedeelt, ia te wachten» dat hij weldra in staat van faillissement zal worden verklaard. DE VEILIGHEID VAN HET RIJKS MUSEUM TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van het brandje in de Rijks Normaalschool voor Tee ken ende rwijs, gevestigd in het Rijka- Museumgebouw, en van de daarop van verschillende zijden betoonde be zorgdheid, zijn wij zoo schrijft liet „Hbld.' eens gaan kijken en infor- moereoi en kwamen gelukkig tot vrij geruststellende resultaten. Hot restaurant in de benedenver dieping, dat natuurlijk nogal gevaat zou kuanen opleveren, is geheel door steonen gewelven van liet eigenlijke museum gescheiden. De eenige ver binding tusschen musJïim ter eene en restaurant en closets tor anderer zij de is een volkomen brandvrije trap, steonen treden en muren en 'n ijzer-en leuning. Ook de woningen van de concierges en do politiepost zijn op dezelfde wij zo afgescheiden. Men klaagt daai wol eens over de kou, vanwege de steenen vlooren maar deze kou is brandwerend I De andeie inrichtingen, in het mu seum gevestigd, zooals hot bureau van den architect, zijn van het eigen lijke museum gescheiden door ruim een halven Meter dikke muren. En de enkele houten deuren die uitko men op de trapportalen, staan ver van aile andere brandbare stoffen, in een omgeving geheel van steen. Al leen de kap, waarin men, ter plaat sing van de leien op de ijzeren binten, een houtlaagje moest leggen, vormt een verbinding die gevaar oplevert. Maar dit gevaar wordt dan weer be streden door de twee jaar geleden aangebrachte buizeninrichting. Voegen we hier nog bij, dat het gebouw 's nachts zorgvuldig wordt bewaakt. Twee man waken buiten moertere binnen Deze binnenbewaking bestaat uit twee wachten, één van vijf tot twaalf, de tweede van twaalf tot zeven uur. Ieder uur wordt door deze wachten een ronde gedaan door het heele ge bouw. Een en ander is wel geschikt om alle angstvisioenen van verbrande kunstschatten, waarbij de heele we reld onherstelbare schade zou lijden, op de vlucht te jagen. Blijven de beide scholen. Die behoe ven geen gevaar op ie leveren. Ook hier eon halven Meter dikke muren, die afscheiden van het eigenlijke Mu seum. Ook hier alleen gevaar door de kap zoo al geen groot brand-, dan toch watorsohado-gevaar bij be gin van brand. Maar kachels branden er nieter is centrale verwarming. Vuur behoeft er niet te komen. Doch wanneer er, zooals nu gebleken is, tegen het verbod in toch gerookt wordt, den is niet alle brandgevaar uitgesloten. De scholen heeft men in net Museum gebracht om de daarvoor noodige ruimte zonder veel kosten te verkrijgendaar zou weinig tegen zijn, indien men zeker was, dat zij geen gevaar opleverden. Wij vertrouwen, dat nu wel zeer nauwkeurig zal worden toegezien, maar vjj hopen, dat dit ook in de toekomst W geval zal zijn. Er mag, om zoo te zeggen, geen lucifer de school inkomen. Kan daarvoor niet volstrekt worden ingestaan, dan zou den de scholen onherroepelijk verwij derd moeten worden. DUITSCHE GREET. Mar gare tha Führop (Duitsche Greet) is. naar men meldt, aa.n het eind der vorige maand te Dusseldorp overleden. NED. ESPERANTISTEN- VEREENIGING. Zondag hield de Neder L Espérantis- ten-Vereeniging <in „Het Schaakbord" te Gouda hare 5e algemeene vérgade- •rwg, onder voorzitterschap van den heer D. F. Romein welke vergade ring door 80 personen werd bijge woond. De voorzitter hield in de Es- peranto-taal een openingsrede. In 't jaarverslag wordt geconsta teerd, dat in het afgeloopen jaar de vereeniging weder nader tot haar doel is gebracht. Het ledental is gestegen tot 273, een vooruitgang dus van 42 leden, en 1 afdeel ing. Besloten werd de beslissing over het voortbestaan van het orgaan der Vereeniging aan het Hoofdbestuur over te laten. Tot penningmeester werd herbe noemd de heer A. M. Valenton te Utrecht, de eenige daarvoor opgege ven candidaat. Het bestuur wensclit de pers-veree- niging m'et 25 te steunen; de afd. Rotterdam steLt voor met minstens 25. Na uitvoerige discussiën wordt dit voorstel aangenomen. Een voorstel van het bestuur tot benoeming eener propaganda-com- missre, bestaande uit het hoofdbe stuur en een lid van iedere afdeeling, werd dan ook aangenomen. Met een voorstel-Gouda om voor taan niet meer op Zondag te vergade ren kon de meerderheid zich niet ver eenigen. Bij de rondvraag vroeg de afd. Den Haag de volgende vergadering aldaar te doen houden. Het hoofdbestuur, dat de plaats der vergadering be paalt, zal met dezen wensch rekening houden. Ten slotte werd goedgevonden op 21 Juli a.s. aan dr. Zamenhof, den maker van het Esperanto, een tele gram van hulde te zenden; op dien dag zal het juist 22 jaren geleden zijn dat het eerste Esp. hoek werd uitge geven. VERVROEGDE WINKELSLUITING. Te 's-Gravenhage vergaderde het Nationaal Comité voor vervroegde winkelsluiting, onder voorzitterschap Yan mr. L. N. Roodenburg. Gekozen werden de hoeren mr. E. R. H. Regout tot ondervoorzitter; H. C. Snel, Van Kinsbergenetraat 13, "s- Gravenhage, tot secretaris; J. N. J. de Booy tot 2e secretaris en L. CL Luy- ten te Helmond tot penningmeester. Besloten werd in zooveel mogelijk plaatsen comités op te richten in sa menwerking mét de bij het Nationaal Comité aangesloten vereenigingen en vakbonden. Een studie-commissie, teven* com missie voor de wetgeving, waarin be noemd werden de heeren ds. A. Brum- molkamp, mr. A. J. Fokker en mr. E. R. II. Regout, en welke commissie het recht gegeven is, zich met meer personen uit te breiden, wérd opge dragen het verzamelen van gegevens, zoowel uit binnen- als buitenland op de winkelsluiting betrekking heb bend, het puhliceeren daarvan en het uitgeven van .periodieken. f 14.000 GESTOLEN. De efféctenfirnia W. H .A. van den brande aan de Wijnstraat te Rotter dam, kwam Maandag tot de ontdek king, dat een voor haar bestemde aan geteekende brief, ter waarde van ca. f 14.000, waaronder tien bankjes van f 1000 en verder effecten, Zaterdag door de firma Van Vloten en De Gijselaar te Amsterdam afgezonden, door middel van een valsche handtee- kening op liet recu aan hét Postkan toor te Rotterdam was afgehaald. BUREAU VOOR DE R. K. VAK ORGANISATIE. Zondagmiddag vérgaderden de be sturen van Nederl. R. K. Vakbonden te Utrecht, ter stichting van hot Bu reau voor de R.-K. Vakorganisatie. Aanwezig waren alle vakbonden. De voorzitter, de heer J. van Rijze- wijk, deelde mede, dat op de statuten van het bureau de kerkelijke goedkeu ring was verkregen, zoodat het con- gresbestuur zijn taak als geëindigd kon beschouwen. Namens dit college steldé hij derhalve voor, het bureau voor de R.-K. vakorganisatie te stich ten. Met algemeene toejuiching werd dit voorstel aangenomen en ging men over tot de keuze van een dagelijksch bestuur. Als voorzitter werd gekozen de heer J. van Rijzewijk, voorzitter van den Ned. R.-K. Tabaksbewerkers- bond, wonénde te Tilburg, als secre taris de heer P. J. J. Haazevoet, te Amsterdam, voorzitter der Nederl. R. K. Diamantbewerkers-Vereeniging, én als penningmeester de heer P. II. Saenen te Helmond, secretaris van den Textielarbeidersbond „St. Seve- rus". Besloten wordt de koninklijke goed keuring op dé statuten aan te vragen, Aan liet dagelijksch bestuur werd op gedragen een huish. 'reglement te ontwerpen. Na langdurige discussie wordt be sloten, de contributie van 1 Oct. tot 31 December dezes jaars vast te stellen op 25 cent per lid en per jaar; terwijl het Bureau aan de vakbonden zal voorstellen, met ingang van 1 Jan., de contributie vast te stellen op 52 ct. per lid en per jaar. Tot 1 Oct. zullén de te maken kosten hoofdelijk over alle vakbonden worden omgeslagen. ONGELUKKEN. Een arbeider, werkzaam bij de kerk te Loppersum, is van den toren ge vallen. Dr. J. van Hulton constateer de een hevige hersenschudding. De man is naar het Academisch zieken huis te Groningen vervoerd. Gisteravond is op het rangeerter rein te Hilversum een zoontje van de weduwe Huiting, wonende in de Langstraat aldaar, tusschen een stoot blok en een rangeerenden trein dood gedrukt. MISHANDELING, Zaterdagnacht wandelde de land bouwer H. Woldering van het concert te Veendam naar zijn woning terug, toen hij twist kreeg met den 21-jari- gen arbeider Westerbaan. Deze twist lie pzoo hoog, dat W. en zijn 20-jarige broer, een tamboer van de infanterie uit Assen hem met de sabel bloedig mishandelde. Beide da ders zijn gearresteerd. BRANDEN. Gisteravond heeft een folie brand gewoed in de magazijnen van Levy te Maastricht. De magazijnen met goederen zijn geheel uitgebrand. Al les was verzekerd bij de Maastricht- sche Brandwaarborg-Maatschappij. De bewoners, die reeds te bed lagen, zijn uit een raam gered. De lulnigheid de wijsheid bedrogen. Maandagnamiddag te half drie is van het trottoir voor het postkantoor in de Zijlstraat een heerenrijwiel ontvreemd, terwijl de eigenaar zich in liet postkantoor bevond. Het was niet aan de bewaakster der rijwielen in be waring gegeven, hetgeen als noodza kelijk kan beschouwd worden. Onge veer 3 jaren staat zij daar en nog geen enkel rijwiel waarover zij het toezicht had, is in dien tijd ont vreemd. Voor het bewaren geeft men enkele centen. SCHOTEN. Maandag is een slagersknecht al hier met hét door hem geïnde geld, bijna 100 gulden, er van door ge gaan. De politie 'doet onderzoek. SLOTEN. De loting voor de Nationale Militie is voor deze gemeente bepaald op Dinsdag 7 September des namiddags te 2 uur te Sloterdljfc. HAARLEMMERMEER. Voor deze gemeente en voor Aals meer zal de loting der Nationale Mi litie gehouden worden op 3 en 4 Sep tember a. s. te Hoofddorp. Voor Haarlemmerliede c. a. op 25 Augustus te Haarlem. Diefstal met inbraak. In den nacht van Zondag op Maan dag 1.1. is er inbraak gepleegd bij den landbouwer B. aan den Sloterweg, na bij den Lisserweg. Door liet verbreken van een glasruit heeft men zich toe gang verschaft tot een op het erf staande schuur, waaruit een paar dendeken, een jas en drie hoofdstel len met toebehooren zijn ontvreemd. Aanwijzingen omtrent den dader ont breken geheel en al. Gevaarlijke liond. Te Nieuw-Vennep heeft een hond, die des nachts was losgebroken, een vreeselijke slachting gehouden onder de kippen. Bij een viertal personen zijn ruim 100 kippen (groot en klein) doodgebeten en verscheurd. De eige naar van den hond is bekend en zal wel genoodzaakt worden liet gevaar lijke beest op te ruimen. De schade, die door den dood in één nacht is ver oorzaakt, wordt begroot op pi. mLn. 60. Onder zeer groote belangstelling van de zijde van do ouders, hebben de soli ooi kinderen van de openbare- en christelijke scholen te Nieuw-Ven. nep het Juliana-feest gevierd. Van al le zijden wapperde uit de huizen de driekleur. De kinderen werden ruim schoots onthaald op limonade en ver snaperingen. Ondanks het minder gunstige weer, werd er een optocht van alle kinderen georganiseerd, die een aardigen aanblik opleverde, door de vele versieringen, die door die kin deren waren aangebracht. De burge meester bezocht ook nog een oogen- blik de beide scholen en richtte een zeer opgewekte toespraak tot de kin deren. Verschillende kinderspelen wei-den op het plein gehouden, die zeer in den smaak van de kleinen vielen. Aan de kinderen wred ten slotte een prachtig portret gegeven van het Kon. Huis. Het feest kan als prachtig geslaagd worden beschouwd. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Mej. A. E. van der Dussen, Hilver sum, Strandweg 10. Muiter, München, Villa Jacoba, 2 pers. Mevr. Bakker Niemeijer, Groningen Pension de Roos, 2 p. Van de.i Brand, Arnhem, Pakveld- straat, 7 p. Van Beets, Amsterdam, Pakveld- straat, 5 p. Fara. Blok, Amsterdam, Pension v. cL Mije, 2 p. Vorstelman, Hilversum, Pension v. d. Mije, 3 p. Mevr. E. Ledeb'oer—Kehrer, Hilver sum, Stationsweg 5, 11 p Mevr. Da Ponte Biben, Hilversum, Pension Zomer lust, 4 p. G. D. Sluijter, Amsterdam, Pension Zomerlust. J. J. Bont, Amsterdam, Heemskerk- straat 20. 7 p. Fam. Bonn, Amsterdam, Nieuw- straat 9, 3 p. Schwartz, Amsterdam, Poststraat 6, 7 p. J. Meijer, Amsterdam, Stationsweg 7, 9 p. S. Kan, Amsterdam, Stationsweg 1, 9 pers. C. J. Borrlus, Amsterdam, Parallel weg 95, 8 p Fr. C. Stihle, Amsterdam, Paral lelweg 97, 7 p. Mevr. Wed. J. ter Haar. Amster dam, Haarlemmerstraat 26, 2 p. Mevr. Wed. J. Cerlijn, Amsterdam, Hotel Dreihuizen, 2 p. Hilterman, Amsterdam, Hotel Drie huizen, 2 p. Larhmeijer, Amsterdam, Hotel Drie huizen. P. Heijn. Amsterdam, Hotel Drie huizen, 2 p J. F. Wegemann, Apeldoorn, Hotel Driehuizen. Ten Kate, Overveen, Hotel Drie huizen. Schaay, Rotterdam, Hotel Drie huizen. Dauma, Groningen, Hotel Drie huizen. A. Doornbos, Grondlagen, Hotel Driehuizen. Ds. Furst, Charlottonburg, Hotel Driehuizen, 4 p. A. Siabert, Berlijn, Hotel d'Orange, 2 pers. M. Melchors, Bonn, Hotel d'Oran ge, 1 p. E. Brlnkner, Wiesbaden, Hotel d'Orange. F. T. M. R. Baryl, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis. Mr. A. C. Mulder, id., 2 p., Hotel Groot Badhuis. G. II. Buhrniann, id., 2 p., Hotel Groot Badhuis. W. Hamer, Amsterdam. Hotel Groot Badhuis. Mevr. J. P. v. Goetheni, Celle, 2 p., Hotel Groot Badhuis. Dr. A. M. Reinders, Zwolle, 3 p.. Hotel Groot Badhuis. P. Pe*k, Hilversum, 4 p., Hotel Groot Badhuis. E. G. van Seusten, Dieren, Hotel Groot Badhuis. A. Ziegler, Wostrachin, 6 p., Hotel Groot Badhuis. W. Westerman, Rotterdam, Hotel Groot Badhuis. A. Bakolourez, Weenen, 2 p., Hotel Groot Badhuis. A. Kleene Bussum, 5 p.. Hotel Groot Badhuis. Mevr. 'A. Fen temer van Vlissingen, Haarlem, Hotel Groot Badhuis. Freifrau Von FriesenSchleintz, Slot Schleintz (Saksen), 3 p., Hotel Groot Badhuis. Jlir. A. Q. Feith, Arnhem, 2 p., Hotel Groot Badhuis. Mevr. J. P. A. Gravin van Lim burg Stlrura Arnhem, Hotel Groot Badhuis. Mevr. E. ter Kuile, Ensohedé, 4 p., Hotel Groot Badhuis. Dr. M Hillemann, Freiburg, 5 p., Hotel Groot Badhuis. Mej. M. Babliek, Dresden, Hotel Groot Badhuis. Meivr. H. Riwkloff. Dres^on. Hotel Groot Badhuis. Mr. M G. de Marez Oyens, Amers foort, Hotel Groot Badhuis. L. Droogleever Fortuijn, Amst., Hotel Groot Badhuis. J. Polak Jr., Amsterdam. 3 p., Hotel Groot Badhuis. N. H. ter Kuilen, Amsterdam, 7 p., Hotel Groot Badhuis. Mr. W. R. Op ten Noort, id.. Hotel Groot Badhuis. II. A. Matthos, Amsterdam, 5 p., Hotel Groot Badhuis. H. Hollcnikanip, id., 8 p., Hotel Groot Badhuis. A. Vorder-IIuko, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis. L. Beaurain. Brussel, 2 p., Hotel Groot Badhuis. M. Isphordiug, Parijs, Hotel Groot Badhuis. Mej. M. C. M. Oijens, Hilversum, Hotel Groot Badhuis. E. iieglor, Munchen, Hotel Groot Badhuis. O. Ziegler. Erfurt, Hotel Groot Badhuis. Mej. S. Jitsirtgh; Hilversum. Hotel Groot Badhuis. Mevr. Koppius, Nieuwerwolde, 2 p., Hotel l'Ocean. C. Liedgcns, Hordingen, 2 p., Hotel l'Ocean. P. Mensend ijk, Amsterdam, 3 p., Hotel l'Ocean. M. Kampffmeijer, Naumburg, Hotel l'Ocean. Dr. M. Ringel, Oostenrijk, Hotel l'Ocean. Telegrammen PORTUGEESCHE KAMER. LISSABON, 20 Juli. (Reuter). De Portugéesche Kamer hief de zitting op ten teek en van rouw over den dood van den president der Brazili- aanscho Republiek. VLIEGEN. Een record. Reuter seint aan het Hbld. uit Chalons sur Marné, dat Farman gisteravond een vlucht on dernam van één uur 23 min., waar door hij alle Fransche records sloeg. De Italiaansche „postiers'1 schijnen het voorbeeld van liun Fransche col lega's te willen gaan volgen. Er is een levendige beweging onder lien ontstaan, om te geraken tot ver- liooging van tractement. Te Milaan hebben zij een reuzenmeeting gehou den, waar een comité werd benoemd, dat de leiding van de campagne zal hebben. De Duitsche consul te Konstantino- pel heeft bij dé Porto een protest in gezonden, wegens het toedienen van de bastonnade aan een Duitsch werk man. Ook de andére gezantschappen zul len zich met deze zaak bezig houden. Men is algemeen van gevoelen, dat de Turksche regéering deze straf uitslui tend mag toepassen op haar eigen onderdanen en dan nog alleen na een rechterlijke veroordeeling. Op de onderzeesclie magneet, die ,in de zeeoorlogen der toekomst als ver nielingswerktuig zal dienst doen", is in Duitschland patent genomen. De magneet, in den vorm van een reuzen-tandrad, zal door middel van electrische kabels met het strand worden verbonden en geplaatst wor den aan den mond van rivieren en havens, die tegen aanvallen moeten warden beschermd. HAARLEM. BEVALLEN 19 /uil. G Janssen, geb. Van Ab- beve, d. C. Kaart, geb. Jansen, d. 20 Juli. S. Polfliet, Kok, d. OVERLEDEN 18 Juli. P. J. Smit, 65 j.. Tetterode- straat. 19 Juli. J. Scholtens, 65 j., Kamparlaan. W., 2 j., zoon van J. P. Kruger, Plein. J. van Gor- kom, 72 j., Wilbelmïnastraat. G. Alders, 33 Spijkermanslaan. BENNEBROEK. OVERLEDEN: Petronella de Jong, 34 jaar. Amstardamsche Baars. Openingskoersen van 20 Juli 1909, LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was vast: 93 1/4, Nederl. Certificaten 78 3/4, Russen 1906 96 1/2, Consols 85, Hope's 85, Russén 1909 93 ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN: Peruanen 9 1/16 en 34 1/4. TABAKSAANDEELEN: Bindjey 95, Deli 550; Medan 235, Nieuwe Asahan 72; Rotterdam Deli 340, Sénembah 380. PETROLEUMAANDEELEN. Ko ninklijke 4571/2, Perlak 166, Z.-Per- lak 1743/4, Moeara Enim 191, Suma tra Palembang 167 3/4. MIJNAANDEELEN. Ketahoens 287 —90, Rodjang Lobong 915, Great Co- bar 109, Copper 10 1/4. De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Atchison 116 1/4, Denver 47 1/2, Erie 36, Kansas 45 7/8 en 72 1/2, Missouri 41 3/4, Rock Island 34 7/8, Southern Railway 31 Southern Pacific 138, Union Pccific 1961/4. Wabash 21 11/16, Steels 711/8, Carren 61 3/4. CULTUURWAARDEN. Vorstenlan den <72. Rescontre Ned Handels-Mij. 178 1/4 Gemengd Nieuws HET ONGELUK TE BERLIJN. Omtrent het ongeluk op dé ren baan te Berlijn waarvan we in ons blad met enkele woorden melding maakte, deelt men nog het volgende mede: „De verschillende reeds afge werkte nummars van het program hadden dé toeschouwers in groote spanning gebracht en deze veermeer- deirde nog toen de wielrijders Cqiite- net, llysér. Stol en Stellbrink hunnen wedst/rijd begonnen. Ryser nam in Het begin de leiding, maar hij werd later na 10 K.M., inge haald door Contenet. Toen begon Stol zoo snel mogelijk te rijden. Met razen de snelheid reed hij de baan rond, haaide successievelijk den eenen na clen andere in en was Contenét op 'n gegeven oogenblik dicht op de hielen.- De belangstelling van liet publiek had haar hoogtepunt bereikt. Plotseling weerklonk een gil uit duizend kelen, twee, drie menschelijke lichamen suisden door de lucht en dé zware motor tandem van Ryser vloog in de opeengepakte nienschenmenigte. In minder dan een seconde stond de tribune in vlammen. Voordat men zich rekenschap kon geven van het vreeselijke, dat geschied was, zag men de ménigte in waanzinnige Jiaast zich verdringen voor de kleine deuctjos om maar weg te komen. Na eeoxige oogenblikkon eerst kon men de ramp overzien. De beide gangmakers Borchert en Porte waren over de baan geslingerd en lagen beweging loos op het grasveld van de binnen ruimte. Boven op de tribune heersch- te een paniek, het zware motorwiel was neergekomen op twee vrouwen; ©enige seconden later sloegen de vlammen omhoog. Uit den gloeiend- heeten cylinder was de benzine ge stroomd, deze was in brand gevlogen en nu was de geheele tribune gehuld in een vlaniménzuil. Van alle zijden konlc gekerm en gekreun. Doelloos liepen menschen rond met geschroei de en brandende kleéderen, totdat de redders kwamen opdagen Zonder te letten op gevaar, dron gen zij door de vlammen. Een der vrouwen werd, zwaar gewond, naar buiten gedragen. De brandweer be gon water te geven en snél weken de vlammen. Het halfverbrande wiel werd opgetild, ten einde de tweede der ongelukkige vrouwen( die er nog ondér lag, te redden. Het was echter te laat, men vond slechts een ver koold, onkenbaar geworden lijk. Het reddingswerk ging intusschen geregeld zijn gang. De gewonden wer den op baren gelegd en naar de „Un- fallstation" gebracht. Tien minuten na vijven verspreidde zich in de Potsdammer Strasze en om geving de tijding van het ongeluk. Toen stroomden de menschen in scharen naar de plaats des onhcils, angst en vrees was op de gezichten te lezen, want van mond tot mond ging het gerucht dat hot ongeluk een groot aantal slachtoffers had geëischt. Daar klonk het luide schellen van de brandweerwagens én in galop renden bereden agenten de straat in. Van de andere zijde kwam langzaam oen rijtuig aangereden, waarin twee mannen waren gezeten, die het bloe dige lijk van een man op hunne knie ën hadden liggen. En nu volgde wa gen op wagen en in elk lag een slachtoffer. In het geheel waren vier personen om het leven gekomen en waren er méér dan 30 meer of min der ernstig gewond. VERHEVEN STIJL. Nog voor het morgenrood, de por tier van de onbarmhartige zon, aan de treurende weduwe Nacht order had gegeven om te verdwijnen, nadat hij haar hare laatste goudstukken, da sterren, had afgenomen.., ontwaak ten beiden." Aldus vertaald uit ©en der voor naamste Europeesche bladen. fMsb.) STEFNKOLEN-CRISIS IN ENGELAND. Dezer dagen had de vergadering van den Mijnwerkorsbond te Londen plaats. Besloten werd de vraag, of ten be hoeve van de stakende Schotsche mijnwerkers tot een algemeen© sta king zal weiden overgegaan, te on derwerpen aan een referendum. Hiertoe zullen voor elke mijn da noodige stembriefjes worden uitgege ven, die dan in verzegelde stembussen worden verzameld. De telling zal plaatselijk geschieden, en de uitslag worden medegedeeld aan de plaatse lijke districts- of bondsbesturen. Dit referendum omvat GOO.OOO mijn werkers, dat is ongoveer liet totaal der in mijnen werkzame arbeiders. Er zullen dus nog wel eenige weken verloopen, voordat de volledige uit slag bekend is, zoodat ook In verband met het voornemen van den bond, om indien het tot een algemeene werkstaking komt, deze voor het ge heele land op denzelfden dag te be gin inc. ahet wel 1 September worden zal, voordat eventueel de algemeene staking in werking treedt. In afwachting van de uitkomst vaa het referendum, zal aan de stakende Schots me mijnwerkers, voor zooverre dezen leden zijn van den bond, eene tegém<x?tkc mimg van 10 shillings per week worden uitgekeerd. Mon verwacht vrij algemeen, dat, indien de regeering niet tussahenbed- den komt, de nu wellicht op handen zijnde strijd een der meeat verbitterde zal zijn ia de geschiedenis der steen kolen-industrie. LEVEND BEGRAVEN. Een eigenaardig ongeluk, dat licht noodlottig had kunnen worden, heeft zich afgespeeld tn Schöneberg. Ineen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. par iregel. Lang* V**r*tr**t cal de vrooUjkheid en het geluk tod- nemen, wanneer men te gelegener tjjd „Califlg" toedient; da kleinen nemen dit zóó heilzaam, aangenaam smakend en zacht werkend middel gaarne in, ja, beschouwen het als eene lekkernij I De werking is zóó zacht en toch zóó be trouwbaar, dat men zon meenen met de natuurlijke normale functie van eenon gewonen lichaamstoestand te doen te hebbent „Oalifig"-stroop is een ideaal huismiddel, dat zoowel bij de ouders als bjj de kinderen spoedig eene wel dadige uitwerking teweegbrengt, Ver- krijgbaar in Apotheken, Prijs 1,25 per flacon.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2