Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KON INKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 13 Aug. 1909. Hoogste barometerstand 768.7 m.M. Ie Horta A zo ren) laagste 739.2 m.M. ie Bodo (Westkust van Noorwegen). Verwachting tot don avond van 14 Augustus: Wind zwakke tot matigen Noord- Westelijken tot Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: half be wolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuurgeringo veranda, ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM, Vooruitgang. Vorige stand to 2 uur 768 m.M. Ïhersnosffieierst&sïé te Haar lam* Vrijdag 12 Augustus Hoogste gisteren S uur F. 78 Laagste hedennacht F. 63 Hoogete heden tot 1B uur F. 66 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cis. per regel. KEIJSER'8 ««iiMMiMiKlli. Lang* Voorstraat chef een morgengroet kwam brengen. Daarna vereenigde zich te half 9 het personeel op het bordes van het sta tion, om daar den heer De Klerk met zijn familie te ontvangen. Bij monde van den heer P. A, van Alphen, com mies bij de H. IJ. S. M., werd het ca deau van het personeel, bestaande uit een schrijftafel, een kantoorstoel en een lamp, den jubilaris aangebo den. De heer Van Alphen verzuimde niet de goede hoedanigheden van den chef in het licht te stellen. Daarna kwam een Commissie uit de burgerij den heer De Klerk huldi gen. De heer W. C. Veltman Tz. sprak den chef toe, diens welwillendheid en voorkomendheid voor liet publiek roe. mende. Hij herinnerde voorts aan de moeite, die het gekost had, eer Zand- voort een goed station kreeg. De heer De Klerk geniet thans het voorrecht aan het hoofd van dit station te staan. Namens de burgerij reikte spieker 'den jubilaris een stoffelijk huldeblijk over, dat vergezeld ging van een fraai bloemstuk. Later op den dag vervoegde zich de inspecteur vón do II IJ. S. M., do lieer Sariemijn, zich ten huize van den heer De Klerk, om hem het ge bruikelijk geschenk met oorkonde van de directie der H. IJ. S. 1»L te overhandigen. Het spoorwegpersoueel had voor de ze feestelijke gelegenheid den toe gang tot de perrons en den ingang tot het kantoor van den chef met bloe men, groen en vlaggendoek een fleu rig aanzien gegeven. Voor een slechts matig bezette zaai trad gisteravond in de concertzaal van het Groote Badhuis op het ge mengd koor „Ouder Ons", uit Haar lem, met médewerking van mejuffr. E. Simons, uit Den Haag, en den heer J. H. Krul, uit Overveen, die be geleid werden door mei. B. Pielage. Het koor was door ci'c vacantie niet zoo sterk als anders de oud-Holland- scho liederen van Valerius, de Winter van Ph Loots, en do kleinere num mers (Duitsche en Italiaansche liede ren) werden zeer verdienstelijk ge- gongen. Minder goed viel uit In Spe- culo, van Ph. Loots. Mej. E. Simons, die een mooie, klankvolle sopraan bezit, had het moeste succes met La Cloche, van Saint Saëns. De heer J. H. Krul (bariton) zong zijn nummers, waaronder het om vangrijke Archibald Douglas, van C. Lowe, zeer goed. Mej. B. Pielage begeleidde op haar bekende, rustige, artistieke wijze. In de Passage alhier werd gister avond een operette en solistenavond gogeven door Schramm's Kunstier Ensemble niet medewerking van me vrouw Louise Heijermans. Do opkomst was zoo grcot dat ve len geen plaats konden bemachtigen. Aangekomen badgasten: Baron M. von Gutman, Weenen, 10 pers.. Villa West Cliff. F. J. C. Catlender, Hilversum, 4 p., Haltestraat 22. D. Gawronsky, Marburg, 5 pera., Marisstraat 9. Mej. Meijer, Zwolle, Pension de Roos.. Fam. Meijer, Amsterdam, 3 p. id. Fam. Van 't Kvuijs, Amsterdam, 3 pers. idem. M- Arends, Amsterdam, Duinweg 12 jac. de Jong, Amsterdam, 8 pers., Hotel Hollandais. Bisschip van .Tuinen, Amsterdam, 3 pers., Pension Mia Ca9a. W. v. d. Eijken, Amsterdam, 5 pers. Peneion Mia Casa. "A. Weiss, Amsterdam, Hotel d'Orange. Muhlenbeck, Essen Ruhr, pers. Hotel d'Orange. P. Guardet, Dusseldorf, 2 pers. Hotel d'Orange. Frau Kaufrnann, Keulen, 3 pers. Hotel d'Orange. G. Schütz, Weenen, 7 pers. Hotel d'Orange. K .Furst, Weenen. Hotel d'Orange. E. Overhoff, Mettmann, 3 pers. Hotel d'Orange. E. Rosenby, Berlijn, 2 pers. Hotel d'Orange. F. H. Roby, Alderby Edge, pers. Hotel d'Orange. 'A. van Wetering Rhenen. Ilotel d'Orange. E. René van Ouwenaller, Amster dam, 5 pers. ilotel Beau Site. .lotte, Amsterdam, Hotel Beau Site. Feltmann, Haarlem, 6 pers. Hotel Beau Site. A. Vijl, Zwolle, Hotel Beau Site. J. J. Vijl, Zwolle, 6 pers. Hotel Beau Site. W. Groninger, Berlijn 2 pers. Hotel Groot Badhuis. Mevr. C. de Haas Stoets, Amsterd., 2 pers. Hotel Groet Badhuis. H, Tentenberg, Hamburg. Hotel Groot Badhuis. SiSfiSüÉUSJl KEIZERLIJK BEZOEK AAN MIDDACHTEN. Keizer Wilhelm heeft verleend, be- luilve de reeds vermelde onderschei dingen, de Duitsche Kroonorde, in verschillende klassen, aan de hoeren rnr. A. II. Brandt, burgemeester, en C. J. de Lang Evartsen, secretaris van RhedoüJ. Vermeulen, kapitein van de marechaussees; J. Bitter, rentmeester van l'wickel te Delden W. Tas, directeur van liet post- en te legraafkantoor te do Steeg, en G. D. J. Hartman, stationschef te de Steeg. Voorts schonk de keizer eea aan zienlijke som geldLs aan het personeel, waaraan tevens hulsorden werden verleend, in 't geheel 13. GEMENGDE BADEN. Naar het „Vad." moldt, hoeft de po litie te Katwijk aan Zee do „gemeng de baden" aldaar verboden. INBRAKEN. Een te Meppel gearresteerd jonge ling, verdacht van diefstal, heeft be kend do dader te zijn van de inbraak te Elburg hij heeft nauwkeurig over al aanwijzing van gedaan, zoodat het nu der politie gemakkelijk viel, voor werpen, van die inbraak afkomstig, op te sporen in een koffiehuis en bij den koopman Van Esso. Woensdagavond zijn de twee Elbur- ger politieagenten met den inbreker, die een 22-jarig jongeling uit Odoorn is, naar Koevorden gegaan. Hij be weert ook daar gouden en zilveren voorwerpen uit Elburg te gelde ge maakt te hebben. VERLICHTING DER RIJTUIGEN VAN DE S.S. Ten einde tegemoet te komen aan de vele klachten van de zijde van het publiek over de onvoldoende verlich ting der rijtuigen, is door do Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen be sloten alle rijtuigen te voorzien van gasgloeilichtvorlichting. Men hoopt met deze verbetering nog voor het einde des jaars gereed te komen CHOLERALEIDER OP EEN NEDERL. SCIIIP. Reuter seint ons uit Elseneur De onlangs hier door een Nederlandsclie, van Petersburg naar Rotterdam va rende bark aan wal gezette stuurman, bij wien zich verdachte, op cholera wijzende, verschijnselen voordeden, Ls gebleken werkelijk aan cholera lijdende te zijn. Hij neemt echter in beterschap toe. Isoleeringsmaatrege- len zijn ten strengste uitgevoerd. Het schip heeft na desinfeclie de reis voorgezet. (Hbld.) Ipert es? Wedstrlffea HAARLEMSCHE POSTDUI- VENBOND. Bij het Bondaconcours met jonge duiven van Hengelo (O.) afstand 146 K.M., waaraan deelgenomen werd door 293 duiven, v/a» eersteankomen- de de duif van M. Bottelier, in iwoo uur, 46 minuten en 2 seconden, en laatste die van P. A. van Beaumont Jr., in 2 uur, 51 minuten en 33 secon den. Aangetoonde duif: C. Giebels, in 2 uur 50 minuten; 2 punten op de wis selmedaille werden behaald door M. Bottelier. Kort Nieuws. Een half ambtelijk blad uit Kaïro weet te melden, dat het Engelsche garnizoen in Kaïro verdubbeld zal worden. Voor de derde maal binnen enkele maanden is de kas van een Engelscli oorlogsschip bestolen. In dit laatste geval betreft het een in Davonport gestationneerd schip, welks naam niet wordt genoemd, liet onderzoek der boeken heeft stelselmatige ver duisteringen, die zioh uitstrekken over een tijdsverloop van twee jaren aan het licht gebracht. Verscheidene personen zijn, ln verband met deze ontdekking, gearresteerd. Te Teheran werd een moellah, die tegen de constitutionneele regeering propaganda gemaakt had, terecht ge steld. Op zijn borst was een biljet ge hecht alle misdaden vermeldend door hern gepleegd. Het lijk bleef tot den middag aan de galg hangen, maar werd, toen de sultan zijn middagrit deed, weggenomen. De moellah werd in het bezit gevonden van 50.000 fres. Te Ciermond-Fenrand werd een SDOorwegconducteur in hechtenis ge- nonion, wijl hij uit een aan een on derwijzeres toebehoorenden koffer voor meer dan 13000 francs effecten had gestolen. Hij ontpopte zich als 'n reeds langen tijd door de politio ge zocht lid van een beruchte en wijdver takte spoor wogdievenbende. 1, Peking is onder de inlandsche bevolking eene pest-epidemie uitge broken, die nog geene groote afmetin gen aannam. Er is een lazaret opge richt, waarin verscheidene jonge doktoren, die hunne studiën in Euro pa en Amerika hebben geëindigd, hulp verloenen. De Minister van Bin- nenlandsche Zaken looft een premie uit van 10 tiens voor elke gedoode rat. Ouden den naam Juliona-lcring is (e Antwerpen een onderaf deel' ng op gericht van de WiJholmma-Vereeni- ging onder eere-voorzitterschap van den consul-generaal dor Nederlan den. Het deel van den Julianu-kring is door beoefening van zang en (oo- neelspel het gezellig samenzijn onder de Nederlanders te Antwerpen te be vorderen. De Duitsche autoriteiten in Du»tsch- Z u id west-Afrika schijnen het Ru •- sche poliUestelsel te willen invoeren. Met verontwaardiging maken de in do kolonie verschijnende bladen mel ding van een proces, waaruit bloelc, dat eea beambte der geheime politie door de autoriteiten Van ruwe dia mant werd voorzien, zich hiermede begaf naar een koopman te Lüdoritz- bucht, om dezen te verleiden lot schending van de dia man ten verorde ning. Dit optreden van een Duitsch beambte als agent-provocateur heeft ook in het moederland, blijkens de commentaren van enkelo Berlijnsche bladen, een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Ook in Wesl-Duitschland hebben onwoders groote schade aangericht. Het groote dorp Emsdetten ln het dis trict Munster is ten gevolge van een wolkbreuk voor een groot deel over stroomd. De straten stonden op som mige plaatsen meer dan een meter on der water. Menschenlevons zijn niet te betreuren, maar er is veel vee om gekomen. Ook in plaatsjes van de om geving werd belangrijke schade aan gericht. Zondagavond is de in aanleg zijnde spoorvvcgturuiel tusschon Stuttgart on Feuerbach ingestort. Do meeste ar beiders slaagden er in zich te redden, maar een aantal personen worden toch nog vermist. Daar niet bekend is hoeveel arbeiders zich in den tunnel bevonden, is het niet mogelijk het juiste aantal der slachtoffers op te geven. In het Hongaarsche stadje Szaszse- bes 'S dezer dagen een postbeambte gearresteerd, die zich roods sedert verscheidene jaren aan diefstal schul dig maakte, zonder dat dit ooit ont dekt werd Hij ontvreemdde n 1. geregeld do bedragen aan geld, welke de in Amerika vertoevende Honga ren hun nabestaanden per brief ple gen to zenden. Dit deed hij reeds eenige jaren niet veel succes, zonder dat. ooit eenige verdenking tegen hem rees, totdat hij ten slotte, zeker vermetel geworden door het wolslagen zijner pog'ngen, ©en bedrag van 50.000 kronen wist te bemachtigen. Van de ceno ontdekking kwam men toen tot de andere. Achteraf blijkt, dat do ontrouwe postbeambte aan een te Budapest wo nende dame de brieven, <L'ö haar zoon aan een te Szaszsebes wonende jonge dame schroef, voor klinkende munt verkocht. De politie heeft een ernstig onderzoek ingesteld. De Duitsche expeditie, die naar Oost- Afrika vertrokken is, om de overblijf selen van voorwereldlijke dikhuiden op te graven, heeft voorloopig geen gebröK aan werk. Er word op het Ton. dagoeroeplateau een plek gevonden geheel bezaaid met beendoren. Opeen diepte van zes meter was in de been de ren voorraad geen mindering te be speuren. Men hoopt op allerleige wichtige ontdekkingen, want behalve overblijfselen van voorwereldlijke oli fanten heeft men skeletdeclen aange troffen van vele andere diersoorten. De Engelsche pers dringt er op aan, dat de regeering luitenant Shackleton in de kosten van zijn roemrijken Pooltocht tegemoet zal komen. Er moet 240,«00 gulden betaald worden, waarvoor verschillende menschen borg zijn gebleven. Shackleton hoopt liet geld bijeen te krijgen uit de op brengst van zijn boek. van zijne le zingen en verder uit eigen middelen. De Australische regeering heeft 60.000 gulden en Nieuw-Zeelaiwl 12,000 gul- do u voor de kosten gegeven. Men Hoopt, dat de Engelsche regeering zich nu ook niet karig zal toonaai. Gemengd Nieuws DE PARSEVAL BESCHADIGD. De Parseva! was als gewoonlijk Donderdag te Frankfort a. d. Main om half zes vlot opgestegen ex gin gen 11 personen mede, waaronder als passagier. Beneden was het mooi weer, maar hooger stond er veel wind, die het luchtschip naar bene den drukte en het noodzaakte terug to keeren. De noodzakelijke manoeu vres en het ballast verities maakten het onmogelijk naar de landings plaats te gaan. Daarom werd beslo ten in de breede Frankenlaan te lan den. In de nabijheid van de tentoon stelling kwain het luchtschip op de daken terecht, vernielde schoorstee- nen en daalde. De inzittende perso nen bleven ongedeerd, evenals naar liet .scheen het schuitje en de machi ne. ïlot ballonhulsel is echter ge scheurd. Ongelukken zijn er niet bij voorgevallen. Het schuitje en het hul sel zijn reeds in de loods geborgen. Von Parseval was zelf op reis naar Berlijnde eerste luitenant Stelling was leider van den tocht. Over 8 daven zal de ballon wellicht weer voor het gebruik gereed zijn, ten minste als het blijkt, dat de machine niet geleden heeft. Het publiek was erg onder den in druk. BLOEDIG GEVECHT TUSSCHEN BOEREN EN GENDARMEN. In het dorpje Puers, in d© nabij heid van Antwerpen, heeft dezer da gen een bloedige botsing plaats gehad tusschen boeren en gendarmes. De aanleiding iiiertoe was, dat de dorps bewoners reeds sedert cenige dagen eiken avond ketelmuziek maakten voor do woning eencr getrouwde vrouw, die ze beschuldigden liefdes betrekkingen met een barer knechts te hebben aangeknoopt. De burgemeester, die vreesde, dat de zaak te ver zou gaan, riep de gen darmes uit de naburige plaatsen op, om oen einde aan de betoogingen te maken. De bewoners stoorden zich echter niet aan de aanwezigheid der gewapende macht en zetten het spel letje voort. Under luid gejuich van de menigte word een groote pop voor het huis der vrouw in brand gestoken. De gendarmes, clie ten slotte meenden tusschenhoid© te moeten komen, wer den uitgejouwd en met steenen ge worpen. Ook de politie zelve schijnt haar boekje wel wat te buiten te zijn gegaan en zeer grof tegen de boeren te zijn opgetreden. Hoe het ook zij, ten slotte ontstond een kloppartij tus schen de boeren en de gendarmes, waarbij verscheidene boeren gekwetst werden, terwijl een van hen door do revolverschoten der gendarmes ge troffen. spoedig bezweek. DE GEHEIMZINNIGE MISDAAD TE ANDERLECHT. Reeds maakten wij melding van den geheimzinnigen moord» die te Anderlecht, bij Brussel, gepleegd moet zijn. Zondagavond zag men een man aldaar ©en zak in het kanaal werpen, die later het lijk eener jonge vrouw, deerlijk verminkt en in stukkon ge sneden, bleek te bevatten. De politie deed alle moeite om den draad dezer geheimzinnige geschiedenis te vatten. De lijkschouwing leverde in den be ginne geen resultaat op. Verscheidene personen dachten m de doode eene verdwenen dochter of kennis te her kennen, doch bij nader onderzoek bleek telkens weer, dat zij zich vergist hadden. Een onderzoekingstocht met politiehonden leidde evenmin tot eenig resultaat. Intusschen hoopt men thans eenig licht in de geheimzinnige geschiede nis te kunnen verspreidon. Ecnigen der bezoekers hebben ten slotte in liet lijk een hun bekende jonge vrouw uit Mechelen, als brocheerster in eene drukkerij to Brussel werkzaam, her kend. Het onderzoek der politie heeft bewezen, dat het lijk der onbokende werkelijk dat van Mathilde Avonds is, die sedert Zaterdagavond plotseling verdwenen was. De politie beeft reeds verschillende personen aangehouden, die bij de zaak betrokken kunnen zijn. ONJUISTE KAARTEN. De „Nimrod", luitenant Shackle- ton's schip, heeft op de terugreis nog belangrijk werk gedaan. Men hield zich aan boord bezig met het doen van opmetingen en karlografischen arbeid en kwam tol de ervaring, dat verschillende op de gewone kaarten voorkomende eilanden eenvoudig niet bestonden. Den 8en Mei verliet hot schip Sydney en passeerde 18 Mei bij mooi helder weder de plaats, op de kaart als Royal Society Island aange duid, waar geen spoor van land te zien was. Een peiling wees een zee diepte van 2.430 vadem aan. De gezagvoerder koerste nu vorder naar Macquarie-Island, het zuidelijk ste ei laud der Nieuw-Zeeland-groep. Dit 545 mijl zuid-west van Steward Island gelegen eiland werd Ln 't be gin der vorige eeuw door een kolonie- vaarder ontdekt. Aan de oostkust wer den een tweetal hutten opgemerkt en het wrak van een schip, lioog op liet strand gezet.. Een boot roeide naar den wal en trof één enkelen bewoner aan, een robben vanger, die het vorig jaar op het eiland was achtergelaten om robben en pingouins te vangen. De man bevond zich in zijn eenzaam heid heel wel. Tor plaatse waar de kaarten Eme rald-Island aanwijzen, werd geen land gevonden. 9 Juni was do „Nim rod" op de plek, waar de Nimrod-Is- lands behoorten te liggen, doch ook hier geen spoor van land. Een peiling kon niet dieper dan 1140 vadem vol- biacht worden. Ter plaatse, waar de kaart Dougherty Island aanwijst, werd drijfijs aangetroffen, doch geen land. Vermoedelijk heeft kapitein Dougherty een sinds gesmolten ijs berg voor land gehouden. De j,Nimrod"' is thans op weg van Montevideo naar Engeland. GEKNOEI BIJ MAATSCHAPPIJEN. Naar aanleiding van een bericht, dat Duitschers zouden betrokken zijn in de knoeierijen, waarvoor verschei dene Chinocscho ambtenaren werden ter verantwoording geroepen en ge straft, werd van Duitsche zijde ver klaard, dot er geen enkelen grond voor die bewering was. De „Times" deelt nu nader mede, dat tegen Litesjoen, den thans ontsla gen directeur van het noordelijk vak van den Tientsin-Poekau-Spoorweg de volgende klachten waren inge bracht, die in de Chineesclie bladen te Peking werden gepubliceerd. Dat Litesjoen, die met een Duitsche getrouwd is, Duitschers op hooge sa» larissen met nominale function bij den spoorweg-aanleg belastte dat hij tegen een geldelijke belooning er in toestemde het eindpunt van den spoorweg te verplaatsen naar de Duitsche nederzetting in Tientsin, niettegenstaande het om financieel© redenen oorspronkelijk in de bedoe ling lag het eindpunt te bepalen in de nabijheid van da Japansche neder zetting dat hij om een zelfde reden de leverantie van steenkolen voor den spoorweg opdroeg aan steenkolenmij nen, waarin Duitschers als belang hebbenden zijn betrokken; dat hij zich inliet met oneerlijke transactiën betreffende den koop en verkoop van land voor den spoorweg, waarvan de voordooien door hem mei zijn Duit- sclie vrienden werden gedeeld. „Het moge", voegt de medewerker Van de „Times", die het blad laatste lijk. in het Verre Oosten vertegen woordigde, aan liet vorenstaande toe, „wellicht geheel toevallig zijn ge weest, dat toen deze klachten gepu bliceerd werden, de Duitsche gezant uit zijn zomerverblijf te Peitaho Ijlings naar Peking terugkeerde. Maar wei-ingelichte Chineezen doel den mij mede, dat het doel zijner reis was om bij het Waiwoepoe er op aan te dringen, het door de notabelen van de provincie Tsjili gewenschte onder zoek achterwege te laten." OM DRIE CENTIMES. Aan het Sint Lazarus-station te Parijs koopt een bekend Parijsch ban kier, oen buitengewoon lijk man, een biljet naar Guincamo, een station aan de lijn naar Brest. Hij verzuimt den trein en moet op den volgenden wach ten. Uit verveling gaat hij de opge hangen dienstregelingen en tarieven be stud oenen. En nu komt hij tot de verrassende ontdekking, dat de reis eerste klasse van Parijs naar Guincamp op 15.42 francs is gesteld, terwijl men hem aan het loket 15.45 francs heeft afgehou den. Daar hij juist niets beters te doen heeft, gaat de schatrijke bankier voor de grap naar het loket, en cischt daar de te veel betaalde 8 centimes terug Men wijst hem af. Hij wendt zich tot den stationschef. Die haalt de schouders op. Maar onze man heeft karakter, cn gaat er ernst van maken. Hij schrijft ©en beleefden brief aan de spoorwegmaatschappij en verzoekt om zijn 3 centimes. Geen antwoord. Hij stuurt een aar.ge teekend en brief. Geen antwoord. Hij laat de maatschappij door een deurwaarder manen. Men lacht hem uit. Ilij dient een aanklacht in. De maatschappij protesteert. De zaak doorloopt drie instanties, en komt voor het Hof van Cassatie. Natuurlijk krijgt de man zijn recht. Alle rechtbanken beslissen, dat de spoorwegmaatschappij de 3 centimes terug moet geven. Achtduizend francs proceskosten 1 Hoogmoed, zeide de Amerikaansche president Jefferson, is duurder dan honger, dorst en kou. Laatste Berichten Examen s. Geslaagd L. O. gymnastiek, de hee- ren J. Dijkstra en M. van Creveld, uit Haarlem. HET BOOGLAMPKOPLICIIT. Ovex het reeds medegedeelde be zwaarschrift, dat aan de Regeering zal gezonden worden, tegen het ge bruik van liet booglampkoplicht door de E. S. M., lezen we nog het volgen de in „De Tijd" „Naar wij vernemen wordt door den heer mr. J. \V. Speyer op aan drang van eenige cliënten overwogen, of het wenschelijk is zich tot de Re geering te wenden met een klacht be treffende de Electrische Spoorweg- Maatschappij AmsterdamHaarlem. Deze Maatschappij heeft namelijk be halve het gewone licht aan liet voor- balcon der tram, ook nog een zoek licht ter beschikking van den wagen bestuurder gesteld. Dit zoeklicht be strijkt een vlak van ongeveer drie honderd meter en is zóó echel, dal be rijders van voertuigen, rijwielen cn auto's ar door worden verblind en liet spoor bijster worden. De paarden worden schichtig, terwijl auto's her haaldelijk met de telegraafpalen keu nis maken. Daar in rle concessie voorwaarden dit zoeklicht niet is voor geschreven, had mr. Speyer de vorige week ©en onderhoud met een der chefs van de tram, die verklaarde, dat deze zoeklichten waren ingesteld ter meer dere beveiliging der wegen, en dat de wagenbestuurders instructies hadden, indien zij voertuigen zagen, het zoek licht te doovcn. Mr. Speyer voerde hiertegen aan, dat het den wagenbestuurder niet mogelijk is te constateeren, of op 300 meter afstand een voertuig in aan tocht is en bleef bij zijn verzoek tot intrekking der zoeklichten persistee- ren. De chef zeide, hieraan niet te kunnen voldoen. Hierop wendde mr. S. zich nu met een schrijven tot de directie, die hem antwoordde, dat de bevoegdheid tot het voorschrijven van maatregelen tot beveiliging der we gen tot de taak der regeering behoort. Daar zooals gezegd is in de concessie voorwaarden bet zoeklicht niet is voorgeschreven, zal een adres wor den gericht tot den Minister van Wa terstaat Inmiddels is mr. S. bezig ie onder zoeken, of na invoering van het zoek licht het aantal ongelukken op het traject AmsterdamHaarlem is toege nomen. Door Mr. S. wordt in dezen hoofdzakelijk in het belang van het automobilisme opgetreden."' BEZWAARSCHRIFT UITBREIDING BROODBAKKERIJ. In de Staatscourant roept de waar nemende voorzitter der afdeeling van den Raad van State voor de geschil len van bestuur, de onbekende be langhebbenden op in zake van het be roep, ingesteld door het bestuur der Hollandsche Maatschappij van We tenschappen te Haarlem, tegen- het besluit van B. en W. dier gemeente,1 waarbij aan J. S. Cohen aldaar voor een proeftijd van één jaar vergunning ls verleend 'tot uitbreiding van zijne broodbakkerij, door het bijplaatsen van eene heeteluchtoven en verplaat sing van een 3J p.k. electro-motor in het perceel Spaarnwouderstraat no. 5, om zoo zij dit. noodig achten hunne memoriën en bewijsstukken ln te zenden aan den Raad van State te 's-Gravenhage, vóór 26 'Augustus 1909. Tot dien dag liggen de stukken ter inzage te rsecrctarie van den Raad van State. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een gcelharig herdershondje, Wa genweg 122. Een rozenkrans, M. van Hcems- kerkstraat 89. Een gouden oorbelletje, Magdalena- straat 5. Een das met speldje, KI. Heiligland 44. Een poxtemonnaie, inh. geld, Kruis weg 41. Een zilveren broche, Scheperstraat 37, Scholen. Een zilveren armband^ Hairmen» jansweg 26. Een vest, Nassaulaan 43. Een rijwielzadel. Korte Dijk 9. Een stuk oud lood, aan het politie bureau. E enkapbeitel, Morinnesleeg 6. Een bril, Riviervischmarkt 17. Eenige likdoompleisters, Oranje straat 155. Een portemonnaie inh. geld, v. Ma- xumstraat Cl. Een ceintuur met gesp, Gen. Joi* berstraat 41. ïekgranunea TURKIJE EN GRIEKENLAND. KONSTAN TINOPEL, 12 Aug. (Reu ter.) Ilot antwoord van Turkije op de Grieksche nota werd. hedenavond ge seind naar den Turkschen gezant te Athene, die het morgen aan de Griek sche regeering zal ter hand stellen. LONDEN, 12 Aug. (Reuter.) De „Daily Telegr." ontvangt uit Kon- stantinopel het bericht, dat in den gisteren gehouden ministerraad de ministers van oorlog, marine en open bare werken op oorlog zouden hebben aangedrongen. Een oorlog zou de eenig mogelijke oplossing van de Grieksch-Turksche moeilijkheden we zen. Mahmoed Sjefket verklaarde dat hij indien de tegenwoordige toestand blijft voortduren, zal aftreden, daar hij zich dan niet in staat gevoelt oin de gemoederen van officieren en sol daten te kalmeeren. Heden werd er aan de Porte over niets dan oorlog ge sproken en over een maritieme actie in de wateren van Kreta. De Turksche vloot is, naar bericht wordt, heden naar Karputhos vertrokken, een eiland op veertig mijlen van Kreta gelegen. PRESIDENT VAN BOLIV'A. LA PAZ, 12 Aug. (Reuter.) Dr. Eleodore V'llazon is al§ president von Bolivia gekozen. imstardaüuebg Ssors. Openingskoersen van 13 Aug. 1909, LAHOUCHERE OYENS Co. s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 677. De STAATSFONDSENMARKT was 2 1/2 Certific. N.W.S. 78 8/16, Consols 85 3/4, Hope's 85 7/8, Russen 1909: 93; Russen 1906 97. Z. AMERIK. SAATSFONDSEN: C* Peru 8 7/8, Pref. Peru 34 3/4. MIJNAANDEELEN: Bindjey 103, Deli Mij. 451 1/2, Mcdan 240, Nieuwe Asahan 75, Rotterdam Deli 352, Se- nembah 390. PETROLEUM A AN DEELEN. K o- ninklijke Petr. 4541/2, Moeara Enim 194 1/8, Sumatra Palembang 166 1/2 Portalt 1G9. MIJNAANDEELEN. Ketahoens 281, Redjang Lcbong 920, Great Cobar 123, Gew. Cult. 1681/2. De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Atchison Topeka 1191/8, Denvêr 50 7/8, Erie 375/8, Kansas 47 ©n 72 1/2, Missouri 42 5/16, Rock Island 40 3/4, Southern Rails 33 1/2, Southern Paci fic 135 3/4, Union Pacific 209, Wabash 221/4, Steel 76 7/8. Carren 67 1/2. C, Marine's 7 7/16 en 22 9/16. BtsrgCf!(|i£$ mtö HAARLEM. BEVALLEN: 12 Aug. A. W. v. Dam—Jansen Hen driks d. J. de LiefdeKraaij z. 13 KoornJonker z. 12 M. A. Nieman— Jurriens z. OVERLEDEN: 12 Aug.: A. Krummer, 57 j., Jans etraat; M. v. Breemen—Does 50 J., Z.« Polderstraat. SPAARNDAM. Getrouwd: A. Hoek en F. S. de Vries. Lettered eo toast INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. In „Neérland's Noorden", ditgege- ven dooi- de Vereeniging tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer te Groningen, wordt een tocht beschre ven van Amsterdam per trein naar Koevorden, en van daar uit, per fiets door Drente naar Groningen. Tot aan Koevorden geeft de reis, die begon nen is, om ongerepte natuur, om iets nieuws te zien, niet veel bijzonders. Maar is men eenmaal in Drente, dan wordt het mooi, dan komt men in lied wijde, stille, verre buiten, met hier en daar een dorpje, wegschuilend achter groen of zandheuvels, en af wisselend een ijl groepje hoornen Een zeer goede beschrijving wordt gege- van van verschillende irenische ste den en dorpen, van die heele streek daar, die zich bij uitstek leent voor fietstochten van diegenen, die van natuurschoon houden. Verschillende foto's van Drente en van Groningen sieren het tijdschrift, waarin verschil lende uitstapjes per fiets of per auto worden beschreven. „De Auto". Inhoud Officioele mededeel!ngeit van de N. A. C. De nieuwe brandweer- pomp wagen van de brandweer te Frankfort a. M. De beteekenis van de automobiel als verkeersmiddel. Auto's in Nederlandsch-Indiië. Raadgevingen voor chauffeurs. Uit de practijk van den automobilist. De Liedekerke-race cn andere races, te Ostende te hou den in September. Het automoblel- technlcum te 's-Gravenhage. Een on- pleizierige ondervinding. Motorboot jes op dë Belgische rivieren. Automo- blelkalender 1909. LuchtscheepvaartBedrijfsonkosleö van een m oto r 1 u ch tschi p Motorwielrijden Officieele mede- deelingen van de N. M. V. 't Voor en tegen van de stoomfiets. Kracht. Vro»

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2