NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD.1 Binnenland 27e Jaargang. No. 799B Verschijnt degelijk», behalve op Zon* en Feestdagen. ZATBBDAG 24 JOLI 1909 ABONNEMENTEN A0 VERTENTINi P68 oaiB maandbni ]fi|r Van 1—5 regels EO Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem 12S ;-:rHaarlem van 1—5 regels l—, elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen ln den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bj Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) J.30 Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! Franco per post door Nederland ,1.65 kV tólLris 2) B0 Cts. voor 3 plaatsingen k contant G^SSd X^lad, 'voor Wem" I 1 Redsctle en Admlnlstratle! Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. ültgave der Vennootschap Lonrens Custer. Dlrectenr J. PEEREBOOBlDrakkeriJ: Zolder Bnltcnspaarae 6. Teigfoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ln dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 25 JULL Muziek in den Hout, 2 1/2 uur. Tweede dag van samenkomst der Kon. Ned. Bond van oud-Onderoffi cieren. Schietwedstrijd in de duinen. Prijs uitreiking in 't Brongebouw. Boottocht cuziekvereeniging Voor waarts en Excelsior naar Muiden en Edam. Afvaart half zeven voorm. van „de Kikkert". De Kroon: Alberts frèresl bioscoop voorstelling, 8 uur. Bioscooptheater, Groote Markt. De gelaarsde kat, bioscoopvoorstelling. Zandvoort: Gastvoorsteiling Louis Bouwmeester, Olympia Palace,. 8 uur. MAANDAG 26 JULL Derde dag van samenkomst der Kon. Ned. Bond van oud-Onderoffi cieren. Stadsnieuws O 10 Ons Heen. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel Onze eigen nijverheid" (I) in de ru briek Om Ons Heen. Gemeenteraad. Woensdag te half 2 vergadert de Gemeenteraad. Verlof Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbar* ken nis, dat is ingekomen, een verzoek schrift van J. Claus, om verlof tot het verkoopen van aicoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, roor gebruik ter plaatse van verkoop tin het benedenlokaal van het perceel aan de Nassauiaon No. 19. Nationale Militie. B. en W. brengen ten* kenniis van de belanghebbenden, dat het inschrij vingsregister en de daarbij behooren- de alphabetische naamlijst, betref lende de jongelingen, die zich binnen deze gemeente in 1909 hebben doen inschrijven voor de nationale militie van 1910, ter secretarie dezer ge meente (2e Afdeeling) voor een ieder ter lezing is neergelegd van heden tot <vu met 31 Juli a.s., van 9—2 uur en dat tegen register en lijst binnen genoemden tijd bezworen kunnen worden ingebracht b i den Commis saris der Koningin in deze provincie, dijnr middel van een bij den Burge meester in te leveren, door de noo- dige bewijsstukken gestaafd, ondertee kend verzoeksclirift op ongezegeld papier. Bloembollencultuur. Aan de leden der vereen iging voor bloembollencultuur is de 3e jaargang toegezonden van het jaarboekje der vereeniging, waarin tal van wetens waardigheden voorkomen, die op de vereeruglng betrekking hebben. CONCOURS ZANG EN VRIEND SCHAP. Namens het bestuur van Zang en Vriendschap wordt ons gemeld: Thans is hel geheele eere-comité voor den door onze Lied'ertafel uit te schrijven Zangwedstrijd gereed. Be halve de u in het u toegezonden pros pectus genoemde leden zijn nog toe getreden tot lid van dit comité de heeren C. G. Loomeijer, J. W. A. Bey- nes, J. Luden en Mr. J. Thijssen. Soli Deo Gloria. De Cliristelijke Zangvereenigmg „Soli Deo Gloria" zaJ Maandag den 9den Augustus een boottocht maken naar Alhpon aan den Rijn, Leiden en Katwijk aan Zee. Zij gaat met de salonboot „de Stad Amsterdam" van de Maatschappij W. Bus. De vereeniging vertrekt 's morgens om 7 uur van het Spaarne en keert terug des avonds te 10.30 uur. Aan boord zal een muziekkorps aanwezig tijn. Teyleir. Van 26 Juli tot 26 Aug. geeft Tey- iers Genootschap haar derde zomer tent oonstelling, bestaande uit teeke- hingen van Langendijk. Douchebad. In het douchebadhuis aan heft Ledd- scheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1098 baden., in dat aan den Koudvsnhorn 1015. Muziek in den Hout. Muziekuitvoering op Zondag 25 Juli, des middags te half drie, door het Haarlemsch Muziekkorps, directeur de heer Ch. P. W. Kriens. Programma 1. Schiffsjungen, Marsch a. d. Vlce- AdmiraL Millöcker. 2. Ouverture Anacreon, Cherubini. 3. Rigodon de Dardanus, Faure. 4. Grosse Fantasie a us der Oper Die Ziegeunerin, Balfe. 5. Ouverture Coriolan, Beethoven. 6. Venus steigt hernieder, Walzer, Lincke. 7. Fantaisie de l'opéra Le Premier jour de bonheur, Auber. KON. NEDERL. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. Hedenmorgen ving in de bovenzalen van het Brongebouw de jaarvergade ring aan van den Kon. Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren, die gisteren reeds werd ingeleid door een hoofd- bestuursvargadering en een ontvangst der afgevaardigden in hotel „Lion d'Or". De Eere-voorzittar, Jhr. C. H. A. van der Wijck, oud-Gouverneur-Gene raal van Nedeiiandsch-Indië, opende de vergadering met een toespraak, waarin hij wees op de hervormingsge. zinde neigingen van sommigen. Her vormingen hebben haar goede zijde maai- een duurzaam bestaan is het best gebaat door een vastheid in de ontwikkeling. Spreker bedoelde daar bij liet voorstel, om zuinigheidshal ve de jaarvergadering niet om 't jaar, maar om de twee of drie jaren te houden. Dat zou echter een zuinig heid zijn, die de wijsheid bedroog. Naast het ver-heven doel van den Bond, verhooging van 's lands weer baarheid, moet do kameraadschap onderhouden worden. Worden de jaarvergaderingen in getal vermin derd, dan zullen de afdeelingen meer naar zelfstandigheid streven. Het is een schrikwekkend beeld, dat spreker daarbij voor den geest komt. De band tusschën de afdeelingen zal losser worden en leiden tot verwijdering en oplossing. Dat wilde spreker bier in zijn ope ningswoord zeggen ter waarschuwing De heer Van der Wjjek deelde mode zooeven het nieuwe Bondsgebouw te hebben bezichtigd. Met dit nieuwe ge bouw wensebte de Eere-voorzitter de afdeeling Haarlem geluk. Hierop bood spreker zijn respect aan, aan het Eere-comité, dat in de vergadering aanwezig was. Daarna verklaarde Jhr. Van der Wijck de vergadering geopend. De heer M. Gerdes, algemeen voor zitter van het Hoofdbestuur, zeide den Eere-voorzitter dank voor de be reidwilligheid om de vergadering te openen, daarbij den nadruk leggende op de belangstelling door hem be toond. Hij sprak mede zijn wenscli uit voor het welslagen van deze ver gadering. Ook deze spreker huldigde het eere-comité. De heer H. J. Bonman, voorzitter van de afdeeling Haarlem en van de regelingscommissie, verwelkomde de aanwezigen en sprak eveneens de hoop uit, dat de vergadering zou sla gen. Verder sprak hij, ook namens me vrouw Visser van Hazerswoude, zijn leedwezen uit over het feit, dat bij- koonstige omstandigheden verhinde- rein het nieuwe gebouw van de afdee ling Haarlem te openen. Spieker wilde daarop niet nader in gaan, daar de zaak reeds uitvoerig door de Haarlemsche bladen is be sproken. Daarna werd overgegaan tot be handeling der verslagen. Daaruit bleek, dat de rekening over 190S sluit met een voordeelig saldo van 199.83, bij een ontvangst van f 4750.84. De bezittingen op 1 Januari bestonden uitreservekas f 23S8.16 het ondersteuningsfonds 994.97 we- duwenfonds 13333.54 en dubbeltjes fonds ƒ3141.78. Gedurende 1908 werd besteed aan ondersteuning van leden 502 on kosten voor liet plaatsen in betrekkin gen ƒ330; uitkeering en ondersteu nen van weduwen 761; uitkeering bij overlijden (dubbedtjesfonds) ƒ2092. Aan rentéloos voorschot werd ver- streki 2570. 56 leden werden aan be trekkingen of tijdelijke betrekkingen geholpen. Het ledental bedroeg op 1 Juli 1.1. 276-i, nl. 1457 leden, 45 beschermers, 6 beschermsters, 675 adsplrant-leden, 555 donateurs mi 26 donatrices. Uit de presentielijst bleek, dat aan wezig waren 33 afdeelingen, uitbren gende 64 stemmen. Afwezig waren, de afdeelingen Leeuwarden, Gorinchem en Zaandam. Na eenige discussie over de admi nistratie van het orgaan werden alle verslagen goedgekeurd. Hierna ver liet Jhr. Van dér Wijck de vergade ring. Het Eere-comité was reeds bij den aanvang van de behandeling der agenda tegenwoordig. Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burge meester van Haarlem, en Mr. J. H. Thiel, wethouder, en de heer J. J. Zee. woldt waren verhinderd aanwezig te zijn. Daarna werd overgegaan tot wijzi ging van de statuten in het Huish. Reglement, Met 37 tegen 27 stemmen werd be sloten de contributie te bepalen op 6. De uitkeering in geval van over lijden word voor 1910 gestald op ƒ135. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In het Museum van Kunstnijver heid zullen do volgende week nog tentoongesteld blijven een aantal tee- kenctefeningen, vervaardigd door de leerlingen van de aan 't Museum ver bonden school. Deze teekenoefeningen bestaan uit natuurstudiën naar le vend model, planten, bloemen en die ren, alsmede uit proeven van stilee ring naar eerstgenoemde teekeningen vervaardigd en uit toepassingen op het gebied der decoratieve vakken. De studiën voor metaal- en houtbe werking blijven eveneens nog eenigen tijd tentoongesteld. Zondag is de toegang kosteloos. Pxactisch anarchisme. Door de Haarlemsche Rechtbank is (naai- 't „Vad." meldt) rechtsingang verleend tegen L. B. Hilbink, G. J. E. Loevens en L. P. Peetoom, allen wo nend te Amsterdam, wegens het ver spreiden van de bekende bommen- brochure, getiteld „Praotisch Anar chisme'', te Zaandam. Goede vondst. Eenige jongens waren gisteravond in de Teylerstraat aan tknikkeren. Van eer dor jongens, zekeren B. K., raakte een knikker in een rooster inplaats van dien knikker haalde die jongen een zakje met 35 kwartjes te voorschijn I Opleiding vier maan der. Door het Ned. Gymnastiekverbond wordt kosteloos onderwijs verstrekt in d'e gymnastiek, tor opleiding voor viermaander, onder leiding van den heer J. Bongertman. Nadere bijzonderheden vindt men in achterstaande advertentie. Uitstapje. Maandag zullen de kinderen der vierde en vijfde klasse van de vierde tusschensohool een uitstapje maken naai- Baarn en Hilversum. Naar Zandvoort. A.s. Maandag kwartier voor negen vertrekt er weder een groep kinderen naar Zandvoort. Zij blij'ven daar 4 weken. Burentwist In de Oranjeboomstraat is lederen avond een groote oploop, daar eenige buurvrouwen het niet goed met el kaar kunnen vinden en elkaar aller lei onvriendelijks naar het hoofd werpen. Dit verwekt natuurlijk een groot aantal nieuwsgierigen. Gevaarlijk gat Li de Asterstraat beeft, naar men ons schrijft, de straatjeugd eenige steen en uit de bestrating gehaald en daardoor is een gat ontstaan, dat voor voorbijgangers des avonds zeer gevaarlijk is. Gisteravond viel een jongmeoisch er in en kwam zeer on zacht met het hoofd tegen de straat terecht, zoodat hij een bloedenden neus bekwam. Herziening is dus noodig, vóór dat er erger ongelukken gebeuren, en de gemeente voor schadevergoeding zou kunnen worden aangesproken. Haarlemsche Kermis. Naar wij vernemen is door de di rectie van „de Kroon", de heeren Al berts frèros, voor de kermisweek ge ëngageerd het to oneel-ensemble van den heer Janmart, dat de bekende Wiener-operette „De Dollarprinses" zal opvoeren. Gedurende de kermisweek zullen ant,;-kermisrvorgaderingen gehouden worden door do afdeeling Haarlem van den Nat. Chr. Geh. Onthouders- bond. Jeugdige boefjes. Gistermiddag liepen een drietal jon gens telkens voorbij het zuurkraamp je op het Klokhuisplein, tot zij ten laatste hun kans schoon zagen en toen een hand vol zuur en eenige stukken komkommers wegstalen en de Begijnestraat invluchtten. Dat be looft wat voor de toekomst. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten, 1 Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Li de kapel van St. Joseph's foreign- missionary College te Londen, zullen a.s. Zondag door den Aartsbisschop van Westminster verschillende wij dingen toegediend worden aan Ne derlanders, o. a. aan den heer P. Preyde, uit Heemstede, die het dia conaat verkrijgt. BENNEBROEK. Gemeenteraadsvergadering. Te kwart voor achten vergaderde gisteravond de Gemeenteraad van Bennebroek om een kleine agenda af te doen. Onder de ingekomen stukken en meedeel ingem was er een betreffende opneming van de kas, die in orde werd bevonden. Tot telefoonhoudster werd thans be noemd mej. Bléco. Aangeboden werd de rekening over 1908, die in ont vangst en uitgaaf 2038.61 1/2 be draagt. In de Commissie tot nazien dezer rekening werden benoemd de hoeren Bakker en Reydon. In de geld- leeningen werden uitgeloot de aandoe len 53 en 69. De geloofsbrieven der herkozen raadsleden werden goedge keurd, de salari6verhooging van den gemeente-veldwachter aangenomen. Deze genoot vroeger/ 400, vrij wo nen, 60 kleedgeld en 24 voor gas verbruik. Thans zal hij ontvangen 500, vrij wonen en 75 kleedgeld. Op voorstel van Baron Van Ittersum werd besloten ter voorkoming van gebeurtenissen als verleden jaar (de .muurkwestie) een tijdelijk wethouder te benoemen tijdens de afwezigheid van den Burgemeester. Gekozen werd Baron Van Ittersum, die met den lieer Roozen in herstemming kwam. De heer Van Ittersum kreeg 3 stem men, de heer Roozen 2 stemmen. HALFWEG. Door den gemeente-veldwachter al hier is aangehouden en gevankelijk naar Amsterdam overgebracht een Duiitscher, die zonder middelen van bestaan eenige dagen in deze omge ving rond liep en te Osdorp trachtte een rijwiel te ontvreemden. SLOTEN. In een buitengewone, Dinsdagmid dag te houden raadsvergadering zal do nieuw-bonoemde burgemeester Jhr. Van Suchtelen van de Haare worden geïnstalleerd. De gemeen terekeni ng over 1908 heeft tot eindcijfers ontvangsten f 97428.51, uilgavein 101.753.02, en Levert mitsdien een nadeelig saldo op van 4324.51. ZANDVOORT, Door den heer W. A. T. Schelfhout is in Zandvoorts Schaakgezelschap een simultaan-séance gegeven tegen 10 leden en 7 geïntroduceerd en. Van de 1 7partijen werden door den heer Schelfhout elf gewonnen. Aangekomen vreemdelingen Frau Tervalt, Keulen, Boulevard do Favauge 8, 3 p. Courtuez, Londen, Boulevard de Favauge 8. H. Sitter, Londen, Hoogeweg No. 36, 7 p. E. Hyman, Amsterdam, Koning straat 39, 7 p. Mevr. wed. Cohen, Amsterdam, Pension Corthum. Dames Stokvis, Amsterdam, Halte straat 15, 6 d. Reeder, Amsterdam, Hoogeweg 28, 4 pers. L. I. Petzaro, Amsterdam, Ooster straat 7, 4 p. F am. Kotting, Amsterdam, Pension v. d. Mije, 2 p. Mej. A. Bouman, Amsterdam, Hee renstraat 3. W. C. van Os, Amsterdam, Pension Zeldenrust, 6 p. J. Bing, Amsterdam, Schoolstraat 5, 5 s Mevr. Brand, Amsterdam, 3 p., Pension Beau Séjour. C. de Veer, Amsterdam, Pension Beau Séjour. F am. Van Hamel, Haarlem, 2 p., Pension Beau Séjour. Fam. Tontnga, Groningen, 3 p., Pension Beau Séjour. Mej. Korff, Zaandam, Pension Beau Séjour. Baron Tacts van Ameronge®, Doorn. 2 p.. Hotel Groot Badhuis. J. C. Stork, Nijmegen, 4 p., Hotel Groot Badhuis. G. W. Bloesnendaal, Wormerveer, 6, Hotel Groot Badhuis. Mevr. J. Langebaerd, ld., 2 p., Hotel Groot Badhuis. Mej. W. Roelvink, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis. Engelen, Furth, (Bayern), 2 pers., Hotel de l'Ocean. J. W. Gunning, Delft, Hotel d'Orange. L. E. 'A~. Liebert, Kapelle, 2 p., Hotel d'Orange. Ds. W. Schmidt, Duisburg, Hotel d'Orange. G. Lij6terman, Brussel, 2 p., Hotel d'Orange. PRINS HENDRIK. Gisbrmorgen kwamen Z. K. H. Prins Hendrik en gevolg te Alkmaar, per sneltrein uit Amsterdam aan,. De reis naar Callantsoog werd in twee gereedstaande automobielen ver volgd. De Tel. meldt over de reis: De Prins, was, evenals zijn adjudant, gekleed in jagerskostuum. Onder T gevolg bevond zich de jagermees ter. Te 7.34 vertrok de trein naar Uit geest, waar de Prins moest overstap pen in den trein voor Alkmaar. In cte tusschenstations, Zaandam, Wor merveer, Krommenie, scheen men op de hoogte van de reis van den Prins. Overal kwam men zich voor Zijn cou pé verdringen, om Z. K. H. toe te juichen. Deze huldebetuigingen na men soms echter een al te onbeschei- den karakter aan, zoodat de Prins genoodzaakt was zich er aan te ont trekken, door de gordijntjes neer te laten. En zelfs toen nog trachtte men door een spleet onbescheiden blikken in de gereserveerde coupé te werp"enl Te Alkmaar, waar men te 8.40 arri veerde, was eene groote menschen- massa op de been, die den Prins bij Zijn verschijnen luide toejuichte. Bui ten het perron stonden twice auto's gereed. In de eerste nam de Prins plaats, met zijn adjudant. De twee de bevatte de bagage, waaronder een kist geweren. Het eerst werd koers gezet naar Kallantsoog, met het doel de zeeweringen in oogenschouw te ne men. Daarna zouden eenige oefenin gen der genie worden bijgewoond. Terwijl voorts de Prins zicli in den omtrek aan het jachtvermaak zou overgeven. CHOLERINE? Maandagmiddag waren de kinderen van den pakhuisknecht A. N. aan de Steltenstraat te Dordrecht met familie van buiten de stad uit geweest. Des avonds werd een dier kinderen, een jongetje van bijna 4 jaar, ernstig on gesteld met verschijnselen van bra ken en diarrhee, zoodat men aan ver giftiging dacht, die veroorzaakt zou kunnen zijn door het eten van kren tenbollen, die men onderweg gekocht had. Geeeskundige hulp werd inge roepen, maar naar beweerd wordt kwam die te laat, zoodat bet kind Dinsdagavond overleed. Gisterochtend is het lijkje ter aarde besteld. Inmiddels zijn nog twee kinderen uit hetzelfde gezin, meisjes van 6 jaar en 21 maanden, ziek geworden onder gelijk» verschijnselen en naar het Kinderziekenhuis gehracht. Men ver moedt, dat zij aan cholerine lijden, maar hoopt hen in het leven te be houden. Met zekerheid valt nog niets te zeggen. Drie kinderen, twee jon gens van 13 en 11 jaar en een meisje van 8 jaar, zijn nog bij de ouders thuis. (D. Ct) DE TRAPPISTEN VAN TILBURG. Naar men aan het „Huiegezin" meldt, klopte Donderdag een agent van de bierbrouwerij „De Schaaps kooi" aan de poort van het Trappis tenklooster te Tilburg. De veldwach ter van HUvarenbeek in burger open de de poort. Op de vraag van den agent, om iemand van het klooster te spreken, of een der vertegenwoord1- gers van de paters Trappisten, ant woordde de veldwachter, dat er nie mand meer in het klooster was en alles stil lag. De portier-veld wachter verwees den bezoeker naar den bur gemeester van Hil varen beek, indien hij over financieele zaken, de abdij rakende, wilde spreken. KAMERVERKIEZING HARLINGEN. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Harlingen, noodig door het bedanken van den heer J. Th. de Visser, die voor Leiden optrad, wer den uitgebracht 5712 geldige stem men. Hiervan verkreeg de heer ds. Ankerman (c.-h.) 3331 stemmen, zoo* dat deze gekozen is. De heer A. Plate (vrij-lib.) verkreeg 1716, de heer A. v. d. Heide (soc.-dem.) 665 stemmen. KOLENBRANDEN. Voor eenige jar»u is in de Maat schappij van Weldadiglieid een proef genomen met het branden van houts kool, doch liet is toon bij die proef ge bleven. Verleden jaar heeft de heer v. Leusen, directeur van genoemde Maatschappij, andermaal oen proef op grootere schaal laten nemen, die uitnemend geslaagd is. De verkregen houtskool voldeed in alle opzichten' en de financieele uitkomsten waren zeer bevredigend. Dit jaar wordt oen groote partij hout verkoold, reeds we ken is men er mee bezig en honder den K.G. houtskool zijn al verkregen.. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen' op de landbouwtentoonstelling te De-, venter, naast verschillende inzen dingen van de Maatschappij van Wel dadigheid, ook eenige kiekjes, op het kolenbranden betrekking hebbende, te bezichtigen ziju, benevens het vee-kregen product» VLEESCHVERGIFTIGING. Vermoedelijk tengevolge van het eten van in een koperen pot gekookt bedorven vleesch is het geheele gezin van den landbouwer C. Iiabraken te Oirschot, bestaande uit 7 volwassen personen, ernstig ongesteld gewor den. De vader en de oudste dochter zijn reeds onder verschijnselen van vergiftiging bezweken. Het vleesch was afkomstig van een uit nood geslachte koe en was door den pMj. tel and s veearts voor de con- sunitïe geschikt verklaard. Ook in een énkel ander gezin zijn personen, die van het vleesch gegeten hadden, meer of minder ernstig ziek gewor den. Vele anderen echter, die het zoo versch mogelijk gekookt hadden, heb ben er geen hinder van gehad. De politie deed onderzoek, doch" vond voorloopig geen termen tot han delend optreden. EEN GEVAARLIJK STROOPER. De landbouwer M. v. d. Stelt, te Nieuwen dijk (N.-Br.), ontdekte op zijn land iemand met een geweer, blijkbaar bezig zijnde met stroopen. Van der Steil, ging er op af en zag, dat het de arbeider Joh. V. was, wien hii het stroopen reeds herhaaldelijk verboden bad. V., die den landbouwer zag nade ren, heeft toen op v. d. Stelt aange legd, maar liet, toen deze doorstapte em hem waarschuwend toeriep, liet vuurwapen zakken. Tot zoo ver liep het nogal tamelijk goed af, maar toen v. d. Stelt vlak bij den man was gekomen, gaf de 6troo- per hem met de kolf van het geweer zulk een slag op het hoofd, dat v. d. Stelt bewusteloos en hevig bloedend in een sio.ot stortte. Niemand er bij tegenwoordig zijn de, had het met v. d. Stelt in zoo'n toestand al direct slecht kunnen of- loopen, maar gelukkig was V. nog zoo barmhartig, den getroffene lilt zü-i ongelukkige positie te helpen en koos daarna liet hazenpad. DE BETOOGING IN DEN ROTTER- DAMSCHEN RAAD. De heer Gerritsen zendt, aan de „N. R. Ct." een ingezonden stuk, waarin hij o. a. schrijft Aan het hoofd van een groep leden, die wegbleven om daardoor de behan deling van liet onderwerp onmogelijk te maken, heb ik mij niet geplaatst Aan opzettelijke obstructie, dat is een tellen der neuzen en moedwillig stop zetten, is zóó weinir gedacht, dat het onvoltallig blijven van de avondzitting mij zelf een verrassing was. Trouwens, een vergelijking van de namen der vóór- em tegenstemmers des middags en der aanwezigen des avonds, toont reeds, dat hier geen verband bestaat. Ook In den vorm mijner mededeeling, niet „namens vele medeleden aan den voorzitter van den Raad", maar alleen namens mij zelf aan den lieer burgemeester ge richt, ligt voldoende aanwijzing. Ik wilde niet, dat deze mün wegblijven aan laksheid of boosheid zou toe schrijven. Mijn wegblijven had de be- teekenis van ernstig protest. En wijl ik wist, dal meerderen roet mij, om diezelfde reden, eicli onbevoegd acht ten over zóó gewichtige aangelegen-, heid een besluit te nemen, deelde ik ook dit mede. De onvol tal ligheid der vergadering is dan ook niet te wij ten aan het wegblijven dezer leden, hun getai is daartoe te gering, maar door de absentie van een groot aantal die, om mij onbekende oorzaken, dc avondzitting verzuimden. Niet hun, die zoo serieus de taak opvatten, dat zij niet willen debattee- ren of besluiten zonder voldoende kennis van zaken, treft dan ook ver wijt, maar hun die een debat willen doorzetten, ook al wordt bij monde van eon raadslid als do hoor Van

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1