Neemt U coupoablad 3 Rusland 1859t Idem 4 Orel Griasl3 idem 4 Kursk Charkow Azov,- 4 talons 4 pand brieven a 1000 Zuid-Hollandsch© Hy potheekbank, serie A. A. no. 43, 1615, 1678 en 2041 I 1 talon 4 pandbrief a 100, Zuid-HolLaixLsche Hypotheek bank, serie F. F. no. 225710 bank biljetten van f 1000, A. Z. 97, B. C. 7701, B. G. 45o, B. D. 147, B. F. 4975, B. A. 7709, B. A. 3699, B. F. 4136, B. G. 2103, A. H. 6717. Do commissaris van politie in do le afdeeling t© Rotterdam, verzoekt 'Opsporing en Inbeslagneming van't tyermiste. aanhouding van den onbe kenden doder en bericht. ONGELUKKEN. Aan boord van het Duitsche schip „Cori", liggende in de Rijnhaven te Amsterdam, was men gisternacht be- tlg met het lossen van rollen papier- hout in den langszijde liggenden lichter .Transporteur". De twee bootwerkers B. K. en R. de K., die zich op den lichter bevonden, .wilden met een haak den trijs grij pen, doch grepen mis en vielen toen beiden in de Rijnhaven. Zij werden spoedig op het cüroge ge bracht, doch bij B. K. bleken de le vensgeesten -reeds geweken. Donderdagnamiddag geraakte het 12-jarig dochtertje van schipper Nutt In het Oosterdiep te Veendam en ver dronk. TRAMBOTSING. Onder St. Oedenrode (N.-B.) is een Wagen met hooi, wegens het schrik ken van het paard, met de Meierijsche Stoomtram in aanraking gekomen. De wagen bolste tegen de tramrui- ten, die stuk werden geslagen. Een der inzittenden werd gekwetst d oor een glasscherf die hem den neus doorsneed. Onmiddellijk werd den getroffene ©en eerste verband door het tramper soneel aangelegd-, en verdere hulp uit Eindhoven gevraagd. DE NIEUWE UITVINDING. Men meldt uit Amsterdam aan het „Vad." Het bericht van de „Tel." over de toieuwe rail-uitvinding kan op de moest besliste wijze worden tegenge sproken. De nieuwe rail verbinding zou slechts hierin bestaan, dat de voeg in schuine richting zou worden aange bracht en niet, zooals nu, recht. Deze constructie kan slechts van nut zijn voor sporen, waarover zeer licht materieel loopt. Zij kan niet worden gebezigd voor de groote Spoorwegen, wegens het gevaar van afbreken van een gedeelte van den schuinen kant bij niet zuiver dragen. Ten slotte kan worden medegedeeld dat de constructie niet nieuw is, daar lij reeds voor eenige jaren bij de spoorwegen in toepassing is gebracht en toen niet voldeed. Van een aankoopen van 't systeem door de Regeering kan daarom geen fcprake zijn. De districts-inspecteur adviseerde trouwens aan den Raad iyan Toezicht ongunstig. SMOKKELAARS. Op de grens zijn een drietal Hol landers gearresteerd, die in hun reis- tasschen een groote hoeveelheid sac- oharine wilden binnensmokkelen. De arrestatie had plaats door veldwach ters van Wyneghem. OPLICHTERU. Een jongmensch, dat zich uitgaf als opzichter bij een te bouwen school te Kampen betrok de vorige week bij een weduwe een kamer met pension. Tot groot ongerief bleven zijne kof fers uit, terwijl daar z'n geld in zat en de hoeveelheid in z'n portemon- naie niet toereikend was. Zijn hospi ta leende hem geld en bemerkte al spoedig, dat zij er in gevlogen was. De zoogenaamde opzichter was na tuurlijk reeds met de noorderzon ver dwenen. POLITIETOEZICHT OP DE VIS- SCHERIJ IN DE NOORDZEE. Ter versterking van het politietoe zicht op de visscherij in de Noordzee, waarmede thans belast zijn Hr. Ms. schoeners „Zeehond" en „Dolfijn", tullen gedurende eenige dagen in de rpaanden Juli, Augustus en Septem ber voor bedoeld toezicht ook worden aangewezen de tarpedobooten G 9, G 10 en G 11. EEN VRAAG? Iemand vraagt in de N. Arrnh. Ct. Zou het voor een groot deel van on ze geachte medeburgers en hun kroost niet beter zijn, als die akelige, bloederige Franse he prenten Aan verschalende sigaren winkel-ven- Bters verdwenen? Mij dunkt een ge- past-grappige prent zou even goed de aandacht trekken, als die moordge schiedenissen, waarin rood© verf (alias bloed) tlo hoofdrol vervult, en waarvan het aanzien zelfs de lust jtot rooken zou doen vergaan VEEL GASTEN l Te Woolde, in Overijsel, is een boerenbruiloft gehouden, waartoe 1300 personen genoodigd wanen. Natuurlijk was voor zulk een groot getal gasten geen zaal te vinden, die ben allen zou kunnen bevatten. Daar- 'pra werd de bruiloft op eeno groote weide gehouden. Eerst om 4 uur den volgenden morgen keerden de gasten huiswaarts. IT SELSKIP EN JONG FRYSLAN. It Selskip for Fryske Tael- en Skriftenkennisse en it Boun „Jong Fryslèn" zullen hun 4e Selskipsdei op Woensdag 11 Augustus houden. Het program wijkt af van vorige ja ren, doordat er bezoeken aan dorpen en een optocht met muziek in opgeno men is. JENEVERVERKIEZINGEN. Naar de T. Ct. verneemt, is het er te Poederoyen bij de stemmingen en herstemmingen voor den gemeente raad op z'n Limburgsch toegegaan. In dit dorpje van 1000 zielen is toen voor f 300 Jenever geschonken. Een geheel en nacht door duurde het drin ken. De gevolgen bleven op den avond der herstemming niet uit. Bij het ge kozen lid, den heer J. Hasselman J.G.Nzn. en twee zijner geestverwan ten, die voor hem geijverd hadden, werden de ruiten ingeworpen. EEN ONEERLIJK SOLLICITANT? Aan liet Alkmaarsch gymnasium had eenigen tijd geleden de benoe ming plaats van een tijdelijk lieeraar im de oude talen, ten gevolge dat de benoemde, dr. B., door alle leeraren genegeerd werd. Een dier leeraren, dr. Van der Hake, verklaarde aan dr. B., dat deze genegeerd werd, om dat men vermoedde, dat hij zijn be trekking „door list en bedrog had gekregen". Deze uitdrukking gaf den raad aanleiding curatoren te verzoeken, een onderzoek in te stellen. Dezer dagen is bij den raad inge komen liet rapport van dat college. Als eindconclusie vermeldt het rapport, dat dr. B. zijne betrekking niet had gekregen „door list en be drog", maar dat door hem ter ver krijging van de betrekking oneerlijke middelen waren gebezigd. Aan dr. B. zal de gelegenheid ge geven worden van de bijlagen van het rapport dat gepubliceerd zal worden kennis te nemen, teneinde zich t© kunnen verdedigen, JACHT. Onlangs is aan den Minister van Landbouw door een 50-tal jagers en grondeigenaars verzocht maatregelen te willen nemen tegen vernietiging van den wildstand, voornamelijk ha zen, door de strooperij met basterds- hazewindhonden. Door den Minister is daarop geant woord, dat d© jachtwet het nemen van dergelijke maatregelen niet toelaat en dat voorloopig door de rog-eer ing geen voorstellen tot wijziging der be trekkelijke wetsbepalingen zullen ge daan worden, met het oog op eSn spoedig te verwachten herziening der jachtwet, waarbij ook op deze zaak zal worden ge Let. WEDSTRIJD AARDAPPELROOI- MACHINE. Het hoofdbestuur van den Veenko- londalen Boerenbond in Groningen, Friesland en Drente heeft thans een prijs van 10.000 uitgeloofd voor ©on aardappelrooimachine, die de aard appels van loof en grond gezuiverd in een bak of mand verzamelt. NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ. Op de algemeen© vergadering van de Nederlandsche Heidemaatschappij op Woensdag 8 September 4e Eindho ven te hduden, worden de volgende voordrachten gehouden Een en ander over de Cultuurwerk- zaarnheden in Westfalen, door den heer jhr. tnr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter der maat schappij. Mededeel ingen over de werking der afdeeling „Houtsorteeringen' door den heer J. P. van Lonkhuyzea. adjunctdirectenr der maatschappij. Don volgendeai dag wordt een© ex cursie gemaakt naar de houtvesterij „de Peel", te Gemeri. en Bakel. EEN GEMAKKELIJKE BETREK KING. Men schrijft uit Goor Overeenkomstig het bepaalde bij art. 86 der ongevallenwet bestaat ook hier een plaatselijke commissie voor de ongevallenwet. Dezo oommissie, welke ingesteld is bij besluit van 26 November 1902, heeft nog geen en kele zaak t© behandelen gehad en maar éénmaal in de zeven jaar vergaderd. DE STUWADOORSWET. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen scheeps- en bootwerkers- bond is een audiëntie toegestaan door Minister Tal ma, orn de beswaren to gen de stuwadoorswet uiteen te zet ten. DE VERDRUKTE MIDDENSTAND. De Nijmeegsche handelsvereeniging arriveerde te Amsterdam, om daar de algemeen© vergadering te houden in verband- met de tentoonstelling. Op do spoorwegcoupés waren bil jettan geplakt met het opschrift „gereserveerd voor den verdrukten inididensta nd" EEN EIGENAARDIGE PLAATS. In een waggon 2de klasse aan het station te Dinxperlo is een roodstaar- tje bezig vijf eitjes uit te broeden. HOE VLUG MEN IN NEDERLAND PROCEDEERT. L. en V. schrijft „Wij vermelden weer eens uit het Weekblad van hot Recht der jongste weken eenige staaltjes van langduri ge burgerlijke processen. Op 2 Mei 1902 werd door schuld van het personeel der Nijmeegsche tram een klein kind aan voet en hand ver minkt. Het Gerechtshof te Arnhem be sliste 6 December 1905, dat de Tram voor het ongeval aansprakelijk was en de schade moest vergoeden. Doch over het bedrag der vergoeding moest nog nader uitspraak worden gedaan. Daarover is opnieuw langer dan twee jaren geprocedeerd. Bij arrest van 15 April 1908, zes jaren na het ongeval, heeft liet Hof eindelijk de grootte der verschuldigde jaarlijkse he uitkeering vastgesteld. Op 16 Juli 1903 liet de dienstbode op eon bovenhuis in <>e Leidschestraat te Amsterdam de kraan der waterlei ding openslaan. De winkelier bene den ondervond aanzienlijke schade. Zijn verzekeraar vergoedde hem de ze, doch verlangde nu, bij dagvaar ding van 7 November 1903, de f 1200 terug van den bovenhuisbewoner, wiens dienstbode schuld was van het onheil. Langer dan vijf jaren is hier over in twee instanties, gerecht. De Ainsterdamscli© Rechtbank ontzegde de vordering op 3 Februari 1905, het Hof bevestigde dit vonnis op 24 De cember 1908. In een echtscheidingszaak moet een getuigenverhoor plaats hebben. Op 29 Mei 1908 stelde de Rechtbank te Amsterdam dit verhoor op ruim ©en jaar daarnaop 4 Juni 1909. En dan volgt er allicht Ln den regel van een nieuwe rustpoos nog weder een getuigenverhoor ten behoeve van de wederpartij. Tot zulk een behande ling leent zich een echtscheidingspro ces allerminst. Alleen kan men nog de hoop koesteren, dat d© echtgenoo- ten zich Inmiddels verzoenen I Gelukkig gaat het soms beter. Juist terwijl wij dit schrijven brengt het Weekblad een geval uit Den Bosch, waar de Rechtbank het getuigenver hoor stelt op twee maanden ua liet vonnis en loffelijk voorbeeld! bepaalt, „dat op dienzelfden dag het tegenbewijs zal moeten worden gele. verd'Y' EEN DIEF DIE SPECIALITEIT IS IN HET WEGNEMEN VAN ROEIBOOTEN. In velband met de arrestatie van ze keien II. P., onder Willemsdorp, door den gomeente-veldwaohter te Dubbeldam deelt men uilt Sliedrecht aan de „D. Ct." het volgende mede Het zal nu ongeveer twee jaren geleden zijn, dat in de volksketen van de Biesboschpolders en het Bergsche veld herhaaldelijk diefstallen met braak werden gepleegd en in de om geving dier polders roeibooten wer den vermist. Vrij algemeen werd van deze euveldaden verdacht H. P., ge boren te Gieesendam, maar het groot ste deel van zijn leven gewoond heb bende te Sliedrecht. P. was meer al gemeen bekend onder den naam van de „Kikker". Ook werd hij wel de „Vico" genoemd, wat hij te danken had aan het valschelijk opgeven van den naam Adrianus Vico, bij gele genheid dat hij aangetroffen werd 'n een gestolen roeiboot van 's Rijks Waterstaat. P. is het type van een misdadiger. Hoewel indertijd aange houden als verdacht bovengenoemde diefstallen te hebben gepleegd, kon hij daarvoor niet worden veroordeeld. Toch werd hij voor geruimen tijd on- sohadelijk gemaakt daar zijne ver- oordeeling tot anderhalf jaar opzen ding naar ©ene Rijkswerkinrichting wegens landlooperij volgde. (Na den dood zijner moeder had P. geen do micilie meer te Sliedrecht, doch leid de een zwervend leven). De d-'efstallen in de polders hielden met P.'s verdwijning op. Hij was steeds de gevreesde man van den Biesboscih en de schrik der schippeirs op de Merwede en de Nieuwe Menve- de. Tal van vonnissen wegens dief stal, al of niet gepaard met inbraak, heeft hij ondergaan. Er is een tijd geweest, dat hij er zijn werk van maakte in kleine hui zen en schepen in te breken, daarin bijgestaan door nog enkele personen, die hij onder zijn invloed had weten te brengen. Van deze dievenbende trad de Kikker dan als aanvoerder op. Wij herinneren ons nog het aan eengeboeid opbrengen van de Kikker, de Bokkum en de Muis, terwijl latei- als vierde medeplichtige de Koe het illustre gezelschap volgde. Nauwe lijks werden hier verleden week dö diefstallen bekend, of men hoorde zessen „De Kikker is zeker los". Werkelijk blijkt hij te zijn gearres teerd. Van de diefstallen van 10 op 11 Juli maakten wij reeds melding. La ter zijn er nog andere gepleegd, ge paard gaande met het openbreken van volkskeben. O. a. voor enkele dagen nog onder Made en Drimme- len. Ook tJiaus valt weer ©venals voor twee jaren het vermissen van roei booten met de diefstallen samen. Zoo werd verleden week van A. de V., al hier, onder PapendreoM eene roei boot vermist. Tusschen Zondag en Maandagnacht is eene groote vis- schersboot met huik van C. B. te Werkendam verdwenen. Ook te DrLmmelen is eene roeiboot zoek geraakt, terwijl daar een andere aangedreven is. De Dubbeldamsche politie heeft waarschijnlijk eene goede vangst gedaan. MAG 'T STEMBUREAU EERST GAAN DINEEREN 't Dagblad van Rotterdam schrijft „Wij vinden aanleiding van de vol gende ervaring, gisteren op een der stembureaux opgedaan, melding te maken. Het betreft het eerste stembureau van district V, hetwelk zetelt op het Stadhuis, tegelijk het hoofdstembu reau in de stad, waarvan als voorzit ter fungeerde de burgemeester onzer gemeente. Toen zich tegen 5 uur een aantal belangstellenden in het stemlokaal verzamelden, werd hun door den voorzitter medegedeeld, dat het bu reau besloten had, eerst te gaan di- nceren, en het publiek werd verzocht, te 6 uur terug te komen. Naar de voorschriften der Kieswet werd de stembus gesloten en verze geld, de heeren gingen heen en keer den tegen den aangegeven tijd terug, waarna de telling der öternmem be gon. Door deze rustpoos werd de be kendheid van den uitslag ongeveer ee" uur vertraagd, waardoor deze eerst te kwart voor 8 door den voor zitter kon worden afgelezen. Hoezeer het ook begrijpelijk is, dat de leden, van oen stembureau, wan neer zij den geheelen dag met veel zelfopoffering bun functie hebben vervuld, verlangen "om op den gewo nen tijd althans hun middagmaal te gebruiken, heeft men toch rekening te houden met de mogelijkheid, dat ook andere stembureaux dit voor beeld, door het hoofdbureau gegeven, zouden kunnen volgen, en dan zou dit op grootere stembureaux, waar reeds thans de uitslag eerst laat be kend wordt, tot eigenaardige consc- quentiën kunnen leiden, zeer tot on gerief van publiek en pers. Bovendien meenen we, dat de op vatting, als zouden de leden van hot stembureau na afloop der stemming eerst kunnen gaan dineerem, geen steun vindt in de Kieswet. In de der de paragraaf der Kieswet, arüt. 51 98, waarin al de manipuiatiën van het kiezen geregeld zijn, hebben we althans geen omschrijving van deze opvatting kunnen vin don 't Is daarom te hopen, dat dit voorbeeld in de toekomst geen navol ging vinden aal." De „N. R. Ct." schrijft oVèlr deze zaak Naar wij vernomen, waren er éch ter na de eerste stemming klachten ingekomen van leden, die geheel be langeloos tn een stembureau zitting genomen en hun tijd in dienfit van het algemeen beschikbaar gesteld hadden, dat zij tot 's avonds laat waren bezig gehouden. Het gevolg daarvan was geweest, dat zij thuis Jiet middagmaal niet hadden kunnen gebruiken, doch na afloop van het dépouillement k la carte dus vrij duur in een restaurant zich had don moeten versterken. Hun belange- looze dienst aan de gemeente had hun daardoor nog kosten veroorzaakt bo vendien. Om dergelijke, niet geheel ongerechtvaardigde klachten te voor komen, is toen hij de herstemming voai de bevoegdheid tot pauzeeren, welke in de gemeentewet is gegeven, gebruik geanaakt. Een „zonderlinge opvatting" ge lijk het Dagblad van Rotterdam bo ven haar stukje plaatst is het dus niet geweest, die deze pauze veroor zaakt heeft. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. pea* -regel. UIT DEN HAAG. Dag aan dag neemt het vertrouwen toe. Wij vermelden wedetrom een ver klaring uit Den Haag: Mejuffrouw H. Hoole, v. d. Duin straat 88, te Den Haag, zegt ons: „Al hoewel men aan mijn uiterlijk niet zeggen zou, dat ik iets mankeerde, voelde ik me toch reeds langen tijd ziek en zooals een ingesteld onder zoek uitmaakte, leed ik aan de nie ren. Ik had dientengevolge verschrik kelijke pijn in het smalle gedeelte van den rug en tusschen de schouderbla den. Des nachts kon ik niet rusten en doorloopend voelde ik me afgemat. Nu en dan werd ik zeer lusteloos en wee, mijn gelaatskleur werd dan ge heel wit en daarna traden vreeselijke benauwdheden op. Ook had ik veel last van hoofdpijn en duizeligheid. Somtijds wanneer ik slechts een klein eindje geloopen had, werd ik zoo draaierig en benauwd, dat ik stil moest blijven staan en me moest vast houden om niet neer te vallen. Het werd hoog tijd, dat ei' verandering in mijn toestand kwam en toen ik dan ook van een kennis vernam, dat zij haar genezing van een nierziekte aan Foster's Rugpijn Nieren Pillen te danken had, liet ik een doosje van deze pillen komen en het verheugt me aeeu-, dat ik U zeggen kan, dat ik me reeds spoedig beter gevoelde. De pijn ia den rug en het hoofd week en ik voel me veel prettiger en min der vermoeid, terwijl ik ook des nachts goed slapen kan. De pillen helpen mij uitstekend en ik zal ze gaarne aanbevelen." Kooien tijd daarna zegt Mej. Hoole: „Tegenwoordig heb ik weinig of geen last meer van mijn vroegere kwalen. Ik zarg er voor altijd een doosje Foster's Rugpijn Nieren Pil len in huis te hebben." (w.g.) Mejuf frouw H. Hoole. Onthoudt den naam: Foster's Rug pijn Nieren Pill an, die duidelijk ge drukt staat op elke doos van dit ge neesmiddel. Laat U niets anders in de handen stoppen. Zij zijn te Haar lem verkrijgbaar bij de heeren J- J- Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel 1.75 vootr één, of f 10.'voor zes doozen. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Haematogen onmiddellijk voor den hoofd- maaltijdl Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen en weigere namaaksels! Pers-Overzicht DE BESCHULDIGING TEGEN DR. KUYPRR EN DEN HAAGSCHEN BURGEMEESTER. De „Nieuwe Arnhemsche Courant" schrijft over de opmerkingen van het „Alg. Handelsblad" naar aanleiding van het telegram van baron Sweerts de Landas o. a. Het valt te betwijfelen of er iemand gevonden wordt, die genoegen zal ne men met dit vrij treurig antwoord. Opgemerkt zij allereerst, dat van een „ontkenning" niet gesproken kan worden. Met een minachtend gebaar schuift de heer Sweerts de geheel© be. schuldiging als „een onzinnige ver dachtmaking" op zijde. Het blad is nu verplicht te be wij zen, dat van een onzinnige verdachte making geen sprake kan zijn, maar dat het met de stukken de onloochen bare juistheid zijner beschuldiging kan staven Het blad kan niet volstaan, met dit ontwijkend, jantjevanleiden'sachtig antwoord. „Land en Volk" meent „Alsof de zaak zou „loopen", wan neer niet de beschuldiger voor zijn beschuldiging nu ook gronden ging aanvoeren I Ondanks al wat het „Handelsblad" heeft te zien gegeven, hadden wij nog te veel vertrouwen in dit persor gaan om te onderstellen, dat het met een ernstige beschuldiging als deze in zee zou gaan zender materiaal, louter in speculatie op een eventueel onhandig antwoord van den beschul digde." Het „Nieuws van den Dag" schrijft o. a. Het HMd. wacht llus af, wacht kalm af. 't Zou ons niet verwonderen. Indien anderen in den lande minder tof Wachten gesteand waren allerminst tot wachten in berustende kalmte. Er is toch vrij veel kans, dat het „verder verloop" dezer zaak... dood loopt. Wie zal spreken, nu baron Sweerts dat beneden zijn waardigheid achten de redact'© van het Handelsblad do armen over elkaar slaat? Dr. Kuy- per?.... Zijn geringe woordenrijkdom in de vorige zaak, de zaak waarin hij nog zooveel pijnlijker betrokken werd dan in het geval-Sweerts, doet in de ze het minste verwachten. Minister Heemskerk?.... Waarom zou hij den handschoen opnemen, dien het libe rale blad hoon toewerpt De leiders of de bladen ter rechterzijde?... 't Ziet er al evenmin naar uit. Tenzij er onverwachts uit de school geklapt wordt, valt dus voorloopig scherm na het tweede bedrijf van het K u y per-sen satiespel Maar daarmede is het publiek niet voldaan. Deze vertooning is ons opge drongen zóó kan ze niet eindigen. Er zijn in de laatste weken, die ach ter ons liggen, rijkelijk vele vragen gesteld, met welker beantwoording 'I oordeel over de moraliteit van hoog geplaatste en invloedrijke personen nauw samenhangt en die niet onbe antwoord mogen blijven, zonder dal een leelijke smet zich zou hechten op het openbaar leven in Nederland... Wat ons echter pijnlijk treft, is de lichtvaardigheid, waarmede beschul digingen en aantijgingen, die tot zoo vele onbeantwoorde vragen leiden, worden uitgesproken. Het „N. v. d. D." besluit met liet verzoek te mogen weten waarop, op welke foiten en onwraakbare getuige nissen, de met nadruk verkondigde „overtuiging" van het Hbl. berust, dat er een scluuidaal-Sweerts te ont hullen viel. De „Residentiebode" vindt., dat het antwoord van liet „Handelsblad" op het telegram van baron Sweerts in drie regels drie hoogst merkwaardi ge uitlatingen bevat, welke van tas tende zwakheid getuigen. In de eerste alinea lezen wij„Hij acht liet beter, niet duidelijk pertinent, to ontkennen, wat ontkend zou kun nen worden en dan dus tevens te er kennen, wat erkend moet worden." Inderdaad, dit is in den vuisten zin des woords een „testimonium pau- pertatis een bewijs van armoede", dat het „Handelsblad" zich in ver band met de door haar uitgesproken beschuldiging zelve op het voorhoofd drukt. Het blad immers verklaart, dat er in hare beschuldiging gedeel ten voorkomen, „die duidelijk en per tinent zouden ontkend kunnen wor den". Als men zoo iets omtrent zijn eigen beschuldiging zegt, moet men die beschuldiging voor zich houden. Het „Centrum" betoogt o. a. Met een voor een orgaan van zijn beteekenis werkelijk verbijsterende lichtvaardigheid is het Hbl. plotse ling komen aanzeilen met een ont hulling, die niets meer blijkt dan een grimmige veronderstelling, en een reeks vragen, welke door een der bladen op ironische wijze als „verma kelijk" werden gekenmerkt. Waar het met ons openbaar leven heen moet, wanneer de manieren, thans door een groot liberaal orgaan in practijk gebracht., hij ons burger recht verkrijgen, laat zich ©enigerma te gissen. Bij elke benoeming en ook bij elke... niet-benoeming zullen de insinuaties vrij spel hebben, zuilen de benoem den of... de niet-benoemden tot ver antwoording worden geroepen, zul len vragen worden gesteld aan perso nen, die op eonigeriei wijze zich voor de benoemden of de niet-benoemden hebben geïnteresseerd, en zal last not least een interpellatie tot de regee ring niet kunnen uitblijven. Welk een verheffend vooruitzicht En wanneer dan de personen, die zonder eenig bewijs worden beschul digd, eenvoudig weigeren op de ver dachtmaking in te gaan, dan zal het heeten, dat zij niets vermogen te ant woorden en dat hun zwijgen onmis kenbaar het bewijs hunner schuld in houdt Een blad, dat een reputatie heef op te houden, compromitteert zich zelf echter het meest, wanneer het met beschuldi gingen of insinuaties van wal steekt, zonder zijn bewerin gen te kunnen staven. En de vraag rijst, of het niet in 't belang der pers en van haren goeden naam zou zijn, van dergelijke „onthullingen" in het vervolg wat minder notitie te nemen. Ze zijn de aandacht e<n den tijd, wel ke men er aan besteedt, niet waard. En liet kwaad wordt gróoter, naarma te men er meer relief aan geeft door velerlei bespreking. DE COMMANDANT VAN HET VELDLEGER. Naar aanleiding van een bericht,, dat generaal Sabron in aanmerking zou komen om genei-aal Kool op te volgen als commandant van liet veld leger, wordt aan de Nieuwe Courant het volgende medegedeeld: Het mag geacht worden van alge- meene bekendheid te zijn, dat de ge zondheidstoestand van den generaal Sabron al sedert jaren veel te vven- schen overlaat. Het is te voorzien, dat de betrek king van commandant van het veld leger binnenkort vacant komt, daar de tegenwoordige titularis dezer da gen zijn vijftigjarig officierschap heeft gevierd en die zeldzaam lange diensttijd een niet te miskennen en trouwens niet te verwonderen in vloed op zijn physieke geschiktheid heeft uitgeoefend. Het is ntet te ont kennen, dat die betrekking een der gewichtigste is in ons leger en 'een mooi verteischt, die niet alleen wat kennis en karakter aangaat uitmunt, doch die ook een buitengewoon, krach tig gestel bezit. Is dat reeds in vre destijd een onafwijsbare eisch, het is des te meer klemmend voor oorlogs tijd, in welken aan de physieke krach ten van den commandant van het Veldleger zulke hooge eischen zulten worden gesteld, dat slechts buitenge wone naturen daaraan kunnen vol doen. Waar nu wel de zekerheid bestaat, dat de generaal Sabron nimmer zal kunnen voldoen aan de hooge physie ke eischen de andere blijven thans buiten beschouwing die aan den commandant van het veldleger moe ten worden gesteld, zou het een on verantwoordelijke daad zijn, indien hij bestemd werd als opvolger van den generaal Kool. Als eerlijk man zal hij dit zelf niet verlangen. Wij verwachten dan ook, dat de te genwoordige minister van oorlog na zijn aftreden aanvankelijk k la suite zal worden afgevoerd of op non-acti viteit gesteld, om het Leger met pen sioen te verlaten, nadat hij minstens twee jaar den rang van luitenant-ge neraal zal hebben bekleed. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaalet of niet gaplaat»t, wordt de kopie don lnaenüe uiet teruRgegere Voor den Inhoud deaer rubriek «telt de -edaotle *loh niet aansprakelijk. WAT DRINGEND NOODIG IS TER WILLE VAN HET ZWAKKB KIND. Zwakke kinderen Wie midden-zomer iets voor hen wil doen, denkt onwillekeurig aan die heerlijke instelliugen, bronnen van levenslust en levenskracht, aan de vacantie-kolonies. De belangstel ling was jaren sluimerende, toen el ders vacantie-kolonies reeds deel wa ren van het volksleven, erkend mid del tot verhooging van weerstands vermogen. Eindelijk, na jaren van propaganda, is de verandering ge komen. Al-s een zachte trilling, steeds aan groeiend bij 't voortplanten, ging een beweging over ons land ter wille van liet zwakke kind. Steeds grooter werd het aantal ver- eenigingen en. comité's, steeds groei de liet aantal afdeel ingen van het Cen. t.raal Genootschap voor Kinder Iler- stellings -en Vacantie-kolonies. Nog voor enkele jaren werd door belangstellende vrienden getwijfeld aan de levensvatbaarheid dezer ver- eeniging. In 1905 ig de voortgang begonnen. Toen werden 33 kinderen uitgezon den. En daarna toonde het Centraal Genootschap een groeikracht te bezit ten, die zelfs zijn oprichters verbaas de. Jaar op jaar vermeerderde hot aan tal zwakke kinderen, die het Genoot schap deed verplegen. Het cijfer 1200 wordt dit jaar overschreden. Die groei, die koortsachtige voor uitgang wordt bedenkelijk, soms be nauwend. Afdeeling na afdeeling wordt opgericht. Voor ingewijden is het duidelijk, dat slechts werkkracht en voldoende middelen noodig zijn om de zegeningen der vacantie-koio- lies door geheel ons land te doen ge- nieten. In 1906 werd het mooie, ruime Ko loniehuis „Kerdijk" gebouwd. De be stuurders van het Centraal Genoot schap dachten toen werkelijk de eer ste jaren voldoende ruimte te bezitten voor de verpleging der kinderen. En wat. was de waarheid Reeds het jaar van voltooiing was er aanmerkelijk te kort aan plaatsruimte. Nu in 1909 heeft liet Centraal Go- nootschap naast koloniehuis „Ker dijk" 5 tehuizen in huur, die tegelij kertijd te zamen 190 kinderen kunnen herbergen. Wat dringend noodig is, dat is do uitvoering van een tweede eigen kin derhuis, waarvoor de plannen reeds lang gereed zijn. Dan is er tenminste voorloopig weer plaats om te verple gen, dan kan het Genootschap zich weer onbelemmerd uitbreiden. Maar als niet zeer spoedig aan den bouw kan begonnen worden, zal het blijken een ramp voor het Genootschap te zijn, welks wasdom een bewijs is voor de noodzakelijkheid van zijn be staan. Pasmunt is slechts voldoende, aLs die van alle zijden stroomt naar Ceintuurbaan 286, Amsterdam, bij den heer Th. M. Ketelaar, schoolopziener in liet arrondissement Hilversum, den penningmeester van het Centraal Genootschap. Zeventig k tachtig duizend gulden zullen noodig zijn voor een kolonie huis, dat aan de hoogste eischen vol doet. Als alle kindervrienden wisten, hoezeer dat tehuis een levensbehoef te is voot he<t Genootschap, dan zou er straks geen badplaats of zomer- centrum zijn, waar niet voor het bouwfonds gewerkt werd. Nederland stond op gebied van va cantie-kolonies langen tijd onder aan de rij der beschaafde landen Als het echter voortgaat op den ingeslagen weg, kan het eenmaal 'een eereplaats innemen. Misschien is die tijd niet ver. Moge een beweging ontstaan voor het nieuwe tehuis, een steeds sterker wordend begeeren naar wat zoo drin gend noodig is, een bewoging, niet tot bevrediging van den nationalen trots, maar ter wille van het zwakke kind.' Egmond aan Zee, Juli 1909. A. C. BOS, Gedelegeerde bij de Verpleging van het Centraal Genootschap voor Kinder H. en V. Kolonies. Rechtszaken DIERENMISHANDELING. Het O. M. bij de rechtbank te Hee renveen heeft 2 maanden gevangenis straf geëlscht tegen den koopman v. d. M., aldaar. Deze sloeg met een' groot kaasmes den ruggegraat van zijns buurmans hond midden door< zoodat het dier spoedig stierf. MISHANDELING. De Ilaagsche rechtbank heeft deü agent van politie te Leiden C. M., to gen wien in de strafzitting van den 13en dezer wegens mishandeling tij dens een opstootje op den Zuidsingel te Leiden, 2 maanden gevangenisstraf waren gevorderd, vrijgesproken.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6