HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDB BLAD. Stadsnieuws Binnenland FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. MAANDAG 2 AUGUSTUS 1909 DE TSAAR IN FRANKRIJK. De Tsaar had Zaterdagmiddog een onderhoud met den Franse hen minis ter van Bultanlandsche Zaken* Pi- chon. President Faillièrea gaf ter eere van den Tsaar, een déjeuner en diner. Aan tafel werd natuurlijk fLink ge toast I Tijdens het diner bracht president Faillièrea een toast uit op den Tsaar, waarin hij zijn dankbaarheid te ken- nen gaf wegens dieais trouwe sympa thie en onveranderlijke vriendschap. Dit bezoek verleent de alliantie eet wijding, welke veroorlooft er in de toekomst desselfde gelukkige gevol gen, ais in bet verleden, van te ver wachten. „Ik drink, aldus de presi dent, „op de grootheid en den voor spoed van het verbanden en bevrien de Russische rijk.'* De Tsaar antwoordde door zijn dank te kennen te geven voor Fal- lières' welwillende gezindheid en be- veetigio zijn warme, persoonlijke sympathieën ten opzichte van Frank rijk. De alliantie is een kostbare waar borg voor den algemeenen vrede. „Ik ben gelukkig, hulde te mogen bewijzen aan uw prachtige vloot. En met gevoelens van hartelijkheid 011 onveranderlijke standvastigheid, drüaik ik op do grootheid van het ver bonden en bevriende Frankrijk." HET NIEUWE TARIEF VAN IN VOERRECHTEN IN DE VEIREENIG- DE STATEN. Door het lluis van Afgevaardigden werd het tariefrapport van het con ference-comité met 195 tegen 173 stemmen aangenomen. Deze cijfers verwekten een groote republikeinsche betooging. VEILINGEN, geliouden in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw", te Haar lem, op Zaterdag 31 Juli 1905, des avonds te 5 uur. No. 1. Een huis en erve aan de Smedestraat, No. 20. J. Mok. 3605. No. 2. Een villa, genaamd „Den- Hoeve", erf en tuin, te Santpoort, ge meente VeLsen. aan den Duinweg. Opgehouden, 7355. No. 3 Een villa, genaamd „Eik- Hoeve", erf en tuin, naast het voor gaande perceeL Opgehouden, 7205. No. 4. Een huis en erve met tuintje aan de Oostzijde van de Vooruitgang straat no. 81. O. F. H. Schönhuth. f 1905. No. 5. Een winkelhuis ea erve, met binnenplaatsen on achterbuis. aan de Oostzijde van de Kleine Houtstraat, No. 39 Kloek-Maarscn. ƒ3100. No. 6 Een winkelhuis en erf aan de zuidzijde van cLe Breestraat. op den hoek van de Lange Annastraat-, Na IS No. 7. Een huisje en erf aan de westzijde van de Lange Annastraat, No. 2 No. 8. Een pakhuis en erf aan de westzijde van de Lange Annastraat, No. 4 Do perceelen No. 6 tot en met 8 ge combineerd. J. Groot, 5240. Tien ritten kaartjes. De directie van de E. N. E. T. heeft den practiscben maatregel genomen, dat de tienrittenkaarfjes, die op de ceintuurbaan worden afgegeven, voortaan ook geldig zullen zijn op de lijn naar BloemendaaL Dat zal het vervoer zeker ten goede komen. N aamsmisbruik? Vroeger trad en bij gelegenheid van de kermis treedt hier op een de clamator, die achter zijn voornaam den Latijnschen uitgang i u s moet hebben gezet en daardoor een naam verkregen, precies gelijkluidend aan dien van een Haarlemsche familie. Die familie moet nu van plan we zen, zich daarover bij de justitie te gaan beklagen. Kom, kom, is dat nu wel de moeite waard EXAMENS HOOFDAKTE. Haarlom, 30 en 31 Juli. Geëxami neerd 14 mannelijke candidaten. Ge slaagd de heeren G. II. Terhorst, te Haarlem. E. A. Tiel Groenestege, te Sassenbeim, M. G. Warffenius, te Delft, II, Wiersma te Muiden. Verlof Drankwet. Door A. Westpha! is aan B. en W gevraagd om verlof (ingevolge art. 34 dier wet) tot het verkoopen van alco- holhoudendon drank anderen dan 6lerkcn drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in hot perceel aan het Groot Heiligland no. 37. Rubriek voor Vragen GeabonoMrdeu habbon hat voornoht rragan op T»»eliill«nd gabi«d, mlta voor beantwoording vatbaar, in t« Maden bg de iUdaetie rau Haarlem's Dagblad, Gzoote Hontatraat M ▲11a autwoardei. worden gaheei koiteloo* i«f#Tan cu, voor sooreel mogelijk la, deo dag na de intending. ▲an vragen, die niet volledig naam en woonplaote van den inzendar veimeldan, wordt geen aandacht geeohoukan. VRAAG. lk heb een huis, dat niet geregeld van drinkwater was voor zien ik heb er in voorzien, van te voren gewaarschuwd, doordat de put onder het huis ligt, in orde te laten maliën. Heeft nu de huurder recht op schadevergoeding voor het doorlaten van benoodigd materiaal en werk volk ANTWOORD. Wanneer hot door u bedoelde dringend noodig was, dan moet de huurder zulks gedoogen en kan alleen dan eene evenredige ver mindering van huurprijs vorderen, wanneer do reparatie langer dan veertig dagen duurt. Uit de OsKstrekea SLOTEN. Onder deze gemeente is aan den Haarlemmerweg, bij den Uitweg, op 31 Juli 1909, des voormiddags te half «es uur, gevonden het lijk van een manspersoon van middelbare lengte, tusschei. 25 en 30 jaar oud, aange zicht rond, haar bruin, oogen blauw, zonder baard of knevel.- Merkbare (eekenen geene. Hij was gekleed in een wjt katoe nen hemd, wit keper onderbroek, grijs gestreept sporthemd, blauw Ia- kenschë pet, met lederen klep, van onderen groen, zwart zijden rood-ge- stippeldë das, zwarte geweven kou sen, zwart lederen rijgschoenen, don ker blauw gestreepte colbertjas, dito broek (zonder vest). Aan den middelvinger van de rech terhand bevond zich een glad-gouden ring. Voorts zijn op het lijk gevonden tweo wit-gerande zakdoeken en een zakje niet tabak, gemerktII. Berns- Gusstafsson, Oudomanstreet, Ant werpen. De burgemeester verzoekt inlichtin gen, ter vaststelling van de identiteit van dezen persoon. VELSEN. PROTEST TEGEN EEN RAADSVERKIEZING. Men meldt uit IJmuiden aan. do Telegraaf Bij de herstemming, welke hier laatstleden Dinsdag werd gehouden, voor 3 leden van den gemeenteraad van Vel sen, waartoe IJmuiden be hoort, werd door een kiezer protest aangateekend tegen het feit, dat het stembureau eenige minuten vóór vijf uur was gesloten. Bij het sluiten van dit bureau wees de daarin geplaatste klok echter precies 5 uur aan. Bij onderzoek op de klokken van 't postkantoor, van het spoorwegstation en van den politiepost, bleek het wer kelijk nog geen vijf uur te zijn. Met den trein, die 4.55 arriveert kwam nog een aantal kiezers mede, die dus teai onrechte niet meer tot de stemming werden toegelaten. Naar wij vernemen, worden thans ernstige pogingen in het werk ge steld, deze stemming door de bevoeg de autoriteiten nietig te doen ver klaren. Wijl deze verkiezingsstrijd met fel heid is gestreden, riet men hier met belangstelling den uitslag van die po gingen tegemoet. IJMUIDEN. We lezen in het verslag der Kamer van Koophandel te Amsterdam o.a. Met groote ingenomenheid brengen wij ditmaal verslag uit omtrent het scheepvaartverkeer onzer haven, ge durende het jaar 19Ü8. In tegenstelling met bijna alle Noordzeehavens, die voor het ruee- rendeel eene zeer aanzienlijke ver mindering in het zeevaarlverkeer on dervonden, kunnen wij wijzen op eene belangrijke vermeerdering van de ingeklaarde inhoudsgrootte, be langrijker dan in een aantal jaren het geval was. Met voldoening vernamen wij van vele zijden betuigingen van groote ingenomenheid met den tegenwoor- digeu toestand van het Noordzeekar naai vele gezagvoerders spraken ook met den grootsien lof over de uit muntende verlichting van hot Kanaal bij nacht, waardoor eene even veilige vaart zoowel bii nacht als bij dag is gewaarborgd. Aanvaring van brug gen door zeeschepen kwam niet voor en geen enkele belangrijke averij op het Kanaal volt te vermelden. De toestand van het Zeegat te IJ muiden liet niets te wenschen over voortdurend was de waterstand vol doende om do voorgaats komende schepen zelfs bij laag water dadelijk te laten binnen komen met kracht wordt gewerkt aan de verbetering der verlichting van den havenmond deze werken zullen in den loop van het jaar 1909 gereedkomen, waarna de haven van IJ muideii een der vei ligste en van de beste hulpmiddelen voorziene havens der wereld zal zijn, ook voor de meest diepgaande sche pen. Op het hoofdkanaal worden sche pen toegelaten, die geen grooier diep gang hebben dan 9.20 M.. bij een wa terstand in het Kanaal van 0.50 bov. N.A.P. en zooveel meer of minder als de waterstand in het Kanaal hooger of lager dan de genoemde hoogte is. De maxi mum breedte bedraagt voor de Noordzeesluizen te IJmuiden 24 M. De grootste snelheid, waarmede de stoomva&rtuigeu rich op het hoofd kanaal mogen bewegen, bedraagt per minuut voor stoomvaartuigen met een diepgang van G M. en meer 175 M. voor stoomvaartuigen met een diepgang van minder dan 6 M. en meer dan 4 M. 200 M. voor stoomvaartuigen met een diepgang van 4 M. en minder 250 M. zoodat de stoomschepen, het in den regel zeer korte oponthoud voor schutten en inklaren to IJmuiden me- degerekend, gemiddeld binnen 21/2 uur van de zee uit hunne ligplaats te Amsterdam kunnen bereiken. Zooals uit de opgenomen statistie ken blijkt, nemen de schepen, voor onze haven bestemd, steeds grootere afmetingen aan en begint onze stad thans de vruchten te plukken van de groote opofferingen, die zij, zoowel als de Landsregeering, zich ge troost heeft om onzen waterweg naar in dien uitmuntenden toestand te brengen, waarin hij thans verkeert. Mogen volgende jaren eene steeds toenemende vermeerdering van de scheepvaart-beweging aantoonen, waardoor onze haven geleidelijk zal worden gebracht tot den rang. dien zij behoort in te nemen. „Waar dat de zeevaart bloeit zijn woelig' onder zaten I' Het onderstaand rondschrijven aan de afdeeliug „IJmuiden" van de .,Ver- eeniging tot Bevordering der Neder- landscbe Visscherij" werd van den directeur der Rjjksvisschershaven ontvangen. „In verband met de omstandigheid dat vele stoom- en ze-'lloggers noor delijk visschende zijn, en slechte vangsten maken, terwijl blijkt, dat de hommen, die veel zuidelijker visschen goede vangsten maken, werd door eenige roeders de vraag gedaan of er geen mogelijkheid bestond door tus- scbenkomst van H. M. „Zeehond", welke bij de haringvloot kruisende is, per draad!ooze telegraphic orders aan. hunne schepen te doen toekomen, om de zuidelijke vischgronden op te zoe ken. „Naar aanleiding daarvan werd bij het Departement van Marine dien aangaande geïnformeerd en werd de medödoeliiig ontvangen, dat art. 7 van de instructie van den comman deerenden officier van H. M. „Zee hond", betreffende het overbrengen van praaiberichten per draadlooze te legraphic, zoodanig kan worden op gevat, dat telegrammen door reeders aan visschers op zee kunnen worden verzonden via Scboveningen Haven, tegen het gebruikelijk tarief, indien die telegrammen zijn geredigeerd als volgt Commandant „Zeehond", Scheveningen Haven. Indien door u ontmoet wordt (in te vullen stoomlogger, logger of bom) en lettarteeken en nummer, bv. logger YM 800) verzoeke hem te doe len.(inhoud van de te zenden, me- dedeelingj. (Onderteekening. Door deze welwillende opvatting wordt er dus de mogelijkheid geopend een bericht aan uwe schepen te zen den, houdende aanwijzing waar zij moeten gaan visschen, ;ndien de vangst slecht is, waarbij echter wel in het oog moet worden gehouden, dat het Departement van Marine uit den aard der zaak geen enkele verant woordelijkheid op zich kan nemen, dat het bericht werkelijk is afgege ven waar de „Zeehond" echter vol gens ontvalige mededeeling eerst 16 Augustus a. a terugkomt en tot dien tijd hoofdzakelijk lusschon de ha ringvloot op de Noordelijke gronden (omstreeks 5659 gr. N.B.) kruist, be staat er goede kans, dat de berichten eventueel aan de goede adressen af gegeven zullen kunpen worden. Daar deze zaak mij van groot be lang voor de visscherij voorkomt, ver oorloof ik mij u beleefd to verzoeken een ander ter kennis van do roeden in uwe afdeeling te brengen." Zeiljacht teruggevonden. Het zeiljachtje, dat Vrijdag te IJ muiden werd gestolen, is door den eigenaar, den heer Kors Dekker Jr., te Amsterdam teruggevonden, zoo danig afgetuigd, dat het oppervlakkig beschouwd moeilijk te herkennen was. Het geheel schijnt er op te wij zen, dat de diefstal met voorbedach ten rade is geschied. Eenige dagen te voren toch kwam iemand bij den te- genwoordigen eigenaar vragen, of hij een boeier wilde koopen eu werd op diens vraag, waar het jacht te zien was, geantwoord dat men er wel mee te Amsterdam zou komen. Voor den koopprijs van f 85 werd een quitantie met oen valschen naam afgegeven. ZANDVOORT. Kinderfeest. Zaterdagmiddag werd het kinder feest voortgezet met den gecostumeor- den optocht, die, voorafgegaan door muziek, langs den Boulevard de Fa- vauge, door de JohaD Mezgerstraat, Zeestraat, Haltestraat en Kerkstraat naar café Germania trok. Een zeer aardig groepje vormden de Volen- dammers, samengesteld uit twee Driessen's en vier Van Erven Dorens, die dan ook ecu eersten prijs var- wierven De Ballin's, die plaats hadden go- nomen op een versierden ezelwagen, kregen ook een eersten prijs. Ook de met bloemen kunstig versierde fiets van Jan Bon trok de aandacht (eerste prijs). Greta Clermont, een bloem voorstel lend. een madeliefje, werd eveneens oen eersten prijs toegekend. Sneeuwwitje en de dwergen, veor- „asteid door J. en P. Sternberg, Cra mers, Hausbrand, Driessen, Scholten, Roos en M. v. d. Schueren, kregen een tweeden prijs, evenals do Hof bakkers (G. Post, J. Post en P. van Raamsdonk), die gezeten waren in een bokkenwagen. Bij den vliegerwedstrijd verwierf den oorsten prijs J. Docen. Zijn vlio- ger ging liet snelst op, stond T mooist en 't hoogst. Diepenbrock had de aardigste vlio* ;er, een vogel voorstellend. E beling had zijn vlieger zelf ver vaardigd, waarvoor hem de derde prijs werd toegewezen. Den vierden prijs verkreeg Pasburg. Hiermee waren de wedstrijden van 31 Juli naar ieders tevredenheid af geloopen. HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder bood heden ter gelegenheid van Haar verjaardag op het lustslot Soostdijk den dames en hoeren van Hare hofhouding een déjeuner aan en vertrekt daarna naar Het Loo. MINISTER VAN MARINE. De Minister van Marine zal tijdens zijn verlof een zeereis maken. Daar- too is vice-admiraal Wentliolt aan boord gegaan van bet stoomschip ..Sindoro", dat hem tot Marseille zal brengen, vanwaar de minister voor nemens is naar Noord-Afrika over te steken en o. a. Marokko's hoofdstad Tangar te bezoeken. GENERAAL SMUTS. Naar de „Z.-Afr. Post" verneemt, is generaal Smuts voornemens ook een bezoek te brengen aan Holland. Hoogst belangrijke werkzaamheden zullen hem echter nog wel een tijd te Londen bezighouden. BLOEDVERGIFTIGING. Men meldt uit Herkingen (Goeds reede) Alhier heeft zich een geval van bloedvergiftiging met doodelijken af loop voorgedaan. Mejuffrouw M. H., bekwam namelijk een verwonding aan de hand, waarna hand en arm spoedig opzwollen. Een inmiddels ont boden geneesheer constateerde bloed vergiftiging, doch het mocht niet meer gelukken, de vrouw in het leven te behouden. OMKOOPING VAN KIEZERS Tegen hot op 20 Juli gekozen lid van den gemeenteraad van Sas van Gent, E B., is (volgens de „Tel.") proces-verbaal opgemaakt, wegens verdenking van overtreding van art. 126, wetboek voor strafrecht, betref feilde omkooping van kiezers. Oaitenlaadsch Overzicht DE ONGEREGELDHEDEN IN SPANJE. De aanleiding tot de onlusten moet ook voor een belangrijk deel gezocht worden in den bekenden en eeuwen ouden. volkshaat, tusschen de lands- deelen Catalozüé en Castilië. De Go- taloniërs zijn geen volbloed Span jaarden Ze spreken geen Spa arisch, maar Catulaansch, een tongval, die veel overeenkomst vertoont met het taaleigen van de Franschd streken over de Pyreneeën. Ilun karakter ls anders, evenzoo hun ras en zeden. Daarom gevoelen ze zich bij Spanje niet „thuis" en meermalen hebben ze van hun sym- pathièn voor de Fransche bewoners ean de noordzij ven de Pyreneeën, of Vaai een geheel eigen nationaliteit, blijk gegeven. Toen de jonge koning Alfonso dan troon besteeg, nam hij geen schitte rende erfenis over. Catalonië was in hevige beroering en trouwens in ge heel Spanje was 't een ongeregelde toestand. Mot z'n bekende hartelijk heid en populariteit heeft Alfonso ge tracht 't volk, óok de Cataloniërs voor zich te winnen. Hij schoen daarin ge deeltelijk te zullen slagen, want reeds waagde Z. M. eenige officieele bezoe ken aan dat landsdeel te brengen. Maar nu is 't in eens weer mis ge worden 1 De Cataloniërs vonden nu in den oorjogs-misère een reden, om tegen de Spaansche regeering te sto ken en oproerigheden uit te lokken. De oude Catalaansche quaestie was weer aan de orde. Over deze beweging moet men niet !e licht denken. Van de 19 mlllioen Spanjaarden zijn er minstens 5 inil- lioen Volbloedige Cataloniërs. Bijna een derde of eon vierde yan alle Spanjaarden. De ongeregeldheden werden nog vertroebeld door onlusfen, uitgelokt door anarchisten en andere ontevre denen. Uit vorige mededeelingen is al ge bleken, dat er bij deze onlusten hevig gevochten is. Een opera-zangeres (wel geen deskundige, maar toch wel betrouwbaar) heeft de oproerigheden te Barcelona bijgewoond en zegt, j,dat die tooneelen aan de beschrij vingen van de Fransche revolutie itloen denken 1" In den strijd tusschen do soldaten, politie en de oproerige burg er s vloeit heel wat blotd. Wel zijn geen officiee le cijfers bekend, maar .officieus wordt gemeld, dat er Dinsdag in Barcelona aan beide zijden reeds een dui zend personen sneuvelden. Het aantal gewonden is in verhouding natuurlijk nog veel grooier. 't Is al bekend, dat een deel der op- xoerigen zich vooral tegen de kerken en kloosters richt. Onder de tele grammen was daarvan Zaterdag in 't kort een droevige mededeeling uit Barcelona te lezen. Dozijnen priesters en nonnen zijn meedoogenloos geslacht, sommigen op het altaar, die het kruisbeeld om hoog hieven en dapper de kerkelijke bezittingen verdedigden tegen het vernielende vuur der revolutie. Het gepeupel belette de ambulan te van het Roode Kruis, binnen te gaan, en gewonden werden levend verbrand. Toen de nonnen aan de vensters van het brandende klooster versche nen, werden zij gesteenógd. Niemand stond haar bij, en zij werden aan haar noodlot overgelaten. Het aantal dooden gaat 120 te bo ven, en meer dan 300 personen wer den gewond. Aan afdeel ingen van het Roode Kruis wordt belet, door de straten te gaan, ten einde de slachtoffers te kunnen vervoeren. Op een gegeven o ogenblik trokken 10,000 revolutionnairen in optocht door de straten, met de verbrande overblijfselen hunner slachtoffers. Zij hadden de lijken, beonen en hoofden op Lange palen gespietst. Onder groot hoerageroep eu liet fluiten van de Marseillaise, trokken zij letterlijk onder de oogen van den kapitein-generaal, voorbij, aan het hoofd zijner troepen staande, maar die niet durfden vuren, omdat de op standelingen veel sterker waren. Deze onlusten zijn evenwel al van 27 en 28 Juli. Nu schijnt 't, alsof de ongeregeldheden wat afnemen. Uit Madrid wordt officieel bericht, dat de troepen den toestand nu geheel meester zijn en de rust teruggekeerd is. Wellicht zal deze opvatting wat optimistisch zijn; maar dat de toe stand er veel kalmer is, mag zeker Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 17) .Eerst deden zij voortdurend een aanslag op haar beurs, haar talenten en haar tijdtoen verveelde haar dat en begon zij al meer en meer te voe len, dat zij gerekend werd tot oen club te behooren, die in een kwaden reuk stond bij dezelfde jeunesse dorée, die Candeilie zoo graag wilde behagen. In haar eigen land was zij altijd €en goede Republikeinsche geweest Marat had haar het eerste succes ge geven door zijn gToote loftuitingen in zijn veel gelezen courant; in Parije had zij omgang gehad met alle ar tiesten en acteurs, die zonder uitzon dering Republikeinsch waren. Maar in Londen, al werd men daar ook door de uitgewekenen en aristocraten genegeerd, gaf het niets om In be trekking te élaan tot de revoluüoual- genoemd worden. In allerijl zijn er krijgsraden benoemd, die nu over de voormannen der betoogers vonnissen uitspreken. Alles gaat bij kort proces on bij het uitspreken van do doodstraf worden de veroordeelden d ad e 1 ij k gefusilleerd. Dat brengt er ook de vrees in bij de overigen en maakt, dat velen hunner 't land verlaten, om een slral te ontkomen. Toch is over geheel Spanje de staat van beleg nog gehandhaafd. DE OORLOG IN MAROKKO. Anders geldt T „weinig nieuws goed nieuws". Of dit cok van de troe pen van generaal Marinas kan gel den We gelooven T niert. Uit de so bere modedeelingen van T oorlogster- rein blijkt wel, dat de Mooren nog ge regeld op de Spanjaarden winnen. Nu zijn de Spanjaarden geheel in de vesting Melilla opgesloten en worden duar hevig bestookt. Eenige dagen ge leden was een deel der Mooren bij een aanval reeds in de stad gekomen, maar ze werden er nog met veel moeite weer uit verdreven. Wanneer generaal Marinas niet spoedig flinke versterking krijgt, dan kan hij 't niet lang meer „bolwer ken". Hij heeft nu al aan *t moeder land om 75.000 man nieuwe troepen gevraagd, doch., ze nog niet gekre gen. Of de regeering ze hem zal kun nen geven? De oproeping der reser visten gaat slechts geleidelijk, om de bevolking niet al te zeer te prik kelen. Dat de toestand ernstig is, blijkt wel uit het feit, dat de Fransche re- geering voor Melilla een schip laat kruisen, om den Franschen in die stad een toevluchtsoord te bieden, wan neer de Mooren de stad dreigen bin nen te dringen. Ook zorgt de Fran sche regeering voor de proviandee ring dezer landgenooten. De mander, waarop de Spaansche vijanden, de Rif-Iieden hun aanvallen op de Spaansche stellingen regelen, de moderne wapens waarover zij be- scliikken en de verkwisting die zij aan den dag leggen bij 't verbruiken van hun voorraden, wekken in Span je pijnlijke verbazing en geven aan leiding tot het vermoeden, dat de vij anden der Spanjaarden zich verheu gen in den goeden raad en de daad werkelijke ondersteuning van een zeer machtigen, geheimzinni gen bondgenoot. Een Spaansch blad schrijft daarover als volgt liet staat vast, dat de Kabylen, die ons thans zoo flink en met zooveel succes weten aan to vullen, nog vóór zes maanden gebrek hadden aan alle middelen tot het voeren van een oor log. Dat gebrek aan middelen was in dertijd ook Yoor den Roghi een reden om het terrein van zijn vroegere ze gepralen te verlaten. Eu zie, diezelfde Roghi dook korten tijd daarna, voor treffelijk uitgerust met wapenen en krijgsvoorraden vóór Fez op. Van waar had hij dien steun gekregen? En hoe komen thans de Rif-lie den aan dien buitengewonen overvloed van voorraden Men heeft den smok kelhandel hiervoor verantwoordelijk gesteld. Maar, al moge die in nog zoo grooten omvang worden gedreven, dat kan toch geen voldoende verkla ring zijn voor de reusachtige hoeveel heden wapens en voorraden, waar over de Rii-lieden beschikken. Ook de aauvalstaktiek der Rif-Heden ver raadt duidelijk eau organisatie, die van 'hun vroegere gewoonten zeer af wijkt. Heeft de regeering wel eens over deze ernstige vragen nage dacht? MIJNRAMP IN HEfT RUHR- GEB1ED. Bij het graven van een gang in de Victoriamijn, is een gedeelte van de schacht ingestort, waardoor 7 man onder het puin begraven en gedood werden. OVERSTROOMINGEN LN MANDSJOERUE. De provincie Cherchun, In Mand- sjoerije wordt door overstroomingen geteisterd, waarbij reeds ineer dan duizend menschen om het leven zijn gekomen. Te KerLn, op 225 mijl af stand van Moekdan, zijn 7000 wonin gen onder water gezet. Het water rijst nog steeds. ZEPPELIN'S TOCHT. Graaf Zeppelin maakte Zaterdag een reis per luchtschip van Fried- richshafen naar Frankfurt a. Main, 't Was een mooie succesitocht. GROOTE BRAND. De Japansche stad Osoka (800.000 inwoners) staat in brand. Er zijn al 13.000 huizen verwoest. re journalisten en pamfletschrijvers, die de Socialistische clubs van de En- gelsche hoofdstad lastig vielen, en die de eerste bewerkers waren van al die oproerige vergaderingen en ver raderlijke vereenigingen, die Mr. Pitt en zijn collega's zooveel zorg en angst bezorgden. Een voor een keerden alle kamera den van Desirée CandeilLe, mannelij ke, die haar naar Engeland verge zeld hadden, naar hun eigen land te rug. Toen de oorlog was verklaard, werden sommigen gedwongen om te rug te keeren. Maar Desirée was gebleven. Haar oude vrienden hadden haar weten te waarschuwen, dat zij op dit oogen- blik niet, heel welkom zou zijn. De journalisten van Engeland, de verte genwoordigers en spionnen van de Revolutionaire Regeering, namen re vanche over de velerlei beleedigin- gen, die zij van de jonge actrice had den moeten ondervinden, en in die dagen had het feit van in Frankrijk niet welkom te zijn een ver strekken de en gevaarlijke beteckenis. Gandeille durfde niet terugkeeren, ten minste op dit o ogenblik niet. Zij vertrouwde op haar eigen kracht tot intrigeeren, en haar be kende toovermiddelen om de vriend schap van de Jacobijnen te heroveren, pu wendde zii zich weer tot de So cialistische clubs in Engeland. Maar spoedig had Demoiselle Candeilie geen grond meer onder de voeten, zij was bij beide partijen io ongenade. Haar machinaties werden in officiee le kringen bekend, haar betrekking tot alle oproerige clubs van Londen werd spoedig rondgebazuind, en eens op een avond kreeg Desirée een docu ment aan haai- geadresseerd: „Van het particulier Bureau van Zijn Ma jesteit", waarin stond geschreven, dat volgens artikel 33 hoofdstuk 5 van het wetboek George III haar, Desirée Candeilie, Fransch onderdaan, nu in Engeland gevestigd, beval dit ko ninkrijk binnen zeven dagen te veria- ten en dat als gezegde Desirée Can deilie weigerde dit bevel op te volgen, zij zou worden beschouwd als be klaagde, voor de rechtbank gebracht eu veroordeeld tot gevangenisstraf van een maand en later binnen een 'bepaalden tijd zou moeten vertrek ken op straffe van voor haar leven verbannen te worden. Dit beteekende, dat Demoiselle Candedlle precies zeven dagen tijd had om de verzoening met haar vroe gere vrienden, die nu met hun mee- doogenlooze en voortdurend met bloed bevlekte handen Parijs en Frankrijk regeerden, tot stand te brengen. Geen wonder, dat Demoiselle Can deilie in den nacht die volgde op de ontvangst van dit dreigend docu ment, ernstig aan slapeloosheid leed. Zij durfde niet naar Frankrijk te rug te gaan, zij werd uit Engeland gezonden 1 Wat moest er van haar worden Dit was juist drie dagen voor den gewichtigen middag van het feest in Richmond, en vier en twintig uur na dat de ex-gezant Chauvelin in Enge land geland was. Candeilie en Chauvelin hadden el kaar ontmoet in de „Club der Fran sche Jacobijnen" in de Sobrostraat, en nu was de mooie Desirée den avond van den dag volgende op het feest op kamers in Richmond ge ïnstalleerd en voelde dat haar geluks zon nog niet geheel gedaald was. Een gesprek met Burger Chauvelin had Demoiselle Candeilie weer doen opleven. De jonge actrice zag nu weer viziosnen van intrigue, van dramati sche toestanden, van heerlijke oogen- blikken van wraak hetgeen voor Mademoiselle Desirée gelijk stond met voedsel, drank en lucht om ta ademen. Zoj zou zingen in een der meest aristocratische salons van En geland; dat was bijzonder heerlijk. De Prins van Wales zou haar zien en hcoren zingen 1 Dat opende een vergezicht van allerlei verrukkelijke mogelijkheden 1 Bn alles wat zij te doen had, was een rol te spelen, haar door Burger Chauvelin voorgeschre ven, rich te gedragen zooals hij wenschte, de richting uit te gaan, waarheen hij haar leidde 1 Weldat was gemakkelijk genoeg, omdat de rol, die zij te vervullen had, volko men bij haar talenten paste. Zij keek met critischen blik naar haar beeld in den spiegel. Haar ka menier Fanchon een kleine, Fran sche wees met wie zij in Londen toe vallig had ken uk gemaakt hielp haar een weerbarstige krul tot de or de te roepen. En nu de collier. Mademoiselle, zei Fanchon met onderdrukte opge wondenheid. Zij was juist door iemand gebracht, een groot marocco leeren étui, dat open op de toilettafel stond, vertoon de rijn schitterenden inhoud. Candeilie durfde haar nauwelijks aanraken ea toch was sij voor haar. Burger Chauvelin had ei een. briefje bij gedaan. Wil Burgeres Candeilie zoo vriendelijk ziin dit geschenk aan te nomen van de Fransche Regeering, uit erkentelijkheid voor de nuttige, al bewezen en nog te bewijzen diensten. Het briefje wua door Robeepierre zelf onderteekend, terwijl ook Chau velin er zijn naam onder gezet had. Het marocco leeren étui bevatte eau collier van diamanten, die een Ion. tuin vertegenwoordigde. Voor al bewezen en nog te bewij zen dienstenen dan nog beloften van verdere belooningen, een volko men vergiffenis voor alles wat zi] misdaan had, een plaats in het be koorlijke gezelschap van de Comédia Fruncaise ,de toejuichingen van het opgewonden Parijsen dat alles !n ruil voor het vervuilen van een rol eenvoudig en gemakkelijk dooi Chauvelin voor haar in elkaar ga zet Hoe vreemd 1 Hoe onverklaarbaar 1 Candeilie nam de collier in haar be vende vingers en keek «rtr.zend naar de kostbare steenon. Zij bad de ju weel en meer gezien, lang, lang ge leden 1 om den hals van do Hertogin de Marny, bij w.ie haar eigen mo^dar in betrekking was geweest. Zij nad als kind dikwijls naar de groote da me gekeken en haar bewonderd, dia haar wonderbaarlijk mooi toescheen als lomand uit een andere wereld, dan d>e waarin het arme kleine kou- konkind leefde. (Wordt ïBraol^ii»

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5