Weerbericht MEDEDE KLINGEN VAN HET 'fcONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Blldt, 8 Aug. 1909. Hoogste barometerstand 769.5 m.M. te St. Mathieu (Westkust Frankrijk) •laagste 751.1 m.M. te SeydLafJord. Verwachting tot den avond van 4 Augustus Windzwakke tot matigen Noord- Westelijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtgedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuuriets warmer. Barometerstand tb Haarlem. Barometerstand hedenmiddag te 2 fiur 766 m.M. Vooruitgang. Vorige 6tand te 2 uur 760 m.M. Tbermometerstand U Haarlem. Dinsdag 0 Augustus BoscbU flater* I aur .V. 67 Laagste btekm&asfct V. 13 £oo#*U fcsdsn tel li aur V. 69 INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN 4 80 Cts. par regeL KEIJSEB'8 i II Laag* Vaarafraai Mogen zij. op wie de verantwoor delijke taak rust. om onze aankomen de collega's te vormen, toch niet ver zuimen bii hun opleiding daarmede rekening te houden I De voorzitter eindigde De toekomst van Jong Nederland, de toekomst van den Nederlandschen onderwijzer, de toekomst van onze Vak vereeniging liggen voor een be langrijk deel ln uwe handen. Blijft dan tot den etrijd bereid I STALHYGIëNE. Naar aanleiding van een rapport over stalhyglëne heeft de heer 8. J. M. Mogondorff, rljksveearta te Schoonhoven, in een rapport aan het hoofdbestuur van de Holl, Maat schappij van Landbouw de wensche- lijkheid van samenwerking tusschen zuivedconsulent en veearts nader ver dedigd. De heer Mogendorff komt in dit rap port tot de volgende conclusies lo. dat voorlichting van den land bouwer in zake melk- en sLalhygiëne gewenscht en noodig is 2o. dat dit bevorderd kon worden door aan de Rij ksser urn inrichting èen veearts te benoemen, diex zooveel mogelijk ambulant, in opdro&ht k-rij- ge om in overleg met den zulwlconsu- ient, de belangen van melk en zuivel te behartigen. Hert Hoofdbestuur der Holl. Maatscb. van Landbouw doet hiertoe de noodlge etappen bij de Ro- geering. Naar aanleiding dezer conclusies heeft het Hoofdbestuur der Maat schappij zich tot den Minister van Landbouw gewend met het verzoek. .VERMORSEN VAN RIJKSGELD. We lezen in de „N. Arnh. Crt." on der dit hoofdje een artikeltje,- ge- pohreven naar aanleiding van een klacht in den Duitschen Rijksdag, dat 'de ambtenaren te veel rijksgeld voor hun reizen noodig hebben. De kennis neming van deze klacht deed ons, legt de schrijver, naar onze staats- begrooting grijpen om te zien, hoe het met dit onderdeel van staatsuit gaven bij ons is gesteld. En hij stond verbaasd over wat hij ervoer. „In de eerste plaats dan zijn onze staatsbegrootingen ingericht, dat met den besten wil ter wereld niet kon worden nagegaan, hoeveel voor Reis- $n Verblijfkosten aan het Rijk in re kening gebracht mag worden. Men haspelt deze soort yan uitgaven met andere soorten van uitgaven dooreen. Op de begrooting voor Binnenland- sche Zaken wordt b.v. een artikel aan getroffen met de volgende omschrij ving „Kosten voor aanvulling en Uitbreiding der verzamelingen en hulpmiddelen voor het onderwijs, .Voor reis- en verblijfkosten, voor per- soneele hulp en schrijfloonen, admi nistratieve, huishoudelijke eu andere uitgaven 307.512". Intusscken blijkt voldoende, dat de uitgaven voor „Reis- en Verblijfkos ten" in de millioenen loopt. Alleen voor het artikel „Reis- en Verblijfkosten en vacantiegeld dei- leden van de commisslën tot het afne men dar eind-examens voor de hoo ger© burger scholen" zal over 1. 76.000 noodig zijn. terwijl voor het geheele Hooger, Middelbaar en Lager Onderwijs daarvoor meer dan vijf ton .wordt geraamd. Het oorlogsdeparlement trekt de from van 84.415 uit, boven en behal ve hetgeen nog onder 26 artikelen met andere uitgaven is vermengd. Naar onze overtuiging wordt op dit stuk, ook bij ons, veel Rijksgeld onnoodig uitgegeven en wordt de sak van menig ambtenaar ten na- deele van de belasting betalonden gespekt. Dat de aan de autoriteiten 'toegestane sommen schoon worden opgemaakt, bleek ons uit het volgend geval. Voor den Inspecteur der Gymnasia werd over 1907 een bedrag van 1100 (Voor reiskoeten op de staatsbegrooting hitgetrokken. Hij verbruikte dit be- jdrag tot op 15 cent na Hoe gaarne we het publiek eens vol ledig omtrent dit onderdeel van den .Staatsdienst hadden Ingelicht, het was ons door gebrekkige inrichting jler Staatsbegrooting onmogelijk. De Ministers zouden, naar onze ineeningr, dan ook een góed werk vor- {riohten, èoor voortaan de verschillen de begrootingen zoodanig in te rich ten, dat daaruit blijkt hoeveel voor „reis- en verblijfkosten" voor ieder onderdeel van den staatsdienst noo dig is." STENOGRAPHIE. Onder leiding van haren president, den heer Ds. J. Quest, had gisteren de 18de algemeene vergadering der Nederlandscho Stenograf en-Vereeni- ging „Stolze-Wéry" te Huis ter Heide bij Zeist plaats. Uit het verslag van den directeur bleek, dat het lodental der vereeniging was toegenomen sinds de vorige vergadering, en dat do toestand blijkens de verslagen van de verscheidene commissarissen in het algemeen vrij gunstig genoemd mag worden. Op verscheidene inrich tingen van onderwijs werd ook dit jaar weder het stelsel „Stolze-Wéry" ingevoerd de kas wees een batig saldo aan. Ter voorziening in eene vacature, ontstaan tengevolge van het bedanken als lid van het hoofdbestuur door Jhr. J. B. Humalda van Eysinga werd bij acclamatie gekozen de heer G. J. H. Bruynis, oud-luitenanUkolonel, te 's-Gravenhagede heer G. K. H. Hin- nen te Almelo tot commissaris voor deze plaats en omstreken aangewe- zen. De heer Mr. A. ter Weele, te En schedé bepleitte de wenschelijkheid van de invoering der stenographic bij de rechtspleging. MeJ. C. W. Eek te 's-Gravenhage beval de oprichting van propaganda- clubs voor dames aan, terwijl van verschillende zijden onderscheidene wenken in het belang van meerdere verspreiding van de stenographic in het algemeen onder de aandacht van de vergadering werden gebracht. EEN DROEVIG ONGEVAL. Een droevig ongeval vond Zater dag in den namiddag plaats in de na bijheid van Leiden. Een drietal jon gelieden uit die stad had zich bege ven naar Brasem er- en Kagermeren, om zich met zeilen te vermaken. Op den terugtocht hadden zij hun zeilboot bevestigd aan een motorvaar tuig, om zich te doen sieepan. Op de Warmonder Lee brak een der touwen. Door den schok sloeg het zeilbootje om, zoodat de opvarenden te water geraakten. Twee hunner wisten den wal to bereiken, doch de derde, de 20-jarige zoon van den hoofdonder wijzer Van der Voorden, verdween in de diepte. Zondagochtend was het lijk van den armen Knaap nog niet ge vonden. De smart der ouders{ die juist een laar geleden een 18-jangen zoon aan lering hadden verloren, w% grenzen- loos. TEGEN DE ELEVATORS. Vanwege de Algemeene Havenar beiders-vereen iging „Streven naar verbetering" te Rotterdam werd een manifest aan de burgerij verspreid, waarin men zich opnieuw kant tegen de graanelevators. De kern van het betoog is, dat, terwijl bij de invoe ring dier machines beweerd werd, dat, al mochten de arbeiders daarvan 'aanvankelijk cenige schade lijden, dit spoedig zou worden te niet gedaan door een vermeerderden graanaan- voer, de afgeloopen week het onjuiste daarvan heeft aangetoond, doordien bij den toen geconstateerden zeer groo ten aanvoer zulks niet heeft geleid tot een vermeerderden handarbeid als ge volg van het feit, dat men de stoom schepen enkele dagen heeft laten stil liggen tot veel werk hebbende graan elevators voor de lossing beschikbaar waren. Bij informatie is aan 't Hbld. geble ken, dat zich inderdaad fed ten hebben voorgedaan als in het manifest om schreven dat hetgeen toen geschied de, evenwel voor de hand lag, omdat bij het dag aan dag zich voordoend regenweer het losen met handkracht onmogelijk geweest zou zijn. Overigens is het niet te miskennen dat de elevators de bootwerkers bij het graanlossen nagenoeg geheel hebben verdrongen. Anderzijds staat het evenwel vast, dat voor de lossing van andere ladingen, vooral op druk ke dagen, bijna niet voldoende werk krachten zijn te bekomen. Zij, die vroeger bij de graonlossing werk zaam waren, behoeven dus zeker niet werkloos te zijn. iNEDERL. BOND VAN - HULPTELEGRAFISTEN. Op de Se jaarvergadering werd de treurige pusitie der hulptelegrafisten besproken. Dezen hebben middelbaar onderwijs genoten, of voldaan aan 't examen voor klerk der posterijen en telegrafie, kunnen alle toestellen zelf standig bedienen, en toch wordt hun geen gelegenheid gegeven, om door het afleggen van een vakexamen een hooger maximum inkomen te verkrij gen. Zij worden aanmerkelijk lager bezoldigd, dan hun ln vergelijking met andere categoriën toekomt, en met gerustheid kan worden verklaard dat zij de slechtst bezoldigde ambte naren bij pesterij en telegrafie zijn. De betrekking is zóó geregeld, dat de hulptelegrafisten niet eens, of zeer bezwaarlijk in staat zijn op middel baren leeftijd te huwen. De vergadering nam een motie in dezen geest aan en sprak den wensch uit, dat spoedig maatregelen zullen getroffen worden, die een eind maken aan dezen onhoudbareu toestand. NEDERL. VEREEN. TOT AFSCHAF FING VAN ALCOHOLII. DRANKEN. Maandag hield de Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken te Leeuwarden haar 76e al gemeene vergadering. Ruim 160 van de bijna 200 afdeelin- gen waren door meer dan 250 afge vaardigden vertegenwoordigd. Te 9 uur opende de voorzitter, de lieer P. van der Meulen, de vergade ring. Door hem werd er aan herin nerd, hoe de dood eenigen der emi nents te leden had weggenomen ds. Brugsma, Nleuweboer, Marie Jun- gius, maar vooral ds. Van Wijhe. Aan zijn nagedachtenis werden enkele ge voelvolle woorden gewijd en als een stille hulde aan de ontslapenen stond de vergadering enkele oogan- blikken op. De oprichting Van de nat. commis sie tegen het alcoholisme word blijde herdacht. Waar de Volksbond nog re denen meent te hebben een meer ge reserveerde houding aan te nemen, hoopt men die dezerzijds door de meest mogelijke loyaliteit te overwin nen. Vastgesteld werd de begrooting 1910. De ontvangsten en uitgaven be dragen 14.700. Tot leden van het hoofdbestuur werden tengevolge van de periodieke aftreding op 1 Januari 1910 bij acclamatie herkozen ver klaard M. Hillebrand te Dokkum, P. v. d. Meulen te Leeuwarden en A. H. Willemse te Huls ter Heide. Eveneens werd bij acclamatie her kozen verklaard als redacteur van „De Blauwe Vaan", de heer A. Don. Thans kwam de behandeling van het door de commissie voor de regle- mentsharziening ontworpen algemeen reglement met de daarop ingediende amendementen aan de orde. De leiding van het hoofdbestuur werd goedgekeurd evenals de leiding der redactie. EEN VONDST. Men meldt ult Britsum unn de „Leeuw. Ct." Zaterdagmorgen vonden de werk lieden van de ondernemers IJ. Br. en P. v. d. W., bij het afgraven der terp alhier, op een diepte van 3 M. bene den het maaiveld, twee urnen van 2 en 3 d.M. in middellijn. De grootste is defect eu bevaito eenige beentjes. Do kleinste is bijna ongeschonden, van netter vorm en met streepjes en stippeltjes versierd- Ze werden dit maal niet gevonden in een put, doch stonden naast elkaar in de aarde ge plaatst. Voor oudheidkundigen heb ben ze zeker wel eenige waarde. Koloniën zou ik geneigd zijn te zeggen prach tig de eerste vuurdoop doorstaan van de afgeloopen stormachtige e'n regen achtige dagen. Als men hen gade sloeg bij het opslaan der tenten, het uitpakken der kampbenoodigdheden, het in orde brengen van hun tent straat enz., enz., was het krek of het overal stormde en regende, behalve bij hen in het kamp. Zij werkten en deden althans of er geon regen en storm bestond. De leiders zijn met hun Jongens zeer ingenomen en het kamp belooft aan alle verwachtingen te beantwoor den. Bravo 1 Hoewei liet den Jongens blijkbaar niet voel kan schelen, wensclien wij hen toch mooie dagen en wat zonne schijn toe. Spert en Wedstrijden HET VERSPREIDEN VAN FOTO'S ONZER KONINGIN IN NED.-INDIë. Aan een Atjehschen brief van me vrouw Maria aan haar vriendin Em ma te Batavia, opgenomen in de „Java-Bode", ontleenen wij het vol gende „Ik zou II. M. de Koningin willen voorstellen om op reusachtige schaal foto's van Haar, zoo mogelijk te za- man met Haar Poetrie, ter verdeeling onder alle inlandsche vorsten en hoof den van Ned.-Indië te verzendende J gen vau opstijging, de 'wind was meeste inlandsche hoofden hebben i steeds meer aangewakkerd eu bijna NEDERLANDSCIIE ST. BERNARD-CLUB. Deze club stelt zich voor, te Alk maar op 2 en 3 October, een 'nterna- tionaie kampioenschap-tentoonstel ling voor honden van alle rassen te houden. Hiervoor is echter noodig een waar borgfonds, waarvoor de medewerking wordt ingeroepen van loden der ver eeniging en van kynologen. Het be stuur heeft daartoe aandeelen a vyf gulden verkrijgbaar gesteld. Deeven- tueele winst wordt verdeeld onder de aandeelhouders. Secr.-ponningmees- ter is de heer E. L. Duiker, Jac. van I/mnepkade 208 .Amsterdam. LAWNTENNIS. De voortzetting Yan de Lawnlennis- wedstrijden ie Zandvoort is uitgesteld tot Zaterdag a. s. DE TRIOMFTOCHT VAN GRAAF ZEPPELIN. Zeppelin is dus weer eens opgeste gen in de Zeppelin II. en welk een afstand van Friedrichshafen tot Frankfort am Main 1 Onder enorm groote belangstelling, welke zelfs niet werd verminderd door den motregen, die aanhoudend viel, is Zeppelin Zaterdagmorgen om 3 uur 35 te Friedrichshafen opgeste gen, ten einde zich, via de luchtvaart- tentoonstelling te Frankfort, naai Keulen te begeven. Het was geen mooi weer, dien mor- niet de minste idee, hoe onze, hunne tot een storm aangegroeid, de golven Koningin, er uit ziet. 't Zou een foto van het meer van Constanz joegen moeten zijn in vol ornaat, dat maakt onheilspellend wild langs het wood- meer indruk dan de afbeelding van 1 huis vau de „Zeppelin II". Tegen drie een njonja (mevrouw) in gewoonuur draaide de wind naar het Zui- wandelcostuum met een pajong (pa- i den, maar niets wees er op, dat Zep- rasol of parapluis) in de hand. Een begin van uitvoering aan mijn idee ia reeds gegeven, door den schoolkinderen van alle inlandsche scholen een klein portretje te geven, maar het zijn juist de hoofden, die een exemplaar moeten hebben, liefst zoo gr ooi mogelij k." Iu onze openbare gebouwen, als Postkantoren, Rechtzalen hangt de beeltenis onzer vorstin en in Indië met? Mag men langer deze onderdanen zonder een beeld laten hunner Vorstin Letteren en Kunst pelin zijn langen tocht zou onderne men. Toch bleek dit het geval to zijn proviand werd in de gondels ge bracht, graaf Zeppelin inmiddels aan gekomen, inspecteerde de motoren en te 3.32 heéion liet reusachtige lucht schip zich langzaam uit zijn loods te schuiven. Spoedig lag het gevaarte geheel vrij op den ponton. In de beide gondels brandde licht en in do lange gang daartusschen zag men de licht jes der daar been en weer loopende monteurs. Daar begonnen de motoren te wer ken, langzaam slechts in den begin ne. Het voorschip verhief zich en on der hoera-geroep van de op den pon ton verzamelde 'arbeiders en van de menigte aan den oever, steeg het groote luchtschip langzaam tot om streeks 100 M. hoogte. Graaf Zeppelin stuurde zelf, terwijl de geheele be manning bestond uit 10 man. Langzaam nog ging liet tot Loup- hehn, waar de Zeppelin II om 4 uur 50 overheen vloog, maai' daarna ont wikkelde het luchtschip een razende snelheid, van wel 500 K.M, per uur. Boven Ulm. dat om 5 uur 15 min. werd gepasseerd, wierp Graaf Zeppe lin een telegram uit den gondel, be stemd voor zijne vrouw, uit hetwelk bleek, dat de graaf ten volle over tuigd was van 't goed gelukken van deze vaart, ondanks het feit, dat de ballon te kampen had met vrij ster ken tegenwind. Mooi was het weder in goenen dee- lo. Was alles tot Ulm goed gegaan, uit een mededeeling van Graaf Zep- lijk leider; J. H. L. Bossard, oclmi-jf pelin bleek, dat daarna een zwaar nistratief vertegenwoordiger van de •"■""••oor varcrA^oin vnn »on h „DE HAGESPELERS". Het gezelschap van Eduard Verka de gaf van 7 September 1908 af tot 4 Mei 1909 in 54 verschillende gemeen ten van ons land te zamen 187 voor stellingen Shakespeare's „Hamlet" werd o. a. 53 maal gegeven. In het geheel hebben 55, 587 beta lende bezoekers die voorstellingen bijgewoond. Over de verschillende lijnen der Spoorwegmaatschappijen werd een afstand van ruim 250.000 K.M. afgelegd, terwijl door het mede- nemen van eigen decoratiën en cos tumes circa 167.590 K.G. bagage werd vervoerd. De samenstelling van het gezel schap voor het seizoen 19091910 is als volgt Eduard Verkade, artistiek en zake- directie. Dames (alphabetische volgorde) Pine Beider, Helen Desmond, Else van Duyn, Amalia de Groot. Alice Plato, Betsy de Vries—Van Berkel. Heeren (alphabetisoh volgorde) Joh. W. Broedelet, Julius Brongers. Rienk Brouwer. Hans Brüning, Paul de Groot. Coen Hissink, Pierre J. Mols, Hendrik van Noord. Karei van Noord, Daan van Ollefen Jr. en G. J. van Staalduynen. Verder eenige artisten, die alleen bij zeer groot bezette stukken zullen medewerken. De voor alle voorstellingen speciaal vervaardigde costumes wederom naar ontwerpen van, of in overleg met Ca- to Neeh. Nu reeds kunnen de opvoeringen aangekondigd worden van Shakes peare's „Macbeth" In de vertaling van Jacobus van Looy Schillers „Don Carlos" in de vertaling van J. C. de Joode Hoffmannsthal's „Electra" in de vertaling van Donaert van Elten en een stuk van Ibsen. buiten de stuk ken, die van het vorig seizoen op het repertoire blijven, namelijk Hamlet, Elekeriyc, Lanseloet ende Sandoryn. Ingmar Sigrid, Candida, Hoe hij loog tegen haar man. Een Ideaal Echtgenoot, en Dolly betert zich. Leger en Vloot VACANTIEKAMP VAN VOLKSWEERBAARHEID. Men schrijft ons Den 26sten Juli kwamen een vijf-en. twintigtal flinke jöngens voor do voor bereidende kampwerkzaamheden en op 29 Juli kwam de rest, in het geheel ongeveer 200 jongelui. Voor een psycholoog zou het zeker niet onaardig geweest zijn, om bij aankomst de verschillende uitdruk kingen te bestudeeren op de gezichten der gedurende den morgen van den 29sten in het kamp aankomende nieuwelingen, maar één© algemeene uitdrukking wag bij allen aanwezig blijde verwachting. Het zijn flinke kerels, die kampjon gens, zij weten van aanpakken, want zij hebben met bijzonder genoegen onweer, vergezeld van een hagelbui, den ballon teisterde. Zoo zwaar werd het weer, dat de luohtvaarders voor Geisluigen gedurende 25 minuten niet vau hun plaats konden. Aan al deze ellende kwam echter ook een einde. Na Stuttgart, dat om 10 uur gepasseerd werd, ging het beter. Toen de ballon omstreeks één uur Heidelberg passeerde cn op een hoog te van 150 M. in sierlijke vlucht over de stad heenvloog, werd hij door de duizenden daar verzamelde toeschou wers levendig toegejuicht. Van alle zijden waren de belangstellende kij kers komen opdagen, niet alleen uit Heidelberg, doch ook uit Karlsruhe en andere plaatsen. De aankomst van graaf Zeppelin in het feestelijk versierde Frankfort was een ware triomf. Om 3 uur 30 min., na een luchtvaart van bijna 12 uur, arriveerde de Zeppelin II, onder lui de toejuichingen van het publiek, te vens begroet door hert donderen van het geschut. Bijna een uur lang vol bracht graaf Zeppelin nog allerlei sierlijk uitgevoerde zwenkingen met zijn luchtgevaarte, waarna hij op het terrein van de luchischeepvaart-ten- toonstelling neerdaalde. Rechtszaken 8000 VERDUISTERD. De rechtbank te Rotterdam heeft, op vordering van den officier van justi tie, rechtsingang verleend met last tot instructie en onmiddellijke ge vangenneming, tegen den voortvluch- tigen inspecteur bij de Heijnekens Bierbrouwerij-Maatschappij. Van B., die sedrt begin Juli zoek is, en zich, naar men vermoedt, ia België ophoudt, na zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering Yan 8000. Laatste Berichten frtad, meldt 0119, dat door tusschen- koinst van mevrouw Visser van Ha- zerswoude te Bloemendaal, voor die gelegenheid het muziekkorps „Har monie" te Haarlem, directeur de heer Hofmeester, geheel belangeloos is be schikbaar gesteld. Haarlems cho Jongelings- vereeniging Prod. 12 la. Gisteravond hield deze vereeniging in de groote zaal van haar gebouw een nnti-kermisvergadering in beslo ten kring. Hiertoe werd medewerking verleend door de vereeniging „Phi- lolechnia", die er voor zorg droeg, dat de avond een gezellig verloop had en een goed gevuld programma uit voerde, bestaande uit samenspraken, voordrachten en zangnummers. Hil- debrandt's „Diakenhuismannetje" oogstte inzonderheid veel bijval en genoot onverdeelde aandacht. De wedstrijd in 't reciteer en en de oud- Hoilandsche Zangles deden de aan wezigen hartelijk lachen. Een paar Jeden der H. J. V. gaven eenige viool solo's ten beste, die ook een welver diende waardeering verwierven. 't Was een goed geslaagde samen komst Muziek in den Hout. Muziekuitvoering op Woensdag 4 Augustus 1909, 's avonds te acht uur, door het Haarlemsch Muziekkorps, directeur de heer Ch. P. W. Kriens. Programma 1. Marsch a. d. opera Rienze, Wag ner. 2. Ouverture Athalia, Mendelssohn. 8. Les Husardes. Valse Militaire, Ganue. 4. Fantaisie de l'opéra Mignon, Thomas. 5. Ouverture Maitre Peronilla, Of fenbach. 6. Gitana Valse Espagnole, Tonte- nelle. 7. Einleitung, und Lied an den Abendstern, aus Tannhöser, Wagner. 8. Divertissement Espagnnol, Des- Militaire Zaken. Heden werd door een afdeeling van het 3de bataljon, 10de regiment infan terie alhier een oefening gehouden op het terrein de Breesaap, nabij IJmut- deu. De troep, gecommandeerd door den kapitein Trimpe, werd in den voor middag per trein van 6.57 naar Velsen vervoerd, en keerde in den namiddag marcheerende naai' het garnizoen te rug. De troep werd uitgeleid en inge haald door het muziekkorps. De Stadhuishalklok. De stadhuishalklok speelt alal thans vanmiddag deed zij het bij wij ze van proef. En over een week zal het speelwerk geheel in orde zijn, hoopt de uurwerkmaker, Voorloopig constateer©]} we, dat het fijne mechaniek een klankvolle melo die doet hooren. Het wijsje is dat van het oud-Hol- landsche Valerius-lied„Wilt heden nu treden"* Kermisruzie. Hier en daar in de stad zijn gister avond toch nog eenige vechtpartijen voorgevallen. Zoo een in de School steeg, om ongeveer half twee. Het was er een oorverdoovend ge schreeuw en gekrijsch Yan mannen en vrouwen. Toen de politie kwam gingen de vechtenden er van door. In de Barrevoetestraat werd een man door oen ander afgerost. Hij liep eenige kwetsuren in het gezicht op. Ook hier waren de daders weg, toen de politie verscheen. AANBESTEDING LICHTFABRIEKEN. Hedenmiddag werd ten stadhuize aanbesteed het plaatsen en inmetse len van een stoomketel met ovenver- hitter en bijkomende werken. Ingekomen waren vier inschrijvin gen, namelijk van Werf „Gusto", Schiedam, 119o0. Gebr. Stork, Hengelo, 10640. Nederlandsche Fabriek van Stoom werktuigen en Spoorwegmaterieel, te Amsterdam, 120ÖO. Werf „Hubertina", te Haarlem, f 12800. IJ MUIDEN. Vreemdelingenverkeer. Alhier is Maandagavond opgericht een vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer, met aan vankelijk 45 leden. Een bestuur van negen leden werd gekozen en de mi nimum contributie bepaald op f 1 per jaar. Onderbroken. Do logger IJmuiden 71 heeft de ha- rïngvisscherij moeten onderbreken, omdat de jongen, die aan boord da reep moet schieten, plotseling krank zinnig was geworden. Haringaanvoer. Heden werden door loggers en bom men niet minder dan 389 last haring aangevoerd. Harmonie. Het comité van werklieden der Ma rinewerf te Amsterdam, gevormd tot huldebetoon bij een eventueel bezoek van H. M. de Koningin, in de hoofd- Teleur amtnen DE TOESTAND IN SPANJE. CERBèRE, 2 Aug. (Reuter.) De eerste trein uit Barcelona sedert 25 Juli, is hedenavond 9 uur hier aange komen. MADRID, 3 Aug. (Reuter.) Van Barcelona is een gemengd© afdeeling troepen naar Sabadell gezonden, waar hevige onlusten zijn uitgebro- ken. Te Barcelona zijn de tramdienst, de sir a a tre-inig i ngsdienst hervat, en ook de verzorging van de stad met levensmiddelen geschiedt weder zon der moeilijkheden. Sedert 2G Juli verloren de troepen 3 dooden, 27 gewonden de revolution. nairen 82 dooden en 126 gewonden. BULGAREN BN TURKEN. KONSTANTINOPEL, 2 Aug. (Reu ter.) Een telegram van den vali te Salonlki meldt, dat eergisterochtend Bulgaarsche soldaten van den post Kadika, op een Turksche patrouille schoten. De Turken beantwoordden liet vuur. In don avond van dien dag kregen de Bulgaarsche soldaten hulp van de omwonenden, waarop bet vu ren weer begon. KRETA. KONSTANIINOPEL, 2 Aug. (Reu ter.) Het boricht, dat de Grieksche vlag te Kanea neergehaald zou zijn, blijkt onjuist te wezen. DE TURKSCHE BEGROOTING. KONSTANTINOPEL, 2 Aug. (Reu- ter.) De Kamer begon heden met do behandeling van de begrooting. D© uitgaven worden geraamd op 29,971,106 Turksche pondenhet te kort op 91/2 miliioen, mede ten gevol ge van de opheffing der militaire be lasting. AARDBEVING. LISSABON, 2 Aug. (Reuter.) He- dennamiddag werden hier twee ster ke aardschokken van korten duur ge voeld. Er werd geen schade aange richt. De aardbeving werd zeer sterk ge voeld te Satarem, waar een algemee ne paniek ontstond. LUCHTVAART. FRANKFORT, 3 Augustus. (Reuter). De Zeppelin II steeg te 10 uur 2 ruin, op, doch landde opnieuw te 10 uur 13 min., daar een drievleugelige achter- schroef brak, die neerstortte. Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN 81 Juli. A. Overtoom, geb. Broers, z. 3 Augustus. F. J. M. de Mooij. geb. Helsloot, d. OVERLEDEN 2 Augustus. W. K. Loeff, 68 Groote Houtstraat. J. J. Worst, 70 j., Jansstraat. I. Hagebout. 69 j., Koolsteeg. P. Bugtel. 68 j., Spaarn- wouderstraat. 3 Augustus. L. v. d. Zeep, 22 j., Gasthuisvest. Amiterdamschs Bsori. Openingskoersen van 3 Aug. LABOUCHERE OYENS Co. s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 677. De STAATSFONDSENMARKT wa« vast. Nederl. Certificaten 2 1/2, 78 1/8, 3 92 3/4, Russen '09 925/8, '06 97. Consols 853/8, Hope's 853/8. ZUID-AMERHG\ANSCHE STAATS FONDSEN. Peruanen 8 7/8 en 351/4. TABAKSAANDEELEN. Bindjey 99, Deli 443, Nieuwe Asahan 72, Rotter dam Deli 250, Senembah 389. PETROLEUMAANDEELEN. Ivo. ninklijke 447, Sumatra Palembang 621/8, Dordtsche 181. MIJN AANDEELEN. Ketahoeus 280, Great Cobar 116. De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Atchison 118. Denver 49. Erie 37 7/8, Kansas 48 en 72 3/4. Missouri 43 1/8, Rock Island 38 5/16. Southern Raib way 33 3/16. Southern Pacific 134 1/2, Union Pacific 1991/2. Wabash 22, Steels 73 3/4, Carren 69. CULTUURWAARDEN. Vorstenlaa- den 171 7/8. Correspondentie. Den Heer N. te H. Noch het lot Bevilacqua, noch het Weerbaarheids- lot is uitgeloot. Marktnteuws Haarlem, 2 Aug. 1909* Groentenmarkt. Aardappelen. Aangevoerd 130 H.L.* verkocht 100 H.L., f2—ƒ5. Peren. Aangevoerd en verkocht 27 H.L., ƒ812. Bloemkool. Aangevoerd en verkocht 3000 st-, ƒ7-/ 12. Spinazie. Aangevoerd en ven-kocht 67 nrnd., 0.40-/0.60. Salade. Aangevoerd en verkocht 170 mnd., 0.20—0.40. Wortelen. Aangevoerd en verkocht 2000 bos, ƒ0.05—ƒ0.09. STAAT van de Aardappelen-, Groenten- en Vruchtenmarkt over de maand Juli 1909. Aardappelen. Aangevoerd 1870 H.L* verkocht 1G00 H.L., ƒ2—ƒ6. Peren. Aangevoerd en verkocht 17 H.L., ƒ12. Bloemkool. Aangevoerd en verkocht 120.000 st., ƒ0.03—ƒ0.12. Spinazie. Aangevoerd en verkocht 460 H.L., ƒ0.30—ƒ0.60. Salade. Aangevoerd en verkocht 12000 mnd.. 0.101.20. Wortelen. Aangevoerd en verkocht 13000 bos, 0.0'W0.12. PURMEREND, 3 Aug. 1909. Kaas. Aanvoer 202 stapels kleine, 28.50 per 50 kg. Boter. Aanvoer 2535 kg., prijs ƒ1.1? a 1.25, gemiddeld 1.20 per kg. Vee. 618 runderen, waaronder zijn 374 vette, 17 stteren. 210 vette kalveren, ƒ0.60 a 0.S0 per kilogr. 330 nuchtere dito, 10 a 25 per stuk. 218 vette varkens, 52 en 56 cent pet kilogr. 52 magere dito, 16 a ƒ27 per stut- 3004 schapen en lammeren. 213 biggen, 8 a 12p per st. Eieren. Kip- ƒ3.60 a ƒ4.10, eend- 3.80 per 100 stuks. Vette koeien prijshoudend, han del matig, ƒ0.58 a 0.75 per kg. Gelden koeien prijshoudend, handel matig, ƒ0.60 a ƒ0.75 per kg. Gelden koeien prijshoudend han del matig, 120 a 180 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, hands! matig, 130 a 240 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend* handel matig. Vette varkens prijshoudend* han del matig. Magere varkeng en biggen prijs houdend, handel matig. Vette schapen prijshoudend* ham del matig, 18 a 24. Overhouders prijshoudend* handel matig, ƒ7 a 12. Beverwijk, 2 Aug. 1909, Postelijn per mandje 25 ct. Andijvie, 100 str. 2.50. Wortelen, 100 bos 10—1^ Komkommers, per 100 ƒ7. Aartlap. klei, p. Heet. ƒ3, ld. zand, per Heet. ƒ4. Peulen, per kilo ƒ0.16. Doppers per kilo 0.14. Capucijners per kilo 0.14*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2