Sport en Wedstrijden Kerk em School J-ers-Üïerzicht Ism en aldaar domicilie kiekende aan de Raaks no. 19, Heb ik Dirk Arnold Willem Hens- kee, deurwaarder bij de Rechtbank te Haatflern, wonende en kantoorhou- dende aldaar aan het Ripperdapark na 2; Geïnsinueerd: den Heer A. J. C .Daamen, Notaris, wonende te Haarlem, aldaar ten zij- nsu woonhuize mijn exploit doende, aprekendo mei en afschrift dezes la tende, dat mijne insinuanten na kennisne ming van het exploit op 24 Juli j.l. namens geïnsinueerde uitgebracht, Eten hebben afgevraagd of tij werke lijk met een ernstig man te doen heb- b*ft, die zijne roeping en zijn werk kring begrijpt of met een kind, dat dwingt ora zijn sin te hebben; dat geïnsinueerde niet wenscht in U gaan op de beschouwingen aange voerd in het dezerzijds op den 3en Ju li Ï909 uitbracht exploit, doch niet temin een en twintig dagen noodig heeft gehad ecu van zijne verbazing te bekomen en een antwoord samen te sielleu dat zonder eenig bezwaau- achterwege had kunnen blijven; dat ir.ijre insinuanten dan ook de ai te doorzichtige truc oin pas na 21 dagen op het aao duidelijkheid niets te Wtfosthen overlatende exploit van 3 Juli 1909. te antwoorden, wel van geïnsinueerde hebben verwacht, doch diens raadsman daarvoor niet in staat achtten, in welke laatste mee- Ding zij zich dus blijkbaar vergist hebben; dat mijne insinuanten nog eens herbalen, hopende dat het eindelijk tot het begrip van geïnsinueerde zal doordringen „dat zij bij de voorgeno men executieveiling geen gebruik zul len maken van de diensten van een door geïnsinueerde opgedrongen ma kelaar" en voorts in herinnering bren jen dat geïnsinueerde nu reeds bijna een jaar zijne bevoegdheid te buiten gaat en zich aan machtsoverschrij- iing schuldig maakt, door het verlee- nen van zijn ministerie daarvan af hankelijk te stellen; dat geen enkele wettelijke bepaling bestaat, die den Notaris het recht geeft voor het houden eener executie veiling de tot heden volgehouden ei- schen te stellen en geen enkele wet telijke bepaling bestaat, die mijne in- sinuanten kan noodzaken zich te on derwerpen aan de ten onrechte door geïnsinueerde gevorderde maatrege len; dat de, bij het dezerzijds exploit van S Juli J.l. beteekende stukken aan dui delijkheid niets te wenschen overla- ten en alzoo, indien slechts de wil van geïnsinueerde aanwezig is, niets aan de voorgenomen veiling in den weg staat; dat het aandringen op een spoedig antwoord door mijne Insinuanten goed ter harte genomen Is, al is die aandrang van geïnsinueerde nogal vermakelijk, omdat hij voor een niets zeggend antwoord zelf 21 dagen noo dig had; dat mijne insinuanten ten slotte in herinnering brengen, dat, al wairen zij bereid de diensten van een zooge naamd geadmitteerd makelaar te ac cepteeren, geen dier makelaars daar toe bereid zou zijn, omdat deze zich, op straffe van uitsluiting, schriftelijk verbonden hebben hunne diensten aan mijne insinuanten te weigeren; een besluit, dat door geïnsinueerde is uitgelokt; dat nu nog slechts twee dagen dis ponibel zijn voor het uitbrengen van de betrekkelijke exploïten, doch geen daarvan een Roomsch-Katholieke feestdag is, zoodat insinuanten ver wachten, dat eindelijk aan hunne op dracht een behoorlijk gevolg gegeven Tal worden. Militaire zaken. Mot Ingang van 1 Oct. e.k. wordt de le luit.-kwartiermeester F. Dekker van den staf der infanterie, werk zaam als leeraax aan den hoofdcur sus, eervol uit zijne betrekking als leeraar ontheven en overgeplaatst bij het 10e reg. infanterie te Haarlem. Rubriek voor Vragen OMbono««rd*u h«bb»a het voorrecht negen op Tereehillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, In te seadeo bQ de Redactie van Haarlem's Dagblad, Oroots Bontetraat 08 >.JJe antwoorden worden gabeel kosteloos even en, veer sooveel mogeltyk is, den na de Intending. Aan vragen, die alet velledig ncaas en Woonplaats van dea lnsender vermelden, Wordt geen aandacht geaehonken. VRAAG: Is het mogelijk het eind examen H -B. S. 3-jarigen cursus te doen, zonder een H. B. S te bezoe ken, indien men de noodige kennis bezit? ANTWOORD: Voor dit examen wordt verelscht, dat men eenigen tijd leerling der school is geweest. VRAAG: Waar kan men een lijst be komen van de verschillende vakken, Waairover dit examen gehouden 'Wordt? ANTWOORD: Over eenlge dagen zijn programmaboekjes verkrijgbaar aan da If. B. S., waarin vermeld •taat, wat voor de verschillende exa mens wordt verelscht, VRAAG: Onj welken tijd des fkors Wordt dat examen gehouden, en Is het eaneh buitenlander veroorloofd er ijtan deel te nemen? ANTWOORD: Het bedoelde examen Jtordt afgenomen tusschen 20 Juni 'én 15 Juli; een buitenlander kah «t tan deelnemen. ■■■si Gemengd NIenw* Het Kanaal overgevlogen. Nog zijn verschillende bijzonderhe den over dezen merkwaardlgen tocht te vermelden. BLéRIOT TE CALAIS TERUG. Blériot is niet lang in Dover geble ven. Zondagavond landde bij om half zeven met den Franschen kruiser Es- copette te Calais. Daar was een reus achtige enthousiaste menigte present, die hem uitbundig toejuichte, zóódat Blériot zich met moeite aan de op dringende menigte kon onttrekken. Verschillende autoriteiten waren present, waarvan velen door de ge weldige meuschenmaasa den koenen Franschman niet konden bereiken. BLéRIOT GEDECOREERD. De waarnemend burgemeester van Calais deelde Blériot mede, dat de Fransche rag earing hem benoemd heeft tot ridder in het Legioen van Eer. De Engelsche Luchtscheepvaartclub heeft besloten een gedenksteen te plaatsen op het veld achter het kas teel van Dover, waar Blériot zijn kra nige vlucht beëindigda Toen Latham Zondagochtend het succes van blériot vernam, was zijn eerste werk, om per draad zijn Fran schen tegenstander geluk te wen schen. Daaro pprobeerde hij met zijn machine op te stijgen. De motor wei gerde weer, terwijl bovendien de wind zoo hevig was, dat er aan een over tocht per vliegmachine niet viel te denken. BIJZONDERHEDEN OVER BLéRIOT's TOCHT. De „Daily Mail" publiceert de vol gende telegrammen, welke draadloos tusschen Dover en Sangatte gewisseld zijn. Sangatte 4.36. Blériot is vertrok ken. Houdt u voor alle gevallen ge reed. Sangatte 4.47. Hij loopt de torpedo boot voorbij. Calais 4.56. Hij is uit het gezicht der Fransche kust. Calais 4.56. De torpedobooten zijn uit het gezicht en een goed eind ach ter hem. Sangatte 4.59. Blériot is in volko men, rustige vlucht uit het gezicht verdwenen en vliegt niet zeer hoog boven de oppervlakte der zee. Dover 5.6. Men bespeurt de torpedo booten, maar van den vlieger is nog niets te zien. Dover 5.41. Een politie-agent meldt, dat bij Blériot over het kasteel te Do ver heeft zien vliegen. Dover 5.45. Blériot is op een wei land, genaamd North Foreland Field, iets verder dan Dovetr, neergedaald. BLéRIOT's BIOGRAFIE De Parijsche correspondent der Tel. seint; Louis Blériot is ouddeerling van de „Ecule centrale des arts et manufac tures" en heeft zich reeds jarenlang bezig gehouden met proeven, op het gebied der luchtvaart. Na een dozijn machines vernield te hebben en een aantal verwondingen te hebben op- geloopen, slaagde hij er eindelijk In een machine te maken waarmee iets te bereiken was. Als belooning voor zijn verdiensten, op het gebied der aviatiek, ontving hij de helft van den prix Osiris van 100.000 francs, toege kend doar het „Institut". Een maand geleden nam hij 2 pas sagiers mee op een korte vlucht, in de buurt van Iasy. Sedert dien tijd heeft hij vluchten van bijna een uur gemaakt te Doual en Juvisy. Zijn laatste tocht ging 13 Juli 1.1. over een afstand van 40 K.M. van E- tampes naar Orleans, waairmede hij den „prix de Voyage' won. Zijn machine is de kleinste en licht ste der wereld. Het geheele ding weegt niet meer dan 250 K.Gdaar onder begrepen de bestuurder en de benzine-voorrtad. De oppervlakte der machine bedraagt slechts 40 vierk. M., terwijl de motor een bracht ont wikkelen kon van 22 P.K. BLéRIOT's INDRUKKEN. In een lang artikel in de „Daily Mafi' geeft Blériot zijn indrukken weer van zijn merkwaardigen tocht. Om 4 uur in den morgen ging hij in 't zadel van zijn aeroplano en deed een proeftochtje in de buurt van Ca lais. Toen wachtte hij op hei opgaan van de zon, omdat een der voorwaar den voor het behalen van den „Daily Mail "-prijs bepaalde, dat de tocht moest geschieden tusschen opkomst en ondergang der zon. Het werd om half vijf dag. Er woei een lichte bries en het was helder weer. Hij had zich in een dik ken linnen met wol gevoerde jas ge stoken, want hij voorzag, dat hij het koud zou hebben onderweg. Eten noch drinken had hij aan „boord". Zijn gedachten waren alleen bij de vlucht. Om 4.35 uur nam hij zijn aan loop, zoo bard als hij kon, schoot ove rde telegraafdraden heen en ver minderde toen zijn snelheid daar hij *ijn machine niet farceeren wilde. De machine rees prachtig omhoog en lag zeer rustig. De torpedoboot, do Escopette, die Intijds gewaarschuwd was, Stoomde full-speed naar de En gelsche kust, doch bleef hopeloos ach ter, daar rij slechts 42 kilometer liep, terwijl ik ex 68 vloog. Op een hoogte van 80 meter voel ik mij volmaakt rustig, doch het golvenbeweeg onder mij doet mij onaangenaam aan.- Na tien minuten zie ik nlet3 d lucht en water. Een zonderlinge gev» arwording, zoo moederziel alleen, .onder kom pas, midden boven bet Kanaal. Ik laat de aeroplane haar eigen weg kiezen en let niet cp, waarheen zij zich richt. Tien minuten later ont waar ik de groene rotsen van Dover, zie het Kasteel en aan den westkant een plaats, die voor landing geschikt lijkt. Ik maak alles gereed voor de landing en stuur kalm westwaarts, doch de wind is veel sterker dan ik verwacht had en mijn snelheid ver mindert belangrijk, nu ik er tegen op ta-acht te tornen. Mijn prachtige na- chlne houdt zich schitterend en blijft rustig liggen. Ik blijf mij naar het westen rich ten en zie een gat in de rotsen en vlieg er door heen. Weer bevind ik mij boven land en ik tracht te lan den, doch de wind pakt me en dwingt me tot driemaal toe een cirkel te be schrijven. Ik zet daarop den motor stop en de machine valt zachtjes op den grond van een hoogte van 20 me ter. Ik ben in veiligheid! De vlucht kan gemakkelijk weer gedaan worden, doch ik bedank voor de eer, want ik heb mijn vrouw moeten beloven, dat ik niet meer vliegen zal, nadat ik nog aan een wedstrijd, waarvoor ik heb ingeschreven, zal hebben meegedaan. DE ENGELSCHE PERS. In een hoofdartikel zegt de „Daily Mail'dat het Britsche eilandenrijk niet meer bestaat. Menschen, die de lucht kunnen be\aren, kennen geen grenzen en kunnen lachen om de oiauwe strook, die Engeland van het vaste land scheidt. Dat is hei wat deze vlucht maakt tot het begin van een nieuw tijdperk, en zulk een levendigen Indruk op on ze verbeelding maakt. Ook andere Engelsche bladen wij den den Franschen luchtvaarder Blé riot hartelijke hoofdartikelen, of schoon enkele, waaronder de Stan dard, zeggen, dat men wat Blériot heeft gedaan licht zou kunnen over schatten. Want luchtvaarders, Blé riot zelf o.a., hebben al langer vluch ten afgelegd in het tijdperk 1907—09, terwijl het volstrekt niet gebleken is, dat het oversteken van het Kanaal moeilijker en gevaarvoller is dan luchtvaarten over land. Volgens de Standard heeft Blériot's triomf geenszins het vraagstuk der luchtvaart opgelost, als zou de moge lijkheid of waarschijnlijkheid van ge regelde luchtvaarten tusschen Frank rijk en Engeland er door gebleken zijn. Al wat Blériot thans heeft aan getoond is, dat zijn vliegtoestel onder gegeven luchtomstandigheden meer dan twintig Engelsche mijlen kan af leggen. Maar dat is niets nieuws noch ongehoords. De Standard is niettemin van oordeel, dat Engeland zich hier in niet moet laten overvleugelen door andere landen. Vele groote bladen schrijven geest- driftvoller dan de Standard. De Daily Telegraph b.v. roept uit: Engelands insulariteit heeft afgedaan, is al thans ingrijpend gewijzigd door on voorziene omstandigheden. De lucht macht zal voortaan voor Engeland van even groot belang wezen als de zeemacht. DE FRANSCHE PERS. Blériot's triomf wordt als een groo te nationale overwinning en als een belangrijke historische gebeurtenis beschreven. Alle an dor belangrijk nieuws schijnt verdwenen en de eer ste pagina der groote bladen bevat nauwelijks iets anders dan een be schrijving en foto's van Blériot's vlucht en interviews van Blériot. BLéRIOT NAAR LONDEN. Zondagnacht om 1 uur was Blériot te Dover terug. Onmiddellijk werd naair het hotel gereden en de voor hem en zijn vrouw gereserveerde ap partementen betrokken. Na een wel verdiende, doch vrij korte, rust, werd de triomfator van den dag Maandag ochtend door den burgemeester van Dover toegesproken, waarna om 10.40 naar Londen werd afgereisd. Een lunch werd in het Savoy-hotel opgediend, waar Blériot tevens de chèque van /12.000, als winner van den door de „Daily MaiF uitgeloof den prijs voor den eerste die het Ka naal zo uovervliegen, in ontvangst nam. Behalve deze prijs werd Blériot nog uitgereikt een bedrag van f 6000, aangeboden door Ruinart Co., de bekende champagne-firma, en een be ker, ter waarrde van 600, hem aan geboden door captain Windham, lid van de Engelsche vereenlging voor luchtscheepvart, NIEUWE PRIJZEN UITGELOOFD. Door baron De Forest Is 48.000 uitgeloofd voor den eersten Engelsch- man, die met een Engelsch luchtschip het Kanaal overvliegt. Dan heeft de „Daily Mail" 120.000 uitgeloofd voor den luchtschipper, die In één stuk van Londen naar Man chester vliegt. CRICKET. ROOD EN WIT—AYR CRICKET CLUB. Z n 1 e i d i n g. Het Is altijd eene belangrijiké ge beurtenis in de Hollandsche cricket- wereld, als een Engelsche club de Noordzee oversteekt, om in ons land te komen „touren% Engeland, de toonaangevende natte op het gebied van zoo velerlei sport, ls ook op cricketgebied uitblinkend. „The King yt the Sports" noemen zij hst cricket spel, en zo zijn ar hartstooi telijka beoefenaars van. Nauwelijks is het voetbalseizoen gesloten, of do geheel© •portKdlangstelling van een Engelsch- man (en die is niet gering) concen treert zich op cricket. Met enorm enthousiasme woróen de belangrijke competitie-wedstrijden tusschen de „Counties" gevolgd, en het is geen zeldzaamheid als tienduizend men- schon op zoo'n match aanwezig zijn. En veel, veel grooter belangstelling is er nog. wanneer de Australiërs (zoo als dit jaar weer) met hunne sterke combinatie een seizoen in Engeland doorbrengen, do „Counties" bestrij den en do prachtige „Testmatches" met hot Engelsch F.lftai houden. In Holland kennen we eene derge lijke belangstelling in cricket niet, zelfs bij lange na niet. De Holland sche sport-toeschouwer gaat veelal niet naar een cricketwedstrijd, hij vindt het langzaam, en doordat het 't opwindende van *en voetbalmatch mist, eentonig om te zien. Bovendien is liet spel niet zoo gemakkelijk te begrijpen ziet men een cricketmatch zonder de hoofdregels van het spel te kennen nu, dan is het vrijwel on mogelijk om er iets uit wijs te wor den. Maar heeft men d« regels een maal te pakken, en gaat dan eens weds'rijden zien en daardoor meer en meer de talrijke finesses van het spel begrijpen dan zal het niet lang du ren, of een nieuwen cricket-liefhebber en zeker ook cricketspeler is gewon nen. Daarom gelooven wij te moeten medewerken om het spel bij het pu bliek meer ingang te doen vinden, en waar in den laatsten tijd de publieke belangstelling al wat toeneemt, dank zij den ijver van den NederJandschen Cricketbond, en hier te Haarlem door de bemoeiingen van het Rood en Wit- bestuur daar mogen de bladop ze ker niet achterblijven Zooals we reeds zeiden, het spel is vol finesses, het spelreglement uitge breid er» ingewikkeld, zoodat het on doenlijk zou zijn er hier eene volle dige beschrijving van te geven. De voornaamste regels willen we hier echter noemen, in de hoop, dai velen, die wel eens aan de Spanjaardsia.m naar „dat vreemde -edoe" stonden le kijken, er eenig inzicht in zullen krij gen en allicht eene volgende maal dc zaak met een verhelderden bhk be schouwen. Een cricket-match wordt gespééld door twee partijen, ieder van eif man, op een terrein van ongeve*.. twee maal de grootte van een voetbalveld. In het midden hiervan zijn aan de einden van een circa 20 Meter lange strook grond („pitch") de wickets op gesteld Dvi beide wickets bestaan ieder uil drie ongeveer een meter lange paaltjes, terwijl op dn wickeL twee kleine stokjes („bails'liggen, die er bij eene geringe aanraking al afvallen. Zal nu een wedstrijd beginnen, dan wordt eerst geloot tusschen de beide aanvoerders. Nu kiest bijv. de aanvoerder van partij A batten. Twee van z'n mannetjes trekken dan 't veld in en postceren zich ieder bij een wicket, dal zij met hun bat moe ten beschermen. De andere partij, de aanvallende B, gaat met elf man Uet veld in, die op verschillende plaatsen van het terrein geposteerd zijn. Een der spelers van partij B neemt nu den bal ter hand. neemt een aanloop tot aan 't eene wicket en werpt den bal naar 't andere, dat de batsman met zijn bat zoekt te beschermen, ln- ti'--"hen is dat niet de eenige taak va" den verdediger. Hij tracht met een den bal zoo ver mogelijk weg te slaan, en dat wel buiten het bereik van de tegenstanders in liet veld, die hem- beproeven te stoppen (fielden). He 't een batsman, laten we b.v. zeg gen de aanvoerder van partij A, den bal een eind weggeslagen, dan loopt h" onmiddellijk naar het andere wicket, terwijl zijn collega daar naar zijn wicket rent. Dat is „een run loo- pen". Dikwijls levert een goed buiten 't bereik van do fielders geslagen bal twee of drie runs op, soms vier, als hij namelijk de zijgrens (boundary) bereikt. Gooit nu een fielder het wicket van een batsman om, terwijl deze nog niet terug is, dan i9 hij „uit", verlaat het veld, en ruimt zijn plaats in voor den volgenden man van zijne partij, die met den overge bleven batsman samen nu runs zoekt te maken. Behalve het omgooien van het wicket en deze tweede manier van uitgaan zijn er nog tal van andere aanleidingen, waardoor men zijn wicket verliest. Vangt een der fielders een door den hatsman geslagen bal zonder dat die den grond geraakt heeft, dan is de batsman ook uit, (caught), terwijl hem 't zelfde lot wacht als hij een bal vóór zijn wicket met ziji) been stopt (legbefore). Nog andere aanleidingen bestaan er, die wij bier, om de zaak niet al te ingewikkeld te maken, niet noemen zullen. Staat er nu b.v. in een uitslag van een cricketmatch (we nemen dien van gisteren eens) J. Booth c. Gor don b Posthuma 40, dan beteekent dat eenvoudig, dat de batsman Booth na 40 runs gemaakt te hebben, ge vangen is (c caughtgevangen) door Gordon, van den slag dien hij deed op hot bowlen van Posthuma. Wanneer nu tien batsman van een partij uit zijn, is de „innings" afge- loonen, de elfde man blijft „niet uit" (not out). Het aantal runs van de spe lers van partij A gezamenlijk is nu het eerste innings totaal van par tij A. Nu komt partij B aan het bat ten toe, en partij A gaat den aanval, het bowlen en fielden, ondernemen Partij B traoht nu natuurlijk het totaal puntenaantal van A te overtref fen. Dikwijls wordt door beide par tijen nog eene tweede innings ge speeld. Heeft nu b.v. partij A in de eerste Innings 180, in de tweede 140 runs en partij B daarentegen 175 en 150 runs gemaakt, dan wint partij B met (175 plus 150 ls 325)—(180 plus 140 ls 320) ls 5 runs. We meert en hiermedo de grondge dachte van het cricketspel, die bij aandachtig nalezen werkelijk zoo moeilijk niet is, voldoende uiteenge zet be hebben. Ettelijke kleinigheden en bijzonderheden hooren er nog bij, maar zeker kan degene, die boven staande voornaamste regels van het spel begrijpt, een wedstrijd volgen en we zelden fcot reeds eerder dan langzamerhand en door te zien spelen en door zélf te spelen, achter de velo finesses komen. Wij hopen, dat dit artikeltje er toe leiden mag, dat velen de nu volgende wedstrijden aan de Spanjaardslaan zutlen gaan bezc^ .en, het spel leeren kennen en zelf gaan beoefenen. En na te slotte komen wij tot den 2-daagschen wedstrijd, die Maandag aan de Sp.-.njaardslaan begonnen is tusschen het sterke Haarlemsche Rood en Wit, dat zijn beste team in "t void brengi en de Ayr Cricket Club, uit het Schotsche gras i hap van dien naam afkomstig, iteeds ver meldden wo in „Haai lean's Dagblad" van Maandagavond, hoe de Schotten eerst aan bat gingen en het vóór de lunch tot 99 runs (voor 4 wickets) brachten. Na de lunch gingen de Engelschen met batten voort, maar hadden zwaar werk tegen het uitstekende bowlen \an Posthuma, die geweldig op dreef was. Ook Hoidert had succes en het Haarlemsche fielden was heel goed. Gp 115 viel het vijfde Schotsche wicket, op 121 het zesde, op 130 het zevende, op 158 het tiende al en op 166 het laatste. .We vergaten nog te melden, dat in deze match beide par tijen met twaalf man spelen, merk waardige bijzonderheid Volledig is het resultaat der eerste Schotsche innings J. Booth, c. Gordon, b. Posthuma 40 W. F. Jacques, b. Hoidert Jr. 29 A. Barrow, b. Posthuma 1 Z. Parker, b. Posthuma 8 R. C. Moffat, b. Hoidert Jr. 23 J. J. Highet, c. Sv\ens, b. Posthuma 5 1. Fai rington, c. Kruseman, b. Hoidert Jr. 15 A. F. Morton, c. Kruseman, b. Hoidert Jr. 12 D. Highet, b. Posthuma 5 J. C. Dewar. b. Podhuma 2 J. Parket, b. Posthuma 10 Montgomery, not out, 2 Extra's 16 Totaal 166 Posthuma heeft schitterend gebowld door 7 wickets voor 57 runs te nemen, Holde t nam er 4 vuor 75. Vermeldenswaard was zeker het uitstekende werk van den Haarlcm- s.!i;n wickelkeeper W. F. Gordon, die slechts fi byes Let passeeren. Van de Engelsche batslui waren Booth, Jacques, Moffat en Morton wel de besten. Farrington is een freehitter en zijn vijftien runs beston den uit een zps, twee vieren en een éón. Een paar maal werd hij leelijk „gebeten" en z'n plaatsen van den bal was niet vrij van geluk. Na een kwartier pauze begon Rood en Wit hare innings met Mr. A. A. Diemer Kool en J. van Gogh, op het bowlen van J. Booth en J. Farring ton, den fastbowler. Beide batslui, vooral Kool, speelden zeker, en pas op 33 was de oudste Van Gogh legbe fore out op Booth's bowlen. Hoewel de Engelschen nogal eens van bowler verwisselden, werd vlug en zeker gescoord, op 60 waren drie wickets neer. Kool werd na een goed gespeelde 24 prachtig door den wicketspeler gestumpt, Adé v. Gogh verdween voor 19. Op het einde van den eersten dag waren 6 Haarlemsche wickets neer voor 169 (v. Waveren 36, Swens 16, v. Spengler 13 n. o.) (Men zie voor vervolg Eerste Blad). GEREFORMEERDE KERKEN. Beroc-pen te Silvolda-Gendringen de heer J. Kruger, cand. te Amsterdam. Bedankt voor het beroep te Heeren veen door ds. G. Wisse Jr. te Drie bergen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. e c h tV ictonawate r w» bBEWt-XHWSTClN: 't ALG. HANDELSBLAD EN DE BE SCHULDIGING TEGEN Dr. KUY- PER EN DEN HAAGSCHEN BURGEMEESTER. De Tijd schrijft o.a.: Wij meenen, dat dit stukje (bedoeld wordt 't artikel van 't Hbld. door ons gister overgenomen. Red. H. D.), on zerzijds niet geheel zonder antwoord mag blijven, omdat daaruit van een misverstand blijkt tusschen het Hlbd. ons. De zaak namelijk is deze: Nimmer hebben wij de bedoeling ge had, de waarheidsliefde van het Hbl. in dezen verdacht te maken. Het Hbld. heeft inderdaad van ten min ste ééne, ons welbekende, geloof waardige zijde vernomen, dat de bur gemeester van Den Haag in verkie zingsdagen bijdragen heeft geschon ken aan de antirevolutionaire strijd- kas. Zijn redactie zal, gelijk veel an deren, ook wel vernomen hebben, dat de candid atuur van Baron Sweerts, toen een Commissaris-benoeming voor Gelderland werd verwacht, steun heeft gevonden bij dr. Kuy- per. Wij twijfelen volstrekt niet, of het Hbld. heeft het een en het ander uit, naar het moest aannemen, goe de bron vernomen en volkomen ter goeder trouw aangenomen. Ook ge ven wij aan zijne redactie dadelijk gewonnen, dat het telegram van Ba ron Sweerts, waarin „onzinnige ver denkingen' worden afgewezen, vol strekt niét behoeft opgevat te war den als een tegenspraak van de_Joo- venbedoeldo feiten. Immers, niet op de waarheid of onwaarheid der dusgenoemde feiten komt het in werkelijkheid aan, wèl op het verband, hetwelk geheel wil lekeurig tusschenbeiden gelegd is. Niemand toch zal beweren, dat in één dier feiten, op zich zelf be schouwd, iets onbehoorlijks gelegen is. Slechts indie": de sollicitatie van dr. Kuyper een dienst was, door de bjjdragen voor de anti-revolutonaire strijdkas ge hoc hi en betaald, zou de zaak een schuldig karakter aanne men. Nu verkeeren wij onder zeker op zicht in hetzel.de geval als het Hbld. Ook wij wenschen zonder volstrekte noodzakelijkheid geen nieuwe namen te noemen of meerdere personen in deze zaa kte mengen. Wij willen dit te minder, omdat, naai1 onze vaste overtuiging, alles wat in dezen mag geschied zijn, een zuiver particulier karakter draagt, hetwelk verbiedt, ie mand daarvoor openiijk ter verant woording te roepen. Alleen wenschen wij te verklaren: lo. dat ons, toen vóór enkele maan den de benoeming van een commissa ris der Koningin voor Gelderland aan de orde was, behalve de door het Hbld. bedoelde „feiten", nog andere werden medegedeeld, welke den steun door enkele zeer invloedrijke Anti-revolutionairen (niet door dr. Kuyper alleen) aan de candidatuur- Sweerts verleend, o.i. wel niet recht vaardigden, maai- toch begrijpelijk maakte, zonder dat men tot veronder stellingen van omkooperij, enz. zijn toevlucht behoefde te nemen. Mis schien kan voor het Hbld. deze mede- deeling eene aanleiding wezen, om nog verder op kondschap uit te gaan. Wij zelf kunnen om de bovenvermel de reden geen verderen uitleg geven; 2o. dat het steunen der politieke Rechterzijde, hetzij door het uitbren gen van zijn stem, hetzij door het schenken van geldelijke bijdragen, om de verkiezing van candidaten der Rechterzijde, in -onzen tijd, den per soon, welke dien steun verleent, vol strekt niet altijd stempelt tot een lid der Rechterzijde, in den zin van een partijman, behoorende tot een van de drie verbonden christelijke partijen. Het zou ons verbazen, indien de zaak aan de redactie van het Hbld. onbe kend ware gebleven; doch indien zij het tot heden niet wist, verneme zij het thans. Liefst hadden wij verder over deze geheele zaak gezwegen; hoe minder wij er in de toekomst verder over te schrijven zullen hebben, des te aan genamer het ons wezen zal. Het bo venstaande meenden wij echter niet te mogen terughouden, om het Hbld. te doen zien, dat de „feiten", waarop het zich beroept, waar kunnen zijn, zonder dat nog aan iets onbehoorlijks behoeft gedacht te worden. De vergis sing van he tHbld. waarop wij een vorige maal doelden, ligt geheei in den uitleg, in de interpretatie van datgene, wat het meent als „feiten" te moeten aannemen. Overigens volharden wij bij da reeds vroeger uitgesproken meening, dat het hier geheel geldt zaken van het private leven. Noch het al of niet schenken van bijdragen door een particulier persoon aan een verkie zingsfonds; noch het al of niet aan bevelen van zekere candidatuur in het Kabinet van een Minister door een anderen particulier, al is deze ook Kamerlid en al heet hij ook dr. Kuyper; noch de motieven, welke tot de eene en andere handeling geleid hebben, kunnen onderwerp uitmaken van een onderzoek, op grond van pu bliek belang ingesteld; om niet te spreken van het volstrekt onzinnige, hetwelk er in zou gelegen zijn, de Regeering ter verantwoording te roe pen wegens een benoeming, die door haar niet werd gedaan, maar welke, indien zij door haar gedaan ware, naar de meening van sommigen mis schien aan ongepaste tusschenkomst en ongeoorloofde beweeggronden zou toe te schrijven geweest zijn Stoomvaartbericfatea Het st. Gedé, van Rotterdam naai Java, vertrok 25 JuM van Perim. Het st. Wilis, van Java naar Rot terdam, arriveerde 25 Juli te Suez Het st. Rindjani, van Java naai Rotterdam, vertrok 24 Juli van Pa- dang. Het st. Besoeki, van Rotterdam n. Java, arriveerde 25 Juli te Marseille. Het st. Menado vertrok 25 Juli v., Rotterdam naar Batavia en arriveer de 26 Juli te Antwerpen. Het st. BengAlen, van Java naar Rotterdam, passeerde 25 Juli Perim. Het st. Kawi, van Rotterdam naar Java, vertrok 25 Juli van Tanger. Het st. Djocja arriveerde 26 Juli W Bassein te Rotterdam. Het st. Java arriveerde 25 Juli té Amsterdam van Batavia. Het st. Lombok, van Amsterdam n. Batavia, vertrok 25 Juli van Genua. Het st. Biiliton, van Saigon naar Hamburg, passeerde 25 Juli Pantel- laria. Het st. Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 25 Juli te Southampton. Het st. Flores, van Amsterdam n.- Batavia, arriveerde 25 Juli te Padang. Het st. Rhipeus vertrok 25 Juli van Amsterdam naar Java via Liverpool. Het st. Rotterdam, van Rotterdam naar New-York, passeerde 25 Juli, Y» m. 9 uur 50 min., Lizard. Het st. Amsteidijk, van Rotterdam naar Baltimore en Newport News, passeerde 26 Juli, voorm. 5 u. 45 min. Lizard. Het st. Frisia, van Amsterdam n. Brazilië en Buenos-Ayres, vertrok 25 Juli van Corunna. Het st. Rijnland, van Buenos-Ayre« naar Amsterdam, passeerde 24/26 Ju li St. Vincent K. V. Het st. Prins Maurits, van Amsterw dam naar Paramaribo, passeerde 26 Juli, nam. 2 uur, Ouessant. Het st. Prinz Ludwig arriveerde 25 Juli van Rotterdam te Yokohama. Het st. Bulow, van Rotterdam naae O.-Azië, arriveerde 25 Juli te Aden.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6