lifiiterdamsche Kont. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Offish ekea Gemengd Nieuws Spart ea Wedstrijden Verlamming in de vingers. Kerk ea School Uit de Arbeiderswereld Land en Tuinbouw PREDIKBEURTEN pa bij uitstek el echte zomer, m"et i' vato koelo avonden^ zoodat men Jn Juli nog huivert, en regonbuion, lie ons al aan November doen den- öj zijn nadeelig en een grooto scha depost voor duizenden. Da speeltui gen evengoed als de badplaatsen mar Jsen zeer slechte taken en te voorzien is dat over enkele maanden d» Ujst der faillieten In do dagbladen aan merkelijk zal moeten worden groot. Toch is aan elke medaille een keer zijde. Voor één genre onderneming is deze zomer bij uitstrek voordeel ig, nl. Voor die publieke vermakelijkheden, die het er op gewaagd hebben de zo mermaanden door te spelen. Vreem den zijn er altijd in dezen tijd van 't jaar, zij moeten 's avonds onder dak *ijn. Amsterdammers willen ook graag ergens heen, als het weer niet uitnoodlgt buiten te gaan zitten en 'ais gevolg daarvan is het bij een dood gewone of zelfs minder dan gewone voorstelling in theater of variété nu beter bezet dan in de wintermaanden. Hierop is natuurlijk ook van grooten invloed dat de concurrentie niet al te groot is, dat de meeste theaters geslo ten zijn: Stadsschouwburg, Paleis, Hollandsche Schouwburg, Circus Carré en Stoel en Spree. De anderen profiteeren er dubbel tan. In de eerste plaats het Grand Thé- atre, waar Louis Bouwmeester, Louis de Vries e. a. geen publiek konden trekken en 't uitverkocht is bij de bioscoop. Alberts frères rekenen zoo vast op (en ze vergissen zich daar in niet, dat de bioscoopmanie hier nog niet is uitgeraasd, dat zij zelfs publiceeren, dat uitsluitend „bios coop" wordt gegeven en de voorstel ling niet door spociallteiten eto. wordt afgewisseld. H. i. Is dit dus geen at tractie, maar een afstooting voor het publiek. En werkelijk, in 't Bioscoop-theater, waar vaak uitmuntende cabaret-kun- fetenaars een aangename afwisseling tusschou de altijd ©enigszins doodscho lichtbeelden brachten, ls het feitelijk nooit zoo vol geweest als nu bij Al bert frères. De heer Louis de Vries heeft in het Bioscoop-theater met een wakker troepje deze maand een Fransch too- neelspelletje ,,Het Gerechtelijk On derzoek' opgevoerd, een voorstellin- genreeks, die hij door plotselinge ziekte heeft moeten afbreken, doch thans weer voort gaat «ftten. 't Is een interessant stukje, ,,1'En- quète', en ue heer De Vries speelt met groot talent den rol van rechter commissaris, die onbewust zelf den rechtbank-president vermoord heeft. En veel beter dan vroeger wordt hij terzijde gestaan, bijv. door mevrouw Dora Boon en de heeren Hissink en Van Staalduynen. Voor de pauze wordt de avond uitsluitend door licht beelden gevuld. Op bioscopisch gebied kan ik thans een primeur mededieelen. De films, die tot nog toe hier te lande gemaakt werden, waren uitsluitend van actueelen aard een bezoek van de Koningin, een lustrumfeest of iets dergelijks. Maar de drama's la de dochter van den houtvester of de ko mische beelden in 't genre Yan de ge ïmproviseerde automobiel, do wegge waaide parapluie of mijn schoon moeder komt op bezoek, werden altijd In het buitenland opgenomen en hier door Pathé of Grammaat kant en klaar geleverd. De heer Nóggerath, wiens te vroeg gestorven vader al jaren zelf actueele films vervaardig de, of vooral door den heer Boe dels deed vervaardigen gaat zich k la Pathé nu ook op het c-reëeren Van fantaisie-beelden toeleggen. Daar komt heel wat bij kijken I Om te be- 'ginnen is de heer Theo van der Lugt, de bekende decorateur van het Grand .Theater van 's morgens vroeg tot des avonds laat bezig ontelbare meters doek te beschilderen en daarvoor 'spelen acteurs allerlei rollen af, waar bij zij misschien voor het eerst van 'hun leven den souffleur kunnen mis sen en desnoods geheel hun mond kunnen houden. Op deze wijze is al afgespeeld het drama de Greep (met Raf. Bouwmees ter in de titelrol, die door z'n papa hoorbaarder wordt vervuld). In studie zijn nu „Feest" van H. Heijermans Jr., waarin Raf. Bouwmeester de ver schillende typen maakt en „de moord op Prins Willem I door Balthasar Gerard®". Ik zei reedsook bij gewo ne voorstellingen is 't hier en daar uit. verkocht-. Bijv. bij Flora, waar het laatste programma niet op gelijke hoogte staat als de vorige, die dan ook prachtvol waren. Er Ls thans slechts één nummer, dat werkelijk buitengewoon is, het oud-Hollandsch dubbel mannen kwartet, waarvan de leden in hun kleurige 17e eeuwsche costuums zoo van een „Schutters maaltijd" opgestaan, terecht het pu bliek door hun kunst ln verrukking brengen. Een waaghals, die met zware loo- den kogeis balanceert en ze in den nek opvangt, wordt ook door het grootste deel van het publiek ten zeer ste gewaardeerd. AI3 het warmer was jou dat nog beter te begrijpen zijn, Vanwege de koude rillingen, die hij zijn bewonderaars bezorgt. Wonder lijk genoeg is het dezen zomer niet vol bij „Prot", anders de zomer- schouwburg bij uitnemendheid. Aan de artisten ligt bet zeker niet-, het en semble wordt hoc langer hoe uitmun tender, maar de keuze dor stukken schijnt mij in den Laatsteen tijd min der gelukkig toe. Na „de lieveling van alle meisjes', het grappige stuk, Waarvan wij iets in dit blad vertel den, zagen we De Huwelijksongeval lenwet en Mijn Aurora. Kon het eer ste qua geest er nog even mee door, het laatste is m. j. wed wat al te Hauw, al stijgt de komlekig- heid ook met het derde bedrijf. Dat er "Veel in gelachen wordt is alleen aan net „doen" en de „wijze van zeggen" oer artiesten te danken niet aan het geen schrijver en vertaler hun ln den mond leggen. Heel weinig lekt nog maar hit, vrat ons met September op tooneeïgébled te wachten staat j alleen weten we, dat de hoer Reyding een kermls-ope- rette voor het Renïbrondtlbeater heeft bewerkt Nu, stof voor actueele coupletten Is er wel f H. HENNING Jr. (üMbotiBaorden habbeu bet voomoht vragen op vercehtilend gebied, zulte roer beantwoording vatbaar, Ja te Muden b(J de Bodactio tbq Hemricin'a Dagblad, Gioou Qouvauaai öS Alle aattroordcu worden geheel koatelooa gegord ea, voor looreel mogelijk 1«, deu dag na da Lu zending. Aan rxagea, die alet volledig naam en woonpUetfi reu den Lnseuder vermelden, wordt geen aandacht geaebouken. VRAAG. Als het meisje mondig ls en do jongen ook, en de ouders van den jongen niet teokeneii willen, hoe lang duurt het dan, eer zij trouwen kunnen en wat kost dat? ANTWOORD. Als de tusschenkomst van den kantonrechter wordt inge roepen en de ouders blijven weigeren, dan gaan er eeii goede <lrie maanden mee hoen maar het behoeft geen geld te kosten, wanneer men een bewijs van onvermogen aan het hoofd van het gemeentebestuur vraagt VRAAG: Waar Ligt de Harskamp? ANTWOORD: Bij Oldenbroek, aan den noordkant van de Veluwe. VRAAG: Wanneer geschiedt de lo ting voor de nationale militie in Zuid- Holland? ANTWOORD: Tusschen 7 Aug. en 1 Sept. Wanneer u den juisten datum wenscht te weten, gelieve u te schrij ven naar het gemeentebestuur, met postzegel voor antwoord. HILLEGOM. De loting der Nationale Militie voor de lichting 1910 zal piaats heb ben te HiJlegom in het gymnastiek lokaal op Vrijdag 13 Augustus e.k., des namiddags 2 uur. HEEMSTEDE. Mej. C. J. Dopheide, alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan de school van het parochiaal kerkbe stuur van den H. Bonifacius, Eiken weg 11, St. Barbaras chool, te Amster dam. KARDINAAL ANDRIEU VEROOR DEELD. Kardinaal AncLrieu, aartsbisschop van Bordeaux, is wegens zijn beken- do predikatie door die rechtbank te Bordeaux veroordeeld tot het betalen eener boete van 600 francs. HET BEZOEK VA NDEN TSAAR AAN ENGELAND. De Tsaar en de Tsarina worden den 2en Augustus a.s., aan boord van de „Standart", te Spith'ead verwacht, waar koning Edward en koningin Alexandra hunne gasten zullen ver welkomen. De bezoekers zullen den 5en d.a.v. weder vertrekken. Bij dit bezoek zal de Tsaar zijn ver gezeld van zijn minister van buitan- landsche zaken, Iswolsky, terwijl ook de Engelsche eerste minister Asqulth en de ministers van buitenlandsche zaken, sir Edward Grey, en van ma- rine, Mc. Kenna, zich tijdens het be zoek te Cowes zullen bevinden., EEN ONTAARDE VADER. Die naam mag zeker wel gegeveh worden aan den werkman Richard Justin te Belfast, die zijn vierjarig dochtertje herhaaldelijk mishandelde en daarvoor dezer dagen terecht stond. Vele getuigen hadden het kind smartelijk hooren gillen, kreten Yan angst en pijn. De medicus had op het lichaampje ook de kenteekenen van zware mishandeling ontdekt, en die kenteekenen waren duidelijker dan die welke deze getuige had waarge nomen op een reis door Egypte, bij gevangenen die gogveseld waren. Do arme kleine afzonderlijk in ver hoor genomen beduidde, dat ze vaak door haar vader in een hok gestopt werd. DRANKBESTRIJDING. In verband met het feit, dat het drankbestrijderscongres te Londen al is het niet als zoodanig afgekon digd feitelijk een afschaffers-con gres is, waar de matighoidsbeweging nauwelijks wordt aangeroerd, is be langrijk do tweede Jaarlijksche confe rentie, die in het Imperial Institute werd gehouden door de „Internatio nale Vereeniging tegen het misbruik van alcohol-houdende dranken", on der leiding van den Senaats-president dr. Von Strauss von Toney. Mededeeling werd gedaan van de uitkomsten der ingestelde enquêtes betreffende wetgeving, school en steun van regeertngswege in de ver- schillende staten van Europa aan den strijd tegen den alcohol ver leend. Besloten werd op do volgende con ferentie te behandelen 0. a. de be- striding van den alcohol ln de Kolo niën en deze conferentie te houden te Don Haag, Bern of Brussel. Vermoedelijk zal Den Haag wor den aangewezen, wanneer nader 'over leg tusschen het bestuur en de offt- cdoelo gedelegeerden van do Neder- iondsche Rogeering zal worden ge- >leegd. Het internationaal Dago- ijksch Bestuur, waarin onze landge noot dr. W. P. Ruvsch als penning meester zitting heeft, werd herkozen,, terwijl ©enige nieuwe leden aan het Comité Generaal werden toegevoegd. De Nederlandsche Regeering was op deze conferentie voor de eerste maal of fideel vertegenwoordigd, en, wel door ihr. mr. Ruva de Beeren- hrouck, Het aantal regeerïngen, dat zich bij deze conferentie officieel laat vertegenwoordigen, neemt steeds toe, terwijl Duitschland, Oostenrijk, Rus land en Rumenaö financieel steun van Rijkswege verleenen en andere regee ringen diergelijken steun in uitzicht stelden TURKSCHE FEESTDAGEN. In den. aanvang dezer maand is door het Turksch parlement een wet aangenomen, hij Keizerlijk iradé bekrachtigd, waarbij is bepaald, dat de 10/23 Juli (datum der vervallen- verklaring van den voorin al i gen en der uitroeping van den tegeirWoordi- gen Sultan) voortaan gerekend zal worden tot de officieele Turksche feestdagen. CRICKET. Zondag wordt gespeeld: le klas: Amsterdam, A. C. C.'s-Gr. C. C. Heemstede, Rood en Wit IIV.V.V. 2e klas: Schiedam, HermesHilversum. Rotterdam, V. O. C.Albion. Amsterdam, VictoriaOlympia. DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN. Nederland z-al bij de wereldkam pioenschappen wielrennen, die in Augustus te Kopenhagen verredein worden, officieel worden vertegen woordigd door de volgende renners. Ulysses, korte afstand amateurs Bijleveldt, lange afstand amateurs Tulleken, korte afstand profs.John Stol, Lange afstand profs. PER VLIEGMACHINE OVER HET KANAAL. Er zijn nu drie liefhebbers voor den tocht per vliegmachine over het Ka naal, om een prijs van f 12.000, uit geloofd voor den eersten luchtschip- per, die den tocht volbrengt, door de „Daily Mail". Dat zijn Latham, graaf De Lambert en Blérlot. Latham heeft al een nieuwe ma chine te pakken, die hij nu Ln San gatte aan het stellen is. Graaf De Lambert is klaar en wacht met zijn Wright-machine, totdat het goed weer ls om den tocht te wagen, En als der de vlieger is nu Blériot in Calais ge komen. Deze heeft zijn kamp opge slagen op ongeveer 41/2 K.M. van Calais. Blérlot denkt er over, als het daar niet gelukt, te verhuizen naar Dover, en zoodra weer en wind gunstig zijn, den vliegtocht te ondernemen. Intusschen is er dezer dagen geen sprake van vliegen geweest. Het stormt bijna eiken dag aan de Fran- sohe kust. Dus wacht het edele tr!o met Latham als den kalmste op betere tijden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cts. per iregel. De Kloosterbalsem geneest ze. Doctoren staan verbijsterd. De Heer G. Roel es, landbouwer te Tipmaat bij Noordsl'een (Dr.) ver klaarde ons, dat zijne echtgenoot© ©ene verlamming in de vingers had, terwijl ook haar hand geheel ver lamd was. De vingers stonden geheel krom en de hand was stijf en gebogen. Ze kermde het soms uit van de pijn. Dit duuirde zoo verscheidene maanden zonder dat ik er baat voor wist. Ik las in de courant ©ene advertentie over KLOOSTERBALSEM en ried mijne vrouw aan deze eens te probee- ren. Ik kocht een potje bij dien dro gist Fred, ten Kate te Emm en, en na dat mijne vrouw nog maar een half potje had opgesmeerd en daarmede de handen en vingeirs flink had inge wreven, kon ze deze lichaamsd'eeLen weder gebruiken en is ze thans vol komen genezen. Vroeger kon ze na tuurlijk hare werkzaamheden niet verrichten, doch thans kan ze dit, dank zij den KLOOSTERBALSEM weder volkomen. De Kloosterbalsem, Klooster Saitcta Paulo, geneest onvoorwaardelijk ou de en nieuwe wonden, brand- en snij- wonden, zweren, abcessen, builen, ro ven, open plekken, dragende wonden, zeere enkels, zeere barsten en tepels, huiduitslag, ring-, dauw- en baard- worm, hoofdzeer en alle ziekten der hoofdhuid, puisten, Rheumatiek, Rtreumatische zenuwpijnen, verlam ming, Jicht, Podagra, Ischias, kneu zingen, stramheid in de ledematen, verstuikingen, lendenpijn, pijn in den rug, spit in den rug, spferverrekkin- gen, aambeien, zoowel droge, blinde als bloedende. Prijs per pot van 20 gram 35 ct. van 50 gram 75 ct, van 100 gram f 1.20 en van 250 gram 2.50. Hoe grooter pot, hoe vöord'eeliger dus! Let opl Alleen de echte KLOOS TERBALSEM geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de handteekening L. I. Akker, Rotterdam voorkomt, alle andere ls namaak. De namaak geneest nooit! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apo thekers en de bekehd© Depóthouders. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Bergen (N.-H.) en te Boskoop (2.-H.) ds, J. P. Canning le ter Dz. te Oostvoorne. Aangenomen het beröep te Metsla- wier-Ni awier (toez) door den heer II. W. Eldermans,- cand-.- te l^-Graven- Beroepen te Leeuwen ds. E. Sam ber te Pesse. GEREF. KERKEN. Beroepen te Bergenüieim (2e maal) dS. G. Goris te De Krim. Beroepen te Hazerswoude de heer S. Bouma, eend. te Middelburg. Bedankt voor het beroep te Passaio (New-Yersey, N.-Amerika) door ds. H. Kievit Jz. te Aagtekerk'e. ZENDINGSTENTOONSTELLING. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Utrechtsdie Zendlngs- Vereewiging zal te Utrecht eene Zen- dingsten toonstelling gehouden wor den. Door middel van op doek aan gebrachte beelden, door de kweeke- lingen der Nederlandsche Zendings school vervaardigd, zullen tafereelen worden voorgesteld uit het werk van de Utrechts©he Z endings-Vereeniging. Verder zullen modellen aanwezig zijn van inlandsche woningen, hei- densche tempels, een smidse, aller lei gebouwen die op het godsdienstig en maatschappelijk leven der bevol king betrekking hebben. De invloed, dien de zending daarop oefent, zal worden verduidelijkt door modellen van kerken en scholen, van wonin gen van Christen-inlanders, enz. Bo vendien zullen velerlei etfhnographi- sche voorwerpen aanwezig zijn, als afgodsbeelden, huisraad, wapenen, werktuigen, enz., terwijl door middel van graphische voorstellingen het werk der zending zal worden verdui delijkt. Do tentoonstelling zal een aanschouwelijk beeld geven van het werk dei- zending. Een aantal zende lingen en oud-zendelingen en andere personen, die van het werk goed op de hoogte zijn, zullen van de ten toongestelde voorwerpen de noodige verklaring geven, zoodat zoowel meer als minder ontwikkelden hier veel zullen vinden, dat hun belangstelling wekt. De tentoonstelling wordt gehouden van 5 tot en met 8 October in dé groo to zaal van Tivoli. TEXTIELINDUSTRIE. Men meldt uit Enschedé: Nadat eene commissie uit de we vers der firma Gebr. Jannink Zn. geruimeh tijd de verschillende grie ven met den weverijchef had bespro ken, ontving zij bericht, dat de direc tie niet genegen was hierover met hunne commissie te confereeren., In een te houden gecombineerde hoofdbestuursvergadöring der ver schillende arbeidersorganisaties zal de houding worden vastgesteld, aan te nemen naar aanleiding dezer af wijzende beschikking. ROOFBOUW IN KALI, in verband met de beteekenis van kali voor do voeding der staldieren. Hiótrover vinden we een interessant artikel opgenomen in do Mededeelin- gen der Duitsche Londbouwvereeni- ging 1909, dat we ook met het oog op do Nederlandsche toestanden belang rijk genoeg achten, om er eenige gre pen uit te doen. De schrijver, de riddergoedbezitter Vibrans, wijst er op, hoe door de ver schillende teelten enorme hoeveelhe den kali aan den bodem worden ont trokken, zonder dat deze worden ver goed, tot verarming van tien bodem met, als gevolgen, steeds minder wordende oogsten en verzwakking der stal dieren. Van de gevolgen van dien roofbouw geeft de schrijver eenige voorbeel den: t,Men vergelijkt slechts de ooft- boomen langs den weg m'et die in zijn tuin; de eerste ontvangen door de op ien weg verloren gegane meststoffen genoeg voedsel, ook aan kali, terwijl die in den tuin in den regel niets krij gen. Als de ooftboom in een jaar geen vruchten draagt, troost men er zich mede, dat hij dan wel in een volgend jaar iets zal voortbrengen; dat echter do bezitter zelf dikwijls van dezen toestand de schuld draagt, geeft bij vaak niet toe." ...Hetzelfde, dat de oofttuin den kundigen waarnemer zegt, dat zeg gen ook de korenvelden; men hoort toch dikwijls de uitspraak: de tarwe oogsten gaan achteruit, ook liet ver lies aan vee neemt bedenkelijk toe. Deze omstandigheden wettigen de vraag of do gebrekkige voeding der planten met kali geen schuld aan de zen toestand kan hebben, te meer, als men 40 jaar of langer roofbouw heeft gedreven. Als bij de knollen het verschijnsel minder spreekt dan bij liet graan, moet de oorzaak hiervan gezocht wor den in hun uitstekend wortelsysteem, dat de voedingsstoffen nog uit den grond kan halen, waar de wortels van de halmgewassen niet kunnen doordringen. Dewijl de knollen evenwel op kali reageeren, als dit te juister tijd en te gelijk met kalk wordt aangewend, ls het bewijs geleverd, dat het aan den grond, ten minste in de bouw voor, ontbreekt." Verder verhaalt de schrijver van schitterende resultaten, met kali ver kregen waar men een bemesting hier mee te voren onnoodig of verspilling achtte, en daarna besprekende het vraagstuk der wederkeexige betrek king tusschen planten- en dieranvoe- dlng en de beteekenis van kali hij beide, beveelt hij ten eerste aan het gebruiken van melasse als voedsel, ten tweede het aanwenden van kali- zouten. Evenals deze practicus Vihraffa Is ook de Boheemscto© onderzoeker Prof. ètöokïasa van moehlng. dat aan kali niet alleen In planten, doch "ook het dierlijk organisme een zèer ge wichtige physiologisch'e functie ten deel valt. Volgens de onderzoekingen van Stocklasa wordt door hem aan genomen, dat kali bij het ademha lingsproces onontbeerlijk is. Alle tot nu toe genomen proeven betreffende de gaswisseling bij arbei dende dieren hebben zonder onder scheid aangetoond, dat de spierwer king met een aanzienlijke vermeerde ring van de koolzuur-afscheiding, en wel ten koste van het koolhydraat, Is verbonden. Wij willen hopen spoedig iets te mogen hooren van verdere onderzoe kingen van dezen bekenden navor- scher, in hoeverre het kali op de spier kracht van invloed is. C. B. REGELST VOOR HET GIETEN VAN KAMERPLANTEN. 1. Gebruik regenwater, indien ge dit krijgen kunt 2. De temperatuur van het gietwa- ter dient vrijwel gelijk te zijn aan die van de omgeving der plant. Het is daarom noodig, vooral in den win ter, het water eenige uren in de ka mer te laten staan, aleer men het ge bruikt. Om zeker te gaan, gebruike men een glazen bad-thermometer. 8. Giet in den zom'er 's avonds, durende den winter 's morgens. 4. Giet nocfi te veel noch te weinig, het eene ls even schadelijk ais het andere. Giet dus niet meer dan noo dig Is. Wilt ge welen of ge dient te gieten, Jet dan op de aarde: is deze grauw van kleur en droog op het ge voel, dan 13 gieten noodig. Klop ook legen den pot, welk kloppen helder klinkt, wanneer de aarde droog, en dof, als de grond nog vochtig ls. 5. Giet langzaam, niet met een straal, andera slaat ge den grond dicht en maakt dezen voor de lucht minder toegankelijk, tot schade der onderaardsche plantend eel en. 0. Giet in den bloeitijd meer dan anders, in den rusttijd zeer weinig. 7. Verwijder het water, dat na het gieten op het schoteltje onder den pot blijft staan. t. Geef niet 'telkens weinig water, maar giet op eenmaal flink, naar be hoefte. 1. Giet niet, als de plant in de zon staat.. Ls het gieten dringend noodig, zet dan den pot in de schaduw, zóó lang tot plant en aarde genoegzaam afgekoeld zijn. 10. Hebt ge het gieten verzuimd, zoodat d'e aarde geheel uitgedroogd is, dan helpt geen gieten meer, de grond houdt het water niet meer vast. Dompel dan den pot geheel in een emmer water van de behoorlijke temperatuur, totdat d'e aarde verza digd ls. C. B. WENKEN, RAADGEVINGEN, enz. Rozen tinctuur bereidt men aldus: Vul een flesch voor de helft met bla deren van de gewone tuinroos, en giet er 3 deelen water met 1 deel spi ritus op. Sluit de flesch en laat za 4 weken in de zon staan. Van tijd tot tijd moet men ze goed schudden. Rozenwater wordt gemaakt door rozenbladeren met water te distillee- •ren. Ook kan het verkregen worden door eenige droppels echte rozenolie, in sterken alcohol opgelost, met water te vermengen, waardoor zich de ro zenolie weer in fijne droppels af scheidt en helt water opaliseerend maakt. Als zuiver water gebruikt is, behoeven geen bepaalde voorzorgen tegen bederf genomen worden. Als men de bladeren van sterk rie kende rozen ln een goed sluitenden pot legt, wat zout en alcohol er aan toevoegt en het potje nu en dan ee nige minuten opent, heeft men aan houdend rozengeur in de kamer. Rozenpomade maakt ge op d'eze ma nier. 1 pond versch gesmolten reuzel wordt met 4 lood witte was gesmol ten, in den zomer neme men 5 lood. Als de massa vloeit, menge men er 4 lood te voren warm gemaakt rozen water, 1 lood kaneelwater en, bij ge heel stijf worden, nog een druppel lavendelolie bij C. B. TENTOONSTELLING TE GENT. Te Gent (België) wordt van 30 Oc tober tot 1 November een tentoonstel ling gehouden van. bloemen-, fruit en groententeelt. Het programma, dat de Koninklijke Maatschappij van landbouw en kruidkunde te Gent heeft laten verschijnen, vermeldt niet minder dan 136 wedstrijden verdeeld ln 6 groepen, bloementeelt, orchi deeën, versiering met bloemen, fruit, groenten, heesters en overblijvende planten. NADEELIGE INVLOED VAN HET WEER. Iri bet Westland oefent het ongun stige zomerweder een merkbaar na- ieeligen Invloed op de gewassen. In de aardappelen dreigt de ziekte, hetgeen den handel geheel verlamt. Er wordt nauwelijks 2 cent per kilo besteed, zoodat de partijen op de vei lingen worden opgehouden. De meloenen in d'e bakken zijn door gebrek aan warm zonnig weder niet zwaar genoeg beworteld om na de vruchtzetting nog door te groeien, zoodat er zeer veel planten verdorven en geen tweede snede geven. De aardbeien zijn in de laatste we ken verzwakt door te tragen groei en zijn daardoor moeilijk geschikt voor uitvoer. De kasperzjke'n zrjn over biet geheel bijzonder klein gebleven en in' de na- tuur ontwikkelt de vrucht zich ook niet voordeelig. ZONDAG 25 JULI. NED. GEREF. KERK. Kollekte voor Noodl..- kerken en personen Ln alle beurten, behalve in de Vroegbeurt en in do Kinderkerk. GROOTE KERK. Vroegpreek 7 ure, Ds. van Paassen, (Vrije plaatsen). .Voorm. 10 ure, Ds. P. F. Faber, pred. te Buiksloot, 's Avonds 6 ure, Ds. Bal jon, pred. te Houtrijk en Polanen^ Vacature-beurt). NIEUWE KERK. Voorm. 10 uur, Ds. Veen.- JANSKERK. Voorm. 10 ure, Ds. Weener. BAKENESSER-KERK. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, de heer HilbrSnder. Kollekte voor de Verwarming, EGLISE WALLONNE. Pas de Service. GEREFORMEERDE KERK. (God. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, Nam. 5 1/2 uur, Ds. H. Mulder, van Harderwijk. EBEN -H A6ZKR-KERK. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tlbben. 's Avonds ure, Ds. Tibben. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuidarstraat). Voorm. 10 ure, Docent van Lingen. 's Avonds 5 1/2 ure, Docent van Lingen. NOORDERKERK (Riddentraat). Voorm. 10 ure, Prof. Dr. W. Gee- sink, Hoogleeraar te Amsterdam. Nam. 6 ure, Prof. Dr. W. GeesinS,, LUTHERSCHE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. van Bakel. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. Maandag 26 Juli, des morgens om elf uur, openbare godsdienstoefening, onder leiding van Prof. H. Oort, uit Leiden, ter opening van den cursus voor Zon d agsscho ol 0 n derw ij zeressen en -onderwijzers. REMONSTRANTSCH- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Haentjens. KERK DER BROEDERGEMEENTE, Voorm. 10 ure, Ds. Htllström. VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN. Lokaal: „Weten en Werken". (Gedempte Oude Gracht). Geen dienst. BAPTISTS GEMEENTE. (Lokaal: Stoofsteeg 6). Voorm. 10 uur, de heer Kuiper. Namiddags 12 ure, Zondagsschool 's Avonds 6 uur, de heer Kuiper.. Maandagavond 7—8 ure, Meisje# Vereeniging. Dinsdagavond 8 1/2 uur. Bidstond. Woensdagavond 89 ure, Jongeling»- Vereeniging.. EVANGELISATIE „der Goddelijke Genezing". Drappenlerstraat 11 zwart. Voorm. 7 uur, Bidstond. Voorm. 10 uur, Openbare Samen komst. Nam. 3 1/2 uur, Kindersamenkomst Donderdagavond 8 uur, Openbare Samenkomst en Bidstond.. EVANGELISATIEGEBOUW. Jacobijnestraai 26. Voorm. 10 ure, de heer H. J. Bosch. Nam. 12£ uur, Zondagsschool, 's Avonds 6 uur, de heer H. J. Bosch'. Maandagavond 6 uur, Meisjeskrana, Maandagavond 8 uur, Jongedoch- terskrana. Donderdagavond 8 1/2 uur, de hee« H. J. Bosch. BENNEBROEK. Voorrfl. 10 ure, de heer J. C. Loor, Candidaat tol den H. Dienst, BEVERWIJK. Geen opgave ontvangen.. DOOPSGEZINDE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. C. Vis, Doopsgez. pred. te N. en Z. Zijpé. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Da. M. van Kleef. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen.. H. Avondmaal. Nam. 2 1/2 ure, Ds. van Leeuwen; Dankzegging. HEEMSTEDE. Voonrr. 10 ure, Ds. de Hartog, H. Avondmaal.- HILLEGOM. Voorm. 10 ure, de heer A. C. G. den Hertog, Th'eol. Candidaat. 's Avonds 6 ure, de heer A. C.- G. den Hertog. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure, Ds. Bal jon. SANTPOORT. Voorm. TO ure, Ds. A. M.- 'A\ Reijn- ders, Rem. pred. te Amsterdam. EVANGELISATIE. Vootrm. 10 ure, de heer Hofmeester. 8PAARNDAM. Geen opgave ontvangen. VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Avonds 6 1/2 Ure, Ds. de S opper. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbacb *5^- der Sprenkel. UMUIDEN. Voorm. 10 ure, de heer Hoekendijk, van Heemstede. ZXNDVOORT. Voörm. 10 ure, Ds. Posthumus Meijjes. Met medewerking faB het. Kerkelijk Zangkoor.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10