HAARLEM'S DAGBLAD. OM ONS HEEN Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. No. 973. Wat een hoofd van de geheime Russische politie vertelt. Toon onlangs de Czaar aller Russen op bezoek was bij den Koning van Engeland, liet de Lustige Blat ter hem het volgende briefje aan zijn eersten minister Stolypin schrij ven. „Besta Stolypin, ik word hier „kostelijk ontvangen. Onder de rotte „eieren, waarmee men mij om de „ooren gooit, Is geen enkele bom. „Nicolaas". Deze scherts i3 een waar beeld van de gevoelens, waarmee de Czaar al- lerwege in Europa beschouwd wordt. Hoe beklagenswaardig zijn lot ook wezen mag, dat hij het voor een groot deel aan zichzelf te wijten heeft, aan zijn gebrek aan zedelijken moed om de hofkliek van zich af te schud den, is wel zeker. En het aanzien van zijn dienaren is door de onthullingen van de laatste jaren over de agents provocateurs, die misdaden ver zonnen of ze zelf begingen, om toch maar de opperheerschappij van de politie te bevestigen, allerminst ver groot. Daaruit mag intusschen niet wor den afgeleid, dat er niet in werkelijk heid door de revolutionairen allerlei aanslagen worden beraamd en, als ze er kans boe zien, uitgevoerd. Van een der chefs van de geheime Russische politie heb ik in een Engelsch tijd schrift een verhaal gelezen, dat wel den indruk van oprechtheid maakt. James Persitz, zoo heet de man, heeft natuurlijk zoolang hij in dienst was, moeten zwijgen, maar nu hij ontslag heeft genomen, deelt hij twee voorvallen uit zijn leven mee, waar uit blijkt, hoe buitengewoon gevaar lijk dat bedrijf van geheim polit'e- man wel wezen moet. Het eer3te avontuur was dit. De Czaar gaat nu en dan in Sosno- witzi jagen, waar hij een paleis heeft, dat de Duitsche keizer op een jacht partij eveneens bezocht heeft. Toen de Czaar daar weer eens vertoefde, viel de aandacht van Persitz op een kleine herberg, niet ver van het pa leis en het trof hem, dat er zooveel eetwaren werden gebracht in zoo'n kleine woning. '3 Avonds omsingelde hij het huis mot een aantal kozakken, liet iedereen in verzekerde bewaring nemen en stelde persoonlijk een on derzoek in. Tot zijn verwondering vond hij in den kelder een gat in den muur, dat het begin scheen te.wezen van een pas gegraven gang en zon der zich te bedenken, kroop hij er in om te ontdekken, wat men daar wel uitvoerde. Hot voortkruipen in den nauwen tunnel was uiterst moeilijktoen hij een eindweegs gekomen was, begaven hem de krachten bijna, maar achter uit gaan zou even gevaarlijk zijn ge weest als vooruit en hoewel hij bijna geen adem kon halen ln den vunzig riekenden gang, kroop hij toch ver der, toen hij plotseling een man ont moette, die van den anderen kant kwam aankruipen. Bij het flauwe schijnsel van een licht ergens in de buurt zag Persitz een woestcn kerel, die een draad in de hand hieldhet was duidelijk, dat er onder het paleis een mijn gelegd was, die men langs deze draad hoopte te laten springen. Ruimte om den kerel te overman nen was er niet, zoodat Persitz niets kon doen, dan den man bij de polsen grijpen om hem te beletten, de draad in contact te brengen met de batterij, die ergens in de omgeving moest zijn, daar de man rukte en worstelde om los te komen. Gevoelende, dat hij hem evenwel niot de baas kon blij ven, greep Persitz de draad tusschen zijn tanden en trok die zooveel moge lijk naar zich toe, In de hoop, dat ze te kort worden zou, om de verbinding van de batterij met de mijn bot stand te brengen. De toestand was critiekhulp kon de politieman niet verwachten, want al was een van zijn mannen hem ge volgd, dan zou hij toch niet over zijn hoofd heen, den revolutionair kunnen rakendaarvoor was de ruimte ge heel ontoereikend. Eindelijk, tot groote verlichting van Persitz, brak de draad. Dit gaf hem aanleiding, den man straffeloosheid aan te bieden, wanneer hij d« namen van zijn medeplichtigen wou noemen. Ten slotte stemde de revolutionair daarin toe, nadat Persitz bij den naam van zijn moeder de belofte be zworen had. Toen begon de reis terug, die bijna no" moeilijker was dan vooruit Tel kens vreesde Persitz, dat hij van uit putting bezwijken en dan natuurlijk een gemakkelijke prooi zou wezen voor zijn vijand, die hem met de be hendigheid der gewoonte achterna kroop. Toch hield hij vol en kwam eindelijk terug in den kelder, gevolgd door den revolutionair, die onmiddel lijk door de soldaten werd gegrepen. GoTdonar, zoo heette hij, gaf de na men van de samenzweerders op en de mijn onder het paleis werd inder daad gevondenhoewel hij zelf naar Siberië werd gezonden, was bet niet als gevangene, maar als boer in een mooie streek, waar hij met zijn gezin kon leven, onder voorwaarde alleen, •dat hij het district niet zou verlaten. Maar als het hem gaat als mij, zei- de Persitz, dan zal hij nog menigmaal hebben terug gedacht aan het oogen- blik, toen wij worstelden in de gang vol dynamiet en ons aller leven, in den letterlijken zin, hing aan een draad» Het tweede avontuur, dat hij ver telt, overkwam Persitz in den loop van het jaar 1900. Hij had zich toen zoogenaamd „aangesloten" bij een anarchistische vereeniglng, wier ver trouwen hij had weten te winnen door zich heftiger voor te doen, dan de bef- tigsten. Natuurlijk geschiedde dat al les om op de hoogte te komen van de plannen der Yereenlging en die te verijdelen. Toch kwamen de leden er op een eenvoudige manier achter, dat hij tot de politie behoorae. Op zekeren dag kreeg hij een uitnoodiging tot een bijeenkomst in een bosch bij Moskou en, hoewel hij volkomen begreep welk gevaar hij op die eenzame plek kon loopen, ging hij er heen. Nauwelijks was hij er aangekomen, of de anarchisten grepen hem en bonden hem aan een boom vast. Daar vernam hij, hoe ze zijn waar beroep ontdekt hadden. De leider van de ver een i ging, die hem wantrouwde, had aan Persitz alléén mededeeling ge daan van eeu aanslag, dien de ver- eeniging in den zin heette te hebben, Persitz had onmiddellijk maatregelen doen nemen om het plan te verijdelen en in de tegenwoordigheid van een sterke politiemacht op de plaats, waar de aanslag heette te zullen ge schieden, aad de leider het bewijs go- vonden, dat Persitz deel uitmaakte van de zoo gehate politie. Ontkennen baatte hem niet moer, de waarheid wa3 al te duidelijk aan het licht gekomen. De anarchisten eischten, dat hij him de geheimen der politie zou meedeeien en staken hem, toen hij weigerde, overal spelden in hot lichaam, om hem daartoe to dwin gen. Deze pijniging verdroeg hij zoo goed mogelijk, evenals de zweepsla gen, die daarmee vergezeld gingen. Maar zóó gemakkelijk zou hij er niet afkomen. Er was besloten, dat hij sterven zou. Sommigen wilden hem hangen, anderen doodschieten, en Persitz beleefde de kwellende er varing, dat hij de discussie bijwoon de over do boste manier om hem van kant te maken. Eindelijk kwam een jonge, Poolsche vrouw naar voren en stelde met van haat vlammende oogen voor, hem gebonden als hij was, vast te binden op de rails van den spoor weg, waar de sneltrein naar Peters burg hem weldra verpletteren zou. Dit duivelsche plan werd uitge voerd, zijn lichaam overdwars op de rails gelegd en daaraan vastgebon den. Toen schopten de anarchisten hem naar hartelust en lieten hem ten slotte aan zijn lot over. Persitz rukte en trok aan de tou wen wat hij kon, maar vergeefs. De minuten verliepen, zijn angst groeide met het oogenblik en het duurde niet lang, of hij hoorde het geluid van den naderenden trein. Schreeuwend uit al zijn macht, alsof de machinist dat te middon van het gedruisch van den trein hooren kon, deed hij in uiter sten wanhoop nog één poging, spande alle krachten in daar brak het touw, nog juist had hij den tijd zich tusschen de rails op den grond te slingeren en in het volgende oogen blik rolde de trein in snelle vaart donderend over hem heen. Het was eerst na drie maanden, dat hij tot bezinning kwam in een hospi taal, waarheen hij vervoerd was door een boer, die hem had gevonden. Een gratificatie, ze3 maanden va- cantie en bevordering hebben niet kunnen beletten, dat hij nu en dan als een afschuwelijke nachtmerrie ondergaat de herinnering aan dat vreeselijke oogenblik, toen hij daar machteloos op de rails den aandreu nenden dood verbeidde. Geen van deze methoden zal ons bij zonder aanlokken. Noch het beloven van straffeloosheid aan eon misdadi ger, als belooning voor 't verraden van zijn kameraden, noch het zich in dringen als sp»on in een vereeniging van boosdoeners. Van persoonlijken moed geven de ze avonturen evenwel zeker duidelijk blijk. En ter eere van Per3itz mag ge zegd worden, dat hij, de aanslagen der anarchisten afkeurende, waarlijk geen lof over heeft voor de manier, waarop de hecrschende klasse in Rus land daartegen optreedt, met straf fen, zoo schrijft hij, „die in de meeste landen voor uiterst barbaarsch zou den worden gehouden." Zoo is het. En wie gruwt van de anarchistische aanslagen, mag er te vens wel dankbaar voor wezen, dat hij in Rusland geen politieagent be hoeft te zijn. J. C. P. (Saiieiüaiulsdj Overzicat DE KRETENSER QUAESTIE. De opwinding in Turkije ontaardt, als het nog long duurt, in een waan zinnigheid Algemeen is het geroep OORLOGl VERKLAAR DEN OOR LOG AAN GRIEKENLAND 1 Waarom de Turk -zoo strijdlustig is Weet ge dan niet, dat de haat van den Muzelman tegen de Hellenen ja ren en jaren in de geschiedenis terug gaat De Turk en de Griek zijn twee gezworen vijanden zo zijn het. en zullen het voorloopig ook wel blij ven 1 De oorlog-lievende Turk (geen vleiende benaming I) voelt zich nu tegenover het veel zwakkere Grieken land als de baas, wien alles geoor loofd is. Wanneer het dus van de Turksche bevolking afhangt, zal het wel tot een oorlog komen. 40.000 man Turksche troepen staan bij de Griekscbe gren zen en Albanië heeft aangeboden voor 50.000 vrijwilligers te zorgen. Maar.... do Turksche regeering moet met andere omstandigheden re kening houden Men staat immers niet tegenover Kreta en Griekenland alleen, doch in de allereerste plaats tegenover de vier beschermende mo gendheden. Bovendien hebben andere mogendheden in deze crisisdagen ook nog een cent in 't zakje gegooid, zoo dat het onvermijdelijke gevolg is, dat Turkije met de eischen van geheel Europa moet rekening houden. Dit is nog moeilijker, omdat Europa im mers in twee groote kampen ver deeld la de Duitsohland «1 de Enge- land-partij. Vandaar dan ook. dat ar weer zoo geschermd wordt met do ..hooge poli tiek". Een Weensch blad zet er b.v. een heelen boom oveur op. redenee- rend Nu is Europa door de bond genootschappen en ententes vrijwel ln evenwicht. Dat evenwicht moet bewaard blijven Wanneer Kreta evenwel aan Griekenland gegeven wordt, slaat de schaal sterk door, want achter Griekenland staat Enge land, zoodat dit in de Middellandsche Zee een sterke positie zou krijgen. Dit mag Duitschland c. s. dus nooit toe staan Dit is slechts één staaltje van de redeneerkunst over de hooge politiek. Meerdere staaltjes zouden vervelend worden, want alles komt op hetzelfde neergepraat in de ruimte. Met dit al wordt de Kretenser- quaestie niet opgelost I Het heet. dat een deel van het Turk sche ministerie tevreden ia met hel antwoord der Grieksche regeering (zie telegrammen in ons vorig num mer). Ook met dezp tevredenheid komt men nog niet veel verder. Toch schijnt het don kant op te gaan van een algemeen overleg, om Kreta een zelfstandigheid te verzeke ren, onder toezicht van Europa, zon der aan Turkije of Griekenland be langrijke voorrechten toe te kennen. Het zou de meest rationeel© oplos sing zijn in de hoop althans, dat de strijdgrage Turken wat tot bedaren zijn te brengen l Ook de bewoners van Kreta worden al wat bezadigder in hun eischen en optreden. Via Athene wordt al ge meld Wel heeft de regeering van hot eiland niet voldaan aan den wensch der consuls, om de Grieksche vlag te verwijderen en ge-antwoord, dat zij. wegens de groote opgewondenheid onder de bevolking, de heden te hou den vergadering van notabelen wil afwachten, alvorens omtrent de vlag een beslissing te nemen, maar de re geering van IvVota is tot toegeven be reid en de Grieksche regeering steunt haar in dezen geest. DE ALGEMEENE STAKING IN ZWEDEN. De Zweedsche regeering verspreidt een officieus bericht., waarin gezegd wordt, dat er in het buitenland ge heel verkeerde voorstellingen omtrent den toestand gemaakt worden. De toestand is niet zoo erg. Aan leeftocht heeft het nog nergens ontbroken. VVa. terleiding, gas, electrisch licht, tele graaf, telefoon, spoorweg, dat alles is volkomen in orde gebleven en zal het blijven. Er is geen gevaar, dal de uitvoer van erts aanmerkelijk zal ver minderen de artsbooten hebben be manningen in dienst genomen, die buiten de stakingsbeweging staan. In het algemeen kan men zeggen, dat de staking beneden de verwachting der deelnemers is gebleven meer dan 220.000 personen hebben er zich wel niet bij aangesloten. Aldus bet officieus bericht, dat blijkbaar door een optimist is gesteld. Do meeste couranten kunnen niot verschijnen, omdat het personeel staakt. Eenige gelukkige redacties be schikken nog over voldoende krach ten, om een verkleind blad uit te ge ven, of anders worden deze op de schrijfmachine getikt of gehectogra- feerd. Intusschen wordt getracht werk krachten van elders te laten komen. Het EngeLsche ministerie van han del heeft het volgende in Engelse he bladen bekend gemaakt „Wij hebben uit goede bron verno men, dat men er over denkt Erigel- sche arbeiders als staking-opheffers naar Zweden te brengen. Het minis terie wenscht alle betrokken personen te waarschuwen tegen het gevaar van zich met dat doel naar Zweden te begeven." Te Huil worden dokwerkers aange nomen om in Zweedsche havens En- gelsche schepen te laden en te lossen. Ze krijgen van 15 tot 18 loon in de week met vrij logies en kost, en wor den legen ongevallen en dood verze kerd. ONGEREGELDHEDEN IN SPANJE. Een vroegere detective van Scot land Yard, die nu in dienst der over heid van Barcelona 150.000 's jaars verdient, om de daders van bomaan slagen en andere anarchistische be- drüven te ontdekken, heeft aan een journalist een oordeel gezegd, over de aanleiding tot de onlusten. „Men had alles kunnen vermijden, verzekerde hij. De Barceloneezen wil den alleen maar betoogen tegen den oorlog en vooral tegen de mobilisatie der reservisten. Bedaard en zonder bijgedachten zijn zij de overheid ver gunning gaan vragen, om meetingen te beleggen en optochten te houden. Indien de gouverneur boter zijn volk je gekend had en kalm toestemming had gegeven, dan was men met vlag gen en banier en muziek aan 't hoofd over de ramblas getrokken en daar mee was het afgeloopen geweest. De gouverneur weigerde en toen had men de poppen aan het dansen de veiligheidsklep bleef gesloten en natuurlijk volgde een ontploffing." Hij deelde daarop ook nog mede, dat aan de jongste onlusten 20.000 betoogers hadden deelgenomen, van wie 2000 zijn gevangen genomen, 200 gedood en 800 gewond. De opwinding in de revolutie-dagen is wel groot geweest. De leiders hadden verzekerd, dat de koning gedwongen was tot vluchten, dat Maura vennoord was, en het op roer zich over heel Spanje uitstrekte Sterker kan het niet f Uit een onderzoek is gebleken, dat de levens der monniken en nonnen te Barcelona gespaard zijn gebleven, met uitzondering van dat van den priester du Clot, die zijn kerk niet heeft willen verlaten en stierf door verstikking. ENGELSCHE BELASTING PLANNEN. Het Lagerhuis worstelt nu al 17 da gen met de belastingontwerpen en.... schiet nog niet veel op I De voorstel len tot heffing van rechten op de waarde-vermeerdering der gronden Is aangenomen, op conditie, dat het rijk de onkosten van schatten betaalt (voor de eerste twee of drie jaar 24.000.000 gulden). Nu stelt de regeering voor, om in plaats van een belasting naar de waarde op mineralen-houdende gron den, een belasting te heffen van vijf procent op de winst door de mijnen opgeleverd. De totale opbrengst dezer nieuwe belastingen wordt voor het loopende dienstjaar geraamd op 675.000 pond, maar de nremier Asquith wees er op, dat deze belastingen in opbrengst zul len toenemen, terwijl daarentegen de kosten van do schatting van geoner- Iei beteekenis zullen zijn, DE POSTIERS IN FRANKRIJK. De minister van openbare werken en posterijen, Millerand, heeft bekend gemaakt, dat hij 45 beambten van den postdienst, die bij gelegenheid van de poststaking waren geschorst, weer in dienst heeft genomen. Zi) kondon gisteren het werk hervatten. Dit besluit wordt in Frankrijk doo» den een goedgekeurd en door uen an der natuurlijk veroordeeld. MINISTER-CRISIS IN DENEMARKEN. Gisteren deelde graaf Frys aan den Koning mede. dat hij niet ln staat Is, een nieuw ministerie te vormen. Wfe volgt MINISTER VAN OORLOG IN DUITSCHLAND. De heer Von Einem heeft zelf ont slag gevraagd en gaat weer in het leger dienen als generaal. De oorzaak van deze verandering is niet bekend. VORSTELIJKE BEZOEKEN. Officieel wordt thans bekend ge maakt, dat de Tsaar Messina en Reggio zal bezoeken. Daar zal hij door een Italiaansch eskader worden ontvangen. EIGENAARDIGE VERONDER STELLINGEN. Dezer dagen beginnen de groote manoeuvres van het Italiaanse!» le ger in het dal van de Pó. De onder stelling van de oefening berust op een oorlog met Oostenrijk een vijan delijk legerkorps heeft door het Tren- tadal een inval gedaan in de vlakte van Verona en Pesc-hiera; hetzelfde terrein dus. waar de beslissing viel in de oorlogen van 1859 en 1866. Twintig regimenten infanterie, 10 regimenten cavalerie, en 86 batterijen artillerie op oorlogssterkte zullen aan de manoeuvres deelnemen, in het ge heel 60.000 man en 200 stukken ge schut, het geheel onder den chef van den generalen staf. Deze onderstelling is de laatste van een drietal (de beide andere werden twee jaar geleden beoefend), hetwelk alle mogelijke gevallen bevat, welke zich kunnen voordoen bij een oorlog tusschen de beide bondgenooten. Reservisten van alle lichtingen zijn onder de wapens geroepen; proe ven zullen genomen worden met luchtschepen en radio-telegrafische verbindingstoestellen, terwijl de logis- tische waarde van het spoorwegnet beproefd zal worden. Het is wel wat wantrouwend tegen over den bondgenoot, aulke veronder stellingen te maken OORLOGSGEVAAR IN ZUID AFRIK A. Nog altijd loopen er oorlogsgeruch ten. Nu is er in Bolivia een nieuw mk nisterie benoemd en het heet, dat dit tegen den oorlog is. Niettegenstaande deze geruststelling worden steeds voorbereidingen voor een krijg ge maakt. STUKKEN VAN DEN RAAD. DE CONTROLEUR DER PLAATSE LIJKE BELASTINGEN. Bij nadere overweging komt het B. en W. gewenscht voor, den te benoe men Controleur der Gemeentefinan- ciën alleen te belasten met de werk zaamheden verband houdende met de plaatselijke belastingen. Zij stellen daarom voor hem niet te belasten met de werkzaamheden be trekking hebbende met de financieele verhouding tusschen de secretarie en de gemeentebedrijven. INFORMATIES BEVOLKINGS REGISTER. Deze informaties veroorzaken meer kosten, dan ze opbrengen. B. en W. stellen daarom de volgende tariefs wijziging voor: Adres bevolkingsregister f 0.20; (een abonnement van 1000 adressen 40); andere opgaven f 0.25 (per 10000 f 50) HEEMSTEDE. Armwezen. Door het Burgerlijk Armbestuur Is in 1908 bedeeld: in geld f 4921, in na- tura 1202.41 1/2; aan collecten is ontvangen 729.02, aan subsidie ƒ4800. Diefstal. Van Zondag- op Maandagnacht Is ingebroken in een bollenschuur van den heer Van Loghem in den Hout De dieven zijn verjaagd door G. L. Krijnen, beambte van den nachtvei ligheidsdienst. Er wordt niets ver mist. Men is de daders op het spoor. VELSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velseu op Dinsdag 17 Augustus 1909, namiddags te 1 uur, ten go meentehuize. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven. Adres van G. Dekker c. s. om nietig verklaring der laatst gehouden her stemming voor den gemeenteraad. 3. Afwijking rooilijn Groote Hout- of Koningsweg. 4. Adres A. Hartman, subsidie Ver eeniging rijksambtenaren. 5. Id. M. Tand en E de Bie. om een standplaats voor een draaimolen. 6. Bezwaarschrift A. de Vries tegen gebruik van een schoollokaal. 7. Brandbluschmiddelen Velseroord en Wijkeroog. 8. Aanbieding rekening Armbestu ren 1963 9. Voorstel tot wijziging van hel exploitatieplan Velseroord 1906. en het daarmee verband houdend besluit tot overneming van wegen. 10. Adres Binn. Expl. Mij. van on roerende goederen in zake exploitatie van bouwgronden te IJmuiden. 11. Reorganisatie Bureau Bouw- on Woningtoezicht. 12. Verweer J. Rademakers in zake een klacht over drinkwater. 13. Straatnamen Velseroord. 14. Benoeming onderwijzer aan school D. 15. Belasting reclames. HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder zal op 26 Au gustus eeu bezoek brengen aan de tuinbouw-tentoonstelling te Zeist en vermoedelijk op 2 September een bezoek aan de landbouwtentoon stelling te Gouda- Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 26) Neen, mijnheer, zei Blakeney met vriendelijke opgewektheid, ik weet wat u zeggen wilt... om u <ie waarheid te zeggen, kan men geen keus maken tusschen deze tweehet een is precies gelijk aan het ander. En toch moet u er een nemen en ik het ander.... dit of dat, welk wilt u?... U kan het mee naar huls nemen van avond en er u op een hooizolder mee oefenen.... Het zwaard behoort u, tot dat u het legen mijn onwaardigen persoon gebruikt heeft... totdat u liet over vier dagen gebruikt op de Zui delijke bolwerken van Boulogne, als de Cathedraal het avondangelus luidt; dan zal u het met zijn trouwe- loozen tweelingbroer laten kruisen.... Daar, Monsieur zij zijn even lang... van gelijke kracht en hetzelfde maak sel... een volkomen paar... Toch ver zoek ik u te kiezen. Hij nam de belde zwaarden In zij ic. handen en terwijl hij ze zorgvuldig op oe uiterste punten van hun stalen scheden liet balanceeren, hield hij ze den Franschman voor. De oogen van Chauvelln waren op hem gevestigd. Blakpney keek van zijn hoogte op de kleine donkere gekleode gestalte vóór hem neer. De terrorist scheen onzeker wat te doen. Ofschoon hij een dergenen was die door de kracht van hun hersens, van hun geestdrift, en van hun wreedheid een nieuw anarchistisch Frankrijk hadden gevormd, een troon omvergeworpen en een koning ver moord, toch aarzelde hij, nu hij van aangezicht tot aangezicht stond te genover dezen geaf fee teerden fat, de zen slaperigen en goeiiigen avontu rier tevergeefs trachtend te lezen wat er achter dat lage voorhoofd of in die droomerlge, blauwe oogen om ging. Hij zou op dit oogenblik vele jaren van zijn leven hebben willen geven voor éen kijkje in de binnenste cel- Ion van deze moedige ziel, om dezen man, al was 't maar een gedeelte van een seconde, te zien schrikken, zich zelf te verraden door het trillen van zijn oogleden. Welk plan spookte er ln het hoofd van Percy Blakeney ^ond, terwijl hij zijn tegenstander de twee zwaarden aanbood, dio eens aan Lorenzo Cenci behoord hadden Zou er eenige gedachte aan valsch- heid, aan geheimzinnige en doodelij- ko vergiften kunnen zetelen in do kieskeurige ziel van dezen moeilijk te begrijpen Engelschen gentleman Stellig niet I Chauvelln trachtte deze vrees van zich af te schuiven. Het scheen al te dwaas zelfs maar te denken aan Ita liaan scha vergiften van de Cencis of Borgias te midden van deze schitte rend verlichte Engeische salons. Maar hij was vóór alles een diplo maat, een strijdlustige met woorden en blikken, de afgezant van Frank rijk besloten om ie weten, op de proef te stellen en te lezen. Hij dwong zich zelf nog eens tot een zorgeloos lachje en nonchalante houding, wist zijn lip pen tot een vriendelijk ironisch glim lachje te plooien, waarmee hij zijn aartsvijand in het goedhartige ge laat keek. Hij wees naar een der zwaarden met zijn langen dunnen vinger. Kiest u dit, mijnheer i vroeg Blakeney. Neen welk raadt vi mij aan, Sir Percy hernam Ghauvelin luchthar tig. Welk van deze twee lemmetten zou na twee honderd Jaar nog wat vergif van Cencl bewaard hebben? Maar Blakeney verwikte noch ver schrikte. Hij barstte alleen In oen ge wone vroolijke lachbui uit en zei toen half verlegen, half onnoozel Neen maar I mijnheer, u is iemand vol verrassingen. Werkelijk daar zou ik nooit aan gedacht heb benVerwonderlijk noem ik dat... Wat zegt u er van, hoeren Uw Koninklijke Hoogheid, hoe denkt uer over Heeft mijn waarde vriend hier geen origineelen geest... Wil u dit zwaard hebben of dut, mijnheer?... Neen, ik moet er op aandringen an. deTS zullen wij onze vrienden verve- Ion als wij te lang aarzelen...,, Dit dus, mijnheer, ging hij voort, toen Chauvelin eindelijk een der zwaarden In zijn hand nam. En nu een bowl punch.... Neen, Monsieur, liet was drommels slim wat u zoo- even zei... ik moeter bepaald op aan dringen, dat u met 0113 meedrinkt... Zulke hersens als die van u, mijn heer, moeten zoo nu en dan eens op gewekt worden.... Ik verzoek u die grap nog eens te herhalen... Toen zich eindelijk tot den Prins eai zijn vrienden wendend, voegde hij bij: En na die bowl, heeren, gaan wij da dames weer opzoeken. HOOFDSTUK XIIL Overpeinzingen. Het scheen werkelijk alsof dit Inci dent eindelijk was afgeloopen, omdat de hoofdacteurs van het drama het tooneei verlaten hadden. Het kleine groepje heeren, dat dicht opéén om de tafel had gestaan, be gon zich te verdeelenvroolijk ge lach en luchthartig gebabbel, dat voor een oogenblik gestoord wa3 geworden door een drukkend gevoel van onbe kend gevaar, begon weer algemeen te worden. De luchthartigheid van Bla- keney had ieder ln een goed humeur gebracht; omdat hij blijkbaar de uit daging niet als een ernstige zaak be schouwde, waarom zou dan eeu der anderen zich ongerust maken, en de jongere lieden wilden zich heel graag vergasten aan de punchbowl, die hun royale gastheer hun zoo vriendelijk had aangeboden. Er verschenen lakeien om de deu ren open te maken. Van op een af stand klonk de dansmuziek zoo nu en dan tot het oor door. Slechts enkele mannen waren stil op een afstand gebleven en namen geen deel aan do vernieuwde vrooüjk- heid. De eerste onder hen was zijn Koninklijke Hoogheid, die blijkbaar aangedaan was, en die Sir Percy bij den arm had genomen en met onmLs- kenharen ernst tot hem sprak. An thony Dewhurst en Lord Hastings waren met elkaar in gesprek in een afgelegen hoekje van het vertrek, ter wijl Sir Andrew Ffoulkes als de in tiemste vriend van den gastheer het onvermijdelijk vond eenige woorden tot den ex-gezant Chauvelin te zeg gen. De laatste verlangde er naar heen te gaan. De Invitatie van Blakeney om mee te doen aan het gebruik van do vriendschappelijke punchbowl kon niet ernstig worden opgenomen, en de terrorist liad behoefte om alleen te zijn, om over de gebeurtenissen van hel laatste uur na te denken. Een lakei bood hem zijn diensten aan, nam het gewichtige zwaard uit zijn hand aan, haalde zijn hoed en ja3 en liet zijn rijtuig voorkomen, na dat Chauvelin plechtig afscheid had genomen van zijn gastheer 011 diens vrienden, baande hij zich snel een weg naar de trap en hal door de wei nig bezochte vertrekken. Hij wenschte oprecht een ontmoe ting van aangezicht tot aangezicht met Lady Blakeney te vermijden. Niet dat ookrmaar een greintje berouw zijn geest verstoorde, maar hij vreesde eenI of andere onverwachte daad van haar kant, dte Indirect zijn toekomstig* plannen zou kunnen verstoren. (Wordt

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5