OPRUIMING Schoenen en Laarzen. Zeer verlaagde prijzen a Contant. L. F. KEIJSER, Lange Veerstraat 32 Echte Holl. Gerookte Paling De Koekwinkel, Koningstraat 38, KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EN-AANBODS ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3PLAATSINCEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING De Zeeuwsche Stoomearoussel Voor de Kermis. Heli-Bieren Kerk en School Pers-Overzicht Sport en Wedstrijden Onze Lachhoek Caramel Nougat, Voor de eerste maal gearriveerd Standplaats: GedempteOudeGracht VAN DER LAAN, Riviervischmarkt 13. A. A. RIEU - Krom 41, Haarlem. Muziek en gelegenheid tot Dansen. KERMISKOEK. Zie Etalage. Aanbevelend, j: selman. BE\OLKING. Het bevolkingscijfer van het rijk was op 1 Januari 1909 5,825 198, n.l. 2,891,900 mannen en 2,933,268 vrou wen. VALSCII BANKBILJET. Donderdagavond is te Zutphen een Valsch bankbiljet van veertig gulden tn betaling gegeven door een heer, die pw trein naar Amsterdam ver trokken is. „DE HOOP". Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" Is te Aberdeen binnen. Alles wel. NIET VERVOLGD. 'Aon de klacht, ingesteld tégen den buï'ïemeester T. te A.. wegens dron kenschap ew bele*»üglng van den ge meenteveldwachter aldaar, zal (naar de „N. R. Ct." bericht) geen gevolg gegeven worden. EEN INKTWERPER. Te Farmsum vond een inwoner des morgens zijn waschgoed, dat des pochte buiten had gehangen, geheel bedorven door inktvlekken. De politie doet onderzoek. VERGIFTIGING. Ook de oudste zoon in het gezin Habraken, te Oirschot, is aan de ge volgen der vergiftiging overleden. Zooab men zich uit een vorig bericht herinneren zal. deden d% vergifti gingsverschijnselen zich voor na het eten van bedorven vleesch, gekookt tn een koperen pot. KWARTJESVINDERS. Twee Duitschers fiebben een ande ren Duitscher in een kiosk aan den ttrandmuur voor „Seinpost" te Sche- veningen met het „harten-azen" een 700 Mark afhandig gemaakt. RIJKSKRANKZINNIGEN GESTICHT. Het zal 1 Oct. a. s. 25 jaar geleden zijn, dat het Rijkskrankzinnilgenge- stich-t te Medemblik werd geopend. NED. HERV. KERK. Beroepen te Scherpenisse ds. L. Xalders te Westkapelle. GER. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Emmer- Compascuum door ds. li. van der vYeen te Knijpe (Fr.) GEREF. KERKEN. Bedankt voor het beroep te De Bilt fl>ij Utrecht) door ds. J. Schuurman te Scherpen zeel (Geld.). 'S PAUSEN KRONINGSFEEST. Ter gelegenheid van den verjaar dag van 's Pausen kroningsfeest Maandag 9 Aug. zal in de Sixtijn- eche kapel de Pontificale Mis worden gecelebreerd door kardinaal Merry del Val, den eerste der door Pius X gecreëerde kardinalen. De Paus zal de Offerande bijwonen, gezeten den troon. DE ZAAK KUYPER-SWEERTS. Da Haagsche correspondent der Telegraaf schrijft o. a. In verband met de nog altijd han gende bespreking over de zaak Kuy- Ser-Sweerts en over de vraag of onze urgemeester nu eigenlijk behoort tot de liberale partij of tot dé rechterzijde hebben wij omtrent dit laatste zeker heid trackten te verkrijgen en wij aarzelen niet te zeggen, dat de beer Sweerts op dit oogenblik behoort tot de rechterzijde. Wij kregen deze verzekering van een betrouwbaar persoon, die met Baron Sweerts van zeer nabij bekend is en herhaaldelijk met hem in aan raking komt. Hij zeide ons: De heer Sweeits is vroeger altijd zeer gema tigd liberaal en eveneens altijd gods dienstig geweest. Hij was nog liberaal, toen bij tot burgemeester van Arnhem werd be noemd, maar even zeker Is, dat hij meer en meer naar rechts is getreden en thans geacht kan worden tot de rechterzijde te behooren. Dit staat dus vast. Het feit, dat de veranderde sympa thieën van den heer Sweerts in broe den kring verwondering zullen doen ontstaan, pleit juist voor onzen burge meester, want daaruit blijkt, op hoe onpartijdige, onpolitieke en zuivere wijze hij zijn functie als burgemees ter altijd lieeft vervuld. Waar de za ken dus zoo staan, valt ons inziens het feit, dat de heer Sweerts geld gaf eau de anti-revolutionaire partij-kas, en dit feit is, naar wij hoorden, zeer beslist geschied, absoluut niet te laken. Waarom zou het ook een burge meester niet vrijstaan als particulier perscon met geld de partij te steunen, die hem dierbaar is? Dit is uitslui tend eene persoonlijke kwestie, die niemand aangaat. Maar wat wel te laken valt en wat bok hier ter stede bij zeer velen, die den burgemeester kennen, weerzin heeft gewekt, is de houding van liet „Handelsblad", dat eerst onzen bur gemeester in deze zaak heeft genoemd op een wijze, die bij iedereen zware verdenking en duistere vermoedens moest doen r.„_en, vermoedens alsof Baron Sweerts naar een betrekking ioeg op de zelfde wijze als de heer Lehman naar een lintje. Maar dat nu is teruggekrabbeld en komt ver tellen noodt zoo iets te hebben ge zegd of bedoeld. Het i3 deze armzalige aftocht, <Le ten slotte voor onzen burgemeester de meest schitterende rehabilitatie is geworden. De vrijzinnig-democratische „Mid- delb. Crt." schrijft Een belangrijker kwestie (dan die Of de burgemeester van Den Haag al dan niet tot de antl-revolutionnairen moet gerekind worden) en eigenlijk de kwestie !a nu: gaf de heer Sweerts een bijdrage met het oog op oon eventueels benoeming, in dit ge val tot Commissaris der Koningin in Gelderland En ale wij nu nagaan, dat hij zijne bijdrage schonk voor de Provinciale Staten-verkiezingen in 1907, dan is hot mogelijk aan te nemen, dat hij In dat jaar reeds kon vermoeden het overlijden van den heer MoUerus in 1909, die destijds deze hooge functie In Arnhem vervulde. Tenzij men veronderstellen moet, wat men tegenover den heer Sweerts niet mag doen, dat hij zijn bijdrage schonk met de bijbedoeling om ln vervolg een gunst te zullen ontvan gen en dua niet uit sympathie voor de partij. Wel is mogelijk, dat hij dr. Kuyper van zijn positieve beginselen op poli tiek gebied, die over het algemeen in een zeer vaag licht waren gehuld, heeft willen doen blijken. En wat nu de rol van dr. Kuyper in dezen betreftwaai- de gewezen premier meer wist dan 't algemt kunnen wij toch moeilijk het recht hem ontzeggen voor den heer Sweerts sympathie te gevoelen en voor hem een goed woord te spreken bij een wichtige benoeming? Alleen is er grond voor de vraag of het louter een kwestie van geld is om voor een man van rechts te worden gehouden. Nederlandsch Elftal Ayr Cricketclab. EEN „DRAW". Tegen den middag werd het weer Zaterdag eindelijk goed, en om twee uur konden de Engelschen hunne eer ste innings (die vóór de lunch op 5 voor 118 stond) voortzetten. R. C. Moffat en de professional Montgome ry zetten een tamelijk vervelenden stond voor het zesde wicket op, die meer langdurig dan vruchtbaar was. Montgomery, die steeds blokte en af en toe (bij vergissing misschien) eens een run maakte, wilde toen 't totaal 134 was eens een harden klap doen, en werd daarop door Van Booven bij de boundary netjes gevangen voor C heele runs, in drie kwartier gemaakt. Farrington volgde hem op, de free- hitter. Dezen keer hield hij zich vrij kalm, hoewel af en toe een vier of een gat in de lucht zijn kalm optreden afwisselden. Hij is kennelijk de hu morist van het Schotsche team, zoo dat hij weer veel succes had door in theatrale houding een poosje naast het wicket te blijven liggen, toen hij miste en uitgleed. Toen hij op 173 viel, doordat een iets te korte zes weer tn Van Booven's handen beland de, had Farrington er 29 gemaakt. Even daarna viel Moffat (totaal 176) voor 19 runs, Highet ging voox 1 en Hutchison viel op Posthuma's twee den bal, zoodat de innings plots voor 182 runs afgeloopen was. De scores waren J. Boothb. Rincker W. F. Jacques—b. Rincker A. Barrowb. Posthuma A. C. Dewar—b. Rincker A. F. Morton—b. Posthuma R. C. Moffatb. Posthuma Montgomery—c. v. Boven^ b. Eigeman J. B. Farringtonc. v. Booven, b. Feith Sr. L. Parkernot out D. Highet—b. Posthuma R. W. Hutchisonc. Feith Jr., b. Posthuma Extra's 0 16 182 Totaal De bowliingcijfers waren Posthuma 5 wickets voor 61- Rincker 3 wickets voor 74. Feith Sr. 1 wicket voor 11. Eigeman 1 wicket voor 20. 1 Was inmiddels half vijf gewor den, en daar de speeltijd om half ze ven afgeloopen en er dus weinig kans op eene beslissing meer was, besloot captain Schroder om nog één uur te gaan batten, dan de innings te slui ten, en den Schotten de kans te ge ven om in het restende uur de voor de overwinning noodige runs te sco ren. Het begin van die tweede Holland- sche innings was droevig. De oudste Van Gogh en de jongste Feith begen- nen. Feith wilde eens gauw wat sco ren, en kon op 2 vertrekken, met een 0 achter z'n naam in het scoringboek. Van Waveren kwam nu in, maar er waren pas zes runs, toen Van Gogh al kon verdwijnen, in de slips gevan gen. Met Van Booven scoorde Van Waveren er nu echter flink op los, pas toen hij een stevige 36 gemaakt had verdween hij. Feith Sr. en Van Booven speelden nu samen den tijd uit, toen het „tijd van sluiten" was, waren er 85 runs voor drie wickets neer. i Innings Nederl. Elftal J. van Gogh Jr., c. Montgomery. b. Booth Jhr. C. Feith, b. Barrow, W. yan Waveren, c. Farrington, b. Montgomery, H. van Booven, not out, Jhr. Mr C. Feith, not out, J. J. Swens, did not bat. J. C. Schroder (capt.), did not bat. L. van Gogh, did not bat. J. W. Rincker, did not bat. W. Eigeman, did not bat. J. Posthuma, did not bat. Extra's Totaal 85 De Schotten hadden nu in een uur 126 runs te maken, om te winnen, of het Nederlandsch Elftal moest ze in dat uur voor minder dan 126 uitgooi en, cum te winnen. Bijna is het laatste» gelukt, met een kwartier langer speel tijd hadden de Hollanders waar schijnlijk gewonnen. Captain Schröder ging nu wicket- keepen in plaats van den jongsten Feith, die niet erg voldeed. Het suo- ces was verbazend. De Schotsche cap tain Morton (0), Montgomery (6) en Hutchison (0) werden door Schröder gevangen, Booth ging voor 0, alleen Farrington (17) en Barrow (11) maak ten een dragelijke score, terwijl Mof fat met 15 not out bleef. Zeiven Schot sche wickets vielen in dat laatste uur voor het simpele totaaltje van 53. Zoo eindigde de match dus in een felijk spel, zeer gelukkig voor de chotten, die veel danken aan het vele stoppen wegens regen. Toch heeft hun spel hier een goeden indruk gemaakt, het batten en fiel den is zelfs uitstekend, maar het bowlen daar zit 'm de kneep, dat is de ooi-zaak, dat ze van hun drie wedstrijden niet meer terecht konden brengen dan twee gelukkige draws en een nederlaag. Het Nederlandsch Elftal, dat, be halve Van Gogh Jr. en Feith Jr., weer geheel uit cricket-veteranen bestond, heeft in 't algemeen een goede pres tatie geleverd. Enkele zwakke pun ten waren er wel. zoo viel Feith Jr. zeer tegen en was het batten van Schröder en Rincker ditmaal minder fraai, maar over 't geheel was het team zeer sterk en had, met een beetje minder deveine gewonnen. De vijf Rood en Wit-spelers waren allen zeer goed, vooral het bowlen van Posthuma en het batten van Van Waveren en Swens was uitstekend. QUICKS TOURNéE NAAR ENGELAND. De voetbal-tournée van Quick naar Engeland is thans definitief vastge steld. Er zullen de volgende wedstrij den gespeeld worden 1. Donderdag 23 Sept. tegen Shef field Amateur Club te Sheffield. 2. Vrijdag 24 Sept. tegen Manches ter University A. F. C. te Manches ter. 3. Zaterdag 25 Sept. tegen Carlisle United te Carlisle. 4. Maandag 27 Sept. tegen Liverpool Balmoral te Liverpool. 5. Dinsdag 28 Sept. tegen North Stafford Nomads te Stcke-on-Treait. Hiervan zijn No. 1, 2 4 en 5 alle amateurclubs, terwijl No. 3 alleen een professional-club is. Ook thans weer berust de regeling van den toer bij den heer P. F. de Haas, bestuurs lid. van Quick. DE TOER DER KREKELS. In het elftal ia nog een kleine ver andering gekomen, daar F. Holder! Jr. niet meegaat. Hamburgh van A. C. C. is bereid gevonden om de open gevallen plaats ln te nemen. VLIEGEN. Waarlijk, de ondernemers van vliegproeven in Nederland hebben geen geluk 1 Nadat het toestel veilig en wel den loop van den Zaterdag op Groot- Persyn te 's-Gravenhage was terug gebracht, deed zich het weer aanvan kelijk gunstig aanzien voor het wel slagen van Lefebvre's tweeden offi- cieelen tocht, doch tegen vieren kroop het zonnetje weg achter de steeds dreigender wolken, de wind werd al feller en feller, overgaande tot halven orkaan, en was het nauwe lijks mogelijk zich staande te hou den. De aviateur vertelde, dat er 22 Meter wind stond, terwijl de gewone opstijgingen slechts plaats hebben bij 6 Meter wind. Er werd besloten nog wat te wachten, eer de proeven zou den worden afgewimpeld, maar toen na 7 urn- het weer zich nog ongunsti ger deed aanzien, verdaagde de avia teur zijne pogingen tot Zondag. SCHERMEN. Men seint uit Oostende aan de „N. Crt." Bij de alhier gehouden schermwed- strijden. op de sabel, af deeling perso neel, werd de eerste prijs behaald doof Goppold. Tweede was de wereld kampioen Goffin. terwijl onze land genoot luitenant J. Doorman den derden prijs verwierf. Ofschoon geslagen, had. luitenant Doorman toch een enorm succes door zijn stijlvolle wijze van schermen. De beide andere mededingende Ne derlanders, de heeren Van Rossem en Scalogne, brachten het wel tol de finale, doch konden geen prijs be machtigen. LUCHTVAART. Naar „De Luchtvaart" meldt, heeft het bestuur van den staat New-York een bedrag van 25.000 dollars toege staan, als subsidie voor een lucht vaartfeest met wedstrijden, ter gele genheid van de nationale Fulton- feesten van 26 September tot 3 Octo ber a.s In tegenwoordigheid van president Taft en tienduizend toeschouwers, volbracht Orville Wright te New-York ook het afstands-snelheid-contract met een passagier over 12 mijl. De gemiddelde snelheid bedroeg 42 mijl 'i hoogste hoogte vijfhonderd meter. De regeering neemt nu de machine over en betaalt 25.000 dollar en boven dien een bonus van 5000 dollar. De „Daily Mail" heeft als troost prijs een zilveren beker ter waarde van 2500 frs. uitgeloofd aan den twee den luchtreiziger, die het Kanaal vliegende oversteekt. Blériot heeft na zijn welgeslaagden tocht over het Kanaal reeds 36 mono plans verkocht en voortdurend komen nog nieuwe aanvragen. Een geheel jaar productie van zijn fabriek is. reeds verkocht. StooiBTaartbeiichteo Het st. Oranje, van Amsterdam n. Batavia, passeerde 31 Juli Perim. Het st. Rijndam, van Rotterdam n. New-York, vertrok 31 Juli, nam. 4 u. van Boulogne sur Mer. Het st. Billow, van Rotterdam naar O.-Azië, arriveerde 31 Juli te Co lombo. Het st. Prins Willem II vertrok 31 Juli van New-York naar West-Indië. Het stoomschip Wills, van Java naar Rotterdam, arriveerde 31 Juli te Marseille en zette de reis voort. Hert stoomsChiD Banda vertrok 81 Juli van Amsterdam naar Batavia. Het etoomscfhlp Koningin Wilhel- mina vertrok 29 Juli van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Lombok, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 31 Juli te Port Said. Het stoomschip Zaandijk (Neptune- lijn) vertrok 31 Juli van Rotterdam naar Baltimore. Het stoomschip Prins Willem IV, van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 31 Juli v.m. 9 uur 30 min. Ouessant. Het stoomschip Hollandia, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, vertrok 31 Juli van Santos. Het stoomschip Sommelsdijk (Nep tune-lijn), is 30 Juli. des namiddags, van Rotterdam te Baltimore aangeko men. Het stoomschip Sindoro vertrok 31 Juli vait Rotterdam naar Java Het stoomschip Vondel, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 31 Juli van Lissabon. Het stoomschip Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Juli van Lissabon. Het stoomschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 30 Juli van Perim. Het stoomschip Koningin Wilhel- mina, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 31 Juli van Singapore. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Breda. J. A. Wilmont, schoenma ker, aldaar. Rechter-commissaris Mr. H. E. van IJsendijk. Curator mr. Ed. J. Lazer o ms, slager te Ouden bosch. Rechter-commissaris en cura tor als voren. Arnhem. J. C. de Ridder, steenfa brikant te Wageningen. IJechter-com- massaris mr. P. F. A. Cremers. Cura tor mr. D. L. Leccius de Ridder. Utrecht. Th. A. J. Geradts, heeren- hoeden- en modemagazijn, aldaar. Rechter-commissaris Jhr. mr. T. J. de Mareeg van Svvtnderen. Curator mr. J. G. Holsteyn. A. J. van Delft, winkelier in fijne vleeschwaren, aldaar. Rechter-com missaris en curator als voren. W. Somdeoerff, koopman, te Maartensdijk. Rechter-commissaris en curator als voren. Geëindigd Coop. Verbruiksvereeniging „Ar beidersbelang" te VHeerenberg. Uitgesproken Amsterdam. H. L. Vieters, koopman en winkelier ln galanterieën te Weesp. Rechter-oommissaris mr. J. W. Huijsinga; curator mr. A. B. Gomperts. Mej. J. van der Linde, te Amster dam. Rechter-commissaris mr. J. W. Huijsinga curator mr. P. F. Swager- man. Mej. N. van Mourlk, aldaar. Rechter-commissaris en curator als voren. H. de Jong, aldaar. Rechter-com missaris mr. J. W. Huijsingacura tor mr. Jules Keizer. J. T. Degenkamp, aldaar. Rech ter-commissaris en curator als vo ren. Opgeheven C. J. Et Spruijtenburg. HIJ WON. Bij de laatste manoeuvres werd er gedineerd en gebluft. Ik wed, dat ik twintig schoten zal doen op 200 pas en zeggen, waar mijn kogel blijft-, zei luitenant Klaa- een. Top, riep kapitein Hendriks-en, om een kistje sigaren. En heel de ta fel was den volgenden morgen pre sent. De luitenant schootTe hoog 1 an nonceerde hij bedaard en de kogel vloog over de schijf. Een tweede schotTe hoog her haalde hij. Eecn derde schotTe hoogl Hou eens even op, riep de kapi tein. Wat beteekent dat Je schiet niet op het doel 1 Ja dat doe ik wel, kapitein, i luidde net antwoord. Ik schiet op de' sigaren En hij won ze. KRANIG ANTWOORD. Ik heb heel wat kilometers alge- legd, dame, begon de vagebond, om u j te zien, want de mensehen zeiden me, i dat u heel vriendelijk was voor ar me schooiers, zooals ik. Werkelijk zei de oude dame. En ga je ook langs denzelfden weg te- j rug? Ja, dame. Mooi, dan zou je dat praatje te- i gelijk kunnen tegenspreken Goeden morgen. NAAR EVENREDIGHEID. Kleine KareiDe zakken van mijn pantalon zijn veel grooter dan in mijn oude pak. Vader Dat zal je zeker wel erg prettig vinden? Karei Zeker papa, als nu het zak geld ook maar wat grooter wordt. TWIJFEL. Opsnijder Je kunt je niet voorstel len, hoe verstandig mijn hond is. Hij verstaat ieder woord, dat ik zeg. Vriend En gelooft hij je ook 1IIJ HAD GELUK. A. Kerel, zit jij nog zoo Iaat in den avond te eten en te drinken Als je dat maar goed bekomt B.Dat moet je morgenochtend vragen. DE REKENING. Kellner, die den gramofoon heeft laten spelen, tot vertrekkend gezel schap. Ik krijg van u zes bier, twee cacao, vijf sigaren, drie vroolijke weeuwtjes en één dollarprinsee, sa men 1.65. IN DE GEVANGENIS. BewaarderWat doe jij daar 1 Breek jij een gat in den muur GevangeneIk mag toch zeker wel voor betere ventilatie zorgen ln mijn cel l Uitvinder en eerste Invoerder van DE ECHTE NOUGAT ln Nederland, heeft weder iets nieuwB uitgevonden gefabriceerd van rietsuiker, Honig, gebrande hazelnoten en Blookerscacao, 14 cent per ons, (zonder concurrentie). Ieder, die 25 ct. besteedt ontvangt 50 gram CARAMEL NOUGAT als proef Standplaats: Ged. Oude Gracht, derde kraam van de Groote Houtstraat af, hoek Frankestraat. Aanbevelend, JACOB STUVÉ. FabriekNieuwmarkt 16, Rotterdam. tegenover het Verwulft. Beleefd aanbevelend, Wed. J. SCHILDMEIJER. dagelijks versch voorhanden in alle prijzen, alsmede Zalm, Garnalen, Nieuwe Hollandsche Haring en Schar. Opgericht 1831. Telephoon 545. op fust en op flesch. AdresBierbottelarij van Proeffleschjes worden op aanvrage gratis bezorgd. Gedurende de Kermis Aanbevelend, A. A. RIEU. levert U de lekkerste Mima—HM

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6