Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN IIET JCONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Blldt. 7 Aug. 1909. Hoogste barometerstand 768.3 m.M. M Valentia (Zuidkust van Ierland) 5 'laagste 749.5 m.M. te Bodo (Westkust jvan Noorwegen), Verwachting tot den avond van Augustus Windzwakke Oostelijke tot Noor- gelijken wind. Gesteldheid van de lucht 1 half be volkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: iets koeler. Barometerstand: hedenmiddag te 8 Vur 767 m.M. Tbermometmtand U Haarlem. Zaterdag T Augustus Jteegaie gftstersa I aar V. 74 Essgsts bedsnnaeht f. U Hoogsts heden tot II aav V. T4 INGEZONDEN MBDEDEELINGEN A 90 Cts. per regel. KEIJSEB'8 Manumit*. ■M 1 1 M LMfsVMfstrast Do BOOt no ZAANDAM vaart daplijkS i r. HAARLEM 1 8,u, 10,u, en 6,u v. ZAANDAM: 8,", 19,^ 4,u sa 8,u (Ligplaats NIEUWE GRACHT. b.d Jansbrug. HOE KWARTJESVINDERS HUN SLAG SLAAN. Een slachtoffer van kwartjesvin ders deelde het volgende mede aan de „N. Ct" Gistermiddag begaf ik mij per fiets van Leiden naar Den Haag, toen ik tusschen De Vink en Den Deyl aan den kont van den weg een man op den verhoogden berm zag zitten, met drie kaarten voor zich, terwijl een ander blijkbaar met hem speelde. Een motor of vijf-en-twintig verder stond nog een jonge man, die den ander toeriep „Ga toch mee en kpeel niet, de kansen staan immers niet gelijk, je verliest vast je geld." Toen lk de zen aansprak met „Dat ia zeker een kwartjesvinder", zei hij „Natuur lijk, en die andere wil hem afzetten; ik tracht hem er van af te houden, •maar hij luistert niet". Daarop kwam 'de kaartspeler naar hem toe, en zal „Als die meneer spelen wil, dan bobt u daar tooh niets mee te maken, u mag gerust zien wat ik doe", en toen legde hij uit, hoe het spel ging. Een van de drie kaarten waa hartenboer. Kon men deze kaart, nadat de drie geschud waren,, als zoodanig aanwij zen, dan kreeg men bij een inzet van e?n rijksdaalder er twee terug. „Durft u", zei hij tegen mij, „een rijksdaalder opzetten?" Hij schudde de kaarten en daar ik goed opgelet beid, meende ik ook zeker te kunnen zeggen, welke kaart hartenboer was. Ik wilde me echter niet met hem in laten en ik kon toch nog niet begrij pen hoe iemand zich ooit door zulke menschen kon laten bedotten. „Wijst u hem don een3 aan voor niet", zei hijik deed dit en de aangewezen kaart bleek werkelijk hartenboer te zijn. Hetzelfde werd nog eens op de zelfde wijze herhaald, waarop de an dere, die het eerst gespeeld had, weer teen rijkedaalder waagde, welke hij yerloor, iets, dat door mij voorzien was, omdat ik dadelijk bemerkt had, dat hij een verkeerde trok. „Speelt u öu ook eens", zei hij tegen mij, „u kunt er mee ophouden, wanneer u Wilt". Maar ik was volstrekt niet van plan zoo Iets te doen en wilde door rijden. „Laat mij je kaarten eens jlen", zei toen mijn eerste zegsman. En toen zachtjes tegen mij „Willen we er Item eens laten inloopen Hij .vouwde toen een- hoekje van de be wuste kaart om en gaf ze terug. Weer warden de kaarten op den weg uitge spreid en de bewuste boer waa duide lijk herkenbaar. Onmiddellijk werd toen door mijn nieuwen vriend een riks op deze kaart gewaagd, welke hij won. En toén zette ik bij den vol genden keer op en draaide de kaart met het omgevouwen hoekje om. Onnoodig te zeggen, dat het harten boer niet was. Wat een zonde van jirujn rijksdaalder, te meer, daar ik yx niet veel heb en ze' zoo goed kan gebruiken. Toen ik weer op mijn fiets zat, be greep ik, dat deze drie onder één Jioodje speelden en dat ze gezamenlijk er mij op hun gewone slimme manier haddon laten inloopen. EXAMEN ADSP.-LANDMETER KADASTER. liet eerstvolgend examen voor de betrekking van a/isp.-landmeter van het kadaster zal vermoedelijk wor den gehouden in de tweede helft van 1910. De candidaat moet op 1 Jan. van bet jaar, waarin het examen wordt gehouden, zijn 18a jaar zijn ingetre den en den volleen ouderdom van 23 Jaar nog niet hebben bereikt. Hij moet bij een geneeskundig on derzoek lichamelijk geschikt zijn be vonden, volgens een reglement ver sneld la de „St.-Ct." No. 183. Bij een verzoekschrift, <len minis ter op gezegeld papier in te dienen, moet worden overgelegd een bewijs van Nederlanderschap, van goed ze delijk gedrag, afgegeven door het be stuur zijner woonplaats en een ge boorte-akte. Omtrent de onderwerpen, waarover het examen loopt, raadplege men bo vengenoemd nummer van de St.-Ct. TWEEDE KAMER. GENEESKUNDIGE WET. DOODSVERKLARING. Een onderzoek naar aanleidingvan een klacht over handelingen van een geneeskundige heeft aan het licht ge bracht, dat de bewuste geneeskundi ge een verklaring van overlijden had afgegeven, zonder zich van den dood overtuigd te hebben. Daarbij bleek, dat dergelijke handelwijze niet tot de zeldzaamheden behoort. Dit kan. tot ernstige gevolgen leiden, zelfs tot het verborgen blijven en. het uitlokken van misdaden. Bovendien moet men op de mogelijkheid van schijndood re kenen. Vermits het, naar de Min. v. Bin- nenL Zaken meent, twijfelachtig is of de geneeskundigen krachtens de wet, verplicht zijn, zich, vóór het afgeven der verklaring van overlijden, door eigen waarneming van den dood van hunne lijders te verzekeren, acht hij den tijd gekomen, dat door wetswijzi ging de verplichting boven twijfel wordt gesteld. Mitsdien strekt een ingediend wets ontwerp tot aanvulling in dien zin van art. 6 der wet van 1 Juni 1865, re gelende de uitoefening der genees kunde. WETGEVING IN ZAKE DEIN WISSELBRIEF. Eerlang zal te 'e-Gravenhage bij eenkomen een Internationale confe rentie voor de eenheid van wetgeving in zake den wisselbrief. CHOLERA. De cholerapatiënt te Maassluis is hersteld uit de quarantaine-inrich ting nabij Poortershaven in den Nieuwen Waterweg ontslagen. De uitwerpselen werden nog onderzocht, doch bevatten geen cholerakiemen SMEDENPATROONS. De bond van Smeden-Patroons in Nederland, houdt zijn zesde jaarlijk- sche algemeen® vergadering op Don derdag 19 Augustus a. a te Arnhem. Uit het jaarverslag blijkt, dat hij in Nederland 71 afdeelingen gevestigd heeft en 1583 leden telt. De bond sluit met zijn leden contracten om leerlin- gaa in hei smidsvak op te leiden, ech ter tan hij op dit oogenblik daar niet mede voortgaan, omdat van Rijkswe ge nog geen subsidie voor dit doel aan den bond Is toegekend. ONGELUKKEN. Gisteravond circa half zes had te Breda een treurig ongeluk plaats. Zekere J. S. R., een oppassend va der van zes kinderen, wilde bij het Mastbosch van de paardentram sprin gen. Hij sprong tegen een aan den kant der Wilhelmlnastraat staanden telefoonpaal en kwam door den schok onder den volgwagen. De wa gen ging over de borstkas van den ongelukkige, die onmiddellijk dood was. OP 'N KOOPJE In een bierhui» aan de Maaskade te Rotterdam wist een bezoeker den tapper te bewegen hem twee rijks daalders en een costuum te leenen. Die bezoeker, die ziin naam niet noemde gaf voor matroos te zijn op hot stoomschip „Melis", liggende aan boei 13, van welk schip hij moest af monsteren, bij welke gelegenheid hij gaarne voor den dag wilde komen. Hij kwam echter heelemaal niet voor den dag En het stoomschip „Melis" bleek.... niet in Rotterdam te liggen 1 De tapper zit er in 1.... •T TRAPPISTENKLOOSTER. In de „Tilb. Crt." lezen wij de vol gends ingezonden stukken DE TRAPPISTENKWESTIE. Abdij van Westmalle, 10 Juli 1909. Wij, ondergotockendonbetreuren het een protest van aanhankelijkheid aan onzen ouden abt, die afgezet was, gepubliceerd te hebben. Door deze herroeping willen wij de ergernis wegnemen, cl\e wij liet on geluk hadden aan het publiek te ge ven. Pater L. v. d. LUBBB» Prior, Pater SLUITER, Procurator. Marcq- en Baroeul lez Liile France, 26 Juli 1909. In aanmerking nemende dat er in de laatste weken een gedeelte van het Christenvolk met droefneLd de ge beurtenissen van Koningshoeven volgde, dat er zelfs meerderen verontwaar digd waren over een artikel, voorko mende in de „Tilburgsche Courant" van 28 Juni j.l. en ln eenige andere bladen, hetwelk ik met twee andere Paters der genoemde Abdij heb on- derteekend, verklaar ik bij deze, ge noemd artikel te herroepen en mij ge heel en al te onderworpen aan het decreet van de H. Congregatie der Re gulieren, uitgegeven te Rome den 15 April van het jaar 1909. Gedaan te Marcq- en Baroeul den 26 Juli 1909. Pater LAUWERIJSSEN, voorh. Supprior der Abdij Konings hoeven. Sport eg W edsirpas CRICKET. Op het programma voor morgen staan de volgende wedstrijden 2e kl. A V. O. C.—Ajax en Olym- piaAlbion. 2e klasse B Volharding II's-Gr. C. C. II. Verder Rood en Wit II—A. C. C., voor den Telegraaf-beker. DE KREKELS. De Krekels speelden gisteren legen de Hilversurosche C. C. De Krekels batten eerst en maakten 114 (J. van den Berg 23, A. van den Berg 20, Bij- leveld 15. Hamburger 12. Fikker 12b H. van Booven nam 6 wlckèta voor 47. Hilversum antwoordde met 67 (Bol- lee 22). E. Holdecrt had de beste bowlingcijfers met 6 voor 22. In hun tweede innings brachten de Krekels het tot 100 voor 5 wickets, waarna zij de innings sloten (E. Hol- dert 37. Goossens 16, Hamburger 15, J. van den Berg 13). Hilversum bracht het in de 2de in nings tot 87 (Demmink 32. Van Boo ven 11. Pleyte 14). De Krekela won nen met 5 wickets en 60 runs. ZENUWACHTIGHEID EN CRICKET. In zijn laatste werkje over cricket vertolt dr. W. G. Grace, dat zijn suc ces als batsman voor een groot deel aan totale afwezigheid van zenuwen te danken is. Behalve in zijn eerste groote match, toen hij In 1863 te Bris tol tegen een Engelsch elftal speelde en een jaar daarna, toen hij voor het eerst te Londen speelde, heeft hij, zoover hij zich kan herinneren, nooit last van zenuwachtigheid gehad. Volgens hem is dat, behalve aan een gezond gestel, voor een groot deel te danken aan zijn gewoonte om no. 1 in te gaan. De batsman, die ge woonlijk de innings opent, is de minst zenuwachtige en menschen als Fry, Hay ward. Abel, Tunnicliffe en Jones waren alleen dan zenuwachtig, wanneer ze anders dan 1 in gingen. Zenuwachtigheid wordt dikwijls ver oorzaakt door het wachten op het vallen van een wicket en het daar over denken. Als men geen tijd heeft daarover te denken, zal men van ze nuwen ook geen last hebben. Hij vertelt nog een tweetal voor beelden van zenuwachtige batslui, die. behalve voor de betrokken perso nen, nogal amusant waren. Het eerste was in een Varsity- match op Lords, waarin een pas in gekomen batsman, battend aan het Paviljoen-eind, door zijn partner go- roepen wordende om te runnen, zich omkeerde en naar het paviljoen be gon te runnen, tot groote verbazing van z'n partner en tot vermaak van het publiek. Bij een andere gelegenheid, even eens op Lord's, ging een nieuw inge komen batsman, na zich gereed ge maakt te hebben, recht op staan ora den bal of te wachten. Toon de bal kwam, bewoog hij zioh echter nlot en werd natuurlijk gebowld. Gevraagd, waarom hij geen poging gedaan had om den bal te spelen, bleek dat hij zoo zenuwachtig was, dat hij zich niet had kunnen verroeren. („Het Sportblad"). NED. ATHLETIEK UNIE. Zooals we reeds mededeelden zul len er Zondag op het veld van R. A. P. „Oud-Rosenburch" te Amsterdam de wedstrijden gehouden worden van de Ned. Athletiek Unie. Het programma vermeldt 100 Meter hardloopen. 100 Meter hardloopen. 1 Engelsche Mijl hardloopen.- 5 Engelsche mijl hardloopen. Kampioenschap van Nederland. 3 K.M. Snelwandelen (voor nieuwe lingen). 10 K.M. Snelwandelen (Ilnternatlo- naal). Vèrspringen. P olsstok-h oogspringen Hoogspringen (Kampioenschap van Nederland). Estafetteloop, 400 M., met ploegen van 4 pers. 100 Meter hardloopen voor voetbal- Iers. 400 Meter hardloopen voor voetbal- leis. "30 Meter hardloopen voor voetbal lers. Ook de H. F. C. van hier heeft voor de wedstrijden ingeschreven, DE VROUW EN DE SPORT. Het maandschrift „De Vrouw en haar Huis" bevat een causerie van Jhr. J. Felth, getiteld „De vrouw en de sport". Schr. bepleit geen terug keer tot Spartaansche opvoeding met meedoogenlooze uitroeiing van zwak ke en mismaakte jonggeborenen, geen ras ook van louter sportkamploenen. Zijn ideaal zou zijn een ras, een ge slacht, een volk van gezonde, krachti ge, behendige, geoefende, bewuste, zelf-vertrouwende mannen en vrou wen. Men stelle, zoo betoogt schr., niet als eersten eiseh een sport-élite, die ons land bij de eerst-volgende Olympiade een wat boter figuur zou helpen maken dan op de laatste Lon- densche. Neen, sprs. adspiralies gaan niet zoo hoog, maar oneindig veel verder. Niet de sportlauwer voor één uitverkorene, doch in de toekomst heel eea natie, die, dank zij tal van deugden en eigenschappen, zich in de rij der wereldvolkeren onder de eer sten haar plaats veroverde. Wanneer wij spreken van ons Volk, dan zijn de twee seksen er één, want wij mannen zullen er de sterke vaders, gij vrou wen de gezonde moeders van moeten zijn. Een verstandig beoefende sport zou schr. tot volkszaak verheven wen- schen te zien. Aan „De Vrouw en haar huis", dat meisjes en vrouwen bereikt, maar ook aan opvoedsters, onderwijzeressen, aan allen, die heb ben om te gaan met de vrouwelijke helft van ons volk, wenscht spr. dit ernstige Inz'cbt toe, n.l„ dat sport eenmaal een hoofdfactor van maat schappelijk belang zal behooren te zijn. Aan een nadere uitwerking waagt schr. zich niet. daarvoor zou den de dokter, de paedagoog, de mi nisters, de gemeentebesturen, direc ties van bedrijven, en gestichten moe ten worden bewerkt. TRAINER. In het komende voetbalseizoen zal de H .F. C. een trainer engageeren, die vooral de jongeren en natuurlijk ook de elfialspelers eene grondige voetbalkennis bij moet brengen. De heer J. T. Ilowcroft, de bekende En gelsche scheidsrechter, fungeert als tusschenpersoon en zal H. F. C. aan een Engelschen voetballeeraair zien te helpen* VOOR WIELRIJDERS. Nu en dan worden klachten verno- rnen dat rijwielen, die als bagage per spoor Vervoerd worden, beschadigd worden door de dextrine, waarmode de plakbrief]es aan het riiwlel beves tigd worden.. Naair wij vernemen zal de zangver- eeniging „Nijmeeg's Mannenkoor'" ter gelegenheid van haar 50-jarig be staan een Internationaal concours voor mannen- en gemengde koren uit schrijven, te houden gedurende de Pinksterdagen 1910. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. „Eigen Haard" Cosma., door Ma- reille, VIII. Nederland voor honderd jaren, door Generaal Wuppermann, L De ramp van Kerlntje. De tweede vader, door Albertine de Haas. Van een Overijselsche. door L. S. Feuilleton De terugkomst, naar het Engelsch. van May Harris, I. "HjvoegselKeizerlijk bezoek aan Middachten. Het eerste Nederland- sche Vacantiekamp. De Gooische markt. De Middenstands Tentoonstel ling, VII. Het tooneelseizoen geopend (De Weg der deftigheid). Alles met afbeeldingen. ve aideeilng goederendienst der H. S. M. deelt dienaangaande het vol gende mede: Het gevaar, dat bij het beplakken van rijwielen de daarvoor gebruikte dextrine in aanraking komt met de fiets, hetgeen vooral voor de verlakte deelen minder gowenscht is, bestaat inderdaad voornamelijk omdat dit beplakken dikwijls haastig moet schieden, daar vele wielrijders eerst kort voor vertrek van den trein, waar mede zij wenschen te reizen, hun fiets ten vervoer aanbieden. Voor het -rijwiel is de beste beplak king rond een dor spaken van het achterwiel. Deze heeft voor den spoor wegdienst echter het groote nadeel, dat de conducteurs In den bagagewa gen de stationsnamen zeer slecht van de briefjes kunnen aflezent vooral wanneer meer rijwielen bij elkaar staan, waardoor weer het gevaar ont staat, dat een fiets op het station van bestemming niet wordt gelost. Van daar dat de plakbriefjes gewoonlijk rond een der bovenstangen van het frame worden bevestigd; en daar de ze veel dikker zijn dan de spaken, is het gevaar, dat de lak door de dex trine zal worden beschadigd natuur lijk veel grooter. Aan dit euvel is tegemoet te komen door een middel, waarvan de spoor wegdienst de bruikbaarheid gaarne aan de practijk zal toetsen: Dit is het volgende: Wielrijders, die er prijs op stellen, dat de verlakte of vernikkel- gedeelten van hun rijwiel door de beplakking niet besmet worden, zor gen er voor, dat bij aanbieding van hun flets ten vervoer al» bagage aan de stuurstang een betrekkelijk groote label (pl.m. 12 c.M. lang) met touw of met leeren riempje stevig bevestigd is; het personeel kan dan Be plak briefjes op deze label plakken. Letteren en Kunst Koloniën SLANGENVEI.LEN. De Java-Bode schreef: „De slangen, die lange, sterke, ge vaarlijke dieren, zij zijn toch nog er gens goed voor, en van hunne huiden weet men, al is het niet gemakkelijk ze te verkrijgen, zeer aardige en mooie voorwerpen te maken. Porte feuilles, portemonnaies, boekjes, ja zelfs schoenen, ziedaar voorwerpen, die het meest er van worden vervaar digd. Tot dusver geschiedde de ver vaardiging van deze voorwerpen hoofdzakelijk in Europa. Frankrijk, Duitschland, Engeland en ook Wee- nen hebben geen onbeteekenende fa brieken. De export van slangenvellen vormt dan ook In tropische landen geen onbelangrijken tak van handel; ook Java voert veel slangenhuiden uit. Verscheidene firma's op Java hou den zich geregeld met de export van onbereide slangenvellen bezig en be werkt komen ze dan In den vorm van voorwerpen van allerlei aard hier terug, Hoe verkrijgt men die slangenvellen? Helaas, op een wree- de manier. Met stokken en haken wordt op de slangen jacht gemaakt. Vallen worden nog weinig gebruikt doch komen meer en meer in zwang. Uit vele wonden bloedend, vervoeren de Javanen (de beste slangen jagers naar men ons vertelde) de slangen in manden naar hunne woningen in het binnenland. Men spant de slan gen dan tusschen twee boom en of pa len en zij worden dan het is gruw zaam wreed maar volgens de Java nen niet anders mogelijk als palin gen, levend gevild. De vellen worden in do zon gedroogd en vervolgens, naar de lengte gemeten en de kleur geoordeeld, aan de exporteurs ver kocht.. Laatste Berichten Twee guldens, Gem. Joubertstr. 62. Een blauwe cape en een handwagen aan het politiebureau. Telegrammen JAPAN EN CHINA. BERLIJN, 7 Aug. (Reuter.) Volgens een dépêche van de Duitsche kabol- maatschappiju uit Yokohama zal Jas pan heden aan China een ultimatum doen toekomen. De toestand wordt zeer ernstig geacht. TOKIO, 7 Aug. (Reuter.) Japan hoeft officieel aan de mogendheden ken nis gegeven, dat het voornemens is over te gaan tot de reconstructie van den Antoong-Moekden-spoorwog. Barges 3(^2 Stand HAARLEM. OVERLEDEN Aug. C. M. C., 9 m., d. v. II Zut, Be gijnehof T. de BoerVlaming, 35 j., Gen. do Wetstraat; 7. A. J. Paarde- haar, 33 j.. Olieslagerslaan C. Huijs- mans, 32 j„ Kortedijk. BEVALLEN Aug. 6. P. M. KruseAh ling, d. BLOEMENDAAL. GETROUWD: A. Lejeune en J. P. van 't Riet. BEVALLEN: G. P. Krul—Biel z. C. J. de Graaf- Prins d. F. van Wijk—Smit d. C. Stals—Koefaal OVERLEDEN: T. Besse, 66 jaar.- Gemengd Nieuws LORD KITCHEJNER IN ENGELAND. Officieel wordt meegedeeld, dat lord Kitchener, na zijn aftreden als opperbevelhebber van het Indische le ger, zal worden benoemd tot veld maarschalk. Na zijn terugkeer van de reis door Japan en Australië, zal hij zitting nomen in de Commissie voor de Landsverdediging en de functie aanvaarden van Hoogen Commissaris voor de Middellandsche Zee. Met het oog op de reorganisatie, zal het Mid dellandsche Zee-commando in botee- kenis toenemen en door Kitchener aanvaard worden met het doel, het een eigen plaats te verleenen in het algemeen© plan voor de Landsverde diging. OP Z'N AMERIKAANSCH. Uit New-York wordt gemeld, dat de politie van Cleveland met groote om zichtigheid de sporen volgt van een zelfmoord-club, die than3 door den dood van een jong meisje, Rebekka Bonshek, ontdekt is. Deze jeugdige fa brieksarbeidster pleegde zelfmoorden het onderzoek bracht aan het licht, dat zij lid was van een club, opge richt door een groot aantal jonge meisjesalle leden van deze club ver plichtten zich, vrijjvillig een einde aan haar leven te maken, als armoede en gebrek .haar belaagden. De zelf moord-club der jonge meisjes werd verraden door Jessie Ellen, dio eens een vergadering van drie jeugdige le- vensverachtsters bijwoonde, met het doel daarvan zelve lid te worden. Zij besloot echter niet als lid toe te tre den en heeft nu door den dood van Rebekka Bonshek het geheim verra den. Een groot aantal fabrieksmeis jes is lid van deze vereeniging. KNOEIERIJEN BIJ DEN SPOOR WEG-AANLEG. De waarnemende gouverneur van de provincie Tientsin, Na Toeng, heeft een onderzoek ingesteld naar knoeierijen en omkooping in verband met den aanleg van het noordelijk gedeelte van den TientsinPoekau- sp oor weg, waarvoor de fondsen wor den verstrekt door eene combinatie van Duitsche financiers. Naar uit Peking aan de „Times" geseind wordt, maakt de „Peking Ga- zette" melding van de bestraffing van verschillende Chineesche ambtenaren, die bij liet gehouden onderzoek schul dig bevonden werden. Loe IIai Hoeau, voormalig gezant te Berlijn, is van zijn post onthoven, in afwachting van nadere bestraffing. Zijn opvolger is Hsu Sji Tsjang, mi nister van verkeerswegen, en on langs afgetreden onderkoning van Mantsjoerije De directeur van den aanleg van genoemd gedeelte, Lite- sjoen. is gecasseerd en zal nimmer meer eenig ambt mogen bekleeden. Bovendien zijn tal van andere amb tenaren gestraft, terwijl het besluit, waarbij den onlangs overleden onder koning van Tientsin na zijn dood den titel van voogd van den troonsopvol ger was verleend, is ingetrokken. De „Timos"-correspondent voegt aan zijne mededeeling toe, dat Na- Toeng natuurlijk geen melding maakt van Duitschers, wier medeplichtig heid aan de gevailen van knoeierijen en omkoopgin eveneens algemeen be kend ia. Gev. Voorw. Een fox-terrier, Bloemfonteüxstr. 6 (Schoten). Een horlogeketting, Parklaan 17. Een doublé armband, Oostvest 10. Een zilveren broche, Nieuwe Kerks- plein 10. Een zilveren militair-kruis. Gen. Bothastr. 104. Een rijwiel trapper, Van Marum- straat 70. Eten geit, a. d. stal v. d. Haarlem- sche Tramweg-maatschappij, N. v. d. Laanstr. Een bloedkoralen armband, Lange Poellaan 16 a. Een paar witta handschoenen, Oranjestraat 159. Een portemonnaie inh. geld en een gouden jing, Zuid Polderstr. 114. Een broche, Leidschevaart 287* Een haarkam. Kruiawea 70 h. HET ENGELSCHE MILITAIRE LUCHTSCHIP. Over het bij Vickers In aanbouw zijnde luchtschip, waarvan de minis ter van oorlog Haldane in het Lager huis gewaagde, wordt medegedeeld, dat zijn lengte ongeveer 500 voet be draagt en dat het „stijve type" van den Zeppelin-ballon is gekozen, doch dat het beter aan den storm weer stand zal kunnen bieden. De drijf kracht wordt geleverd door een veer- tlg-cylinderige petroleum-machine, die na grondige proeven door experts van het ministerie van oorlog is uit gekozen. Het geraamte wordt van aluminium gemaakt. De afzonderlij ke deelen zijn reeds in de verschil lende werkplaatsen der fabriek ver vaardigd en worden nu in elkaar ge zet. De arbeiders, die de afzonderlij ke deelen maakten, wisten niet, voor welk doel ze dienden. De proefnemin gen met de modellen zijn altijd ge- helm gehouden.- Winkels onder den grond In de groote Amerikaansche steden kan men tegenwoordig ook gaan „winkelen" onder den grond. Bij de stations der ondergrondsche spoon, wegen zijn namelijk rijen winkels in gericht, waar van allerlei te krijgen is niet alleen bonoodigdheden voor spoorwegpassagiers couranten, reis lectuur, sigaren, lucifers als aan gewone stations maar een groote verscheidenheid van artikelen. Het groote nieuwe station van den ondergrondschen spoorweg te Phila- relphia 13 meter onder den grond is door breede trottoirs omgeven, waarlangs rijen winkels zijn gebouwd voor welker spiegelruiten allerhande fraaie en nuttige zaken smaakvol uit- gestald zijn. Honderden eloctrische lampen verspreiden daar licht en het is er een fraaie, gezellige winkelwijk, waar menigeen liever gaat koopen dan boven den grond, in het gedrang en rumoer der drukke straten. De trottoirs zijn door een hekwerk van het stationsgebied afgescheiden, zoo dat men de winkels kan bezoeken, ook zonder voorzien te zijn van een spoor- of perron kaartje. EEN POLITIEHOND heeft, in een dorp in Westfalen. een ïMarig kindje het leven gered. On danks alle nasporingen mocht het niet gelukken, het kind to vinden, en men riep ex toen een politiehond bij uit een naburige plaats. Het dier had weldra in de korenvolden het spoox ontdekt op een uur afstand van het ouderlijk huis vond men het wicht, uitgeput van honger en dorst, in een roggeveld liggen de kleine had in twee dagen en twee nachten niets gegeten EEN MONUMENT. Ter herinnering aan den vliegtocht van Blériot zal op de plaats, waar Bleriot in Engeland landde, na zijn vlucht over het Kanaal, een monu ment worden opgericht. ZEPPELIN'S TOCHT. Toen Zeppelin Donderdag te Keu len aankwam, bulderden mortieren en werd de Keizerkïok van den Dom geluid. Maar het gejuich van de me nigte overstemde beide. In Frankfort was iedereen vroeg uit de veeren geweest. Reeds van drie uur af, terwijl de maan nog aan den hemel stond stroomden groote scha ren naar de tentoonstelling. Ook voor het Carlton-hotel stond een groote menigte, om graaf Zeppelin te zien vertrekken. Hij was echter reeds in alle stilte naar de ankerplaats gereden, om de toebereidselen voor het vertrek te treffen. In het voorste schuitje na men, behalve de graaf en zijn neef, kapitein George, weer generaal v, Eichhorn en in liet achterste schuitje kolonel Ilse, de chef van den genera- len staf van het 18de legercorps, plaats. Onder het gejuich van de menigte verhief het luchtschip zich bij lichten noordoostenwind in de lucht, be schreef een boog om het tentoonstel lingsterrein en verdween in de noord westelijke richting. Te Hönningen, Rema.ge nen Bonn heeft men ten gevolge van den dikken mist tot algemeene teleurstelling van de duizenden nieuwsgierigen nietó van het luchtschip kunnen zien. Te Bonn vernam men enkele seconden hot gesnor van de schroeven, daarna hield ook dit op. Men kreeg den in druk, dat Zeppelin zeer hoog boven de stad voer. Te Keulen was oni negen uur des ochtends de mist zoo dik, dat er soms niets van de Domtorens te zien waa. Niettemin waren alle daken roet kijk lustige n bezet. Toen Zeppelin om 11.40 uit het schuitje stapte, werd hij stormachtig verwelkomd. Hij reed in een rijtuig met den eerste-burgemeester en den wethouder I.aué naar het, huis van den laatste, waar hij zijn intrek nam.. EEN DIEFACHTIG BROEDERPAAR.- dat te Berlijn in het centrum der stad ais huisknecht was aangesteld in twee naburige hotels, is achter slot en grendel gebracht. In het eene hotel, waar Paul Slachliak in betrekking was, werd uit den koffer van een doortrekkend Amerikaansch echtpaar een groote som gelds vermist en een dag later werd een diamanten broche, bezet met robijnen, gestolen. De po litie vermoedde, dat de dief school on der het dienstpersoneel en was op haar hoede. Daarbij kwam aldra aan het licht, dat Frans Slachliak in een naburig hotel in betrekking was, en dat deze kort na het plegen van den diefstal zijn dienst opzegde en Ber lijn wilde verlaten. Toen' hij aan het station kwam, nam do politie hem in hechtenis. Hij verklaarde, dat hij Amerikaansch geld had gekregen van zijn broer, dat hij aan een Bank ge wisseld had voor Duitsch. Tevens kwam aan het licht, dat de vermiste broche bij een derden broeder was te rechtgekomen, die echter niet mede plichtig scheen to zijn. Het tweetal Paul en Frans handelde steeds ge- meenschappelijk de één stal, de an der bewaarde den buit. Zij hadden al heel wat logeergasten beroofd, zooals Paul bekende, zonder dat dit ooit aan het licht was gekomen en waren juist van plan zich eerstdaags uit de zaken terug te trekken, daar zij langzamer hand hun. koetjes op het droge had den gekregen. Wel jammer voor het- edele broederpaar, dat de sterke arm] hun schoone plannen zoo juist bijtijds nog den bodem insloeg. WAT VORSTELIJKE BEZOEKEN KOSTEN. Nu de vorstelijke bezoeken aan d« orde van den dag zijn, is het niet on-i aardig iets te vernemen over de kos ten, die daaraan verbonden zijn. Het Engelsche Lagerhuis heeft een over zicht ontvangen van de sommen, wel ke voor vorstelijke visites en contra visites van de civiele lijst van den ko ning op de uitgaven deer schatkist moeten worden overgebracht. Uit de-* ze opgave blijkt, dat liet bezoek van

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2