NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8002 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 28 JULI 1909 ABOBNE91ENTEH AD VER TBNTlfiNi PB* Di*ÏB «aandbni „.mm Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem l-2® i Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer /0.*ü Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der By Abonnement aanzienlijk rabat gemeente).. J-fO J>J Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing i Franco per post door Nederland1.8? €fy 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Afzonderlijke nummers 0.02 H ICV wH&Më&f 3a ie" n w u - Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H Rcd&cti© 60 Administraties Groots Houtstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 lotercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. PEEREBOOM, Drukkerijs Zulder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 29 JULI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2-3 uuir. Brongebouw: Concert Haarl. Mu ziekkorps, 8 uur. OM ONS HEEN No. 971. Onze eigen Nijverheid. ii. In mijn vorige beschouwing heb ik aangevoerd, dat het voor onze alge- meene welvaart van zoo ontzaglijk groot belang zou zijn, wanneer wij zooveel mogelijk Nederlandsch fabri kaat kochten. Dit besef is nog lang niet genoeg doorgedrongen. De mees te menschen denken, dat het maar een quaestie van fabrikantenvoordeel is en achten zich niet geroepen, daar aan mee te werken. Ieder moet maar voor zichzelf zorgen 1 Wanneer er inderdaad mets anders mee gemoeid was, dan de welvaart van den fabrikant, zouden we de zorg daarvoor zonder gewetensbezwaar aan hem zelf kunnen overlaten. Maar de quaestie is immers veel ingewik kelder, er is toch samenhang in onze maatschappelijke verhoudingen. In dit geval is die gemakkelijk genoeg na te gaan. Kochten wij zooveel mo gelijk de Nederlandsche waar, dan zou de Nederlandsche fabrikant zijn omzet zien vergrooten, daardoor zijn personeel moeten uitbreiden, de werk loosheid zou verminderen. De arbei der op zijn beurt, die werk heeft en dus zijn loon verdient, zou meer koo- pen, geregelder betalende winkelier zou er dus van profiteeren. Welvaart is precies als een zon, die overal met haar stralen verwarmt. En tegen spoed wordt gevoeld ver van de plaats, waar hij neerkwam. Daarom is het zoo nuttig en nood zakelijk, dat wij Nederlanders toch vooral het Nederlandsche product koopen. We moeten niet zeggen, dat het er bij een artikel van een kwartje weinig toe doet. De macht van het kleine, dagelijks uitgeoefend en toe gepast, is geweldig. Wie honderd maal in een jaar de beteekenis van een kwartje niet inziet, verwaarloost vijf en twintig gulden. Wanneer één millioen Nederlanders dat doet, betee- kent dat 25 miillioen gulden. Zou men niet denken, dat het voor de Neder landsche nijverheid iets uitmaakt of 25 millioen gulden aan haar produc ten wordt besteed, inplaats van aan de voortbrengselen der buitenland- sche industrie? Zeker, ik weet wel dat deze cijfers uit de lucht gegrepen zijn, maar zóó moeten we de rekening toch opzetten. Een klein bedrag, dagelijks verwaar loosd, geeft een groot nadeel, hetzelf de sommetje, regelmatig goed be steed, een belangrijk voordeel. De vrouw van een bankier doet onver standig, wanneer ze toiletartikelen koopt in Londen en Brussel, die ze evengoed in ons land kon aanschaf fen en hier te lande zijn gemaakt. Waarom Omdat de fabrikant, dien het goed gaat, zijn overwinst depo neert in de bank van haar man en die onderneming dus op zijn beurt weer bevordert. De spoorwegdirec teur, die een buitenlandsch tapijt, koopt, kan niet hoor en, dat de bin- nenlandsche fabrikant met zijn vrouw besluiten, dit jaar niet te reizen, om dat de zaken minder goed marchee- ren. Verlies van vervoer derhalve. Wie lust heeft, kan zelf meer voor beelden verzinnen ik wil maar zeg gen, dat we nooit genoeg kunnen be seffen, hoe de welvaart van één klas se ook de bloed beteekent van alle an dere en dat we door onnadenkend heid en sleur dag in, dag uit, dien algemoenen bloei kunnen beletten, door een weinigje belangstelling hem integendeel bevorderen.- Vanzelf doet zich hierbij de vraag voor, welke positie de winkelier hier bij inneemt. En dan zeg ikeen zeer moeilijke. Van oudsher is hij eenmaal ge wend aan relatiën in het buitenland. Hij weet precies, wat die fabrikanten hem kunnen leveren, wat hun specia liteit is, wat hij v-an dezen moet be trekken en wat van genen. Neem nu eens aan, dat de winkelier op een oogenblik, door voorkeur voor de Ne derlandsche nijverheid gedreven, zijn bui tenland schen leverancier afschaft en in eigen land zijn bestellingen doet. Hij loopt dan een dubbed ge vaar namelijk, dat de nieuwe leve rancier hem niet zoo geheel voldoet als de oude, aan wien hij ge wend w a s en dat de klanten, die immers ook aan t oude artikel ge wend waren, niet bereid zijn tot het nieuwe over te gaan. Dat dit alles niet maar denkbeeldig is, kan ieder besef fen die nagaat hoe dikwijls het aan komt op verscheidenheid in maten en afmeting, hoe vaak gelet wordt op fabrieksmerken, kortom hoe ingewik keld meerm alen de verhouding is tus- schen fabrikant, leverancier en ldant en hoe deze laatste vaak geneigd is, ter wille van wat anderen voorkomt een kleinigheid te zijn, van leveran cier te veranderen. Daarom is het niet billijk, den win kelier kwalijk te nemen, dat hij maar niet onmiddellijk gereed staat, oude relaties van over de grens hun af scheid te geven, ter wille van nieuwe in het eigen land. Er hangt voor hem te veel van af. Wanneer hij maar niet den anderen kant uitgaat en nu ook van den Nederlandschen fabrikant in t geheel niets weten wil 1 Onder deze omstandigheden is het duidelijk ,dat de aandrang dient te komen van de koopers. Zij moeten beginnen met het Nederlandsche pro duct te vragen. Maar o wee, wanneer dan de Nederlandsche fabrikant niet in alle opzichtenqualitedt, levertijd, prijs, verpakking, voorraad, kan wed ijveren met den buitenlander. Ik wees in mijn vorig artikeltje op de roode draad, die een buitenlandsch klee- dingstuk deed verkiezen boven een uit 't binnenland welnu, dit is wel het symbool van de zaak, waarom het gaat. De voorkeur voor een arti kel hangt aan een draad I Ze is teer als deze, licht breekbaar en, eenmaal gebroken, niet weer zonder leelijke knoop aaneen te hechten. Langzaam zal bij alle partijen in deze de overtuiging moeten doordrin gen, dat de Nederlander dient te be vorderen het belang van zijn eigen nijverheid. Dat daarin zijn belang ge legen is en ook hot algemeen belang. Men moet niet zeggen, dat zooiets on mogelijk is. Niet op één dag dringt een overtuiging door in een geheel volk, maar wanneer er voortdurend propaganda voor gemaakt wordt, kan het niet anders of op den duur moot die overtuiging bij allen post vatten. Hoe anders denken wij niet over on ze nationaliteit, sedert het Algemeen Nederlandsch Verbond is opgericht de innige vreugde bij de geboorte van prinses Juliana is als een uitbarsting te beschouwen van het vuur onzer v-olks-zelfstandigheid, dat het Ver bond door zijn propaganda heeft aan gelegd en aangewakkerd. Hoeveel be tere hygiënische begrippen zijn niet ontstaan in den betrekkelijk korten tijd, dat de vereendgingen tot bestrij ding der tuberculose hun arbeid ver richten. Wat heeft de strijd tegen het misbruik van alcohol niet uitgewerkt en die tot liet tegengaan der mishan deling van dieren I Vierkant tegenover de meening van pessimisten„och, je krijgt er toch de menschen niet toe", stel ik de over. tuiging, dat elk ethisch denkbeeld in gang vinden zal, wanneer het maar voortdurend, dagelijkscli en onophou delijk wordt gepropageerd.- Daartoe zal noodig zijn de stichting van een bureau, dat zich daarmee be zig houdt, het publiek inlicht en op wekt, de fabrikanten nuttige wenken geeft, de winkeliers aanspoort tot krachtige medewerking. En dat door tal van middelen, woord, geschrift, expositie, reclame. Zoo kan en zoo zal ook langzamer hand het Nederlandsche volk worden doortrokken van de overtuiging, dat zijn volksbestaan noodig maakt het vrijwillig steunen zijner eigen nijver heid. Wie vragen mocht, of dat wel noo- diig is, bladere maar eens in den ca talogus van de tentoonstelling van den handeidrijvemden en industriee. len middenstand. Hij zal daar weinig Nederlandsche, maar veel buitenland- sche nijverheid aantreffen. Wal daarvan de oorzaak is, zal hij waar schijnlijk nu zelf wel kunnen na gaan. Dat het anders moest en kon zijn, zal hij, hoop ik, willen inzien. J. C. P. Stadsnieuws DE WINTERDIENSTREGELING DER H. IJ. S. M. Aan een artikel van mr. L. G. N Bouricius over de aanstaande half- jaarlijksche verandering der Spoor wegdienstregeling, ontleenen we het volgende, dat voor Haarlem en om geving van belang is: „Het ontwerp der H. IJ. S. M. geeft blijken van een streven naar zuinig heid, die in vele gevallen niet onge lukkig geslaagd mag heeten. Tusschen Amsterdam en Rotter dam vervallen er toch heengaande een, teruggaande twee treinen (de zo- mertrein 46 medegerekend), boven dien een van Rotterdam naar Leiden en een heen en twee terug op het baanvak RotterdamDen Haag; te genover dit alles staat echter een zoo danige verandering van den treinen loop, dat die vermindering tot bijna geen bezwaren aanleiding zal geven. Men oordeele: trein 319, de eerste doorloopende trein van Amsterdam naar Rotterdam, die nu slechts een 8 minuten vóór trein 143 de tweede stad des Rijks bereikt, is ongeveer een half uur vervroegd (Amsterdam 's morgens 4.48 tegen nu 5.18)x men kon daardoor trein 311 tot Rotterdam laten vervallen. Verder vervalt de voortrein van den Hoek van Holland-expres, trein 189: in de plaats daarvan stopt trein 63 in Delft, heeft buurverkeer over de geheele linie en loopt hij door tot Go- rinchem; het eenige bezwaar zal nu waarschijnlijk de overvulling van trein 63 worden en de 27 minuten wachttijd te Haarlem vooi» de reizi gers van Uitgeest en noordelijker ge legen plaatsen. En trein 397, de laat ste boemel uit Amsterdam, is met een paar minuten vroeger vertrek zooda nig versneld, dat hij in Den Haag niet meer wacht op trein 73, maar vandaar samenvalt met trein eerder een voor-, dan een nadeel. Eveneens vervalt trein 146 (van Rot terdam 9.46 nam.), waarvoor in de plaats trein 158, die dan reeds om 10.12 's av. Rotterdam verlaat, de rol van boemel vervalt. Ook trein 846 is tot Leiden vervallen, of liever, door hem tusschen Leiden en Amsterdam te versnellen, is het mogelijk gewor den hem met trein 122 tc laten samen vallen met een eenigszins vroeger ver trek dan deze trein uit Rotterdam (2.14 in plaats van 2.19). Dit is dan ook m. i. het eenige zwakke punt van deze bezuiniging: tusschen 12.49 en 2.24 zal er geen gelegenheid zijn van uit Schiedam, Delft en noordelijker gelegen plaatsen te bereiken. Trein 170 is van Rotterdam af vervroegd (nieuw vertrek 11.7) en versneld. Hier door is ook trein 334 vervroegd (ver trek uit Leiden 12.40 in plaats van 12.49). Van belang is de versnelling van trein 176, waarbij met een 3 mi nuten vroeger vertrek uit Nijmegen en Arnhem het 9 minuten lang wach ten te Kesteren tot een halt van één minuut wordt teruggehracht, en die daardoor ondanks het stoppen te Leerdam 14 minuten vroeger Rotter dam bereikt. Op de Hollandsche stam lijn vervalt het stoppen in Schiedam en het gevolg is dan ook een 22 mi nuten vervroegde aankomst te Am sterdam met een vervroegd vertrek uit Rotterdam van 13 minuten (7.15 nam. in plaats van 7.28). Een en an der heeft ook een vervroegden loop van trein 374 tot oorzaak, die van den winter reeds om 6.44 in plaats van om 6.53 Rotterdam verlaat en 8.11 in plaats van 8.31 Leiden. Ook op den treinenloop in Noord- Holland werken al die veranderingen in, zooals bijvoorbeeld op de lijn AmsterdamDen Helder, waar de versnelling van trein 176 voornoemd een vervroeging van trein 121 tenge volge heeft (van Amsterdam 8.29 in plaats van 8.37 nam., van Haarlem 8.36 in plaats van 8.55, te Den Hel derder 10.15 in plaats van 10.30), en tusschen Haarlem en Uitgeest., waar de versnelling van trein 170 het mo gelijk maakt te Haarlem aansluiting te verkrijgen op trein 573, die daarbij met verlaat vertrek uit Amsterdam (12.37 in plaats van 12.24) en Haarlem (1.03 in plaats van 12.50) in Uitgeest de reizigers nog bij tijds voor den onveranderden trein naar Den Helder brengt De trein, die nu "s avonds om 9.04 uit Alkmaar over Haarlem naar Amsterdam gaat, zal na 1 October 8.56 over Zaandam de hofdstad bereiken. Aan de beper king van den Zondagsdienst is uit breiding gegeven door de treinen uit Haarlem en Amsterdam te IJmuiden aankomende 10.08 vootrm. en 3.52 nm. en die, van laatstgenoemde plaats ver trekkende nam. 12.17 en 4.45, alleen op werkdagen te laten loopen: even eens loopt ee nom 5.08 uit Amster dam naar Haarlem nieuw ingelegde trein Zondags niet. Van Zandvoort tot Haarlem vervallen de treinen 406 'G.34 vm. werkd., 218 (v. 10.07 v.m.) 478 (v 8.04 nam.), 488 )v. 9.41 nam.) en 496 v. 11.27 nam. en loopt trein 486 18 minuten later (9.07 in plaats van 8.49), teruggaande treinen 407 (v. 6.00 vm.) van Haarlem en 61 van Bloemendaal. Wat den treinen loop HaarlemAmsterdam aangaat: de veranderingen daarop zijn zoove le, en betrekkelijk van zoo weinig be lang, met het oog op de giro o te massa treinen, dat ik meen ze geu-ust te kun nen overslaan. Aanbesteding. Voor rekening van den heer J. Ken- beek is gisteren aanbesteed: Een ge hoorzaal, café en woonhuis aan de Soendastraat te Schoten. Ingekomen zijn acht inschrijvingen, Laagste in schrijver is de Haarlemsche Bou- wersbond met 20489. Hoogste in schrijving f 24900. Geslaagd. Bii het ie 's-Gravenhage gehouden examen Engelsch m. o. slaagde de heer C. Heerikhuizen, te Haarlem. Tariief van Invoerrechten in Amerika. Wij lezen in het Weekbl. voor B. C.: Berichten van 10 Juli uit Amerika behelzen do mededeellag, dat het na volgende amendement is ingediend op do tariefwet, dat betrekking heeft op den post 259, waarin ook de bloem bollen begrepen zijn. Er wordt mede gedeeld, dat het meer dan waar schijnlijk is, dat het tarief in dezen vorm zal worden aangenomen. In dat geval zou de bedoelde tarief post luiden als volgt „Orch'ds, Palms, Azaleas, and all other decorative or greenhouse plants and cutflowers, preserved or fresh, 25 per centum ad valoremlily of the valley pips, tulips, narcissus, begonia and gloxinia bulbs, 1 dollar per thou sand hyacinth, astilbe, diclytra, and lily of the valley clumps, 2.50 doll, per thousandLily-bulbs and caila- bulbs, 5 dollar per thousandpaeony, 'ris Kaempferi or germanica, canna, dahlia and amaryllis bulbs, 10 dol lar per thousand all other bulbs, bulbous roots or corms which are cul tivated for their flowers ox foliage, 50 c. per thousand. Inderdaad zou voor onze hoofdarti kelen deze regeling eene verbetering zijn, daar de voorgestelde rechten be langrijk lager zijn dan in de thans geldende 25 van de waarde. Alleen is het eenigszins vreemd de iris ger manica, die toch dooreengenomen een zeer geringe handelswaarde .heihen, op één lijn te zien gesteld met Pioenen ^anna's, Dahlia's en Amaryllis; dit maakt den indruk van eene techni sche fout in het tarief, welke evenwel in de praktijk niet van buitengewoon veel beteekenis zal zijn. Naar Amsterdam. Door de muziekvereeniging „Har monie", directeur de heer Hofmeester, zal Donderdagavond een concert war den gegeven op de Tentoonstelling voor Huisindustrie te Amsterdam* 3e ZOMERTENTOONSTELLING „TEYLER." Eene collectie van meer dan 80 wer ken, alle door Dirk Langend ijk, is het, die Teyler den bezoekers zijner 3e expositie te genieten geeft. Zoo weinig we, tot op heden, speci ale bekendheid hadden met het werk van dezen Rotterdammer, zoo te meer trof ons het illustreerend talent van dezen „Charles Rochussen" der 18e eeuw, waarom wij reeds dadelijk iedeir die in ons geval verkeert, een visite aan Teyler's nieuwe tentoonstelling aanraden. Doch niet alleen aan vrienden der teekenkunst die opwekking, we rich ten haar ook tot den beminnaar der vaderlandsche geschiedenis en den militair; de verzameling biedt toch in menig opzicht ook voor dezen zeer veel belangwekkends. Dirk Langendijk werd in 1741 te Rotterdam geboren, in welke stad hij, in 1805, (onder droevige omstandig heden) overleed. Reeds vroeg gaf hij blijk van on miskenbaar teekentalent en mede heel spoedig sprak zich zijn bijzonde re neiging voor het illustratieve uit, zich vooral toonend in het weergeven van „actie", een voorliefde die den •kunstenaar zijn gansche leven is bij gebleven. Geen wonder dan dat het beweeg lijk militaire leven hem sterk boeide, en dat hij daaraan ook bovenal zijn onderwerpen en inspiraties ontleende. Transporten, marschen, bestormin gen, rooverijen, brandstichtingen, ontploffingen, veldslagen, kortom al le bedrijven voor den krijgsstand, zoowel ter zee als te land, waren de tafreelen die zijn wegslepende fanta sie met fijn en geestig penseel neer schreef, voorstellingen vol hevige ac tie, met innig welgevallen soms be handeld, met doorvoering en weten schap tot in de uiterste détails. Van die bijzondere liefde voor aclie biedt ook Teyler's Langendijk-expo- sitie de prachtigste stalen. Allereerst in een uniforme reeks van niet minder dan 50 kleine en fijne teekoningen in spijker inkt op gezet en met O.-I. inkt anngewas- schen. Zij verbeelden „De oorlog in de Ne derlanden van 17901800", en bevat ten natuurlijk alle tafreelen die al zoo op oorlogsgebied kunnen passee- ren. En waar de doorgaans zich be wegende sloffaadje geplaatst is in een omgeving van stad of dorp, van land of water, dag of nacht, kan men zich voorstellen welk volledig beeld deze serie alleen reeds van Langcndijk's kunde en kunst geeft. Vredelievender compositie is naast voormeld 50-tal in de reeks teekenin- gen voorstellend de 12 maanden. Ook hier weer die teerheid van behande ling en de warme kleur door de com binatie der beide inkten. Men lette eens op het achevée b.v. der boom en. Nog zijn teekeningen in „kleiner" afmeting het 8-tal, verbeeldend de elementen. De overige geëxposeerde werken, waaronder enkele in kleur (de coloris- tische niet de sterkste zijde van Lan- gendijks talent) zijn in grooter for maat. Hoewel niet in die mate wellicht als bij de kleine teekeningen, zoo uit stekend harmonieerend met de fijn heid van toets, zijn ook daar op merkelijk fraaie zaken bij. Orn een enkel te noemen „De bom ontploffing", kapitale voorstelling, Doré waardig, waarin elk onderdeel tot de machtige actie meewerkt en al les den beschouwer noopt tot in de meest futiele détails belang te stel len. En dan nog „De Oorlogsschepen", teekening op warm gelen fond, e. z. m. „De Vlucht". Langendijks kunst, mooi door haar fijnheid imponeert daarnaast niet minder door knapheid en kennis. De expositie is een prachtige te rechtwijzing voor degenen die soms meenen, dat een goed teekenaar het begrip der dingen kan negeeren of veronachtzamen. G. KERKHOFF. JONKVROUW 'A. J. M. TEDING VAN BERKHOUT. Te dezer stede is op 76-jarigen leef tijd overleden Jonkvrouw A. J. M. Teding van Berkhout, oprichtster van het Haarlemsche Diaconessenhuis en de Christelijke Vereeniging voor ver pleging van lijders aan vallende ziekte. Gelijk men weet, nam de thans overledene oorsnronkelijk de zieken in haar woning aan de Nieuwe Gracht ter verpleging op. In 1887 werd een afzonderlijk gebouw daar voor opgericht in de Hazepaterslaan, dat in 1894 werd vervangen door het tegenwoordige gebouw. Jonkvrouw Teding van Berkhout werd benoemd tot ridder in de Oran je-Nassau-orde bij haar 25-jarig jubi leum als verpleegster. Zij was thans eere-lid van het be stuur der Christelijke Vereeniging voor verpleging van lijders aan vai- lende ziekte en bestuurslid ran de vereeniging, die thans het Ilaarl. Diaconessenhuis beheert. De teraardebestelling heeft plaats Donderdagmiddag te één uur op de oude begraafplaats aan den Schotor- weg. Gymnastiek- en Scherm ver eeniging „Concordia". Naar wij vernemen zal bovenge noemde vereeniging deelnemen aan de op 29 Augustus a. s. te Den Helder te houden gewestelijke uitvoering van het gewest Noord-Holland van het Nedorl. Gymn. Verbond. GASTVRIJHEID GEVRAAGD. Ter zeevaartschool te Leiden zijn onlangs weer een aantal Indische jongens ter opleiding aangekomen. Deze matroosjes krijgen begin Sept. a.s. 14 dagen verlof. De heer Verkerk zou gaarne zien, dat de knapen hun vacantie bij par ticulieren konden doorbrengen en doet daartoe een beroep op de gast vrijheid van de ingezetenen dezer stad. Wij willen die poging gaarne aan bevelen. Wie helpt weer een handje aan dat goede werk? Zangwedstrijd. De zangwedstrijd uitgeschreven door de zangvereeniging „Arti et Re- ligioni" op Zondag a.s., zal geopend worden met een „Welkomstzang", waarvan de woorden werden geschre ven door den heer J. van Breemen Jz. de muziek door den heer Jac. de Jong, directeur der zangvereeniging „Arti et Religioni". Deze welkomstzang zal door Arti et Religioni als openingsnummer ge zongen worden. Geen directeur. Dezer dagen heeft een correspon dent ons bericht, dat de heer J. van As was benoemd tot directeur van den stal der R. T. M. De benoemde vindt evenwel dezen titel te mooi en is ons komen mededeelen, dat hij be noemd is als stalbaas, ter vervanging van den vroegeren directeur. Niet practisch. Dezer dagen is de Leidschestraat bij de Leidscbe brug opgebroken voor werkzaamheden aan de gasleiding. Waarom daarmede geen 14 dagen ge wacht? Nu met de kermis zware vrachten van het goederenstation komen, moe ten ze tegen de brug over den nieuw bestraten grond op rijden, waardoor groote gaten zullen ontstaan, zeer tot ongerief der voerlieden, terwijl het voor de paarden een afbeulen zal worden. En ten slotte zal men over een paar weken weder de straat moe ten repareeren! T e 1 e e r a m. Door de zangvereeniging Dindua is heden het volgende telegram aan 11. M. de Koningin verzonden Aan H. M. de Koningin. De Zangvereeniging D.I.N.D.U.A. te Haarlem, aan welke Zondag den Sasten Juli j.l. te Zaandam de groote eer te beurt is gevallen, de door Uwe Majesteit uitgeloofde medaille voor de zuiverste uitspraak te verwerven, voelt zich gedrongen Uwe Majesteit hiervoor haar oprechten dank t# be tuigen. (w. g.) A. P. A. VERKOOIJ, Voorzitter, (w. g.) P. HOGELAND. Secretaris. Huishoud- en Industrie- school. Het diploma voor costuumn aaien is uitgereikt aan E. van Laaren dat voor linnennaaien aan M. Blits, J. van Gelder, C. Heuvel en C. Ver del.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1