HAARLEM'S DAGBLAD. TWEE"!LSÜ£_ Haarlemsche Handelsvereeniging PARIJSCHE BRIEVEN. Binnenland Haarlemmer Halletjes Goedgek. by Kon. Beal. ran 12 Not. 1809. De Haarlemsche Handelsvereenl- glng hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd vel haar recht van bestaan bewezen. *n zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- glng toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni- ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvareeni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan manen en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging ziju de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informal tiën naar binnen de stad wonende personen warden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In April en Mei 1909 zijn 48 vorde ringen tot een bedrag van 1483.31^ betaald; 15 vorderingen worden afbe taald, 16 vorderingen zijn uitge steld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten warden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk tear kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. XCL In aansluiting aan mijn vorlgen brief kan ik tot mijn genoegen mede- deelen bij het Gouden Kalf 1 door die stijlwending word ik de naw< gewaar van het feit, dat ik voorheen in den hendel werkzaam ben ge weest dat, dank zij de interpella tie van Jaurès in de Kamer der Afge vaardigden, de Fransche Regeering besloten heeft, voortaan het function- neeren van buitenlandsche politie- ineteUingen in Frankrijk le... ja, wat eigenlijk ook?... te verbieden, te be letten, te verhinderen. Er moeten ter zake maatregelen, besliste maatregelen getroffen wor den, sprak Jaurès aan het slot van zijn geestdriftige toespraak tot de hoofden van Lebak, pardon, van Frankrijk. C'est fait, monsieur Jaurès, ant woordde Clémenceau met zijn gewoon aplomb. „C'est fait", in dan verleden tijd maar hoe dan toch? Hoe kunnen, in de korte spanne tijds tusschen de ont hullingen van Boertseff en de inter pellatie van Jaurès, besliste, krachti ge maatregelen getroffen zijn tegen het zeer ingewikkeld en omsluierd be drijf der geheime Russische politie m gansch Frankrijk, die zelfs de Russi sche ambassade te Parijs tot een ba rer werkplaatsen had gekozen „C'est fait" het wóórd klinkt na poleontisch, maar de zaak is daar mede nog volstrekt niet de wereld uit. „C'est fait" eilieve, wijst het feit, dat Rusland de éénige staat was, die er een geheime politie in Frank rijk op nahield, niet uit, dat het groo te Slavische rijk een, aan een of an der politiek verbond verwant, prero gatief had, dat zoo maar niet, in een minimum van tijd en zonder langdu- wederzijdsche deliberaties, inge trokken kan worden „C'est fait" morgen brengen, hoor, om eens de Holiandsche omgangstaal te bezigen. „C'est fait" welke waarborg is er voor, zoolang de wetsartikelen nog niet gefabriceerd zijn, die de daden der tsaristische vervolgingsmanie in Frankrijk strafbaar stellen Ik sprak er eenige Russische revo- lutianaairen over. Wel, zei mij een hunner, „c'est fait" is natuurlijk slechts een oud ge vleugeld woord, dat de minister-pre sident voor deze, voor Frankrijk pe nibele, gelegenheid uit zijn hokje heeft gehaald. Doch laten wij er ons in elk geval over verheugen, dat die uitdrukking althans een belofte van toekomstige beterschap inhoudt, een belofte, waarvan de nakoming, wees er verzekerd van, van meet af aan ge- contróleerd zal worden èn door Boert seff en de zijnen, èn door de getrou wen van „L'Humanité", die, zooals u bekend is, reeds maanden geleden een duchtige campagne begonnen zijn tegen de Russische spionnen in Frankrijk. Het spreekt vanzelf, dat de „suppression de la police russe fonctionnunt en France" nog w&t voe ten in de aarde zal hebben. Die^Russi sche politie is niet van gisteren en vindt in haar taktiek schijnredenen genoeg om de Fransche politie in haai" zaken te betrekken. Werd on langs niet te Nice 'n aanslag tegen Fallières en Clémenceau gefingeerd, Uitsluitend om sommige Russische uitgewekenen, die vredig in Frank rijk leven, aan den Russischen beul over te leveren Wie kan in dergelijke gevallen uit maken, of de Fransche politie onwe tend daar wel, voor een gedeelte al thans, oogluikend medeplichtig is De leening van 14 milliard francs, die Rusland uit den zak der Fransche bourgeoisie heeft weten te gooche len, heeft ten stelligste haar politieke „dessous", welke zelfs geen moderne Napoléon, laat staan Clémenceau, met een enkel woord en „in no time" zou vermogen nit te roeien.... Doch w;: zijn er ook nog, an wij zijn waaksch. En aan ons zal het niet liggen, indien bet „c'eet fait" rich niet géleadelijkerwijze gaat verwezen lijken. Am il care Cipriani schreef on langs omtrent de voorgenomen reis door Europa van dein tsaar„De Italianen hebben reeds eenmaal deze schande verhinderd, door te dreigen met meêdoogenloos gefluit, indien Nlcolaas II aan wal durfde te komen. De agitatie ls opnieuw begonnen, zoo- dra wij vernamen, dait Italië nog maals werd bedreigd met zijn be smettelijke tegenwoordigheid. En de ze agitatie zal doel bereiken". Ik ge loof niet, dat een dergelijke beweging in Frankrijk vooralsnog evenveel zou uitrichten als in Italië, doch de tsaar zal zich, dunkt ons, wel eenige ma len bedenken, eer hij in Frankenland voet aan wal durft te zetten. „Les idéés marcheant". Door onthullingen als die van Boertseff er komen er méér wordt de afschuw voor het tsarisme grooter en grooter, overal. En indien het, onverhoopt, sommigen ellendelingen mocht gelukken, om, trots het „c'est fait" van Clémenceau, onzen Boertseff van het aardrijk te doen verdwijnen, staat er, geloof dat vrij een ander op, om zijn plaats in te nemen. Ook wi hebben onze tak tiek. Ik acht het niet ondienstig, hier, onder voorlichting van Amilcare Ci priani, een statistiekje op te nemen van de Russische gruweldaden Doodstraf, voltrokken aan burgers - in 1905 10 in 1906 1444ra 1907: 456 in 1908 825in de eerste vier maanden van 1909 463. Gevangenen in 1905: pLm. 85.000; in 1906 pLm. 110.000; in 1907 pl.m. 138.000in 1908 pl.m. 170. 000 in 1909, op 1 Februari 181.137. Zelfmoorden in de gevangenis in 1906 30 in 1907 70 in 1909 59. Niet minder dan 18 ex-afgevaardig den van de Douma zijn naai- Siberië verbannen geworden, terwijl 137 tot andere straffen zijn veroordeeld. Van 1905 af tot heden beeft de Rus sische regeering aan 406 directeuren van dagbladen en tijdschriften koste- looze huisvesting in ongemeubelde vertrekken oftewel gevangeniscellen verleend. Een aardig statistiekje, niet waar, betreffende liet rijk, welks hoofd zich zoo buitengewoon druk maakt over den wereldvrede. Ik zou wel aan Réjane willen vra gen, of zij nu nog het rijmpje zou wenschen op te zeggen, dat zij om streeks een kwart eeuw geleden bij wijze van gelegenheids-compliment hoeft gereciteerd voor den grootvorst Wladimir en zijn echtgenoote. Wel is Wladimir reeds overleden, nu ©enige maanden geleden, doch Rusland en Frankrijk zijn eer altijd nog, en Rus sische doorluchtigheden zijn er nog steeds in de Lichtstad te vinden. Oil a dit que les grands connaissent peu d'amis. Les Altesses du Nord sont hors la loi commune. Sensible k l'amdtié, propice k l'infor- iune» La Russie la France montre son coeur épris. Poux p airier au malheur, dissiper les alarmes. Vos Altesses, chez nous, dédalgnant la fierté. Ont avec les Francais les rapports pleins de charmes, Et de la bienfaisance et de l'égalité. Die relaties vol bekoorlijkheden tus schen de bedde staten, en de welda digheidszin! dien Rusland met Frank rijk gemeen heeft, enz. enz. het is den prachtgedicht, vol waarheid! Onder de Russische onderdanen, die met de grootste vreugde de onder drukking van de Russische politie in Frankrijk hebben vernomen, behoort Stanislas Zwick. De man kan zijn vreugdelijke gevoelens helaas niet on der (gesproken) woorden brengen, aangezien hij zoo goed als geheel stom is. Nadat zijn vader! die een stil school meestertje te Warschau was, dat hoegenaamd geen deel nam aan poli tieke bewegingen, door de Russische politie vervolgd en gemolesteerd was, alleen omdat hij Pool en Israëliet was, sloot Stanislas Zwick zich bij de revolutionnaire partij aan» die voor de vrijmaking van hat Russische Yolk strijdt. Door een spion k la Azeff over geleverd aan de tsaristische dienders, werd hij gevangen genomen en op verschillende wijzen gepijnigd en ge marteld. Nauwelijks losgelaten, moest hij zijn dienstplicht vervullen; in SI-1 berië natuurlijk, want hij Werd vaarlijk" geoordeeld. De jonge man van eventjes twintig jaar bleef zich, zelfs in het beruchte ballingsoord, vrijmoedig uiten. Toen kwam gruwzame bedreiging, dat men hem. als hij zijn mond niet hield, de tong zou uitrukken. Van dat oogenblik af zweeg Zwick, óók waar men hem bood te spreken. Waarop hem op een goeden dag zeer sterke electrische sfroomingen door zijn reeds erg ver zwakt lichaam werden toegediend. Zwick, overmand van pijn en trillen de van verontwaardiging, wilde toen zijn gemoed lucht geven en zijn beu len eenige felle woorden toeschreeu wen... Hij kon niet: hij was inder daad stom geworden! Op het oogenblik bevindt hij zich, als vluchteling, te Parijs. Dank zij de zorgen van een paar geneesheeren alhier, heeft hij in zooverre zijn spraakvermogen teruggekregen, dat hij althans eenige woorden kan sta melen. Zijn lugubere ervaringen heeft hij vastgelegd in een boek, getiteld: „La voix qui s' étrangle". Dat werk geeft u een idee van de begrippen, die de Russische regeerders er o, Réjane 'on onbekende prulpoëet van boven staande rijmelarij! omtrent „bien faisance" en „égaTité" op nahouden. Men is geneigd om met Emile Ber- gerat uit te roepen- „Et la Sibérie peuplera toujours, toujours, tou- jours!" OTTO KNAAP, jaar) worden verzocht zich vóór September e. k. aan te melden bij on- dergeteekende, Kinderhuissingel 30. De nieuwe leden kunnen alsdan gratis dezen winter een cursus in het Esperanto volgen. J. H. W. HABERMEHL. Esperanto XIV. XIII. Een stukje spraakleer. Achtervoegsels. isto duidt een ambt of een beroep aan: suo schoen, suisto schoenmaker, boto laars botisto laarzenmaker baki bakken bakisto bakker verko boekwerk verlcisto auteur ano beteekent bewoner, genoot, aan hanger Parizo Parijs Parizano Par ij zenaar klubo vereeniging klubano lid van een vereeniging ac geeft een minachtende beteekenis te kennen: cevalo paard, cevalaco knol. vixo man vlraco kerel. ad duidt een voortduring der wer king aan paroli spreken paroladi redeneeren pafi schieten pafado salvo ajo duidt de zaken aan die de eigen schap vertoonen van het grondwoord moia zacht molay'o zachtheid (van een vrucht b.v.) amiko vriend amika/'o vriendschapsbetuiging (handdruk, b.v.) HAARL. ESPERANTISTEN- GROEP. Zij, die van deze groep lid wen schen te worden (contributie 5 per HOORN EN DE HU DS O NFEESTEN. Men meldt uit Hoorn Door den rector van Lewes, den heer Turner, is destijds aan den Ne- deriandscheo gezant te Washington in de meest geestdriftvolle bewoordin gen het verzoek gericht, zoo welwil lend te zijn, om aan het gemeentebe stuur van Hoorn, ter herinnering aan de landing van de Halve Maan met de kolonie De Vries, van Hoorn afkom stig, aan boord, ten geschenke te vra gen een banier of een in hout gesne den wapen, ter plaatsing in de SL Paterskerk te Lewes. Aan dit verzoek is door het gemeen tebestuur van Hoorn met veel genoe gen voldaan, door een eikenhouten wapen aan te bieden. Het wapen van den Hoofdtoren is als model genomen, omdat dit juist een merkwaardig overblijfsel uit Hollands glorie-tijd perk is en een kenmerkend Hol- landsch karakter draagt. Het geheel is geschilderd in de he raldische kleuren, door den Hoogen Raad van Adel in 1815 vastgesteld. Het wapen is gesneden door den heer G. H. Lückens, terwijl de heer M. Storm voor het schilderwerk zorgde. Het geheel zal zoo mogelijk door den Ned. gezant te Washington na mens het gemeentebestuur worden aangeboden. KAMERVERKIEZING SCHOTER- LAND. Gister zijn voor de Tweede Kamer in Schoterland candidaat gesteld de heeren Bergmeïjer, S.D.A.P., en Lim burg, v.-d. De N. R. Ct. verneemt, dat pogin gen aangewend zullen worden om den dag dei- stemming voor de Ka rn onver kiezing in bet district Schoter land één dag later gesteld te krijgen, wij lop 3 Augustus de groote paarden keuring te Leeuwarden gehouden wordt, die altijd druk bezoek heelt van veehouders. STATEN VAN FRIESLAND. De ïtoer B. W. Okma heeft zijn be noeming tot lid van Gedep. Staten van Friesland aangenomen. Door de ze verkiezing is het college van Gede puteerde Staten thans samengesteld uit drie liberalen (de heeren Peere boom, Rengers en Simonsz.), twee rechtschen (do heeren Pollema en Okma) en één socialist (de heer Van der Zwaag). PARLEMENTAIRE JUBILARISSEN. De Haagsehe Tel.-corr. schrijft: Wanneer in September de nieuwe Kamer bijeenkomt, zullen er aan de rechterzijde twee jubilarissen zijn, twee parlementaire veteranen, die zich de achting van vriend en tegen stander hebben gewonnen. De heeren jhr. mr. A. F. de Savor- nin Lohmaa en A. baron van Dedem hopen dan namelijk den dag te her denken, waarop zij vóór 30 jaren hun intreden deden in 't parlement. Beide afgevaardigden, in 1879 tot lid der Tweede Kamer gekozen, hebben sinds dat jaar altijd onafgebroken hetzelfde district vertegenwoordigd: de heer Lohman: Goes, de heer Van Dedem: Zwolle. Zooals men weet ,is echter de heer Lohman eenige jaren minister en lid van de Eerste Kamer geweest. MIDDACHTEN. Naar aanleiding van het bezoek van den Duitseken Keizer aan Mid- dachten, herinnert het N. v. d. D.,dat.1 Friedrich Wilhelm de vierde alg Kói ning van Pruisen en Fredertk de Groote als Kroonprins vroeger oen be-! zoek op Middachten hebben gebracht. DE BEET VAN EEN RAT. Te Uithorn is een kindje, een doch tertje van C. V., dat eenige weken ge leden door een rat werd gebeten, aan' de gevolgen overleden. VAN KOL NAAR INDIA Naar men uit Den Haag aan de TeL meldt, zou het niet herkozen Ka-' merlid Van Kol, van plan zijn, zich' metterwoon In Indië te vestigen. ONTROUWE GEMEENTE ONTVANGER. Door de justitie is (naar t D. v. Nbr. meldt) geopend de brandkast- van den voortvluchtige gemeente ontvanger te Ginneken; de brandkast werd geheel ledig bevonden. Een be vel tot aahouding en gevangenne ming zal spoedig worden uitgevaar digd. De Bred. Ci. schrijft: Men zegt dat de gemeentekas» waar in /3000 a f 7000 aan contanten aan wezig moesten zijn, ledig is bevon den. De heer van G. heeft Vrijdag zijn woning verlaten, zeggende voor za ken naar Rotterdam te gaan; Zater dag moest er vanwege de gemeente kasopneming geschieden, doch de heer v. G. was niet aanwezig. Er werd naar familie en kennissen getelegra feerd, doch zonder resultaat. De heer v. G. is vertrokken met medeneming van zijn revolver. Hij laat een vrouw en kindje in kommervol ten toestand achter. De gemeenteraad heeft v. G. als ont vanger geschorst. Nadeelige gevol gen voor de gemeente moet de zaak niet hebben, aangezien de borgen aangesproken kunnen worden; ook moet de heer v. G. aangesloten zijn geweest bij de maatschappij van borg stelling. De heer v. G. was dertien jaren In dienst der gemeente. WETTELIJKE WINKELSLUITING. In. de bestuursvergadering werd door het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingvm met op een na al gemeen© stemmen adhaesie betuigd met de actie van den Alge mee oen Ne- derlandschen Bond van Handels- ea Kantoorbedienden voor een bij Rijks wet verplichte 8 uur-sluiting Yan win kels en magazijnen. OM ONDER DAK TE KOMEN! Twee zwervers, mannen van mid delbaren leeftijd! namen van de deur post van den bazar, Moleteeg te Am-1 sterdam, een paar citybages weg. Zij verborgen den buit onder hunne jas sen on gingen, zonder zich te haas ten, den N. Z. Voorburgwal op, langs den agent die voor het poldtiepoethuis vlak tegenover den bazar, op post stond, doch niets van den diefstal be merkt had. De winkelier had het ech ter wel gezien, hij vestigde de aan dacht van den agent op het tweetal* dat gewillig met den politieman mee ging. Bij de politie verklaarden de beide mannen, dat zij den diefstal ge pleegd hadden om onder dak te ko men. AANGETEEKENDE BRIEF. Omtrent den op 17 Juli j.L op val- scho handteekenmg aan het post kantoor te Rotterdam, in ontvangst genomen aangeteekenden brief, ver zonden door Van Vloten De Gijze laar, te Amsterdam, aan W. A. H. van den Brando, te Rotterdam, wordt in het „Algemeen Politieblad" nog ge meld, dat de inhoud van dezen brief bestond uit 1 aandeel groot 1000 no. 557 Deli Cultuur; 1 aandeel groot 1000 dol lars no. 36774 gewoon MissouriI EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Op een uitgeverskantoor werd een bediende gevraagd, bekend met de moderne talen. Een van de sollic5- tanten meldde rich daarvoor aan met den navolgenden brief Zaterdag 17 Juli. Mijn heer, Naar aanleiding Over U advertentie in De Courant Moed ik u mede Deelen Als da.t Ik Graag Aan Die wensch wil voldoen Als bediende Op een Uitge vers kantoor. Met kost en inwoningen en salaris 20.per maand. In Afwachting.... Misschien zal het den lezer verwon deren, dat de u'tgever tot dusver den schrijver „in afwachting" heeft gela ten. Zóóveel oorspronkelijkheid in taal en stijl vinden we niet vaak op een uitgeverskantoor. Hei is op dit oogenblik, nu tot vreugde van leer aren en leerlingen de vacanti es be gonnen zijn, het juiste moment om te zeggen, dat deze sollicitant van zijn leven te veel vacantia heeft ge noten. Jongelui, die pas met een zucht van hartgrondige verlichting van de schoolbanken zijn afgestapt, zullen op dit oogenblik waarschijnlijk niet willen toegeven, dat een toestand van te veel vacantia mogelijk is. Dat komt, omdat je later pas te weten Jcomt wat er aan Je ontwikkeling ontbreekt, in een tijd, dat je de scha de niet meer inhalen kunt, En om dat kwaad te ontgaan, kom ik dan ook maar dadelijk, nu het nog tijd is, met de opmerking aan, dat er op de scholen nog lang niet genoeg ge daan wordt aan rekenen. Begrijp me goed geen meetkunde, geen algebra, maar nuchter, dagelijksch rekenen om het maai- dadelijk te zeggen voor al uit t hoofd rekenen. Ik geloof met, dat onze geëxami neerde rekenmeesters voor dat onder deel van de rekenkunde veel voelen. Geheugenwerk is bij hen uit den booze, je moet de rekenkunde begrij pen, maar niet uit je hoofd leenen Prachtig. Maar in de practijk van t leven is het me nooit gebeurd, dat ik een driehoek heb hoeven te bereke nen of noodig had te weten, hoeveel de X in een algebraïsche vergelijking was. Wel kwam me dikwijls te pas, hoeveel 16 maal 14 is of 17 maar 11 en dan moet je zien, hoe de menschen tobben, wanneer er geen potlood en papier in de buurt is. Eerst moet alles tot tot tien herleid worden en daarna de eenheden bijgeteld wor den als ze er mee klaar komen, duurt bet lang en de meesten geven het liever op. Intusschen recommandeer ik" dait uit 't hoofd rekenen niet zoo maar voor de aardigheid, maar wel dege lijk, omdat je tegenwoordig zoo noo dig hebt, gemakkelijk cijfers te kun nen oerthguden. Het aantal getallen, dat een mensch tegenwoordig onmid dellijk tot zijn beschikking dient te hebben, wordt voortdurend grooter. Vooreerst dient een raensch van rede lijke ontwikkeling te weten, dat hij laat ons zeggen 30 jaar is en geboren deai 27sten April van t jaar 1879. Vervolgens behoort hem muurvast bij te blijven, dat hij woont op den Jans weg No. 221. Doet hij zaken, dan moet hij weten, dat zijn telefoon nummer 2477 is. Driift hij die zaken in Amsterdam, dan heeft hij allicht een abonnement op de E. S. M. en is dus genoodzaakt, wil hij niet eiken dag tweemaal zijn kaart uit den zak halen, doordrongen te zijn van do wetenschap, dat hij No. 781 is. Mocht h"1 bovendien wiel rijder en d u s lid van don A. N. VV. B. wezen, dan heeft hij, schrijvende aan de Bands- officials of in de Kampioen, te letten op zijn Bondsnummer 20075. Wanneer nu zoo'n veel becijferd maai moet onthouden, dat op den 29sten Juli zijn tante te Amsterdam 70 jaar wordt en dat hij met lijn 13 's middags tusschen 3 en 5 uur naar haar woning op de Prinsengracht 1171 moet gaan, hoe is dat dan voor zoo'n stakker mogelijk, dat alles te- onthouden, wanneer niet door dege- liike lessen in uit het hoofd rekenen zijn geheugen geoefend is? Het onderwijs, zegt men immers, moet aansluiten bij de practijk. Wel nu, ik meen te hebben aangetoond, dat de practijk geheugen-oefening op 't gebied van getallen voorschrijft. Want, let wel dat ik nog niet eens rekening gehouden heb met de om standigheid, dat een waardig Neder lander dient te weten, hoeveel hij betaalt aan inkomsten-, bedrijfs- en personeel© belasting, om van andere bijdragen nog maar niet eens te sprekeu. Het spijt me, dat ik juist nu, terwijl de biljetten voor de plaat selijke belasting worden rondgezon den, dit teer© punt moet aanroeren, maar wat is daaraan te doen Het feit ligt er eenmaal toe en verdwijnt niet, wanneer we er over zwijgen. In een Duitsch blad heb ik onlangs een versje gevonden, waarvan ik hier de berijmde vertaling laat volgen En heeft men een nieuwe belasting bedacht, Dan wordt gauw die nieuwe belasting van kracht. Opdat die belasting door ons wordt betaald, Zoo worden er nieuwe beambten ge haald. De nieuwe beambte heeft honger als wij, Een nieuwe bezoldiging hoort er dus bij. De nieuwe belastingen drukken zoo zeer, Dus vragen de nieuwe beambten om meer. Waarop men, wat ook de beambte beoogt, Zijn jaarlijksch salaris belangrijk verhoogt. Maar deze verhoogingen, hoe men ook mort, Veroorzaken ras eau aanzienlijk te kort. Dat nieuwe tekort nu delgt men ge zwind, Door nieuwe belastingen, die men verzint. Opdat die belasting door elk wordt betaald, Zoo worden ex nieuwe beambten ge haald. En wie nu dat liedje niet verder kan, Die vange maar weder van voren an. Ik wil van dit gedicht alleen maar zeggen, dat wie nog versjes op zijn belasting maakt, ex nog nSet zwaar onder gebukt gaat 1 Maar ik was eigenlijk over de scholen nog niet uitgepraat. Er zijn dit jaar op de Hoogere Bur gerschool meer slachtoffers gevallen, dan ooit te voren. In sommige klas sen zijn tal van leerlingen blijven rit ten terwijl overgaan regel en blij ven zitten uitzondering moest wezen, is het daar bijna andersom. „Dat is om den nieuwen directeur", zeggen de leerlingen, „die goeie klas sen moet vinden 1" Maar zooïeis is natuurlijk dwaas heid. Wat doet het er voor de school toe, of er een nieuwe directeur komt De leeraren schrijven het geval meer toe aan voetbal en tennis. Mijn neef Wouter, die een bui tenissig heer is, naar men weet, be weert, dat het precies andersom ls. De leerlingen", meent bij, „zjjn voetbal en tennis gaan beoefenen, als tegenwicht voor het uren achter el kaar tr. de schoolbanken zitten, met 1 om het uur een anderen leeraar, dan een vroolijken, dan een saaien, dan een die er tusschen in is 1 Hel Mid delbaar Onderwijs", zoo betoogt Wou ter, „heeft meer dan iets anders de sport bevorderd". Enfin, u en ik weten eenmaal, niet waar, dat mijn waarde neef zijn' woorden niet op een goudschaaltje pleegt te wegen. Wel ben ik met bom eens, dat sommige scholen de kinde ren doen snakken naar frissche lucht En dat niet de goedkoopste. De opleidingsschool voor meisjes deugt in geen enkel opzicht, het ge bouw heeft niet eens een speelplaats, de meisjesschool voor middelbaar on derwijs evenmin, de opleidingsschool voor jongens is ook gebrekkig. Is het wonder, dat de leerlingen naar voet bal- en tennisveld verlangen, dat ze na afloop van de schooluren er wel heen zouden willen vliegen? Van vliegen gesproken ik lees te genwoordig zooveel van Farmon, die vliegt, van Latham die vliegt, van Wright die vliegt..... is het wel vlie gen, wanneer iemand op een bankje zit tn een toestel, dat door een motor wordt voortbewogen Dat zou ik graag willen weten. Want wanneer de taalkundigen j zec"?en, dan zou ik aan tal van stad- genooten mijn compliment er over willen maken, dat rij op eeu boot van de maatschappij Nederland naax Genua zijngezwommen. FIDEUO.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5