NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 27e Jaargang. No. 800C Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. MAANDAG 2 AUGUSTUS 1909 HAARLEM S DAGBLAD iBOBHBKESTBS ADVERTBHTIËÖi per drib aiAANDBNi Vin 1—5 regeb 60 Cts-j iedere regel meer 10 Cts. Bullen hel Arrondlsseflienl Voor Haarlem 12» Haarlem van 1—5 regels/l—, elke regel meet/0.M Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Ia (kom der |S»£K5f BaSBRsPtt& B1 Abonnement aanzienlek rabat gemeente)130 Jr/ At^W(i"9ÊÊaAQ\ïk Advertenflên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regeb, 25 Cts. per plaatsing) Franco per post door Nederland1A5 aELW* BW?80 Cts. voor 3 plaatsingen contant MUusbeerd ZoS^blad, 'voc* Haarlem* &37M Redjlctlc Admlnlstratlct Groote Bootstraal 50. de omstreken en franco per post 0.45 tafercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratis 724. Uitgave dei Vennootschap Looreas Caster. Directear J. G. PBEREBOOADrakkerfl: Zolder Bnttenspaarae 6, Teiefconnnmmci 122. Tot de plaatsing van advertenttën en reclames van bulten bet Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd bet Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN.. EERSTE BLAD. DINSDAG 3 AUGUSTUS. Groota Kerk.: Orgelbespeling van 1 tot 2 uur. Jacobij nestra at 20 Anti-kermisver- gadering, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ned., Too- aeelvereen., „Fatsoen", 8 uur. Schouwburg Stoel en Spree, Park laan: „De dochter van Ouwe Jaap", 8 uur.. Soc. Vereeniging: Specialiteiten voorstelling gezelschap Henri ter Hall, 8 uur. Brongebouw: Voorstelling gezel schap „Ensemble Artistique", onder Solser en Hesse, 8 uur. De Kroon: Ned. Operette Ensemble: De Dollar-prinses, 8 uur.. Bioscoop-gebouw St. Bavo: Cineinar tograph Pathé frères, 8 uur.- Kleine Vereeniging: Specialiteiten- voorstelling, 7 1/2 uur. Bioscoop Alberts frères (Groote Markt tegenover de Smedestraat): Middag- en avondvoorstellingen. Bioscoop-theater (Groote Markt naast de Kroon), Voorstellingen. ARTI ET RELIGIONI. Gisterenmiddag hadden in 't Bron gebouw de wedstrijden voor kwar tetten en dubbel-mannenkwartetten plaats, uitgeschreven door de ge mengde zangvereeniging „Arti et Re ligion!", directeur de heer Jac. de Jong. Vele vereeuigingen hadden aan de uitnoodiging der Haarlemsche kunst zuster gehoor gegeven, en waren naar de oude Spaarnestad getrokken, *>m elkaar den zege te bekampen. 's Middags zongen de lste en 2de ildeeling solo-kwartetten. De jury bestond uit de heeren Jac. Ruigrok, te Arnhem, J. P. J. YVierts te Delft, Isr. J. Olman to Amsterdam, N. H. Andriessen, te Haarlem, en Jac. de Jong, le Haarlem. Als voor zitter fungeerde onze stadgenoot, de heer N H. Andriessen. De zaal was goed bezeteen opge wekte feeststemming heersohte er, toen Arti den opgekomen zangers een welkomstlied toezong, dat groot suc ces had. De woorden Yan dit gedicht zijn van den heer J. van Breemen Jz., de muziek is een compositie van Arti's directeur zelf. Met geestdrift werd het frissclie muziekwerk ten gehoor© gebracht, waarna de wedstrijden een aanvang namen. Er werd goed gezongen en het mag zeker niet als een phrase worden aangemerkt, wanneer wij zeggen, dat de jury een moeilijke taak had. De heer J. P. J. Wierts, te Delft, begon, alvorens den uitslag mede te deelen, met op te merken, dat zoovele vereenigingen aan het verzoek der jury gevolg gegeven hadden en slechts Hollnndsche liederen van Ilol- landsche componisten gezongen had den. De uitslag dan was als volgt Tweede ufdceling solo-kwartetten. Eerste prijs Orpheus te Haarlem, met drie regen twee stemmen, vier ver guld zilveren medailles en diploma's. Tweede prijs Alkmaar, te Alkmaar, met vier stemmen tegen één, vier zil veren medailles en diploma's. Derde prijs Kunstzin, te 's-Gra- venhage, met algemeen© steramen, vier zilveren medailles en diploma's. Eerste afdeeling solo-kwartetten. Eerste prijs Residentiekwartet, te 'e-Gravenhage, met drie tegen twee stemmen, vier verguld zilveren me dailles en diploma's. Tweede prijs Utrecht's Vocaal Man- nenkwartet '1'. A. V. E. N. U., te Utrecht, met vier stemmen tegen één, vier zilveren medaijles en diploma's. Derde prijs Kunstmin te Zaandam, met vier stemmen tegen één, vier zil veren medailles en diploma's. Vierde prijs Rotterdamsch Vo<;aal Kwartet te Rotterdam, met drie tegen twee 6teminen, vier zilveren medail les en diploma's. Vijfde prijs Zoandamsch Vocaal Kwartet te Zaandam, met vier slem- men tegen één, vier medailles en diploma's. De uitslag werd telkens met luid gejuioh begroet. 's Avonds te acht uur werden de wedstrijden voortgezet, ditmaal voor dubbel-mannenkwartetten. Voorzitter van de jury was nu de heer Jac. de Jong. te Haarlem. In dez6 afdeeling waren tien mede dingers opgekomen, waarvan vier Ha ar Ionische. Nadat de lwer De Jong den zan gers zonder onderscheid de felicitatie der jury had overgebracht en er nog-1 op gewezen had, dat uitslui tend Hollandsche oomposities waren ten gehoore gebracht, deelde hij den uitslag mede, die als volgt was Eerste prijs Caecilia, to Amster dam, met drie tegen twee stemmen, acht verguld zilveren medailles en een zilveren eere-kruis met vergulden kroon voor den directeur. Een daverend applaus steeg op bij deze bekendmaking ook bet publiek had deze vereeniging den eerepalm reeds toegekend, vooral het tweede nummer De Gypten, van N. H. An driessen, genoot reusachtigen bijval. Tweede prijs, Euterpe te Amster dam, met drie tegen twee stemmen, acht zilveren medailles en een zilve ren eerekruis voor den directeur, den heer G. van der PolL Derde prijs Harmonie te Alkmaar, met drie tegen twee stemmen, acht zilveren medailles en een zilveren eerekruis voor den directeur, den heer J F. de Haas. Vierde prijs, Haarlem's Dubbel- mannenkwartet te Haarlem, met drie tegen twee stemmen, acht zilveren medailles en een zilveren eerekruis voor den directeur, den heer Ilenri Pielage. Vijfde prijs Laud&te Deum te Haar lem, met vier stemmen tegen één, acht medailles en een onderschei- dingsteeken voor den directeur, den ■heer Frans Philippeau. Den prijswinnenden zangers wordt bovendien een diploma uitgereikt. De prijsuitreiking heeft heden, 2 Augus tus, te één uur. in het Brongebouw plaats Het feesi van Arti et Religion! is uitmuntend geslaagdmet voldoe ning kan de Haarlemsche zangveree niging op dezen dag terugzien. In tempo's. In lang hebben we niets meegedeeld over de fameuse klok dn de groote hal van 't Stadhuis, waarvan men zich herinneren zal, dat er nu jaren aan gewerkt wordt en dat ze uit een klein weinigje antieke overblijfselen, tot een reusachtige, fonkelnieuwe klok is gegroeid. Tooverij, zou je haast zeggen. Maai de toovenaar neemt er den tijd voor. Terwijl de kast er al een paar jaar staat met het opschrift Renova. turn 1906 (vernieuwd in 1906) kunnen we nu de wijzerplaat bewonderen met het jaartal 1907, wat stellig een aan wijzing is van 't oogenbkk, waarop de arbeid is begon n en, daar in 1908 de kast nog ledig was. Maar nu staat bet uurwerk er dan ook in, de klok loopt naar behooren en slaat met een nadruk, die past bij zoo'n groot formaat. Alleen zwijgt nu het speelwerk nog, maar dat zal ook wel komen. Beidt uw t ij d 1 roepen wij in navolging van de Amsterdamsche Beurs, den on geduldige toe. De meening over bet kunstwerk is verschillend. Sommigen beweren, dut er te veel goud aan zitnaar onze meening kón er, m verband met de kosten van de klok, nooit te veel goud aan wezen. Wij voor ons vinden (zoo heeft elk zijn opinie) weer minder noodig, dat het midden van de wijzer plaat geheel is ingenomen door den naam en het adres van den klokken maker. Dat deed buurman Frans Hals met zijn schilderijen niet- eens Geen prettige kermis. Men schrijft ons In den afgeloopen nacht te ruim 12 uur zijn op aanwijzing van een ka pitein in burger klceding, door de po litie in de Kruisstraat gearresteerd en naar bet politiebureau overge bracht twee onderofficieren der infan terie, die in beschonken toestand verkeerden. Giftont vangen. Zondagmorgen na de Godsdienst oefening in de Groote Kerk maakte Ds. Creutzberg aan de gemeente be kend, dat er een gift van 25 gulden was ingekomen voor de nioodieiden- de kerken en personen, waarvoor Z. E. hartelijk dank zeide. EIND-EXAMENS II. B S. Noord-Holland. Alkmaar. Westelij ke commissie. Geslaagd Jan Blad, G. Bouwmeester, J. G. Keller, K. Kim- mijser, mejuffrouw C. M. Peereboom, H. J. D. Veen, allen van de H. B. S. te Haarlem B. D. Schild, N. Slagter, beiden van de H. B. S. te Hoorn, en J. C. ten Noever de Braauw, van de H. B. S te Helder. Afgewezen 3 candidaten. Bouwquaestie. Zaterdagavond is de grond voor bet gebouw, dat mevrouw Visser yan Hazerswoude aan de afdeeling Haar lem van den Bond van Oud-Onder officieren had geschonken, door de Maatschappij Bosch en Vaart defini tief aan die afdeeling overgedragen, zoodot deze zaak hiermee afgel oo- pen is Alweer een h aail Zondagmiddag te 4 uur is, naar een lezer ons meldt, aan het strand bij paaj 61 ongeveer, tusschen Umuiden en Zand voort, een groote, doode haal aangespoeld. Het dier had een lengte van ongeveer 2 1/2 meter. Onder aan den buü bevond zich een groot gat van 15 c.M. lang en 3 c.M. breed- Wellicht is op het dier geschoten-. De haaien komen wel druk in onze buurtTer vervanging yan de zee slang misschien? Niet naar Urk. Namens de anti-xevolu ti onnai re kiesvereeniglng wordt ons bericht, dat wegens onvoldoende deelneming de boottocht naar Urk. niet gehouden kan worden. Naar we berichtten, was het voor nemen, Woensdag een pleizierreisje met een extra gehuurde boot naar Urk te maken, om de installatie van den heer A. Graveetein tot burgemees ter van Urk bij te wouen. Urk is dien dag wel op andere wij ze te bereiken, 's Morgens ongeveer 7 uur gaat een trein naar Enkhuizen, en van daar ongeveer 12 uur een boot die Urk aandoet. Daarmee gaat ook de nieuw benoemde burgemeester, die 's middags om liaif vier uur geïn stalleerd wordt. Dienzelfden dag kan roem evenwel niet per boot weer terugkeeren. Jubileum. Het was gisteren 12 1/2 jaar gele den, dat H. Keppel in dienst kwam bij de firma Wed. H. de Loor, Boter markt 17. Zijn patroon vereerde hem een fraaien fauteuil als blijvend aan- denken.- Verk wikkend bad. Gisterenmorgen omstreeks elf uur weixl aan de Schoterbrug door een automobiel een hond overreden. De eigenaar, die dit bemerkte, nam het beest op, en dacht dat het dood was, waarop hij het dan ook in liet water g-ooide. Maar toen het beest in het water lag, kwamen de levensgeesten spoedig terug, en kon cle man het dier weder levend medenemen. I - DE KERMIS. De kermis begon, terwijl het negen water in dunne straaltjes uit de lucht neersiepelde op de kermisgan- gers, om en bij het middaguur, na tuurlijk voornamelijk bestaande uit prille jeugd. Ze stoorden zich niet veel aan flat naargeestig gedrup op hun bolletjes, die jongens en meisjes, die al met bun neuzen onder het beschermend doek van de« draaimolen gluurden, lang vóór dö St. Bavo-klokken de kermis in te luiden begonnen. Te twaalf uur gingen de zeilen op en de kramen open. Het uitgebreide veld van kermisheerlijkheden lag voor de jonge water-tanders open. Een keur-colleetie van verlokkend bruin-vettige oliebollen, een kraam met suiker© genietelijkheden, een uit stalling van speeldingetjes en een scliitterig opgetooide draaimolen.... Wat verlangt een kinderoog en kin dermond nog meer - Het is een genot, weken lang be sproken, acht dagen te genieten, en een tijd lang te herinneren. klaar inet de kermis komen ook de an t-i-k e r m i s b i j eenkomsten. Men schrijft ons daarover Woensdag- en Donderdagavond, telkens te acht uur. zullen in de kermisweek gezellige vergaderingen worden gehouden, in de bovenzaal van het „Pietershuis", Stoofsteeg 6. Allen, ouderen en jongelieden, zijn welkom. Wie zich niet gaarne in het gewoel der kermis begeeft, kan daar den avond gezellig doorbrengen. Veel zal Ier afwisseling gegeven worden. De Christelijke Zangvereeniging Azaf zal iederen avond eenige liederen ten gehoore brengen. De heer J. M. Tim mer, uit Amsterdam, is haar direc teur. Voordrachten, zang van een ge mengd quartet, duet, enz., zullen de aandacht vragen. Alles zal in het werk gesteld worden, deze avonden zoo genoeglijk mogelijk te maken. Wellicht, dat ook de Vrijdagavond er bij zai komen. In dit geval zal de leider, de heer Roeles, van Arnhem, liet Donderdagavond mededeelen. Wij wekken ieder gaarne op, deze vergaderingen bij te wonen en ande ren mede te brengen. Men zie verder de advertentie. Verjaardag-Konig in Emma. Heden Is 't de verjaardag van II. M. de Koningin-Moeder van de open bare gebouwen wapperde 't rood-wit- blauvy, ook enkele particulieren had den de vlag uitgestoken. De parade ging wegens het ongun stige weder niet door.- Een gevaarlijk heerschap. Gisteravond ongeveer elf uur wer den in den omtrek der Zijlstraat eeni ge schoten gehoord. Een i gen tijd daarna weird op aanwijzing van eeni ge burgers op de Nieuwe Groenmarkt een persoon gearresteerd, bij wien bij onderzoek een geladen revolver werd gevonden met nog een kogel er opj (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. OVERVEEN. Liefhebbers voor groote boonen. Dat waren P. van M. uit Haarlem en J. O. uit Schoten, toen zij Vrij dagmorgen door de politie alhier werden betrapt op de bezigheid, dat zij op den tuin van W. J. Wagner groote boonen plukten en in een zak ileden, met het doel, zich die toe te eigenen. Tevens kregen beiden pro- ces-verbaal wegens het loopen op be zaaiden grond, en P. van M. boven dien wegens het zich zonder schrifte lijke vergunning van den rechtheb bende bevinden op diens grond ïn hel beait van eenige bassen lijmgarden. BLOEMENDAAL. Door de politie alh'er is gisteren aangehouden zekere J. M., wonende te Amsterdam, die in de duinen met twee minderjarige meisjes niet te noe men handelingen pleegde. De meisjes zijn door de politie naar hunne ouders gebracht en J. M. ter beschik king van de justitie gesteld. Door de politie zijn Zaterdagavond op een tuin der heeren Gebr. Bijvoet alhier, twee z.g. bollenzoekers aange troffen. Op de komst van de politie gaan deze heeren gewoonlijk aan het loopen of vluchten in een bootje, doch nu de politieman een politiebond bij zich had, moesten ze daar niets van bobben en bleven wijselijk stil op hun plaats staan. BENNEBROEK. Aon den concierge-buffethouder T. Medcnblik, aan bet gebouw van den R. K. Volksbond, ia met ingang van 1 September ontslag verleend. Het buffet zal dan publiek worden ver pacht. Aan het gezin van P. J. van Bakel is door den Minister van Oorlog een vergoeding toegekend van 40 cent per dag, gedurende den tijd, dat Van Ba kel onder de wapenen moet zijn. AERDENIIOUT. Een pet die duur kan worden. Wegens verduistering van een pet ten nadeele van don heer H., wonen- die alhier, is door de politie proces verbaal opgemaakt tegen den koetsier K„ te Haarlem. HALFWEG. Een 14-jarig meisje, een dochter van den melkslijter Kool, wonende Lodewijk Tripstraat te Amsterdam, d'e Zondag een fietstochtje naar Haarlem maakte, had tusschen Slo- terdijk en Halfweg het ongeluk, on der een auto te geraken, die in de richting Amsterdam ging. Tegelijker tijd kwam namelijk een electrische tram aan, zoodat zij niet tijdig wist uit te wijken. De auto Btopte onmid dellijk en vervoerde bet ongelukkige slachtoffer, dat liet voertuig geheel over zich heen had gekregen, naar het Buitengastliuis te Amsterdam, waar het opgenomen werd. Daar bleek een onmiddellijke operatie nood zakelijk, welke goed is afgeloopen. De toestand van het meisje is echter nog sLeeds zorgwekkend. IJMUIDEN. Te Umuiden is gearriveerd en naar het huis von bewaring te Haarlem overgebracht een jongmensch, ge naamd D., beschuldigd het zeiljacht van den heer K. Dekker te hebben stolen en verkocht. Van het geld, had hij eenige dagen goeden sier ge maakt, ZANDVOORT. Voor het Badhuis van minvermo genden is ontvangen een badpakje en 20 van mevrouw W. A. S., ƒ10 van Dncvirouw V. te Amsterdam, én van iemand, diie onbekend wenscht te hl ij ven een cither.: ïlians zijn alhier aanwezig 4 badgasten. WIJK AAN ZEE. Muziekconcours. Door vrij goed weer begunstigd had Zondag bij liet Paaschduin liet con cours plaats, uitgeschreven door „Axion" bij baar 10-jarig bestaan. Om 12 uur had de officieele ont vangst plaats in het café Rijk-Aarts, waarbij do voorzitter van liet feest comité, de heer J. C. Schmidt, de muzikanten welkom heette en de ge schiedenis van „Arion" herdacht, daarbij aan den tegenwoordigen di recteur (den heer Sam. Vlessing), als ook aan den vorigen (den heer J. Kooimans) hulde brengend, evenzoo aan den beschermheer, den heer R. Sequeira, van Amsterdam. Hierna werd de eere-wijn rondgediend, en ving het concours om 1 uur aan. Eerst werd gedefileerd voor den vaandelwedstrijd. Daarvoor bestond de jury uit de dames mevrouw Del- court van Krimpen, mevrouw Water schoot van der Gracht, mevrouw Van Ogtrop, mevrouw Van der Aa, me vrouw Sillem, mevrouw Boreel en mevrouw M. J. de Waard Deze jury kende de volgende prij zen toe Eerste prijs, verguld zilveren me daille, Crescendo, Westzaan. Tweede prijs, zilveren medaille, Zandvoort's Harmonie, te Zandvoort, en derde prijs, bronzen medaille, Paul Krugor, te Zandvoort. Voor de muziekwedstrïjden bestond de jury uit de heeren David Koning, van Amsterdam A. L. Hazeubroek, van Den Helder, en A. C. Brouwer, van Amsterdam, die ingevallen was voor den heer C. van der Linden. De uitslag was Derde afdeeling FanfareEerste prijs A met 66 1/2 punt, verguld zilve ren medaille. Waterland's Fanfare corps, te Buiksloot. Eerste prijs B, verguld zilveren me daille, niet 62 1/2 p., Oefening kweekt Kunst, te Amsterdam. Tweede prijs, zilveren medaille, met 50 p., Crescendo, te Westzaan. Derde prijs, bronzen medaille, On derlinge Oefening, te Uitgeest, met 47 1/2 p. Tweede afdeeling Fanfare. Eerste prijs niet toegekend. Tweede prijs A, zilveren medaille, met 57 p.. Crescendo, te Assendelft. Tweede prijs B, zilveren medaille, met 54 p.. Onder Ons, te Amsterdam. Eerste afdeeling Fanfare. Eerste prijs, verguld zilveren medaille, Har monie, van Assendelft, met 62 1/2 p. Derde afdeeling Harmonie. Eerste prijs, verguld zilveren medaille, Di lettantenclub, te Beverwijk, met 651/2 p. Tweede prijs, zilveren medaille, Paul Kruger, met 50 p. Derde prijs bronzen medaille, met 47 p.. Duin klank, te Velsen. Tweede afdeeling Harmonie. Eerste prijs, verguld zilveren medaille, Con cordia, Umuiden, met 64 p. Tweede prijs, zilveren medaille, niet bijzonderen lof van de jury, Zand voort's Harmonie, le Zandvoort. met 57 1/2 p Eerste afdeeling Harmonieniet opgekomen. De eere-wedstrijd had tot resultaat, dat Waterland's Fanfarecorps in de afdeeling fanfare, en Concordia, van IJmuiden, in de afdeeling harmonie, de lauwerkransen, terwijl aan de Dilettantenclub te Beverwijk een ex tra prijs werd toegekend. Door den regen vielen de avond feesten gedeeltelijk in 't water. Tijdens de wedstrijden werd door bet hoofdbestuur van den Provincia len Bond voor Harmonie- en Fanfare- gezelschappen in Noord-Holland niet een hartelijke toespraak van den vice- voorzitter, den beer S. C. L. Reygers- berg, aan de Harinonievereeniging Concordia van Umuiden een extra verguld zilveren eere-medaille aan den banier van Concordia gehecht, haar door den Bond toegekend voor haar bijzonder mooi spel op bet con cours van den Bond, gehouden te Wijkeroog op 13 Juni j.l. Dr. KUYPER EN ZIJN BESTRIJ DERS. Onder dit opschrift meldt „Het Volk" Wij vernemen, dat de „Tagi. Rund schau" bericht, dat Dr. Kuyper een vervolging zal instellen tegen zijne bestrijders. Voor zoover wij in dien tei-m zijn begrepen, kunnen wij me dedeelen, dat van een vervolging door Dr. Kuyper ons niets bekend is. TWEEDE KAMER-VERKIEZING IN SC1IOTERLAND. De Christelijk Historische Kiesver- eeniging te Oudeliorne raadt allen Christelijken partijen aan, zich niet van stemming te onthouden, doch mr. J. Limburg te stemmen.: De democratische kiesvereeniging in de gemeente Engwirden heeft be sloten, zich van aanbeveling te ont houden en de leden vrij te laten, hoe ze bij de aanstaande stemming willen stemmen. De vrije socialisten vespreiden een manifest, waarin zij onthouding van stemming aanbevelen. MOORDAANSLAG. Vrijdagnacht had te Hazerswoude een moordaanslag plaats op het echt paar Spyker, waarvan de man 66 en de vrouw 70 jaar telt. De toedracht is als volgt In den laten avond kwam iemand Spyker waarschuwen, dat zijn koe te. water lag. Spyker ging met den man naar do weide, waar hij plotseling werd aangevallen en met een mes in het linkeroog gestoken werd/. Bij dd hierop gevolgde worsteling ontving Spyker nog meer steken, waarna hij in een sloot geworpen werd. De nach telijke bezoeker keerdo nu naar vrouw Spyker terug en wist rloze eveneens naar bulten te lokken, waarna hij haar een aantal messte ken toebracht. Spyker, die inmiddels uit de sloot had weten te komen, had liet gillen van zijn vrouw gehoord, waardoor buren waren gewekt, die de politie waarschuwden. De politie verbond de beide slachtoffers. Spyker zal het linkeroog moeten" missen. Wat den aanrander betreft, deze werd door de vrouw herkend als den persoon, die 's morgens op liet erf was geweest om varkens te koo- pen. Hij is 21 of 22 jaar en waar schijnlijk slager. Men vermoedt, dat zijn opzet was geld te stelen, hetwelk echter door liet schreeuwen van de vrouw is mislukt. TARIEFHERZIENING. Naar aanleiding van het bericht, dat „De Tijd" uit 's-Gravenliage ge werd, en waarin de schrijver ver klaarde, uit de beste bron te kunnen mededeelen, dat de voorbereidende werkzaamheden voor de tariefherz-'e- ning zijn afgeloopen, en dat in het ko mende parlementaire Jaar deze zaak zeker zal worden afgedaan, schrijft do „N. Ct." o. m. het volgende We zijn heden op kondschap uitge gaan en vernamen, dat ten aanzien van tariefsverhooging zelfs de eer ste bakens nog niet zijn uitgezet. Wel ligt het ontwerp-Harle ter be hoorlijke plaaise in de archieven be waard, maar dit ontwerp heeft een veel te verre strekking, zelfs vooreen gioot deel van rechts, zoodat het aia .ontwerp" geen waarde meer heeft. Wél ook bestaat er een commissie, belast met bet uitbrengen van advies- ren aan den minister van Financiën ten aanzien van middelon-verster king, waarbij het den minister na tuurlijk vrij staat van die adviezen al dan niet gebruik te maken. Maar wat betreft de voorbereiden de werkzaamheden voor tariefsher ziening, die volgens „De Tijd" zou den zijn afgeloopen, moet de eerste letter nog op papier worden gezet. Do eindcijfers der verschillende hoofdstukken voor de staatsbegroo- ting 1910, thans nog bij de departe menten in bewerking, moeten eerst den minister van Financiën litbben bereikt. Dan pas kan worden nage gaan óf en zoo ja (wat weinig be twijfelbaar is) in welke mate midde len-versterking noodig is. NED. VEREENIGING TOT AF- SCHAFFING VAN ALCOHOL HOUDENDE DRANKEN. Heden houdt de Nederlandscha Vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken te Leeuwarden haar 76ste algenieene vergadering. Blijkens het 65ste jaarverslag, uit gebracht door den algemeenen secre taris, den heer J. G. Jansonius, telde de vereeniging in 1909 8390 leden en 632 adspirant-leden, namelijk 1406 le den en 229 adspirant-ledcn meer dan in Juni 1908. Het aantal afdeelingen bedroeg 193, tegen 146 op 1 Januari 1903. In het geheel werden 576.700 exem plaren van „De Blauwe Vaan" ge drukt, dat is gemiddeld 11.090 exem plaren per nummer. Verder versche nen in 1908 126.683 exemplaren van propaganda-geschrlften, terwijl onge veer Ï47.790 exemplaren van propa- gutida-geschriften uit hot magazijn werden afgeleverd. BELASTINGVERHOOGING TE 's-GRAVENHAGE. Naar uit betrouwbare bron verno men wordt, i3 het thans zeker, dat de genieentebegrooting Yan 's-Gravenha- ge, voor het dienstjaar 1910 niet slui tend zal kunnen worden gemaakt zon der tot belastingverhooglng over te gaan. TUINBOUWTENTOONSTELLING TE ZEIST. Minister Talma heeft zich bereid verklaard, op 25 Augustus a. s. de groote tuinbouwtentoonstelling te Zeist te openen. INBRAKEN. Vrijdagnacht werd ingebroken in de steenhouwerij van de firma Van Dael in de Provenierstraat t£ Rotter dam. Een brandkast werd openge broken, doch veel van hun gading schijnen de dieven niet gevonden te hebben. De vorige week bleek, dat te Rot terdam was ingebroken in het woon huis van den heer S. de Kal, cliof de bureau van de firma Van den Bergh Ltd., wonende Prins Hendrikstraat 8, te Feijenoord. De bewoners vertoefden tijdelijk te Baarn. Hét geheel© huis bleek door zocht en hier en daar was vernieling aangericht. Het schrijfbureau werd

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1