NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, rtjUILLitlOlN De roode Pimpernel in Gevaar. Ösïteaiandscfe Overzicht 27e jaargang, No. 790® Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen:zatebdag 24 joli 1909 c ABONNEMENTEN AD V ER TE NTSÊ Ni PER drie «AANDEMi J&Jf Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondfssttneat Voor Haarlem 1-20 Haarlem van 1—5 regels i—elke regel met? 0.26 Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1.30 Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) Franco per post door Nederland 1.65 ïO?«-hw voor P^tsingen ft contant LESSEES*.',RedlcUe en Atolnistraüe. Groot» Houtstraat 55. de omstreken en franco per post ,0.45 tatercommuoaalTelefoonnmnmerdef Redactie 600 ea der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Blresteor h C. PEEREBOOM» Drukkerij! Zolder Bultenspaarna 6. Telefoonnummer 122. 'i 1 11 1 •-1,1 1 Tot de plaatsing van adveiienüën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. OM ONS HEEN We. 989. Onze eigen Nijverheid. 2. Heit wil er bij mij maar niet in, dat iet niet te loochenen feit van de voor keur, die een belangrijk gedeelte van bet Nederlandsche volk voor produo- ten van buitenlandsche nijverheid toont to bezitten, een soort van volks*- figetischap zou wezen, een karokter- i)ut als men wil, die pas verdwijnen iuu met cms onafhankelijke volksbe staan zelf. Op de algemeene vergade ring van de Maatschappij van Nijver heid te Leiden en in het Juli-nummer van haar tijdschrift heb ik trachten aan te toornen, dat hier niets anders is, dan sleur en gewoonte. Onnaden kendheid dus, want sleur en gewoon te zijn niet anders. En nu weet ik wel, dat ook onnadenkendheid een taai leven kan hebben, omdat ear aan toe te geven zoo gemakkelijk is, toaar zoolang er niet van omwil kan worden gesproken, zou ik er kans toe jeu, don Nederlander te loeren, dat bij toch de voorkeur geve aan. de voortbrengselen van <zijn eigen in dustrie. Maar hoe zit do zaak 1 De gemid delde Nederlander heeft nog altijd op don bodem van zijn hart een. vage meening overgehouden, dat die Ne derlandsche nijverheid niet veel te be duiden heeft. Dat is nog een over blijfsel van jaren hor, toen inderdaad onze industrie in don kattebak zat en de Duitsche handelsreiziger op den bok troonde en geurig klapte met de zweep. Tal van manschem weten niet, wat er in Nederland in de laatste jaren gemaakt wordt. Vraag eens, of ze gehoord hebben van eon gloeilam pen-fabriek in Tilburg en. van een in dustrie van electro-motoren te Slik kerveer en ge zult negen van do tien monden in ongelooviige verbazing jien opengaan. Neon maar dat dachten ze niet. Zulke dingen komen toch uit Duitschlnnd En als zo dan bovendien nog moeten hooren, dat alle voetballen, die op winjtor-Zonda gen over de velden huppelen, Bra- bantsch fabrikaat zijn, dan slaan ze een gat in. de luchtze hadden altijd gedacht, dat dia uit Engeland kwa men. Wie dat niet gelooft, moet morgen de proof maar eens op zijn kennissen nomen. De stap van. do moening, dat tal .yan artikelen alleen in het buiton- iland worden gemaakt, naar deze .andere opinie, dat wat in Nederland Wel gemaakt wordt, niet al te best kan wezen, ts niet groot. Nu ja, we zijn Yor in 't fabriceeren van jenever eu van cocao 1 Dat weet de gemiddel de Nederlander wek Bovendien is er nog een zeker Twenthe, ver weg, waar ze stoffen weven, die heel naar Britsch-Indië moeten gaan, verbeeld je, en dan worden er schoenen ge- Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 10) Wat zou ik anders doen op dezen, luien, wormen middag, mylady Ga liever met mij eens naar do feuten kijken, zei ze. Ik brand van verlangen om de dikke dame en don mageren man, het kind met hen onnatuurlijke gezicht, do dwergenen de reuzen te zien. En wil u zoo vrien delijk zijn u mot Mile. Juliette te be lasten, om naar het orkest te gaan luisteren voegde zij er bij, zich tot den jongen Franschman wen dend, die vlak bij haar stond. Ik eloof zeker, dat mijn gezelschap aar juist begint te vervelen. Het vroolijke groepje menscheen Verdeelde zich. Juliette en Paul Dé- roulède waren maar al Le zeer bereid om arm in arm weg te wandelen, en Sir Andrew Ffoulkes was altijd in gezelschap van zijn jonge vrouw. Even keek Marguerite haar echtr genoot aan. Niemand was binnen 't '■bereik van liun gehoor. Percy zei ze. maakt in Noord-Brabant, de streek met zoo'n komieken naam, o ja, de Langstraat. Maar daarmee Is hot begrip van wat de Nederlandsche nijverheid werkt en doet, ook vrijwel begrensd. Wanneer daar do fabrikant over klaagt, vergeet hij, dat dit voocr eon deal zijn eigen schuld is. Hij maakt en ik zeg dat zonder 6linksche be doelingen wegens onze vierde pagina hij maakt te weinig reclame. In een paar bladen, die zijn afnemers lezen, nu ja, daarin adverteert hij voor zijn fatsoen en omdat die lastige adverientiereizigers je niet met rust laten. Maar daar hij zelfs dat nog vervelend vindt, doet hij 't slecht, met een saaie tekst, die zelden of ooit ver anderd wordt en liefst zonder cliché s, want daar heeft hij geen paar guldon voor over. Daarmee is 't volgons zijn overtuiging dan ook pas. In algemeene bladen adverteeren Hij denkt er niet over. Geld wegsmij ten, dank je. Van 't groote publiek moet hij het immers niet hebben. Maar hij vergeet, dat juist het alge meen bekend worden van zijn fir manaam en fabrikaat de groote kracht is, die zijn waar er bij de memschen in brengt. Het is, wil ik maar zeggen, volstrekt niet onver schillig, of een slager weet, dat de Slikkerveersche fabriek electro-moto- rea maakt. Zelf zal hij or wel nooit een noodig hebben, maar zijn neef, zijn zoon, zijn buurman, zijn vriend kunnen in 't geval komen. Als dan de slager zegt „denk aan de Neder landsche industrie, hoor 1", heeft de publiciteit opnieuw haar enorme waarde bewezen. Is eenmaal de Nederlander over tuigd, dat tal van artikelen ook in zijn eigen land gemaakt worden, dan vraagt hij allicht, in die overmaat van voorzichtigheid, die we kennen ,,maar zeg eens, is de qualitedt wel even goed Even goed als die van t buitenland, bedoelt hij. Want nog altijd zit er een vaag geloof in aan de voortreffelijkheid van het product van over de grens. Tegen dit aleur- begrip helpt enkel de ervaring. Laat hil 't Nederlandsche artikel maar probeenen en meteen het kan geen kwaad eens hooien, dat die bui- tenlandsche fabrieken lang niet alle maal zoo groot zijn, als hij tot dus ver wel dacht. De afstand en de bluf van den reiziger en het brievenhoofd van de firma, waarop de meeste schoorsteenen maar verzonnen zijn, hebben langzamerhand een indruk gevestigd, dat een Duitsche fabriek een groote fabriek ia Wie in de buurt kwam en eens ging kijken, weet wel beter. Zeker, er zijn in 't buitenland reusachtige werkplaatsen, zooals wij tn hei kleine land die nooit zullen bereiken, maar je vindt er ook tal van fabrieken, die volstrekt niet groo- ter zijn. dan de onze. Daarvoor be hoeft dus de buitenlander niet te worden begunstigd. Wei wordt beweerd door wie hot kunnen weten, dat menage Neder landsche fabrikant wat eigenwijs is. r— Ja, lieveling. Wanneer ben je teruggekomen Vroeg in den morgen. Ben je overgekomen uit Calais Uit Boulogne. Waarom heb je mij er niet eer ier bericht van gezonden Dat kon ik niet, lieve. Ik zag er walgelijk uit, toen ik op mijn kamers in de stad aankwam..... Ik kon niet voor je verschijnen vóór dat ik de Fransche modder van mijn kleeren had geschud. Toen wenschte Zijn Ko ninklijke Hoogheid mij te spreken. Hij wilde de nieuwste berichten hoo- ren omtrent de Hertogin de Verneuil, die ik de eer had van Frankrijk naar hier over te brengen. Toen ik hem alles verteld had, wat hij wenschte te hooren, was er geen kans meer je thuis te vinden en daarom oordeelde ik het beter je hier te ontmoeten. Marguerite zei voor het oogenblik niets, maar haar voet trappelde on geduldig op den grond en haar vin gers speelden zenuwachtig met den gouden franje van haar shawl. Plotseling scheen de uitdrukking van vreugde en van groot geluk van haar gelaat verdweneneen diepe rimpel was tusschen haar wenkbrau wen gekomen Zij liet een koilt, scherp zuchtje hooren en wierp snel een blik op haar echtgenoot. Hij keek goedhartig glimlachend, misschien een beetje sarcastisch, op In vertrouwen gezegd en heel zacht jes, dat ze bet over de grenzen niet hooren, we zijn allemaal wed een beetje eigenwijs. Quaesüe van volks aard. Die zich wreekt. Vooral op een fabrikant Daar heeft me een Haar- lemsche winkelier, een helderen kiik op die dingen had, een aardig staaltje van laten zien. Hij laat een kleedingstuk regelmatig komen uJt Par:;s, maar als er haast bij is, be stelt hij een enkelen keer in ons land. Wat i3 nu hot verschil in fabrikaat? De Parijzen aar verpakt keurig en maakt in bet artikel een oimoozel rood draadje, maar dat alleraardigst staat De Nederlander vouwt slordig op en laat het draadje weg. Als je de twee artikelen naast elkaar ziet en van de herkomst met weet, kies je zeker het Fransche, hoewel de quall- tei-t gelijk is. Kleinigheden, dat op vouwen en dat draadje zeker, maar belangrijke kleinigheden. A 11 is in the package, alles ligt m de verpakking, zeggen de Engelschen. Daarin is een Nederlandsche fabri kant soms eigenwijs. Toch had hij les kunnen nemen in de ervaring. De Engelsche industrieel, stug en onbuigbaar, werkende niet verouderde maten en gewichten, hee- loinaal niet tuk op buitenlandsche orders, is van de markt verdrongen door zijn. Duitscheu concurrent, die plooibaar was en toeschietelijk, als hij maar leveren mocht. De klant had maar te zeggen, hoe hij 't verkoos te hebben. En al kwam hij .niet alles na wat hij beloofde, de manier van doen was vriendelijker, welwillender. De Engelsohman heeft altijd zelf ge weten, hoe het artikel wezen moest de Duitscher heeft den klant gevraagd boe hij het 't liefst had. Als altijd vlogen de vliegen op den honig af en lustten den azijn niet. Och, het zit met die eigen nijver heid scans zoo vreemd in elkaar. Hoo gs hoeden wonden in Nederland ge maakt en ook door Nederlanders zon- der (tegenzin gedragen. Fantasiehoe- den moeten uit bet buitenland komen, onze (industrie maakt ze niet. Petten weer wel, maar alleen de goedkoops soorten. De zoogenaamde chique pet is Engelsch. Dat is t gevolg van de internationale sport. Toonaangevende Nederlanders hebben op een cricket- of hockey-reis die petten gezien en verlangen nu alleen dat merk en de rest loopt hen achterna. Gewoonte, sleur. Ut ben er zeker van, dat wan neer die petten in Nederland gemaakt wei-den, de jongelui uit deftige fami- lieën, die hier de mode scheppen, met genoegen dat Nederlandsche fabri kaat zouden dragen, waarneer hun met klem van redenen maar onder het oog gebracht was, hoe groot be lang daarbij de nijverheid niet al leen, maar het heede volk heeft. Daarover schiet menige lezer in den lach. Malligheid, wat doet zoo'n pet tot onze algemeene welvaart VeeL Want van de Nederlandsche pet komen we tot de Nederlandsche boord en van de Nederlandsche boord tot den Nederlaadschen schoen en haar neer, en de rimpel op haar ge laat werd dieper. Percy, zei ze koria/. Ja, lieve. Die angsten zijn zoo moeilijk om door te komen. In de laatste maand ben je nu al twee maal naar Frank rijk overgestoken, niet je leven om springende, alsof het mij niet toebe hoorde. Wanneer zul je toch eens genoeg krijgen van deze krankzinnige avonturen en aan anderen overlaten, hun eigen moeilijkheden te overwin nen en hun eigen levens te redden, zoo goed en zoo kwaad als dat gaat Zij had met aangroeiende heftig heid gesproken, ofschoon haar stem zich nauwelijks boven een gefluister verhief. Zelfs in haar plotseling op gekomen, hartstochtelijke woede was zij er op bedacht, zijn geheim niet te vorraden. Hij antwoordde niet onmiddellijk, maar scheen het mooie gelaat ie be- studeeren, waarop nu duidelijk hart brekende angst te lezen stond. Toen keerde hij zich om en keek naai- de op een afstand staande afge zonderde tent, waarop een groot aan plakbiljet was bevestigd met de vol gende woorden er op „Komt en ziet de ware voorstelling van de guillo tine I" Voor de tent stond een man in vod den van kleeren, met de vrijheids muts op het hoofd vers leid met een driekleurige cocarde, heftig op de van den Nederlandsohen schoen tot de Nederlandsche machine, totdat we eindelijk zeggen „ei kijk, nu koo- pen we bijna alles Nederlaudsch fa brikaat en wat hier tot dusver niet gemaakt werd, daar komen fabrieken van I" En wat dat voor reusachtig voor deel zou wezen, zal ik in een volgend artikel eens behandelen. J. C. P. DE SPAANSCHE MAROKKO- AFFA1RB. De tuchtigings-expeditie der Span jaarden neemt zoo langzamerhand 't karakter van een oorlogje aan I Daarom is eenige meerdere belang stelling in deze zaak wel gewettigd vooral, omdat, de omstandigheden er op wijzen, dat de toestand nóg veel ernstiger kan of zal worden. Tot goed begrip van de positie der vechtende partijen is 't noodig, een omschrijving van het grondgebied en een herinnering aan de oorzaak van deze oneen igheid te geven. Spanje heeft evenals andere Euro- poesche mogendheden belangen in Marokko. In den iaalsteai tijd waxen deze even wei wat overschaduwd door de veel krachtiger concurrenten DuiLschland en Frankrijk. Toch heb ben de onderdanen van koning Alfon so 't bezit van eenige steden aan de Noorsche Marokko-kust behouden, waar ze „baas,, zijn. Men noemt dit „presidio's". Volgens het verdrag van 1862 strek te Spanje's recht zich uit tot 2900 me ter buiten deze presidio'sdan volg de het z.g.n. gebied van het Rif, be woond door onafhankelijke berg stammen metterdaad onafhanke lijk ook van don Sultan te Fezmet name Sultan Moulay Haf id's gezag in dit onafhankelijk gebied van 13,000 vierkante K.M. was tot nu nog min der dan mets. De Spaansche regoeiüngcu nu zijn er steens op uit geweest Spanje's in vloed in dit onzijdig gebied te ver» grooten en te versterken. Een der jongste pogingen daartoe was de aankoop van eenige mijnen, onder goedkeuring en steun der Spaansche regeering, op eenigou af stand van de Mali 11a een haast on neembare vesting van een rots van 40 M. hoogte, alleen door een strook lands met Afrika verbonden door een financieel corsortium, en de daar op gevolgde spoorwegaanleg, naar deze mijnen. 't Was evenwel met dezen grond- verkoop niet in den haak, omdat de Roghi den grond niet had mogen ver- koopen, 't Gevolg was, dat de Sultan te Fez hij wou blijkbaar eens laten weten, dat hij er nog is I den koop niet erkende, 't Verzet der Rifstam- meu was van gevaar-lij ker karakter. Zij lieten het niet bij een formeel pro test, doch vielen de spoorwegarbei ders aan, doodden en verwondden er een enkelen van en de Spaansche „Mai-okkaansche affaire" was er. Spanje achtte T aan z'n eer de grootsche uitdrukking is„nationale waardigheid" verschuldigd, om de ondeugende Rifstammen te straffen. Er werd in aLierij L een tuchtigings- expeditie gereed gemaakt, maar de Spaansche tr oepen in Menilla bleeken niet sterk genoeg, om de oproerige trom te slaan, terwijl hij luidkeels stond te schreeuwen Komt binnen eu ziet 1 Komt bin nen en ziet I De eenige ware voorstel ling van de guillotine I Honderden komen iederen dag in Parijs om het leven I Komt en ziet I Komt en ziet I De volkomen naar het leven getee- kende voorstelling van hetgeen tegen woordig ieder uur in Parijs plaats heeft Marguerite volgde de richting van Percy's oogen. Zij keek ook naar de tentzij hoorde ook het eentonig, luid geschreeuw van. den man. Zij huiverde even en keek daarna haar echtgenoot weer smeekend aan. Zijn gelaat ofschoon overigens even slaperig en kalm als te voren had een vreemden, beslisten trek om den mond en kaken, en zijn. slanke hand, de hand van een wereldsch man, gewoon om kaarten en dob- belsteenen te hanteeren, was stijf in een gelui epen onder de plooien van do kostbare Mechelsche kanten. Het was niets dan een kortstondige verstijving van het geheel», krach tige lichaam, een o ogenblikkelijk kijkje op den voornaamsten harts tocht in deze bijzonder geheimzinnige ziel verborgen. Toen keerde hij zich Weer naar haar om, de strenge lijnen op ziin gelaat kregen een zachter uitdruk king, hij begon op aangename wijze te Jaohen, met de hoffelijkste buiging Mooren te verslaan. Daarom werden van 't Moederland uit nieuwe troepen gezonden (een zending van 6000 man) en toch zijn de Moeren nog niet ver slagen. Integendeel, 't schijnt, dat de Mooren op de Spanjaarden winnen en dot de laatste zich slechts met moeite in de genomen stellingen kun nen handhaven. De vijandelijke Mooren verwacht ten versterking van hun macht na terugkomst der lieden, die als arbei ders voor het binnenhalen van den oogst naar Algiers waren gegaan. De zen lieden werd het aan land gaan te MeliHa belet, terwijl eene afslui tingslinie der Spanjaarden bij de Moeloeyo-riviar diende oan hen tegen te houden, indien ze oostelijk van Melilla zouden landen en dan wilden trachten, zich bij. de hark a van den vijand aan te sluiten. Deze maatregel schijnt ietwat te laat genomen leziju, daar reeds velen dier lieden zich bij de harka moeten bevinden. Den I8en dezer gingen de Mooren tot den aanval over. Te 21/2 uur 's namiddags lieten de Moorsche ar beiders bij den spoorwegaanleg op op vallende wijze het werk in den steek, en een half uur later openden de Mooren van de hoogten bij Gurugu het vuur op de Spaansche voorpos ten. Het gevecht hield met enkele tua- schenpoozen tot 10 uur 's avonds aan, en de bevelhebber, generaal Maiina, zag zicb genoodzaakt belangrijke \or. sterkingen uit Melilla te ontbieden, ten einde aan den aanval der Moo ren liet hoofd te kunnen bieden. Ten slotte moesten dezen liet veld rui men. Zij lieten het evenwel niet bij de zen aanval, maai- herhaalden dieai telkenmale, waarbij vooral in den avond van den 20en dezer en in den daarop volgenden nacht tot den vroe gen morgen zeer hevig is gevochten. Berichten uit Spaansche bron meld den, dat de Spanjaarden, zij liet ook ten koste van belangrijke verliezen, hunne stellingen wisten te behouden; maar dan komt het toch vreemd voor, dat de Mooren desniettegenstaande, gelijk bericht werd, tot op korten af stand van Melilla zijn genaderd, waar dientengevolge groote onrust heersch. te. Generaal Marina, die met zijn staf te Melilla terugkeerde van het ge vechtsterrein, ziet trouwens zelf den. toestand vrij ernstig in. Hij gaf te kennen, dat de strijd waarschijnlijk langer zou duren, dan aanvankeLijk weid aangenomen. Behalve de reeds gezonden verster kingen, is nu in Spanje ook de briga de van Sevilla aangewezen voor liet vertrek naar Marokko. Deze strijd hlijkt in Spanje verre van populair te zijn, zoodat, toen uit Madrid een militaire trein naar Ma laga moest vertrekken, familieleden der soldaten het vertrek trachtten te beletten. Bij het opstootje werden 10 personen gekwetst en moesten 18 lie d-en in hechtenis genomen. Ernstiger was het bericht uit Barcelona, waar onder de soldaten zeiven muiterij werd waargenomen. Dit verzet van 't volk is eensdeels wel te begrijpen. Spanje heeft geen koloniaal leger en nu worden de eigen zonen van het land opgeroepen, om in Marokko te vechten voor... Ja, hoe men ook praat, de strijd gaat voor een belangrijk procent, om de rechten van de onvoorzichtige maat schappijen te verdedigen. En daar voor is 't volk in 't algemeen niet „warm" te maken I nam liij haar hand in de zijne, en terwijl hij haar vingers aan zijn lip pen bracht, gaf hij het antwoord op haar vraag Als Marguerite Blakoney niet meer de meest bewonderde vrouw in Europa zal zijn namelijk als ik in mijn graf lig. HOOFDSTUK VL Voor de Armen van Parijs. Er was geen tijd meer om nog meer woorden samen te wisselen. Want het lachende, babbelende groepje vrienden had zich weer om Margue rite en haar echtgenoot heen ge schaard, en zij, altijd op haar hoede, gaf door blik noch tee ken te kennen, dat er eenig ernstig gesprek tusschen Sir Percy en haar zelf had plaats ge had. Wat zij ook mocht voelen of vree zen mot batrekking tot de stoutmoe dige avonturen, waarvan hij nog steeds de leider was, geen lid van den bond bewaarde het geheim van zijn bond getrouwer dan Marguerite Bla- keney. Ofschoon haar hart overvloeide van greoten trots op haar echtgenoot, was zij verstandig genoeg om iedere emotie te verbergen, uitgezonderd die welke moeder Natuur op haar gelaat had geschreven, haar tegenwoordig stralend geluk en haar onuitspreke lijke liefde. En daarom bleef voor de wereld altijd die schertsende toon Dat de toestand ernstig Is, hlijkt wel uit het feit, dat do koning van zijn naar Engeland gaan heeft afge zien. TURKIJE EN DE KRETENSER QUAESTIE. Het antwoord van de Porto op do nota omtrent Kreta ls aan do ambas sadeurs der beschermende mogend heden tor hand gestold. Do Porto verklaart daarin, dat zij acte neemt van de verzekeringen dei- mogendhe den omtrent de handhaving der rech ten en der souvereinitoit van don Sul tan, en do rechten dor Moslim on spreekt do overtuiging uit, dat men daarbij ook de burgerlijke rechten der Moslim op het oog heeft. De Por te ziet geen ander middel om de huidige moeilijkheden op te lossen dan het invoeren van een vorm van zelfregeering voor bet eiland, het beschouwt echter de hand having van den tegenwoordige» „sta tus quo" als een schending der sou- vereiniteiterechten van den Sultan en van het internationale recht. De in menging in 't bestuur van 't eiland door 'n derde mogendheid kan niet lan ger worden geduld. Wanneer elke in menging opgehouden zal hebben, zal de Porte in onderhandelingen treden over oen stelsel van zelfregeering voor het eiland op don grondslag van do souveroinitoitsrechten van den Sultan. DE FRANSCHE KABINETSCRISIS. Er wordt een minister-president ge vraagd.... Bourgeois blijkt voor do eer te be dunken. Vandaar is do kans voor Briund weer belangrijk gestegen. Hij is al bij den president op audiëntie geweest en hield daarna andere con- foren Lies mot partij-lei-dors. Zeker is evenwel nog niets. EEN BURGERKRIJG. Abyssinië is op het oogenblik liofc toonoel van oen burgerkrijg. Do negus is al sedert weken zwaar ziek. Kei zerin Taïtu, die al dien tijd den scepter voerde, schijnt niet van zins haar eenmaal verkregen macht to la ten varen en doet wat ze kan oan haar lieer en gemaal op het ziekbed te houden. Reeds sedert weken verzet ze zich mot kracht togen een genees kundige behandeling van den zieke. Alle getrouwen van don vorst weiden uit zyn omgeving verwijderd. Do bevolking komt in lieftigen op stand tegen dit optreden van keizerin Taïtu een pro lest verg adoring door lion gehouden, werd echter door de troepen, die de keizerin zijn toege daan, uiteengejaagd. In liet noorden van het land had een gevecht tusschen I>eide partijen plaats, waarbij 150 doo. den vielen. Keizerin Taïtu heeft ten slotte in een geneeskundige beliande- Ling van den zieke moeten bewilligen zij weigort ocliter hardnekkig te be loven, dat geen verdere aanslagen op diens leven zullen plaats hebben. EEN' CIIOLER A-GE VAL TE KONINGSBERGEN. Op 21 dezer stierf aldaar een jong Amerikaan, die van Japan komende, door Rusland was geroisd, aan cho lera. Er zijn zoo doeltreffende maat regelen genomen, dat verdere ver spreiding dor ziekte hoogst onwaar schijnlijk is. tusschen hen beiden bestaan, die liaar vroeger huwelijksleven had ge kenmerkt die goedhartige, lucht hartige minachting, die hij in die da gen zoo bereidwillig had aangenomen en die hun omgeving gemist zou heb ben «ui aanleiding gegeven om ua- vraag te doeu als zij te plotseling haar houding tegenover hem veran derd zou hebben. In haar hart wist zij wel, dat zij bij Percy Blakeney een groot en machtig mededinger had zijn wilde, krank zinnige, hartstochtelijke liefde tot het avontuurlijko. Daarvoor zou hij alles opofferen, zelfs zijn leven zij durf lo z-ch niet af te vragen, of hfo er zijn liefde voor op zou offeren. Twee maal iu enkele weken was hij naar Frankrijk overgestoken, telkens als hij ging kon zij niet weten, of zij hem ooit weer zou zien. Zij kon zich niet voorstellen, hoo het Fransche Comité van Algemeen Welzijn zoo onhandig kon zijn den gehaten Roo- don Pimpernel telkens weer door liaar vingers te laten glippen. Maar zij waagde liet nooit hem te waarschu wen of hem te smeekem niet te gaan. Toen hij Paui Dérouiède en Juliette Marny uit Frankrijk overbracht, voelde haar hart veel voor de twee Jonge meuechen, uit louter blijd schap eu trots over z ij n kostbaaz loven, dat hij voor hen in de waag schaal 1ia4 aedegd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9