NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Binnenland 27e Jaargang. No. 8010 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VE R TENTIÊNi M* MH maandbni ïtftfe 7*''* Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. BuKen het Arrondissement Voor Hatfem /IJ» Haarlem van 1—5 regels /tv. elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar etn Agent gevestigd is (kom der BIJ ABonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. tM l'W AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) Franco per post door Nederland1.65 m/tr 50 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant oKSSd Sa* 'voi. Haarlem I I I I I I I I WH MacfU ta Administratie: Groot» Houtstraat 5S. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratis 724. Oitgave der Vennootschap Loarens Caster, Directeur i. (L PEERSBOOffl. Drgkkerjji Zcider Bnftenspaarna 6. Teïefoocnnmmer 122* Tot de plaatsing van advertentifin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 7 AUGUSTUS, Stoofsteeg 6Anti-kermisvergade- ring, 8 uur. Jacobijnestraat 20 Antl-kermisver- gadering, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ned. Too- neelvereeniging: „03 die Luitenants,' 8 uur. Kindervoorstelling: Klein Duimpje, 2 uur. Schouwburg Stoel en Spree, Park laan: „De dochter van Ouwe Jaap", 8 uur. Soc. Vereeniging: Specialiteiten voorstelling gezelschap Henri ter Hall, 8 uur, 's Middags: Kinder* en Familievoor stelling. Brongebouw: Voorstelling gezel schap „Ensemble Artistique", onder Solser en Hesse, 8 uur. De Kroon: Ned. Operette Ensemble: De Dollar-prinses, 8 uur. Bioscoop-gebouw SL Bavo: Cinema tograph Pathé frères, 8 uur. Kleine Vereeniging: Specialiteiten voorstelling, 7 1/2 uur. Bioscoop Alberts frères (Groote Markt tegenover de Smedestraat): Middag- en avondvoorstellingen. Bioscoop-theater (Groote Markt naast de Kroon), Voorstellingen. Stadsnieuws De voortvluchtige Makelaar. De makelaar Piet is niet 24 Juli, maar den dag daarvóór reeds vertrok ken. Deze rectificatie is daarom van belang, omdat d«n. 24sten Juli een boot uitvoer naar Amerika. Met dit schip heeft Piet waarschijnlijk <le reis gemaakt. Op 1 Augustus kan hij dan in de Vereenigde Staten gekomen xijn. Deze berekening stemt overeen met den datum van het telegram door den makelaar aan zijn boekhouder te Haarlem geseind. D't telegram was nl. afgezonden in den morgen van Maandag 2 Augustus en vermeldde de woorden„New- York—Anglo" als aanwijzing van de plaats van afzending. Dit telegram werd besteld Maandag tusschen 3 en 6 uur, aan het kantoor op de Groenmarkt, dat in die uren echter gesloten is. De heer De Bil ont ving het telegram, toen hij weer op bet kantoor terugkwam. Het luidde heel lakoniek, maar duidelijk genoeg: „Laatste afscheidsgroeten uit Amerika. Sluit zaak PlëT."- De heer De Bil gaf onverwijld ken nis van het gebeurde aan de justitie, die de zaak m handen nam. De faillietverklaring werd uitge sproken op verzoek van eenige credi teuren. Dat de boekhouder tijdens de afwe zigheid van Piet geen enkel bericht van hem ontving, baarde geen ver wondering, omdat de makelaar tij dens zijn verlof, steeds zijn zaken ge heel overliet aan den heer De Bil. Za terdag of Zondag li. zou Piet terug gekeerd zijn. Het verbaasde den boek, houder wel eenigszins, dat de patroon Maandagmorgen niets van zich deed hooren. De oorzaak van liet gebeurde moet Ünderdaad, als verondersteld werd, aan mislukte speculatie te wijten zijn. Het was te zijnen kantore niet on bekend, dat Piët reeds sinds jaren en dikwijls gewaagd speculeerde. Nog een jaar geleden werden hem derge lijke speculaties ontraden. Na dien tijd schijnt Piët de speculaties meer in stilte gedaan te hebben; althans miiet zoozeer meer over zijn eigen kantoor. Ook schijnt hij toen als tus~ echenpersonen andere Amsterda.ro- ache kantoren te hebben gebezigd. De omvang der verliezen valt nog Diet te begróoten, mede, omdat de boeken van Piët niet bij waren. Ook Is nog roet uit te maken, welke vorde ringen gecompenseerd kunnen wor den. Cijfers zijn daarom niet te noe men. Men weet niet of 't verlies ƒ50.000 dan wel ƒ100.000 bedraagt. De afwikkeling der zaken kan be langrijk vertraagd worden, omdat de boekhouder deze maand voor herha lingsoefeningen op moet komen. We vernemen, dat waarschijnlijk geen beval van aanhouding zal uit gevaardigd worden, daar de voort vluchtige niet in ons land vertoefd. Uitlevering zou kunnen gevraagd .Wordent maar eerst nadat een veroor- üeelend vonnis geveld 1& Van zeer betrouwbare zijde ontvin gen wij hedenmorgen opnieuw de verzekering, dat noch het kerkbe stuur van de parochie van den H, Antonius op de Groenmarkt, noch het R. K. Armbestuur verliezen lijden bij het faillissement van-Piëk Hoogstens kan het kerkbestuur de waarde van enkele coupons, maar zeker samen nog geen tien gulden, er bij inschie ten. Naar wij vernemen had reeds een jaar of drie geleden Piët klappen ge had. De Kermis. Het prachtige zomerweer wat zijn we weinig gewend, dat we in be gin Augustus verrukt zijn over een paar zomersche dagen blijft de kermis begunstigen. Dat is wel best te bemerken aan de drukte op het kermisterrein. Des middags en des avonds kan het «ren achtereen verbazend vol zijn langs de kramen en tenten. Ook de ontspan ningsoorden op schouwburg- en va- riétégebied ondervinden een gunsti- gen invloed van het fraaie weder. SCHOUWBURG. Huwelijken van Amerikaansche dollarprinsessen met verarmde Euro- peesche edellieden leveren een dank baar onderwerp voor kluchtschrij vers. Curt Kraatz beeft daarvan een gretig gebruik gemaakt in het succes- blijspel „O, die luitenants", dat in- tusschen niets van den fijnen geest van het blijspel heeft, en trouwens ook geen blijspel is. De schrijver heeft het althans niet verder ge bracht dan tot een charge, opgedischt in Duitschen humor van een zeker soort, dat gevoegelijk kan vergeleken worden met een dikachtig, strooperig vocht. De inhoud van het stuk een Duit- sche luitenant van ouden adel. maar „op", zal met een Amerikaansche hu wen tot delging van zijn schulden en die van papa. Dat gaat zoo maar niet. want de man heeft toegebeten op het portret van een foei-leelijke verwanie van miss Mabel. Dat sturen van dit verkeerde portret was opzet van Ma bel's neef Bob Wurster, die zijn nicht met alle geweld wil trouwen. Hans Joachim is verrukt, wanneer Mabel overkomt en zij een lieve jonge dame blijkt ta zijn. Evenwel is er nog een nichtje van Hans Joachim in huis, die verliefd is op den luitenant. Voegt men er nog een flirt van den Duitschen edelman met een Engelsche danseres bij, dan kan men den aard der verwikke lingen en haar ontknooping raden. Ternooi Apèl speelde een goeden ouden graaf. Alex Post leek niet bijster veel voor zijn rol te voelen. Mevrouw Marie Post gaf een aardi ge Amerikaansche. Haar optreden werd echter veron aangenaamd door een imitatie-Over- Jordaansch, dat doorgaan moest voor Hollandsch met een Amerikaansch- Engelsch accent. Mej. Goedhart als miss Hopkins leed nog erger aan dit euvel. Beter was in dit opzicht da heer Van Praag, die wel een van de beste was dezen avornd, mede door zijn dankbare rol. BRONGEBOUW. Er ontbreekt een belangrijke scha kel aan den keten der Kermisuitstap- jes, wanneer men verzuimt deze week aan 't Brongebouw een bezoek te brengen, waar het Ensemble Artis- tique, dir. Solser Hesse, het zeeir gunstig bekend staande gezelschap, haar tenten heeft opgeslagen. Giste renavond was de zaal slechts zeer matig bezet, de afwezigen hebben veel gemist. Er is genoten. Dadelijk wer den de aanwezigen al ingepalmd door de inderdaad mooie opvoering van 't blijspel „Als men de meisjes fopt." 't Stuk werd bijzonder goed weer gegeven. De heer Henri Orvan ver wierf met z'n humoristische couplet ten groot succes, inzonderheid met de voordracht „Waarom", die de lach spieren danig ln beweging bracht, zooals dit trouwens met al z'n voor drachten 't geval was., Mej. Lucie Myosotis nam liaar au ditorium stormenderhand in met haar gevoelvol, schoon gezongen lie deren, waarvan ln 't bijzonder het Vaderlandsche lied zeer te roemen viel. Wat is er gelachen om de hee- ren Solser en Hesse in hun laatste créaties. „Het Kamerlid van Pom- mersdorp", die zelf niet begreep hoe de menschen hem hadden kunnen kiezen en die van de 2000 welke hij met z'n nieuwe functie verdiende, niets aan z'n vtrouw zou afstaan, om dat hij te dien opzichte zich schaarde onder de vlag van de behoudende partij. De heftige tooneeltjes, welke soms tusschen hem en z'n vrouw een groote vrouwen-klesrechtstrijd- ster zich afspeelden, hadden uit bundig succes. De schets „O Gust", uit 't circusle ven, een leven zoo vol van emoties tragische momenten^ welk stuk hoo- ge eischen stelt, werd op zeer ver dienstelijke wijze vertolkt Mevr. v. d. Wiele als Olga en de heer Louis de Vriendt in z'n verschillende karakter rollen, ontvingen een welverdiend applaus. Met onverdeelde aandacht weird dit stuk gevolgd en daverend toegejuicht. Nog eens: de afwezigen hadden on gelijk. Als men nog niet naar de Bron is geweest, dan herstelle men spoe dig dit verzuim. Het gezelschap is een druk bezoek ten volle waard. STOEL EN SPREE. Een flink bezette zaalvelen ge trokken door don roep, die van Stoel en Spree uitgaat als van directeuren, die weten wat hun publiek met de kermis toekomt. Reeds vóór het scherm omhoog gaat brengt een flink orkest er de rechte stemming in en geeft het door echt- nationalo wijsjes te spelen een voor proefje van het vaderlandsch oranje stuk, dat daar straks door goede krachten, aangevuurd door den heer en mevrouw Spree en den heer Bigot, zal vertolkt worden. En opnieuw leven de aanwezigen mee onder de verdrukking der Fran- sche overheerschers en opnieuw zwol len de harten bij het Oranje boven 1 Hoe kan het ook anders in deze da gen 1 Dit stuk. „De dochter van ouwe Jaap" blijft het doen. wat ook wel afgeleid mag worden uit het herhaald en warm applaus, dat de spelers drie, vier malen terug deed komen. BIJ HENRI TER HALL in de Vereeniging was het gisteren avond stampvol. Het eerste aeel van het programma is daar veranderd. Merkwaardig waren de gekleurde springfonteinen, die zich op de maat der muziek schenen te bewegen. De luchtgynmasten verbaasden het pu- blik met hun zonderlinge, gewaagde toeren. Graciolla oogstte met haar prachtige vogels zeer veel bijval. Dit was een succes-nummer. Na de pauze ging de revue „Kijk je nog 's om waarin Henri ter Hall op zoo koddige wijze voor nacht wacht speelt. Deze revue blijft de groote attractie vormen van het gezel schap. Tot de aardigste gedeelten be lmoren zeer zeker de voorstellingen van de spelen en van de opera- en operette-gezelschappen. ALBERTS FRèRES. Hier Is telkens de tent goed bezet den moolen uitgaansavond van giste ren verdrongen zich de lfefhehbers van de kunst, waarin Alberts Frères de ^rooimeesters zijn. En de voorstellingen verdienen dien boeloop zeer stellig. Er is steeds de noodige afwisseling van ernst en hu mor en ook steeds munten de beelden door scherpte en duidelijkheid uit. ORGELCONCERT IN DE GROOTE KERK. Dat is Je dag der dagen op kermis- Donderdag let welD o n d e rdag niet naar hot donderen van ons orgel te zijn gaan luisteren, dat is zoowat hetzelfde als naar Zaan dam gaan en niet het Czaar Peter huisje te bezoeken, of naar Napels te reizen en niet den Vesuvius gezien te hebben En daarom pantoffelden weer hon derden bij honderden rechtgeaarde stadgenooten over de blauwe zerken van de Groote Kerk en luisterden en liepen, en liepen en luisterden. Kermisdrukte. Dat do kermis kalm voorbijgaat, blijkt uit het feit, dat ofschoon het bezoek langs de kermis zeer druk is, de tapperijen op de Botermarkt, Oude Gracht en omgeving in de twee laat ste nachten reeds voor half twee ge sloten waren, terwijl ze toch tot twee uur mogen openblijven. Brutaal. Gistermiddag omstreeks drie uur waren eenige jongens bezig om in het niet beloopen Damsteegje de straat op te breken en de steenen onder den arm mede te nemen. Dat dit nog al aanzienlijk was kan men hleiruit af leiden, dat een groote plek van grond klinkers ontbloot is. Jubileum. Do heer L. Rljneveld, marktmeester van de kermis, viert thans zijn 25-ja- rig jubileum als zoodanig. Uit de kermisreizigers, die steeds de kermis alhier bezoeken, ia een commissie benoemd, die een inteekenlijst hebben doon circuleeren, waarop voor een aardig bedrag is ge teek end. Hiervan wordt een cadeau in zilver op a.s. Zondag den jubilaris aangeboden, uit erkentelijkheid voor de humane wijze, waarop de kermisreizigers steeds door hem zijn en worden be handeld. Harmonie St. Caecilia. Onder leiding van haren directeur Henri Pielage, geeft de Harmonie St. Caecilia op Maandag 9 Aug. een mid dagconcert in den tuin van het ge sticht Meerenberg. Hierbij verleent het gemengd dubbel quartet H. P. zij ne welwillende medewerking. Dit concert wordt gegeven ter vie ring van den geboortedag van H. M. de Koningin-Moeder. Militaire Zaken. De sergeant-fourier Jager, van de 1ste compagnie 4de bataljon 10de re giment infanterie alhier, is aange steld tot fourier-lnstructeur bij den staf van het 3de bataljon en de ser geant Eyssens is aangesteld tot ser geant-fourier bij het 4de bataljon van het korps. Machine-olie. De levering van machino-olie, enz., voor de Marinewerf te Willemsoord is wederom opgedragen aan de firma Noë en Co., alhier, als laagste in- schrijfster voor de som van 24.596.85, Bekroning. De muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" afdeeling der Haarlemsche Jongelingsvereeniging Pred. 12 la, directeur de heer George Schmidt, be haalde Woensdag te Chorlois in de 3e afdeeling Fanfare den 2en prijs A met 98 punten, op 2 punten na den Isten prijs. In deze afdeeling kwamen 6 vereenigingen uit. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. Uit de l/mstrekea SCHOTEN. In da sloot. Gisterenavond omstreeks half zes viel hot paard van den zundrijder Tiggelmau plotseling voor den wagen neer en kwam terecht ln de sloot langs den weg. Na eerst de sloot aan beide zijden te hebben afgegraven, gelukte het na een uur. het paard weer op den weg te krijgen. Het had evenwel geen letsel bekomen. Ten einde aan de vernieling van het hek om de R.-K. begraafplaats al hier een einde te maken, wordt de sloot, die het grootste gedeelte van het jaar droog is, gedempt en daar een stevig hek, van spoorleggers, en van het noodige prikkeldraad voor zien, omheen gezet. Dit zal de ver nielzuchtigen wel op een afstand hou den. Nadat eerst algemeen is geklaagd over de verlichting van het Pretoria- plein, worden daar thans proeven ge nomen met betere branders. De vergdnninghouders alhier heb ben ter bepleiting hunner zaak, waar van melding is gemaakt, een reisje naar Den Haag ondernomen, betref fende de te verwachten splitsing, a.b. Men zegt dat de heer Passtoors, dis- tricts-afgevaardigde der Tweede Ka mer, zich hiervoor zal interesseeren. Onze correspondent schrijft Gisteren zakte op -het Kennemer plein een keraiiswagen door de wie len. De politie van Haarlem, zeer ge willig, kwam met een reservewiel aanzetten, hel wiel werd, zoo goeden kwaad als het ging, onder den wagen bevestigd, en vooruit over de grenzen naar Schoten. Daar werd het wiel afgedraaid, en ging weer naar Haar lem terug. Een en ander gaf bekijks. Nu is de vraag gaat dat maar zoo Vooreerst hebben de bewoners van het Cronjé- plein geen oog kunnen dicht doen van het gebalk van den ezel, die den wagen voorttrok, en hoe lang zal hij daar blijven vertoeven Wij zouden zeggen de Schotensche politie moest maar rechtsomkeert laten maken en den man met wagen en ezel maar weor op Haarlem's bodem zetten. Tot zoover onze correspondent. Heeft Schoten niet ook een reserve wiel Dan kan de man naar Velsen trekken en zoo vervolgens AERDENHOUT. Voor liet eerst te Aerdenhout. Zondagmiddag vtor uur zal vanwe ge het Leger des Hei Is een openlucht samenkomst worden gehouden op het schoone landgoed „Boekenroode", daartoe welwillend afgestaan door Jhr. Mr. P. Teding va* Berkhout. Het geheel zal opgeluisterd worden door een muziekkorps en afgewisseld door zang en toespraken. HAARLEMMERMEER. Graanmarkt te Hoofddorp. Aauvoer nieuw karwijzaad. De kwa liteit, het weer in aanmerking ne mende, valt mede, het beschot over 't algemeen valt tegen. Prijzen varieerden van 15—15.50. Hier en daar wordt rogge gemaaid. Door onbekende oorzaak brak Don derdagmiddag een hevige brand uit in de nabijheid van Hoofddorp bij den timmerman J. Sluis. In weinige oo- genblikken lagen huis en timmer manswerkplaats ln de asch. Ook van de meubels is niets gered geworden. Alles was verzekerd. SLOTEN. Door hot aanhoudend natte weder der maand Juli gaat 't ook den ver- veeners niet naar wenschde turf, die vorige jaren in dezen tijd ten verkoop gereed stond, ligt nu nog op het land, te week om op te stapelen do prijzen van droge turf zijn geste gen, nu wordt betaald 4.50 ƒ5 per Op den straatweg is de 14-jarige De Jong uit Amsterdam, per rijwiel met zijn broeder gisteren naar Zandvoort gaande, door een auto aangereden, waardoor het rijwiel onherstelbaar werd beschadigd en de jongen, ge lukkig zonder ernstige kwetsuren op den weg we^d geworpen. I)e auto ging door, doch door het optreden van een daar pa&seerend persoon werd teruggereden, de aan- gcredone in de auto opgenomen en de schade vergoed. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten. F. Ebels, Nieuw Beerta, Pension Kopergroen. M. Ebbens, idem, idem. Mevr. E. M. v. Beijnen, Rotterdam, 5 pers, Pension Zee en Duinzicht T. II. R. de Zwart, Amsterdam, 3 pers., Hotel Het Wapen van Haarlem. L. Paanacker,. Amsterdam, 12 pers. Pension Welgelegen. G. Hulsman, Groningen, 8 pers. Pension Welgelegen. Mej. Vroom, Hilversum, 3 pers., Pension Welgelegen. In de concertzaal van het Kurhaus zal een concert worden gegeven door mejuffrouw Clara van IJzer. Aon het politiebureau zijn op werk dagen tusschen 10 en 12 uur voarm., Inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende op den openbaren weg ge vonden voorwerpen. Een wandelstok, een broche met heerenportret en een koperen ge wicht. PROV. STATEN* VAN ZUID HOLLAND. Bij de te Rotterdam gehouden Eer stemming voor een lid der Provincia le Staten, zijn uitgebracht 5419 geldi ge stemmen, waarvan de heer J. Vis ser Jzn. (lib.) er 3128 en de heer H. Spiekman (soc.-dem.) er 2291 ver kreeg. Gekozen is dus de heer Visser. EEN LUCHTVERSCHIJNSEL? Een „Hbld."-lezer meldt, dat hij Woensdagavond te Roelof arendsveen een luchtverschijnsel beeft waargeno men. Eerst meenden de Roelofarends- veenders, dat Zeppelin in aantocht was en de notabelen van het dorp moeten er zelfs reeds aan gedacht hebben, den ook in letterlijken zin hoogen gast waardiglijk naar bene den en ln te halen. Maar nadere be schouwing leerde, dat men hier ver moedelijk met een natuurverschijnsel te doen had. Statig stevende het ver schijnsel volgens onzen zegsman ter grootte van een koffer langs don Zuiderhemcl heen en weer, lich tend tegen de donkere avondlucht dan was het weg en dan verscheen het weer Men kon er ook figuur lijk geen touw aan vast knoopen. Van negen uur af bleef het bij tus- schenpoozen van een minuut ongeveer den geheelen avond zichtbaar. DE GRILLEN DER LUCHTEN. Het Ilbld. schrijft Lang, zeer lang, hoeft het hoog er gelegen, wijd uitgestrekt tusschen de Azoren en de kust van Portugal. Ons landje bleef echter buiten z'n bereik, al was het allen dag klaar en duide lijk voor onze oogen, dat type V heerschte en niet weg wilde. De de pressies, door de snelle texnpora- tuursafneming naar het Noorden, krachtig geholpen, snorden voor waarts met somber m-sbaar naar het Oosten, nu en dan hun regen vallen latende. Dit was type V. Toen is er weer zoo'n laag gekomen, precies z'n broertjes gelijk, snel in het Oosten verdwijnende. Uit het ver re Westen arriveerde een andere de pressie. Tusschen deze twee kwam een uitlooper van het hoog uit het Zuiden, eerst lang en mager, dan, èn in het Noorden, èn in het Zuiden door twee alles verslindende depressies aangevallen, meer ingedeukt, afge rond tot een zelfstandig hoog met echt-eigen kern. Zoo hadden wij type I gekregen. Maai1 daar kondigde z'ch bij IJ» land een nieuw gebied van lagen druk aan voortdringende al meer en meer naar het eigenlijk Europa, het hoog van Engeland naar het Zuid-Oosten voorwaarts stuwende, zoodat het zich over Centraal-Enropa ging uitstrek ken, type II, en het stralingstype z'n intocht deed. Eindelijk na talrijke weken, bang wachtens. En nu zag ik hedenochtend (Don derdag) de zon opkomen. De lucht in het toppunt van blij-levendig blauw gekleurd. De wind was gaan liggen. En de sterk beslagen vensters vertel den mij, dat wij gedurende den nacht heel wat warmte uitgestraald had den. Een zware dauw hing over de velden, het eentonige geloei der run deren snel naar onze ooren overbren gende. Alleen hun koppen waren te zien, komende boven alle neveldn uit. Aan den horizon lag een groote nevel- laag, een groote wolk, die langzaam zich bij de wittige blauwe lucht aan sloot. Alles het gevolg van de nachte lijke uitstraling. Maar daar verscheen de zon, de brooiend-brandende zon, die ze opjoeg, de nevelen, ze onzicht- bnar makende in de al warmer wor dende luchtzee. Nu was de tijd der in straling aangebroken. Type II gaat in don zomer vooral in type IV over, het herfsttype, dat ons in den zomer, in verband met eon laag bij Ierland, onweer brengt. Zoo lang er echter een groot versclvl tus schen dag- en nachttemperatuur blijft bestaan, waarvan groote dauw liet gevolg is, blijft alle slechte wcer- kans uitgesloten. Eon stijgend dauw punt is de aankondiger van dcü w eersomslag. NACHTARBEID BAKKERS. Het Nationaal Comité voor af schaffing van Bakkers-Nachtarbeid heeft het programma vastgesteld voor de nationale betooging op Woensdag 1 en Donderdag 2 September, in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, Mariaplaats, Utrecht. Woensdag 1 September, des avonds 7 uur, zal de propaganda besproken en geregeld worden. De heer F. Mol van 's-Gravenhage zal een inleidend woord spreken. Donderdag 2 September, 's morgei s 10 uur, wordt do vergadering gt- opend, waarin als sprekers optreden de heerenI. Goudsmit, secretaris van den Algem. Nederl. Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf enz., met het onderwerp „De sociale taak van de regeering en do bepalingen in zake het verschenen ontwerp van wet tot afschaffing van nachtarbeid voor de Israël ie tische bakkerijen". Ds. A. Br ummolkamp, lid der Tweede Ka mer, met het onderwerp „Vermeende bezwaren". H. Diemer, redacteur van „Do Bakkersbazuin", met het onder werp „Is ons verlangen onredelijk en wenschen wij niet met de praktijk ta rekenen?" J. II. Schaper, lid der Tweede Kamer. J. P. A. te Boekhorst, redacteur van „De Bode", met het on derwerp „Afschaffing van nachtar beid, eon eisch van mogelijkheid en recht". Mgr. G. W. Konings, advi seur van den R. K. VolksboncL GEVOLGEN VAN DEN REGEN. Men schrijft uit BarneveLd Tengevolge van de hevige regens der laatste dagen, heeft de groote beek een voor den zomertijd ongekende hoogte bereikt. Bijna alle aan de beek gelegen landerijen zijn diep onder water gezet, waardoor aan de te veld staande gewassen aanzienlijke scha de is toegebracht. Ook heel wat bin nenwegen zijn overstroomd, tengevol ge waarvan sommige boerderijen bij na geheel van de buitenwereld zijn af gesloten, terwijl men, om liet in do weide loopeudo vee te bqreiken, vaak tot aan hot middel door het water moest waden. TEGEN DE VERVALSCHINGEN. Het „Maandblad tegen de Verval- sc'nmgen", onder redactie der heeren dr. Van Hamel Roos en Harmons, herdenkt het 25-Jarig bestaan met de verschijning van het Augustus-num- mer. Daarin lezen we het volgende staal tje van. vervalsching van specerijen „De knoeiers hebben, na den peper handel onveilig gemaakt te hebben.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1