INGEZONDEN Sport en Wedstrijden Gemengd Nieuws ÏIEf SUCCES DER VLIEGMACHINE EN.... OORLOGSDOELEINDEN. De nieuwe Fransche minister van Oorlog, generaal Brun» heeft eenige gevleugelde woorden (schoone beeld spraak I) gesproken over de vlieg werktuigen. Hij gaf aan een journa list te kennen, dat de vliegwerktuigen aan die verdediging van het land groote diensten kunnen bewijzen. De toekomst is aan de vliegwerktuigen en de onderzeesohe booten, zeide hij. En do generaal acht het vliegwerk tuig voor het leger van nog moor nut dan het luchtschip. Het is minder kwetsbaar, beweegt zich sneller en is goedkooper. DE MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND. De uitslag van de stemming, uitge schreven door de Britsche mijnwar- kersfederatie, is als volgter werden 518.361 stemmen uitgebracht ten gun ste van een staking ter ondersteu ning van de Schotsche mijnwerkers, terwijl 62.980 mijnwerkers ziah tegen een staking verklaarden. De staking zal dus wel geprocla meerd word an. EEN MIJNONGELUK. Bij het mijnongeluk in de Singles- tmijnen in het kanton Tauve zijn bij ieen ontploffing 5 mijnwerkers om het leven gekomen 7 bedwelmden kon den nog gered worden. Stadsnieuws DE VEILINGQUAESTIE. Ons worden opnieuw twee exploi- ten in afschrift toegezonden, die wij plaatsen met uitzondering eoner qua- lificatie, die aan de hoofdzaak niet afdoet: In den Jare negentien honderd en negen, den zeven en twintigsten Juli, ten verzoeke van Arnold Joseph Cor nelia Daamen, Notaris, wonende te .Haarlem, ten deze aldaar woonplaats kiezende aan -het Frans Halsplein no. 6, ten kantore van den advocaat Mr. J. H. Thiel. Heb ik Louis Abraham Glaser, deurwaarder bij het Kantongerecht te Haarlem, aldaair wonende en kan- toorhoudende aan de Schagchel- etraat no .43, Geïnsinueerd en Aangezegd aan: lo. Petrus Hoogeveen Lzn., en 2o. Adrianus Albertus Boerlagen, make laars in hypotheken en assurantiën, beiden wonende te Haarlem, aldaar aan het door hen gekozen domicilie aan de Raaks no. 13, mijn exploit doende, sprekende met en voor ieder der geïnsinueerden afschrift dezes latende; dat mijn insinuant de gezamenlijke huurders van het verkooplokaal „de .Gouden Leeuw" heeft in kennis ge steld met de exploiten, d.d. 3 en 26 Juli vanwege de geïnsinueerden aan mijnen insinuant beteekend; dat op 22 Juli j.L die gezamenlijke huurders aan mijnen insinuant heb ben doen weten, dat zij vooralsnog blijven handhaven de regelen, ten opzichte van het gebruik van het lo kaal „de Gouden Leeuw"' voor openba re veilingen gesteld en mitsdien dat locaal niet beschikbaar stellen voor veilingen, waarbij andere dan door |ien geadmitteerde makelaars bijstand jhebben te yerleenen; dat bij exploit d.d. heden van den deurwaarder L .A. Gla6ert vanwege die huurders aan mijn insinuant be teekend, die mededeeling ia her haald en aan mijnen insinuant is aangezegd, dat hem geen toegang zal iworden verleend tot het meergenoem de verkooplokaal voor de veiling, zoo als die door de geïnsinueerden aan mijnen insinuant tegen 28 Augustus a.s. is opgedragen; dat mijn insinuant derhalve hier wil herhaald zien dat hij niet in staat .is uitvoering te geven aan den hem door de geïnsinueerden bij exploit van 3 Juli 1.1. gegeven last, en zulks bij gemis aan beschikking over het •meergenoemde, door de geïnsinueer den gewenschte lokaal; dat mijn insinuant hier tevens wil herhalen, dat geïnsinueerden zeiven oorzaak zijn, dat de door hen ver langde veiling niet zal kunnen wor den gehouden, daar zij zich immers niet willen voegen naar de regelen, die voor het gebruik van dat lokaal gelden; dat mijn insinuant met stilzwijgen voorbijgaat den verderen inhoud van het exploit, vanwege de geïnsinueer den aan hem beteekend op 26 Juli jl.J dat echter mijn insinuant de geïn sinueerden wil doen weten, dat zij xich schromelijk vergissen, waar zij verklaren, dat bijstand van geadmit teerde makelaars voor hen niet zou zijn te verkrijgen; datt hotgeen daaromtrent in het meergenoemde exploit voorkomt, ge heel bezijden de waarheid is; Weshalve mijn insinuant den geïn sinueerden wel en uitdrukkelijk doet Aanzeggen: lo. dat het hem niet mogelijk is uit voering te geven an den hom bij ex ploit van 3 Juli 1.1. opgedragen last, en zulks bij gemis aan beschikking over het door de geïnsinueerden ver langde lokaal; 2o. dat mijn insinuant gaarne be reid is en blijft zijn ministerie aan de geïnsinueerden te vericenen, ook voor den verkoop van het bedoeld onroe rende goed, indien slechts de geïn sinueerden hem dat mogelijk willen maken. Hierop is het navolgende geant woord: Heden den acht en twintigsten Juli •1900 i\egent Ten verzoeke van Petrus Hoogeveen Lzn. en Adrianus 'Albertus Boerla gen, makelaars in hypotheken en as surantiën, beiden wonende te Haar-, lzm en aldaar domicilie kiezende aan de Raaks no. 13. Heb ik Dirk Arnold Willem Hens- kes, deurwaarder bij de Rechtbank te Haarlem, aldaar wonende on kan toor houdende aan het Ripperdapark no. 2; Geïnsinueerd; den Heer A. J. C. Daamen, Notaris, wonende te Haarlem, aldaar ten zij nen woonhulze mijn exploit doende, dat mijne insinuanten geïnsinueer de gelukwenschen met het welslagen van zijne poging om door zijn talmen met een antwoord op het dezerzijds uitgebracht exploit van 3 Juli 1.1, de voorgenomen executieveiling op 28 Augustus 1909 onmogelijk .te maken; dat het exploit van 27 Juli J.L ten verzoeke van geïnsinueerde aan mij ne insinuanten beteekend, wat de hoofdzaak betreft, veilig achterwege had kunnen blijven, doch de verdien ste heeft dat het geïnsinueerde in zijn ware gedaante doet kennen; dat mijne insinuanten met de rege len door de huurders van liet lokaal „de Gouden Leeuw" vastgesteld, niets te maken hebben, omdat het plaatse lijk gebruik mijne insinuanten dwingt de veiling in dat lokaal te houden en zeer zeker geïnsinueerde als Notaris het plaatselijk gebruik, dat de Bracht van wet heeft, zal hebben te eerbie digen; dat dan ook het exploit van de geza menlijke huurders van het verkooplo kaal aan geïnsinueerden beteekend, om hen de toegang tot het lokaal te weigeren, alleen de verdienste heeft van eenig voordeel te geven aan den instrumenteerenden deurwaarder, maar op het punt in geschil geen in vloed kan uitoefenen; dat niét mijne insinuanten, doch gij, geïnsinueerde alleen oorzaak zijt, dat de voorgenomen executieveiling nog niet heeft plaats gehad, omdat gij u steeds daartegen hebt verzet, niet tegenstaande Uwe Ambtsbroeders be reid waren ook met anderen dan zoo genaamd geadmitteerde makelaars te veilen in het lokaal „de Gouden Leeuw" waarvan het bewijs In het be zit is van mijne insinuanten; dat de eigenaardige wijze van geïn sinueerde om de dezerzijds gestelde feiten bulten beschouwing te laten of met stilzwijgen voorbij te gaan, aan struisvogelpolitiek doet denken, maar mijne insinuanten zich daardoor niet van de wijs zullen laten brengen; dat mijne insinuanten met het oog op de beschuldiging, dat zij in strijd met de waarheid verklaarden, toch geen hulp van een zoogenaamd gead mitteerd makelaar te kunnen verkrij gen, aan geïnsinueerde herinneren, dat de makelaar F. C. Piët op Zon dag 25 October 1908 alle geadmit teerde makelaars heeft bericht en hen een door geïnsinueerde opgemaakte verklaring heeft doen onderteekenen, waarbij zij zich op sliraffe van uitslui ting verbonden hunne tusschenkonist voor de executieveiling te weigeren, terwijl één hunner, niet willende on- derteekenen, door middel van de te lefoon aan geïnsinueerde zijne mede werking heeft toegezegd; dat deze feiten door geïnsinueerde zijn erkend bij het onderzoek door de Kamer van Toezicht op 13 November 1908 ingesteld en hij aan de Heexen de Kruijff en Notaris Boerlage vol mondig heeft toegegeven, dat hij al leen de leiding heeft gehad voor deze operatie; dat dus niet mijne insinuanten be zijden de waarheid zijn, maar zij dit reeds herhaaldelijk aan geïnsinueer de hebben toegeschreven, die dat ech ter huiten beschouwing laat of met stilzwijgen voorbijgaat. dat geïnsinueerde ook in de war is bij zijne aanzegging dat hij geen be schikking heeft over het door mijne insinuanten verlangde lokaal, omdat zij dat lokaal niet verlangen, maair het plaatselijk gebruik hen dwingt, daarvan gebruik te maken, zonder dat evenwel daarvoor de medewer king van een zoogenaamd geadmit teerd makelaar wordt vereischt; dat mijne insinuanten dan ook al leen in geïnsinueerde zien, de drijf kracht voor deze langdurige en scha delijke quaesties, en zijne klacht van 25 Mei 1909 dat hij alleen het mik punt is van de dezerzijds ondernomen maatregelen ongegrond is, omdat hij en hij alleen de oorzaak is van de uit breiding, die deze zaak genomen heeft, en hij alleen daaraan tijdig een einde had kunnen maken; dat mijne insinuanten nog eens in herinnering brengen dat hot plaatse lijk gebruik voor executieveilingen van onroerend goed te Haarlem voor schrijft „veilen in „de Gouden Leeuw" (zie brief kantonrechter d.d. 15 Sep tember 1908) geregistreerd, dat de ge zamenlijke Notarissen zijn huurders van „de Gouden Leeuw" (zie brief d.d. April 1908) geregistreerd, dat blijkens exploit van geïnsinueerde d.d. 24 Juli j.l. de heer Kantonrechter, evenals de Kam ar van Toezicht te Haarlem, bij bedoelde veilingen vordert bij stand van makelaars en dat mijne iu- sinuanten zijn makelaars; dat dus alle formaliteiten behoor lijk in acht genomen kunnen worden en de meening van geïnsinueerde, dat hij als huurder over het lokaal niet te beschikken heeft, niet ernstig kan opgenomen worden, omdat hij geene verbintenissen mag aangaan, die het uitoefenen van zijn beroep be lemmeren. Met aanzegging: dat mijne insinuanten, zich onder overlegging van de gewisselde stuk ken andermaal zullen wenden tot Zij ne Excellentie, den Minister van Ju stitie indien niet vóór den vijfden Augustus eerstkomende door geïnsi nueerde schriftelijk aan mijne insinu anten is medegedeeld, dat hij bereid is de voorgenomen execuüeveiling te houden met mijne insinuanten als makelaars. Volksweerbaarheid. Zaterdag a.s. zullen de vereenigin- gen Volksweerbaarheid en Bloemen- daal Commando wederom een veld dienstoefening houden thans In de richting van Driehuizen. Bij de oefe ning zal van losse patronen worden gebruik gemaakt. De leden zullen zich om 8 uur nam. verzamelen aan het station Överveen. Bevestigd. Na bevestigd te zijn door zijn va der, Ds. P. E. Barbas, van Haarlem, met eene leerrede over Hebreën 13 7, deed Zondag Ds. J. Barbas, van Gees teren overgekomen, intrede in de Herf. Gemeente te Hengeloo (Geld.) met eene predikatie over 1 Gorinthe 1 :2a Mr. Th. DE MEESTER. Naar 't Vad. verneemt is de toe stand van mr. De Meester steeds vooruitgaande. Wel moet de patient nog het bed houden en blijft voor zichtigheid geboden, maar de genees heer hoopt, dat mr. De Meester in het begin der volgende week het bed kan verlaten. LANDBOUWKUNDIG ONDERWIJS. Men meldt, dat de Regeer in g van plan is de Middelbare Landbouw school, te Wageningen gevestigd, te splitsen in oen Hollandsche on in een koloniale middelbare landbouwschool. Laatstgenoemde zou te Deventer ge vestigd worden. RIDDERORDEN EN VERKIEZINGS- GELD. Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat het nieuw gekozen Kamerlid voor Zaandam, de lieer J. E. W. Duys, kort na liet bijeenkomen der nieuwe Tweede Kamer verlof zal vragen om een interpellatie tot de regeering te richten over de bekende quaestie. VALSCH GELD. Twee vreemdelingen, vermoedelijk Engelschen, hebben bij verschillende winkeliers te 's-Gravenhage valsch buitenlandsch bankpapier ter beta ling aangeboden. Bij een goudsmid, waar zij eon valsche Engelsche bank noot van tien pond sterling in beta ling gaven, liepen zij in de val. Eén hunner heeft nog gelegenheid gevon den, zich uit de voeten te maken de ander is gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht THOMAS, DE INBREKER- UITBREKER. Thomas, de bekende inbreker-uit breker, is te Breda aangekomen, en naar het Huis van Bewaring aldaar overgebracht. Van deze „incomste" lezen wij in best „Dgb. v. N.-Br." Er was bericht, dat Alfred Thomas, de uitgebroken inbreker, om 11.46 van Roosendaal komen zou, en het station stond op dat uur zwart van de menschen. Drukke treinen loopen er om dien tijd, en dan, het nieuws had zich al heel gauw verspreid. Thomas zoo zullen we hem voor- loopig maar blijven noemen, ofschoon hij eigenlijk Schwenner heet, volgens de Antwerps che politie Thomas verscheen echter niet. Hij heeft gesmokkeld, werd er ge zegd de douane heeft hem vast. Neen, meenden anderen, hij :'s uiit de coupé gebroken. Maar er kwam al spoedig een tele gram van de maréchaussée in Roo sendaal, dat Thomas om 1.02 zou aankomen. Weer groote belangstelling op het perron. En ook op liet plein verdron gen de menschen zich voor den in gang. Thomas kwam werkelijk om 1.02 aan, in de achterste coupé 3de klas zat hij, vergezeld van vier maré- chaussées. En in de kettingen, dat hij zat. Neen, daar was geen losko men aan. Toen de trein stilhield, keek Tho mas of Schwenner naar buiten en lachte. Wat een belangstelling. Hij voelde zich eeD heele branie. Zóóveel menschen ter wille van hem En ze riepen nog hoera ookhij grinnik te smakelijk onder zijn lange blonde snor. Daar stapte hij uit. Was hij dat nu Wij hadden zijn portret meegenomen, en vergeleken. Inderdaad, eenzelfde, lange, blonde knevel. Maar overigens Een man, die over de kracht van zijn leven heen is. Zou dat Alfred Thomas wezen, die met een hengsel van een deksel een deurstijl heeft uitgehold en met een sabel in zoo'n korten tijd den vloer bij het luchthok heeft opengebroken? Het zal wel zoo wezen, 3e Antwerp- sche politie zegt het. Maar wij hebben ons van Alfred Thomas een heel an deren sinjeur voorgesteld. Het kan zijn, dat hij in drie maanden erg ver ouderd is, en dat ook zijn gelaat een andere uitdrukking heeft gekregen. Wij voor ons zouden echter in dezen man den beruchten inbreker-uitbre ker niet hebben herkend. Hij is per dievenwagen naar het Huis van Bewaring gebracht en daar opgeborgen. Of het de verloren zoon is. die is teruggekeerd Wij hopen het. Het .vermoeden, dat men den ver keerde te pakken had, is juist geble ken. Na confrontatie bleek men niet den "Waren Thomas voor te hebben. Nader meldt men Het onderzoek in zake de identiteit van den uit Antwerpen aangebrach- ten persoon is in vollen gang. Hij •zelf verklaart te Antwerpen vier we ken in voorarrest te hebben gezeten, doch de gezochte niet te zijn. Zijn naam komt dan ook werkelijk niet overeen met dien van den gezochte, doch de Antwerpsche Justitie ver moedt, dat hij een valschen naam heeft opgegeven. Intusschen is dg i verdachte geconfronteerd met alle bewakers, concierges, marechaussees enz., met wien Thomas tijdens zijn gedwongen verblijf te Breda in aan raking was gekomen, met het resul taat, dat hij door niemand ais zoo danig pertinent werd herkend. Het onderzoek wordt evenwel voortgezet. ONGELUKKEN. Door het schrikken van het paard voor de tram sloeg op den Gronau- scben weg onder Lonneker een wagen van den houtzager Wesselink uit Hengelo, met kisten beladen, óm. De 38-jarige voerman Jonkers kwam er onder en werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te En schedé vervoerd. Te Nieuwendain werd in een sloot verdronken gevonden de weduwe Beertsmn. De 14-jarige J. J., to Helder, is bij het zwemmen in t Noard-Hollandsch kanaal verdronken. Een maaier uit Beilen. in dienst hij den heer S.. te Wijde Wormer (N.-H.), viel van een hooiwagen en stierf eenige oogenblikken later. De man laat vrouw en één kind achter. S. D. A. P. Door hat partijbestuur zijn gekozen tot tweeden voorzitter de lieer Scha per, en tot tweeden secretaris de heer Wibaut. Voorts werd besloten dat een on derzoek zal worden ingesteld naar de vermoedelijke oorzaken van de daling der stemmencijfers van 1909 en 1905 in eenige districten. BROEDERTWIST. Men meldt uit Houthem: Bij een woordentwist tusschen den weduwnaar Johannes Boreas en diens bij hem inwonend en broeder Hubert, over de kinderen van eerst genoemde, stak Hubert zijn broeder eenige malen met een mes in de lin kerzijde, zoodat hij levensgevaarlijk werd verwond en op advies van (Ir. Keizer uit Valkenburg naar 't gesticht Calvariënberg te Maastricht werd overgebracht, waar hij, daar men voor zijn leven vreest, direct door den xechter-commissaris voor strafzaken werd verhoord. De dader is gearresteerd. LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Dinsdagnacht is te Nijmegen, hij een twist, een Belg door een messteek in het hoofd levensgevaarlijk ge wond. De dader, een Limburger, is gearresteerd. De getroffene is door de politie per brancard naar het Cani- sius Ziekenhuis gebracht. DE VERGEETACHTIGE MENSCHHEID De Staatsspoor Laat op 18 en 19 Augustus, te Utrecht en Tilburg, ver- koopen610 wandelstokken en 1214 parapluies en parasols, waaronder twee met gouden knop, in 1908 in haar wagens gevonden en ndet opge vraagd voorts een fiets, 21 gouden ringen, 5 gouden lorgnetten, en een aantal andere gouden en zilveren voorwerpen. 't Is wel merkwaardig, niet alleen dat zooveel in treinen wordt achterge. laten, maar meer nog, dat zulk een groot aantal menschen zich, als ze zoo iets verloren hebben, niet de moeite geven om een briefkaart met menige aanwijzingen aan den chef van hun station te zenden, en hun eigen dom zoo maar prijsgeven. DE POLITIEK IN PAPENDRECHT. Men schrijft uit dit dorpje (berucht om he«t polderjongens-proces en de van mishandeling beschuldigde veld wachters) De op 23 Juli gehouden herstem ming voor den Gemeenteraad, heeft in tegenstelling met de eerste stem ming, zeer weinig belangstelling ver wekt. Van de 582 kiesgerechtigden hadden er maar 142 een geldige stem uitgebracht. Gekozen is de heer G. Klootwijk met 120 stemmen; op den heer H. van Duyvendijk Az., die ver zocht had niet in aanmerking te ko men, waren 22 stemmen uitgebracht. De vraag is echter, of de heer Klqot- wijk zijn benoeming zal aannemen. Bij eerste stemming had genoemde heer meegedeeld, dat zoo de heer Bon ten (de burgemeester) gekozen werd, hij in dat geval geen benoernnng zou aannemen. Velen zien nu met zeer veel belang stelling het besluit van den heer Klootwijk tegemoet, daar de burge meester alreeds met groote meerder heid verkozen is. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE GOUDA. De landbouwtentoonstelling te Gou da zal Dinsdag 31 Augustus worden geopend door minister Talraa.. EEN 100-JARIGE OUDSTRIJDER. De oudste inwoner van Leerdam, .Turien Hendrik Visch. vierde zijn lOOsten verjaardag. De 100-jarige, een der weinig over gebleven drogers van het Metalen Kruis, is nog kras en gezond voor zijn leeftijd. Visch heeft het land op ver schillende wijzen gediend. Na dapper meegedaan te hebben in den Belgi schen oorlog, nam hij dienst hij de lanciera en in 1838 ging hij over bij de Koninklijke Marechaussee in Zee land en Noord-Brabant. Bij dit korps diende hij 21 jaren eu vervolgens werd hij gemeente-veldwachter van Arkel. welk ambt hij 23 jaren heeft vervuld. Nu leeft hij stil en tevreden in een kamer bij zijn zoon te Leer dam, waar het hem niet aan belang stelling ontbrak, want weldadige vrienden bezorgden hem een bijslag op z'n pensioen. Ds. Mr. J. ANKERMAN. Naar het „Vod." verneemt, zal het nieuwgekozen Kamerlid voor Harlin- gen. ds. mr. J. Ankerman, thans nog predikant te Wommels en Hijdaard, zich te 's-Gravenhage komen vestigen en dus zijn emeritaat als predikant nemen, waartoe hij trouwens ver plicht is ingevolge de beslissing van de Synode. Rechtszaken DE GODSPENNING. De kantonrechter in kanton 1 te Rotterdam beslistte, dat een dienst bode, die zich voor onbepaalden tijd heeft verhuurd en slechts driemaan den in de betrekking blijft, geen recht heeft den godspenning te behouden. Een dame, die bij bet vertrek van de dienstbode de 5 godspenning van het verdiende loon afhield, ward in het gelijk gesteld. VERDUISTERING. De rechtbank te Breda deed uit spraak in de zaak tegen den gérant te Rozendaal der firma Ch. Wauc- quez to Brussel, beklaagd van ver duistering van een bedrag van ruim 22.000, tegen wien de vorige week 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf was geëischt. De Rechtbank achtte niet bewezen liet bij dagvaarding ten laste gelegde, namelijk dat de verduisteringen in 1909 hadden plaats gehad en sprak mitsdien den beklaagde vrij met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. POGING TOT DOODSLAG. Voor het gerechtshof te 's-Graven hage word behandeld de zaak van Cornelis M., 41 jaar, lossen werkman te Rotterdam, door de rechtbank ver oordeeld tot vier jaren gevangenis straf, onder aftirek der preventieve hechtenis wegens poging tot dood slag. Bekl. had op 11 Maart jl. gepoogd, opzettelijk Cornelis de Winter, onder baas bij de firma Brantjes te Rotter dam, van het leven te berooven, al thans hem opzettelijk lichamelijk let sel toe te brengen, door ïn diens nabijheid opzettelijk 3 schoten uit een revolver te lossen in de rich ting van diens hoofd, met gebruikma king vaD een hagel- en twee kogelpa tronen, zijnde de uitvoering vaD zijn voornemen niet voltooid tengevolge van de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid, dat de Winter niet getroffen was. Beklaagde die vroeger bij de firma „kras"' was geweest, doch van „kras" verlaagd was tot lossen werkman naar de .president, mr. Hulshof! mede deelde, wegens zijn minder goed ge drag had dien ochtend aan de Winter gevraagd, weer „kras" te v/or den, althans een meer voordeelige positie bij de firma te krijgen. Toen de Winter hem gezegd had, dat daar niets van kon komen was bekl., die veel borrels ophad, boos geworden en had hij de schoten gelost. Van te vo ren had hij gezegd, dat het hem niet kon verd..., als er twee uitstapten (daarbij blijkbaar doelende op den heer Brantjes en op de Winter). Ook had hij gezegd: ik moet vandaag met twee afrekenen en dan reken ik met mij zelf af. Bekl. hield intusschen ook thans, evenals in eersten aanleg, vol, dat hij slechts de bedoeling had gehad, de Winter vcees aan te jagen en dat hij daarom opzettelijk over de Winter heen had gemikt, een bewering, in strijd met zijn uitlatingen en met het feit, dat hij een hagelpatroon had ge bezigd, waan-an de inhoud bij een schot zich naar alle kanten verspreidt terwijl ook de hoed van de Winter en de kraag van zijn jas met kogeltjes doorboord waren. Daarop werd bekl. gewezen door den president, den raadsheer-rapporteur mr. Gratama en ook adv.-gen. mr. Reitsma stelde dit in zijn requisitoir in het licht, er tevens op wijzend, dat bekl. moest be grijpen dat hij door dezen aanslag zijn groot gezin (hij heeft vrouw en 10 kinderen), dat reeds vroeger niét goed door hem werd bejegend, geheel broo deloos moest maken. Op laaghartige wijze heeft bekl. de Winter aangevallen, zonder dat deze daartoe aanleiding heeft gegeven. De straf voor dit eu-nstig misdrijf aan be klaagde opgelegd,- is dus in alle op zichten verdiend en mag zelfs eeni- germate clement worden geacht. Be vestiging werd dus gevorderd. De verdediger, mr, J. Winkel, be twistte dat bekl. zijn gezin slecht be handeld. Hij bracht den laatsten tijd van zijn huwelijk steeds al zijn ver diende geld tehuis en was een voor beeldig echtgenoot. Pleiter achtte de opgelegde straf te zwaar, waar beklaagde's daad geen noodlottigen gevolgen heeft gehad en rijn gezin door een langdurige vrij heidstraf tot bittere armoede zal ver vallen. Van ingoïonden ütukksa, gopltriïk of niet geplaatst, wordt de kopie denlneender □iet ternggogere Voor den inhoud doser rubriek stalt de Redaotie rich ulet aansprakelijk. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOND VAN HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Gevestigd te Amsterdam. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 5 Juni 1906, Staatsblad no. 94. Aan de Redactie van het Haar lem's Dagblad te Haarlem. Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij u ons voor on derstaande regelen een weinig plaats ruimte te willen afstaan. In verschillende dagbladen vonden wij in de laatste dagen eene motie ge publiceerd, aangenomen door hét Da- gelijksch Bestuur der Nedarlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor en Handelsbedienden, waarin ge noemd bestuur de houding van den Algemeenen Nederlandschen Bond v. Handels- en Kantoorbedienden als desorganiseer end, af keurt, omdat de ze Bond naast het Nationaal Comité. voor Vervroegde Winkelsluiting een< zelfstandige actie voert voor eene bij Rijkswet vastgestelde 8 uur-sluiting voor winkels en magazijnen. Wij lie treuren, dat onze zuster-orv ganisatie door hare motie niet alleen ons streven in een verkoord daglicht heeft gesteld, doch ook de zaak der vervroegde winkelsluiting door die motie geon goed heeft gedaan. Niet de zelfstandige actie van don Alge meenen Bond werkt desorganiseerend en verwarrend, doch wel het wekken van eene verkeerde voorstelling als door de aangenomen en kwistig ge publiceerde motie is geschied. Wij stellen er prijs op onomwon den te verklaren, dat onze actie niet gaat tegen het Nationaal Comité voor vervroegde Winkelsluiting, welks be doelingen door ons op prijs worden gesteld. Als w ijons desniettemin niet bij liet Comité hebben aangesloten en zelf standig actie blijven voeren, geschiedt dit omdat het Comité, ageerend vooa het beginsel der wettelijke sluiting, gemeend heeft zich niet voor een be paald sluitingsuur te moeten uitspre ken. Onze Bond, die van de bestaan de bedienden-organisaties verreweg de meeste winkel- en magazijnbedien den heeft georganiseerd en van zijn oprichting of heeft- geijverd voor de de wettelijke winkelsluiting, kon, waar bij namens de bédlenden vraagt een bij Rijkswet vastgestelde 8-uur- sluiting, zich niet met do opvatting van liet Comité vereenigen. Wij mee- nen, dat eene wet, beperkend den vaak overmatig langen arbeidstijd der bedienden, slechts dan tot stand zal komen en bevredigend zal wer ken, als de meest belanghebbenden, in casu de winkelbedienden zelf, voor de te voeren actie gewonnen worden.. Dat dit beter te bereiken is door het ageeren voor de verwezenlijking van een vast geformuleerden eisch dan voor een niet in elk opzicht vast staand beginsel, zal ook het Dag. Be stuur onzer Christelijke Zuster-ver- eeniging erkennen. Wij meenen de zaak der vervroegde winkelsluiting beter te dienen door zelfstandig te blijven werken en mee nen dat dit zeer wel kan geschieden, niet alleen zonder het werken van het Nationaal Comité te belemmeren of afbreuk te doen, doch naast, en waar het kan, met het Nationaal Co mité. Dat dit door het Nationaal Co mité evenzoo wordt gevoeld, blijkt wel uit het besluit, dat het Comité in pijn bestuursvergadering van 17 Juli jl. nam, in welke vergadering de houding, aan te nemen tegenover den Algemeenen Bond, werd bespro ken en men van oordeel was, dat men de actie door onzen Bond gevoerd, als eene aanvullende had te beschouwen. Wij zullen er ons in verheugen, als het Nationaal Comité er in slaagt in bréede lagen der maatschappij het be ginsel dor wettelijk vastgestelde win kelsluiting ingang te doen vinden, on- z eorganisatie zal trachten de winkel bedienden in beweging te brengen voor de bij Rijkswet vastgestelde 8- uur-sluiting. Dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, Het Bondsbestuur v. d. Alg. Ned. Bond v. Handels- en Kant,bedienden, EDO FIMMEN, Secretaris. Amsterdam, Juli 1909. TURNEN. Zondag 1 Augustus a.s. zal door het gewest Noord-Holland van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond, op het Schoolplein te Zaandijk, een turndag voor vrouwen gehouden wor den. Hoofdleidster mej. A. C. P. Bol land. Aanvang 's morgens 10 uur. Programma le. Opmarsch en stok- oefeningen (voor de gewone uitvoe ring in Den Helder), 2e. Klassikaal brug. 3e. Springoefeningen. 4e. Korf bal. EEN VLIEGRECORD VAN WRIGHT. Wright heeft het wereldrecord vast gesteld voor het vliegen met een pas sagier. Hij bleef 72 minuten en 40 seconden in de lucht en legde een af stand van 50 mijlen af. DE VLIEGER BLéRIOT. Een week of zes geleden, toen hem met den aëroplane-bouwer Voisin de Osiris-prijs van 50.000 francs werd toegekend, heb ik 't een en ander verteld aangaande de persoonlijkheid van dezen man-van-den-dag, van zijn opleiding tot ingenieur, van zijn onvermoeid zoeken naar een hetere, meer rationeele oplossing van het vlieg-probleem dan naar zijn mee ning in de hiplans van F ar man en Wright gevonden was, van zijn stou te tochten, waarbij hij tien- twintig maal zijn leven waagde, van zijn koen, scherp profiel onder de pet-met oorkleppen, die op een Normandi- schcn helm-met-halsberg lijkt. Dit maal nog een paar anecdoten over den tocht zelf, die nog altijd in Parijs de topic is, en onvergelijkelijk veel meer belangstelling wekt dan het nieuwe ministerie. Oorspronkelijk had Blériot aan zijn vrouw beloofd, dat hij den overtocht van het Kanaal niet probeeren zou, en al bloedde zijn hart als hij las van de toebereidselen van Latham en Lambert, hij hield zijn belofte. Tot, voor een paar dagen, Latham's po ging mislukte. Toen kwam den vol-' genden dag mevrouw Blériot op haar man af, die mistroostig, met zijn

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6