Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken Binneakaó 27e Jaargang. No. 801S DINSDAG 10 AUGUSTUS 1909 ABOHBBMBHTBH PBR DRIB MAANDEN, Voor Haarlem J-'Si i i l Ui Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers Gflllustreeid Zondagsblad, voor Haarlem03? H de omstreken en banco per post 0A5 Uitgave der Vennootscöap lonrens Cuator. Directed J. C. PEEREB00B. AD VERTENTIÊNi Van 1—5 regels 60 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrond!sseir.ent Haarlem van 1—5 regels L—elke regel meer ƒ0,2e; Reclames 30 Cent per regsh BIJ Abonnement aanzienlijk rabat AdvertentlCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Kedactle es Administratie: Groote Bontstraat Sb. tatercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratis 724. Drukkerij i Znlder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van adverteatlkn en reclame» van bulten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandscb Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat TS78, Amsterdam. Telephoou latere. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Stadsnieuws Om Ons Heem In bet Tweede Blad van dit num- poer vinden onzo lezers een artikel „Een quastie van verpleging" In de rubriek Om Ons Heen ONZE VRAGENRUBRIEK. De rubriek voor Vragen, die wij nigen tijd geleden licbben ingesteld, beeft bij onze geabonneerden veel succes en dat doet ons natuurlijk ge noegen. Waar het ons en onzen me dewerkers maar mogelijk is, wordt duidelijk geantwoord op niet altijd kelder gestelde vragen. Hebben we den vragers daarmee een nuttigen dienst bewezen, dan is ons dat bij' «onder aangenaam geweest. In één opzicht zouden we evenwel matiging willen verzoeken en dat is ten opzichte van wat wij noe men de „nieuwsgierigheidsvra- gen," informaties waaraan geen werkelijk nut, noch ware nood zakelijkheid ten grondslag ligt. Dat zijn vragen, die we meestal op Maan dag ontvangen en die dus blijkbaar *t resultaat zijn van gezellige Zondags- gesprekken. „Waar woont die schat rijke man, die Carnegie, ook woer?" 'k Geloof in Amerika, 't is immers too'n dollarkoning! „Och welnee, die woont ergens in Schotland of in Engeland." „Je bent in do war man, maar weet je wat: we zullen 't even aan de krant vragen!" „Da's een goed idee, vraag dan meteen hoe hoog de toren van de Groote Kerk is, daar heb ik verschil over met ra'n jongen!" „Weet Iemand nog wat anders? t Is waar ook: lk heb zeil nog wat: herinner jullie je nogt dat we verleden maand spraken over het tractement van een Commissaris van de Koningin?" „Goed, goed, dat moeten ze er meteen maar bij nakij ken!" En zoo krijgen wo vragen, die dik wijls wel eenvoudig schijnen, maar lang niet altijd gemakkelijk te beant woorden zijn en die, vreezen we, wel eens op den duur door anderen kun nen worden gevolgd. „Hoe lang is de Barteljarisstiraat? Wat is in Haarlem het hoogste huis? Wonen er ook men- echen in de gemeente boven de hon derd jaar?" En zoo voort, en zoo voort. Nu begirijpe men ons goed. We wil len de lezers niet afschrikken om vra gen te doen, integendeel daar is de rubriek voor. Alleen zouden we eeni ge matiging willen verzoeken ten op zichte van invallende gedachten, die xóo snel vervliegen, dat het ant woord wanneer wij het met moeite hebben gevonden, den vrager niet eens meer belangstelling inboezemt. Maar overigens: wilt ge wat weien ever dingen die u van nut kunnen wezen, dingen van maatschappelijk of huishoudelijk belang, vraagt maar op en we zullen, als het ons maar ©enigszins mogelijk is, antwoord ge ven. Politie. Hedenmorgen is de commissaris Van politie met verlof uit de stad ge gaan. Zijne functie wordt waargeno men door den hoofdinspecteur, den lieer J. A. J. Nolthenius. Benoemd. Bij Koninklijk besluit is benoemd ■tct onderwijzer aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem, <Lr. G. H. Mulder, arts alhier. Installatie. Woensdag 18 dezer zal Mr. Wij te nia, de nieuwbenoemde gemeente secretaris, al» zoodanig worden ge ïnstalleerd. Op de voordracht. Op de voordracht voor leeraar In het haudteekenen aan de Burger avondschool te Vlissingen zijn ge- -plaatst de heeren A. J. Cormijn, van Willemswaard, te Schoonhoven J. C. -Nijland te Middelburg en A. J. Sc-her- jpenhuyzen Jr. te Haarlem. Waterleiding gesprongen. Gisterenmiddag te 12 uur sprong aan de Parklaan een buis van de wa terleiding. Het water spoot met kracht .wnhoog, zoodat binnenkort een ge deelte der straat blank stond, Na ^enigen tijd kwam een gemeente werkman. die de leiding afslooL KERMIS'MAANDAG. 'Als 't Kermls-Maandag te midder nacht is overmant den echten kerinis- fuiver een aandoening als wol in zijn jeugd gebeuixle, wanneer moeder 's avonds zijn huisjes uit de spanen doos bijeenpakte en opborg, en hem met een: „Morgen mag je er weer mee spelen", naar bed troonde. Dan bleef ie nog wat nazeuren van: „Vijf minuutjes maarl" Bij 't kermis-einde is 't een stren ger gezag, dan 't moederlijk, dat de tenten en kramen opbergt tot een volgend jaar, en de politiemannen beloven geen komende genoegt wanneer ze met een: ,,'t Is twaalf uur heeu-en", de plakkers In de Groote- Markt-café's uit de zaal op 't terras of juister: stoep van het terras op het trottoir en van het trottoir op de straatsteenen drijven, niet ongelijk aan den herder, die zijn onwillige kudde voor zich uil jaagt. Maar het liedje van verlangen, dat is hem gebleven als in zijn jeugd. Want, als de heele café-bevolking goed en wel op straat gezet is, dan moeten er nog heel wat „Atjuu-fal- dera's tot we-e-e-derzien" en „We gaan nog niet naar huis" de lucht in, voor hij 't welletjes vindt. Gisteravond ging alles van een leien dakje. De politie trad zeer tact vol op en eetr nog de vuurletters van Wolfs stoonidraaimolen waren uitge- glommen, was alles ontruimd en wer den de laatste hos- en dans-partijtjes, als te doen gebruikelijk is, met aller-, lei cake-walk-manuaal ten aanschou wen gebracht Evenwel een soort ondergrondsch natuurverschijnsel hield de honder den nog een poosje bijeen. Achter de tenten van Wolf en Consael spoot een waterstraal uit de straat fonteinhoog op en dreigde de Markt en de Hout straat onder water te zetten. Het voebt gulpte in breede stroomen ovar de straat. Grappenmakers beweerden, dat die geïmproviseerde zondvloed een trucje van de politie was, om de Markt gauw te ontruimen; maar 't tegendeel was waar, want de politie haalde ijlings walerleidinghulp om dien stortvloed te keeren. Onderwijl vermaakten vele lichtbe- wogenen van hart zich met slootje springen. Dan was er een meneer, die behouden over kwam, doch uit gleed en pardoes in T drabbig vooht •terecht kwam. „En 't is nogal m'n 's Zondagsch pakkie", etcunde-n-le ont zet. Toen 't water weggevloeid was, ■verdwenen ook de taaiste plakkers en listen de kermisklanten ongestoord hun tenten afbreken. Een groot getal Haarlemmers maakte van den vrijen dag .gebruik óm zich aan :t Zandvoortsche strand wat te doen afkoelen. Het was er heer lij k-frisch en de duizenden, die er waren, genoten van lucht en zon en water. Het waren een paar goede dagen voor Zandvoort. Naar we vernamen, schatte men het bezoek Zondag op een 50.000 menschen. De afdeelingen Haarlem, Heemstede, Bloemondaal en Zandvoort van de Nat. Christen Ge- h eel-On th o uders-Vereeni ging ma akten Van de volte gebruik om propaganda te maken. Vóór 't Hotel d'Orange was- een tentje opgeslagen, waar eenige personen bet samengroepend volk toe spraken. Ds. F. Kampstra te Haar lem opende de bijeenkomst. Na hem spraken de heeren H. Woltman, evan gelist te Edam over „De nood groot, het offer klem, de uitkomst geze gend." De heer H. Meyering, direc teur van het Clir. Herstellingsoord voor Drankzuchtigen te Pr In sen hoge voerde het woord over „Het werk on der de drankzuchtigen".- De heer Th. de Boer, evangelist te Nlouw-Weerdinge, sprak over het on. derwerp„Geen onthouder, maar drinker". Af en toe zongen de toehoorders een lied. BOOTTOCHTEN, De traditie getrouw waren ook gis ter, op laatsten kermis-Maandag, door verschillende vesreeniglngen ple- ziervaarten uitgeschreven, 't Is zeker een aardige gedachte, om 't drukke gewoel in de stad op dien dag te ont vlieden en z'n vermaak op 't water te zoeken. Een der allereerste eischen Voor 't welslagen Van zoo'n uitstapje is na tuurlijk goed weer. Nu, daar hadden de vaarders gister niet over te klagenl De geheele reis was 't mooi, al leen tegen don avond moest men een buitje voor lief nemen. Onder de trij der plezlervaartorga- niseerders ontbrak ook nu de H a a r- lemsche Jongeling svereeni- glng Pred. 12 vers la niet. Deze tocht slaagde uitstekend, 's Morgens om half zeven voer de salonboot „Kagermeer" van de Leid- sche Carstjens-maatschappij af. Eerst werd door Spaarndam en 't Noordzee kanaal naar Amsterdam gestoomd, om aan U Tolhuis een uurtje uitspan ning te zoeken. Door 't Groot Noord- Hollandsch kanaal werd Pinrmerend bereikt, waar een 1 1/2 uur beschik baar was om 't stadje te bekijken. Nu ging 't naar Edam en vandaar over de Zuiderzee naar Volendam, waar den wijdbroeken een bezoek gebracht wetrd. Over de Zuiderzee werd de reis ver volgd naar Amsterdam, waar weer aan 't Tolhuis werd aangelegd. Om half twaalf kwam de boot weer in Haarlem terug. 't Was een mooie tocht! t Vairen langs Holland's grazige weiden zoo wel als over de Zuiderzee, bood vol doende gelegenheid, om te genieten van 't vele en afwisselende natuur schoon. Aan boord heerschte een opgewekte prettige stemming. Voor een belang rijk doel dankte men dit aan het muziekkorps „Kunst na Arbeid", dat zich kranig weerde. Door de aanwe zigheid van vele leden der zangveree- niging „Harpe Davids", was ook voor zang gezorgd." 's Avonds was de boot met lampions verlicht. Ook was toen mooi natuur lijk vuurwerk te bewonderen. Boven Gelderland en Utrecht viel een zeer zwaar onweer, waarvan 't bliksem licht zelfs op dezen grooten afstand buitengewoon duidelijk was te zien. Ook andere pleiziervaarten slaag den goed. Morgens bracht 't afvaren en 's avonds de aankomst der booten veel drukte en vroolijkhcid aan 't Spaarne. ORGELBESPELING op Donderdag 12 Aug., des nam. van 2—3 uur, In de Groote- of Sint Bavo- kerk alhier, mei welwillende mede werking van Mej. Ecoline Aderna (so praan), uit Hilversum, door den heer W. Ezerman. Programma: No. 1- Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Aria: „Rodelinda", Handel. No. 3. Concertfantasie, W. Rudnick. No. 4. Andante, A. Guilmant. No. 5a. „Entsagung," Mendelssohn. b. „O Jesulein siiss, o Jesulein mild," J. S. Bach. c. „Jesus, unser Trost und Le- ben, J. S. Bach. Door een ruit geval 1 en. Gistermiddag viel een meisje, spe lende in een groot winkelruit van den heer Sprenkeling in de Leidschestraat dat geheel verbrijzeld werd. Het meis je liep daarbij eenige bloedende won den op. R ij w i el d I e f. Zaterdag meldde zich bij de politie te Amsterdam een man aan, die ver: dacht wordt van rijwieldiefstal. Hvj was Donderdag daar ter stede aan de Haarlemsche recherche ontsnapt. Hij is naar Haarlem overgebracht. Examens. Geslaagd voor L. O. handteekenen J. W. Karstens en D. J. A. Koekebac- ker, beiden uit Haarlem. Faillissementen. Bij vonnissen der Arr. Rechtbank alhier van den lOen Augustus 1Ö09 zijn in staat van faillissement .ver klaard J. van Sluisdam, timmerman, vroe ger te Zandvoort, thans te Haarlem (L. Begijnestraat.) D. Mulder, boekhandelaar, wonen de te Zaandam P. J. v. Daalen, koopman te Haar lem (Koningstraat) S. Lammers Cz koopman en win kelier in manufacturen te Zaandam K. Dekker te Schoten, Rechter-commissaris Mr. P. J. G. van der Muelen. Bij vonnis van de 'Arr. Rechtbank alhier d.d. 10 Aug. 1909 lg gehomolo geerd het accooxd van 8 in het faillissement van P, van do Linde, winkelier, vroeger te Haarlem, thans te Santpoort, Bioscoplscheopn em lng. Alberts frères verzoeken ons te mel den, dat zij gisteren een opneming hebben gemaakt van het bezoek van het keizerlijk paar aan Middachten (zie Binnenland) en dat deze projec tie in de voorstellingen ln de Vereeni- ging vertoond zal worden. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. SCHOTEN. Heden werd door het gemeentebe stuur gegund aan C. Benard te Haar lem, het maken van een beerput; het maken van een ijzeren afsluithek aan de firma T. M. Blom, f 799.90, en het maken van afsluitingen en behax- den aan de firma Kaub en Bierboom voor 2389. Landweer. 21 milltleplichtlgen zijn met 1 Aug. bij de landweer overgegaan. Gistermiddag omstreeks 4 uur la op den Rijksstraatweg alhier de vrachtwagen van den vrachtrijder Webbe, wonende te IJmuiden, door den te zwanen last ln elkaar gezakt. Nadat de vrachtrijder de vrachtgoede ren op een anderen wagen had over geladen, werd de in elkaar gezakte wagen op den berm neergezet. HEEMSTEDE! Bij Koninklijk besluit Is de veroeni- ging „Wonlngvereeniging Berkenro de", gevestigd te Heemstede, toegela ten als vereeniging uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuis vesting werkzaam. HAARLEMMERMEER. Spreekcel. Te Nieuw-Vennep circuleert een adres, om aan de bevoegde autoritei ten te verzoeken, aan 's Rijkstelefoon kantoor aldaar, een spreekcel te doen plaatsen, hetgeen aan een sedert lan gen tijd gevoelde behoefte zou vol doen. 0nze corr. schrijft Door bemiddeling van de afd. Haar lemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw worden thans op een zevental plaatsen in de ze uitgestrekte gemeente dagelijks de weerberichten op een in het oog val lende plaats gepubliceerd. Te Hoofd dorp geschiedt dit aan het café „De Beurs" te Nieuw-Vennep aan het café van de wed. Stapel, en verder aan school 7 (Bennebroekerweg hoek Aalsmeerder weg)aan school 2 (Vijf- huizarweg hoek Aaismeeixlerwegj aan school 8 (Bennebroekerweg hoek Spieringweg)aan de Lijnden bij den landbouwer A. Roodenburg en aan den Lisserweg bij den heer De Glercq. Er wordt dagelijks nog al veel ge bruik van gemaakt om de weersge steldheid op te nemen, zoodat men wei succes heeft met deze proefne mingen. Tol zoover onze corr. Wij willen aan T nut van den maat regel niei afdoen, doch herinneren er aan, dai het weerbericht dagelijks in onze courant voorkomt. Onze geabon neerden behoeven dus nergens heen ie loopen om het te gaan lezen, maar krijgen het op hun gemak thuis. SLOTEN, De Staatscourant bevat de statuten van de naamloozo vennootschap „Luctor et Emergo" maatschappij tot liet fabriceeren van boter, margarine en verdere zuivelproducten, te Sloten. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f 20.000, verdeeld ln 20 aandee- lan elk groot 10Ö0. Het kapitaal is geheel geplaatst. Door den heer J. Casteleyn wordt ingebracht de tot nog toe door hem ln privé gedreven handelszaak, ten doe-1 hebbende het fabriceeren vanen den handel ln boter, margarine en zuiverproducten, welke handelszaak is gevestigd aan den Haarlemmer weg onder de gemeente Sloten. Het gemeentebestuur heeft aan de bij den Amsterdamschen Volksvoet balbond aangesloten voetbalvereeni- ging S. D. W. verboden, des Zondags van een door haar gehuurd terrein, gelegen aan de Wetering, gebruik te maken ZANDVOORT, Aangekomen vreemdelingen i J. Boss man, Hilversum, Rozenobel- straat 14. S p. Mevr. Brands—dLr aft, Nijmegen, Burg. Engelbertstraat 13, 6 p. P. Wlcke, Barmen, Hotel Het Wapen van Haarlem, Fatn. Dijkstra, Amsterdam, 3 p.F Hotel Het Wapen van Haarlem. F. W. van Buuren, Amsterdam, Hotel Het Wapen van Haarlem. Fam. Trost, Amsterdam, 4 p.. Hotel Het Wapen van Haarlem. A. Vegting, Amsterdam, 5 p., E. Lobatho, Amsterdam, Kostver lorenstraat No. 12, 4 p. Ross, Amste ï-darn, Dorpsplein 2, 6 pers. C. Everwijn Lange, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis. G. Groning Jr., Amsterdam, Hotel Groot Badhuis. B. van Wente, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis. D. C. J. v. Gogswaardt, Amst., 2 p., Hotel Groot Badhuis. II. W Roozenfeld, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis. J. C. A. Dxabbe, Amsterdam, 2 p., Hotel Groot BadhuLs. A. de Jongh, Londen, 6 p., Hotel Groot Badhuis. Emrik, Parijs, 2 p., Hotel Groot Badhuis. C. Mensing van Cliarante, Den Haag, 2 p., Hotel Groot Badhuis. H. ter Kuilev Enschedé, Villa Groot Kijkduin. F. Matthijsen, Amsterdam, Villa Groot Kijkduin. Frl. Pütmann, Breslau, Hotel Belvédère. A. Frowein, Elberfeld, 4 p., Grand Hotel. J. Relmann, Elberfeld, 6 p.. Grand Hotel. G. Schnelz, Weenen, 7 p.. Grand HoteL H. PauK, Weenen, 2 p., Grand Hotel. Bn. J. W. B. van Hugenpoth, 'sller- togenbosch, 5 p., Grand HoteL Redeker, Trier, 6 p., Grand HoteL Dr. R. Immerwahr, Berlijn, 4 p., Grand Hotel. Dr. M. Schmitz, Duisburg„2 p., Grand HoteL Dr. W. Sib, Praag, 2 p., Grand Hotel. M. Maijer, Hohenberg, 2 p., Grand Hotel. Frl. v. Göler-Gaijling, Karlsruhe, 4, Grand Hotel. Dr. E. Schnapper, Fx-ankfurt, 4 p., Grand Hotel. F. Flender, Bcnrath Rh., 6 p., Grand Hotel. F. Heutzen, Lennep Rh,, 7 p Grand Hotel. L. Memsel, Neurenberg, 3 p., Grand Hotel. D. T. Ruijs, Den Haag, 3 p.. Grand Hotel. F. Küchler. Crefeld, 1 p., Grand Hotel. Mr. A. BARON v. LAMSWEERDE. Maandagnacht overleed nir. A. baron Van Lamsweerdc, rechter in de arrondisscments-rechtbank en se dert 1898 lid van den gemeenteraad te VHertocenbosch. BEGRAFENIS Jhr. Mr. S. M. S. DE SAVORN1N LOHMAN. Gisteren werd op hoogst eenvoudige wijze te Zeist ter aaide besteld het stoffelijk overschot van jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lobman. Ten ster/huize was vooraf een lijk dienst geleid door ds. Van den Broek, iredikant te Schiedam. Slechts één ,rans, door H. M. de Koningin-Moe der gezonden, en de versierselen van Commandeur der orde van Oranje Nassau eu van den Nederl. Leeuw dekten het lijkkleed. Aanwezig was jhr. De Ranitz als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder. OUD-PRESIDENT STEIJN. Oud-president Steijn heeft Den Haag verladen, om zich over Utrechi naar de badplaats Oehnhausen te begeven, waar hij gedurende 4 weken een Zander-Jiuur denkt te volgen. DE RIJKSLANDBOUWSCHOOL. Naar aanleiding van de verschil lende berichten betreffende de aan staande verplaatsing van de Rijks landbouwschool, heeft de „Wagenin- ger" ter plaatse, waar men geacht kan worden volkomen op de hoogte te zijn, informaties ingewonnen. De eerste vraag was of de berichten betreffende deze verplaatsing juist zijn. Daarop werd met een volmondig „ja" geantwoord. Het plan bestaat de Nedoriandsc-he afdeoling der Rijks- landbouwschool te verplaatsen naar Groningen en samen te smelten met de daar bestaande Rijks Landbouw- Winterschool. De Indische klasse der R. L. S. zal dan tegelijkertijd worden overgebracht naar Deventer. De plannen dienaangaande zullen bij de aanstaande behandeling der Staatsbegrootlng aan de Staten-Gene. raal ter goedkeuring worden voorge legd. De leidende motleven der voor te stellen verplaatsing moeten allereerst gezocht worden In het steeds toene mend aantal studeerenden aan de Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch- bouwechool, terwijl ook het aantal leerlingen der Rijkslandbouwschool zich uitbreidt. De behoefte aan groo- tere ruimte doet zich steeds dringen der gevoelen. Wanneer nu de Rijks landbouwschool verplaatst wonlt., zal hot gebouw onmiddellijk voor de Hoo gere Rijks I«and-, Tuin- en Bosch- bouwschool In gebruik worden geno men. Er moeten in ieder geval maat regelen worden genomen. Dat is voor het landbouwonderwijs een kwestie van to be, or not to be. Thans ookdoot zich de gelegenheid voor, om reke ning te houden met de aanspraken van Groningen, van waar de Rijks Landbouwschool haar meeste leerlin gen krijgt. Ook het samenzijn van R.. Landb. Sell, en II. Land-, Tuin- en Boschbouwschool, in dezelfde ge meen to heeft bezwaren. Of eerlang de daadwerkelijke ver heffing der II. Land-, Tuin- eu Boschbouwschool tot Landbouw- Hoogeschool te wachten is, werd ge vraagd. Uil hei antwoord bleek dat, ho^ wel de II. L., T- en B.-S. meiierdaad wel reeds als behoorende bij hei lloo- ger Ouderwijs gerekend wordt, de ge legenheid o rit te Wageningen te pro moveeren nog wel eenigon tijd op zich zal laten wachten. Aan een ver plaatsing van d't Hooger Instituut van Landbouwonderwijs wordt echter niet gedacht. KEIZER WILHELM IN ONS LAND. Een merkwaardig geval meldt liet „Hbld.", dat een niet alledaagsch kijk je opent op de zorgen, waarmee ge kroonde hoofden omringd worden.- Godard John graaf van Aldenbnrg Bentinck, Heer van Amerongen, be hoort met zijn vrouw natuurlijk tot de gasten van Middachten bij het kei zerlijk bezoek, 't Heeft ovenwei niet veel gescheeld, of 't was misgeloopen. want het grafelijk echtpaar van Ame rongen, dai tijdelijk nu in een villa te Do Steeg logeert, heeft een kind, dat juist lijdende aan de mazelen is geweest. Die wetenschap heeft op Middachten heel wat zorg gel»aard ln verband met do komst der hooge gas ten. De arts van graaf Godard zag niet eenig bezwaar- in de toelating van den Heer van Amerongen en diens gemalin op het Middachter kas teel. maar toch vond de gastheer hot noodig het gevoelen van des Keizers lijfarts in te winnen en deze seinde uit Berlijn vele bezwaren. Middachten in last en graaf Godard's dokter niet weinig ontstemd. Besloten werd, dat deze medicus ton Raadhuize van Rhe- deu over het geval een consult zou hebben met den lijfarts van Keizer Wilhelm na aankomst van den keizer, lijken trein. Het consult tusscheu beide medici had dadelijk na aankomst van den keizer lijken trein plaats en heeft tot ophef fing van do bozwaren geleid, die de lijfarts des Keizer, General-Artz dr.- Von lldberg, eerst meende te moeten hebben tegen de toelating op Mid dachten van graaf Godard en zijné echtgenoot©. COMMISSARIS DER KONINGIN VAN OVERTTSEL. Bij Koninklijk besluit is met ingang van IC October 1909 benoemd tot Com missaris dor Koningin in de provincie Overijsel mr. A. F. L. graaf Van Rech te ren Limpurg Almelo, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin, te Bern. ZWARE BRAND TE RAAMSDON'K- VEER. Zondagavond omstreeks tien uuf brak een kort inaar hevig onweer los. Het onweer was zóó hevig, dat bij menschen heugenis het zijn weerga ln het dorp en omgeving niet vindt. De bliksem sloeg in de groote boor- derij aan de Smitsstraat» welke in een oogenblik in lichterlaaie stond. Aan blusschen viel niet te denken. Het eene pand voor, het andere na ge raakte in vuur. Geheel de Smitsstraat lag weldra in puin en asch. Vijf-en- twintig woningen zijn afgebrand, 40 gezinnen dakloos. De ramp is groot Er zijn vele panden zeer laag verze kerd, terwijl tal van kleine burgers in het geheel niet geassureerd zijn. Alles is verloren. Een comité tot steun en hulp ia reeds gevormd. De burgemeester, de pastoor, de dominee en eëhige nota belen nemen er zitting in. De zonen van gegoede families loopen met bus sen rond. De geheele Smitsstraat maakt een treurlgen indruk. De dakloozen wer den zoo goed eu zoo kwaad als liet rfng in het Klooster der Zusters on- lergebracht. De schade is voorloopig niet te be rekenen. Behalve het koffiehuis eu hotel De Witte Leeuw van De Reier. welke met de stalhouderij een prooi der vlammen werden, verbrandden i. de groote boerderijen van Ko ning», Langhuizen, .Van Dongen, Da

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1