Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Qusstrekea Biaoealinti 27e Jaargang. No. 8012 MAANDAG 9 AUGUSTUS 1909 MARLEN S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTlfiHi - PBR DWB «aanobni J3S!y Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Anondiissment X2? !»j Haarlem van 1—5 regels Lr—, elke regel meer ƒ0. M Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (lom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat E7«.-gemeei j" j'.' 9J*f9 d&,Advert en tiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing i Franco per'post door Nederland1.65 ^jEKIri 50 Cts. voor 3 plaatsvin 4 contant v-b. per p aarangi Afzonderlijke nummers0.02H W arp 6 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H Redactie ea Administratiei Groote Houtstraat 5b. de omstreken en franco per post .0.45 IstercommanaaJ Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Locrena Ccster. Dlrsctenf 1. 0. PEEREBQOft Drokkerlj: Zolder Bnilenspaarne S. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van bniten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandscb Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon inierc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 10 AUGUSTUS. Soe. IVou moet blijeken: Concert Strijkorkest Haarlemsch Muziek korps, 8 uur. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Soc. Vereen iging: Vergadering Ko ninginnedag, 9 uur. VEREENIGING KONINGINNEDAG. Tegen morgen. Dinsdagavond, roept hot bestuur van de vereeniging K o- ninginnedag vertegenwoordi gers van oreenigingen op, om te epreken over een waterfeest, dat de Vereeniging op 31 Aug. houden wil. liet bestuur vertrouwt, dat dezelf de algemeene en opgewekte medewer king, die het van de vereenigingen ondervond bij het J ulianafeest, ook nu weci zal wotrden verleend. Wij herinneren er aan, dat in de advertentie ais plaats stond opgege ven een der lokalen van de Soc. Ver eeniging, als tijd 9 uur. Een jubileum. 8 November a. s. zal het 121/2 jaar geleden zijn, dat <le heer C. de Cock zijn.werkzaamheid in bet Ned. Her vormde Weeshuis alhier begon. De twee eerste jaren was hij adjunct- binnenvader, vervolgens na 't vertrek van het echtpaar llarmsma binnen vader en sedert 't betrekken van het nieuwe Weeshuis aan de Olieslagers laan. directeur. j Sociëteit „Trou Moet B1 y- eken". Concert op Dinsdag 10 Augustus 1909, 's avonds 8 uur door het strijk orkest van Haarlemsch Muziekkorps, directeur de heer Ch. P. W. Kriens. Programma 1. Marche et cortège de l'opéra „La Reine de Saba", Gounod. 2. Ouverture „Mignon Thomas. 3. Liebestrauni, Czibuika. 4. „Souvenir de Schumann", fan- laisie, Rekker. 5. Schatzwaizcr aus „Der Zigeuner Baron", Strauss. 6. Ouverture „Zampa j Hérold. 7. „Souvenir de Chopin", grande fantaisie, Coenen. 8. Walzer. aus der Operette „Die lustige Wittwc", Léhar. 9. Fantasie aus der Operette „Der fidele Bauer", FalL li u 1 d e b 1 ij k. Namens de kermisvakgenootcn werd Zondag door den heer F. G. van Leeuwen een huldeblijk aangeboden aan den heer L. Rijneveld, ter gele genheid van diens 25-jarig jubileum als marktmeester. In enkele woorden herdachten de heeren A. E.Ivoppejans en Van Leeuwen de aangename en welwillende wijze, waarop de heer Rijneveld steeds met de kermisreizi gers heeft samengewerkt. De jubilaris aanvaardde dankbaar het fraaie ca deau, bestaande uit 6 paar zilveren le pels en vorken in étui, afkomstig van de firma Voet Zonen. Hótel Funckler. In liótel Funckler is met zijn fami lie gelogeerd Mr. Gordon Bennett, di recteur van de New-York Herald en o.a. bekend als de man, die den naar hem genoemden beker voor automo biel-wedstrijden uitloofde. De Dageraad. Dezer dagen zal door bovengenoem de vereeniging in samenwerking met een aantai organisaties, een protest- vergadering: worden gehouden tegen den „Eedsdwang". Als spreker za! optreden de heer A. H- Gerhard, van Amsterdam. Examens. Hoofdakte. Geslaagd B. E. Hóóg- bruin te IJmuiden. Het diploma voor candidaai ge meente-secretaris of ambtenaar ter «ecretarie, is na gehouden examen ^yanwege de Ned- .Vereeniging voor gemeentebelangen uitgereikt aan P. (jBJeyleven te Y eisen.- Te water. KERM1S-ZQNDAG. De kermis-Zondag was van oudsher de dag der kermisdagen. Niet alleen voor do Haarlemmers, die dan don laats ten avond en heel groot deel van den nacht door- feestten, maar ook voor de omgeving van de stad was de Zondag het hoog tepunt. Amsterdam leverde dan zijn ingezetenen bij waggonladingen af en als dit jolig slag wat al te jolig bij wijlen op het kermisterrein was losgelaten, dan werden eerst goed de bloemetjes buiten gezet. Dat er onder die duizenden van el ders honderden waren, wier tegen woordigheid de feeststemming meer bedierf, dan veredelde, is geen onbe kende zaak voor wie zich dien tijd nog herinnert. Geen wonder dan ook. dat deze avond niet in een al te beste reuk stond. Gelukkig zijn die tijden lang voor bij'. En wie gisteravond het gebied van kramen en tenten betrad, moet het wel opgevallen zijn, hoe ordelijk en rustig men zich over 't algemeen gedroeg. Het fraaie zomerweer deed daar een boel goed aan. Van 1 oogemhlik af, dat de kermis „open" ging, tot ver in den nacht joolde er een groote men sclienmenigte rond en de kermisrei zigers maakten goede zaken. In die avonddrukte leverden som mige deelen van het kermisterrein aardige kijkjes op. Zoo b.v. de Groote Markt. Als er gens, naar het uiterlijk, de kermis nog op haar plaats is, dan hier in die om geving van oud-Hollandsch mooi. Je kon er je wanen op een markt plein te loopen van een 17de eeuw- sche stad. In den rossigan schijn van vee] ker- mislicht stonden de oude geveltjes wonder van tint en lijn. Die griilig-speiende, warmkieurige gloed van toorts tot booglamp, die een symphonie van lichttinten legde op de huizen-vlakken, maakte los de vor men uit den killen steen, tooverde le ven ha de verweerde kleuring van roodbruin en grijs. Daaronder langs gingen in golven de reeksen en hossende troepen de kermisbüje menschen, uit wier mas sa fuifstemming opjoelde. Rond de tenten iiep het gedender van stoommachine en motor. Em die zwoegende geluiden droegen met zich mee het veelsoortige lawaai dat van overal de lucht in dreunde, in hoogen hemel met bliksemflitsend licht van verre onwoders vurend door het donkerblauwe spansel hief het rouzige gevaarte van den kerktoren in de roezige onrust van den loomen droomnacht zijn fijne spits op. Als stond hij te mijmeren over het nu en toen, eeuwen geleden, wen hij reeds neerzag, de stille peinzer, op kermisjolijt van vroeger-eeuwers-- Een onzer berichtgevers meldt: De laatste kermis-Zondag en -nacht ziju zonder veel stoornisvoorbijgegaan zooals in geen jaren heeft plaats ge had. Duizenden personen waren per trein en tram overgekomen, vooral Amsterdammers. Er was dan ook een buitengewone drukte langs de kermis, maar alles is in de beste orde afge- loopen, zelfs het sluiten van tapperij en en andere inrichtingen. Van zak kenrollerij is niets vernomen. Ook hebben de inbrekers niets van zich doen hooren, de laatste jaren was geregeld hier of daar bij afwezigheid van de bewoners een bezoek gebracht en diefstal gepleegd. De politie heeft alzoo geen moeilijke taak gehad, al moest ook een paar malen opgetreden worden om «ruziemakers te kalmee- Overreden. Zaterdagmiddag zes uur werd het ongeveer 4-jarig zoontje van den ca féhouder R-, aan de Riviervischmarkt spelende op het Klokhuispiein door een melkrijder overreden. De wielen van den wagen, die met bussen melk was beladen, gingen over de beeuen van het arme kind, dat schreeuwend van pijn over den grond viel. De va der, het hoorende, droeg fluks den knaap zijn woning binnen, terwijl ee- nige mannen don melkrijder nazetten om zijn adres te weten te komen. Ongeval. Zondagmiddag omstreeks drie uur kwam mejuffrouw Z. op haar rijwiel van de Raamvest bet Wilsonsplein oprijden, doch is Baar meesterschap over het stuur kwijt geraakt en door de ruiten van perceel No. 8 gereden. Zaterdagmiddag viel een kind, wo- Hevig bloedende is zij, na eenigs- ,pende Kerkhofstraat, in den Burg- j alns verbonden tö zijn, naar Dr, Goed hal. Dadelijk begaf een daar wonen-1 koop gebracht, ter verdere behando- de juffrouw zich te water. De kordate Uing. juffer yedde Bet kind. 'J v---v Gem. Koor „Onder Ons". Eerstdaags geeft het gemengd koor „Onder Ons", onder leiding van Hen ri Pielage een concert te Zandvoort. Op dit concert werken als solisten mede mej. Elisabeth Simons, sopraan van Den Haag, die hier onlangs bij een orgelbespeling zich met zooveel succes deed hooren; de heer Joh. Krul, baryton van Overveen, en mej. Betsy Pielage, voor begeleiding. Het koor zal o.m. uitvoeren oud- Holl. liederen, groote koren, waarme de op diverse wedstrijden eerste en eereprijzen werden behaald: In Spe- culo en de Winter van Philip Loots, en kleine Italiaansche en Duitsche work en. Eindexamen H. B. S. Noord-Holland. Westelijke commis sie. Geslaagd J. J. v. d. Hey, Alk maar J. 11. Malga, E. H. Schippers, T. Reinhold, Haarlem, A. C. Roem, van Den Helder. Afgewezen 5 Candi da ten. Naar K velaar. De Haarlerasche bedevaart naar Ke velaar zal dit jaar plaats hebben vein 79 Sept. a.s. Een kindervriend. Hedenmorgen stonden eenige arme kinderen met begeerige blikken voor een oliebollenkraam op de Smalle Gracht te kijken, toen een buiten man een gulden gaf aan de juffrouw. „Laat die stumpers hun hart maar eens ophalen," zei hij, waarop de ver blijde kinderen, ieder met een groo- ten zak met oliebollen gewapend, huiswaarts gingen met stralende oo- gen van blijdschap. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. BLOEMENDAAL. De heer J. Rookmaker, candidaat alhier, is benoemd tot Evangelist te Breezand en beeft die benoeming aangenomen. SCHOTEN. Onze eorr. schrijft: Zaterdagnamiddag is de woonwa gen, waarvan eerst melding is ge maakt, van twee zoo goed als nieuwe wielen en as voorzien, voor rekening der gemeente (Haarlem) althans niet voor die van Schoten. Wanneer die dan verder doorgaat naai' Santpoort, is daar een heele kolonie van woon wagens Zaterdag telde men aan de losplaats tusschen Santpoort en Schoten, niet minder dan 17 wagens. Deze op zich zelf leveren nu geen ge vaar op, en ook niet de bewoners daarvan. Maar wel de paarden, 12 in getal, die maar dwars over den weg heen en weer loopen te grazen aan de grasbermen. Vooral voor wielrij ders is dit gevaarlijk. Ook heeft de wegwerker, die het gras der bermen pacht, geen voordeeltje, want 12 van die hongerige dieren grazen het kaal af. Wanneer zal daar eens een bord worden geplaatst met het opschrift: Verboden standplaats voor woonwa gens? HAARLEMMERLIEDE c.a. In plaats van den heer Stute (be noemd te Wageningen) is tot ambte naar ter gemeente-secretarie benoemd de heer H. S. Knoop Jr., alhier. BENNBBROEK. De bollenzoekers, die tot dusver per hondenkar de bollenstreek afreisden, beginnen nu hun beroep met paard en wagen uit te oefenen. Zaterdagavond werd een met een paard bespannen wagen door den gemeenteveldwachter aangehouden verscheidene zakken met bollen waren er op aanwezig. On begrijpelijk is bet, dat de bloembollen- handelaren nog niet algemeen er toe overgaan de zieke bollen stuk te snij den het bollenzoeben, dat vaak aan leiding tot bollendief stallen geeft, zou dan voor goed een einde nemen. UITGEEST., Na reeds herbaalde malen daartoe ingezocht te zijn, beeft de heer P. Groen, wethouder dezer gemeente, die sinds een paar jaar noch Gemcen- teraads- noch Dag. Bestuursvergade ringen bijwoonde, zijn ontslag als Raadslid Ingediend. In de Gemeente raadszitting. waarin dit schrijven werd medegedeeld, werd tevens be sloten, dat aan de gemeente Haar lem geen subsidie zal worden ver strekt voor de Hoogere Burgerschool aldaar, in overweging gegeven door deai minister van Binnenlandsche Za ken, en waardoor het mogelijk zou ge maakt worden met medewerking van alle omliggende gemeenten, dat Haar lem het schoolgeld niet voor buiten- kinderen van 60 op f 250 behoeft te brengen. Het afwijzende werd ge grond en do meening, dat voor Uit geest, Zaandam en Haarlem even gunstig zijn gelegen. HAARLEMMERMEER. Door de gebroeders Ones en A Daalen te Haarlemmermeer is a genomen voor 2040 het bouwen eener manege te Hoofddorp, voor rekening der Vereeniging Paardenfokkerij. ZANDVOORT. Zaterdagavond wetrd in Hotel Kur- haus een concert gegeven door de da mes Clara van IJzer, viool, Rosa Blok sopraan, en Elle Przedecii, piano. Door den heer Louis de Vries werden eenige voordrachten gehouden. In hel Olympia Palace werd een opera-con cert gegeven door mevr. C. Engelen- Sewing, sopraan-zangeres van de Ned. Opera te Amsterdam, en de hee ren Chr. W. F. de Vos, tenor van de Vlaamsche opera te Antwerpen, Jos. M. Orelio, bariton der Ned. Opera te Amsterdam, en F. H. van Duinen, eerste bas der Ned. Opera te Amster dam. De zang werd begeleid door den lieer W. L. Loortmont Jr., pia nist. De opkomst van het publiek bij beide concerten was niet, zooals men dat had mogen eerwachten. Thans zijn alhier aanwezig 5040 badgasten. Zondag was het bezoek aan onze badplaats enorm. Treinen en trams voerden maar steeds vreemdelingen aan en het aantal fietsen was ontel baar. Het strand was bezaaid met menschen en er werden veel baden nomeru Aangekomen badgasten: J. de Waning, Haarlem. Kostverlo- renstraatweg 13, C. Koelewijn, Baarn, 6 pera. Kostverlorenstraatweg 2. Mej. Huberius, Baarn. Kostverlorenstraatweg 2. G. Mulder, Baarn. Kostverlorenstraatweg 2. T. Gess, Berlijn. Pension Magdalena. Mevr. v. d. Taak Hadder, Groningen Pension Magdalena. F. Werthelmer, Brünn, Pension Magdalena. H. Fürkel, Weenen.- Pension Magdalena. Michalka, Hannover, 2 pers. Pension Magdalena. J. Buskus, Utrecht Duinweg 3. Van Vliet, Uithoorn, 3 pers. Duinweg 3. S. L. Leemans, Amsterdam, 2 pers. Burgemeester Engelbcrtstr. 2. L. Boszanger, Amsterdam. Burgemeester Engelbextstr. 2. Duller. Amsterdam, 4 pers. Haltestraat 34. Qostervink, Amsterdam, Haltestraat 34. Krauwer. Amsterdam, Haltestraat 34. J. T. Geerllngs, Amsterdam, 6 p. Huize Adriaan. T. Brand, Amsterdam, 3 pers. Pension Beau Rivage* M. Riethoff, Amsterdam, 2 pers. Pension Beau Rivage. B. H. Wasmann Jr., Amsterdam, 3 p. Pension Beau Rivage. H. Schwarz, Mulheim a. Ruhs, 3 p. Pension Beau Rivage. Fam. Mauritz, Dusseldorf, 9 pers. Pens. Beau Sejour. W. M. Mortens, Utrecht, Hotel Groot Badhuis. Mevr. ds. E. Pos, Amsterdam. Hotel Groot Badhuis. Mevr. dr. H. Goijswaardt, id., 2 p., Hotel Groot Badhuis. R. Vogelmann, Stuttgart, 3 pers. Hotel d'Orange. M, Viegens, Berlijn. Hotel d'Orange. Constant Baszanger, Londen, Hotel d'Orange, Krcldd, Weenen, Hotel d'Orange,- Heller, Weenen, Hotel d'Orange. Von Gutemann, Weenen, 3 pers., Hotel d'Orange. J- Wolf, Weenen, Hotel d'Orange. A. Ente v. Gils, Scheveningen, Hotel d'Orange. A. Lewandowsky, Hamburg, 4 pers. Hotel d'Orange. Dr. Gedhard, Essen. Hotel d'Orange. A. v. Janko, Naaybceskerck (Hoog.) 2 pers, Hotel d'Orange. L. de Thaloizy, Vienne, Hotel d'Orange. Blanche de Farkas, Vienne, Hotel d'Orange. Frau K. Koth, Goppingen, 4 pers. Hotel d'Orange. M. Wolf de Beer, Berlijn. Hotel d'Orange. TWEEDE KAMER. MIJNWETJE—VAN KOL. Verschenen is de Memorie van Ant woord van den heer Van Kol op het Voorloopig Verslag naar aanleiding van de nieuwe overweging in de af- deelingcn van zijn wetsvoorstel, hou dende een nadere bepaling, betreffen de de mijnontginning, met afwijking der wet van 21 April 1810 (Bulletin des lols no. 285). Daarin bepaalt bij zich uitsluitend tot eeno bespreking van de op het voorstel ingediende amendementen, die de oorzaak waren van het hernieuwd sectie-onderzoek. Zijns inziens zou door de amende menten-Van Nispen-Lohman en Ruvs de Beerenbrouck liet eenvoudige ka rakter van zijn voorstel geheel \erlo- ren gaan tn het oorspronkelijk doel er van geheel worden prijs gegeven. Geheel anders slaat de zaak met het amendement-Roudhuijzen, ge- subamendeerd door den lieer Loh- man en het amendement-Troelstra. Toch kan hij zich met het eerste niet vereenigen. Het eenige amendement, dat de grondgedachte van zijn voor stel niet aantast is het vijfde van tien beer Troelstra, dat hij overneemt, met Ujitlichting van den termijn, zoodat axt. 1 eenvoudig komt te luidenOns Besluit tot uitgifte eener concessie, bedoeld bij artikel 28 dar wet van 21 April 1810 (Bulletin des lois no. 285} behoeft bekrachtiging door de wet. YREDES-CONGRES. Omtrent het XVI 11de internationa le vredescongres, dat van 29 Augus tus tot 3 September a. s. te Stockholm zal worden gehouden, tijdens de na tionale k u ns tnij v er he ids ten to onst el- llng in die stad, wordt medegedeeld, dat de officieel® opening van het con gres zal plaats hebben op Maaudag 30 Augustus, des voormiddags 11 uur, in het „Riddarhuset" te Stockholm, ter wijl na de sluiting, van 46 Septem ber, eeue excursie zal plaats vinden naar de schilderachtige Zweedsche provincie Dalecarlié, met Gotzenhurg als plaats van bestemming. In het eere-comité hebben tot dus ver voor Nederland zittingmr. 11. W. van Ascli van Wijck, iid der Twee de Kamer, mr. T. M. C. Asser, minis ter van State, lid van den Raad van State, dr. S. Baart de la Faille, eme ritus predikant, jonkvrouwe J. Bac ker, mr. W. H. de Beaufort, lid der Tweede Kamer, mr. H. Goeman Bor- gesius, lid der Tweede Kamer, mevr. Tliérèee Boon—Clemens, mr. S. van Houten, oud-lid der Eerste Kamer, Alfred Mohn, predikant, allen te 's-Gravenhage. EEN KRANKZINNIGE. Vrijdagavond kreeg de 68-jarige grutter M., wonende aan de Lange Warande te Rotterdam, een vlaag van krankzinnigheid en bedreigde zij ne huisgenooten. Dezen riepen de hulp in van een politic-agent. Toen deze M. wilde aangrijpen, haalde deze laatste een revolver voor den dag cn dreigde den agent te zuilen neerschieten als hij niet dadelijk zijn huis verliet. De agent nam de vlucht, doch kwam daarna met meerdere polit'e-agenten terug. Toen M. zag, dat hij zou over meesterd worden, joeg hij zichzelf een kogel door het hoofd. Per brancard naar het ziekenhuis gebracht, bleek bij bij aankomst aldaar overleden. DE 50.000STE., Men meldt uit Tilburg Door de geboorte van Adrlana Ma ria Wilhelmina van Gooi, die Vrijdag in de registers van den Burgerlijken Stand werd ingeschreven, is het aan tal Inwoners van Tilburg gestegen tot vijftigduizend. Namens de gemeente zal den vader, den wever Hendrikus van Gooi, ecu gouden horloge en namens het hoofd comité der tentoonstelling een gou den medaille en een spaarbankboekje met vijftig gulden worden aangebo den. CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK. Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor eene benoeming tot twee de-klerk bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, moeten vóór 15 Augus tus c. k. hun verlangen daartoe schril* lelijk (op ongezegeld papier) te ken nen geven aan den directeur' van hot Centraal Bureau voor de Statistiek, Rijnstraat 28, Den Haag. Vereischten: bezit van diploma eindexamen hooge re burgerschool met 5-jarigen cursus of van een daarmede gelijk te stellen examen. (St.^Crt.) KONINGINNEDAG TE AMSTERDAM. Nu di historische optocht, dien dö Vereeniging tot Veredeling Van het Volksvermaak zich had voorgesteld op 31 Augustus 1909 te doen plaats vinden, is uitgesteld tot het aanstaan de bezoek, door H. M. de Koningin in het voorjaar aan Amsterdam te brengen, zullen op Koninginnedag volksroeiwedstrijden op den Amstel worden gehouden, terwijl voor des avonds een gondeltocht, waarvoor do stadsgrachten zich zoo bijzonder goed leenen, wordt georganiseerd. HET DAMPLAN. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal spoedig de voordracht van B. en W.. van Amsterdam tot normaliseering van den Dam (het door Publieke Wer ken gewijzigd plan-Van der Mey) ia het Gemeenteblad verschijnen, en wordt de behandeling ervan in een dor eerste Sept.-vergaderingen van den Raad tegemoet gezien. Naai- in dertijd werd meegedeeld, stellen li en W. voor, niet te onteigenen het huizenblok tusschen Vijgendam en Vischsteeg (waardoor een besparing verkregen wordt van 8 ton), maar is er vóór genoemd huizenblok, (dus achter het in de as van het Beurster rein te stichten monumentale ge bouw) een straat van 10 meter breed te geprojecteerd, liggend in het ver lengde van de Beursstraat. Door de uitvoering dezer werkefi, samengaande met een verbreeding van de toegangswegen tot den Danit zou ongetwijfeld een belangrijke ver betering voor het verkeer verkregen worden, maar, naar gebleken is, be staan er in de kringen der bouwkun digen, en speciaal bij de jury, welke de op de Damprijsvraag ingekomen plannen onderzocht, ernstige bezwa ren tegen deze oplossing, welke oen verminking wordt geacht van liet be kroonde plan. PROFESSOR VAN DEN ES. Uit Baarn komt het bericht van het overlijden van professor doctor A. II. G. P. van den Es. Anthonle Hendrik Gerrit Paul van den Es werd in 1831 te Sassenlieim geboren. Na te Leiden en te Leeuwarden leeraar te zijn geweest, werd hij in 1861 conrector te Groningen, in 1872 rector aan liet gymnas:um te Utrecht, In 1882 't zelfde ambt aan 't Amster- dainsche gymnasium, om in 1883 te vens benoemd te worden tot bulten- gewoon hoogleeraar in de paedago- giek en de Grleksche antiquiteiten aan de Universiteit te Amsterdam, welk ambt hij aanvaardde den lsten October v. d. j.. met een rede „Over de studie van de Griekschc oudheid kunde gedurende de laatste jaren-" Onder Van den Es' rectoraat werd het nieuwe Amsterdamsclie gymna sium gebouwd en ingewijd. INBRAKEN. Te Gastei bij Rozeudaal is ingebro ken bij den landbouwer Nelen. Ont vreemd werd een bedrag van j60 in zilvergeld, benevens gouden oorbel len, ringen en goudon sloten met bloedkoralen. Door de marechaussee is direct een onderzoek ingesteld. Da der tot heden onbekend. Te Medenblik is inbraak gepleegd bij den heer De Waal, onderwijzer-' Wat gestolen is, kan nog niet met ze kerheid worden bepaald. Vermist worden een naaimachine, eenige zil veren vorken en lepels. Gordijnen waren naar omlaag getrokken een buffet vernield enz. De lieer De Was', is uitstedig. ONGELUKKEN. Zaterdagmiddag had te Helder cell treurig ongeval plaats. Een paar spe lende kinderen geraakten onder een zwaren verhuiswagen, die was inge richt tot reclamewagen voor den ver koop van programma's van de in «ie le maand aldaar te houden 4-daag- sche feesten ter gelegenheid van het congres van Vreemdoliiwjenverkeer-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1