KWARTJES ADVERTENTIE N Onvergankelijke foto's VRAAC-EN-AANBODS ADVERTENTIES 1-6 REGELS 25 CENTS 3PLAATSINGEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING VAN DER LIST Jr., Fotograaf, F= D. P. GRAAFF, ZUIVEREN GRONDBORINGEN V Gasthuissingel 54, 6 stnks van af f 0.50 6 Cabinet 1.50 Huishoudelijke Artikelen, - Fornuizen, „GRUNO" Rijwielen, „Ostertag" en „Milners" Brandkasten. nODELBOERDERéJ.BRONSTEE' HEEMSTEDE Telefoonnummer 1790. v h J. J. DE WAAL MALEFIJT Zn. SVIEY's Stoffwasche PRACTISCH, ELEGANT, J. DE GRAAFF, SGhagchelstr. 13, Haarlem. nail) de Kleine Houtbrug. J. van do Bel on vier andere werk lied ec, die te Scheten wonen, maar in Haarlem hun geld verdienen en voor het grootste deel verteren, ver- toeken het minimum van dit school geld te stelle® op 8.: B. en W. stellen voor afwijzend hierop be beschikken, daar de school geldverordening geen afwijking toe laat. Wordt aangenomen* PUNT 11- B. e® W. stellen voor, dat de raadraad adhaesle »al betuigen met 't adres der gemeente Utrecht aan H. M. de Koningin, om art. 10 der wet van 21 Aug. 1816 althans voor zooveel het daarin vervatte verbod gericht Is tot plaatselijke of stedelijke besturen en directiën van gemeentelijke wedu- .wenfondsan, af te schaffen- Wordt aangenomen* PUNT 12. Naar aanleiding van 't voorstel van den heer Van de Kamp, om aan B, en W. te verzoeken nieuwe plannen te ontwerpen voor den verbouw van 't perceel Kruisstraat 45, waarvan de kosten de ƒ12.000 niet te boven gaan, advisee ren B. en W dit voorstel niet aan te nemen. In elk geval is t bepaald noodig "i perceel te verbouwen tot administra tiegebouw met woning voor den be waarder en 't bouwen van een maga- xijn, waarvan de kosten op 15.310 worden geraamd. Tegen 't voorloopig laten rusten der andere werkzaamhe den (waarvan de kosten 11.200 zul len bedragen) is geen overwegend be zwaar. B. e;i W. stellen derhalve voor lo. het perceel te bestemmen, ge deeltelijk voor den dienst der licht fabrieken, gedeeltelijk voor de uit breiding van de oefenplaats voor de politie en voor Koetshuis. 2o. daarvoor een bedrag van 27100 beschikbaar te stellen. 3o. om het onderhoud van het per ceel te brengen op den dienst der lichtfabrieken. Punt 1, in stemming gebracht, wordt verworpen. Tegen waren de heeren De Braai, Smit, Thijssen, Modoo, Schram, Rin- kema, Seignette, Lasschuit, Willink, Schreuders, Kxelage, Loosjes en Spoor. PUNT 13. De bezwaren van hooger hand te gen het door den Raad uitgesproken bouwverbod hebben B. en W. doen omzien naar eene andere oplossing yan dit vraagstuk. Toepassing van art. 27 lid 1 der woningwet zal slechts kunnen ge schieden door op alle voor straten, grachten en pleinen bestemde gron den bouwverbod te leggen en dit zal naar de meening van B. en W. van de gemeente te zware offers vorde ren en bovendien de lasten onbillijk doen drukken. Rechtvaardig is het toch dat zij, die de voordoelen van de in exploi tatie gebrachte terreinen genieten, ook de daaraan verbonden lasten dragen waaronder in de eerste plaats het beschikbaar steilen van wiegen is te rekenen en onjuist zoude het zijn een groot deel van de kosten daarvan te doen betalen door ^lle belastingschuldigen. B. en W. meenen nu een andere oplossing gevonden te hebben. Bewoonbare, althans verhuurbare buizen dienen voorzien te zijn van behoorlijk duinwater en behoorlijke verlichtingsmiddelen. Kabels voor electrischen stroom, gas- en water huizen, zelfs 'rioolbuizen legt de ge meente uit den aard der zaak niet in gronden, die haar niet toebehooren. Indien zij dus weigert voor weg be stemde gronden over te nemen, maakt zij het uiterst bezwaarlijk om daar aan verhuurbare woningen te stich ten, met andere woorden belet zij eene winstgevende exploitatie van het bouwterrein. De eiscli, dat in de over te dragen gronden feitelijk de zekerheid ver schaft worde, dat het vastgesteld en goedgekeurd uitbreidingsplan niet zal .worden verijdeld, kan niet anders dan rechtvaardig en verstandig wor den beschouwd. Van dit stelsel mag dan evenwel niet worden afgeweken. Vaststaan moet, dat de gemeente alleen straten overneemt, Indien: a. zij voorkomen op het uitbrei dingsplan. b. zij opgehoogd zijn en vrij van poldertasten, c. het polderbestuur vergunning verleend heeft tot het leggen van riolen, d. de kosten van openbare werken aan de gemeente betaald zijn, e. indien een zoodanig stuk grond Wordt overgedragen, dat daardoor een naleving van het uitbreidingsplan worde gewaarborgd, waartoe in den regel noodig zal zijn, dat de straten over haar geheele lengte en breedte worden overgedragen en de uitmon dingen van de dwarsstraten tot een diepte van 10 M. of 15 M. in de over dracht zijn inbegrepen. De heer Jhr. mr. Van Sty rum stelt een amendement voor op 't voor- Stel van B. en W., aangaande de overneming van gronden bestemd voor straten. De voorsteller wil een art. 4 ln de verordening opnemen, luidend: Grond voor straat bestemd en als zoodanig voorkomende op een door den raad vastgesteld plan van uit breiding, wordt door de gemeente niet overgenomen, tenzij door de over neming het uitzicht op uitvoering van dat plan wordt bevorderd. De raad kan de beslissing over de vraag of dit laatste het geval is op dragen aan B. en W., van zoodanige beslissing staat beroep open bij den •raad. Wordt aangehouden.. PUNT 14.. De Binnonlandsche Exploitatie- Maatschappij van onroerende goede ren, verzoekt den nieuwen weg van 20 Meter breedte, loopende van den Schotersingel, evenwijdig aan de spoorbaan HaarlemAlkmaar to wil len doopen als Prinses Julianaweg, en den anderen weg, van 12 M. breea- te, noordelijk daarvan als Prins Han- drikweg. B. en W. stellen voor, om deze straten te noemen naar Haarlemse lie schilders la aansluiting bij andere straatnamen ln die omgeving en zij stellen voor, de eerstgenoemde straat te noemen Vemspronckstraat, en die tweede straat ,Van der Vdmieslraat. Voorts hebben B. en W. voorge steld: 3o. de straat loopende van de Jor- dansstraat in oostelijke richting naar dan Wagenweg, te noemen: Jullana- straat. 4c. de straat ten oosten van den Koninginneweg, loopende van het Wijde Geldedoozepad naar de sub 3o genoemde straat te noemen: Stol bergstraat. 5o. de s'oraat, loopende van de Jon- dansstraat in noordelijke richting naar de sub 3o. genoemde straat, te noemen: Hertogstraat 6o. bet gedeelte van het Wijde Gel de loo ze pad tusschen de Van Eeden straat e® den Koninginneweg te noe men: Tempeliersstraat 7o. de projectstraat in het verleng de van de Leidsche Zijstraat, loopen de tot de Westergracht, te noemen: Leidsche Zijstraat., 8o. de straat ten noorden van de Hoogere Burgerschool tusschen de Gedempte Voldersgracht en de Zijl vest te noemen: Vestestraat 9o. de projectstraat in het verleng de van de Poortstraat, tusschen laatstgenoemde straat en de Amster- damsche vaart, te noemen: Poort straat, en 10e de projectstraat, vormende ln zuidoostelijke richting het verlengde van de Potgieterstraat, te noemen Potgieter straat De heer WINKLER bestrijdt den naam Verspronckstraatdie naam is niet uit te spreken. Hij verdedigt den naam Kweekduinweg. 't Is geen straat, maar wel een weg. Spreker herinnert aan de P. C. Hooftstraat te Amsterdam. Daar noemt men die straat „de P. C." Niemand denkt daar meer aan Jan Pietersz. Koen.... Gelach en geroep „Dat willen we wel gelooven I" De heer WINKLER Ik bedoel na tuurlijk P. C. HooftDat is alweer een bewijs, hoe moeilijk die naam is te onthouden (gelach). Spreker wil voorts den voorgestel den naam Van der Vinnestraat ver vangen door Rembrandtstraat Rem brandt was wel geen Haarlemmer, maar toch een zeer beroemd schilder. De heer SCHRAM vindt, dat zulk een beroemd man als Rembrandt zijn naam niet moet geven aan zulk een ongelukkig stukje straat als de nieu we Van der Vinnestraat. De heer DE BREUK zegt, dat èn Verspronck èn Van der Vinne schil ders waren, die in den laatsten tijd meer bekend zijn geworden. De naam Kweekduinweg herinnert te veel aan Bloemendaal. De heer WINKLER bestrijdt dit laatste. De naam Leidschevaart doet ook niet denken, dat men al in Lei den is. Verder handhaaft hij de voor gestelde namen. De Rembrandtstraat zdu geen onaanzienlijk straatje wor den Het amendement-Winkler betreffen de den Kweekduinweg wordt var worpen. Vóór waren de heeren De Braai, Smit, Thijssen, v. Lynden, Winkler, Seignette, Levert, Lasschuit, Willink, Schreuders en Spoor. Het amendement-Winkler aangaan de de Rembrandtstraat wordt even eens afgewezen. Voor waren de heeren: Middelkoop, Winkler, Seignette, Lasschuit en Spoor. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. PUNT 15. De aannemer A. de Haan, te Heem stede, bouwer van het Gem. Slacht huis, verzoekt een zoodanige som te zijner beschikking te stellen, dat hij niet langer in staat yan insolventie blijft verkeeren en zijn rehabilitatie kan volgen. Voor 332.000 heeft hij bij ondar- handsclie aanbesteding de bouw aan genomen, nadat de publieke aanbe steding schipbreuk had geleden. Door hem is echter voor 412.595.41 ver werkt. Door de veel te lage aanneming is adressant gefailleerd en kon nog niet ten volle 20 uitkeeren. De oorzaak der te lage aanneming wijt de heer Do Haan, dat de eischen bij de uitvoering zeldzaam streng en niet in overeenstemming waren met de aanwijzingen van den Directeur van Openb. Werken. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. De Raadsleden Van Rossum, Mr. Thijssen, Rinkema en Van de Kamp merken in een schrijven aan den Raad op, dat inderdaad de aanne- niingssom „vrij belangrijk to laag berekend was, zoodat deze dan ook ongeveer 7500 lager was dan die van den laagsten inschrijver bij de openbare aanbesteding" (welke geen resultaat opleverde). Deze laagste in schrijving geschiedde bovendien on der beperkende bepalingen. Do onder-toekenaars van het schrij ven aan den Raad constateere®, dat door het weglaten in het praeadvies van B. en W. van beschouwingen om trent het over dezo aangelegenheid uitgebrachte rapport van den direc teur van Openbare Werken, „aanlei ding ontstaat om te twijfelen, of door B. en W. wel voldoende aandacht is geschonken" aan hot feit, dat to laag werd ingeschreven. Zij stellen daarom voor het request van den heer De Haan naar B. en W. terug to zenden om nader prae advies. De VOORZITTER verklaart, dat B. en W. wel voldoende aandacht heb ben geschonken aan het door Raadsleden Van Rossum c. a bedoel de in hun schrijven aan den Raad. B. en W. zijn wegens het nieuwe feit (bedoeld wordt waarschijnlijk het stuk Yan de heeren Van Rossum c.s.) bereid, nader praeadvies te geven. Aldus wordt besloten. PUNT 16. B. en W. stellen voor aan de H. IJ. S. M, afwijking toe te staan van art. 7 la der bouwverordening bij het bouwen van een verblijf voor stations- opzichters en treinpersoneel nabij de Westergracht. Aldus wordt besloten. PUNT 17. Op 11 dezer is een boom aan Gasthuisvest, tengevolge van de he vige regenbuien omgevallen, tenge volge waarvan een in het vaarwater aldaar liggend hloemenschuitje werd beschadigd. Deze schade bedraagt 106.42 1/2, waarbij nog komt de schade door den schipper, K. Hoeren, wonende teAals- meer, ondervonden, omdat hij gedu rende korten tijd zijn bedrijf niet op de gewone wijze kon uitoefenen. Hoewel nu naar streng recht in de ze aan de zijde dér gemeente geen schuld bestaat en zij dus niet tot v goeding van de aangebrachte schade verplicht is, meenen B. en W.. de omstandigheden, waarin genoemde schipper verkeert, Ln aanmerking ne mende, toch vrijheid te hebben ln overweging te geven, hem eenige te gemoetkoming te ver 1 eene n in de on dervonden schade. Zij gelooven daarmede te handelen in den geest van den Raad en in overeenstemming met een vroeger ge nomen besluit. B. en W. stelle® daarom voor aan K. Heeren als tegemoetkoming in de door hem geleden schade toe te kennen een bedrag van ƒ110. Wordt goedgekeurd. PUNT 18. De Naamlooze Vennootschap Maat schappij tot exploitatie van onroeren de goederen „Arbeid Adelt" te Haar lem, verzoekt om haar voor 3200 af te staan een gedeelte grond aan het Wijde Geldel ooze pad. Tegen de door verzoekster ingediende plannen voor de te bouwen twee dubbele wo ningen bestaan bij B. en W. geen be denkingen. Aldus wordt besloten. PUNT 19. De beer T. Hilarius heeft tot het college va® B. e® W. het verzoek ge richt de teekemóngen, hij het besluit van B. en W. den Raad van 9 Juni te mogen vervangen door andere, waar op ln de® voorgestelden bouw der perceieLen e® i® den vorm van den open grond achter elk perceel een wijziging is aangebracht. Bij B. en W. bestaat tegen deze ver vanging der teekenLngen geenerlei bezwaar. Wordt besloten. PUNT 20. De weduwe J. H. van Niel, alhier, verzoekt om vergunning tot het dem pen van ee® scheidingssloot, gelegen tusschen den weg langs de Leidsche Vaart en een aan haar toebehoorend perceel, kad. sectie B no. 2015, tot het late® vervallen van den bestaanden duiker aldaar, alsmede tot het maken en hebben van eene spruit tot afvoer van water en faecale stoffen dwars door genoemden weg naar de Leid sche vaart. Aan K. Hoesbergen werd vergun ning verleend tot het dempen van het zelfde gedeelte sloot. De heer Hoesber- ge® beeft evenwel van deze vergun ning geen gebruik gemaakt, waarom B. en W. voorstellen, dit besluit ln te trekken. Tegen de inwilliging van het verzoek der weduwe J. H. van Niel bestaat bij B. en W. geen be zwaar. Wordt goedgekeurd. PUNT 21. Door L. P. Noé, alhier, ïs een Ver zoek tot B. en W. gericht, om hem in huur te willen afstaan een stukje grond, gelegen aan de Dreef vóór bet perceel plaatselijk genummeird 40. B. en W. stellen voor ben te mach tigen met den verzoeker de huur overeenkomst aan te gaan. Aldus wordt besloten. PUNT 22. B. en W. achten bet gewenscht de kelen, welke uit den Wagenweg moe ten worden verwijderd, onmiddellijk in andere openbare wegen te verwer ken. Daardoor warden de kosten voor vervoer en bet opslaan bespaard. Voor het vervangen van de aanwe zige klinkerbestrating door eene kei bestrating komen ln aanmerking: a. de weg langs de zuidzijde van het Wilsonsplein, tusschen de Raam- brug en de Leidsche brug; b. de Leidsche straat; o. de Westerstraat, tusschen de Leidsche straat en de Westergracht; d. de Barrevoetestraat; en e. de Keizerstraat. Voorts stellen B. en W. voor afwij zend te beschikken op een verzoek schrift van B .F. Cliteur en andere bewoners van de Leidsche straat om die straat niet met keien te bestraten. Bij de behandeling der begrootingvoor 1908 ls door den Raad reeds besloten de Leidsche straat met kelen te doen bestraten. De heer LEVERT stelt voor, de keien van den Wagenweg te gebrui ken voor de verbetering van de Hout markt. Daardoor zal het afbeulen van paarden worden voorkomen. De overbrenging naar andere stra ten is ontactvol. Laat men die kelen, die verstooten werden door den een, nu niet brengen naar straten, waar ze met onwelwillendheid worden ont vangen. Ln die straten zijn de toestan den gelijk aan den Wagenweg. Laat men ze brengen naar de Houtmarkt, waar ze met open armen zullen wor den ontvangen. Het spijt spr., dat B. en W. inder tijd niet zijn ingegaan op dit denk beeld, vroeger reeds door spreker ge opperd. De heer DE BRAAL meent, dat de keien niet mogen gelegd worden in de Leidschestraat. De bewoners daar Itebben meer behoefte aan een onge- stoorden slaap, dan do bewoners van den Wagenweg. De heer RINKEMA waarschuwt, dat het brengen van de keien naar de Houtmarkt duizenden zal kosten. Spr. ós een kei in hart en nieren. -(Ge lach). Maar in de Leidschestraat be- hooren keien met het oog op de zwa re karren, die naai' het Goederensta- tion rijden. Neemt men daar weer klinkers, dan moet men over een jaar weer nieuwe straat gaan leggen. Aan het lawaai van het gerij daar, zal men spoedig wennen, gelijk men dit ook in andere deelen van de stad doet. De heer DE BREUK deelt mee, dat de Houtmarkt zal verbeterd worden, maar niet met het allerbeste bestra tingsmateriaal, waaruit de keibestra ting van den Wagenweg bestaat. De Leidschestraat gelijkt wel een zee met golvende baren. Daarom moet daar een keibestrating worden ge legd. De heer MODOO, dóe verklaart ook een kei te zijn, zegt, dat het vervoer naar de Houtmarkt veel meer zal kos ten, dan het vervoer naar de Leid schestraat. Overigens meent spreker, (lat degenen, die vóór de keibestra- ting in den Wagenweg waren, zich geen ver-wijt behoeven te maken, wanneer zij nu stemmen, om de Leid schestraat te bekeren. Men meende, dat de keden in den Wagenweg op hun plaats waren, wegens het drukke ge- iij. Daarom meenen zij ook nu, dat <ie Leidscliestraal bekeid behoort Le w orden. Zij hebben zich niets te ver wijten, wel degenen, die toen tegen keien stemden en nu vóór. Die maken onderscheid tusschen burgers en bur gers. Do heer LEVERT merkt op, dat de lasten bij het Goederenstation in den regel een 1700 K.G. zijnde lasten aan da Houtmarkt zijn een 3000 K.G. Daar behoort dus ook goed bestra- tihigsmateriaal. De heer DE BRAAL handhaaft zijn bezwaar tegen keibestrating. De heer LOOSJES betwijfelt, of de oprit van de brug over de Leidsche straat wel verbeterd wordt door kei en. Ook spr. is er tegen, de Leidsche straat en de andere straten te beker en. Waar-voor is dat noodig? De klinkers voldeden altijd goed. De heer RINKEMA wijst er op, dat de vrachtwagens in den regel rijden als de menschen nog op zijn. Dat is zoo'n bezwaar dus niet. De heer THIJSSEN vraagt nog maals om naambordjes op de brug gen. Uit de beraadslaging blijkt we der, dat er verwarring bestaat. De heer DE BREUK handhaaft zijn bezwaar tegen het voorstel-Levert. Over het voorstel, om naambordjes te plaatsen, kan spreker .niet veel zeggeu dat is door den Raad ver worpen. Hot voorstel van den heer Levert wordt verworpen met acht stemmen vóór, die van de heeren De Braai, v. Lynden, Winkler, Levert, Lasschuit, Schreuders, Krelage en Loosjes. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht. Zuidzijde Wilsonsplein aangeno men. Tegen de heeren De Braai. Van i nden, Winkler, Levert, Lasschuit, ';hreuders en Loosjes. b. Leidschestraat aangenomen. Tecren de heeren: De Braai, Van l.ynden, Winkler, Levert, Lasschuit, Schreuders, Krelage en Loosjes. c. Westerstraat goedgekeurd zon der stemming. d. Barrevoetestraat. Verworpen. Tegen de heeren De Braai, Thijs sen, Van Sty rum, Van Lynden, Mid delkoop, Winkler, Seignette, Levert, Lasschuit, Sneltjes, Willink, Schreu ders, Krelage, Loosjes en Spoor. e. Keizerstraat. Verworpen. Tegen de heeren De Braai, Thijs sen, Van Styrum, Van Lynden, Mid delkoop. Winkler, Seignette, Levert, Lasschuit, Sneltjes, Willink, Schreu ders, Loosjes en Spoor. PUNT 23. Voor de vacature aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus alhier, ont staan door het verleenen van eervol ontslag aan den leetraar G. H. Blits, bevelen B. en W. voor de betrekking van leeraar in de wiskunde, werk tuigkunde en cosmographie de vol gende heeren aan: lo. II. H. Niesent te Winschoten, en 2o. W. L .Pilaar, te Dordrecht. Benoemd wordt de heer Niessen. Daar niemand iets heeft voor de Rondvraag, wordt de vergadering te 5 uur gesloten. SmederijNOBELSTRAAT 2 8. Magazijn ZIJLSTRAAT 66. Telefoon 154. (jezondheidsmelkyan ei^en kerngezond vee. N. V. WELL WORKS OVERVEEN qbcbbbbb HAARLEM a uit één stuk vervaardigd, is van echt linnen niet te onderschelden en goed- kaoper dan het waschloon voor Linnengoed. Verkrijgbaar te Haarlem bij: GEBRs' HOLT, Anegang 33; Firma HAMILTON A. LLMPERS, Anegang 4; F. P. REICHERT, Anegang en Generaal Cronjéstraat 6, P. P. RIETFORT, Gier straat 44; GEBRs. VAN GELDER, Anegang 29, Engros en Détail; JOH. H. ALBERS, Gierstraat 27; K. KAAN, Spaarnwou- derstraat 72; W. F. JONGBLOED, Gierstraat 58; DUIJN— KLOES, Jansstraat 16; BUSE—DE LAAT, Barrevoetestraat 9/11 Th. J. STRöPETIE, Mag. „de Roode Winkel," Gen. Cronjé straat 4 en A. J. DE LANGE, Gen. Cronjéstraat 7. van schepen en gebouwen, werkt met TRIOTINCTUUR, doodt alle levend onrein. Abonnement voor H.H. Hulseigenaren.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 8