Verschijn! dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGÈNÏM Jlet schoolgeld voor de H. B. S. 27e Jaargang. No. 8015 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB lAANDBMl Voor Haarlem ','.',111/ 1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kora der gemeente)139 Franco per post door Nederland,1.6-5 Afzonderlijke nummers a 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H de omstreken en franco ~per post 9 0.45 Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Birecteor J. PEEREBOOiU ADVERTEWTlêNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels L—elke regel meer /0.2C Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing/ 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie ea Administraties Groote Houtstraat Mercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drnkierij; Zolder Boltenspaaras 6. Telefoonnummer 122. Tot dc plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. VRIJDAG 13 AUGUSTUS. Soc. Vereeniging: Bioscoopvoorstel ling Alberts irères, 8 uur. Soc. Trou moet blijeken: Concert Harmonie, 8 uur. SïMsakaws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num- toer vinden onze lezers een artikel „Wat een lioofd van de geheime Rus sische politie vertelt", in de rubriek Om Ons Heen. Zooals men zich herinnert heeft het Gemeentebestuur van Haarlem pogin gen aangewend om een verhoogd sub sidie voor het M. O. van Rijkswege te ontvangen. In antwoord op dit verzoek zond minister Heemskerk, onder dagteeke- ning van 30 Juli, een sclirij\en van den volgenden inhoud aan ons Ge meentebestuur': „Naar aanleiding van het verzoek, vervat in Uw nevenvermcld schrijven, heb ik de eer het volgende te Uwer kennis te brengen. Het zoude van 's Rijks kas te groote toffers vergen aun de gemeenten, wier hoogere burgerscholen een groot ge tal „huitenleerlingen" tellen, een zoo hoog subsidie uit te keeren, dat zij daarmede afdoende zouden zijn ge holpen. Ook schijnt het Rijk niet in de eer ste plaats aangewezen de kosten, der gemeente door die huitenleerlingen veroorzaakt, over te nemen. Eene meer rationeele oplossing ligt voor de hand. Billijk mag het heeten, dat de ge meente, waar de hoogere burgen school gevestigd is, behalve van het Rijk, ook van de omliggende gemeen ten, waaruit de schoolbevolking wordt gerecruteerd, eene bijdrage er- lange. Vooral voor Uwe gemeente schijnt dit de aangewezen weg. Blijkens bij mijn Departement ingekomen adres sen hebben de gemeenten Ilillegom, Bloemendaal, Heemstede, Benne- broclc, Zandvoort, Velsen, |Vïjk aan Zee en Duin, Uitgeest, Scholen, Haair- ïemmerliede en Spaarnwoude, Spaarn dam en Haarlemmermeer alle hij de instandhouding der hoogere burger-, scholen in Uwe gemeente belang. Door den Raad Uwer gemeente waren alzoo met de besturen van de hierbe- doeldc gemeenten overeenkomsten aan te gaan, waarbij gene de ver plichting op zich neemt de jongelie den uit deze gemeenten op deuzelfden voet tot de hoogere burgerscholen toe te laten, als de leerlingen uit Haar lem (zoodat de buitenleerlingen b.v. niet op grond van plaatsgebrek mo gen worden geweigerd', terwijl de be sturen van genoemde gemeenten hun nerzijds zich verbinden jaarlijks eene som in de kas Uwer gemeenie te stor ten, hetzij een vooraf vast te stellen bedrag onafhankelijk van het aantal leerlingen, hetzij eene bijdrage voor eiken leerling, die op eene der hooge re burgerscholen wordt geplaatst. Voor het geval een der belanghebben de gemeentebesturen mocht weigeren tot het aangaan van eene dergelijke overeenkomst mede te werken, zoude er mijnerzijds geen bezwaar tegen be staan, dat van de leerlingen, afkom stig uit die gemeente, een hooger schoolgeld werd geheven, niet tot zoo danig bedrag, dat het mij met het oog op de omstandigheden overdreven zoude voorkomen. Wat nu de Rijks bijdrage betreft zij medegedeeld, dat bet. In mijn voornemen ligt, op het ontwerp van Hoofdstuk V der Staats- begrooting voor 1910 de noodige gel den aan te vragen, ten einde aan de gemeenten voor eene hoogere burger school van vijfjarigen cursus met on gesplitste klassen een bedrag van 5000 en voor eene hoogere burger school met driejarigen cursus een be drag van 3000 te verzekeren, voor beide soorten van scholen te ver meerderen met 1000 voor elke pa'ral- lelafdeeling, die wordt gevormd om te voorkomen, dat het getal leerlin gen eener klasse 25 zou te boven gaan. Dit subsidie zal eventueel echter alleen worden uitgekeerd, indien de bovenbedoelde voorwaarden ten aan zien van de toelating van buitenleer- lingen worden in acht genomen. Aangenaam zal het mij zijn, in dien door Uw college aan den Raad in overweging wordt gegeven over te gaan tot vaststelling eencr verorde ning op de heffing der schoolgelden voor de hoogere burgerscholen, waar in met het vorenstaande wordt reke ning gehouden, welke verordening uiterlijk op 1 September 1910 in wer king zal moeten treden. Tot dien da tum kan de thans geldende toestand bestendigd blijven. Van de beslissing van den Raad zie ik bericht tegemoet. Ten slotte zij opgemerkt, dat deze subsidieregeling slechts de eigenlijk gezegde hoogere burgerscholen geldt en dus noch de inrichtingen voor handelsonderwijs noch de middelbare school voor meisjes." Wordt dus het Regeeringsvoorstel aanvaard, dan ontvangt onze meente met ingang van 1 September 1910 een subsidie van 5000 plus 3000, en daarenboven 1000 voor el ke parallelklasse aan de beide H.B.S. Inderdaad belooft deze nieuwe fl- nancieele regeling daardoor voor on ze gemeente een belangrijke te zullen worden. De H. B. S. met 5-jarigen cursus telde In het afgeloopen cursusjaar 20 klassen. Er waren dus 15 parallel klassen. die met 1910 dus een subsidie zullen geven van 15.000. Al bleef de nieuwe 3-jarige II. B. S. een school met ongesplitste klassen, dan zou dus, volgens dezen maatstaf hei Rijkssubsidie 8000 plus 15.000 of 23.000 bedragen, terwijl het op dit oogenblik ƒ7000 bedraagt. Een belangrijke vermeerdering dus. Voorts oordeelt de minister, dat de buitengemeenten in de meerdere kos ten ten behoeve van haar leerlingen op de Haarlemsche H. B. S. hebben bij te dragen. Gaat deze regeling door, dan zal de schoolgeldverordening wederom ge wijzigd moeten worden. Op de adressen van de betrokken gemeenten, indertijd door ons ver meld, heeft de secretaris-generaal, de heer J. B. Kan, namens den minis ter onder gelijke dagteekenlng het volgende gemeld: „In verband met Uw nevenvermcld adres heb ik de eer U hiernevens te doen toekomen afschrift van mijn schrijven van heden no. 3272 1 afd. H. M. O. aan B. en W. van Haarlem. Daaruit zal U blijken, dat ik bereid ben mede te werken, ten einde het Rijkssubsidie ten behoeve van het middelbaar onderwijs voor algemee- ne ontwikkeling in de gemeente Haarlem beduidend te verhoogen Echter zal ook door Uwe gemeente in de kosten der hoogere burgerscho len aldaar moeten worden bijgedra gen. Waar de ingezetenen Uwer ge meente door deze scholen worden ge baat, zal Uw college de billijkheid daarvan erkennen en ik noodig U mitsdien uit U met het gemeentebe stuur van Haarlem in betrekking te stellen, ten einde tot het sluiten van eene overeenkomst, als in de bijlage dezes bedoeld, over te gaan." Volksweerbaarheid. Zaterdag a. s. zullen de vereenigin- gen Volksweerbaarheid, afd. Haar lem, en BloemendaaTs Commando een velddienstoefening houden in de richting van Vogelenzang. De leden zullen 2ich te 8 uur nam. verzamelen aan het station le O verveen. Bij do oefening wordt gebruik gemaakt van losse patronc-n. W e d s t r ij d. De muziekvereeniglng „Voorwaarts", directeur dc heer P. de Wit, zo] deel nemen in de derde afd. fanfare, met de vrije nummers „Bella Rosa", Jos. Kessels, en „Souvenir de Trois-Vier- ges'\ J. J. Krever, aan den wedstrijd deze maand «n liet Tolhuis te Am sterdam le houden en uitgeschreven door de muziek- en zangverecniging „Trou Moet Blijken", aldaar. Do vereeniging maakt Zondag een boottocht naar Alkmaar. Reis kas Tentoonstel ling. Alhier is opgericht een reiskas, welke zich ten doel stelt, gelden bij een te garen, en dan de wereldten toonstelling te Brussel, welke in Augustus 1910 gehouden wordt, te gaan bezichtigen. Tot bestuur werden gekozen de heeren Peper, voorzitter, Bennekom, secretaris, Fibbe, pen ningmeestér. HAARL. JONGELINGSVER- EENIGING. De Staatscourant bevat de gewij zigde Koninklijk goedgekeurde sta tuten van de Haarlemsche Jongelings- vereeniging, thans genaamd: Haar lemsche Jbngelingsvereeniging, on der de zinspreuk: „Gedenk aan uwen Schepper in de dagen uwer jongeling schap" (Pred. 12 la), te Haarlem. Het doel der vereeniging is: a. te arbeiden aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk onder de jongelingen; b. bevorderlijk te zijn aan de geestelij ke ontwikkeling harer leden. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. het houden van openbare en huishoudelijke samenkomsten; b. gemeenschappelijk onderzoek dei- Heilige Schrift; c. de gelegenheid te openen tot ver standelijke en, indien mogelijk, licha melijke ontwikkeling; d. het oprichten en in stand hou den van de vereenigingen Yoor kna pen en jongelieden; e. door al die middelen die door tijd en omstandigheden geboden zijn en niet strijden met deze statuten of met de wet. 'ALLEEN CONTROLEUR. Wij hebben er uitvoerig op gewe zen, dat het voorstel van B. en W. om een accountant voor de gemeente secretarie te benoemen, die tevens controleur der gemeente-financiën zou zijn, in de practijk teleurstelling moest opleveren, omdat dergelijke dubbele functie nooit goed door één persoon kan worden uitgeoefend. Tot ons genoegen hebben B. en W. dat ingezien (men zie ook ons 2de blad) en geven nu in overweging, een controleur te benoemen der „plaatse lijke belastingen" (iets anders dan ge- meente-financiën dus) die derhalve niet met account an tswerk zal worden belast. Onder Ons. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde wijziging In de sta tuten van de vereeniging gemengd koor „Onder Ons", te Haarlem. Artt. 14 en 15 luiden nu: 'Art. 14. Het bestuur bestaat uit minstens 7 leden, die door de alge- meene vergadering met volstrekte meerderheid van stemmen uit de wer kende leden worden gekozen. De functie van president kan door den directeur wolfden waargenomen. Art. 15. De directeur heeft de lei ding der repetitiën en concerten. Sociëteit „Trou Moet Bly- Concert op Vrijdag 13 Augustus 1909, 's avonds 8 uur door de muziekvere niging „Harmonie", directeur de hoer 11. W. Hofmeester Rz. Programma 1. „Mit fliegende Fahnen'marche militaire, B. Wilhelm. n 2 Ouverture „La palme d'honnour V. Buot. 3. „Die Mühle lm Schwarzwald ein Idylle, R. Eilenberg. 4. „Souvenir <TAix la Chapelle", valse, A. Govaert. 5. „Maritana", grande fantaisie, air., Jos. Kessels. 6. „Eèle Sicilienne", ouverture, Jos. Kessels. 7. Bouquet de mélodies sur l'opéra „Lucia", Donizetti. 8. „La Manola", sérénade espagno- le, A. Eilenberg. 9. Grande Potpourri populaire, G. Renaud. Flink gedaan. De dertienjarige bakkersleerling Bernard Versterre zag gisteravond omstreeks zeven uur een jongen in t midden van 't Spaarne bij de Seho- tenscho gasfabriek drijven, die blijk baar in gevaar verkeerde om te ver drinken. ?luks trok hij zijn jasje uit, ging te water en redde den drenkeling. Goed gedaan, Bernard! Schoolopziener. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft (met wijziging, in zóó verre der beschikking van 12 Juni J.I., dat de daarin bedoelde waarneming van 10 tot en met 39 Augustus 1909 vervalt) als plaatsvervanger van den schoolopziener in het district Haar lem gedurende diens afwezigheid van 6 tot en met 25 September, aangewe zen den schoolopziener in het arron dissement Purmerend, den beer H. J. Calkoen, te Edam. PROFESSOR A. J. P. VAN DEN BROEK. Een zeer eervol e onderscheiding is aan een onzer oud-stadgenooten ten deel gevalen. De „Staatscourant" van gister avond bevat nl. de benoeming van den heer A. J. P. van den Broek, arts en privaat-docent aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam, tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, om onderwijs te ge ven in de Ontleedkunde in de plaats van prof. dr. E. Rosenberg. Professor Van den Broek is ge sproten uit de bekende Haarlemsche familie van dezen naam aan de Oude Groenmarkt. Hij genoot zijn oplei ding eerst aan de H. B. S. alhier, waar de leeraren reeds bijzondere verwachtingen van hem koesterden. Daairna studeerde hij aan de Arnster- damsche Universiteit, waar hij in 1902 tot arts promoveerde. Nadat hij eenigeu tijd als assistent bij profes sor Bolk had gefungeerd, werd hij benoemd tot prosector in de anato mie. Op 24 April 1905 werd de heer V; den Broek benoemd tot privaat-do cent aan de Amsterdamsche Univer siteit. Zijn lessen ving hij aan met een redevoering over: ,,Enkele be schouwingen omtrent de verwant schap tusschen den mensc-h en de overige zoogdieren." De jeugdige hooggeleerde professor Van den Broek werd 27 October 1877 te Haarlem geboren, en is dus nog slechts 31 jaren oud vestigde zijn naam vooral door verschillende stu dies op het gebied der vergelijkende anatomie. De hoogleeraarsbenocming is een bewijs van groote waardeering In de wetenschappelijke kringen en een succesvol moment in de schitterende loopbaan van onzen oud-stadgenoot. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Te Haarlem is voorgekomen in de week van 4 tot en met 10 Aug. 1 geval van dlphtheritis, te Velsen een der gelijk geval. De kostende prijs. B. on W. stellen voor. de vergoe ding van het publiek voor adressen en andere gegevens uit het bevol kingsregister te verhoogen. Voortaan zal moeten worden betaald 0.20 per adres uit het bevolkingsregister, ƒ40 voor een abonnement van 1000, 0.25 voor andere opgaven uit het register en 50 per abonnement van 1000. Wij begrijpen dat niet goed. Voor eerst niet, omdat het motief ons wel een beetjemogen we zeggen kren terig.... toelijkt. De reden voor het voorstel is namelijk deze, dat de ar beid, daaraan besteed, de gemeente belangrijk meer kost dan zij daarvoor terug ontvangt. Is dat nu een frisch, breed argu ment voor een orgaan der gemeen schap; dat er toch in de allereerste plaats op uit moet zijn om de burgerij te gerieven Honderde molen vragen dc menschen aan ambtenaren dor ge meente inlichtingen, waarvoor niets betaald wordt. Zal daarvoor in de toekomst een dubbeltje worden ge- eischt of een stuiver Er wordt veel arbeid verricht door een ander gemeentelijk orgaan, waar voor nooit iets wordt betaald de politie. Zal het nu voortaan een dub beltje kosten, wanneer een agent iemand den weg wijst naar den Ko ninginneweg, een kwartje wanneer hij een lastigen venter van onze deur wegjaagt en een rijksdaalder, als hij een inbreker in onze woning gevan gen neemt Ik zie aankomen, dat allerlei onder wijs belangrijk in prijs zal moeten worden verhoogd, omdat het tegen woordig meer kost, dan het opbrengt. Tot dusver meenden we, dal er maar drie gemeentebedrijven waren, dc lichtfabrieken, de waterleiding en de reiniging, maar er Is blijkbaar nog een vierde het bureau van den burgerlijken stand. Dat zal voortaan ook als zaakje gedreven worden. En met een verrassend tarief. Want neem eens aan, dat ik, die jeen abonnement heb, één adres in liet bevolkingsregister wil weten de ambtenaar zoekt liet op, besteedt daar vijf minuten aan en vordert van mij 20 cents. Maar naast mij staat mijn buur man, die een abonnement hééft, en ook één adres komt vragen de ambtenaar besteedt ook daaraan vijf minuten en het kost mijn buurman maar vier cent Wij begrijpen die kostende prijs- becijfering niet goed. De vergoeding voor zulke diensten bestaat eenmaal, laat ze bestaan. Maar die nu te gaan verhoogen lijkt ons toch een vreemde zaak een secretarie-bureau is toch geen krui denierswinkel, maar een instelling tot het voeren van administratie over gemeentelijke aangelegenheden, waar onder van zelf begrepen is het- ver strekken van nuttige inlichtingen aan de burgerij, die deze noodig heeft Daarom behoorden die kosteloos te worden gegeven I Haarlem 6ch Kinderkoor. In een advertentie in dit nummer bericht het bestuur van Haarlemsch Kinderkoor de hervatting der repeti tiën. Het programma voor het a. s. seizoen bevat de cantate: Leiden- strijd en zegepraal, van A. Leijsen (de componist der De Ruyter-cantate), verder „De schoonste Feestdag" van Cath. van Rennes, en „Prins Lente", van Hendrika van Tussenbroek. In verband met het groot aantal leerlingen zullen de drie cursussen, die het koor telt, niet gezamenlijk een uitvoering geven. Het jonge-meisjeskoor, de 3e cur sus, treedt afzonderlijk op. Kerkgeschenk. Dr. 'I'h. M. Vlaming, die Zondag zijn zilveren priesterjubileum viert, heeft der Roomsch Katholieke kerk op het Spaarne een bronzen klok ver eerd. De fraaie klok werd te Aerle-Rixtel vervaardigd cu zal Zondag voor het eerst het Angelus kleppen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Bekroond. Op de middenstandstentoonstelling te Amsterdam is De Clercq's Tech nisch Bureau bekroond met 2 bron zen medailles en 2 eervolle vermel dingen. Gisterenmiddag sloeg op den B'oe- mendaalschen weg oen voor een rij tuig gespannen paard van den stal houder Zwart op hol. Daar fn het rijtuig twee personen en een kind zaten en er op dit tijdstip nog al veel menschen op straat wa ren, gaf dit aanleiding tot een ang stig geroep en snelden velen het rij tuig na. Gelukkig wist men het paard spoedig tot staan te brengen, zonder dat ongelukken waren gebeurd. Zoo wel de inzittenden als de koetsier kwamen met den schrik vrij. Door de heeren Lassing en Putz zullen op een terrein nabij het Hotel Duin en Daal een paar villa's wor den gebouwd. een bewoonster van het Leidscbe kwartier, vermoedelijk door een ze nuwaanval getroffen, in de Cronjé- straat alhier ineen .Zij werd door be hulpzame voorbijgangers in den rnelk- winkel van mej. Schoo binnengedra gen, kreeg daar de noodige opwek kingsmiddelcn en kon na een uur haar weg vervolgen. Een jaar geleden werd onze ge meente bezocht door eenige soldeer- ders, die aan huis om werk vroegen, doch voor de gerepareerde kleinighe den zooveel geld vorderden, dat de politie tusschenbeide moest komen. In onze courant is destijds tegen de ze lieden gewaarschuwd. Doch gister werd het Schoterkwartier bezocht door vaklui? die hei nog erger maak ten. Dezen vroegen ook heel beleefd om werk, en evenals altijd, waren er menschen die iets te maken hadden. Dit gebeurde evenwel niet met sol deersel, maar met zwarte pek en klei. Weldra kozen zij, toen zij bemerkten, dat de knoelcren ontdekt waren, het hazenpad en speelde do jongens met de weggeworpen specie. HEEMSTEDE. Visschers opgepast. Ten nadeele van C. Wijnands, vis- scher alhier, zijn uit de Houtvaart 7 fuiken gelicht, van een roeiboot is het slot verbroken en deze zoodanig ge havend, dat ze geheel lek Is gewor- den. De politie Is de daders op het spoor. HAARLEMMERMEER. De oogst is in Haarlemmermeer thans In vollen gang. Er komen han den te kort. Er wordt dan ook een behoorlijk daggeld verdiend.- De karwlj-oogst valt mede en tegen. Er ziln e>t, die 15. maar ook die 40 baaltjes per H.A. dorschen. De suiker bieten groeien de laatste dagen hard. Door een groepje jongelieden werd Zondag langs den Ringdijk O.z. pro paganda gemaakt voor het anti-mili- tarisme. Bijna huis aan huis werden bladen en andere geschriften! daar op betrekking hebbende, met kwistige hand rondgestrooid. Naar wij verne men, is hipi voornemen om op een dergelijke wijze deze geheele uitge strekte gemeente te bewerken. Duor de Maatschappij tot detail verkoop van petroleum „De Auto maat' te Rotterdam, is bij "t gemeen tebestuur alhier een verzoek inge diend, om vergunning tot het oprich ten van een bergplaats voor hoog stens 240 liter benzine, op een per ceel aan den Ringdijk nabij Oude We tering, plaatselijk gemerkt sectie s.s. BENNEBROEK. Tot concierge van het gebouw van den R. K. Volksbond alhier Is be noemd P. G. van der Meij, alhier. VELSEN. Door B. en W. zijn afdrukken aan de Raadsleden gezonden van het reeds vermelde adres van 19 kiezers over de herstemming voor de Raads verkiezing op 27 Juli. IJ MUIDEN. I4jk aangebracht. Door den stoomtrawler Verano is in de netten opgevischt het lijk van den jongeling A. S.j die van den log ger Elsa was geslagen en verdron ken. ZANDVOORT. In de vergadering der Feestcommis sie is besloten op 31 Augutsus a.s. een optocht te houden van schoolkin deren, corporation en gecostumeei* den, en des namiddags wedstrijden. Thans zijn alhier aanwezig 5067 badgasten. Aangekomen badgasten. O. CJingestein, Brandenburg. Pens. Wilhelmus. P. Blender, Almelo, 5 pers. Pension Seinpost. Prof. dr. R. Rosemann, Munster, 7. pers. Pension Seinpost. Frau dr. Schneider, idem. Pension Seinpost. Faro. Sommerwerck, Hagen, 4 pers* Hotel Belvédère. Mr. L. van Lier, Utrecht, 8 per?., Hotel Groot Badhuis. O. Cari, Biebrich, Hotel Groot Badhuis. Dr. Th. Veltman, Bochum, Hotel Groot Badhuis. M. Robitschek, Weenen, 2 pers.. Pension Thalatta. Goldschmidt, Amsterdam, 5 pers. Pension Thalatta. 'A. Nieman, Amsterdam, Kerkstraat 25. J. Stokvis, Amsterdam, 4 pers., Kerkstraat 10. Jongeh. F. Warendorf, 'Amsterdam', Kerkstraat 32. Jongeh. F. Schiff, Amsterdam, Kerkstraat 32. Jongej. J. Mensendijk, Amsterdam, Kerkstraat 32. Mej B. van der Heide, Amsterdam, Kerkstraat 32. Jongeh. L. Lefèbvre, Ba&rn, Kerkstraat 32. Mej. W. Oolgaairdt, Haarlem, Kerkstraat 32. Jongej. J. Zelle, Haarlem.- Kerkstraat 32. Mej. C. Hermann, Mainz, Kerkstraat 32. Mej. L. van Rogge, Nijmegen, Kerkstraat 32. Jongej. A. de Vries, Apeldoorn, Kerkstraat 32. II. Vlsscher, Zwolle, Kerkstraat 32. Dolfrlng, Dvvingelo, 3 pers. Pension Backman. Immink, Giuniken, 3 pers. Pension Buckman. H. Joosten, Wesel, 5 pers, Pension Ellerkamp-IIollenberg. A. van Stoetwegen, Rotterdam, Kostverlorenstraatweg 13.: H. Smith, Groningen, Kostverlorenstraatweg 13. J. en M. Maisonpierre, Amsterdam, Kostverlorenstraatweg 13. W .van der Ven, Amsterdam, 4 p.t Swaluestraat 13..

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1