Blanco? and Sport ea Wedstrijden Uit de Arbelderswereld Koloniën Rechtszaken Met blauwe kijker® Zoo rein en groot Met rose koontjea fcn mondje roodt Êen snoezig ecbJatJé Een engelijn 6ns enoeplg, mollig Nieuw Ktodekljnl DREVES UITTERDIJK. BEZOEK VAN HET DUITSCHE KBIZERSPAAR Do Haagsche berichtgever van de Parijsche „Temps" schrijft, dat een Kederlandsche commissie, niet een generaal aan het hoofd, namens de Koningin Keizer Wilhelm zal gaan begroeten, wanneer dene U Kleef komt iH Koningin Wilhelm toa hoeft Bclirijft hij door deze daad van hof felijkheid de goede betrekkingen wil len doen uitkomen, welke tusschon de hoven van 's-Gravenhage en Berlijn bestaan, nu Hare Majesteit, tengevol ge van de weinige vrijheid, welke de voeding der prinses haar overlaat, be dankt heeft voor het bezoek, dat de Ke'zer en de Keizerin haar dezen zo mer haddon willen bron gen. Inmiddels wordt nu door „De Ne derlander" bericht, dat Prins Hen drik waarschijnlijk 9 Augustus op Mlddacbten het Duitse he Keizerpaar sal begroeten. Men meldt uit de Steeg i Met den dag slet men de gelegenhe den om plaatsen te verhuren bij de kornet van den Keizer toenemen ener worden nu reeds hooge prijzen gege ven. De politie wondt tijden» het verblijf Van het keizerlijke paar versterkt met 82 marechaussees te paard en 40 rijksveldwachters, welke manschap pen to het oude gemeentehuis gehuis vest zullen worden. Bij het bezoek van het Duiteche Keizerpaar te Middochten zullen, met het oog op het daarbij to acht te ne- fnen incognito, geen regeringsautori teiten aanwezig zijn. De missie die namens de Koningin den Dultsohon Keizer te Kleef zal begroeten, ver trekt aanst. Zondag derwaarts. De begroeting door de missie heeft plaats 'den volgenden dag in het spoorweg station. Vtce-admlraal baron Sweerts de luik-generaal van het Indisch lege Van Daalen, met den hnn toegevoeg den ordonnance-offioier van H. M luit. baron Van Voorst tot Voorst, 'gaan Zondag van Nijmegen naar Kleef, overnachten aldaar en zullen jïen volgenden dag den Duitschen Keizer hij zijn aankomst aldaar na mens H. M. de Koningin compiimen- ieeren. De begroeting door de missie ge schiedt In het spoorwegstation. GESCHENK VAN JAPAN VOOR HET VREDESPALEIS. Uit Tokio is aan de Engelsche bla den geseind, dat de Japanscho regee- ,'ring last gegeven heeft voor de ver vaardiging van ©én sfuk brokaat. Dit zal te Kioto worden geweven en Is bestemd tot versiering van een dei- zalen van het Vredespaleis. GOUVERNEUR VAN CURASAO. Naar men verneemt, bestaat het Voornemen bij de vervulling van de opengevallen betrekking van gouver neur van Curagao, een keuze te doen uit de hooge ambténaren In die kolo- ,niën, van wie to de eerste plaats wordt genoemd mr. Th. J. A. Nuyens, procureur-generaal op Curagao, die meermalen het gouverneurschap .waarnam. GEEN ZIN OM NAAR AMERIKA TE GAAN. Dagelijks komen te Oldenzoal nog steeds vele landverhuizers uit Rus land en Oostenrijk door, die zich ge durende eenigen tijd aan het station 'aldaar ophouden, om van sefheeps- kaarten te worebén voorzien. Dezer idagen deed zich hierbij het volgend» ■geval voor. Een gezin, bestaande uit ;man, vrouw en kinderen, miste eens klaps een 8-jarig meisje. Onmiddel lijk werd een onderzoek op het star tion en naaste omgeving ingesteld, "floch zonder resultaat. Reed» had men langer dan een uur por flats en te voet gezocht, waarbij zelf® de Kopen- boer en omgeving, de Enschedésche- ttraat en een gedeelte van de Lutte waren doorkruist, toen telephonisoh .werd bericht, dat de kleine was terug gevonden. Zij wilde naar haar vaderland te rug en had alhier de kans waargeno men, om haar ouders te outloopen. Zij waa, waarschijnlijk den Zwarto- weg volgende, aan het café van den heer Heidemann, liggende op een half üur afstands van het station, aange komen, waar de schrandere kleine een ansicht schreef naar een gezin ln haar vroegere woonplaats, Verzoeken de haar onmiddellijk te komen lialen, Ld a ar zij geheel alleen in Rotterdam rondliep, terwijl haar ouders naar {Amerika waren vertrokken." De eigenaar van het cafó, die do zaak niet vertrouwde, bracht hot kind ■naar de marechausseekazerne, van- (Waar het naar de ontstelde ouders jwerd teruggebracht. SCHANDELIJK, Men schrijft uit Zevonaar aan de N. A. Crt. Verleden jaar werd hier de kaart club ,,De Dageraad" opgericht. Dit op z'chzelf is een gewoon verschijnsel, doch iets ongewoons is wel de manier om van die club lid te worden. Heeft Iemand uitgelaten, dat hij lid wenscht te worden, dan moet op de eerste nats zij" karakter bij alle leden in smaak vallen. Is dit zoo, dan wordt hij gedurende een proeftijd van drie maanden tot de club toegelaten, orn op de speelavonden blijken te kun nen geven van da volgende vereischte punten Algeheele verslaafdheid aan den dranktotale onthechtheid van geld en goéderen; hij moet Iedere voldaan, dan wordt hij als I1<1 aange nomen, op voorwaarde, dat hij zijn clubgenooten aan gezellig avondje be zorgt. Als 't waar is, ls 't schande* W A ND ALEN WERK. Men meldt aan de N. Ct., dat door bewoners van woonwagens tegen den avond in de parochiekerk te Acloel een groot aantal kerkramen zijn inge gooid. De schade moet ruim 1000 gulden bedragen. Onmiddellijk zijn door de politie uitgebreide maatregelen genomen. ONGELUKKEN. Mej. de K., echtgenoote van den concierge der ambachtsschool te Doe- tinchem had het ongeluk bij het schoonmaken van dit gebouw van de trap te storten. In be- wusteloozen toestand ls de ongeluk kige vrouw opgenomen en naar hare woning vervoerd, waar ze ls over leden. Te Katwijk aan den Rijm ls een vier jarig knaapje van K. In den Rijn ge vallen en kort daarna levenloos opge haald* WAT AMSTERDAM EET, Verschenen zijn de „Jaarcijfers" ovar 1908, statistische mededeelingen van het Bureau van Statistiek der ge meente Amsterdam. Wanneer men dit boek van 90 pagina's, groot ootavofor- raaat, openslaat en doorbladert, ziet men niets dan cijfers ln eindelooze reeksen elkaar opvolgend en krijgt men neiging het zoo weer ter zijde te leggen. Tooh hebban deze dorre cijfers een beteekenis van belang en indien men de moeite neemt ze eens wat na der té bekijken, zegt het MbL t. d, verv., en na te gaan, dan blijken zij zeer Interessant te zijn, niet alleen voor den statisticus, maar ook in me nig opzicht voor den leek. Wij zullen hier enkele getallen naai- votren halen en wel die, welke be trekking hebben op het verbruik yan eenige voedingsmiddelen. De hoofdstad des Rijks,, die op 1 Ja nuari 1909 oen bevolking had van 565.601 zielen, consumeerde in het af- geloopen jaar 39.073 vette runderen; 16.308 vette en graskalveren; 14.319 nuchtere kalveren (l), 61.342 varkens; 7925 schapen en lammeren; 377 geiten en bobken; 5609 paarden en 2 ezels. Verder verdwenen in de magen der Amsterdammers en in die der aldaar in 1908 vertoefd hebbende vreemdelin gen 54.750 HL. andijvie; 160.000 bos sen asperges; 6.020.00 stuks bieten; 9.035.000 stuks bloemkool; 60.010 HL. boerenkool; 34.700 IIL. Brusselse he kool; 10.000 HL. doperwten; 7.142.000 komkommers; 50.500 HL. koolrapen; 193.137 HL. kropsla; 27.500 HL. peu len; 28.875 HL. postelein; 29.000 fles- schen postelein; 1.715.000 bossen prei; 371.000 bossen raapstelen; 12.608.600 stuks roode en savoyekool; 3.180.000 bossen selderie; 48.000 HL. snijboonen 65.875 HL. spersieboonen; 38.537 HL. spinazie; 37.375 HL. tuinboonen; 233.000 HL. uien en bovendien nog 465.000 bossen uien; 725.000 stuks wit te kool; 34.000 HL. wortelen, alsme de nog 9.851.000 bossen wortelen. Laat ons nu eens zien of de "Am sterdammers ook liefhebbers van fruit zijn. Uit de hieronder volgende opga ven blijkt, dat zij het gansch niet ver smaden. Men oordeels. Opgepeuzeld werden: 122.053 bak ken aardbeien; 14.285 manden abri kozen; 62.501 HL. appelen; 5408 kis ten citroenen; 97.003 manden druiven; 15.349 bakken frambozen; 29.006 stuks kanteloep; 583.065 KG. kersen; 369.768 KG .krieken; 12.318 manden kruisbes sen; 1360 manden morellen; 16.836 Hl. noten; 45.811 HL. peren; 17.133 man den pruimen; 23.000 manden roode bessen; 16.576 mandjes tomaten; 12.433 manden witte bessen en 3650 manden zwarte Welke kapitalen deze consumptie artikelen over één jaar genomen ver tegenwoordigen, "kan men nagaan als wij alleen maar eens even uitrekenen welk ongeveer het bedrag is, dat aan rundvleesch wordt uitgegeven. Stel len wij de waaide van elk geslacht vet rund op f 200, dan komen we bij oen aantal van 39.073 rundoren tot de som van f 7.814.600. Bij benadering zou men op wijze het geheele bedrag kunnen be rekenen, hetwelk Amsterdam aan voe dingsmlddelen uitgeeft. Men zou dan zeer zeker tot ontzaglijke cijfers ko men. MUNTBILJETTEN. De Minister van Financiën brengt onder de aandacht van het publiek dat, krachtens de wet van 1 Juli 1909 „Staatsblad" no. 52, tot 1 October 1909 alsnog de gelegenheid bestaat, om muntbiljetten ln te wisselen dat die inwisseling zal kunnen ge schieden bij da betaalmeestarskanto- ren en bij de kantoren der Naderland- sch e Bank, behalve bij de correspon dentschappen 2de en 3de klasse dat van 1 October 1909 af de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt derhalve met na druk aanbevolen na te gaan, of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn en, zoo ia, die biljetten onverwijld op een der bovenbedoelde kantoren ter in wisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntbiljetten van 50 gulden en van 10 gulden, waarop het woord „muntbiljet" voorkomt (niet voor de sinds 1 Oct. 1904 uitgegeven blauwe bankbiljetten van 10 gld. OPZICHTERES KRANKZINNL GENGESTICHT MEDEMBLIK. De Minister van Binnenlondsche Zaken brengt ter kennis, dat in het week éénmaal blijven doorspelen tot Rijkskrankzinnigengestlcht te Mediem- aan den dageraad. Heeft de candi- blik met ingang van 1 Oct. te vervul- daat aan deze en nog meer punten I Ion ls de betrekking van opzichtere# voor de huishouding, waaraan eene Jaarwedde van f 400 ls verbonden, met genot van vrije woning, voeding, vuur Licht en verpleging. Ongehuwde personen, bij voorkeur zij, die ln het bezit zijn van een di ploma eener huishoudschool, die voor deze betrekking in aanmerking wen- schon te komen, behooren zich daar toe vóór 16 Aug. schriftelijk te wen den tot den geneesheer-directeur dier inrichting, dr. Th. E. Frijlinck te Mo dem blik. VELE KLEINTJES Op de verschillende Amsterdamsche scholen wordt theelood enz. verza meld ten bate van de Amsterdamsche Veroenigtog voor Gezondheids- Vacanti okoion 1 es. De opbrengst van hel verzamelde gedurende het eerste halfjaar 1909 bedroeg niet minder dan 922.52, waarvoor nu verscheidene kinderen kunnen worden uitgezon den. In het geheel werd bijeengebracht 500 K.G. zilverpapier, 1787 K.Gk cap sules en 280 K.G. theelood LUK GEVONDEN. Te Haamstede (Zeeland) ls aan liet strand aangespoeld het lijk van een zeeman. Het signalement luidtge zicht gezwollen geen baard of snor zwart hoofdhaar; linnen kiel ei broekblauwe trui en dito gordel flanellen hemd, Jaeger-onderbroek en blauw-baaien onderhemd. Op het lijk waren geen bijzondere kenteekenen gevonden. Het is naar de Algemoene Begraafplaats vervoerd. GRUWELIJKE VONDST. Te Eijsden is in de Maas een pakje gevonden bevattende een in zes stuk ken gesneden kinderlijkje van het vrouwelijk geslacht. De buik was opengesneden en de ingewanden uitgehaald Vermoedelijk Is het afkomstig uit België, KATHOLIEKENDAG. Het uitvoerend comité van den Dioc. Katholiekendag in het bisdom van Haarlem deelt mede dat de Af- deellngsbesturen als volgt zijn samen gesteld: le afdeeling: patronaten: mr. P. J. J. van den Biesen, voorzitter; J. H. M.. Schmeddlng, secretaris; W. E. Bredl- us, mr. L. J. W. Smit, G. Woltman, Elpers. 2e afdeeling: vakonderwijs: jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, voorzitter; jhr. E. Wittert van Hoogland, secre taris; L. Faber, architect; F. A. van Kessel, J. H. R. van der Putten; 3e afdeeling: R. K. Hoogere Burger scholen en Gymnasia: dr. C. J. Vin- kestijn, voorzitter; mr. Th. C. Gonsal- ves, secretaris; S. van der Meeir, G. J. van der Well en dr. H. W. Wouter- lood, leeraren H. B. S. NEDERLAND EN VENEZUELA. De Curagaosche correspondent van de „Tijd" geeft den indruk weer, die het afbreken der onderhandelingen, door het ontslag van dr. Paul, aldaar heeft gewekt. Hij schrijft: Zoo hadden we hier verkocht en geleverd kunnen zijn zonder er iets van te weten. De kabel heeft ons niets medegedeeld dan dat de heer Paul.te- ruggeroepen was en dat hij geprotes teerd had. Hoe echter de vork aan den steel zat wist niemand. Nu ech ter uit de Hollandsclie couranten blijkt, dat dr. Paul de Nederlandsche regeering om den tuin geleid heeft en ook door de Nedarl. regeering ver loochend ia, gaat hier een heel an der licht over de zaak op, en spijt het mij ln een mijner vorige correspon denties nog een lans voor dr. Paul gebroken te hebben. Ik had beter ge daan, die lans heel te houden; want voor iemand in de bres treden, die te kwader trouw met u omgaat, daartoe Yoel lk mij allerminst geroepen. En dat da*. Paul te kwader trouw was, moat men wel aannemen, of men moet meenen4 dat hij de grondwet van zijn eigen land niet kende, die zegt ln art. 52, dat tractaten moeten warden goedgekeurd door het con- ■es. „Hoe raar er met dat artikel ls om gesprongen, ligt nog versch in het geheugen. In het eerst schijnt men er zich, wetend of onwetend, niet aan gestoord te hebben, en nu men de kans schoon ziet, om het tegen Hol land te gebruiken om concessies af te persen, nu komt het eensklaps voor den dag. Hier ls men nu algemeen van gevoelen, dat dr. Paul (of zijn lastgever) oneerlijk spel gespeeld heeft met het doel om de oorlogs schepen van Nederland hier weg te krijgen; want die lagen Venezuela leelijk ln den weg. De veronderstel ling ls niet fraai; „maar", zoo zei me gisteren iemand, die het weten kan: Ze begrijpen in Holland niet, dat men te doen heeft met... met... Ja, liet woord wil me slecht uit de pen; maar het rijmt op Turken." OVERSPANNEN! Over den verdwenen brievengaar der te Andelst verneemt 't Hbld. na der dat zijn administratie volkomen in orde bevonden is. De man, die ge huwd doch kinderloos Ls, staat bekend als van ongerept en wandel. Men ge looft, dat zijn zenuwen niet bestand geweest zijn tegen den drukken dienst op het kantoor in den fruit- tijd. ZONDERLINGE POGING TOT ZELFMOORD. Een Dultscher, een varensgezel, zonder vast woonverblijf, stond op de tramrails in de Reader ij straat te Rot terdam en bleef daarop staan, toen do motorwagen 54 van de electrlsche tram uit de Boompjes die straat in reed. De bestuurder van den motor wagen belde herhaaldelijk* maar de Dultscher wist van geen wijken.. Ter voorkoming van ongelukken remde de wagenbestuurder electrlsch, maar kon niet voorkomen, dat de vreemde ling een schok kreeg, viel, onder het voorbalcon verdween en met den baanschuivor ln aanraking kwam. Hij werd onder den wagen vandaan gehaald; bleek inwendig gekwetst en is naar het ziekenhuis vervoerd. POSTDIEFSTAL. Naar de Tel. verneemt, is op 25 Juli j.l., te Kerkarade uit oen aangeteeken den brief, verzonden uit Bruch bij Keulen aan een eerw. zuster van het Ursulinenklooster, vermist een som van 60 mark aan bankpapier. Het onderzoek" der marechaussee leidde tot op heden tot geen resultaat. POGING TOT DOODSLAG. Zekere de G. ts ter beschikking ge steld van den officier van justitie en na verhoor door den rechtercommis saris naar het huls van bewaring te Leeuwarden overgebracht wegens het na een korte woordenwisseling ver wonden met een revolverschot van ze keren B. Drie schoten werden gelost, één trof B. in de wang, de kogel kwam in den mond weer uit. Op het oogenblik bestaat geen levensgevaar. TENTOONSTELLING TE BRUSSEL 1910. De Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijvorheidskunst deelt mede, dat de heer K. P .C. de Bazel de benoeming als lid der definitieve commissie voor de collectieve inzen ding der vereeniging op de tentoon stelling te Brussel in 1910 niet heefi aanvaard, en dat in zijn plaats de heer T. Landré heeft willen zitting nemen. Deze commissie bestaat dus nu uit de heeren: Jac. van den Bosch, VV. de Blécowt, T. Landré, J. M. Lob en J. M. Walenkamp. DE GEWAANDE INBREKER- UITBREKER. „De Grondwet" heeft den gewaan- den inbreker-uitbreker Thomas, die, zooals men weet weer op vrije voeten is gelaten, gesproken. Hij is een reeds tamelijk bejaard persoon, van middelmatige gestalte en heel bedaard, ja voorkomend van uiterlijk. Hoe dan ook de Antwerp- sche politie in hem den beruchten to en uitbreker heeft kunnen zien, is, na beschouwing der portretten van de zen laatste een raadsel. Zooals hij uit officieele papieren liet zien, is zijn eigenlijke naam Johann M. Schwer- mer, geboren te Groz-Schunkern, O. Pruisen, stoker op een der Engelsche schepen van de Cunard-line. Pas afgemonsterd te Antwerpen, werd hij bij het aan wal gaan, door een rechercheur aangehouden en on dervraagd, waarna men hem onder beschuldiging van te zijn de beruchte inbreker Thomas, in het cachot stak, al z'n papieren en good in beslag nam, plus ruim 380 francs gagegeld. Over de behandeling der Antwerp- sche politie was de man in het geheel niet te spreken; men had hem daar beestachtig behandeld, sprak hij. 't Litteeken, dat bij den echten Thomas, voortkomend van een schampschot aan de rechterzijde van den hals zicht baar was, en dat bij Schwermer aan den linkerkant voorkwam, was af komstig van een bloedende schram, hem door een der Antwerpsche poli- tie-agenten toegebracht. Ook deelde hij mede, dat verschillende papieren van hem waren zoek geraakt of weg genomen. Ter confrontatie eerst naar Brussel getransporteerd, werd hij daar heel wat menschelijker behandeld, totdat hij na van 8 Juni van de eene recht bank naar de andere te zijn gezon den, Dinsdag jl. aan de Holiandsche politie werd uitgeleverd. Over onze politie had hij nlet3 dan lof. Wel was het voor hem iets verschrikkelijks als een wild beest geboeid en gebonden te worden .aangegaapt en met min achtende schuwheid bekeken door honderden nieuwsgierigen, maar dit beschouwde hij als het volbrengen van een justltleelen plicht, waaraan de politieman heeft te voldoen. Toch had hij gemerkt, dat ook onze politie twijfelde of zij wel „den waren Tho mas" te pakken hadden. Over zijn verblijf te Breda sprak hij dan ook met grooten lof. Door de justitie was hij, zoodra men twijfelde aan den waren petrsoon, met besliste voorko mendheid behandeld. Zelfs haalde hij aan, hoe hem de officier van justitie 's morgens nog een extra „riks" in de hand stopte als versnapering op reis. Hij ging nu eerst naar Antwerpen om z'n gagegeld van de politie terug te vordea-en en verder om bij den Dultschen consul z'n beklag te doen over het roekeloos en ongemotiveerd optreden der Antwerpsche politie. ,Wat zal anders „de ware Tromas' ln z'n vuistje lachen, wanneer hij heel die komedie leest", waren de laatste woorden van Schwermer, die thans voor het eerst van zijn leven, maar op gevoelige, harde wijze, mei de politie had kennis gemaakt. ZELF9 CONCURRENTS BU EEN BEGRAFENIS. In militaire kringen heeracht, zoo vertelt „Habda Minggoe" in het b. D., groote consternatie over de volgende 'eiten „Voor de eerste maal is der Ko ninklijke Nederlandsche Weerbaar- heidsvereeniging een lid ontvallen, de korporaal D. J. Klein, en voor do eerste maal zag deze vereeniging zich genoodzaakt militaire eer bij een be grafenis te bewijzen. De muziekkapel weid opgecomman deerd, doch bleek geen doodenmarsah op haar repertoire te hebben, 't Gen re ls niet geliefd op de concerten, die zij geeft. Men wendde zich tot de ka pel van het zevende regiment infan terie geen oogenblik twijfelend of onmiddellijk zou aan het verzoek, om de partituur to bruikleen te mogen hebben, worden voldaan. De kapelmeester echter, de heer Zaagmans, weigerde. En wel, schijnt het, om deze rede, dat de Weerbaar heidskapel herhaaldelijk als concur rente optreedt van de muziek van 't Zevende voor conecrten bij openbare en bijzondere gelegenheden. Op dien grond werd het Weerbaarheidscorps ais een concurreerend lichaam be schouwd, waaraan men geen midde len verstrekte om nog bovendien op het kerkhof te concurreeTen. „Weerbaarheid" seinde toen naar Amersfoort en vond er een beter ge hoor. Onmiddellijk zond men de be- grafenismuziek van het Vijfde per ex presse af om de Amsterdamsche col lega's te helpen. Korporaal Klein kreeg zijn bografe nis met militaire eer.- Voor den oncollegialen kapelmees ter van het Zevende was de zaak hiermede echter niet uit. Op de een of andere wijze kwam de comman dant, kolonel Hoogeboom, het gebeur de ie weten, en li ij gelastte door mid del van den kapitein-adjudant Ver schoor den heor Zaagmans, aan de W eo rbaarheidskapel zijne veront schuldigingen aan te bieden. 'tWelk in allen ootmoed is geschied. Of daarmee nu het einde der affai re bereikt is, weet ik niet. Wel weet ik, dat men er te Amsterdam en te Amersfoort den mond vol over heeft. Waar moet het heen, wanneer" de jacht op de concertmarkt militaire ka- pellen er toe brengt, alle kameraad schap op zij te zetten en elkander, zedfs waar het eerbewijs aan een doo- deu corpsmakker geldt, als concur renten te behandelen I" EEN OPLICHTER. Ta Warga is aangehouden een 18- jarig jongmensch uit Rinsumagecst, die ta Leeuwarden en Dokkum bijna alle goudsmeden voor kostbare gou den horloges en dito kettingen op lichtte. ter waarde van eenige duizen den guldens. HET BELGISCH WATERPOLO- ZE VENT AL. Woensdagavond is de commissie /an samenstelling van bet Belgische zevental bijeen gekomen, ten einde 't nationaal Belgisch zevental op te ma ken, dat Zondag a.s. bij Van Heem stede Obelt aan de De Ruyterkade te Amsterdam tegen het Nederlaudsch zevental speelt Aangezien Grégoire, Deprez en Fey- aerts verhinderd waren te verschij nen, werd met algemeene stemmen 't volgende zevental opgesteld: Wyngaard (doel), Strauwen en Boin (achtor), Plétinx (midden). Courbet, Meyboom en Wuyts (voor), Reserve is R. Seghers. 1-Iet zevental werd samengesteld uit. de beste Bxusselsche waterpolo-spo- lers, daar de Antwerpenaren gewei gerd hebben een plaats in het natio naal zevental aan te nemen. DE SCHEVENINGSCHE WIELERBAAN. Zondag 8 Aug. a. s. worden op de Schevenlngsche Wielerbaan wederom wedstrijden gehouden, waarvan voor zeker de „clou" zal zijn de match Dar- ragon (de wereldkampioen), de Ame rikaan Nat Butler en de Belg Arth. v. d. Stuyff. Deze match zal als 't ware een voor proef zijn van het wereldkampioen schap, daar deze renners daaraan zullen deelnemen. Verder wordt verreden de wisselbe ker (De Voogd) over 1 K.M., en zul len tandemwedstrijden het program ma completeeren. Daar de Belgische amateur-kam- )ioen John en de tweede aankomende 'atou, tevens zijn geëngageerd, zal 't voorzeker interessant zijn om onzen kampioen „Ulysses" te zien kampen tegen zijn Belgischen concurrent,. EEN NIEUWE BELASTING OP RENBANEN, velodromes, autodromes enz. wordt in België ingevoerd. Voor elke mee ting moet liet bestuur der renbaan Ir. 250 betalen, en wordt fr. 20 ge- eischt van elk paard dat een course wint. Het meeste nadeel hiervan on dervinden de minder goed bezochte renbanen. DE WIELRENNER H. HAYCK. Hendrik Hayck de bekende mo torgangmaker is na twee maanden van smartelijk lijden in het Burger- hospitaal te Keulen overleden. Deze bekende wielrenner, later motorganginaker, o.a.- ook voor Van Gent, werd tijdens een wedstrijd op de wielerbaan te Keulen hij de trai ning door zijn oollega-gangmaker Ot to overreden,' LUCHTVAART. De Impressarlo De Hondt, die eerst hier te lande graaf De Lambert en Lefebvre introduceerde (beide vlogen met een Wrlglrkmachine, biplan), ver zoekt te melden, dat hij thans La 8o- clété d'Aviation La Menette te Parijs vertegenwoordigt en binnen kort ln ons land de vliegmachines sy3teem- Volsln en -Blériot (monoplan) zal In- troduceeren. Gaudart, die Zondag te Juvissy bij Parijs met zijn machine oen hoogte van 120 M. bereikte, zal dan hier té lande met deze machine vliegen. DE STAKING DER GRONDWER KERS TE AMSTERDAM. In de staking van de grondwerkers is tot nu toe nog geen verandering van beteekenis gekomen. Aan het ter rein van de nieuwe R. K. kerk aan den Admiraal De Ruytarweg, bij Slo* terdijk, hebben 'n zestal werklieden Donderdagmiddag het werk neerge legd. De onderaannemer J. van Rijsbeiv gen, bezig met aanvullen van grond aan het Huis te Vraagt heeft alle el- schen van de werklieden, gesteld in de motie van 15 Juli J.l., ingewilligd, zoodat daar gewerkt wordt. Dit is de tweede patroon, die zulks doet. Onder de giroote werken, die stil lig gen, behoort ook het grondwerk van de Zuider-gasfaixriek. De losse grondwerkers in gemeen tedienst (Telefoon en Waterleiding} blijven doorwerken, waartegen door -'3 stakers niet geprotesteerd wordt. De stakers posten niet, doch pa- trouilleeren langs de verschillende werken, terwijl het controle- en in formatiebureau gevestigd is in het lokaal De Jong, O. Z. Voorburgwal,. SCHA! TEN IN ONZE OOST, Men schrijft aan het „Bat. Nbld.'f uit Palembang Men verbaast er zich hier over. dat Djambi nog altijd niet voor den mijn-' bouw is opengesteld en dat het gou vernement zelf nog niet de handen aan den ploeg slaat orn de schatten aan den grond te ontwoekeren. Het is toch in dit gewest geen ge heim. dat dr. Tobler op het gebied van aen rijkdom van den bodem, Djambi zoo wat het merkwaardigste land van de wereld vindt, dat maar op exploitatie wacht, om zijn eigena ren fortuinen op te brengen. Zoo moeten op de beide oevers van de Me- rangin goud gevonden worden, aan de eene zijde in een formatie, die aan Gallicië, aan den anderen kant, die aan Californië doet denken. Zoo weet men le vertellen, dat te of de onmiddellijke nabijheid van Soeralangoen een spuitende petro- leumbron Ls ontdekt, die in productie de rijkste vindplaatsen evenaart of overtreft. Zoo zegt men, dat dr. To bler in de lage streken, op plekken waar men dat het minst zou hebben verwacht, marmer zou hebben aan getroffen en dat ook anthraciet van de kostelijkste kwaliteit zou aanwezig zijn. Wanneer dat alles juist is en ook de berichten omtrent de bodemge steldheid van Celebes bevatten waar heid, dan kan een gulden tijdperk worden tegemoet gezien. Maar waar om draalt de rogeering dan CURAgAO. Door den Gouverneur van Curagao is een commissie ingesteld om, in overleg met de in Nederland benoem de Centrale Commissie, het noodige l.o verrichten tot het bevorderen van' inzending van produlcten van kolonia le nijverheid en landbouw, enz. voor de tentoonsbediing, welke in 1910 te Brussel zal worden gehouden. HET TANDARTSSCHAAL. Voor den Hoogen Raad werd ge pleit door mr. L. W. van Gigch, advo caat te Amsterdam, in de zaak van II. Hamburg, tandmeester te 's-Grav enhage, door het Gerechtshof aldaar met bevestiging van een vonnis der Ilaagsche Rechtbank, veroordeeld tot jaar gevangenisstraf. Vijf cassatiemiddelen werden thans door mr. Van Gigch voorgedragen. Conclusie O. M. Zaterdag 14 Aug. te OPLICHTING. Voor de Haagsche rechtbank werd een oplichtingszaak behandeld van buitengewone beteekenis. Daar had; zich te verantwoorden J. de V., waar schijnlijk, gelijk het O. M. opmerkte, een lid van een beruchte oplachters- bende uit Amsterdam, die den beken» den liefdadigheidszin der residentie op de allergevaarlijkste manier ex ploiteert. Hij was bij een paar beken de families gekomen en had daar qui- tantiën aangeboden voor de Vereeni- ying van verweesde en half-verwaar- oosde kinderen, en daarop geld ont vangen, o. a. bij twee families 10. De man beweerde, dat hij in Am sterdam op zekeren dag was aange sproken door een hem onbekend heer,_ die hem had aangesteld als incao-' seerder. Deze heer had een kaartje Yoor hem naar Den Haag genomen. Den volgenden dag zou zijn princi paal volgen en dagelijks met hem op iet Plein te VGravenhage komen af rekenen. De beide families, waar quitantiën waren aangeboden, werden misleid, door den titel der quitantiën, waarbij nog wel vermeld stond, dat de Veree niging stond onder de hooge bescher ming van H. M. de Koningin-Moeder (hetgeen niet het geval is met de wa re vereeniging). Subst.-officier van justitie, mr, Van Geuns, wees op het hoogst gevaarlijke van deze exploitatie van den liefda digheidszin der residentie, hechtte niet de minste waarde aan net ver haal van den bekl., dat hij als incas seerder was aangesteld en dagelijks met zijn principaal, zekeren Van Wijk' wonende in de Valeriusstraat ta s-Gravenhage, afrekende, en vorder de twee jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. Bergsma, be toogde, dat de mogelijkheid volstrekt niet is uitgesloten, dat zijn cliënt door een hem onbekend beer toder daad ls aangesteld als incasseerder voor de genoemde vereeniging, en is dat zoo, dan is hij niet strafbaar. Plei ter verzocht den man in vrijheid t« stellen, ten einde hem in de gelegen heid te stellen zijn lastgever op te sporen en nog enkele duister gebleven punten op te bolderen, op welk var- zoek de rechtbank echter niet Lt- gtog.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6