Stadsnieuws Binnenland Koloniën GeiBêflgÖ fetlWE Onuitstaanbare folteringen door Rheumatiek. Neemt U Dr. HOMMEL's Haematogen Land en TulnfeoaW PREDIKBEURTEN (Pvfcfcerygg m wal venter de (tefdecw •%che hei. In Arnhem la op het oogenblik de som er-a (tractie oud-Griekenland. Een provinciale kinderhand Is soma gauw igevuld. Niet dat het onaardig is. als geheel, maar hot is maar zoo-zoo, en He vermakelijkheden zijn niet bui tengewoon. Maar dit allernieuwste kennis-surrogaat wordt gehouden ln den tuin van „Musia" en „Musis" is o 200 gunstig gelegen, 't Is dan ook alle avonden vol. zooals men mij ver telde. Oud-Hellas Is een marktplein. Op (een tooneel worden Griakscho dansen uitgevoerd onder leiding van den heer James Meyer fils en door een tiental dames. Dat is werkelijk een bekoorlijk nummer, een schilderij, een prachtharmonle van lijnen, kleu ren en gestes. Dan zijn er veel Dui teelt-sprekende dames-musici en huisjas met Hollandsche namen, die handig xijn vergriekst. Vooral de an- i «ichtkaar ten handel is hier bloeiende. De inwoners zijn natuurlijk als rechtgeaarde Grieken in Grieksche kleederdracht. Wat in het bijzonder de dames zeer aantrekkelijk maakt. In 't vat zit Diogenes, maar de goede man loopt meestal rond met zijn lan taarntje, om een verstandig mensch te zoeken. Laten wij hopen, dat hij er een Vindt, H. HEN N ING Jr. Gemeenterekenlng 1908. De Gemeen ter ekeuing over liet jaar 1908 sluit» wat den gewonen dienst fcangaat, met een voordeelig saldo Van 97.453.81 1/2. De inkojnsten be droegen namelijk de som van i 2.153.408.281/2, en de uitgaven ƒ2.055.954.47. De buitengewone inkomsten bedroe- gein 1.461.429.93 1/2 de buitengewo ne uitgaven 1.464.321.79 1/2. De bui tengewone uitgaven bedroegen dus 2.891.86 meer dan de buitengewone inkomsten. De totale uitgaven bedroegen 3.520.276.26 1/2 en de totale inkom sten 3.614.838.22. De rekening sluit dus in totaal met *n voordeelig saldo van 94.561.95 1/2. Volgens de begrootingsbalans wa ren de gewone inkomsten en uitgaven geraamd op f2.040.135.14. Er werd 61.680.69 meer ontvangen dan geraamd was en 35.687.351/2- minder uitgegeven dan geraamd was. Bij deze cijfers dient men in 't oog te houden, dat latere aonvullingsbe- grootingen de aanvankelijke raming wijzigde. Van het voordeelig saldo dqr gewo ne uitgaven wenschen B. en W. over te brengen een som van 6500 op den dienst van 1909. Deze som wordt dan besteed volgt 2000 voor de dit jaar uitge voerde vernieuwing van het noorde lijke landhoofd van de Bartenhrug over de Leidschevaart, onder Hllle- gom 4000 voor aflossing van vier schuldbrieven 1908, die nog niet uit betaald zijn500 te betalen als ver goeding voor de beschikking over grond, toebehoor en de aan de H. IJ. 6. M. Er is namelijk nog niet vastge steld, owr welk tijdvak deze vergoe ding zal uitgekeerd worden. Er rest na aftrek dezer bedragen een BATIG SALDO van 90.953.81 1/2 voor den dienst 1910. B. en W. stellen voor 10.666.31 te gebruiken voor een buitengewone af lossing van de 4 pets. gcldleenlng- 1901. Dit bedrag is namelijk gelijk aan de som, door de Lichtfabrieken over het jaar 1908 in de gemeentekas ge stort, waarmee de som der afschrij vingen van de verplichte 2 1/2 pCts. aJlossing van de voor den aanleg dier fabrieken, uitgegeven gelden wordt overschreden. Bij het nagaan der verschillende posten merken we het volgende op De huisjes, aangekocht voor den ïnuseumbouw, brachten 291 meer aan nieuwe huur op dan geraamd werd. Echter werd aan de andere hu ren f 1674 minder ontvangen. Be boerderij bij het Torentje bracht 200 meer op dan geraamd was. Aan huur voor den grond bij hot slachtr huis werd 30<K) ontvangen. In een ander hoofdstuk zien we, dat 38 paartjes met den looper ge trouwd zijn ergens elders, dat de banken op de Vischmarkt 942,35 hnur deden, dat is een 50 meer dan men gedacht had. De staanplaatsen voor rijtuigen brachten 1724 op. Havens, kaden, bruggen en sluizen leverden f 24.209.07 op, dot is onge veer 600 meer. Het onderwijs bracht 34 95.86 meer op dan geraamd was. De m u. 1. o. school was op eene (ontvangst van f 6500 geraamd, en bracht f 10.558 op, dus een voordeeltje van 4000 ruim. De aanvullingsklasse aan de Bur geravondschool bracht ongeveer het dubbele der raming op 650 raming, opbrengst 1147 1/2). De staangelden op de kermis brach ten tot op een hal ven cent nauwkeu rig op. wat er geraamd was. Dat is een heel kras staaltje van rekenkun stig beleid De Rijksuitkeering was berekend op 212.560.56. In verband met den aftrek wegens onderwijssubsidie werd slechts uitgekeerd ƒ162.360 56. De verkoop van gemeentegronden bracht op 48.136, waarvan ruim 40.000 aan gronden aan den Raam- eingel en aangelegen terrein weird Verkocht. Thans de uitgaven. Het goedkoopste gemeente-eigendom was wel het Weerhuisje. Dat kostte niets. De mo torboot kostte 118.45 het orgel de Grooto Kerk 285.36 We kochten voor oen 13.500 aan klinkers en 4300 aan keien. In 1908 Werden geen premies bij brand ver leend en het garnizoen behoefde geen hulp te verleenen. De politic-agenten, zoo zien we verder, mogen geen ker mis wenschen. Zij krijgen daarvoor van de gemeente een kormlsfooi van 65. Een merkwaardigheid ls de post -toezicht op de schoolbLaclon". Het staat er Do onderwijzers behoeven echter niet bevreesd te zijn voor cen suur van den We Ui ouder van Onder wijs .'t Zal wel een correcUefout zijn en moeten luiden schoolbaden. Dit toezicht kost 126.50. De salarissen bij het lager ondar- i Wljs vorderden een bedrag van fJSO.OW. Het Onderhoud de her stelling der schilderijen kostte 1023. De verpleging van arme krankzinni gen vereisente een bedrag van ƒ83.482 Aan buitengewone publieke werken werd dit jaar uitgegeven de som van 123.611.201/2, Niet voltooid werd voor een som van 84.257.78. Minder uitgegeven dan geraamd werd 152.493.16 1/2. Bedrij fsbelasting. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van do Ingezetenen dezer gemeente, dat het op den 3en Augustus J.l. executoir verklaard ko hier no. 1, Afd. IIV op de bedrijfsbe lasting dezer gemeente, dienst 1909 1910, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. EEN GRONINGER POOLVAARDER. We lezen in ,,Het Nieuwsblad v. h. Noorden" Onlangs hebben we gemeld, dat de „Jantina Agatha", een Groninger schoener, onder kapitein W, C. Dijk stra Is vertrokken van Dundee naar Cumberland, golf in het noorden van Straat Davis (Noord-Amerlka). om van daar een lading pelswerk etc, te halen en tevens om daar heen te hrengen eenige personen, die een verloren geraakte expeditie zullen trachten op te sporen. Door bemidde ling van den reeder van het schip kregen we thans een uitknipsel uit de „Dundee Advertiser", dat vertaald aldus luidt De belangstelling der havenbezoe kers werd gisteren in hooge mate gaande gemaakt dooi' een kranig uit- zionden tweemaster, die de Holland sche kleuren voerde en in de rivier voor anker lag. Het schip was de Jan tina Agaitlia, die aangewezen werd tea- opsporing van den vermisten wal- vischvaarder de Snowdrop. Gezag voerder van dezen schoener is kapi tein W. C. Dijkstra, een ervaren schipper liet schip is met zes koppen bemand. Het bracht een lading turf- strooisel uit Delfzijl mede, en zal lieden beginnen te lossen. Het opont houd in de haven zal zoo kort moge lijk zijn, en het schip zal voor zijn reis naar de Poolzee worden uitge rust, aoodra de lading gelost is. Kapi tein Dijkstra denkt te kunnen ver trekken vóór het einde der volgende week en zal geen moeite ontzien om inlichtingen te bekomen aangaande het lot der Snowdrop en zijn beman ning. De Jantina Agatha zal zich eerst begeven naar de nederzetting te Blacklead, Cumberland Gulf, die aan den heer Crawford Noble te Aber deen behoort. Men denkt inlichtin gen te kunnen inwinnen betreffende het vermiste schip en zijn bemanning bij de inboorlingen van het Westland, doch mocht dit onmogelijk blijken, dan zal het schip doorgaan naai- de nederzetting van O. Forsyth Grant te Signiva bij de Frobislier Straat, waar men hoopt de Snowdrop-beman- nin,g in goeden welstand te zullen aantreffen. Gelijk reeds in de Dundee Advertiser weid medegedeeld, zal do heer Beni- hard Hantzsch, een Duitsch profes sor, die de eerstvolgende drie win ters in Baifinsland zal doorbrengen, waar hij in de streek tusschen de Cumberland Gulf en de Ponds-Baai zoölogische en anthropologisclie na- vorschingen zal doen, op dezen schoe ner de reis meemaken De heer E. W. Greenshields, zendeling in de Pool streken, die in October van het vorige jaar met den Dundee walvischv&arder „Queen Bes' met verlof naar ons land terugkeerde, zal zich ook op de Jantina Agatha opnieuw naai- zijn standplaats bij de Straat begeven. ONDER HR. MS. ONDERDANEN. In nt>. 53 der Mededeel ln gen van het Nederi. Zendelinggenootschap ko men belangwekkende en voor een deel hoogst vermakelijke medodeelingen voor aangaande de gewoonten der bewoners van het eiland Boeroe in den Nederi. Oost-Indischen Archipel, en wel van de hand van den zende ling Schut, die op het eiland woont. Zoo geven de menschen, als in de kerk gecollecteerd wordt, liever na- turalia dan geld, daarom 's er een mand aan de deur der kerk gezet, waarin ieder, die wil bij het binnen komen een stuk damar (hars* kan wei-pen. Is er voldoende bijeen, dan wordt de damar verkocht, om allerlei onkosten voor de gemeente te strijden. Het dorpshoofd van Wae-Eken was dronken geweest en kwam den heer Schut om vergeving vragen. „Ik had den geheeflen dag niets gegeten", biechtte hij, ,.en onderweg te schie lijk sagoweer (palmwijn) gedronken. Toen ik thuiskwam heeft mijn vrouw mij dadelijk in de slaapkamer opge sloten, en verdei- wist ik niets meer. Ik heb geslapen ;ot ik van honger wakkei- werd.Iedereen had er al over gesproken, dat het dorpshoofd van Wat-Eken dronken was geweest; wel een bewijs van het zeldzame des gevals. De man schaamde zich blijk baar. Op den verjaardag van de Koningin zagen bewoners van Waë-Eno in de voorgalerij van den goeroe te Genest het portret van Hare Majesteit. Maar de Waë-Eno's durfden nauwelijks op zien tot het portret. „Wij zijn er bang voor zeiden zij„zij ziet er zoo hoe] anders udt dan wij menschen van Boe roe". De vrees voor menschen van de Korupanie zit er bij de bewoners van hei binnenland schrikwekkend in, tee kent de N. R. Ct. er bij aan. Toen het dorpshoofd van Waë-Eno eens naai- de kust kwam om bosch producten af te leveren, bracht hij een nicht mede, een flinke jonge vrouw, voor wie hij een man kwam zoeken onder de Oenet'sdeze werd gevonden en hem werd gezegd, dat onder chris tenen geen bruidsschat betaald wondt, maar dat hij aan de familie zijner aanstaande vrouw slechts 10 rijks daalders had te geven als tee ken van dank. Dit was het dorpshoofd, dat de boschproducten en de xdcht naar de kust had gebracht, wel wat al te machtig» Want tn het binnenland wordt vaak meer dan driehonderd gulden aan bruidsschat betaald. De zaak werd in orde gebracht voor 25 «tukken wit goed, d. i, een waards van 75. Bewoners van Waë-Eno, die geen christen willen worden, motivéeren dit als volgt„Neen, wij worden geen Christen, want dan moet je veel wer ken, goeroe-woning zetten, met school eh kérk, je eigen huis netjes in orde houden en een gemeente-tuin aanleg gen." 't Is zegt de heer Schut van het standpunt dier gemakkelijk levende zwervers, bost te begrijpen. DE DUITSCHE DIAMANTREGIE. Met betrekking tot de aanvallen ln de pers tegen de diamantregie van Duitsch-Zuid-West-Afrika, verneemt het (officieuse) bureau Wolff, dat het verwijt, als zouden diamanten onder de waarde worden verkocht, reeds wordt te niet gedaan door het feit, dat vele kooplustigen uit Amsterdam, Antwerpen, Londen, Parijs en New- York wegens de hooge prijzen onver- richtérzake weer vertrokken zijn. Dit feit kan niet het gevolg zijn van de algemeen erkende eerste klasse qua- liteit der steenen, alleen fabrikanten, die zelf steenen bewerken, konden voor eigen rekening koopen. Er werd 22 M. 25 tot 28 M. 50 per karaat betaald en de laatste aanvoer zal vermoedelijk 29 M. halen. De Premier Company maakt daartegen over niet meer dan 11 M. per karaat. Een vergelijking met Kaapsche,Trans vaalsche of Vrïjstaatsche steenen is zeer moeilijk te maken wegens het verschil in soort, grootte en vorm. Overigens maakte de regie voor haair slechtste qualiteit 5 tot 6 mark, ter wijl alle andere producenten der we reld reeds voor 1 1/2 tot 2 sh ver- koopen. HET NUT VAN DEN POLITIEHOND De vorige week werd in het dorpje Marxdorf (Duitschland) de weduwe Mairia Kersten vermoord. De moord werd in de keuken van het door haar bewoonde huis gepleegd. Daarna had de moordenaar het lijk naar den kel der gesleept. Verdacht van den moord waren twee mannen, die door de dorpsbewoners in de nabijheid van het huis waren gezien. Daarop werd een politieman uit Schoneberg» die een gedresseerden politiehond heeft, ontboden. Hij liet den hond verschil lende voorwerpen ruiken, die door den moordenaar waren aangeraakt. De hond snuffelde en be-rook daarna een der voor het huis liggende voet sporen, dat in de richting naar Frank fort a/O-, leidde. Dit spoor werd ver der vervolgd. Het leidde naar een huis in Frankfort a/0„ waarin de rei ziger L. woont. Deze was een week te voren op reis gegaan zonder- dat men wist waarheen. Den politiehond werd nu de bijl waarmee de moord was bedreven voorgehouden. Het dier bracht den politieman naar da slaapkamer van L. waarin twee bedden stonden. Het dier ging voor het bed van den man staan blaffen, terwijl hij aan dat van de vrouw geen aandacht schonk. On der het bed van den man stond een groote doos, waarin de schoenen van den man en ook die van de vrouw ge borgen waren. De hond apporteerde een der laarzen van den man. Daar uit werd met zekerheid afgeleid, dat L. de moordenaar zijn moet.. Deze conclusie heeft bevestiging bevonden door het feit dat bij de politie te Frankfort zich een man aanmeldde, die vertelde dat de voortvluchtige hem in het begin der vorige week tot ver moording der weduwe Kersten wilde overhalen. HET WEER IN HET BUITENLAND. De zomer is gekomen. Voor ons en ook voor het buitenland. Gunstige be richten komen uit Duitsclüand, waar men helder, droog, warmer weer ver wacht, uit Zwitserland, uit Oosten rijk. Zoo staan ons dus nu wellicht goede dagen te wachten. Uit Thurin- ger meldt men, dat het weer daar bestendiger was geworden. Sedert Woensdag geen regen, dat wil in de zen natten zomer al heel wat zeggen DE BRAND TE OSAKA, ln Japan, heeft het geboete noorde lijke deel van de stad verwoest. In het geheel zijn 15.368 huizen, 11 open bare gebouwen, 8 scholen, 4 baaiken en 10 fabrieken een prooi der vlam men geworden Europeesche firma's zijn niet .getroffen. De oorzaak van de groote uitbreiding van den brand is gelegen in de nauwheid der straten en watergebrek. Duizenden dakloozen kampeeren in de open luchter is gebrek aan levensmiddelen. Dooi- Ja- pansche verzekeringen is slechts een deel van de schade, 600.000 yen, ge dekt. Men vreest daarom voor voel faillissementen. EEN STUDENTENGRAP MET GEVOLGEN. Eenige studenten, die een vroolijk reisje in de buurt van Berlijn te ver hadden uitgebreid, kwamen midden in don nacht in het plaatsje Miersdorf (Fellow) aan. In hunne bierstemming wokten ze verscheidene dorpsbewo ners onder voorwendsel, dat ze hulp troepen noodig hadden voor de lan ding van Zeppelin, die in de nabij heid van het plaatsje geland was. Toen ze uit hun besten slaap ge wekt werden en de Miersdorfers ont dekten, dat ze voor den gek gehouden waren, wendden ze hunne woede to gen de studenten. Diezen gingen op de vlucht, maar daarbij kwam een ln een moeras terecht. De boeren trok ken den verongelukten grappenmaker uit het moeras en redden hem daar door het leven, lieten hem echter eerst vrij, nadat se hem een behoor lijk pak «laag hadden gegeven. GEHEIMZINNIGE MOORD. In de geheimzinnige moordgeschie denis ln het Belgische dorp Neder- Ha8selt komt eenig licht. Men herin nert zich, dat de herbergierster Ma ria de Gelag spoorloos verdween, haar jeugdig kind werd ontvoerd, terwijl in de herberg het lijk gevon den werd van het dochtertje van den veldwachter van het dorp. Thans is in oen korenveld te Aygem het in staat van ontbinding verkeerende lijk van de vermiste herbergierster gevonden. De ongelukkige vrouw bleek geworgd te zijn. Als daders of medeplichtigen aan den dubbelen moord zijn in hech tenis genomen Sldonie Camus en haar drie broeders Camille, Hèrcule en Oscar. De man va.n de vermoorde is wanhopig en dreigde zichzelf recht te verschaffen. In de geheele streek heeft deze moordzaak groote opwin ding veroorzaakt. VIJF JAAR IN EEN STAL OPGESLOTEN. In een dorpje in Brandenburg is dezer dagen een jonge, krankzinnige vrouw, die door haar broeder reeds sedert vijf jaar in den stal was op gesloten, en daar eindelijk in bekla- genswaardigen toestand werd ont dekt, door de politie bevrijd en naar een 'gesticht overgebracht. De jonge vrouw woonde alleen met haar broe der. Beiden hadden weinig omgang met de dorpsgenooten en leefden zeer teruggetrokken, zoodat men het ver dwijnen van het meisje niet eens had bemerkt. Wel hadden voorbijgangers van tijd tot tijd een klagelijk hulpgeroep ge hoord, doch hierop niet verder acht geslagen, totdat men thans eindelijk tot de ontdekking kwam, dat het jon ge meisje, dat aan zinsverbijstering leed, door haar broeder in den 9tal was opgesloten, waar zij, ternauwer nood gekleed en geheel vermagerd, werd aangetroffen. De broeder van het. ongelukkige meisje bekende ten slotte, dat hij haai- reeds vijf jaar ge leden in den stal had opgesloten, daar zij aan vlagen van krankzinnigheid leed. INGEZONDEN MEDEDEF.LINGEN A 30 Cts. per iregeL Vijf jaren ellendig geleden. EENE OVERWINNING MET DEN KLOOSTERBALSEM. De heer Jos. van den Dungen Adriaans, koopman te Westerhoven (N.-B.), heeft den ouderdom van 32 jaren en leed, niettegenstaande zijn betrekkelijk jongen leeftijd, al meer dan 5 jaren aan vreeselijke rheuraa- tiek in de beenen. „De pijnen waren zoo erg, dat ik bijna niet meer kon loopen," zeide de heer van Dungen ons en mijne beenen waren zoo zwak geworden en deden mij zulk een pijn, dat ik niet dan met de grootste moei te en pijnen mijne beenen kon ophef fen. Bij vochtig weer schreeuwde ik het uit van de pijn. Ik werd bleek en mager en mijn eetlust was gering. Meermalen had ik last van hoofdpijn en ik gevoelde mij zwak en uitgeput. Hoewel ik vele geneesmiddelen ge bruikte, hielp mij er geen een. Mijne vrouw ried mij aan eens een proef te nemen met den KLOOSTERBALSEM, Klooster Sancta Paulo. Dit deed ik en reeds na het gebruik van het eerste potje gevoelde ik mij veel beter. De rheumatiek begon langzamerhand te verdwijnen en ik kon weer met smaak mijn voedsel gebruiken, ook de hoofd pijnen waren nfet meer zoo erg als vroeger, ik heb in het geheel 2 pot jes van 35 cent opgewreven en was toen genezen. Ik kan thans met mijne beenen, die zoo stijf waren, doen wat ik wil. Ik ben gezond, opgeruimd en zoo levenslustig als het maar kan zijn. Het staat u geheel vrij, mijn ge tuigenis te gebruiken ten bate van andere lijders". De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, bevat geen schadelijke be- standdeelen en geneest onvoorwaar delijk alle huidziekten, als zweren, abcessen, huilen, roven, uitslag, ring-, dauw- en baard worm, hoofd zeer, en alle ziekten der hoofdhuid. Het is een zeker helpend middel bij Rheumatiek en alle Rheumatische aandoeningen. Prijs per pot van 20 gram 35 ct,, van 50 gram 75 ct„ van 100 gram 1.20, en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothe kers en de bekende Depóthouders. vakbladen ter aanprijzing van de meststoffen „Papilion" en „Grappe- xies", de eene voor bloemen, gazons enz., de andere voor wijnstokken, vruchtboome», groenten,, enz. Wij zijn verbaasd over zulk een humbug, maar vooral verbazen en ergeren we ons over de opneming daarvan in bladen, welke hun lezers ook op het gebied der bemestingsleer, op welk terrein nog zooveel onkunde heerscht, dienen voor te lichten. „Papilion" en „Grapperies" garan deeren (slcl) een oogst, welke tien maal die van den besten stalmest overtreft. „Zij zijn de beste, de zeker ste, de meest afdoende, de meest practische van alle meststoffen voor den tuinbouw". Wat wil men meer? Wij durven echter den gebruikers voorspellen, dat zij, ook met geringer verwachting, bedrogen zullen uitko men. Om iets te noemen: onze groenten deze in haar geheel genomen en onze vruclitboomen stellen aan de be mesting zeor verschillende elschen; toch heet de meststof „Grapperies" goed voor beide. En ook onze groen ten onderling verschillen nogal ln heur behoefte aan stikstof, kali, enz. Erwten en boonen behoeven maar weinig stikstof, de bladgroenten veel meer. Een doelmatige meststof kan het dus, zoomin als ieder ander mest- mengsel, voor alle gevallen niet zijn. En dan de prijsl Die is enorm en heel buiten de perken: vijf en twintig gulden (zegge 25) per 100 Kilo. Het moet dus wel 'n prachtfabrikaat zijn En wie maar weinig noodig heeft, die mag nog dieper in de beuirs tas ten :voor 5 kilo betaalt men f 2.50, dus 0.50 per Kilo, voor 1 kilo schrik niet! 0.75!! Merkwaardig ook: de twee meststof fen, bedoeld voor verschillende ge wassen, dus van ongelijke samenstel ling, kosten toch hetzelfde geld. Nu. op een kwartje meer of minder komt het hier heusch niet aan. Gelukkig kunnen wij over de inner lijke waarde van beide meststoffen tamelijk wel een oordeel vellen, dus ook de handelswaarde ten naaste bij bepalen —dank zij het aan het proefstation ingestelde onderzoek. De analyses bleken te zijn als volgt: En gr ais Papillen: Stikstof 8.4 Phosphor zuur 1 Kali 1.9 Engrais Grapperies. 6.6 13.5 4.8 Welke waarden vertegenwoordigen deze cijfers, gerekend naar de prij zen van andere meststoffen? Indien de voedingsstoffen: stikstof, phosphorzuur en kali, in de beide mengsels voorkwamen (wat niet 't geval is, althans niet wat de twee eerste stoffen betreft) in den meest waardevollen vorm, dus oplosbaar in water en voor de plant spoedig bruik baar, dan zou men den prijs kunnen berekenen naar de stikstof in Chili- salpeter, het phosphorzuur in super- phosphaat en de kali in patentkali. De eenheidsprijzen daarvan zijn 8i cts., 19 en 26 cts. Dan zou Engrai: Papillon mogen kosten per 100 kilo 8.4 maal 0.80 is 6.72 7.3 maal 0.19 is f 1.39 1.9 maal 0.26 is 0.49/5 .3 te zaaien 8.60/5 En Engrais Grapperies 6.6 maal 0.80 is f 5.28 13.5 maal f 0.19 is 2.56/5 4.8 maal ƒ0.26 is ƒ1.25 dagelijks een likeurglaasje onmiddellijk voor den hoofd- maaltijdl Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt de loomheid verdwijnt en heel spoedig suit gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men rerlange echter uitdrukkelijk 'aet echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen en weigere namaakselsl KWAKZALVERIJ IN DEN TUIN BOUW. Met verbazing en ergernis lazen e den laataten tijd herhaaldelijk groote snorkende advertenties bi de te zarnen 9.09/5 Het Proefstation vertelt er ons ech ter bij, dat in de onderzochte monsters alleen de kali in water oplosbaar was, de stikstof slechts voor een deel, het phosphorzuur heelemaal niet. Het onderzoek leert ons derhalve, dat mengsels verkocht worden voor 25 ots. per kilo, hij kleine hoeveel heden A 50 en 75 cts. per K.G., welke voor 9 A 10 cts. per kilo nog te duur zijn. Lezers weest op uw hoede C. B. DE INMAAK IN BUSSEN, Een lezer vraagt ons, hoe de in maak in buseen moet geschieden. Met het antwoord op die vraag kunnen wellicht meerderen hun nut doen. Men heeft twee soorten van bussen, welke het meest gebruikt wordende knipbus en de olifantsbus de eerste wordt gesloten met een caoutchouo ring en 4 of 5 veeren of knippen, wei door een bijpassende tang worden bevestigd de laatste sluit men met een ring en één veer. De bussen wor den vóór het gebruik uitgekookt, ovenzoo de deksels en ringen. Daar de bussen gevernist moeten zijn, en soda het vernis aantast, mag men nimmer voor het reinigen of uitkoken sodawater gebruiken. Zijn de groen ten behoorlijk schoongemaakt, dan laat men ze gedurende eenige minu ten koken, om ze te doen slinken en tevens de bederfkiemen, zoo deze aan wezig mochten zijn, te vernietigen. Dit voorkomen duurt bij alle groenten niet even lang harde, als wortel tjes, sla- en snij boonen, enz., moeten 10 minuten koken, zachte, dus blad groenten, slechts 5 minuten. Vruchten doet men rauw in de bus, welke dan met. koud» gekookt wa ter wordt bijgevuld. Dit bijvullen ge schiedt tot 11/2 c.M. onder den rand, zoodat de inhoud door het water is bedekt. Caoutchouc ring en deksel worden daarna opgelegd en de bus wordt met veer of knippen gesloten. Het eigenlijke koken of nakoken duurt 1 uur. 11/4 of 11/2 uur. naar ïlang de bussen 1/2 L., 1 L. c*f 11/2 Iter Inhoud hebben. Zijn de bussen na het koken afge koeld, dan lette men er op, of bodem en deksel liol staan Ls dit liet geval, dan ls de Inhoud goed gekooktbij bollen stand is de inmaak mislukt en zal de boel bederven. Beter dan de inmaak in bussen is die in glas, wel ke reeds vrij algemeen wordt, en waarover we een volgende maal iets willen mededeelen. C. B. ZONDAG 8 AUGUSTUS. NED. GEREF. KERK. GROOTE KERK. Vroegpreek 7 ure, Ds. Ween er. (Vrije plaatsen). Voorn i. 10 ure, Ds. Kooiman, pred. te Hollandsclieveld. 'e Avonds 6 ure, Ds. Warners, pred. te Nieuw-Vennep. Vacature-beurt). NIEUWE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Bax, v pred. te Hoofddorp. JANSKERK. Voorm. 10 ure, Ds. Haksteen, Emer. pred. te Haarlem. BAKENESSER-KERK. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, de heer H11 brander.. EGLISE WALLONNE. Pas de Service. GEREFORMEERDE KEPK. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoekstra, pred. te 's-Hertogenbosch. Avonds 5 1/2 ure, Da T. Hoekstra EBEN-HAëZER-KERK. (Klein Heiligland). Vooran. 10 ure, Ds. de Jong, pred. te Hoofddorp, 's Avonds 5 1/2 ure, Ds. de Jong., CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuldarstraat). Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 5£ ure, Godsdienstoefe ning. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 uur, Ds. J. D. van der Velden, pred. te Kralingen.. Nam. 6 uur, Ds. J. D. van der Vel den. LUTHER9CHE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. van Bakel. KERK DER VEREEN. DOOP» GEZINDEN. Voorm. 10 ure, Ds. J. Hulshoff, Doopsgez. pred. te Irnsuntf., REMON9TRANT8CH- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Ds. J. W. K. Hoever» Luth. pred. te Breda. KERK DER BROEDERGEMEENTE. Geen dienst. VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN. Lokaal: „Weten en Werken". (Gedempte Oude Gracht). Geen dienst BAPTISTE GEMEENTE. (Lokaal: Stoofsteeg 6). Voorm. 10 twe, Openb. Sameh- menkomst. 's Avonds 6 ure, Evangelische Sai- komst. Dinsdagavond 8 1/2 uurt Bidstond. Woensdagavond 89 ure, Jongeling» Vereen iging. Donderdagavond 8 uur: Meisjes- Vereeniging. EVANGELISATIE „der Goddelijke Genezing", Drappenierstraat 11 zwart Voorm. 7 uur, Bidstond. Voorm. 10 uur, Openbare Samen komst Nam. 3 1/2 uur, Kimlersamenkomst Donderdagavond 8 uur, Openbare Samenkomst en Bidstond. EVANGELISATIEGEBOUW. Jacobljnestraat 26. Voorm. 10 ure, de heer D. G. Garms uit Beverwijk. Nam. 12J uur, Zondagsschool, 's Avonds 6 uur, J. M. Straub, en D .G. Garms uit Beverwijk, met zangkoor. Maandagavond 6 uur, Meisjeskrana, Maandagavond 8 uur, Jongedoch- terskrans. Donderdagavond 8 1/2 uur, Dank stond. BENNEBROEK, Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. BEVERWIJK. Voorm. 10 ure, Ds. Nieuwburg, pred. te Winkel. DOOPSGEZINDE KERK Voorm. 10 ure, Ds. van Calcar. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. M. van Kleef. BLO EMEND A AL. Voorm. 10 ure, Ds. H. H .Barger, pred. te Utrecht HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, Ds. de Hartog, D oopsbediening. HILLEGOM. ♦Voorm. 10 ure, Ds. de® Hertog, 's Avonds 6 ure, Ds. den Hertog. HOUTRIJK EN POLANEN. «Voorm. 10 ure, Ds. Kampstra. Directeur van het Diaconessenhuis te Haarlem. SANTPOORT. Voorm. 10 ure» Ds. Bax, EVANGELISATIE. Voorm. 10 uur, de heer Gutteling.. te Velseroord. 8PAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. Baljo®, VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. de Soppesv 's Avonds 6 1/2 ure» Ds. de Sopper. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbach vaflï der Sprenkel. UMUIDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Creutzber^. ZANDVOORT. Voorm.. 10 ure. De. Posthumus Meljjes.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10