Uit de Omstreken Binnenland Leger en Vloot Rechtszaken Pere-Overzlcht Sport ess Wedstrijd® Kerk en School Stoomvsiartberichteo fjc£ den to tijds lot eenen procureur yrefcrtt, opdat deze de noodige rechte- gxaatre gelen neme om den voortgang der verkoop tog te stuiten. fRAAG: Kan een moeder de meube- jj«5a geven aan wien sij wllt zonder goedvinden van de anderen? ANTWOORD: Dat kan zij evenmin, feitelijk is daaraan wel niet veel te doen, maar zij zou natuurlijk voor dergelijke onrechtmatige dad'en aan de mede-erfgenamen verantwoorde lijk zijn. SLOTEN. Bij de herstemming van Donderdag Zijn de heemn G. Terweij en W. H. Schouten als raadsleden herkozen, de heer J. Verbeek gekozen; alzoo is alleen de heer C. J. van Leeuwen aks aftredend raadslid, niet herkozen. VELSEN. In een te Velsen gehouden vergade ring is besloten tot het oprichten van een vereeniging van technisch perso neel bij den Rijkswaterstaat in Ne derland. De koninklijke goedkeuring zal aangevraagd en een vakblad war den uitgegeven. Voorloopdg voorzitter is de heer H. Groeneveld, machinist stoompont Velsen; secretaris A. Hartman, ma- chlneknechit te IJmuiden; voorts heb ben to 't bestuur zitting P. B. Bur- kunk, electrician, A. van Einden, ma chinist, en H. Wetding, electr.-hulp- toachinist, allen te IJmuiden. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Mevr. Derks, Ruinerwold, Hotel Belvédère. Mevr. Cnepers, Kampen, Idem., 4p. H. Bolt,Groningen, id., 2 p. F. Deelstra, idem. idem. Mevr. Pctrie, Amsterdam, idem. H. Gröning, Bremen, Hotel Groot Badhuis, 7 pers. E. Boelen, Antwerpen, Pension Hoogveld. G. von Oezewskl, Berlijn, id., 2 p. K. v. Ge ijl, Hilversum, idem. C. J. Klercq, idem., idem., 2 p. Frau M. Seehoff, Hamburg, idem. M. A. Engels, Amsterdam, idem. Jongeh. P. Kranenburg, idem., Vil la Groot Kijkduin. Jongeh. E. G. Tielenius, Kruijthoff, Delft, idem. Jongeh. F. Kroon, Hilversum, id. H. Strumphler, Idem., idem. E. Otnalt, idem, Hotel d'Orange, 6 pers. L. BaJlin, Münster, idem., 5 p. M. Meijer solm, Petersburg, idem., t pers. C. Brauer, Berlijn, idem. W. Schutter, Groningen, idem., 2 p. Mevr. Huiberlus, Groningen, Hotel de rOcean, 2 pers. M. Muiier, Dessau, idem., 3 pers. J. en H. Berends Arnhem, Kerkstr. 82, 2 pers. Jongeh. E. Engelberts, idem, idem. Jongeh. 0. Faber, Hilversum, idem. Jongeh. J. Goethe, idem., idem. Jongeh. Verrijn Stuart, idem. id. D. Ornstein, "Utrecht, Pension Jaco bus, 3 pers. Spanjaard, idem., idem., 2 pers. R. Sedee, idem., idem., 2 pers. H. H. Zeggelt, Enschedé, id., 4 p. Jongeh. H. Roland Holst, Hilver sum, Heerenstr. 1. Mej. E. Barends, idem., Idem. G. R. H. Pel, Leeuwarden, Kost- tierlorenstraat 8, 6 pers. W. de Bruijn, Amsterdam, Zeestr. 80-24. E. Hacker Liepzig idem., 5 p. Mevr. Netachert, Wurzburg, id.,2p. E. Küper, Herdtogen, idem., 4 p. rhümmler, Charlottenburg, idem. Vis, Keulen, Huize Frederika, 2 p. Hamburger, Amsterdam, idem, 3p. Heuittok, idem. idem. 2 pers. Kuijf, idem., idem., 6 pars. Hagen, idem., idem. Van der Laan, idem., Idem. 2 p. Siebels, Idem., idem. Van Beem, idem., idem, 3 p. Fam. Bergende!t idem, Pension Zorgvliet, 4 pers. Fam. Willem se, idem., idem, 3 p. Boas, idem.., idem., 4 p. Meukenhoff,' idem., idem., 2 p.. Bendieai, idem., idem., 3 p. W. eai W. Mulder, idem., Kleine Krocht 2, 2 pers. Pool, idem.. Zeestraat 44, 4 pers. Mej. Boekman, idem., idem.' Bos, idem., idem., 8 pers. Van Kampen, idem, Stationsweg 9 5 pere. Mevr. Wed. L. BosGraanboon, id. Pension Mia Casa, 5 pers. A. J. Hoogenkamp, idem., Kerkstr. 10, 5 pers. G. Meijer, idem., GasthuispJeln 1, 7 pers.. t- r' r - - DE KONINGIN-MOEDER TE ARNHEM, Donderdagmiddag 1.17 Is H. M. de Koningin-Moeder te Arnhem aangeko men tot het brengen van bezoeken aan de Vterjaorlijksche schilderijen tentoonstelling en aan het Dlaconee- eenhuis. In den gewonen; trein was het salonrijtuig gehaakt. Op het petrron verwelkomde de bur gemeester, jhr. mar. dr. A. RoöU H. M. Op het voorplein vajn het station be groette een talrijke menigte eerbiedig de Vorötln. Allereerst bracht H. M. een bezoek aan baircmesse Mollerue van West- feerke om zich vervolgens naar de VierjaarlijkschJe te begeven. In 't DtaoorfeesenhuIs werd door de Vorstin lang vertoeft. Alle zieken Verden bezocht. De ouderen ontvin gen bloemen, de klnderéh speelgoed. Ba zusters zongen H. M. «enige lie deren toe. Ook de Johannastlcbting (verzorging van gebrekkige of mis maakte kinderen) werd met belang stelling bezichtigd. DE PRINS IN AMSTERDAM. Prins Hendrik hoeft Donderdag morgen een bezoek aan Amsterdam gebracht. Z. K. H. was te 9.17 uit Apeldoorn vertrokken en arriveerde te 11.31 aan het Centraol-Stationj to een eerste klasse coupé. Omtrent het doel der komst van Z, K. H. was van te voren niets bekend, zoodat menigeen zich in gissingen verdiepte. Velen langs het Rokto» die Z. K. H. herkenden, groetten eerbiedig. Daar 'reed het voertuig de Mozes- en Aa- ronstraat op. En reeds meende men, dat hot Paleis 't doel van het bezoek was, toen 't in draf de Raadhuisstraat doorging. Vervolgons reed men de Heorengracht op en steeg Prins Hen drik bij dr. C. B. Tilanus, Heetren- gracht 460, uit. De loopers werden ingenom'en, het rijtuig verdween, zoo dat allee wees op eein lang bezoek. Blijkens informaties van de Tel. heeft Z. K. H. de lunch gebruikt bij dr. Tilanus. Daarna had er ten huize van dir. Tilanus eene Vergadering plaats van de Vereenlging „Het Ne derlandsche Rooda Kruis", van welk lichaam Prins Hendrik voorzitter is van h'et hoofdcomité. Na afloop van de besprekingen, ten huize van dr. Tilanus, begaf Prins Hendrik zich gistermiddag tegen vijf vijf uur naar het Paleis. Om kwart voor zeven reed Z. K. H. weder uit naar het huis van den burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen, om daar te dineeren. De Pirins koerde te voet naar het Paleis terug. Heden vertrok Z. K. H. naar Alk maar. EEN BRUTALE BER00VING. Gister werd te Ermelo de ongeveer 60-jarige vrouw Dasselaair, te Telgt, terwijl ze alleen thuis aan hare be zigheden was, onverwachts aangegre pen, een doek werd over haar hoofd geworpen en om 't hulpgeroep te ver smoren, stevig vastgebonden. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt een kastje te foroeexen en daaruit ongeveer 40 gulden met een zilveren knipje te ontvreemden. De aanvallers worden ijverig dooi de politie gezocht. TWEE KNAAPJES GERED. Op deoi Houtkoopersburgwal te Am sterdam waren Woensdagmiddag eeauLge jongens mot een handkar aan het spelen. Bij het afrijden van de brug tegenover de Batavierstraat kon do jongen, dlie de kar duwde, deze niet meer houden, met het nood lottig gevolg, dat do kar met grooto vaart in het water schoot en de twee jongens, die er in zaten, de 10-jarige Izaak Elzas en de 9-jarige Salomon Aaide werk, uit de km- iin het water vielen. Niet zoodra zag dit de 25-jari ge Maurits Ahr. Nopol, die zich in iiiOt pakhuis van metalen, enz., van zijn vader bevond, of hij snelde naar buiten en sprong gekleed midden in de gracht. Hij dook en "t mocht hem dadelijk gelukken de beide jongens, die elkaar vasthielden, te grijpen. Do drenkelingen klemden zich in hun doodsangst aan hun redder vast, en aldus in zijn bewegingen bemoa'lijkt, trachtte de wakkere Nopol weer aan wal te komen. Inmiddels hadden niet minder dan vijf andere omstanders zich te water begeven, doch liet zou den moedigen jongeman^ zeker slecht zijn vergaan, wanneer niet twee an dere mannen de tegenwoordigheid van geest hadden gehad een dreg te lialen en dezen aan den kranigen red der toe te werpen. Het mocht Nopol gelukken de dreg te grijpen en om zijn arm te Winden en zoo kon de redder van twee menschentevens be houden op het droge gebracht wor den. De beide drenkelingen werden in een naburig huis binnengebracht en daarna naar huis vervoerd. Hun toe stand was gisteren alleszins gun stig. Reeds vroeger heeft de heer M. A. Nopol zich bij het redden van drenke lingen verdienstelijk gemaakt. KAMERVERKIEZING SCHO- TERLAND., De Centrale Liberale Klesvèreenl- glng heeft tot candidaat gesteld mr. Limburg te Den Haag. BRANDEN. Woensdagnacht brandde het koffie huis van den heer P. Schaap aan de haven te Huizen af. AUTOMOBIELONGELUK. Tusschen Schoohdijk en Hoofdplaat (Z.) la Woensdag een ernstig automo bielongeluk gebeurd. De bedde heeren De Hemptine kwamen met hun chauf feur en een jachtopziener per auto van Gent. Bij Sasput reed de auto in een kreek, het voertuig sloeg om en de vier inzittenden raakten er onder. De jachtopziener werd zoo ernstig ge kwetst, dat hij niet vervoerd mag woo den; de chauffeur heeft op twee plaat sen een arm gebroken; de beidte hee ren zijn ernstig gekwetst. De drie laatstgenoemden zijn '8 avonds per ontboden auto naar Gent vervoerd. XANGETEEKENDE STUKKEN. Het „Hbld." schrijft Indien de kantonrechter een ge schil te behandelen krijgt, voortsprui tende uit de Wet op het Arbeidscon tract, dan roept hij per aangeteekem- de kennisgeving partijen op <xm voor hem te verschijnen. Nu gebeurt liet heel vaak, dat zakenmens eh® aan- gebeekendê brieven zonder aangege ven waarde niet afhalen, omdat zij dikwerf worden overstroomd met aam- gebeekende brieven, die enkel recla mes behelzen, Zij moeten echter wel bedenken, dat zij dan ook kans loo- pen, tot hun eigen schade, dat zij een oproeping als hiervoor bedoeld niet ontvangen. Een winkelier te Amster dam fieeft dit tot zijn nadeel ervaren. Men zij dus gewaarschuwd. Misschien is het mogelijk, bij ver zending van deze aangeteekende stuk ken, afzender-kantonrechter to te vermelden en deoen afzender dan ook te noemen op de kennisgeving. De ontvanger zou dan kunnen weten, wanneer hij niet mag verzuimen het stuk af te halen. DE TENTOONSTELLING TE TILBURG. Naar van officieele zijde gemeld wordt, zal de tentoonstelling te Til burg verlengd worden tot 15 Augus tus. NOG EEN ACHTERDEUR. Nu de politieverordening van Acht- karspelen (Fr.) waarin o.a. bepaald wordt dat de herbergen op Zondag avond om 8 uur moeten gesloten wor den, door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, zuilen door sommige kasteleins sociëteiten opgericht wor den. LANDBOUW-ONDERWIJS AAN MILITAIREN. Bij genoegzame deelneming, vol doende beschikbare onderwijskrach ten en localiteit zal in den komenden wintei* aan de miliciens in de garni zoenen Amersfoort, Amsterdam, Arn hem, Assen, B er gen-op- Z oomBreda, Deventer, Ede, 's-Graveaihage, Haar lem, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Utrecht en Zut- pheii landbouw-onderwija worden ge geven. Op den lstiem Juni ontbraken bij de verschillende regimenten Infanterie 1 serge an t-fourier, 31 sergeanten, 71 korporaals-fourier en 632 korporaals. DE MOORDAANSLAG OP DEN DAM TE AMSTERDAM. Voor de vac antiekamer der Amster- damsche Rechtbank werd Donderdag behandeld de zaak van den 22-jari- gen kellner Cornells D., die in den middag van Zondag 14 Februari op den Dam een moordaanslag pleegde zijn meisje, de 23-jarige costuum- naaistex Bertina Marga Maria Ltod. In de eerste plaats was hem po ging tot moord ten laste gelegd, nl. dat hij „ter uitvoering van zijn reeds eenigen tijd te voren en in kalm over leg opgevat voornemen en met het oogmerk om Bertina Lind opzettelijk van het leven te berooven, opzettelijk deze vrouw met een scheermes twee snijwonden aan d'en hals heeft toege bracht, waardoor aan dat lichaams deel verschillende spieren en het slijmvlies zijn doorgesneden en ge noemde vrou whevig bloedend en le vensgevaarlijk is verwond. Subsidiair was hem poging tot dood slag of zware mishandeling ten laste gelegd. Er waren in deze zaak tien getui gen A charge en drie getuigen dé charge gedagvaard. Beklaagde erkende het meisje met wie hij van 1 Januari 1908 veor- keering had te hebben gesneden, doch ontkende dit met kalm overleg en voorbedachten rade te hebben ge daan. Het scheermes had hij in een zijzak van zijn demi-saison geborgen met het doel om er op een bruiloft, den nacht te voren gehouden, een kunstje mee uit te halen, waarvan echter niets gekomen is. Ook zei hij niet te weten, dat hij persoonlijk twist heeft gehad met het meisje; wel dat hij op den bewusten Zondag door ver schillende oorzaken kwaad is ge maakt. Evenzoo zei hij ni'et te weten, dat hij aan den dansmeester W. Boendermaker het scheermes had ver toond, zeggende: „Zij moet er aan," terwijl hij beweert zich niet te kun nen voorstellen, dat hij tot den kell- ner J. J. F. Jonkers zou hebben ge zegd, dat hij hem niet weer zou zien. Ook dat hij, nadat hij het meisje de beide snijwonden had toegebracht, zichzelf to den hals sneed, verklaarde bekl. niet te weten; hij vernam het In het Binnengasthuis toen hij bijkwam. De eerste getuige, Berta Lind, die het slachtoffer van beklaagdes jaloe zie werd, kon slechts op fluisterende wijze hare verklaringen afleggen. Ha re zwakke stem was een gevolg van de omstandigheid, dat hare stemban den geraakt werden. Met het oog op die zwakke stem zal zij nogmaals moeten opgenomen worden in het ziekenhuis, waarin zij reeds geduren de vier en een halve maand werd verpleegd. Het meisje vertelde dat zij op de dansles niet voldeed aan bet verzoek van bekl. om een dans te la ten voorbijgaan en bij hem plaats te nemen, omdat zij reeds met een an der afgesproken had aan di'en dans deel te nemen en die afspraak hou den wilde. Zij' gaf Toe dat ze bekl. wel plaagde, omdat ze zijn zwak Jaloezie kende. Overigens was er niets tusschen hen voorgevallen, ge durende hun verloving, die onafge broken voortgeduurd had, Ook deel de zij mede, dat ze d'en bewusteh avond niet niet bekl. naar Carré wil de gaan, omdat bekl. haar een min der welgevoegelijke uitdrukking had toegevoegd. De deskundigen de artsen "A. v. S event er en J. H. Kuyer verklaar den, dat getuige aanvankelijk In le vensgevaar heeft verkeerd en dat haar genezing te danken is aan het feit dal complicaties zijn uitgeble ven. Het meisje zal van het voorge vallene geen andere gevolgen onder vinden dan haar zwakke stem. Of die verbeteren zal, Is thans niet uit te maken. Na afloop van het getuigenverhoor vroeg president aan bekl., welke be doeling hij had toen hij Bertha de sneden over den hals toebracht ,G,een bedoeling," antwoordde bekl. Aau de politie bleek bekl. op 14 Fe bruari in hoogst opgewonden toe stand verklaard te hebben, dat hij het scheermes bij zich gestoken had om zichzelf te doodetn als Bertha niet alleen voor hem wilde leven. Hij wil de Bert ha volgens het proces-verbaal noch dooden noch verwonden, doch alleen toetakelen, opdat anderen geen zinmeer in haar zouden hebben. Bekl. ontkende zich te herinneren, dat hij zulks gezegd had. Het O. M. betoogde, dat het opzet en de voorbedachte rade bewezen is. Bekl., die ook in de gevangenis toe vallen had, is dooi* deskundigen on derzocht, docb dezen meenden dat die toevallen ni'et van invloed waren op de handelingen van bekl. Dat be klaagde niet alles zegde, stemt spr. niet sympathiek voor bekl. Spr. eischt ten slotte wegens po ging tot moord 5 jaren gevangenis straf. Mr. Evert Meyer pleitte op juridi sche gronden tot vrijspraak van den bekl., daar hij noch de poging tot moord, noch de poging tot doodslag, noch zelfs de zware mishandeling bewezen achtte. PI. deed vervolgens uitkomen, dat de wijze waarop Bertha den jaloer- schen bekl. plaagde geen gunstig licht op haar werpt. Z. i. ligt de schuld van het ongeluk niet bij bekl., doch bij het meisje. Bekl. noemt hij een stakker van een jongen sn hij ver zoekt voor hem een lichte straf, als hij niet kan worden vrijgesproken. Bekl. houdt ten slotte vol dat hij niet het plan had om Bertha te doo den en hij wijst er op dat hij en Ber tha weer zijn verzoend. 29 Juli a.s. uitspraak., „DRINGENDE REDEN". Het „Sociaal Weekblad" publiceert vier beslissingen van kantonrechters omtrent wat al of niet als een „drin gende reden" is te beschouwen om de dienstbetrekking onmiddellijk te doen eindigen, zonder verplichting van schadeloosstelling. De Amsterdamsche kantonrechter besliste, dat het te dik plamuren en gronden door een schildersknecht voor den werkgever geen reden is om de dienstbetrekking onmiddellijk te doen eindigen, omdat daaruit nog geenszins voortvloeit, dat de" schil- darsknecht voor zijn werk in ernstige mate onbekwaam of ongeschikt is. Het betrof bier het geval van een 19- jarig schilder, die door den ambte naar van. het Bureau van Arbeids recht van den Bestuurdersbonid ver dedigd was. De Delfteche kantonrechter schreef in een vonnis, dat ook de weigering van een sigarenmaker om in de plaats van eenige slecht gemaakte si garen andere 'te leveren, geen drin gende redein tot beëindiging van de dienstbetrekking is. De firma A. Hil ton's sigaren- en tabaksfabriek te Delft had zoo'n bepaling wel in haar fabri eksreglement gezet en dit regle ment in de werkplaats opgehangen, maar zich niet gehouden aan het wet telijke voorschrift, dat oen reglement voor den arbeider slechts bindend verklaart, als deze schriftelijk heeft verklaard, zich met dat reglement te vereenigen. De Zuidhroeksche kantonrechter wees een. vonnis, waarin het niet tot een „dringende reden" tot ontslag verklaard wordt, als een inwonend arbeider, "Ondanks het verbod van den werkgever, 's avonds na verrichte dagtaak uitgaat en denzeifden avond weer thuis komt. De®e rechter maak te tevens uit (het betrof een knecht van een boer) dat een arbeider, die zoo handelt, niet gezegd kan worden eten dtenet te hebben verlaten. In deze drie uitspraken komt de werkman er goed af. De volgende echter stelt den patroon in het ge lijk. De Haarlemsohe kantonrechter maakte uitHet feit, dat die arbeider tengevolge van het niet voldoende be vestigd zijn van een ringzaag een be langrijke wonde aan zijn been be kwam, is voor een anderen arbeider, wien ook arbeid aan deze ringzaag kan opgedragen worden, geen drin gende reden tot beëindiging van de dienstbetrekking, wanneer ndet vast staat, dat bij bel sluiten der overeen komst den arbeider dit gevaar onbe kend was. DE BESCHULDIGING VAN HET ALG. HANDELSBLAD TEGEN Dr. KUYPER EN DEN HAAG- SCHEN BURGEMEESTER. De hoe f ij zer-eorresjp ondent van het „Handelsblad" schrijft een artikeltje, waarin hij over de goedgeloovigtheld van sommige journalisten klaagt. Daarin staat o. a. „Nauwelijks verschijnt in de „Nieu we Courant" een telegram van dien heer S weer te. waarin deze zich een meester toont in de kunst van een slag om dien arm te houden, of de „Haagscbe Courant" en „Het Vacter- laind" haasten zich om dat als eene afdoende tegenspraak toe te Juichen en den (bij de zank betrokken) burge meester onmiddellijk te gelooven in wait zij aannemen als een ontkenning van wat de hoofdredactie van een van onze groote bladen na ernstig onderzoek had medegedeeld. En „Het Vaderland" spreekt zelfs, met vader lijke deftigheid, van de „berispelijke lichtzinnigheid" van het „Handels blad". Schrijver deze® heeft in dieoe zaak niet anders te doen gehad dan beves tiging towtomen van wat de hoofd redactie van het „Handelsblad" reeds met vrij groote zekerheid had verno men. Maar die bevestiging kreeg hli dan ook In zulk een vorm. dat hij „Het Vaderland" kan verzekeren» dat metn het geloof iin de waarheidsliefde van burgemeester Sweerts het best dient, door, gelijk de redactie van het „Handelsblad" deed, in zijn telegram geen poging tot tegenspraak te le zen." Verschillende andere Maden 'schrij ven nog over de zaak. In een Haag scbe correspondentie aan de „Zaan- kundsche Courant" wordt betoogd „Baron Sweerts is een man, d'iie nooit een geprononceerde politieko richting heeft gevolgd, hij was leden*, die hem zoowel in Indië als hier te lande heeft gekend een man van breede maar beslist godsdiensti ge opvattingen hij stond altijd, on danks zeer sterke democratische nei gingen, meer aan de zijde van de rechtsche dan lioksche partijen. Hij heeft voor zoover bekend zich noodt bij eenige staatkundige partij of kiesvereeniging aangeslo ten In de liberalen trok hem de de- mocratisclie stroomimg aanmaar hij was te kerksch oni zich tégenover de cleric ale coalitie te plaatsen. Hij was en is dat steeds gebleven een „wilde", een die, zonder band of verplichting, zichzelf poogde te zijn." En verder „Onze burgemeester is, sedert ja ren, intiem bevriend mot Dr. Kuyper, voor wiens bekwaamheden hij onbe- grensden eerbied koestert, en in wiens tintelend vernuft hij, zelf man van zoo speelschen en schalkschen geest, een bron van behagen vindt- Hij moge in politieken en kerkdijken zin, niet geheel op het uiterste stand punt van Dr. Kuyper staan, er is in do richting van den rechitschen leider veel en er was vroeger nog veel meer wat den Christel ij k-democra- tisohen baron Sweerts aantrok. Is het dan te verwonderen of te veroor- deelen, dat deze zijn vriend als partij leider voor de bereiking van zijn oog merken, geldelijk ondersteunde Ik vermag er niets onbehoorlijks in te vindon. En evenmin komt het mij afkeurenswaardig voor het karakter van vrienden voor, als deze voor elkander op de bies springen, wan neer de een begeerig is naar het een of andea* ambt en de andere zijn in vloed aanwendt om den voor dat ambt zoo volkomen berekenden vriend bij de Regeering aan te bevelen." In vrijwel gelijken geest schrijft een inzender in ,t „Arnhemsch Dagblad": „Wanneer het Handelsblad wist, wie vóór jhr. Van Otters zijn gepolst (en wier bedanken, Handelsblad, oor zaak was van d'en langen duur der vacature) zou het zeker ook aan hun adres dezelfde kwaadaardige insinu aties richten; want menschen, die voor het commissarisambt in aanmer king komen, behooren niet tot dezul ken, die, wanneer zïj een zaak, die hun zeer ter harte gaat, willen steu nen, hiet bij een paar rijksdaalders moeten laten., Wanneer het Handelsblad nu ook wat verder had geïnformeerd, zou het niet zulke voor dr. Kuyper en baron Sweerts beiden uitermate krenkende insinuaties hebben neergeschreven. Er zou niet meeir onderzoek dan thans noodig was, vereischt zijn geweest, om te weten te komen, dat baron Sweerts (dive als oud-loge-man bij de r.-k. weinig goztea is) reeds in Arn hem den anti-revolutionairen niet on sympathiek was o. m. wegens zijn houding bij de Aprilstaking en in den strijd tegen de prostitutie. Het Handelsblad zou voorts hebben kunnen vernemen, dat baron Sweerts in 's-GraVenhage reeds sedert lang met a.-r. partijleiders omging, o.a. met ds. Talma, met wien hij ook te Arnhem reeds had omgegaan, toen deze daar predikant was. Het Han delsblad zou zich dan herinnerd heb ben, hoe het juist ook de heer Talma was, die het voor den Haagschen bur gemeester opnam tegen minister Rink, toen deze, naar het schijnt, had ge poogd baron Sweerts (ten gerieve dor sociaal-democraten) te intimidieeren. Het Handelsblad had allicht ook ver nomen, dat het in verschillende krin gen, ook buiten Den Haag, reeds lang vóór de verkiezingen, en voor het openvallen van het gouverneur schap van Gelderland, bekend was, dat de sympathieën van den heer Sweers de Land as aan de rechterzijde lagen., De „Telegraaf" Is al zeer kart en vraagt alleen: „Weet het Hbld. eigen lijk wel, wat „onzinnig" beteekent?" De „Arnhemsche Courant" teekent, bij het telegram aan: „Het Ligt voor de hand, dat de zaak hiermede niet uilt kan zijp, daar het Handelsblad natuurlijk aan eigen eer verplicht is te bewijzen, dat wat het mededeelde geen „verdachtmaking", maar gedo cumenteerde waarheid is." De „Rotterdammer" (afiti-rev.)': „Daarmee is de historie van den tweeden aanval op dr. Kuyper ons voorloopig weer bekend." DE UITSLADER ROTTERDAM- SCHE GEMENTERAADSVERKIE- ZINGEN. „De Tijd" schrijft o.a.: „Uit dit koïte overzichtje blijkt, dat de liberalen nJel minder dan 6 zetels verliezen, waarvan 5 aan de rechter zijde (1 aan de anti-revolutionaire partij, 1 aan de Christel ijk-hlstori- schen 'en 3 aan de roomseh-katholie- ke) en 1 aan, de sociaal-democraten ten goede bomen., Volgens een berekening van „De Maasbode" zullen in de nieuwe zit tingsperiode naast 22 leden der Rech terzijde (6 Roomsch-katholieken, 11 Anti-revolutionaire en 5 Christelljk- Hlstorlschen) 23 lieden der Linkerzij de plaats nemen (19 iibetraien, 1 vrijz. democraat en 8 sociaal-democraten). Wanneer deze laatste becijfering julet ls, beeft men nog 1 Rechtsche zetel noodig en dan ls de Gemeente raad omL- De Katholieke klezmrs hebben ee* kloek stuk werk verricht." VLIEGEN IN ONS LAND. Op het landgoed „Groot Persyn" onder Wassenaar worden door den, Franschen ingenieur Lefèvre de vlieg- proeven met de Wrightaeroplaan dap per voortgezet.' Dinsdagavond, om streeks 9 uur, deed aviaticus zijn eer ste iu alle deelen welgeslaagde vlucht. Deze duurde 4 1/2 minuut, gedurend» welken tijd de heer Lefèvre het toe stel volkomen wist te beheerschen orn ten slotte te landen, gelijk hij wilde. De eenige rieden waarom deze zoo succesvolle vlucht werd afgebroken was de snel-vailende duisternis. Zon der deze zoo verkaarde de lieer Le fèvre had hij zeker kunnen blijven doorvliegen tot zijn benzine op was. Het was Dinsdagavond dan ook uit gezocht weer.. Als een bewijs van het vertrouwen, dat deze koene luchtschipper reeds stelt in zijn vliegkunst kan gelden, dat hij ieder bolangstellende uitnoo- digt een prijs beschikbaar te stelten voor dengeen, die liet eerst van Den Haag naar Amsterdam vliegt. Wan neer ctezo voldoende is om de nood zakelijke onkosten van afbakening van den weg enz. te bestrijden, dan zal hij zich opmaken dien prijs te verdienen. ZILVEREN VOETBAL WEDSTRIJDEN. De j aarlij ksclie wedstrijden om den Zilveren voetbal zullen dit jaar we derom te Rotterdam plaats hebben, en wel op Zondag 5, 12 en 19 Septem ber a.3. De irisclirijvin.gen kunnen van he den af gezonden worden aan den secretaris der commissie, den heter Joh. J. Meyer, Houttuin 25, te Rotter dam, en sluiten op Zaterdag 21 Au gustus 1909. Aan deze wedstrijden kunnen deel nemen a. de eerste klasse vtereeuigtogen b. de kampioenen der tweede klasse; 3. de kampioen der reserve eerste klasse d. de houdster van den Heldert- beker. Houdster zilveren voetbal 1908-1909 Quick, 's-Hage. Houdster Revue-beker 1908-1909 V. O. C., Rot terdam. EEN WIELRENNER VERONGE LUKT. Een verschrikkelijk ongeluk heeft den bekenden Belgischen rijder Ver bist het leven gekost op het velo droom van KarreveJd in België. De wedstrijden slaagden uitstekend en waren bijna ten einde gebracht. In den laatsten wedstrijd waren door Samson de 70 K.M. afgelegd in 56 min. 53 3/5 sec. Nog drie minuten zou deze dus nog hebben te rijden. Ver bist, dis een ronde ach,ter was, ver snelde zijn gang, en de toeschouwers waren getuige van een bewonderens waardige spurt met een snelheid van 90 K.M. per uur. Verbist passeerde Samson en liep hem onder geestdrif tig gejuich van de toeschouwers nog 200 M. voorbij. Nog had hij slechts een minuut te rijden, toen eensklaps de gangmaker van Verbist onver wacht uitweek in de richting van de balustrade. De motorrijder verloor het stuur en viel. Verbist maakte een verschrik kei ij ken val. Een kreet van verschrikking steeg op uit de menig te, want twee groote motoren na/ derden. Die vrees was helaas maar al te gerechtvaardigd. Verbist, die op dien rug van de baanhelling reed, werd in de lenden aangereden door een der machines en kreeg eene ver schrikkelijke wonde, waaruit golven bloed stroomden. De rijder Schiepke, die achlter» deze motor reed, kwam eveneens te vallen. Door een gelukkig toeval viel hii o® het lichaam van den ongelukkigen Verbist en bleef ongedeerd. Ook de gangmaker van Verbist bracht het er heelhuids af. Verbist werd na.ar het hospitaal overgebracht, waar men slechts den dood kon constateeren. EEN GOUDEN FEEST, Op Dinsdag 10 Aug. a.s. zal het 60 jaar geleden zijn, dat Paatooï F. A'.i P. Holland te Naarden de priester wijding ontving. CHRISTELIJK GEREF. KERK. De Synode benoemde in de plaats van docent Van Lingen, die wegens hoogeai leeftijd onitslag gevraagd heeft, tot docent aan de Theologische School te Rijswijk, ocm onderwijs te geven in de Litterarlsche vakken, ds. F. Lengkeek, predikant te Amster dam. Het stoomschip Prins der Nederlan den arriveerde 22 Juli van Paramari bo te Amsterdam. Het stoomschip Vondel, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 22 Juli van PortrSaid. Het stoomschip Gorontale vertrok 22 Juli van Rotterdam naar Ham burg. Het stoomschip Medan, van Bas- sein naar Rotterdam, passeerde 23 Juli Dover en werd 's avonds te Reft- ter dam verwacht. Het stoomschip Wil's, van Javoi naai* Rotterdam, vertrok 22 Juli van Pei-im. Het stoomschip Ophtr, van Rotter dam naai* Java, arriveerde 22 Juli te Padang. Het stoomschip Nieuw Amsterdam arriveerde 22 Juli van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Zaanland, van Bué« nos-Ayres naar Amsterdam, passeer de 22 Juli Ouessant. Het stoomschip Bulow, van Rotter dam naar Japan, vertrok 21 Juli van Sue*.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6