Weerbericht Thermometerstand Sport eo Wedstrijden Letteren en Kans! - MEDEDEELINGEN VAN HET )KONIN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). Do BUdt, 23 Juli 1909. Hoogst© barometerstand 771.6 m.M. Je Horta (Azaren) laagst© 740.3 m.M. ie Stornoway (Schotland). Verwachting tot don avond van 24 Juli Wind mattod tot krachtigen W<et>- fJtedijken tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van do luchthalf be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur dezelfde. Barometerstand te haarlem. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 758 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 759 m.M. U H taiia m. Vrijdag S3 Juli gtetaran 9 uur 9. 66 LtagaU hadaanaaht F. 69 Soogata hades tot II uur F. 64 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cta. per -regel. IIIJSEH'8 m Lta«« Vaeratraal Dit ia Amsterdamscbe brieven aas de verschillende bladen. De Amsterdammer van 't N. v. 't N, schrijft Terwijl de „politiekerij" rn de stad ide hartstochten tot kookpunt opvoer de waren de Middenstanders aan het congresseeren en fuiven. In zijn feestig, pittig tafelspeechje heelt mr. an Leeuwen 't zoo juist uitgedrukt: iiiat zij zich behoedzaam buiten de po litiek hielden, te hun groote geluk .Woest; daarin schuilt werkelijk het „geheim" van hun door velen dacht succes. Den heer Meuwsen zal niemand In ernst zijn officiersknoop der Oranje Nassauorde kunnen mis gunnen. En ook de lieeren mr. Frik kers (adviseur) en Stable (bakkerbe stuurder) zijn waard, dat van hen tuigd worde „qulls ont bien mérité», do La patrio". De grenzen voor het „ridderen" van verdienstelijke land genoot©® zijn aan 't verflauwen. En dat Is goed ook Met het „decoree xen" dient inen zuinig, omzichtig en breed van opvatting te zijn. Dat voor de M. W. O. zulk een achting wordt gekoesterd is voor een deel stellig toe te schrijven aan het mooie feit, dat men daar den dapperen soldaat even zeer „riddert" als den kranlgeu gene raal. Het systeem om menschan, die een© „onderscheiding'' verdienen, een medaille goud, zilver of brons te geven, wanneer 't „burgerluidjes" lijn en het „ridderkruis" eerst zoo dra ze dan aan deze zijde van het me neer- of mevrouwschap kunnen ield't is immers uit den boo ze i Het Kabinet-Heemskerk zou m. 1. eene fiiksche daad doen dioor met die verouderde, naar-geborneerde „adat" te breken. Ook op dit gebied is wat zuivering van atmospheor noodigl.... Gelijk 't m. L een zegen zou wezen in dien Nederlanders gelijk elders im mers wet en regel ia geen buiten- ilondsche „lintjes" mochten aanne men. Men had oorspronkelijk de Grondwets-bepaling, welke liet riemen van vreemden adeldom .vooral verbiedt, best tot de linten en kruisen kunnen uitstrekken. De ijdetheid van Rudolf Lehman's zoo wel als de „speculatiën" van Mathü- de V\ estmeyer's hadden dan maar op andere wijze bevrediging moeten zoe ken. Dergelijke lieden zijn vindingrijk genoeg en de publieke moraliteit zou er stellig door gebaat zijn DE STRIJD TEGEN DE KWAK ZALVERIJ. De Gezondheidscommissie te Utrecht heeft aan de 129 Gezondheidscomtnis- siön in Nederland een afdruk gezon den van een schrijven door haar ge richt aan den Hoofdinspecteur van de Volksgezond beid, waarin zij de re sultaten meedeelde van een door haar bij de Utrechtsche geneeskundigen in gesteld onderzoek naar goed gecon stateerde gevallen van patiënten, die liulp zochten bij kwakzalvers en van patiënten wier gezondheid door die middelen wegd benadeeld of wier her stel er door werd vertraagd. Naar aanleiding daarvan verzoekt zij de andere Gezondheidscommissies dergelijke gevallen bijeen te brengen, hieruit eventueel te besluiten tot de noodzakelijkheid van een strenge wet legen de kwakzalverij en zich dan te wenden tot haar Hoofdinspecteur. DE HAAGSCHE GRONDZAAK. Naar L Vad. verneemt, zou er van de hand des heer en Van Liefland een brochure ter perse zijn, waarin de schrijver zich tegen de tot hem ge richte aanvallen zal verdedigen. ONGELUKKEN. f»e man, dio Woensdagavond door de stoomtram dor Staatsspoor, ko mende van Schoveningen, werd over reden. is ten gevolge van de bekomen verwondingen overleden. ONGEVALLENWET. Het In ir van den A. N. D. B. beeft aan -v minister van land bouw adres v .a-zonden, behelzen de het verzoek, de Ongevallenwet zoodanig te wijzigen, dat de bazen en daarmede gelijkgestelden niot- langer de verzekering hunner knechten enz. zullen hebben te betalen. WEEST TOCH VOORZICHTIG MET PETROLEUM. Dooir hét om kaai toten van een bran dend petroleumtoestel geraakten de kleederen van mej. Strubbe, Zuidein- de te Monnikendam, in brand. On middellijk werden haar deze door den heer Strubbe van het lijf gerukt, zoo dat zij niet het minste letsel bekwam. S. kreeg brandwonden aan beide han den. De binnenbrand werd daarna door de bewoners gebluscht. BRANDEN. Te Beesd ontstond brand bij J. de W., in de zoogenaamde „Zeventien buurt", meest met riet gedekt. In zeer korten tijd breidde de brand zich uil en te half elf lagen acht wo ningen in de asch. Slechts enkele bewoners hadden hun goederen kun nen redden. De meesten zijn niet te gen brandschade verzekerd. De oor zaak van don brand ligt in het duister BEN BELASTING-QUAESTIE. Men schrijft uit Oss aan de Tel. Tot op heden zijn de belastingbil jetten voor de personeele belasting nog niet bezorgd of uitgereikt. Moest andere jaren de helft reeds betaald zijn of worden, thans schijnt het ko hier nog niet eens vastgesteld. Iets geheel nieuws op het gebied van „sta ken"' speelde zich dan ook in verband hiermede nog kort geleden af. Toen nl. de inspecteur der belastingen, in vergadering met het college van zet ters alhier, wilde overgaan tot de vaststelling van het kohier der perso neel© belasting, merkte een der hee- ren zetters, mede namens de ande ren, op dat hij zich niet verantwoord zou oenten, indien hij medewerkte aan de totstand kom mg van dit ko hier, aangezien de schatting der per- ceelen, naar zijn oordeel, ongemoti veerd, door drie in plaats van door twee personen had plaats gehad, en deze dus onwettig geschied was. aj, weigerden om deze reden hun mede werking en verlieten de vergader zaal. Mea is hier zeer benieuwd, hoe dit zaakje zal afloopen en of de vast stelling toch, buiten het college van zetters om, zal geschieden. Ig dit laat ste het geval, dan zullen verschillen de personen weigeren de belasting te betalen en hiertegen protesteexen. HANDEL TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIS. Neerlandia schrijft: Nederland voerde in de eerste maanden van dit jaar in België voor fr. 113.000.000 in, terwijl België in het zelfde tijdperk voor fr. 110.000.000 in Nederland Invoerde. Nederland zond naar België vooral vee, boter, kaas, koffie, groenten, granen, ijzerwaren en visch; België toverde aan Nederland in hoofdzaak steenkolen, meststoffen, granen, meel, erts en steenen. Het zou zeker belangwekkend zijn, meer in 't bijzonder de cijfers te loe ren kénnen van het handelsverkeer tusschen Nederland en Vlaamsch- België. Zoolang voor het Vlaamsche land geen afzonderlijke handelssta tistiek bestaat, zal het echter wel moeilijk blijven, een nauwkeurig beeld te krijgen van de handelsbetrek kingen tusschen Noord- en Zuid-Ne derlanders. Zou het verkrijgen van zulk een sta tistiek niet op het programma van 't ijverige Vlaamsche Handelsverbond kunnen worden geplaatst? PAARDEN. Luitenant W. L. van Welderen ba ron Rengers, alhier, heeft rtet zijn paard Prince Maurice den tWeeden pri's, 50 of een gouden medaille, be haald op de te Deventer gehouden wedstrijden in liet numimer Heit schoonste rijpaard, gereden door of ficieren of heerrijders. Gemengd Nieuws AUTO-ONGELUK TE LUBECK. Een van Travemiinde komende au tomobiel reed in een troep soldaten, die van nachtoefening terug kwamen. De auto reed een aantal der man schappen tegen den grond, kwetste er twee en kwam in een sloot terecht. De chauffeur werd daarbij uit de ma chine geslingerd, terwijl de inzitten den ongedeerd bleven. PECH VAN LUCHTREIZIGERS. Een ontzaglijke menigte heeft te Brussel den wedstrijd voor ballons bijgewoond. Bij do opstijging hadden verschillende ongelukken plaats. Een vrouw werd o. a. gekwetst door een uitgeworpen zak ballast. Reeds bij de opstijgingen werden verschillende personen gewond. Een der ballons werd door een botsing beschadigd en berou dadelijk te dalen. Twee der reizigers sprongen uit het schuitje, de beide anderen, de hoeren Vernau- c.liet en Maas, waren door het gas reeds verdoofd, en gaven geen teeken \an leven meer. Een doodeJijke stilte heersclite onder de menigte. Men hoorde slechts het hartverscheurende snikken van mevrouw Vemauchet. Welk een vreugde toen de doktoren er ten slotte in slaagden, door kunst matige ademhaling en het aanwen den van zuurstof liet leven, dat men reeds gevloden achtte, weder op te wekken. ECONOMISCHE TOESTANDEN IN DE VER. STATEN. In een particulier telegram aan „The Times" wordt o.a. gemeld: Het Westen heeft weder gebrek aan werkkrachten voor het oogsten van tarwe en andere graansoorten Vol gens een officieel© opgaaf zouden 50.000 man benoodigd zijn. Intusschon komen elke week duizenden Immi granten in de Vereenigdo Staten aan, maar de moesten zijn of ongeschikt voor werkzaamheden op het land of te arm om de reiskosten naar het Westen te betalen. De schepten, die in den laatsten tijd 7000 immigranten te New-York aangebracht hebben; moesten weder 232 mede terugnemen, in hoofdzaak omdat zij niet in het bezit waren van minstens 25 dollar. OVERSTROOMINGEN IN DE VER- EENIGDE STATEN. Uit Duluth in Minnesota wordt ge meld, dat het Bovenmeer in den tijd van 24 uur tweemaal buiten zijue oevers trad. Door de voortdurende regens steeg het water in anderhalf uur, van twee tot zes duim. De stra ten van Duluth zijn in rivieren her schapen.De aangerichte schade wordt op 1.000.000 dollar geschat. EEN ORKAAN. Woensdagochtend heeft in de stad Galveston in Texas een hevig© orkaan gewoed. De storm, die van de Karai- bisch9 zee met buitengewone kracht over de op een langgerekt eiland go- lecren stad heenstreek, vernield© den sterken wal, die de stad van de zet afsluit, zoodat het water naar bin- ren stroomde en in sommige stads gedeelten een hoogte van 6 tot 7 voet bereikte. In de westelijke stadswijken wer- d%i een aantal huizen en twee sana toria verwoest. Een vischschoener werd tegen de spoorbrug te pletter geslagen. De te- leexaphisohe verbinding is gestoord en de treinen kunnen de stad niet binnenkomen. 's Middags draaide de wind, waar door het water teruggedreven werd, zoodat er gegronde hoop bestaat, dat de ramp geen grooter afmetingen zal aannemen. EEN VERHAAL VAN SCHIP BREUKELINGEN. Eenige dagen geleden strandde tusschen Christlansund en Molde, aan de kust van Noorwegen, de Noor- sche exchrsieboot „Olaf Kyrre". On der de passagiers, op weg naar de Noordkaap, bevonden zich ook eenige landgenooten, die aan familie te Hilversum bijzonderheden van deze stranding schreven. Het „Hbid." werd toegestaan, daar aan het volgende te orntleenen Wij zijn gered uit doodsgevaar, want de Olaf Kyrre" is nieit meerde boot is gestrand op den rotsachtigen bodem tusschen Molde en Chcistian- sund. We waren vol goeden moed uit S tav anger vertrokken alles ging naar wensch den eersten dag wa ren M. en ik wat zeeziek geweest, maar Vrijdag was alles vergeten. Wij kwamen verder in Bergen aan, acht uur 's avonds, toen de „Olaf Kyrre" op punt was van vertrek. Haasitig werden we er mét een bootje heen gebracht en verder geen spoor meer van zeeziekte hij ons beid jes. H. heeft er heel geen last van gehad we hadden een goeden nacht, Zaterdags tot voorbij Molde een mooie zeereis met gunstig weder. Een eind voorbij Molde ging liet zoo voort, met af en toe mooie, groene rotsen, ook sneeuwtoppon in hot vorsen iet, toen weer in open zee tot aan Chris tlansund, een minder gemakkelijk gedeelte voor stoom- en scheepvaart. Er was mist komen opzetten't leek ons niet zoo heed erg, ten minste de meeste passagiers waren om 10 uur naar bed of in de kajuit gegaan, ook onze M. had H. en mij vroolijk ver laten, zich verheugende op een heer lijk slaapje, wamt de zeelucht maakt moe en slaperig. H. en Ik zaten op een beschut plekje de mist was toe- genonmneen boot, die ons tegen kwam, was eerst op korten afstand zichtbaar, maar om de twee drie minuten weerklonk de stoomfluit, om naderende schepen te waarschuwen. Ik kreeg een gevoel van onrust over me. H. ging nog eens kijken, of die seinen per stoomfluit M. ook veront rustten. H. kwam weer boven do boot Lag een poos heel stil, telkens die seiinen. Een paar Jonge dames wan delden vroolijk lachend en pratend op en neer, maar het scheepsvolk was druk bezig aan de andere zijde van de boot. Ik hoorde tot tweemaal toe hevig bruisen van schuimende zee, juist als het vrijlaten van stoom bij een loco motief 't was zoo vreemd, want de zee was zoo stil, zonder schuimende golven, toen plotseling, o zoo plotse ling, een hevig geknetter en gekraak, een vreeselijk gegil en geschreeuw. Allen stormden naar de andere zij de. „Ik ga Mina halen", riep ik, en stormde naar beneden, al ging de boot telkens omhoog en weer naar de diepte. Ik bleef staan, waar II. was heengegaan, mij vastklemmende aan een ijzeren stang. Daar stond ik heel alleen het geknetter en gekraak nam steeds toe, ook het bruisen van het water iiu de diepte, waar ons geliefde tweetal zich bevond. O, die angst, die angst. Ik dacht niet anders of zij hadden reeds hun graf gevonden in die bruisende naar binnen dringende watermassa. Ik kon niet anders dan roepen en bidden. Daar hoorde ik H.'s stem daar was hij. M. meetrekkende. Zij was in nachtgewaad, maar II. had haar toch nog zijn warm duffeltje kunnen aan trekken. Nu stonden wij met ons drietjes, ons aan elkander vastklemmende, niet anders denkende of de laatste oogenblikken waren gekomen. Daar kwam een der stewardessen naar cms toe gesneld met zwemgordels, tij hielp ons allen, o zoo rustig. „1st die Gefahr gross vraagde ik zacht. Sehr, sehr", was het antwoord en haar blik zeide genoeg wat zij er van dacht. Nog een Duitse he heer en twee dames waren kort na HL en M. ook naar boven gekomen de andere pas sagiers en manschappen waren reeds in booten neergelaten. Toon kwam een boot met den stuurman en een paar matrozen naar onze zijde. „Eerst de vrouwen" werd geroe- oen. De Duitsche dame liet zich langs tet touw naar benedon glijden. Toen kwam ik, klimmend over het want van het schip, langs het touw glij den, dan loslaten en naar bonoden, compleet vallen in de boot Daarop M. en alles ging best. We bleven kalm en rnst'g, nog een dame. toen de mannen. „Capitan, kapitein", riep m. in groo- ten angst, „mein Mann, mein Mann, last, mein Mann kommen", en daar kwam H.maar terwijl hij aan het touw hin". ging dat deel van de boot weer geheel omhoog, liet waren ont zettende oogenblikken, maar ook H kwam behouden bij ons. Nog een paar anderen, ook de kapitein, wij waren de laatsten. Niemand was meer op de groote boot, die van de eene zijde naar de andere overhelde. Daar zwalkten de vijf kleine bootjes op den oceaan, geen land in liet ge zicht. Iloe lang zou men het uithou den Onze boot was niet van de beste, er kwam van onderen water door. Alweder uitkomst Op eeivgen af stand,, eerst niet zichtbaar door den mist, lag een andere groote re boot, die stil was gaan liggen en de an kers had uitgeworpen wegens den mist. Daarheen roeiden de bootjes en mot eon tien vijftien minuten waren we allen opgenomen in de „Mercier" en werden met véél zorg behandeld. Wie zoo maai- uit bed was gekomen, werd van kousen en warme kleeding- stukken voorzien.... Den goheelen nacht gingen de boot jes op en neer, om uit de cabins te halen, wat nog gered kon worden, en er kwam nog aardag wat terug, ook van cms. Gelukkig zijn wij heel wel, nog beetje zenuwachtig, maar dat spreekt wel vanzelf en niemand onzer wenscht nog naar den Noordkaap te gaan. Laatste Berichten Dienstregeling Spoor we gen. B. en W. maken bekend, dat ter secretarie der gemeente (7de Afdee- ling) ter inzage zijn nedergelegd het ontwerp van de wintordienstregelin- 7 1909/1910 van de treinen der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen en dat van de treinen der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, en dat even- tueeie opmerkingen dienaangaande vóór of op 1 Augustus a.s. recht streeks aan het Departement van Waterstaat zijn in te zenden. Militaire Zaken. De miliciens van het 10e regiment infanterie alhier, die in 1908 voor eerste oefening onder de wapenen ziin geweest en thans voor hot blij vend gedeelte in workelijken dienst waren, zijn heden met groot verlof huiswaarts vertrokken. Koop niet aan de deur! Gisterenmiddag had op den Ko ninginneweg eeiu oploopje plaats. De oorzaak daarvan was, dat naar het zeggen van een koopman, een dienst bode voor zes gulden goéd had ge kocht, dat zij niet betalen wilde. Naar het dienstmeisje zeide, had zij het goed niet gekocht, maar had de koopman het maar afgesneden en haar in de hand geduwd, waarna zij het op straat had geworpen. Later kwam er een agent en maak te proces-verbaal op. Uitstapje. Onder leiding van de hoeren Sten- der en De Jong vertrokken hedenmor gen de leerlingen van de 4de klasse der openbare lagere school in de Bakkerstraat per spoortrein van hier ton elncle een uitstapje te maken naar IJmuiden» Schietwedstrijd. A.s. Zondag zal op de schietbanen in café „Sportlust" aan de Amster- damsche Vaart een handboogschiet wedstrijd gehouden worden, uitge schreven door de handboogschietver- eenigikig „De Jonge Batavieren", van hier. Te veel aanvragen. Men bericht ons, dat de oommissie van voorbereiding van den Haarlem - sclien cursus voor Zondagschoolon- derwijzeressen en -onderwijzers, ver rast door de groote deelneming, zich tot haar leedwezen genoodzaakt heeft gezien om de bepaling, volgens welke aan belangstellenden dagkaarten zou den worden verstrekt, in te trekken, aangezien de gehuurde cursuszaal slechts plaats biedt aan een gehoor van 150 personen. Uit de Rechtszaal INBRAAK TE IJMUIDEN. In den morgen van 23 Mei zag een sluiswachter te IJmuiden een persoon zeer verdacht heen en weer loopen. Hij waarschuwde een agent, die den verdachte achtervolgde en in Velser- oord na een worsteling overmande. De aangehoudene bleek een zak met zilveren voorwerpen bij zich te heb ben. Deze vondst wettigde nader on derzoek, waarbij bleek, dat de voor werpen afkomstig waren van den op 7 Mei te IJmuiden ge pleegden dief stal bij den heer Broekmeijer. De aangehoudene beweerde, dat hij de voorwerpen voor een kennis moest vervoeren. Op den avond van de inbraak is hij evenwel met een makker te IJmuiden gezien. Na 't getuigenverhoor meende 't O. M., dat den beklaagde 't deelnemen aan de inbraak niet bewezen was, wel de heling. Daarvoor werd 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf ge- eischt. Hulsel ij k oneenigbetd. Een onzer berichtgevers schrijft: Dat liet in sommige huishoudens vreemd toegaat, bewees het volgende staaltje, hetwelk voorviel in een wo ning in de Brouwersstraat. Er ging bijna goon avond voorbij of man en vrouw hadden twist, en de oorzaak hiervan was, dat de man meestal dronken thuis kwam.. Zoo ook weer Dinsdagavond. Nauwelijks was hij thuis of heL lieve leventje begon weer. Ze ranselden elkander af en scholden eikander uit, dat het een aard liad- Hot was reeds laat in den avond voor de gewone orde terugkeerde. Woens dagmorgen begon de pret echter weer. Nadat ze elkander met steenen ge gooid hadden en hierbij eenige rui en verbrijzeld waren, Is hij naar bed gegaan. Onderwijl heeft de vrouw mot béhulp van haar kinderen, den inboedel uit het huis gesleept en waarschijnlijk haar intrek genomen bij een der dochters. G e v. V o o r w. Een schrijfboek, Anithoniestr. 57. Een portefeuille, inhoudende een notitieboekje, Paul Krugerkade no. 43 rood. Een zilveren armband, Colenso- straat 35 rood. Een zilveren medaillon, Gen. Jou- be listraat 40 rood. Een wit-geed gevlekte hond, Zijl straat 84. Een bril, Morlnnesteeg 16: Een palingfuik, Jansstraat 66 Een ledige portemonnaie, Woutoer- manstraat 21. Een bril, Heerensiogel 37 I. Een poiiretiianger, waarin twee portretten, Edisonstraat 3, (Heem etedej. BEVERWIJK. In de lieden gehouden zitting van den gemeenteraad, die door alle le den, uitgenomen den heer Velthuijzon v. Zanten, werd bijgewoond, besloot men genoegen te nemen met de over dracht aan de N. Z. Holl. Stoomtram- Maats. door de II. IJ. S. M van dé tramlijn AlkmaarHaarlem, echter zonder verlenging van den duur der concessie. Ook toonden alle leden, uit genomen de heer Wiedeman, zich ge negen om het salaris van den meente-ontvanger met ingang van 1 Januari 1910 te verhoogen tot 1200, zulks in verband met een daarom trent ingekomen schrijven van Ged. Staten. De verordening betreffende de le vering van gas over muntgasmeters, wordt onveranderd vastgesteld als door de gascommïssie ontworpen. De geloofsbrieven der nieuw geko zen ©n herkozen raadsleden, de hee ren C. Gorter, G. Poel en J. Eyking, worden goedgekeurd, daar er tegen hunne toelating geen. bezwaar be staat. De rekening der gemeente over 1908 in ontvangst ƒ297.547.33, in uitgaaf 295.439.17 en van de armbesturen warden ingediend en in handen ge steld van eene commissie voor onder zoek en advies. Deze commissie be staat uit de heeren Zwager, Sluiter en Eyking. Tot onderwijzers resp. onderwijze ressen aan de herhal.ingschool wer den benoemd de heeren Bouman. Wensink en Hulshof te Haarlem, Nies sen en Zuidema alhier, de dames Japïckse, A. Smit en G. Tol, allen te Beverwijk. Bij de rondvraag geeft de heer EY KING in overweging de oude onder wijzerswoning in de Peperstraat bij inschrijving te verhuren. De VOORZ. doet opmerken, dat de ze nog tot Mei a.s. verhuurd is. De lieer ZWAGER dringt er op aan, de Br eestraat stofvrij te maken. De VOORZ. verzekert, dat B. en W. deze zaak In het oog houden, doch vreest dat de kosten voor een grondi ge verbetering te hoog zullen zijn. De heer WIEDEMAN wil de inning der schoolgelden meer uniform ma ken. De VOORZ. mfeent dat de practijk dit verbiedt. Nog spreekt de heer ZWAGER over eene verhooging van h'et schoolgeld van de school voor L en m. u. 1. o. voor kinderen van buiten de ge meente. De VOORZ. wil met de regeling de zer zaak wachten tot de nieuwe rijks subsidieregeling voor h'et m. u. L o. is behandeld. 's-Gravenhage, 22 Juli. Examens Ned. Toonkunstenaarsvereeniging: Van de 5 candidaten is geslaagd voor Piano (lager onderwijs) mej. A. M. Frank, uit Amsterdam. JAN DE WAARDT. Na een langdurig lijden is in het Chr. Sanatorium te Zeist, de teeke naar Jan de Waardt overleden. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. De Revue der Sporten behandelt de Vierdaagsche Roeiwedst/rijd te Arn hem. Nteuws van onze renbanen. Het vliegen over het Kanaal door Hubert Latham, Het succes van onze Cricket- combinatie te Antwerpen, d'e Gym- nastiek-uitvoexing te .Veendam, Scheveningsche Wielerbaan, Een on zer beste pistoolschuttexs, de Amster- damsche Bond voor Lichamelijke op voeding, de Zwem- en Polowedstrij den van de Zwemvereeniging Het IJ, de Toer door Nederland, de Lawn- T8imiswedstrijden te Arnhem en het Jagershuis te Amsterdam, met vele actueel© foto's. In „de Sute" van deze week vinden we. De autohrandspuit Delahaye-Fer- cot-Ital:ë voor de automobilisten. Automobielen op Java Indische garages. Ingezonden mededeelin- gen van lezers. Hoe twee dames met een auto over de Alpen kwamen. Luchtscheepvaart. Motorwielrij- dan. Allerlei. Telegrammen AMNESTIE. KONSTANTINOPEL, 22 Juli. (Reu ter.) Ter gelegenheid van bet natio nale feest verleende de Sultan am nestie aan alle personen, die betrok ken waren in de gebeurtenissen van 13 April en nog niet voor een krijgs raad waren gedaagd. Bovendien ver leende hij gratie aan 5 personen, on der welke een Armeniër, die door krijgsraden veroordeeld waren. ARGENTINIë EN BOLIVIA. LA PAZ, 22 Juli. (Reuter.) De Ar- gentijnsche gezant Fonseca, heeft Bo livia verlaten en is zonder eenig in cident op Chileenscli grondgebied aan gekomen. Alles is rustig. SPANJE EN MAROKKO. MBLILLA, 22 Juli. (Reuter.) Vol gens de inboorlingen had de harka 300 dooden en een groot aantal ge kwetsten im de tot nog toe geleverd© gevechten. In het jongste gevecht hadden de Spanjaarden 33 dooden, 64 gekwetsten. Amstsrdamsctie Beurs. Openingskoersen van 23 Juli 1909 LABOUCIIERE OVENS Co.'fl BANK Bijkantoor Ilaarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. TeL No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was vast. 3 pCt. 94 Nederl. Certificaten 79 1/16 Russen 1906 97, 1909 92 3/8. TABAKS-AANDEELEN. Bindjey 1031/8, Deli 580, Modan 242 1/2, Nieu we Asahan 74, Rotterdam Deli 345, Senembah 393. PETROLEUMAANDEELEN willig. Koninklijke 4671/2, Moeara Enim 1941/4, Sumatra Palembang 170, Dordtsclie Petr. 188, Perlak 166 3/4, Z. Perlak 178. MIJNAANDEELEN. Ketahoens 280, Redjang Lebong 925, Great Cobar 119 Do AMERIK. MARKT open do vast: Atcliisoull5 3/4, Denver 47 3/4, Erie 36 5/8, Kansas 45 11/16 ©n 71 1/2, Mis souri 42 1/2, Rock Island 36 3/16, Sou thern Railway 31 1/2, Uninon Pacific 196 1/2, Wabash 21 3/4, Steels 70, Car- ren 61 1/2. CULTUURWAARDEN: Vorstenlan- den 173, Act Cult. 132—33 1/2. Burgerlijke Siaod HAARLEM. BEVALLEN 20 Juli. J. Kortenaar, geb. Buijs, t. M. Kuiper, geb. Brinkhorst, d. 22 Juli. C. M. Havik, geb. De Paus, d. 23 Juli. H. m. Knaven, geb. v. d. Veldt, z A. C. Jacobs, geb. Pe ters, d OVERLEDEN 22 Juli D. J. Hoogerbeets, 23 j., Am sterdam straat. J. j. Weber, 62 j Koningstraat. C. J. P. de Wijs, üb. Bitter, 37 j., Nieuw Heiligland. HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD C. Wolmerstett en C. M. Claij. J. Bongers en P. H. van Elden. G. Dolieslager en C. M. E. Jansen. J. de Vormer en P. Eveleens. J. Been en E. v. d. Linden. GETROUWD D. Timmermans en W. G. Iley- mans. BEVALLEN A. M. v. d. Zwaard, geb. De Smit, z- W. Ruiter, gob. Roodenburgh, z. M Blokker, geb. Duvvel, z. A. Randsdorp, geb. Balvert, z. m. C. Lamboo, geb. Jansen, d. D. da Blaey, geb. Hancoop, d. P. Per soon, geb. Winkel, z. P. Kamper, geb. Burggraaff, d. A. M. Hoor- donk, geb. Schering, d. OVERLEDEN C. Spoor, 75 j. J. P. Krauk, 21 - J. Schönhage, 7 mnd. C. Eilan der, 5 mud. J. Tienstra, 18 d. J. Huigsloot, 7 d. A. W. van Dijk, 8 d. J, II. Rits, 50 j. Kerk ea Schoei NED. HERV. KERK. Beroepen te Eenigenburg (classis Alkmaar) ds. H. Bax te llippol itus- hcref c. a. (N.-H.) sinds 1897 Beroepen te MetsLawier (toez.) de heer IT. W. Elder mans, cand. te 's-Gravenhagete Loten (Gold.) de lieer A. Ph. Schilderman, cand. te Groningen, die dit berctp heeft aan genomen» EVANG. LUTH. KERK. Beroepen te Maastricht ds. W. J. K, Hoevers te Breda. CURSUS VOOR ZONDAGSSCHOOL- ONDERWIJZERESSEN. Men meldt aan de N. R. Ct.: De deelneming aan den cursus voor Zondagsschoolonderwijzeressen- en onderwijzers te Haarlem, van 26 tot 30 dezer overtreft verre de verwach ting van de commissie uit den Ned. Protestantenbond, die hem in op dracht van de Algemeen© Vergade ring te Assen in 1907 heeft voorbe reid. Honderd en veertig dames en' heeren hebben zich thans voor den geheelen cursus aangegeven. Het aantal toehoorders zal nu en dan echter grootor zijn, door de teg^i- woordigheid van belangstellenden (niet aan eene Zondagsschool verbon den), die des morgens aan de vergar derzaal (Brongebouw) dagkaarten kunnen verkrijgen. Deze cursus, de eerste van dezen aard in Nederland, is ingericht naar Engelschen stijl. Sinds verscheidene jaren worden te Oxford en Cambrid ge in de zomervacantle wetenschap pelijke cursussen gegeven aan perso nen, die aan Zondagschoohverk doen. EEN PREDnvANTS-QUAESTIE. Tegen het beroep van ds. J. Keiler tot predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Dordrecht is (naar we in het „Hbid." lezen) door .-en tweetal lidmaten dier kerk protest aangetee- kend op grond, dat bij het samenstel len van het zestal, waaruit de korke- raad een predikant heeft te kiezen, gewezen lid van het kiescollege, welk lid naar een andere gemeente was vertrokken, nog aan de verkie zing had deolgenonvm. Ds. Keiler had intusscheu hot teroep aangeno men, en te Dordrecht reeds een liuis gekocht Door hot gedaan protest leeft hij echter zijn ambt nog niet kunnen aanvaarden. Naar wh verne men, hoeft de predikant nu den ker kers od der Ned. Herv. Gemeente te Dordrecht aansprakelijk gesteld voor de door hem in deze zaak geleden en nog te lijden schade en zou de kerke- raad op zijn beurt voornemens zijn het vroeger lid van het kiescollege.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2