Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Matieiilasdscb Overzicht FEUILLETON Be roods Pimpernel in Gevaar. 27e Jaargang. No. 8011 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1909 (J HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB ISAANDBNl Voor Haartem I f 1.20 Voor dc dorpen In den omirc waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland.1.65 Afzonderlijke nummers0.024 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.374 .de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur i. C. PEGREDOOHL ADVERTENT lÉNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten hei Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /l-, elke regel meer /0. tu .veclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advert en tiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie ea Administraties Groote Houtstraat (atercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 ee der Administratie 724. Drukkerij t Znider Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot do plaatsing van advertentiöa en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem tn dit blad la uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA. Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. WskeUjksch BeursoverzicM van Harens Tieleman. WEEKBERICHT tot 6 Augustus 1909. De Amerikaansche markt stond ge durende bijna de geheele week in een teeken van een vrij opgewekte stem ming met doorgaans verder verhoog de koersen voor een aantal spoor- weg-aandeelen; toch was de stemming gedurende do laatste dagen niet zoo onverdeeld gunstig al3 voorgaande weken; ofschoon er toch nog veel gunstige uitzonderingen te vermelden zijn, met name voor de verschillende industrieele waarden, welke met het oog op het definitief tot stand komen dar nieuwe tariefwetten, zich zeer gunstig onderscheidden en voor Hide Leathershares, alsook voor koper- aandeelen en de waarden der Steel Corporation, belangrijk hooger no- teeren. Zooals gezegd, is gedurende de laatste dagen een mindere of meer dere terughoudendheid merkbaar en schijnt 't, dat Amerika de laatste da gen eer geneigd is wat fonds hier af te geven, dit toont o.rn. de stijgende wisselkoers te New-York aan. Voor onverdeeld optimisme lijkt ons de tijd een wginig voorbij, wij zou den het raadzaam achten bij de te genwoordige hooge koersen wat voor zichtigheid te betrachten en bij het aangaan van engagementen bij de keuze der te nemen fondsen, met oor deel te werk te gaan en die fondsen te koopen, welke op werkelijke resul taten kunnen wijzen, zoo zijn er nog een groot aantal te noemen, wij ge wagen o.m. van Missouri's, en Kan sas City Southern aandeelen waar voor alle kans bestaat dat bij de toenemende prosperitelt en daardoor toenemende ontvangsten de netto's zoodanig zullen toenemen, dat viroeg of laat een gedeelte van het overschot een dividenduitkeering zal toelaten. Wat de Missouri betreft, kan men met gerustheid zeggen, dat er gedu rende de laatste jaren zooveel voor Equipment en road besteed is, dat ze zich dus financieel zoodanig versterkt heeft, dat er binnen afzienbaren tijd geld voor dividend beschikbaar is. Dit kan ook gezegd worden van de Kansas City Southern, welke maat schappij, dank zij hare zorgzame po litiek van afschrijving en verbetering, zich ook zoodanig financieel versterkt heeft, dat bij de steeds grooteir wor dende inkomsten, mede ten gevolge van de vervoersovereenkomst met de Southern Pacific en Union Pacific, voor geduldige houders zeker de kans groot is, dat ook bij deze spoorweg maatschappij een uitkeering van di vidend slechts een quaestie van tijd is. Ook voor Eriewacurden is men vrij algemeen van meening, dat bij het zoo enorm groote vervoer over deze lijn (een der grootste spoorwegmaat schappijen in de Unie) hetwelk op dit oogenblik-van bloei in de Unie reeds weder zulke groote afmetingen aan neemt, dat de moeilijke tijden voor bij zijn en zij zich in deze periode van voorspoed zoodanig kan verster ken, dat de netto's In de toekomst ze- kor verrassend zullen zijn. Voor de hooger geprijsde soorten blijft nog steeds veel belangstelling bestaan voor Topecashares, welke op de tegenwoordige koersen ook nog al leszins koopwaardig schijnen. Met het oog op de enorme baisse positie, welke in New-York voor amalgamateds schijnt te bestaan, ver wacht men vrij algemeen, dat ook de ze waarden hare opgaande beweging zullen voortzetten, aangezien boven dien de marktpositie van het metaal, zoo het schijnt, belangrijk is verbe terd. Wat de Staatsfondsenafdeeling aan gaat, daarin valt van geen groote va riaties gewag te maken; Hollanders bleven vast, en Russen noteerden meerendeels hooger, het bezoek van den Tsaar aan Engeland en Frank rijk heeft ongetwijfeld, nu de vrede voor een tal van Jaren verzekerd schijnt, zijn invloed niet gemist. Zuid-Amerikaansche waarden ble ven zonder variaties van boteekenis. In de locale afdeeling is voor Olie waarden althans voorloopig de haus se ten einde. Volgens berichten zou do heer Deterding wel degelijk tot Commissaris der Standard Oil be noemd worden en is volgens sommi gen de prijs deir aandeelen nog be lachelijk laag, vergeleken met wat ze binnenkort zouden gelden; van ande ren kant beweert men echter dat in „Olies" de hoogste koersen voorloo pig bereikt zijn, insiders verkoopen, zooals men zegt; afgaande van den hoek ter beurze, gelooven wij, dat voorloopig de hoogste koersen in Ko ninklijken wel bereikt zullen zijn en we voorloopig tevreden zuilen mogen zijn met stabiele prijzen. Geld was iets meer gevraagd, no teerde 2 OORLOG TUSSCIIEN CHINA EN JAPAN 't Gele gevaar.... Br I br Toch behoeven de Wester lingen zich niet onnoodig ongerust te maken, want 't gevaar is nog niet dreigend. Voor alles zouden de geel- menschen onder één hoedje moeten gaan spelen en ziet... ze zijn nu nog druk aan 't ruzie maken. Keizer Wil helm uitvinder van 't geheele ge vaar 1 slaapt voorloopig nog ge rust China en Japan zijn al eenigen tijd aan 't kibbelen. Japan wordt onge duldig door China's eindeloos treuze len in zake den herbouw van den spoorweg van Antoeng naar Meek- den en heeft nu van dit ongeduld dui delijk blijk gegeven. Een telegram uit Tokio meldt In gezaghebbende kringen wordt verklaard, dat Japan voornemens is den AntoengMoekden spoor weg te herbouwen in spijt van China's tegenstand, en dat het werk morgen (dus heden) zal aan vangen. Verscheidene honderden Chi- neesche soldaten zijn langs de spoorlijn opgesteld. Het ministerie van ©orlog ver klaart, dat het op alle gebeurlijk heden ls voorbereid en besloten is, den spoorweg te bouwen zon der acht te slaan op China's te genstand. Uit gezaghebbende bron is te Lon den een mededeeling ontvangen, waarin dit bericht uit Tokio bevestigd wordt Wat zal er van komen? 't Kan veel en weinig zijn. Dat er een formeele oorlog uit zal voortko men, is wel een pessimistische opvat ting. Toch zou 't niet geheel onmoge lijk zijn. DE TOESTAND IN SPANJE. Van dag tot dag wordt de toestand kalmer. De officieel© „Gaceta" heeft een zeer belangrijk decreet openbaar gemaakt, waarbij de afkoop van de vervulling der militaire plichten ver boden wordt. Dit is door velen met voldoening begroet De afgevaardigde Crespo Azorin is benoemd tot gouverneur van Barce lona. DE OORLOG IN MAROKKO. Met kracht en spoed wordt aan de versterking der Spaansche troepen in Marokko gewerkt. Reeds is 't leger van generaal Marinas 25.000 man sterk. Over 't groote gevecht van 27 Juli wordt door een ooggetuige verteld Onder den schijn van een konvooi naar de vooruitgeschoven stellingen te willen dekken, rukken do Span jaarden uit, om zich van de hoogten van het Gourougou-gebergte meester te maken. Tegen één uur In den middag begon de artillerie den vijand onder vuur te nemen nadat een 500 granaten wa ren verschoten, meende generaal Ma rinas, dat de aanval voldoende voor bereid was en gaf aan zijn troepen, ten getale van 3 4000 man, bevel tot stormen. Maar de Mooron open den een overstelpend vuur op de i voorwaarts rukkende bataljons reser visten, die een oogenblik aarzelden maar onmiddellijk herstelden zij zich en, met de officieren aan het hoofd, werd gestormd. Rechts en links vollen de dapperen neer, steeds opnieuw sluiten zich de gelederende Mooren herkennen thans de aanvoerders en hun zekere schoten ontnemen de compagnieën hun luitenants en kapiteins, gene raal Pontes sneuvelt aan het hoofd van de colonne. Oversten en kolonels worden geveld, honderden soldaten bedekken het slagveld, en steeds gaat liet voorwaarts, het doodend lood niet tellend. Reeds zijn de eerste heuvels bereikt en trekt de vijand zich in hoogere ravijnen terug. He is zes uur geworden en onophoudelijk deci- meeren de Mooren de Spaansche ge- lederen. Daar geeft de opperbevelhebber hot sein tot retireerenin volmaakte or de, bataljon voor bataljon trekt te rug, voortdurend bestookt door het zekere geweervuur uit do bergen. De Mooren volgen de terugtrekkende troepen, tot de artillerie weer gaat meespreken en de intocht dan van het dappere overschot in de vesting dekt, bijgestaan door de kanonnen van het fort en de paar oorlogsschepen in de haven. Terwijl de duisternis valt, worden wel duizend kanonschoten afgegeven: de vijand zit het leger nauw op de hielen. Eindelijk vermindert het gedonder van het geschut en het knetteren van het infanterlevuur. Doodop zijn de soldaten in hun kampementen terug gekeerd, na onder een brandende zon den geheelen dag zonder eten en drinken gestreden te hebben dap per, onvergelijkelijk dapper, maar nutteloos, zooals zij zich zelf thans bekennen moe tan 1 Een officieel bericht uit Melilla meldt, dat de Mooren de vooruitge schoven Spaansche posten met een groote I'S macht dan vroeger aanvie len. Aan Spaansche zijde viel een ge kwetste. De artillerie nam de vlakte van Nador onder vuur, waar zich groepen Moorsche ruiters bevonden. Het laatste konvooi werd beschoten aan Spaansche zijde werden twee man gewond. DE KRETENSER QUAESTIE. Deze wacht nog altijd op een oplos sing, die.... maar niet wil komen In tegendeel, de quaestie wordt steeds nog ingewikkelder, en- 't oorlogsge vaar neemt ook eer toe dan af. Vooral in Turkije is de bevolking oorlogszuchtig. De grootvizier Hilmi- pasja is onverwacht afgetreden, een feit, dat in verband gebracht wordt met do Kretenser quaestie. Hilmi-pas- ja wil den vrede, maar ziet blijkbaar geen kans, om z'n wil doorgedreven te zien. Ten bewijze, dat de Turksche re- geering ernstig een spoedige oplos sing wenscht, zou zij haar gezant te Athene met verlof hebben gezonden en het beheer van het gezantschap hebban opgedragen aan de zaakgelas tigde. Op Turkije's wensch, dat Grieken land de Grieksche officieren zou te rugroepen, heeft dit rijk geantwoord, dat krachtens de wet van 30 Novem ber 1906, de officieren op Kreta niet meer tot het actieve leger behooreu. Dat beteekent dus zooveel als een weigering. En in Kreta duren do volksbetoo- gingen ten gunste van Griekenland voort. Wat zal er nog van komen Zullen de mogendheden 't kalm tot een oorlog laten komen ARBEIDSGESCHILLEN. Pas ls de dreigende staking in de Engelsche mijnen .afgewend, of nu is in Zweden do algemeene staking uit gebroken. Uit Stockholm wordt geschreven, dat de eerste dag van de algemeene 9taking daar een kalm verloop had. Er zijn tot op heden geen berich ten omtrent rustverstoringen uit eenig deel des lands ontvangen. Te Stock holm heerscht de vreedzame Zon dagsstilte van een kleine stad. Rijtui gen noch trams rijden. Tot Donder dagmorgen nog meende men, dat het tramverkeer ongestoord zou blijven, want het trampersoneel had zich tot dusver stil gehouden. Eerst Woens dagnamiddag werd ook door hen tot deelneming aan de staking besloten, üok de talrijke kleine havenbootjos hebben den dienst gestaakt. Alleen varen nog de stoombooten naar da tentoonstelling, die als neutraal ter rein wordt beschouwd. De stakende arbeiders bewegen zich in Zondaga- kleeren in groote scharen door do straten. Indien men niet beter wist zou het uiterlijk van de stad geen denkbeeld geven van den ernst van den toestand. Donderdag hebben de arbeiders van de waterleiding en aan de lichtfabrieken nog gewerkt, maar zij hebben vergaderd en blijkens een ontvangen Reutertelegram heeft de laatste groep nu toch ook besloten Naar het Engelsch, door Barones Orczy. Moet ik dan begrijpen, Sir Per cy, zei Chauvelin, dat u bereid is uw excuses te maken tegenover Mademoiselle Candeille voor de be leed i gin gen, haar door Lady Blake- ney aanaedaan Sir Percy trachtte weer dat lastige gapen te onderdrukken, dat hem bij zonder scheen to plagen juist als hij verlangde heel beleefd te zijn. Toen sloeg hij een stofje van zijn kostbare kanten lubben en begroef zijn lange, slaqke handen in de ruime zakken van z'.jn wit satijnen pantalon ein delijk zei hij met zijn goedhurtigsten glim',ach Mijnheer, heeft u de laatste mo de in dassen gezien Ilc vx'aag uwe 'attentie voor de nieuwe manier, waar op wij in Engeland een strik leggen in een met Mecbeische kant bezette Idas. Sir Percy, antwoordde Chau velin beslist. daar u Mademoiselle Candeille de verontschuldiging niet wilt aanbieden, die zij recht heeft van u te verwachten, is u zeker bereid met mij te duelleeren zooals dat tus- schen mannen van eer past Blakeney lachte zijn gewone, ietwat verlegen lachje, schudde zijn forsch lichaam, en keek van zijn hoogte van zes voet en drie duim neer op de kleine, donker gekleede gestalte van den ex-gezant Chauvelin. De vraag is, mijnheer, zei hij langzaam, zijn wij wel twee acht bare gentlemen, die do zwaarden moeten kruisen Sir Percy Mijnheer Chauvelin, die een oogenblik zijn geduld scheen te zullen verliezen, spande daarop alle krachten in om kalm te blijven en zei bedaard Natuurlijk als een onzer laf ge noeg is om den strijd te ontwijken.... IIij voltooide den zin niet, maar haalde vol minachting zijn schouders op. Aan den anderen kant van de gedrapeerde deuropening had zich langzamerhand een groepje gasten verzameld, daarheen gelokt door de luide en booze stemmen, die uit het kleine boudoir doordrongen. Castheer en gastvrouw werden sinds oenigen tijd uit de receptiekar mer- gemist; Zijn Koninklijke Hoog heid was daar ook al sinds een kwar tier niet gezien. Als vliegen aange trokken door het licht hadden gasten van Lady Blakeney den wég gevonden naar do kamer, grenzende aan die, waarin de Prins van Wales was. Omdat Zijn Hoogheid zelf in de deur stond, kon niemand natuurlijk den drempel overgaan, maar ieder een kou in de kamer kijken en kon nota nemen van de verschillende ac teurs in het blijspel. Zij waren getui ge van een twist tusschen den Fran- schen gezant en Sir Percy Blakeney, waarbij de eerste blijkbaar in doode- lij ken ernst en de laatste beleefd spot tend was. Vroolijke opmerkingen vlogen van mond tot mondgelach en luchthar tig gebabbel vormde een onophoude lijk accompagnement bij den dialoog tusschen die twee heeren. Maar op dit oogenblik kwam plot seling de Prins van Wales, die zich tot nu toe schijnbaar op een afstand van den twist had gehouden, naar voren en kwam mot het gewicht van de autoriteit zijner maatschappelijke positie tusschen da twee twistende te genstanders. Ssst, man zei hij ongeduldig, zich meer speciaal tot Chauvelin wen dend, u vertelt onzin. Sir Percy Blakeney is een Engelsch gentleman, en de wetten van dit land staan geen duel toe, zooals bij u in Frankrijk; en ik zou zeker allerminst toestem men. dat..... den arbeid neer te leggen. De gasfa brieken worden op last der autoritei ten door troepen bewaakt, maar de arbeiders willen niet onder toezicht der militairen werken en eischen do intrekking van deze wachten. De grootste moeilijkheid is, dat te Stockholm nu ook de malkverkoop ls gestaakt, zoodat duizenden kinderen zonder melk bleven. Ook de doodgra vers weigeren te werken, zoodat grijsaards uit liet armenhuis thans op do kerkhoven de nood; ge graven spit ten. Te Berlijn staken een aantal slo tenmakers en arbeiders in brandkast- fabrieken ten einde hooger loon te verkrijgen. Dit arbeidsconflict dreigt nu ook van grooteren omvang te worden, daar de organisatie der werkgevers aan den metaal bewer- kersbond, waarbij de vakvereeniging der slotenmakers is aangesloten, den eisch heeft gesteld de staking op te heffen. Geschiedt dit niet dan zal tot een uitsluiting warden overgegaan, waardoor naar men berekent onge veer 8000. arbeiders getroffen zouden worden. Amiterdamscfie Kout. Sta uw kouter even toe de muffe hoofdstad te ontvluchten, eens niet te schrijven over verkiezingen, theaters, middenstandsten toonstellingen, mu sea. Het weer is even beter, het doet tenminste flauwtjes aan zomer den ken, al zijn wo nog kern-verkouden. Het zonnetje breekt bescheiden door. Misschien duurt het maar een oogen blik. Laten wij van dat oogenblikje gebruik maken. 's Morgens vijf uur wandeling door 't Vondelpark. Er zijn toch al tame lijk wat menschen om vijf uur op. Het park doet zich nu op z'n aardigst voor, heel wat aardiger dan Zondags middags als de stof je om de oor en waait en je al evenmin rustig met z'n vieren naast elkaar kunt Loopen, als op d'en tijd in de Kalverstraat. Op de Schinkelkade ligt de Cars- jensboot, gemoedelijk middel van ver keer voor den oostelijken rand van den Haarlemmermeerpolder en ande re plaatsen, die zonder haar van do wereldcoinmunlcatie zouden zijn af gesloten. Wij maken de reis echter wat ianger, tot Leiden toekwart vóór zes vaart de eerste boot al. Eerst door de smalle Schinkel, een nauwe gracht, waar de booten en schuiten elkaar de ruimte betwisten, de scheiding tusschen Amsterdam en Sloten. Dan wordt de gracht gaande weg breeder, tot we ze zien als een schuimende plas, waar het bij wind geducht kan spoken, de golfjes plui men krijgen en waarover de meeuwen scheren. Aan de eene zijde ligt in al zijn ouderwetsche smalheid hét jaag pad naar Sloten, aan de andere zijde de veengronden van Nieuwer-Amstel Bij Nieuwe Meer vangen we onze reis door de Ringvaart aan en blijft langs de polderzijde ons nu lang het rustige welvarende, maar eenigszins eentoni ge gezicht bij van de rechte polder schoonheid, grillig wordt het aan den overkant, waterriet. waardoor men bijna geen verschil ziet tusschen land en water, grillige oeverlijnen, happen uitgeknabbeld ais miniatuur-inham men en baaien. Het zouden fjorden zijn, als er maar bergen stonden. Maar neen, daarvoor is het land schap ook te rustig-Hollandsch, ziet maar die visschers, die uren lang op hun dobbers turen die rechtop staan in het door hen gehuurde schuitje, doch nu even gaan zitten, omdat on ze boot deining gaat brengen en 't ranke roeibootje straks een sterk schommelende beweging gaat maken. Gras, riet, weilanden, water Een hok met kippen dat in Leimuidon of Oude Wetering wordt opgeladen eischt onze hoogste belangstelling. De reis duurt lang, bijna vier uur, maar we vervelen ons niet. Ik kan ze aan bevelen voor zenuwachtige menschen. Niet altijd kunnen zij zich dwingen zoo te rusten. Stoomtram ouderwelsch vervoer middel, maar toch niet geheel uit den tijd. Vooral niet die tusschen de Sleu telstad en het Haagje. Die dienst is ten minste behoorlijk geregeld; om het uur een tram en ben je en route dan wordt er niet bij elke herberg ge stopt, maar is de gang ten minste die van een behoorlijk locaal stoomver- voermiddel. En toch weer niet zoo snel of men kan aardigo Zuid-Hoilandsche na- tuurschilderijtjes opnemen, bij de ontspanning do Vink, langs bosch- rijke buitenplaatsen, in het dorp Voorschoten en het Haagsche faren- senstedeke Voorburg met ulira-mo- deme villa's in een amalgama van stijlen en electrische straatverlich ting. Den Haag, 2 Augustus. Dag die in andere plaatsen rustigjes voorbij gaat, hier de groote feestdag voor IL M. de Koningin-Moeder. Regen, die veel bederft. De vlaggen wapperen, maar zonder Oranjezonnetje schijnen ze minder kleurig. Versierde orgels en verkleede bedelaars, die minder brutaal zijn dan op Koninginnedag in de hoofdstad. Duitsche muzikanten brengen al direct vroolijkheid door hun populaire deuntjes die de stem ming er in brengen. Vooral de buiten lui, die in grooten getale zijn opge komen, steken het niet onder stoelen of banken dat zij in stemming zijn. Maar 't is een heele teleurstelling voor de honderden, die ondanks do afwisselende stortbuien hebben plaats genomen in de omgeving van de Maliebaan, dat de groote parade met haar schittering van goud en klem-rijke uniformen, niet doorgaat. 's Avonds heeft God Pluvius een oogenblik medelijden. Een paar uur maar, maar die juist voldoende zijn om het vuuirwork uitmuntend te doen slagen. Je kunt hier toch heel wat be ter kijken dan op den Amstel en een Amsterdammer mag niet recht rneo- neuriën: „Ik heb nog nooit zoo'n mooi vuurwerk gezien." Per speciale vacantiekaart naar Arnhem Voor een gulden en een dub beltje reis je twee en een half uur. Eerst langs vette we:den van boter cu kaas, door het kaasland bij uitno- mendheid van Gouda tot Utrecht too. Dan de mooie buitenplaatsen van Pardon, Uw Hoogheid, kwam hier Sir Percy met onweerstaanbare beleefdheid tusschenbeiden. Uw Hoogheid begrijpt den toestand niet. Mijn waarde vriend hier veronderstelt niet, dat ik de wetten van dit land zou overschrijden, maar dat ik met hem naar Frankrijk zou gaan, en daar tegen hem vechten, waar duel leeren en.... e.... andere zaakjes van dat soort geoorloofd zijn. Ja, precies antwoordde de Prins. Ik begrijp, dat mijnheer Chauvelin dat wensentMaar jij dan, Blakeney O, antwoordde Sir Percy lucht hartig, ik heb zijn uitdaging aange nomen, natuurlijk 1 HOOFDSTUK XH. Tijd Plaats Vöop. waarden. Het zou heel moeilijk te zeggen ge weest zijn waarom op de luchthar tig geuite woorden van Blakeney dadelijk een algemeene stilte onder de aanwezigen gevolgd was. Alle acteurs van het drama in het boudoir, die tot nu toe zonder te aar zelen ieder hun rol gespeeld hadden, hadden even gezwegen. Juist alsof een onzichtbaar gordijn naar bene den was gekomen, om het eind van e6n tooneel aan te kondigen, en de spelers gelegenheid te geven, kracht en energie te verzamelen voor het vervolg van hun rollen. De Prin3 van Wales, als meest in 't oog springend toeschouwer, zei niets voor het oogenblik en het gezelschap aan den anderen kant van de deur scheen plotseling den adem in te houden, vol belangstelling en nieuws gierigheid voor hetgeen nu volgen zou. Alleen verbrak hier en daar het zachte ritselen van een zijden japon, het rythmisch open- en dichtslaan van een waaier deze enkele seconden van doodelijke stilte. Toch was bet alles zoo heel eenvou dig. Een botsing tusschen twee da mes, waarbij de heeren partij kozen, eenige verontwaardigde woorden, daarna de onvermijdelijke gedachte aan België of eenig ander land, waar de kinderlijke en barbaarsche ge woonte nog gold om zulke zaken met een paar zwaarden uit te vechten. Het geheele tooneel met slechts kleine variaties was zoo overbe kend in de Engelsche salons. Engel sche gentlemen waren zoo dikwijls het Kanaal overgestoken, om derge lijke twisten volgens vastelandsge woonte te beslechten. Waarom kwam nu deze toestand iedereen zoo abnormaal voor Sir Percy Blakeney een echt gentle man was een meester in de kunst van schermen, en kon moeilijk als tegenstander beschouwd worden van den migeren, kleinen Chauvelin, die hem zoo plotseling had uitgedaagd, om naar Frankrijk over te steken en daar met hem te duelleeren. Maar om een «.-f andere reden bad iedereen op dit oogenblik een gevoel, dat dit voorgestelde duel in niets zou lijken op een of a.uar gevecht tus schen twee tegenstanders uitgevoch ten. Misschien was het het doodsbtoo- ke, absoluut versteende gelaat zon der uitdrukking van Marguérite, dat de gedachte aan een tragédie opwek te misschien ook was het de blik yan onmiskenbare afschuw in de oogen van Juliette, of die van triomf in de oogen van Chauvelin, of dat ze ker iete in het gelaat van Zijn Ko ninklijke Hoogheid, dat scheen aan te duiden, dat de Prins, zorgeloos man van de wereld als hij was, veel zou hebben willen geven om deze ont moeting '.e voorkomen. Hoe dit ook zij, zeker is, dat in het hier vereenigde geweischap een soort van electrische opgewondenheid waa gevaren, terwijl de eerste acteur in liet kleine drama, de onvergelijkelijke dandy, Sir Percy Blakeney zelf, ge heel verdiept scheen in een gewich tige bezigheid, namelijk het verwijde ren van wat poeder van liet breed satijnen lint, waaraan zijn gouden lorgnet hing. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9