Thermometers tand VVeerbsrldit t MEDEDEELINGEN VAN HET kONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Blldt, 29 Juli 1909. h Hoogste barometerstand 772.6 m.M. Horta (Azoren) laagste 746.7 m.M. Memel (Rusland), cVerwachting tot den avond van to JuH r Wind Meest matige, Westelijke tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur i dezelfde. Barometerstand hedenmiddag te 2 four 761 m.M. Achteruitgang Vorige stand te 2 uur 756 m.M. U Haarlem, Donderdag 9® Juli Hoogst* gisteren S uur F. 60 Laagste hedennacht f. 64 Hoogste heden tot II uur f. 68 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k SO Cis. par regel. I1IJSER'8 «•"«"««««Dn. Tl M LengeVeerstraat DE HAAGSCHE GRONDZAAK. De „N. Ct." heeft den heer W. B. van Liefland gevraagd hoe thans zijn houding zal zijn, in verband met de aanneming der motie-Van Malseu in de vergadering van den Haagschen Raad van Maandag, waarin wond uit gesproken dat 't ongewenscht is, dat jRaadsledon makelaarsdiensten bewij zen ten aanzien van bouwgronden, waaromtrent voor zij In exploitatie worden gebracht nog regeling noodig is. De heer Van Liefland stelde voorop fiat de Raad zich nïet uitgesproken heeft tegen een samengaan van het Raadslidmaatschap en het architect- rijn en verklaarde voorts, dat hij, fle wen schel ijkheid door den Raad uitgesproken, willende eerbiedigen, zich niet met makelaarsd'iensten zal bemoeien. Trouwens, zoo merkte de heer Van Liefland op, een dergelijk optreden, bok door een architect, t. w. het ont werpen van stratenplannen c. e. wordt vrijwel overbodig door het uiL breidi ngs.plan-Berla.geTen slotte ver klaarde oe beer Liefland, nog, dat mocht hij zich bij een bouwgrond- maatschappij associceren, bij dan ont slag zal hemen als Raadslid. Wat den heer B. Janse Johzn. aan gaat, dit Raadslid was reeds van plan eerlang voor het lidmaatschap van fien Raad te bedanken doch toen de bouwgrondquaestie naar voren kwam besloot hij zijn desbetreffend besluit op te schorten. De heer Janse is ook nu nog v besloten den Raad vaarwel te zeggen; hij lieeft echter nog niet beslist, wan neer hij zijn ontslagaanvraag zal in dienen. GOOI GEEN BANANENSCHILLEN OP DE STRAAT l Leo schrijft in De Tel. Van vacantie terug.... Weer in Amsterdam. Beste, brave, geliefde stad. Maar ze ontving me niet aardig, die brave stad. Nauwelijks had 'k voet aan wal ge zet aan het Weesperstation, of ik deed 'n smak, waarvan 't perron tot in z'n verste naden dreunde en trilde... Nadat 'k weer tot bezinning was ge. komen, m'n hoed, m'n reistasch, m'n lorgnet, m'n wandelstok, m'n hou ding weer zoowat bijeen had gegrab beld, en m'n vrouw* zenuwen had ge stild, kwam 'k tot 4e overtuiging, dat ik zoo goed als mijn hals had gebro ken over een glibberige bananen schil. De banaan is een lekkere vrucht. Toegegeven. Niets dan goeds over de banaan, Mits geschild en in je maag. N Let als schil onder je voet. Ik ben niet de eenige, die er over gestruikeld Is in on aangenaam-let terlijken zin. 'k Ben er eens op gaan Jetten gisteren heb ik er twee, oer- gisteren vijf menschen, w. o. 'n arm, oud vrouwtje, dat 'n leelijken smak deed, over zien vallen. Kijk es, menschen we zijn toch geen apen of kangaroos of eekhoorns, nietwaar i Nu dan, als u er dan op staat uw pisang op straat op te eten, smijt dan 'alsjebHeu de schillen niet achteloos op de kleine steentjes, maar steek ze steek ze voor mijn part fn uw zak, of eet ze méé op, of geef ze een paard, of leg ze in uw hoed, of in uW dichte paxapluie Doe er moe wat ge verkiest, mits ge ze maar niet ergens neerwerpt, waar uw medemenschen dacht u soms, dat u méér recht om te blijven leven hebt, dan zij er hun nek over kun nen breken. Daareven heb ik geprobeerd, of 'k een paar wandelaars, die hun tan den begraven in 't teedere vloeséli Van een week-wlt-glanzende banaan, on 'die hun weg geteekend hadden door botergele schilfragmenton, niél ipt be tere gedachten kon brengen. 'k Zei beleefd, neen, ik zed inder daad héél beleefd tegen hen „Geaohto meneer en hooggeachte juffrouw 1 Meent u wezenlijk, dat Am sterdam een vuilnisbelt is, en u het 'eenige paar inboorlingen Er wonen nog méér lui I Eilieve, zie eens, hoe u do straat ontsiert door uw onwelvoei gelijk doen 1 En kijk, daar smakt een dienstmaagd over de schil, die zoo- èvon do blanke vrucht omhulde, waarin go thans zoo gretig de tanden zet Is dit goed 1 Is dit all right Ik smeek u, komt tot bezinning en be denkt, dat ons loven aan een draad hangt Weet u wat ze zeiden, na me even stom van verbazing te hebben aange- glotzt De meneer „Loop rond 1" De juffrouw: „We binne in 'n frij land, hour I" Antwoord, zooals 'k ook eigenlijk bezwaarlijk anders kon verwachten. Daarom tot de beschaafden 't ver zoek Laat dat wegsmijten van ge vaarlijke schillen, omdat 't werkelijk gevaarlijk is En tot de on beschaafden de bede wordt beschaafd DE GOOISC11E MARKT. Dinsdagmiddag werd het Gooische Marktplein te Laren officieel geopend. DE GEMEENTE-ONTVANGER VAN G1NN1KEN. In de gemeenteraadsvergadering is besloten den voortvluchtigen ge- meento-ontvanger te ontslaan. B. en W. werden gemachtigd een oproeping van sollicitanten naar de vacant ge komen betrekking le doen. DE STORM VAN WOENSDAG- MIDDAG. Uit alle oorden des lands komen be richten over omgewaaide boomeu, ge vallen dakpannen enz. We vermelden alleen eenige ernsti ge ongelukken. Men schrijft uit Enkhulzen: De kapitein van een vrachtboot, welke alhier de haven binnenliep, rapporteerde, dat vermoedelijk tij dens den heYigen storm in de Zuider zee tusschon Enkhuizen en Stavoren een sleepboot Is gezonken en de op varenden In de golveü zijn omgeko men. Door hem was n.l. waargeno men, dat dit vaartuig door hooge stortzeeën word overslagen, waarbij de boot voor zijné oógen in de diepte verdween, waarna hij deze niet weer heeft teruggezien. Waarschijnlijk is dit de sloepboot „Idial", van Wormerveer, welke al hier te voren een paar dagen ln de haven lag, waarvan de opvarenden, behalve uit don sebipper, diens vrouw en eenige kinderen, uit éeh matroos en een machinist bestonden. Nabij Utrecht is een kind onder een vallenden boom verpletterd. ONGELUKKEN. De lieer W. H. A. L., te VlaardtQ- gen, die al een paar dagen tengevolge van bloedvergiftiging in ziin hoofd, ernstig ongesteld was, is woensdag avond met hevige koortsen in négligé en met medeneming van een wollen deken uit zijn woning geloopen. Daar hij niet terug kwam, vreesde men het ergsie en ging men rin de haven aan liet dreggen, met liet gevolg, dat Woensdagmiddag de medegenomen wollen deken is opgehaald. Men ver moedt dut do ongelukkige in liet wa ter is geloopen en verdronken. Te Roermond vond de dienstmeid van den heer A., de 27-jarige dochter des huizes dood op het privaat. Het gaskraanLje, dat zich aldaar bevindt, stond nog open. Vermoed wordt, dal zij in den morgen naar hot privaat gegaan is, het gaskraantje heeft la ten openstaan en tengevolge van het ontsnapte gas- den dood gevonden hoeft. EEN SPOORWEGSTATION ALS HULP-KOLONIEHUIS Een houten gebouw mot dubbele wanden is door het Centraal Genoot- scliap voor Kinderherstellings- en Va- cantlekolonies aangekocht. Het wordt overgebracht naar Egmond en bij Ko loniehuis „Kerdijk" geplaatst. Door het overbrengen van dienstvertrekken in de 7 bij 16 Meter groote loods wor den wedel* eenige plaatsen voor kin daren gewonnen, terwijl „Kerdnk" tevens een flinke speelzaal rijker wordt. Do aanwinst van meer bod don Eal reeds dozen zomer een kleine vermin dering geven van het groote tekort aan ruimte. De winst is echter van weinig beteekenis bij het steeds nij pender wordend gemis aan voldoen de tolhuizen, liet ie verwachten tekort in 1910 bedraagt 5 maal 100 bedden. In elk tehuis worden iederen zomer vijf keer ©en groep kinderen verpleegd, elke groep gedurende 4 weken. MOORD IN LIMBURG. Te Gé leen (L.) is zekere Tummore met messteken overdekt gevondëö, in levensgevaarlijken toestand. Hij werd door twee dokters uit Sitlard verbon den. De vermoedelijke dader, zekere L., is voortvluchtig. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN TE 's-GRAVENHAGE. De uitslag van de gehouden her stemmingen voor den raad was als volgt District I. Uitgebracht 6582 geldige stemmen. Hiervan verkregen de hee- ren J. Bleeker 2670. E. Deen (aftr.) 2886, P. J. ten Hagen 2843, A. Harms 2372, W. P. C». Helsdingen 2803, J. H. de Klecr 2299, S. Otterspoor 2340, A J. C. baron van Pallandt (aftr.) 3315, H. Ch. Vegtel (aftr.) 2945 en H. Vriens 2685, zoodat gekozen zijn de heeren Deen, Ten Hagen, Helsdingen, Van Pallandt en Vegtel District 11. Uitgebracht 5917 geldige stemmen. Uiervan verkregen de hee ren mr. L. J. M. Basquin 2264, mr. A. J. E. A. Hik (aftr.) 2653, J. Bleeker 1308, w. P. G. Helsdingen 1309, dr. F. v. d. Hoorn (aftr.) 2858, mr. M. baron Mackay 2517, mr. II. A. van Raalte (aftr.) 2651, mr. L. N. Rooden- burg 2049, mr. W. J. Snóuck Hur- gronje (aftr.) 2226, J. C. Streng (aftr.) 2815 zoodat gekozen zijn de heeren Bik, v. d. Hoorn, Mackay, Van Raalte en Streng. District III. Uitgebracht 5358 gel dige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. den Duik Wzn. 2105. H. Koppel Jr. 1767, mr. J. D. Verbroek (aftr.) 3208, H. J. M. de Vries 1895, zoodat gekozen zijn de heeren Den uuïk en Verbroek. De „Tel." schrijft f Het eindresultaat is dus, dat de roohiterzijd© in den raad een zetel wint. die bezet wordt door baron Mackay, een neef van den bekenden staatsman van dien naam. Ook de sociaal-democraten winnen een zetel, en hebben nu drie leden in den raad. De liberalen verloren deze beide plaatsen De aftredende leden Edcrs- heim cn Snoeck Hurgronje werden niet herkozen. Groöte veranderingen in de samen stelling van den raad, die nog over wegend links is, brengen deze verkie zingen dus niet, doch algemeen was te bespeuren, dat het publiek grooter succes voor de sociaaldemocraten had verwacht. KAMERVERKIEZING EDE. In het kiesdistrict Ede is bij enkele candidaatstelling tot lid van de Tweede Kamer, in de vacature-Van Citters, gekozen de heer W. van Ma nen Jzn.. te Veenendaal. Deze nieuwe Afgevaardigde behoort tot de aftredende Kamer en neemt dus geen zitting meer. Het nieuwe Kamerlid voor Ede, de heer W. van Manen, te Veenendaal, is (zoo bericht het „Hbld.") een een voudig kleermakertje, dat candidaat gesteld is grootendeels door fabrieks arbeiders. De lijst der Cbr.-Hist Kies- vereeniging met den naam van jhr. Schimmelpenninck is toen niet inge diend om de kosten van een stemming te voorkomen, trouwens op verzoek van den heer Schimmelpenninck zelf. IN STRIJD MET DE WET De raad van Wildervank besloot bii Sliet onderzoek der geloofsbrieven tot niet-toelating van dr. Sluis te Stads kanaal, omdat deze buiten bezwaar van de gemeentekas is belast met den doodschouw. Dr. Sluis is niet genegen voor deze functie te bedanken en wil in hoogste instantie zien uitgemaakt, of art 23 iett. f der gemeentewet niet in strijd is met het algemeen belang. Uit de Haapsche Brieven aan verschillende bladen. Nu eindelijk over iets andersl Ein delijk hebben de briefschrijvers uit de residentie hun stokpaardje der laat ste weken, de Tideman-Kuyper-Leh- mann-zaak, vergeten en schrijven over andere zaken. 't Is echte komkommertijd-stofl De Duinoorder van de „Nieuwe Arnhemscke Courant" heeft 't over onzen zomer die... geen zomer is. Hij steek er den spot mee. Luister: „Scherpe koppen denken er reeds over, van den nood een deugd te ma ken, in. a. w. het slechte weer te ex- ploiteeiren. Als we van scherpe kop pen spreken,, dan denken wij allen j| natuurlijk in de eerste plaats aan on- zen vriend Passepartout, de Sollici- iatzky. Hij heeft reeds vroeger ge peinsd op plannen om datgene wat je te Scheveningen gratis en uit de eer ste hand hebt, produktief te maken, 't Is van algemeene bekendheid, dat er niéts gaat boven het gezicht van een door storm bewogen hooge zee. f Daarbij verdwijnt alle kunstmatig I amusement in 't niet, zelfs de vuur- werken, die men trouwens dit jaar t maar niet eens meer aankondigt. Nu f, is echter zoQ'n storm op zee moeilijk 4. vpor n mondain publiek tep volle ge- malbaar te maken. De held van een roman gaat eenvoudig boven op een duin (in Engeland op een cliff) staan en staart onbewogen in het storinge- woel. Maar je moet er op gekleed zijn! Dat heeft zeker bezwaren, vooral in den zomer. Wie naar de zee gaat bij ruw weer heeft handen vol werk om zichzelf op de been, zijn neus in 't raidden en vooral zijn hoofddek sel op de rechte plaats te houden. Met de tegenwoordige dameshoeden zou 't zelfs tot onwillekeurige yïiegproeven kunnen komen, ook zonder de hulp van een Ondernemend impresario. Als je eenmaal veilig ergens onder dak bent met vrij uitzicht op den oce aan, gaat 't best. Maar om daar te komen. Het glazen paviljoen op liet wandel- hoof d biedt voor eenige honderden menschen een prachtig zeepanorama. Maar van die honderden hebben slechts tientallen de geestelijke en li chamelijke energie om den afstapd af te leggen van de losplaats der elec- trische tram naar het „Théatre de l'Océan'% Passepartout nu heeft 't plan ge reed voor een tunnel van het Gevers- Deynootpleïn tot aan het Pierpavil- joen. De heele pier en een gedeelte van den Strandboulevard zouden dan overdekt moeteD worden, zoodanig natuurlijk, dat men bij mooi weer de bedekking kon wegnemen. Op die wij ze kon men wat nu de menschen van het zeestrand verdrijft, maken tot een algemeene aantrekkingskracht, en het „storm op zee" zou, geannon ceerd in de tramrijtuigen, dezelfde tooverkracht uitoefenen als t „vuur werk te Scheveningen", dat de Hage naars In massa mobiel pleegt te ma ken." Jammer dat we geen 1 April schrij ven De monoloog-schrijver van *t Va derland heeft 't over de toal-quaestie. Ilij boekstaaft: Blijkens een „feilletcn" in de „Nieuwe Courant" ('n onder-de-streep jes bedoel ik), heeft een commissie uit de Haagsche afdeeling van het Alg. Ned. Verbond een schrijven gericht aan de „hoofdredacteurs van de Haagsche dagbladen" mogelijk vind ik 't ook wel ln „Het Vaderland" dezer dagen om hun hulp Tn te roe pen bij den strijd tegen noodeloos ge bruik van vreemde woorden. Door het opschrift levert de com missie het hiiddeilük bewijs v'Aü do groote moeilijkheid om in deze de juiste maat te vinden. Nu is het ongetwijfeld waar, dat 't een verdienstelijk werk ls, te wieden waar men kan, al weet men, dat daardoor niet alle onkruid wordt uit geroeid. 't Hangt er maar van af, wel ke kracht daartoe wordt gebruikt, en welke beteekenis er aan wordt ge hecht. 't Maakt altijd een ietwat komi- schen indruk, open deuren te zien in- loopen met groote krachtsinspanning; en even komisch, met een rottinkje te zien beuken op een stevig gegrendel de poort. Intusschen is er alle hoop, dat de ergernis der Verbond-Nodorlanders gauw een einde neemt; binnenkort gebruikt ieder naast zijn moedertaal Esperanto, en dan is het vanzelf gedaan met het ijdel misbruiken van Fransch, Engelsch of Duitsch." De „Kouter" van de Prov. Gronin ger Cu heeft 't ook over de hooge po litiek. Hij schrijft: „Dat generaal Van Ileulsz tegen 't einde des jaars Buitenzorg zou willen verlaten, is zeker, maar ik kan u toch verzekeren dat het tot heden nog niet tot een positief aanvragen van zijn ontslag gekomen is. De landvoogd zal op zijn post blijven totdat de regee ring een waardig en geschikt opvol ger voor hem zal hebben aangewe zen. En tot hiertoe is 't zoover nog niet. Het moge eenïgermate voor de hand liggen dat de minister van ko loniën, de heer Idenburg, om zijn persoon, karakter, verleden en begin selen de aangewezen man was voor 't hoogste ambt in onze koloniën, de regeering wil hem, die voor een goed deel de kracht is van het huidig kabinet, niet missen en zoo. de ge dachte aan deze benoeming ook al bij de collega's van den heer Idenburg mocht hebben voorgezeten, dan is lien toch, van de zijde van zeer invloedrij ke bondgenooten, met wie de heer Heemskerk in alle gewichtige aange legenheden te rade gaat, te verstaan gegeven dat 't niet gewenscht zou zijn den heer Idenburg los te laten uit 't kabinet, dat vooral in de tegenwoor dige constellatie, bovenal behoefte heeft aan mannen, die bij de geheele rechterzijde gewild en bij de linkerzij de evenzeer in hoog aanzien zijn. Ben ik wel ingelicht, dan wordt thans druk met den gouv.-generaal overleg gepleegd over een verlenging van zijn verblijf op den Buitenzorgschen troon ten minste nog voor een jaar en er schijnt reden te bestaan om te ver wachten dat het daartoe wel komen zal. Met hot opsporen van den meest geschikten opvolger van gen. Van Hèutsz heeft de regeering dan nog wat tijd. Er is wel degelijk en ernstig spra ke geweest van de benoeming van on zen burgemeester baron Sweerts de Landas Wyborg tot gouv.-gen. Zijn qervplle Indische carrière, als lid van den Raad van Indië besloten en zijn veelzijdige begaafdheden moesten wel de aandacht op hem doen vallen en ik heb reden om te gelooven, dat alleen de begeerte om hem aan het hoofd van 't bestuur van Indië te plaatsen, aanleiding is geweest dat hij niet is aangewezen om baron Mollerus als Commissaris der Koningin in Gelder land op te volgen. Met of zonder aan beveling van dr. Kuyper zou hij voor dien post boven velen in aanmerking ?1jn gekorrten. Maar het scheen wel dat de regooring hem voor Indië wenschte in petto te houden. En dit is vermoedelijk nu nog wel 't geval. De onthullingen van het „Handels blad" hebben daarin zeker geen ver andering gebracht, doch hoogstens ei toe meegewerkt, om de troonsver- wisseling te Buitenzorg, zoo 't kan, nog een "wijle te verschuiven." Laatste Berichten Keien en klinkers. Een inzender zendt ons een be schouwing over het overbrengen van de Wagenwegsclie keien naar de Leidschestraat, die na het gisteren genomen Raadsbesluit geen doel meer treft. Alleen nemen wij daaruit deze schoone overweging over: Nu dacht ik zoo: zou het niet mo gelijk zijn, dat de klinkers uit de Leidschestraat gebruikt konden wor den voor den Wagenweg, dan zou dit nog een grootere besparing geven, want dan kon men, als men een vracht kelen bracht, tegelijk een vracht klinkers weer medenemen; ik geloof dat dit niet zoo onpractisch is en wel verdient onder de aandacht van de bevoegde autoriteiten te wor den gebracht." Nu, dat 3oen wij bij dezel G e v. V o o r w. Een zakmes. Spaarn© 74 rood. Twee paardendekens en twee tou wen, Klein Heiligland 66 C. Een paar handschoenen, Doelstraat no. 19 B. Een kinderschoentje. Haarlemmer- liedestraat 8. Een bottine. Da Coslashtraat 17. Een handschoen. Kruisweg 37. Een naaimachine, Wilhelminasrtr. No. 35 Een afbetalingsboekje ten name van Florie, Nassau laan 43. Een rijksdaalder, Zuidpolderslraai No. 112 Een portemonnaie Inhoudende eeni ge centen en eenige postzegels, Maer' ten van Heemskerkstraat 2. Een paar kinderkousen. Witte Hce- rénsteeg 8. Een hoornen haarspeld. Baan 21 A. Een aardappelenmand. Schotersin gel 54 Een bril in étui, Zoelestraat 14. Een stuk papier, lyyaarm boter en èè'ft" klos garen, K. Heerenstr, 17 Een dienstbodenschort, Schoterwe; 164 (Schoten). Een grijze handschoen. Heerensin gel 105 Een kilometerboekje ten name van v. Liemt' Ceciliasteeg G. Een wit dashondje. Jan Steenstraat No. 43 Een rozenkrans. Camphuysstraat No. 26 G e r e f. kerken. De Gcref. kerk A Ged. Oude Gracht, geeft voortaan elke maand een blad uit, dat behalve officieele kerkbe- richten, ook rubrieken bevat, waarin huishoudelijke aangelegenheden wor den bericht. Ook zal telkens een gods dienstig artikel opgenomen worden. Dezer dagen is 't eerste nummer van dit maandblad verschenen. Het voornemen is later 't blad vaker te laten verschijnen. Ter aarde bestelling Jonk vrouw Teding van Berkhout. To half 2 werd onder veel belang stelling op de oude begraafplaats aan den Schoterweg ter aarde besteld bet stoffelijk overschot van Jonkvrouw A. J. M. Teding van Berkhout. Na dat de lijkbaar, die gedragen werd door broeders-diakenen ia de groeve was neergelaten, deelde Jhr. F. Te ding van Berkhout mede, dat op uii- drukkclijken wensch van de overlede ne niet gesproken zou worden. Hij zfeide daarbij den aanwezigen dank. Onder hen merkten wij op Burgemees ter Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden, de besturen van het Diaco- nessenhuis ea de Christ. Vereeniging voor lijders aan vallende ziekten, en een aantal oud-verpleegden. De zusters-diaconessen, die in den stoet meegingen, zongen der doode het gezang toe„Jezus uw verzoenend sterven blijft een rustpunt voor ons hart". Daarmee was de plechtigheid ge ëindigd. Hedenochtend is in het gesticht „Sarepta" een gedachtenisdienst ge houden. SCHOTEN. In de gisteravond gehouden verga dering der onderafd. Kenneinerland van den Alg. Nod. Politiebond zijn tot leden der commissie voor den te houden schietwedstrijd op de revolver benoemd, de heeren A. Heertjes en K. Reijnders, resp. te Schoten en Half weg. Bij een bewoner der Lottenstraat is des nachts door openschuiving van het voorkamerraam het geld uit den muntmeter gestolen. Dit Is voor den gasverbruiker een schadeposlje, want hij moet toch betalen Door de vergunninghouders alhier is gebruik gemaakt van 't recht, be doeld in de Drankwet, om bij de re geering in beroep te gaan, betreffende de te verwachten splitsing der ver gunningen. Zooals bekend Ls besloot de Schotensche Gemeenteraad zich hiervan te onthouden. Na een vergadering is opgericht een kiesvereenigin^, het algemeen be lang beoogende. Besloten werd een openbare vergadering uit te schrijven om dan tot definitieve vaststelling te geraken. liet paard van onzen reinigings dienst kreeg gisteren weer een rheu- matische aandoening in zijn poolen, zoodanig, dat het beest zich niet op de boen kon houden, en tegen den grond smakte. Een gedeelte der la ding kreeg liet dier over het lichaam en werd nog licht verwond. Na veel moeite slaagde men er in, het beest weer op de pooten te krij gen, on werd daarna door den koet sier naar den stal geleid. De vordering van den bouw van den nieuwen gashouder, die 500 M3. grooter is dan de thans bestaande, gaat snel. Men is thans bijna gereed met de werkzaamheden van den binnensten houder. Een en ander slaat in verband met de gaslevering voor Spaarndam. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten: C. Hergesell, Westend, Burgemees ter Engelbertsstr. 2, Geschwisteir Schreiber, Berlijn, Charlottenburg, idem, 2 pers. Mej. J. Roosen, Haarlem, Kleine Krocht 2. L. en C. Schweijer, Stuttgart, Villa Lichttoren, 7 pers. Jongeh. M. Jacobs, Watergraafs meer, Hooge weg 15. Baronesse M. van Dedem van Dries- ber, idem, idem. D. de Zwart Jr., Abcoude, Burgem. Engelbertsstr. 2, 4 pers. Mevr. Brookner, Amsterdam, id. Mevr. van Wijk, Amsterdam, id. S. L. Pool, Amsterdam, Zeestraat 44, 4 pers. J. H. F. Fetter, Amsterdam, Zee- straal 46, 2 pérs. Telegrammen TOESTAND IN SPANJE. MADRID, 28 Juli. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat de hedenmiddag uit Barcelona ont vangen berichten mededeelen, dat de politie bezig was de barrikade te be schieten, en dat. naar hij geloofde, de artillerie daarbij hulp verleende. De minister voegde daaraan toe, dat te Barcelona een proclamatie is uit gevaardigd, waarin de vredelievende bewoners worden aangemaand thuis te blijven, ten einde geen gevaar te loopen om getroffen te worden. Te Réus heerscht algemeene werk staking en zijn ongeregeldheden voor gekomen. Te Alcoy is eveneens alge meene werkstaking. De telegraaf draden zijn daar doorgesneden. Troe pen en gendarmen moesten vuur ge ven. Er vielen dooden en gewonden, de orde werd echter spoedig hersteld. Te Calahorra trachtte het gepeupel de treinen, die troepen vervoerden, tegen te houdende soldaten gaven vuur, Theï het gevolg, dat er personen gedood cn gewond werden. De troe len herstelden de 'verbinding. De kruiser ..Carlos V" cn „Prin- cesa de Ast arias" en drie torpedo jagers hebben bevel gekregen, naar Barcelona te vertrekken. MADRID, 29 Juli. Volgens de laat ste berichten zou het thans in heel Spanje rustig zijn, behalve te Barce^ lona, waar zelfs door de troepen van geschut wordt gebruik gemaakt. Taï van brandstichters zijn gearresteerd. Bij een botsing le Tudela, waar de troepen op de menigte vuurden, vie len een doode en vijf gewonden. Te elf uur gisterenavond was geen enkel bericht nog uit Melilla ontvangen. Amstenlaiaseiie Beun. Openingskoersen van 29 Juli 1909 LABOUCHERE OYENS Co.'fl BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No 677 De STAATSFONDSENMARKT ra stil: 3 92 1/2, Nel. CertUicaten 78 1, 8, Russen 1909 92 5/8, Consols 85 l/l Hope's 85 1/4. ZUID AMERIIv. STAATSFONDSEN Peruanen 9 1/8 en 35 1/4. TABAKSAANDEELEN: Bindjey 98. Deli 4;>, Mclan 235, Nieuwe Asalian i3, Rotterdam Deli 346, Seaembah 385. PfTROLEl M AANDEELEN. Ko- maklijke 455 1/2, Moeara Enim 88 Balembang 162 1/8, Perlak 66 1/2, Zuid Perlak 175 1/2. MIJNAANDEELEN. Ketahoens 278, Great Cobar 144. De AMER1KAANSCHE MARKT opende: Atchison 1161/4, Denver 47 3/8, Erie 365/8, Kansas 46 en 711/2, Missouri 41 1/2, Rock Island 381/16 Southern Railway 321/8, Union Pa cific 1973/4, Wabash 213/4, Steels hi o/16, Carren 62, Marine C. 71/8 Pref. 211/4, 41/2, Bonds 68 3/4. CULTUURWAARDEN. Vorstenjan. don 170, Rescontre Ned. Handels-Mij" 177 5/8. Bcfgerlp® Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 29 Juli: D. W. Miezerus en M. C* Janssen, J. W. Kuiper en J. W. W aa lewijn, A. v. Hooijdonk en M. R. D. Moonen. GETROUWD: 29 Juli: H. J. D. Doorman en E. F. A. M. Yosa. W. P. A. Dijkgraaf en B.: Backer; I. de Vries en S. Hartlooper, E. de Vries en F. Kan, Q. C. J. Klomp en J. A. de Kock, J. B. A. Buij- tendorp en J. II .G. Buff art, B. Lans dorp en W. J. B. IJIstra, II. L. v. Dal- sum en S. E. Blote. BEVALLEN: 28 Juli: G. BaartTauber z. A. E. Hoffschlag—Mühlenbaumer z. 27 M. E. Stavenuiter—Rcmmé z. W. II. J. Heijermanv. Maas z. SPAARNDAM. ONDERTROUWD: A. Hoek en F. S. de Vries. BEVALLEN: J. P. van Meesche geb. Bouwens, z. 391ste STAATSLOTERIJ, le Klasse, 4e Lijst. TREKKING VAN 29 JULI. Nos. 5174, 9103 /2ÜÜ. Prijzen van 20. 40 2594 5800 8652 12983 16072 19418 344 2707 5939 8665 13233 16388 19457 491 8839 6213 9028 13377 16847 19492 664 2983 6378 9129 13604 17033 19783 786 3422 6552 9194 13663 17187 20486 802 3710 6921 9274 13692 17578 20831 1181 8776 6954 9466 14594 17674 20860 1208 4231 7012 9613 14620 17749 20988 1268 4835 7223 9665 14638 18024 1818 4868 7572 10307 15092 18681 1867 4910 7727 11516 15143 18689 1929 5036 7888 11872 15163 18736 2060 5246 8078 12418 15168 18983 2286 5702 8105 12428 15422 19107 2426 5747 8583 12562 15641 19302 le Klasse 3e LijstOp eenige lijsten staat onder de lijst bij Hqoge Prijzen 13891, dit m.z. 13981, zooals in het vakje vermeld. MarktnSeuws BEVERWIJK. Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Bever wijk Qt> 28 Juli 1909 Spinazie, per heet. 80 ct. Postelijn, por mandje 35 ct. Andijvie, 100 str. f2 Wortelen, 100 bos 7.50. Komkommers, per 100 6. Aardap. klei, p. Heet. 4.75. Peulen, per kilo 12 ct. Doppers, per kilo 12 ct. C-apucijners, per kilo 13 ct Raspers, per kilo 14 ct. Tuinboonen, per 1000 f 1. Ileerenboonen, per 1000 1.46. Bloemkool, per 100 f 8—f 10. Sla, per 100 krop 1. Rabarber, per 100 bos f 5. Pieterselie, per bos 5 ct. Selderie, per bos 5 ct. Aardbeien, per mandje 3—G ct. Frambozen, per mandje 8—12 ct. Kerk en Sshool NED. HERV. KERK. Beroepen te Dussen (toez.) de heer P. van Stein Callenfels, candidaat te lieerde (Geld.) Letteren en Kaait 's-Gravenhage, 28 Juli. Examens Nederl. Toonkunstenaars- Vereeni ging: Van de 5 candidaten zijn ge slaagd voor: Piano (lager onderwijs): mejuffrouw M. C. F. Koerman, uit Leeuwarden; en voor koorgezang me juffrouw J. A. J. Hoogveld uit Ros malen; en de heer H. Coeterier, uil Amsterdam. HET LEVEN. Het juist verschenen nummer van „Het Leven" (No. 31, van 80 Juli 1909) bevat de volgende geïllustreerde arti kelen en foto's De nieuwe Minister van Oorlog, generaal-rnajoar W. Cool; de Engelsche vlootrevue op de Theems; de vierjaarfijksche schilde-^ rij en-tentoonstelling te Arnhem; onze commissaris Köster Henkede over winningen van P. Ooms in Fxankrijkf landbouwtentoonstelling te Deventerj

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2